Staten akkoord met waterfusie Watersport wil meer ruimte I Provincie was lange tijd te terughoudend Personeel bezorgd over toekomst van stroombedrij ven 15 Extra geld voor Roosevelt Academy Delta Water krijgt toestemming van kleine meerderheid Elke dag is een Zeeuwse dag Leraar Sint-Maartensdijk bedreigd Taakstraf voor dreigen met pistool Celstraf voor Noordgouwenaar Voorwaardelijk voor illegaal rijden Sluiskilse winkeldief bestraft yiDDEI.Bl'KG - De provincie «ft Middelburg 750.000 euro „jra voor de Roosevelt Acade- ,i, Dal bedrag komt bovenop Jtdrie miljoen euro die de pro sit terder voor de 'Zeeuwse universiteit' op tafel legde. De jKl.es van PvdA, Socialis tische Partij en D66 stemden gis- w„ in de Statenvergadering te len de gilt- u de Koster (PvdA) vond dat :i gemeente Middelburg zelf zaterdag 13 maart 2004 moet opdraaien voor de hogere uitgaven. „Middelburg calcu leert mis, het is dus een pro bleem van de gemeente." Ze be klemtoonde dat de provincie an dere gemeenten ook geen bij stand verleent als die met finan ciële tegenvallers kampen, ver wijzend naar Nobelgate op Schouwen-Duiveland. Het Statenlid gaf aan drie mil joen euro als startbijdrage ge noeg te vinden. „Dat was voor ons eenmalig." De Koster zei dat de PvdA wel bereid is straks mee te betalen aan een leerstoel bij de Roosevelt Academie of aan bepaalde projecten. Controle A. Luijben (SP) merkte op dat slechts een tiental Zeeuwse jon geren profiteert van het geld dat de provincie in de universiteit stopt. „We halen heel makkelijk 750.000 euro uit de reserve, maar zeiden wel nee tegen 75.000 euro voor een netwerk pleegzorg, waar 90 Zeeuwse jon geren mee geholpen kunnen wor den." G. van der Giessen (D66) vroeg zich af of er voldoende controle was op de kostenramin gen voor de huisvesting. „Hoe lang gaat het door? Hoeveel moet er nog naar de Roosevelt Academie?" Ze stelde dat ook het Rijk en de Universiteit van Utrecht best een extra bijdrage kunnen geven en in plaats van een gift had de provincie ook een lening aan Middelburg kun nen verstrekken. Het moet geen bodemloze put worden, waarschuwde J. Koppe- jan-Elsen (CDA). Ze zag de uni versiteit echter nog steeds als een kans voor Zeeland. C. Pol derman (SGP) wilde weten of het nu echt de laatste keer is dat voor de start van de Roosevelt Academie de buidel wordt ge trokken. Die harde belofte wil de gedeputeerde G. van Heukel- om (SGP, onderwijs) niet doen. „Het is o zo gemakkelijk om te zeggen: dit is de laatste keer. Ik ga ervan uit dat er niet meer geld nodig is voor de investe- rings- en huisvestingskosten." Hij vond een vergelijking met andere gemeenten niet opgaan. „Schouwen-Duiveland heeft geen universiteit in oprichting." Dat de universiteit wel en pleeg zorg niet gesteund wordt, noem de de gedeputeerde "een politie ke keus.'" fonrMaurits Sep MIDDELBURG - Delta Water nsag fuseren met Waterbedrijf Europoort. Provinciale Staten hebben dat gisteren met een klei ne meerderheid toegestaan. Coa- liliepartij PvdA sloot zich aan bij dc oppositie. „Zeeland geeft de kip met de gouden eieren «egen stopt ook nog eens zeven- lig miljoen euro in het mandje", treurde sociaal-democraat P. Holtring. De standpunten lagen bij aan- u van de Statenvergadering al onwrikbaar vast. De urenlan ge discussie bracht niet één frac tie op andere gedachten. De pro- nncie heeft als grootaandeel houder van Delta een doorslag gevende stem in de aandeelhou dersvergadering, die de fusie rwet goedkeuren. De coalitie partijen