Parijs op de frmse. krabbels Oostblokgeur Boek nu 2 dagen en 1 nacht vanaf 139,-! need mag ic Pasen, Hemelvaart, Pinksteren... en ook de meivakantie, moeder deur. Zin in spanning, avontuur en betovering tijdens deze dagen? Kom dan naar Disneyland? jc 2 dagen toegang tot het Disneyland* Park cn het Walt Disney Studios» Park met 1 nacht in een verrassend Disncy-Hotcl al vanaf 139,- p.p.* resort zaterdag 13 maart 2004 Wil Reisboeken Frans geluk Steeds meer Ne derlanders realise ren hun droom een tweede huis in Frankrijk te ko pen. En de meeste mensen doen dat met hetzelfde uit gangspunt als Jan Lagrouw: er de va kanties doorbren gen. Maar dat vele heen en weer rei zen over een toch wel lange afstand breekt Lagrouw snel op. reden voor hem zich definitiefin Frankrijk te vestigen. Lagrouw beschrijft in 'Franse krabbels' het dagelijks leven in de Gas- cogne, de dorpsfeesten, het uitgebreide tafelen (er staan ook recepten in) en met name het 'niets doen'. Alleen maar voor zijn huis zitten, genieten van de stilte om hem heen. Franse krabbels. Jan Lagrouw. uitgeverij BZZTÓH, 17,50 euro, ISBN 9045302357. Eten met Eyk Pianist Tonny Eyk is een erkend lekkerbek. In zijn nieuwste boek 'Frankrijk en route' neemt hij lezers mee naar de beste restaurants en win kels in de Provence en aan de Cöte d'Azur. Zijn verhalen zijn doorspekt met ontmoetingen met beroemde personen, die hij tijdens zijn werk of privé tegenkomt. Niet zelden op een terras met een glas goede wijn. Frankrijk en route, Tonny Eyk, uitgeverij Tirion, 14,98 euro, ISBN 9043906069 Anti-Frankrijk Na al die lofzang op Frankrijk is het heel ver frissend een tegengeluid te horen. In 'Nooit meer de Provence' melden diverse auteurs, on der wie Herman Koch en Johannes van Dam. waarom ze het absoluut gehad hebben met (een deel van) Frankrijk. Peter van Straaten zorgt voor passende illustraties. Nooit meer Frankrijk, uitgeverij Maarten Muntinga. 7,90 euro. ISBN 9041704868 Alice Plekkenpol Bock vnd via je ANVR Reisbureau of bd World of TUI Reisbureau: 0W0-8847 (f 0,15 p.m.) V Holland International Het valt niet mee om er nog een plaatje van te vinden, maar in het Museum van het Commu nisme, boven een Praagse Mc- - bald's, hing een foto van het monu- aent- Het was 30 meter hoog. De hand 'ne'gen boezem stekend, zoals Napo- «°n, liep een bronzen Stalin daadkrach- "g.de toekomst tegemoet. Hij werd ge bigd door een stoet vertegenwoordigers j. Va" het ,sJechoslowaakse en Russische «hk. Voorwaarts kameraden, die kant ®oet het uit!, spraken ze in lichaam staal. ^t alle inwoners van Praag deelden die *n>ng. Nadat hel beeld in 1955 vol- ld was, kreeg het al snel de bijnaam wachtrij voor het vlees'. Dit refereer- het eindeloze geduld dat je moest ben om bij de slager een doorregen •anderlapje of een paar varkenspootjes «bemachtigen. gelijk was de beeldhouwer, Otakar ulf00k n'et onvei"deeld enthou- 't j bracht de autoriteiten in grote fgenheid door een dag voor de cere- b'cle onthulling zelfmoord te plegen, fop de monumentale tijdschaal ge- en/leeft de wachtrij er niet lang ge- '-even jaar later viel Stalin offici- Door DIRK MULDER eel in ongenade. In 1962 werd het gigan tische beeld met 800 kilo explosieven op geblazen. Op de Letna heuvel, aan de linkeroever van de Vltava, zijn alleen de omringende trappen en de sokkel achtergebleven. Daar werd in 1991 een levensgrote me tronoom op geplaatst die het niet deed, toen ik er kwam kijken. Behalve datje er meer bejaarde Skoda's in het straatbeeld ziet, is er in Praag wei nig van dat oude Oostblokgevoel over. Maar juist op een plek waar ik het niet verwacht had, hing er nog zo'n vleugje van vroeger in de lucht. Op een adres dat te poëtisch klinkt om niet te vermelden, de Dukelskych hrdinu 7. ligt het Mu- cn ontvang een gratis cadeau-abonnement op Donald Dnck Prijs geldig op bepaalde data en voor bepaalde Disney Hotels, 2 volwassenen per standaard kamer cn incl. ontbijt. Per kind van 3 t/m 11 jaar dat dezelfde kamer deelt, betaalt u 60,-. Geldig bij alle boekingen uit het officiële Disneyland Resort Paris-programma van Holland International. Vraag naar de voorwaarden. Wijzigingen voorbehouden. seum van de Moderne Kunst. Middenin de verder lege, witte ontvangsthal staat een kiosk waar je de kaartjes kunt ko pen. Dat was niet zo eenvoudig. Volgens een informatiebord kon je toegang beta len voor de eerste verdieping, of de eer ste en de vierde, of de tweede en de der de, of alleen de derde en een stukje van de vijfde, enzovoorts. Gelukkig bleek er in de kleine lettertjes ook een mogelijk heid te bestaan om alle verdiepingen in één entreebiljet onder te brengen. Opge lucht koos ik voor het laatste. De me vrouw achter de kassa fronste zorgelijk maar ging druk in de weer met stukjes papier en stempels en een nietapparaat. De Tsjechische moderne kunst was nu klaar om mij te ontvangen. Grote pijlen wezen de juiste