Fietsenmaker sterft niet uit Het typische Shit Happens-sausje PZC Tussen de regels suddert onverjaagbaar onbehagen Scheepsbouw dreigt kopje onder te gaan Barrelhouse geeft aftrap van tweede bluesroute Terneuzen Geen prijs voor zichtopzorg.nl van Klaverblad Zeevarend? Tekort vaklui Open dag bij epilepsiecentruj! in Breda kunst zaterdag 13 maart 2004 GOES - Klaverblad Zeeland is met de website www.zichtop- zorg.nl niet in de prijzen geval len tijdens de Tweede nationale conferentie innovatie en kwali teit in de publieke sector. Minister De Graaf (Bestuurlijke Vernieuwing) reikte donderdag in Den Haag drie prijzen van tienduizend euro elk uit aan de vernieuwendste initiatieven uit de publieke sector. Uit de negen honderd inzendingen was de website van patiëntenplatform Het Klaverblad als één van de 53 genomineerden gekozen. De keuze van de jury viel don derdag op sterk praktijkgerich te projecten, merkten beleidsme dewerker Marleen Vermeer en directeur Hans Notenboom. De cheques gingen naar de politie Amstelland voor een project dat' politiemedewerkers alert leert omgaan met huiselijk geweld en dat inmiddels ook in Zeeland na volging heeft gekregen, naar een project in het Rotterdamse win kelcentrum Zuidpolderplein dat kansarme jongeren tot gediplo meerd verkoopmedewerker op leidt, en naar Dianet Dialysecen tra uit Amsterdam voor de ont wikkeling van het Nocturne-sys teem waarmee nierpatiënten hun dialyse thuis tijdens hun nachtrust kunnen uitvoeren. De website Zicht op Zorg van Het Klaverblad geeft een over zicht van zorgaanbieders in de provincie en geeft gelegenheid tot vergelijken. In ontwikkeling is nog de mogelijkheid om ge bruikservaringen van zorgconsu- menten op de site te publiceren. (Advertentie) Geen tijd voor uw belasting aangifte? Tysma|Lems Wormerhoek i4d 2905 TX Capelle aan den llKel Telefoon: 010 4121225 Email: lnfo9tysmalems.nl www.tysmatems.nl door Wout Bareman De noodkreet klonk meer dan onheil spellend. Dit land ontbeert min stens 600 geschoolde fietsenmakers. Dat degelijke herenkappers (met licht- klassieke muziek in de salon), schoen makers en stratenmakers behoren tot een uitstervend ras, dat was al geruime tijd bekend. Maar hoe veel erger kan het nog worden als ook de aloude, ver trouwde fietsenmaker uit het straat beeld verdwijnt? Vertrouwd ja, je groeide met zo'n man op. Vooral kinderen van vaders die ner gens anders tijd voor hadden dan voor hun werk, voetbal en vrouwen zochten ooit noodgedwongen hun toevlucht tot die vriendelijke 'oom' in zijn werk plaats, die je lekke band of weigerend achterlicht in een mum van tijd repa reerde en je met een kleine rekening en een ferme, met smeer besmeurde hand druk weer uit fietsen stuurde. Fietsen- maker Krijn, die onderdak vond in een kleine, smerige ruimte achter de grote fietsenwinkel aan de Axelsestraat in Terneuzen, schatte de gebreken van je fiets in en trok hem vervolgens aan fiets- kettingen aan het plafond omhoog. Een fietsendokter was misschien wel een hoogleraar. En ziet, nu is dat verheven beroep plots aan bederf onderhevig. Zou het echt? Voorzitter Wim van Vliet van de sector Tweewielerbedrijven van de Bovag weet het zeker. Nederland heeft gebrek aan gediplomeerde fietsenmakers, die zich vandaag de dag qua status min stens kunnen meten met een monteur in de Formule 1. Immers, de techniek heeft ook in fietsenland een hoge vlucht genomen. Van achterlichtjes, dynamo's, simpele terugtrapremmen en drietraps- versnellingen is geen sprake meer, laat Rijwielhersteller Steven Mangnus aan het werk in zijn zaak in Kloosterzande. staan van zo'n domme trapas en een lin nen kettingkast. Nee, we spreken van hightech. En dus koos een vakjury een dag of wat geleden een rijwielhersteller uit Emmen tot 'fietstechnicus' van het jaar. Imago Tijdens die verkiezing kreet