CDA, WD en SGP (sa ne: 26 van de 47 zetels) voor leiden grote voordelen van het lieuwe waterbedrijf (Neptu- tusl Door de grotere omvang ontstaan betere toekomstmoge lijkheden en een groter draag vlak voor investeringen. Daar door zullen de kosten dalen en dat vertaalt zich in de tarieven voor de klanten. „Er is massa no dig voor kwaliteit. Delta is zelf- 'g te klein voor de toe komst". verklaarde G. Roeland (SGP) De volledige oppositie - Groen- door Maurits Sep Links, ChristenUnie, Zeeuws Be lang, SP, D66. Partij voor Zee land - en de PvdA vonden de prijs voor die mogelijke voorde len echter veel te hoog. Zeeland raakt hooggekwalificeerde ba nen kwijt en de provincie krijgt minder, invloed op het waterbe leid van Delta. Bovendien moet Delta, om volledig gelijkwaar dig in Neptunus deel te nemen, ongeveer zeventig miljoen euro bijbetalen. Onverantwoord G. van der Giessen (D66) achtte het risico dat de prijs voor drink water voor Zeeuwse klanten kan stijgen 'absoluut onverant woord'. „Want als er winst wordt gemaakt, kan de prijs om laag. Maar wat als er verlies wordt geleden?" En waarom wel protesteren tegen het vertrek van vijftien mensen van Staats bosbeheer en niet tegen tien van Delta, vroeg M. Wiersma (Groen- Links) aan de SGP. „Dat is een afweging van de totale belan gen", reageerde fractievoorzit ter W. Kolijn. De fusie was voor de tegenstan ders ook nog met te veel vraagte kens omgeven. Wiersma en met name H. Smits (Zeeuws Belang) beten zich als een terriër in de discussie vast. Smits sloeg zo wel de voorstanders als gedepu teerde J. Suurmond (WD) voort durend om de oren met brieven en een (geheim) rapport van de ondernemingsraad van WBE. Haar verwijten: er zijn nog hele maal geen garanties voor de werkgelegenheid, de beschikba re informatie is daarom mislei dend, Suurmond heeft de Staten dus niet goed geïnformeerd. De samenwerkingsvoordelen van de fusie zijn maar erg klein, be nadrukte zij Directeur H. de Kraa van Delta Water gaf dat laatste desgevraagd ook toe. Hij schat die voordelen op 'maar en kele miljoenen euro's'. Er is nog te veel niet geregeld, constateerde de oppositie. Te genover die onzekerheden stel den CDA, WD en SGP het ver trouwen in de directies van Del ta en WBE. Bovendien komt het met die garanties voor het be houd van banen wel in orde, be loofde Suurmond. „Op 2 april worden de overeenkomsten on dertekend." Om de provinciale invloed op Neptunus te vergro ten, werd een motie aangeno men om gedeputeerde A. Poppel- aars voor te dragen als commis saris bij het fusiebedrijf. Een vurig pleidooi van Groen- Links om nu nog geen besluit te nemen, haalde het niet. De wa- termarkt is zo turbulent, er gaat nog zo snel zo veel veranderen, dat uitstel veel verstandiger is, stelde Wiersma. „Er zit anders wel een houdbaarheidsdatum op dit voorstel", reageerde Roe land (SGP). „We kunnen niet blijven uitstellen." Dat was al een paar keer gebeurd. De fusie met WBE is anders 'niet meer dan een kans', nuan ceerde PvdA'er Holtring. „En die komen er vast nog wel meer. Delta is een goed bedrijf, daar is altijd belangstelling voor." CDA'er W. Saman betwijfelde dat. „Nu zitten we in een bepa lende positie. Straks moet je mis schien vragen of je alsjeblieft er gens bij mag horen De aanval is de beste remedie." MIDDELBURG - „Trots zijn op jtwlf en op Zeeland is voor Zeeuwen niet zo eenvoudig." Dat weet Rinus Stoffels uit Vetre maar al te goed. Daarom rilde de voorman van de Partij voor Zeeland een handje helpen net een speciale Zeeuwse Dag. Maar het provinciebestuur was w gisteren niet warm voor te krijgen. .Zeeuwen zijn bescheiden. Dat op zich wel goed, maar niet al- -jd De uitstraling van trots ont trekt te veel", constateerde Stoffels. „En daarom is het soeilijk jongeren hier te hou ten of aan te trekken. Als we niet het gevoel uitstralen dat we allemaal bij elkaar horen, heeft zon dure imagocampagne als Welkom in Zeeland helemaal ?