Dolce vita in Duitsland PZC www.skytours.nl Website van de week 0113-315680 SimiactieêpK-J1 ^31,«60 AA Goes E2Sf«3£S»i»nd 0113-315520 0114-372770 gonial: 020-4562500 zaterdag 13 m£ 13 maart 2004 Reizen Reizen Cofisifffiintentip Kleine spullen kun je op reis snel kwijtraken. Een stikkerlabel kan uitkomst bieden. Via een 15-cijferige code en internet wordt de eigenaar, die anoniem blijft, van een verloren voorwerp achterhaald. Een label kost €1,25: www.stikker.com De meest noordelijke Italiaanse stad. Zo noemt (lunchen zich graag. En rdaad vertonen zowel ®d als inwoners meer taakvlakken met Milaan dan met Berlijn. Niks geen Pruisische mentaliteit, in het tuiden regeert la dolce vita. |m ALICE PLEKKENPOL Het is dringen in de straten van de oude binnenstad.. Bij An- dechser am Dom tangen de mensen er letterlijk I de benen uit. Niet omdat eten er zo geweldig is of het c-e zo bijzonder, nee, het tót om de sfeer. Al is het win ter, toch wordt buiten op het «warmde terras aan sta-tafels eenglasbier of wijn gedronken. Snnen werken gasten aan lan- getafels hun maaltijd weg. Jong en oud, smoking en spijker broek, mengen zich met toeris ten. Onder wie opvallend veel alianen, die graag een paar da gen doorbrengen in deze Zuid-Duitse stad, waarvan de 'dolce vita-sfeer* hen zo bekend iwrkomt. llunchenaren laten het geld rollen. Niet alleen in de ïoreca en theaters, ook in de winkels, Dure designzaken die 31 andere Duitse steden nauwe lijks klandizie trekken doen het bier goed. Ook dankzij die bui- Knlandse bezoekers. Behalve Italianen komen Russen graag toppen. Zij weten de weg in de toömilianstrasse, waar onder reer Dior en Bulgari gevestigd Bjn. Hoewel, echt winkelen iaën de Russen niet. Die laten Lesnaar hun hotel brengen en raken daar een keuze. 2e!f langs de etalages lopen is natuurlijk veel leuker. De Maxi- ailianstrasse gaat over in Thea- iierstrase, met het onlangs ge- c-pende overdekte shoppingcen- trejook al zo'n winkeleldorado) de Theaterplatz, waar zich ileopera en het vroegere paleis rande koning bevinden. Tegen over het paleis staat het post kantoor, dat beschilderd is in de motieven en kleuren van een Toscaanse villa. Waarom? Om tolde koning vanuit zijn raam een mooi uitzicht wilde. München is een stad waar je minstens een paar dagen voor moet uittrekken. Een bezoek ünslotNymphenburg alleen al kost een halve dag, en dat geldt tok voor de museumwijk. Dan *bben we het nog niet gehad over de biertuinen, vele thea- i«s. winkels, historische be- öaiswaardigheden en uitstap- naar de Beierse Alpen, die prachtig decor vormen y°°r stad. En sport, natuur lik- Her en der duiken herinne ren aan de Olympische Spe- in 1972 op. In de eerste phats natuurlijk het fraaie aan- fe Olympiapark, dat nu o® toeristische trekpleister is. Kerktorens bepalen het silhouet van München, de meest 'Italiaanse' stad van Duitsland. Foto JOCHEN MULLER Eten drinken Dat je in München alleen maar witte worst met bier kunt wegspoelen is een fabel Zelfs in restaurants die de traditionele keuken voeren is volop keuze. Populair in dit genre zijn Haxn- bauer aan de Sparkassenstrasse (dat geleid wordt door Italianen en waar grote hompen varkensvlees de speciali teit zijn), het Spatenhaus aan An der Oper, de Ratskeller aan de Marien- platz (ook geliefd voor een lunch) en Augustmer Brau aan de Neuhauser Strasse. De prijzen zijn zeer schappe lijk, gemiddeld 10 tot 15 euro voor een hoofdmaaltijd. Van