voorzitter Van Vliet zijn nood. In de 2600 fietsen- zaken in ons land dreigt een chronisch tekort aan vaklui. Hoe dat komt? Sim pel: aan de fietsenmaker kleeft nog al tijd het minne imago van 'dat mannetje in stofjas met die vieze handen'. Onzin natuurlijk, maar maak de men sen maar eens duidelijk dat zo'n repara teur vandaag de dag kennis moet dra gen van hydraulische veringen, elektro nische aandrijving en alle in's en outs van de hybridefiets (een geniale krui sing tussen de mountainbike, sportfiets en stadsfiets) of het fenomeen easybi- king (fietscomfort dankzij een stoeltje). Jawel, de specialist dient de Engelse taal te beheersen. Zou dat het probleem zijn? Toon Buysrogge (65) van de gelijknami ge fietsenhandel in de binnenstad van Hulst schudt zijn hoofd. „Nee, want er zijn hele mooie vakbladen, waarin al die buitenlandse termen keurig worden vertaald. Ik geloof trouwens helemaal niet in een tekort. Het ligt anders. In de fietsenbranche neemt het aantal repara ties steeds verder af, De versnellings- en remsystemen - nee, eigenlijk die hele fiets... het is allemaal zó geavanceerd, dat het nauwelijks nog kapot gaat. Daarnaast kopen mensen hun gewone fiets ook vaker bij de Gamma of de He- ma. De gebruiksaanwijzing wijst hen de weg en veel reparaties doen ze dus zelf." foto Camile Schelstraete Ook hij constateert een toename van het aantal fietsfreaks; mensen die de vakbladen lezen en om specifieke tech nische snufjes komen vragen, die de ont wikkelingen op de voet volgen, net als Toon zelf. Zijn ervaring is ook dat de schoolgaande jeugd, zeker op streek scholen, tegenwoordig over een degelij ke fiets beschikt. Dat materiaal gaat aan het eind van het schooljaar bij hem en zijn collega's in de revisie. Seizoen werk dus, maar had de rijwielspecialist vroeger de handen vooral vol in de het fietsvriendelijke zomerseizoen, nu is de verkoop van kwaliteitsfietsen nauwe lijks nog aan het jaargetij gebonden. En wat het gesignaleerde fietsenmakerste kort betreft, Toon gelooft er écht niet in. Hij kan ze zo opnoemen, de collega's in de streek, wier zoon de zaak over neemt. Zelf gaat hij door zo lang het leuk blijft. Hij heeft geen opvolger. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het is erop of er onder voor veel Nederlandse scheepswerven. Terwijl andere Europese lidstaten allerlei steun regelingen uit de kast halen, heeft minister Brinkhorst van Economische Zaken daarvoor geen cent op zijn begroting staan. R. Schouten, directeur van de brancheorganisatie VNSI, houdt nog hoop. Volgens Schouten staat de Ne derlandse overheid voor de keu ze: de scheepsbouwsector met duizenden arbeidsplaatsen af schrijven óf met steun een be drijfstak behouden die de schat kist uiteindelijk belastinggeld oplevert. De VNSI en het minis terie van EZ zijn nog over ver schillende steunmaatregelen in gesprek. Volgende week worden waarschijnlijk knopen doorge hakt. Ter discussie staan drie soorten regelingen. Om nieuwbouwor- ders te kunnen financieren, is een garantiefonds nodig, omdat banken niet meer zo happig zijn om kredietrisico's te dragen. Er wordt ook gedacht aan innova- tiesteun, zodat de Nederlandse scheepsbouw haar kennisvoor sprong kan behouden. En veel Europese lidstaten geven weer directe subsidie voor nieuw- bouworders. Rechtstreeks Nederland stelt zich al jaren op het standpunt dat het afgelopen moet zijn met de rechtstreekse steunverlening aan scheepswer ven. De Europese Commissie heeft onlangs echter weer toege staan dat er tot en met maart 2005 6 procent subsidie mag worden verstrekt. „En dat ge beurt volop", weet Schouten van de VNSI, „onder meer door onze naaste concurrent Duits land." Duitsland heeft ook al een garantiefonds ingesteld. Scheepswerven kunnen met een beroep op dat fonds goedkoper geld lenen, wat volgens Schou