«n zin. Daarom een Zeeuwse Dag Natuurlijk in een feestelijk Alieoi Zeeuws Belang, geleid -w de van oorsprong Limburg- seHedwig Smits, had er wel zin CDA'er Kees van Beveren -•f „Geen behoefte", klonk het «gemeten. „Sympathiek", be gon SP er Fons Luijben (oud- bankdirecteur) voorzichtig, -naar wat kost het?" „Eten, «rinken en vrolijk zijn, dat |prekt onze fractie normaal •;ej zo aan", verklaarde Wim Mijn van de SGP. Sociaal-de- -craten houden daarentegen van 'brood en spelen ■war dat regelen wij zelf wel", 5* Peter Holtring namens de mA weten. „Kunnen we niet Shaken bij andere speciale da- Me Dag van het Platteland 9 juni bijvoorbeeld", vroeg Sffv Polderman-Martin u). oor commissaris van de £K-mgm Wim van Gelder is 'el- dag een Zeeuwse dag'. Daar af moet ook Stoffels zich tevre- stellen, want een aparte wse Dag - hij had de derde tiag in mei in gedachten, te ^'nnen °P 15 mei aanstaande «mt er niet. Volgens het Breed Overleg Deltasport schort het vooral aan voorzieningen voor de kleine watersport. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De water sport in de Delta heeft veel meer ruimte nodig. De (economi sche) mogelijkheden van het ge bied worden onvoldoende be nut. Aanzienlijke uitbreiding en verbetering van voorzieningen is nodig. Méér ruimte betekent ook dat een eind moet komen aan aller lei afsluitingen en beperkingen voor watersportactiviteiten. Die zijn vaak gegrond op gebrekkig (wetenschappelijk) onderzoek Het bij voorbaat beschermen van de natuur (het zogeheten 'voorzorgbeginsel') is achter haald. Dit blijkt uit de toekomstvisie van het Breed Overleg Deltawa teren - waarin elf organisaties uit de watersport samenwerken - op de waterrecreatie in het Del tagebied. Het BOD komt met een lijst die voor de kleine water sport 75 wensen bevat en voor de grote watersport 60. Het BOD stelt vast dat de kleine watersport (alle vormen van da grecreatie als duiken, surfen, sportvissen, kanovaren, zwem men, roeien, varen met kleine zeil- en motorboten) een onder schatte groep is, die meer aan dacht en waardering verdient. Vooral de bijbehorende voorzie ningen voor deze groep laten ernstig te wensen over. Het BOD vindt dat betrokken ge meenten en provincies (vooral Zeeland) meer moeten doen voor de kleine watersport. Achterland Ook de grote watersport (grote re zeil- en motorboten, charter- vaart) verdient meer steun, meldt het BOD. De Delta hoort samen met het IJsselmeergebied tot de belangrijkste grote water gebieden in Nederland. Meer sa menwerking en versterking van de relaties met het achterland zijn gewenst. Onderstreept wordt dat de pro vincie Zeeland voor de grote wa tersport en aanverwante ver- blijfsrecreatie in de Delta uit gaat van een jaaromzet van 172,5 miljoen euro en ruim 3200 arbeidsplaatsen. Dat kan nog stukken beter, constateert het BOD, want het huidige beste dingspatroon van watersporters in de Delta en de gemiddelde verblijfsduur - afgezet tegen de rest van Nederland - is opmerke lijk laag. Bepleit wordt de toeris tenbelasting af te schaffen en om