het voorjaar tot de late herfst (ok toberfeesten!) zijn de bijna dertig bier- tuinen erg in trek, vooral bij de lokale bevolking. De grootste, de Hirschgar- ten, biedt plaats aan 8500 gasten. De stad telt nog zes grote brouwerijen, waarvan allen Hofbrau en Augustiner zelfstandig zijn. Onlangs is Löwenbrau overgenomen door Interbrew, en veel Münchenaren zijn die schok nog steeds niet te boven. J J ^Hamburg Bremen Berlijn DUITSLAND Cheese..! Voor de één is een foto tijdens de vakantie niet interessant als we er zelf niet opstaan, de ander wil juist louter ongerepte landschappen. Of u nu een digitaleHQ fotocamera heeft, een spiegelreflex of een pocketcamera, de keuze van het onderwerp staat min of meer vast. OJO Wat fotografeert u het liefst in het buitenland? LJ Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Reggae en jungle Vorige week vroegen wij u welk Caribisch gebied het meest tot uw verbeelding spreekt. Opmerkelijk genoeg is Jamaica, als vakantie bestemming terug van weggeweest, met zijn combinatie van muziek en natuur de winnaar. De Uitslag: V 1 Jamaica 28% y. Aruba 14% fe 1 Cuba 14% Q. I Dominicaanse Republiek 10% 1 Bonaire 10% C 1 Yucatan, Mexico 8% y, 1 Curasao 8% 1 St. Maarten 4% O Isla de la Margarita 3% {Jj) Fortaleza, Brazilië 1% D°l op sport München heeft iets met sport, uiteraard dankzij die Olympi- *he Spelen, (menige WV-gids °P leeftijd vertelt met spijt in de stem hoe niet zij, maar colle- ga-hostess Sylvia Sommerlath werd uitverkoren de Zweedse koning te begeleiden, met alle gevolgen vandien). In 1974 werd de finale van het WK voet bal in het Olympisch stadion ge speeld, juist, die finale die veel Nederlandse voetbalfans nog steeds spontane oprispingen be zorgt. Voor anderhalve euro mag je een therapeutisch kijkje nemen in het stadion. Over twee jaar is München opnieuw aan de beurt voor het WK voet bal, dat mede dankzij het lobby werk van Franz Beckenbauer in Duitsland wordt gehouden. Aan de rand van de stad verrijst mo menteel een nieuw voetbalsta dion, plaats biedend aan 66.000 personen. In het voorjaar van 2005 gaat het open. München telt zo'n 1,3 miljoen inwoners, maar in het weekein de zijn dat er zeker een kwart miljoen minder. Dat zijn men sen die door de week in Mün chen werken en wonen, maar in het weekeinde naar hun huis ver buiten de stad gaan. Veel in woners van München beschou wen hun stad nog als een dorp. Tot na de Tweede Wereldoorlog was negentig procent van de Beierse bevolking boer. Die plat telandsinvloed zie je onder meer terug in klederdracht en aan de meiboom op marktplei nen, zoals de Marienplatz en Viktualienmarkt. De Viktualien- markt is vooral het domein van lekkerbekken. Niet alleen de ty pische worst- en wijnkramen zijn hier vertegenwoordigd, ook allerlei exotische lekker nijen worden aan de man ge bracht. Net zoals in delicatessen zaak Dallmayr, waar hongerige magen gevuld worden op de eer ste etage. Voorts zijn er tal van koffiehuizen, minder klassiek dan in Wenen, maar meer lij kend op Italiaanse koffiebars. Deze speciaalzaken en ook tapasbars zijn de laatste jaren sterk in opkomst, omdat thea ter- en operabezoekers nog graag een afzakkertje nemen. En waar ze ten afscheid 'ciao' zeggen, in plaats van 'tschüss'. Naar Schwabing Ook diverse wijken hebben hun eigen karakter behouden. In Gartnerplatz- en Glockenbach- viertel doen vooral homo's en lesbiennes hun inkopen. Er zijn veel designer outlets