kijkroute aan. Er waren aanzienlijk meer suppoosten dan bezoekers. Bij iedere deur zat er wel een dame te breien. De meesten knikten vriendelijk. Maar toen ik tegen de pijl in een zaal wilde binnengaan, ontstond er consternatie. Een mevrouw die de Lada onder de brilmonturen droeg, schoot overeind. Ze wees me streng terecht. Dat was de verkeerde richting! Hmmm, het ruikt hier naar Oostblok, dacht ik vertederd. - en vaderdag staan voor de Resort Paris! Want nü krijg Parijs, de eerste keer ging je er liftend naar toe. Toen met de bus, met de trein, met de auto. Maar om er met de fiets heen te gaan, jat is weer heel wat anders. Op weg naar Parijs komt de fietser door Het Franse Pierrefonds. In dit dorp ligt een in 1850 door Napoleon III gebouwd sprookjeskasteel. kantie. In deze trend past deze route naar Parijs perfect. Wind mee Parijs, is een wereldstad, en een wereld stad relatief dicht bij huis blijft trek ken. Om er met de fiets heen te gaan is weer eens wat anders en is goed te doen. Al zou het advies van Benjamin- se ter harte moeten worden genomen. Fietsend richting Parijs heb je grote kans op wind tegen. Daarom is er veel voor te zeggen met de trein naar het Ga re du Nord te gaan en terug te rijden. Wind mee is dan bijna gegarandeerd. Benjaminse laat de route in Leuven be ginnen, omdat er meerdere routes van uit Nederland over deze eeuwenoude studentenstad lopen. Overigens valt in Leuven en in heel veel andere plaatsen onderweg op hoezeer toeristische fiets routes door stad en ommelanden de be zoeker moeten behagen. Recreatief fiet sen zit overal in de lift. Het beginpunt voor deze fietsreis naar Parijs is Tilburg. Tot voor de deur van de Sacré Coeur is de afstand precies 545 kilometer. Geweldige kilometers, waaraan ook zij die met behoorlijk wat zitvlees beginnen veel plezier kunnen beleven. Door slim gebruik te maken van tot fietspaden omgetoverde oude spoorbeddingen, slaagt Benjaminse er in zonder noemenswaardige stijging Namen te halen. Terwijl Namen in de beeldvorming toch midden in de berg achtige Ardennen ligt. Dit perfecte fietspad begint in Hoegaar- den, nog zo'n plaats die de roem te dan ken heeft aan bier. Het plaatsje ligt in een wolk van mout, de geur die zo ken merkend is voor een brouwerij. Op het dorpsplein wijst een man de weg, hij draagt een petje van Hoegaarden. 'Ik drink alleen Hoegaarden', zegt hij. 'En af en tc^e een Jupieleke'. Felle klimmetjes Niet de hele route is overigens vlak. Er zitten felle klimmetjes in, sommige van een dusdanig gehalte dat moet wor den gelopen. Het is de tol die wordt be taald voor het feit dat de door Ben jaminse gekozen fietsweg zoveel moge lijk over fietsveilige weggetjes loopt. Dat staat steeds voorop, al het andere is daaraan ondergeschikt. Zoals bijvoorbeeld kastelen, abdijen, bijzonder natuurschoon of aparte plaat sen. Die kom je wel tegen, meer dan ge noeg zelfs, maar het gaat er in de eerste plaats om met zoveel mogelijk fiets- vreugde Parijs te halen. Eindelijk daagt Parijs. En dan denk je aan die verschrikkelijke Périphérique, aan getoeter en ander automobilisten- gedoe en dan slaat je de schrik om het hart. Nergens voor nodig. De fietser dendert langs een autovrij kanaal over een vrij liggend fietspad door een schit terend natuurgebied tientallen kilome ters lang tot in het hart van Parijs. Knap gedaan. De afgelegde route komt uit het boekje 'Onbegrensd fietsen naar Parijs of terug' van Paul Benjaminse, 15 euro, ISBN 9080649767 Meer informatie:www.cyclinqeurope.nl. (ADVERTENTIE) Het is heerlijk toeren door een vrijwel uitge storven Frans dorp. En dan denk je aan die verschrikkelijke Périphérique. steld door Amsterdammer Paul Ben jaminse, die onder vakantiefietsers een bijzonder goede naam heeft. Benjaminse is de man achter de fiets routes naar Rome en Barcelona. Kost het steeds een paar weken om deze ste den met de fiets te halen, Parijs is met wat doortrappen in een week te doen. Dat maakt deze route tot een aantrek kelijk tussendoortje. Steeds meer men sen prefereren een paar korte vakan ties boven een lange aaneengesloten va- fcor PAUL SPAPENS Het regent, al bijna de hele dag. Een zuidwester pal op kop. vier dagen op rij. Op zulke momenten heeft de J fetser het niet breed. Dat heeft de por- - der van de abdij van Scourmont goed ade gaten. Hij vraagt de fietser met rij- Üj nel en al binnen te komen. In de «chtkamer kan een broodmaaltijd meden bereid, nodigt hij met een >ijdsgebaar uit. Het campinggasstelle- tjesuist, regen en wind slaan tegen het vj nam. b De abdij van Scourmont, beter bekend n ij Chimay van het gelijknamige bier dat de Trappisten sinds 1850 brouwen, i! Sgt op de nieuwe fietsroute van Neder- and naar Parijs. De route is samenge- 2 Weg afgeslo ten'staat op dit :-y bord. Maar een fietser hoeft zich daar niet I.;' door te laten - weerhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39