te zetten in een doelheffing die de (water)recreatie ten goe de komt. Het BOD staat achter herstel van de dynamiek in afgesloten Deltawateren (terugkeer getij) Aanleg van nieuwe verbindin gen en verbetering van de wa terkwaliteit vergroot de recrea tieve waarde van de Delta On derzocht moet worden of nieu we doorvaartroutes voor kanoërs, roeiers en schaatsers ontwikkeld kunnen worden, door het met elkaar verbinden van oude kanaaltjes in Zeeuws-Vlaanderen en op Goe- ree-Overflakkee. De oprukkende Japanse oester bedreigd de veiligheid van kano vaarders, surfers, sportduikers en -vissers. Het BOD acht aan pak van de oester wenselijk, als ook aanleg van in- en uitstap- plaatsen. Voor de ontwikkeling bij Ber gen op Zoom en op Tholen wil het BOD vergroting van de Berg se Diepsluis (in de Oesterdam). In de Oosterschelde moet de re creatie meer kansen krijgen, on der meer door groei van het aan tal lig- en passantenplaatsen. De Oliegeul bij Neeltje Jans moet weer open gaan voor wa tersporters. Door aanleg van voorzieningen (toiletten, par keerruimte, in- en uitstapplaat- sen) kan de Grevelingen aan trekkelijker worden voor de klei ne watersport. Aanleg van een aquaduct of extra sluis bij Brui- nisse is gewenst. Beroepsvaart Nagegaan moet worden of in het Veerse Meer de mogelijkhe den voor sportduikers en -vis sers kunnen worden uitgebreid door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het personeel van de vier grote elektriciteits producenten Delta, Essent, Ene- co en Nuon is tegen het mogelijk weghalen van de stroomnetten bij de energiebedrijven. „Als dat gebeurt, betekent dat het einde van de zelfstandigheid van Nederlandse energiebedrij- In een brief die de onderne mingsraden van de vier bedrij ven gisteren hebben gestuurd aan de politiek en vakcentrales, schrijven zij dat afsplitsing de Nederlandse energiesector op grote achterstand zet. Over de splitsing tussen de stroomnetten en de producenten loopt nog een discussie. De vraag is of de hoofdleidingen in bezit van de overheid of van de bedrijven moet komen Het lijkt ei-op dat minister Brinkhorst van Economische Zaken de stroomnetten in overheidshan den wil houden. De onderne mingsraden zijn bang dat daar door de werkgelegenheid 'sterk onder druk komt te staan". De personeelsvertegenwoordi- gers wijzen erop dat in geen en kel ander Europees land de net ten zijn afgesplitst. Volgens hen kan een bedrijf dat zowel stroom produceert, als transpor teert en levert, aan de klant zich beter ontwikkelen in de Europe se markt. Afgesplitste energiebedrijven zijn in hun ogen kwetsbaar. „Zij hebben nagenoeg geen bezittin gen en zijn dus per definitie een eenvoudige prooi voor de veel grotere buitenlandse spelers op de Europese markt", legt voor zitter J de Jong van de Centrale Ondernemingsraad van Essent uit. „We zijn concurrenten", er kent de woordvoerder van de vier energiebedrijven, „maar we hebben gezamenlijke belan gen." De Jong zegt dat het uit elkaar halen van de stroom- en net werkbedrijven funest is voor de ondernemingen en de medewer kers. „We hebben dan geen on derpand meer. Het enige dat overblijft is een handelspoot. En dus kun je als bedrijf geen geld meer lenen op de Europese markt. Dat moeten we wel kun nen doen omdat we in de komen de tien jaar gezamenlijk tussen de 2,5 en 4,5 miljard euro moe ten investeren in nieuwe centra les. Als bedrijven gesplitst wor den en ze die grote bedragen niet meer kunnen lenen, is het wachten totdat buitenlandse on