en vlooien markten. In ontwikkeling is de Messestadt München: in de om geving van de vroegere luchtha ven Riem wordt een nieuwe stadswijk uit de grond ge stampt, die ook tegemoet moet komen aan de schreeuwende vraag naar (betaalbare) woon ruimte. Het meest populair ech ter is en blijft de wijk Schwa bing, aanschurkend tegen het centrum. Een wijk waar studen ten en kunstenaars wonen, met mooie oude huizen, veel groen. gespecialiseerde buurtwinkels en eethuisjes. Zeg maar het Greenwich Village van New York of het Soho van Londen. Vanuit het centrum voert de im posante Ludwigstrasse er naar toe. De Ludwigstrasse is een bre de boulevard die de ontwikke ling van boerendorp naar Beier se residentie toont, en die vaak gebruikt wordt als filmdecor Deze gaat na enige tijd over in de Leopoldstrasse. De Leopold- strasse was vroeger dé flaneer- straat in de wijk. Er zijn nog steeds veel terrassen, waar voor al studenten hun pullen bier wegklokken. Op de kruising staat een grote triomfboog met een tekst die tot nadenken stemt: Dem Sieg geweiht-Vom Krieg zerstört-Zum Frieden ma- hnend. (Aan de overwinning ge wijd- Door de oorlog ver woest-Tot vrede manend). Er is meer in München dat aan de oorlog doet denken. Een stadsdeel met een minder fraai verleden is het gebied rondom de Prinzregentenstrasse, nabij de Engelse tuin, de grote groene long van de stad. Hitier liet er een aantal pompeuze panden bouwen. Het is nu een museum kwartier, met onder meer de Al- te Pinakothek, Neue Pina- kothek en Pinakothek der Mo derne, die in september 2002 opende. Een groot, doorzichtig en licht complex waarin kunst, grafiek, architectuur en design volop aandacht krijgen. Joods museum Er komt meer nieuwbouw in de binnenstad. Op 9 november 2003, precies 65 jaar na de Kris- tallnacht, werd de eerste steen gelegd voor de bouw van een grote synagoge annex joods mu seum, op de Sankt Jakobsplatz in het centrum van de stad. Het moet het grootste joodse com plex in Europa worden. Het pro ject kost 57 miljoen euro. Tien miljoen is nog nodig, maar de BAYE R N München Het Olympiapark is nog steeds een toeristische trekpleister. Foto WV MUENCHEN bouw duurt tot 2006 dus er is nog even tijd. Het centrum ver rijst op de plek waar ooit de grootste sjoel van München stond. Al in juni 1938 vond Hit- Ier die synagoge een doom in het oog. Een mooie plek voor pa rades, dacht hij. Dus werd het gebedshuis afgebroken. De slooprekening ging naar de joodse gemeenschap. In Mün chen woonden in die tijd ruim 7500 joden, toen de oorlog ten einde liep waren er slechts ze ven overgebleven. Inmiddels is dat aantal gegroeid tot zo'n 10.000. vooral afkomstig uit Oost-Europese landen. Zij vesti gen zich massaal rondom het centraal station, waar het we melt van de Oost-Europese en Turkse winkels en eethuisjes. Toeristen mijden die buurt een beetje. Maar als je de stad na en kele dagen verkend hebt, is het zelfs aardig daar een beetje rond te stappen. München lijkt er even minder dorps door. Hans van Wamel van Jamaica Tourist Board: "Jamaica biedt niet alleen prachtige stranden maar is ook het meest groene eiland in de Cariben met veel inheemse vogelsoorten en planten. In het oosten zijn de Blue Mountains waar veel ecotoerisme plaats heeft. Dan zijn er nog de Dunns watervallen (foto), de Blue Lagoon, is het mogelijk met dolfijnen te zwemmen en zijn er dertien golfbanen. Bovendien heeft het eiland een heel eigen cultuur