ten een paar procent op de con tractsom scheelt. Zo'n fonds voedt zichzelf, omdat bedn> het geld na de oplevennj'a schepen terugstorten, jfc dan moet er wel budget ka» om een garantiefonds te -j len." Geld heeft Brinkhorst niet» niet voor innovatiesteun.C^ tenUnie-Kamerlid A maakt zich daar grote a, over. Hij diende eind vonga een motie in, waarin hij hethj net opriep bij de voorjaar geld te zoeken voor de sès» Omdat de regeringslet» CDA, WD en D66 tegeostq den, haalde de motie he: „Terwijl het binnen de rijk® groting niet eens om zo'ngj uitgave gaat", aldus Slob.i. voorkomt ermee dat straks 13 mensen werkloos worden."! het kabinet niets doet, is van plan de scheepsbouw^ in de Tweede Kamer aande; de te stellen. VNSI-directeur Schouten wc eerst het overleg met Econcï sche Zaken af dat volga week plaatsvindt. „Anders 5 len we met schromen opmea bij de Tweede Kamer aan èi te trekken." GOES - Het expertisecenln voor epilepsie en leer- ens dragsproblemen Stichting Ha Berger in Breda houdt zaterd 20 maart open dag. Tussen 10.00 tot 15.00 uurfo gen bezoekers een rondleid! en videopresentaties overepilg sie. Neurologen en medewerte van de kliniek geven informal* Epilepsievereniging Nederla (EVN) en het Nationale Epify sie Fonds (NEF) zijn aanwq in de kliniek. Voor kinderen biedt de ik dag Clown Stippel, een spedb mer en zij kunnen paa Rond de Klokkenbergwoni huifkartochten gehouden. door Inqrid Huibers Een paar keen stond ik op het punt om Thérèse, de hoofd persoon uit Patrick Modiano's Kleine Bijou persoonlijk te gaan redden. De wanhoop, doelloos heid en het totale isolement van de vrouw smeekten gewoon om een snelle interventie. Om een kloeke juffrouw in een koele witte jas die korte metten zou maken met de warboel in haar hoofd. Thérèse, die twaalf jaar geleden voor het laatst 'kleine bijou' werd genoemd en maar niet in het reine kan komen met haar moeder - de bedenker van het koosnaampje - die haar in de steek gelaten heeft. En die zich, voordat ze er vandoor ging, ei genlijk ook al nauwelijks om het meisje bekommerde. De reis naar de bodem van de put begint voor Thérèse in dé gangen van metrostation Chatelet Ze raakt er geobse deerd door een vrouw in een ver schoten gele jas die ze voor haar doodgewaande moeder houdt. Thérèse volgt de vrouw naar haar huis, maar durft haar niet aan te spreken. Eén keer waagt ze zich de vier trappen op naar de deur van het appartement van de vrouw, maar op de bel drukken is - letterlijk - een stap te ver. Thérèse raakt, terwijl ze de vrouw in de gele jas volgt, steeds verder verstrikt in haar eigen verleden. Ten einde raad klampt Thérèse na een urenlan ge nachtelijke zwerftocht een apothekersassistente aan. Ze durft de vrouw echter geen deel genoot te maken van haar moei zame verleden. Later zoekt Thérèse steun bij een man die Moreau-Badmaev genoemd wil worden en 's nachts radio-uitzendingen ver taalt. Deze is ze in een boekwin kel tegen gekomen en sindsdien Patrick Modiano Kleine Bijou Roman De Boekenweek, die duurt tot en met volgende week zater dag, richt de schijnwerper op Frankrijk. Hoeveel weten we eigenlijk van de hedendaagse Franse literatuur? Voor veel mensen houdt die op bij Simone de Beauvoir, Albert Ca mus, Jean-Paul Sartre en Frangoise Sagan. In een dagelijk se serie belicht de PZC de Franse literatuur van nu. Tien PZC-redacteuren geven hun indruk van een recent vertaal de Franse roman. Vandaag, in de vierde aflevering, Kleine Bijou van Patrick Modiano. gaat ze wel eens met hem eten. Maar de einzelganger Mo reau-Badmaev slaagt er niet in om Thérèse in de goede richting te duwen. Het baantje dat Thérèse heeft als oppas van een klein meisje dat net zo onverschillig wordt opgevoed als zij vroeger zelf, brengt geen verstrooing. Wan neer het meisje door haar ouders in het donker uit wande len wordt gestuurd, omdat ze moet leren om 'niet bang' te zijn. grijpt Thérèse niet in. Ze is te bang om met haar eigen verle den te worden geconfronteerd. De kracht van Kleine Bijou ma nifesteert zich eigenlijk het dui delijkst tussen de regels door. Daar schuilt een onderhuids sud derend onbehagen, dat zich niet laat verjagen door de korte, haast stroeve zinnetjes waarmee Modiano zijn verhaal vertelt. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Nederland se bluestopper Barrelhouse opent vrijdag 19 maart in Porgy Bess de tweede bluesroute in Terneuzen. Daarna geven in der tien cafés even zoveel bands ac te de présence. Organisatoren Peter Kempe en Kees Wielemaker, ook verant woordelijk voor de jaarlijkse bluesroutes in Middelburg, Goes, Vlissingen en Bergen op Zoom, hebben dit jaar voorna melijk regionale bands geboekt. Zo speelt de Zeeuwse rhythm bluesband Freddy Who?, met drie voormalig leden van The Ju- ke Joints in de gelederen, in De Bomvrije. Zij brengen nummers in de lijn van Popa Chubby, Jim my Smith en Dr. John. De Schouwse band The Kings of Cool presenteren in De Ambas sadeur hun nieuwe cd, waarop swingblues en boogie de boven toon voeren. In de Borrelbar staat het Temeuzense jump ji- ve-gezelschap Jive for your Life garant voor een avond vol roots- muziek van onder andere de Seatsniffers, Paladins en Junior Watson, Ook een thuiswedstrijd speelt Herman Brock jr. met zijn Euro- casters in De President. Kloos- terzandenaar Gino Buysrogge speelt met zijn Bulldoze Band in café Wilhelmina, de Temeuzen se bluesband Shit Happens speelt in De Tuin. In Ter Nose trakteert het Bel gische gezelschap Rude Roots het publiek op een mix van Del ta blues, boogie woogie, Chica go blues en rock-'n-roll. Hun landgenoten van Howlin Bill his Bluescircus pompen in het Bierwinkeltje een hoop blues- klassiekers de kroeg in. Café De Graanbeurs biedt po dium aan de Little Boogie Booy Blues Band, een band die zich richt op Chicago-blues. In De Markies staat de 'good fun blues band' The Stoolgang. The Ban- dox spuwen in De Schelde num mers van onder andere The Pa dins en The Red Devils de ai in. The Blue Chevy's spelen,» als vorig jaar, in De Gros Slock nummers van de Fax- lous Thunderbirds en Ss Cats. Joey's Boogie Woog brengt in de Tollebol dat wal i naam al doet vermoeden: bote woogie. De dertien bands spelen vat 22.00 uur op toerbeurt sets a 45 minuten. De befaamde band Barrelhoa bijt het spits af. Zangeres Tis ke Schoenmaker en consot worden al sinds 1974 tot a bluestop van Nederland g kend. Zij beginnen in Porgrl Bess om 21.00 uur. Het is wonderbaarlijk hoe hij er in slaagt een zo meeslepende ro man te schrijven met zo weinig ingrediënten. De plot van het verhaal is flin terdun, het taalgebruik niet bij zonder beeldend en de hoofdper soon maakt weinig noemens waardigs mee. Toch is Modiano er moeiteloos in geslaagd mij Parijs te laten ruiken, voelen en proeven. Ik liep met Thérèse door moede loos makende metrogangen en joeg met haar op schimmige spookbeelden. Soms ontglipte ze me, maar haar eenzaamheid en mismoedigheid bleken ont- koombaar. Patrick Modiano, Kleine Bijou, Uitgeverij J.M. Meulenhoff, ver taald door Maarten Elzinga. Op de site unmo.pzc.nl kan een boe kenweekpagina worden aange klikt. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een 'shit hap pens-sausje'. Klinkt smerig, maar of het dat ook echt is? Nie mand die het kan zeggen, zelfs de leden van de Terneuzense blueshand Shit Happens niet. Want zelfs vlak voor een optre den weten ze nog niet hoe het sausje dit keer zal smaken. „Het kan een smeuïg roomsausje zijn. maar ook een heel pittige va riant." Het is dus maar afwachten hoe de blues van Shit Happens vrij dag. tijdens de tweede bluesrou te in Terneuzen, in café De Tuin wordt opgediend. „Zeker is wel dat wij recht-toe-recht-aan-mu- ziek maken, waarbij de saxo foon en gitaar in een fel duel zijn gewikkeld. We spelen voor tachtig procent covers, maar die zijn dus wel overgoten met een typisch Shit Happens-sausje", vertelt zanger Peter de Meijer. Bar Het verhaal van Shit Happens begint in 1999 aan de bar, waar Klaas Bevers (saxofoon), Eric Larsen (gitaar) en Peter Bout (bas) het plan opvatten om een stevige bluesband te beginnen. „Zij speelden tot die tijd in San- tusa, een met Latijns-Ameri kaanse invloeden doorspekte band. Denk bijvoorbeeld aan Santana. Ik heb eind jaren zes tig nog in The Rockers gespeeld, samen met lokale bekenden als Mare Pauwels. Toen de Santu- sa-mannen mij vroegen of ik in hun nieuwe band wilde zingen, dacht ik: laat ik het eens probe ren. Daarvoor zong ik wel eens en er was nog nooit iemand ge weest die zei dat ik maar beter Shit Happens, met van links naar rechts Peter de Meijer, Eric Larsen, Klaas Bevers, Peter Bout en gast- drummer Stefan Simons, speelt covers, maar dan wel op geheel eigen wijze. En ook voor de band zelf is het altijd even afwachten hoe dat uitpakt. foto Wim Kooyman kon stoppen. Tot Shit Happens was ik erg gericht op pop en rock. Neil Young, The Who, dat soort dingen Maar echte blues? Nee. niet echt. Later bleek dat mijn stem daarvoor geknipt was." Sigaar De Meijer doelt daarmee op zijn rauwe strot. Dat hij graag een dikke sigaar rookt, draagt wel bij aan het stereotype beeld van de man met sigaar, whisky en rauwe vocalen, maar heeft vol gens de Terneuzense zanger niets met zijn stemgeluid te ma ken. „En whisky drink ik alleen op zondag. Ik word trouwens ook weieens Mister Calvados ge noemd. Hadden we twee optre dens in één weekend, had ik na het eerste optreden last van mijn stem. Na een aantal Calva dos -appelbrandewijn- kon ik er weer tegenaan. Later leerde ik dat je niet vanuit je strot, maar vanuit je buik moet zingen." De Meijer leerde de blues zin gen door Shit Happens. Daar voor zat hij vast in 'zijn eigen ding'. „Als ik mijn gitaar pakte, dan verviel ik al snel in dat wat ik altijd al speelde Het bluesge- voel is mij pas bij Shit Happens bekropen. Sindsdien luister ik anders naar muziek. Zette ik vroeger een plaat van Elvis Pre sley op, dan hoorde ik rock-'n-roll. Doe ik dat nu, dan hoor ik blues. En ik heb genoeg stof om bluesnummers over te schrijven. Waarover die gaan? Over de shit die om mij heen ge beurt. Een voorbeeld: onze gita rist Eric Larsen komt van J Faroer Eilanden. Moest-iem een nieuw visum naar Q Haag. Hij vertelde dat je c* soms wordt behandeld al»:; een crimineel bent. Ik gr# dat hij dat ook was: een crimineel. Dat resulteerdezt nummer White Criminal fei toekomst willen we meer e? nummers maken. Het is de> doeling om eind dit jaareer: op te nemen, waarop ruimt' voor zes a zeven eigen songs Emoties Eigenlijk had die cd er al ca ten liggen, maar gezondha® problemen gooiden roet ie eten. „Onze saxofonist Klaas* vers kreeg vorig jaar een har® farct. Wij zijn een hecht tea: dus wilden we absoluut g£ vervanger. Gelukkig is Klaas- nu weer helemaal bovenop klap heeft ook hoorbaar invtf gehad op zijn spel. Hij een goede muzikant, maar lijkt net of hij nu nog meere- tie in zijn spel legt." Uitzondering op de hechte in spirit vormt drummer Frisor- Wijck. Hij is vrijdag niet van® partij. Althans, met bij -- Happens. „Friso speelt ook bij Brock jr. en Jive for your I~- die beiden ook aan de blueffK- te meedoen. Met laatstgenoer: de band speelt hij in DeBor^' bar. Voor Friso is het heel sc pel Hij studeert aan hetcoos* vatorium en bekostigt zijn >-j die met optredens." Daarom treedt Shit Happee - café De Tuin aan met St» Simons. Benieuwd hoe het sa--, je met zijn inbreng zal srna*;. Het vijftal speelt vanaf uur drie sets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 58