dernemingen de Nederlandse overnemen. Met alle gevolgen van dien voor het personeel." De vier energieleveranciers zou den dan ook graag willen samen werken om een blok te vormen tegen gedwongen buitenlandse overnames. ..Dat mag niet van de NMA, om dat we dan een te grote marktpo sitie in Nederland zouden krij gen. En zelfs als we samenwer ken, is het moeilijk die Europe se geldmarkt op te gaan." SINT-MAARTENSDIJK - Een leraar van een school in Sint-Maartensdijk heeft bij de politie aangifte gedaan van bedreiging eerder deze week. Een man kwam dinsdag op dreigende toon verhaal halen over de wijze waarop de leraar met zijn zoon omging. MIDDELBURG - Een vijftigjarige Goesenaar is gisteren door politierechter R. Reinarz veroordeeld tot zestig uur werkstraf en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand wegens bedreiging met een pistool De Goesenaar was op 12 juli vorig jaar tijdens het vieren van zijn vijftigste verjaardag volledig ontspoord. De ver dachte had na een aanvaring met een man gedreigd het slachtoffer neer te schieten. MIDDELBURG - Het omvangrijke strafblad van een 39-jarige inwoner van Noordgouwe bestaat voor het me rendeel uit geweldsdelicten. Gisteren moest hij zich in Middelburg opnieuw verantwoorden voor mishandeling, bedreiging en diefstal. De man, die gedetineerd is, werd door politierechter I. Woltring conform de eis veroor deeld tot zeven weken gevangenisstraf, waarvan drie we ken voorwaardelijk. Omdat de verdachte eerder een werk straf niet had uitgevoerd, werd die omgezet in een cel straf van 147 dagen. „Het is een kwestie van afrekenen", stelde de politierechter. De verdachte had op 2 november vorig jaar in Renesse een man mishandeld, in Zierikzee stal hij op 14 mei een mobiele telefoon en beledigde hij een agent. MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is gisteren in Middelburg voor het rij den zonder geldig rijbewijs veroordeeld tot een voorwaar delijke taakstraf van dertig uur. Politierechter I. Wol tring hield rekening met de omstandigheden, waarin de verdachte op 10 augustus vorig jaar verkeerde. Het was warm weer en zijn paarden stonden zonder water. „Ik moest wel, want de paarden moesten drinken. Ik heb een stukje met de auto gereden, want ik moest materiaal mee nemen om de drinkbak te repareren." Hij voelde zich ver linkt, omdat twee politieauto's hem stonden op te wach ten. Officier van Justitie J. Zondervan eiste dertig uur werkstraf. De politierechter geloofde de uitlokking en vond een voorwaardelijke straf passend. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Sluis kil is gisteren door de politierechter in Middelburg voor drie winkeldiefstallen veroordeeld tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf, met reclasseringstoezicht. De Sluiskillenaar nam op 27 augustus in Terneuzen in een winkel een helm weg en ergens anders een trainings broek. In november stal hij een broek. De man kampt met psychische problemen en is in behandeling. Uit oogpunt van veiligheid is op de Westerschelde scheiding van beroeps- en recreatievaart no dig, mede door uitbreiding van goed betonde nevenvaarroutes. De drukke beroepsscheepvaart wordt misbruikt als argument om de recreatieve kansen op de rivier te beperken, meent het BOD Door uitbreiding van lig- en pas santenplaatsen moeten de moge lijkheden voor zeegaande jach ten worden versterkt, bij de Brouwersdam, Neeltje Jans en Vlissingen. Het BOD wil graag samen met de natuurbescher ming een gezamenlijke visie op stellen op de toekomst van re creatie en natuur. De oprichting van een Deltaraad (als bevoegd en gezaghebbend orgaan') wordt onderschreven. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur vindt dat er voor de watersport meer moge lijkheden benut kunnen wor den. In het verleden is te veel te rughoudendheid betracht, stelt gedeputeerde G. de Kok (PvdA, recreatie) in een reactie op de watersportvisie van het Breed Overleg Deltawateren. „Het overgrote deel van de wa tersport is een vorm van natuur- gerichte recreatie. Dat kunnen we goed hebben in de Delta", al dus De Kok. Hij wijst erop dat de provincie bezig is met een nieuw Watersportactieplan. Daarin wordt ingegaan op de wensen van het BOD. De gedeputeerde noemt als actie punten onder meer: betere door gangen, meer veilige in- en uit- stapplaatsen, verbetering toilet- en parkeervoorzieningen. Hij on derstreept dat het bieden van meer kansen aan de watersport géén ongebreidelde groei in houdt. „We tomen niet aan de functies die voor de Deltawate ren gelden. Het betekent voor de Oosterschelde dat daar de na tuur op de eerste plaats komt." Toekomstvisie De Kok vindt de toekomstvisie van de georganiseerde water sport een goede zaak. Hij geeft aan dat erg veel informatie op tafel is gekomen, terwijl er ook meer duidelijkheid is over de knelpunten waarmee de water sport te maken heeft. Uit de visie blijkt dat er in de Delta 153 jachthavens zijn, met bijna 23.000 ligplaatsen Hier van verhuren er 121 liggelegen- heid aan passanten, waarvan in 2002 circa 170.000 boten ge bruik maakten (42.500 rond de Oosterschelde). Volgens de ex ploitanten hebben 86 jachtha vens een wachtlijst, waarop bijna 3800 schepen staan. Drie kwart van de ligplaatshouders komt uit Nederland, 16.6 pro cent uit België en 8,6 procent uit Duitsland. Volgens het BOD hebben 37 jachthavens uitbrei dingsplannen (waarvan 7 in de Oosterschelde, 7 in het Veerse Meer en 5 in de Westerschelde). Het gaat om een toename van de ligplaatsen met tenminste 11,4 procent (3000 stuks). Van de Nederlandse charter- vloot (voormalige wacht- en vis serschepen) heeft tien procent (15 schepen) in Zeeland een thuishaven. Slechts vijf "procent van de vaardagen van de char- tervloot wordt in de Delta ge maakt. Duikers In het BOD zijn 120.000 sport vissers vertegenwoordigd. Op drukke dagen vissen op de Oos terschelde 240 sportvissers van uit hun boot, 400 vanaf sportvis- serijschepen en steken 200 hen gelaars naar pieren. In de Voordelta zijn tussen de 200 en 300 bootjes aanwezig On geveer 60.000 Nederlandse dui kers beoefenen hun sport in de Delta; jaarlijks worden er in Zeeland 700.000 duiken ge maakt. Wensen Een greep uit de wensen van het BOD: doorspoelen van het Gre- velingenmeer; nieuwe oevervis- locaties Brouwersdam en -sluis; het werkeiland Roggenplaat open stellen voor auto's; verzan ding haven van Burghsluis te gengaan; toiletten cn matten voor kano's op Sehelphoek; een loopbrug voor duikers aan de noordkant van de Zeelandbrug; verbetering van de parkeerruim te Gorishoek; een kanohelling Goese Sas en Katscveer; een duiklocatie in Westkapelse kreek; behoud vaarmogelijkhe- den Braakman. (advertentie) MATTHAUS PASSION JOH. SEBASTIAN BACH HOLLAND BOYS CHOIR NEDERLANDS BACH COLLEGIUM ROBERT LUTS (Evangelist) HENK V HEIJNSBERGEN (Christus) DIETER JAN LEUSINK (Dirigent) Kaarten 35,- (4 voor C 120,-) via giro 5600435 INFO: 0118-623650 'w.nieuwe-muziek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15