waarin muziek een grote rol speelt. Op elke straathoek hoor je ska, reggae en hip hop. De aanhangers van het rastafarigeloof met hun rastahaar met dreadlocks bepalen het straatbeeld. Jamaicanen vinden het leuk toeristen kennis te laten maken met het echte eilandleven en nemen je graag mee naar een gospeldienst of een lunch bij hen thuis." Vakantie op ei^n kracht In de winkel De Vakantiefietser in Amster dam kunt u terecht voor een vakantiefiets en volledige fietsuitrusting: van waterdichte tas tot benzinebrander en van reisgids tot fietsge- reedschap. Oprichter Eric Schuijt heeft in driejaar tijd door meer dan zestig landen ge fietst en schreef daar drie boeken over. Dus ook voor adviezen over fietsvakanties in bin nen- en buitenland bent u hier aan het goede adres. Als Amsterdam te ver weg is voor een bezoekje biedt de webwinkel uitkomst. www.vakantiefietser.nl kunstliefhebbers is er de Neue Pinakothek. Dorps karakter München is het snelst bereikbaar per vliegtuig, van af Schiphol is het circa anderhalf uur vliegen. Van af de luchthaven rijdt een speciale bus naar het centraal station (8 euro), en ook een S-bahn (7,40 euro) Wie per trein of auto reist is een dag onder weg. De stad ligt binnen handbereik als de twee to rens van de dom opdoemen, hét symbool van Mün chen. De dom is overigens aan de buitenzijde mooier dan van binnen, want opmerkelijk sober. De plaatselijke WV verkoopt de München Welco me Card, waarmee toeristen korting krijgen bij mu sea en paleizen, en vrij gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer, inclusief de transfer van en naar de luchthaven. De kaart kost voor een dag 6,50 euro, voor drie dagen 15,50 euro, en is te koop op de luchthaven en het treinstation, bij de WV en in grotere hotels. Cultuurliefhebbers kunnen terecht in het museum kwartier met de Alte Pinakothek (schilderkunst uit 14e tot 18e eeuw), Neue Pinakothek (19e eeuw) en sinds september 2002 de Pinakothek der Mo derne (20e en 2 Ie eeuw) Ook een bezoek waard is slot Nymphenburg. De uitgestrekte tuinen zijn gratis toegankelijk, veel stadsbewoners verblijven er 's zomers een hele dag om te picknicken en te flaneren. Voor wandelaars zijn er thematische tochten door de stad, waaronder Hitiers München, een Bier en Brouwerij Tour of Münchens Koninklijke Paleizen: tel. 0049-171 274 02 04, www.munichwalktours.de Het Olympisch Park kan gratis bezocht worden. Het is een mooi aangelegd park met sportaccom modaties die nog steeds in gebruik zijn, een uitkijk toren. restaurants, worsttenten en dergelijke. Een kijkje nemen m het voetbalstadion kost 1,50 euro. Meer informatie: WV München, tel. 0049-89 23 33 02 28, www.muenchen-tourist.de Duits Verkeersbureau, Postbus 12051, 1100 AB Amsterdam, tel. 020-697 80 66. www.duitsverkeersbureau.nl BM-5733M2 (•-!&■ 076 5236666 International Tours mniag 020-6796300 CYPRUS CYPRUS Laranca Sky Bingo 2* of 3* hotel 8 dagen, Logies va 99 Laranca 3* Boronia Appartementen 8 dagen, Logies va 199 CYPRUS CYPRUS Avia Napa 5' Aeneas hotel 8 dagen, Half pension ..349 Ayia Napa 3* Petrosana Appartementen 8 dagen, Logies va 149 CYPRUS CYPRUS Paphos 3' Agapinor hotel 8 dagen, Hallpension va 249 Limassol 3' Avenida Beach Hotel 8 dagen, Halfpension v. 249 GAMBIA GAMBIA Kotu 3* Sunset Beach Resort 8 dagen, Logies Ontbijt .299 Diverse plaatsen 2" Sky Bingo Hotel 8 dagen. Logies Ontbijt „199

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37