Vlissings welzijnswerk stuurloos 11 Sloop Ter Mantelinge begonnen KSG geeft Vlissingen hart terug Minister Verdonk oet kosten opvang sielzoekers betalen Jachthaven schakelt rechter in tegen bouw Oranjeplaat Tholen ziet niets in gekozen burgemeester Schipper weigert blaasproef en sluit zich op Stichting Palladium krijgt laatste kans om beleid toe te lichten ïkeuringen U» £-3^0113-695063 www.versier.nl Rechter toont begrip voor mishandeling deurloo zeeuwse almanak Boekenweek 4 WALCHEREN zaterdag 13 maart 2004 KNEUZEN - Een 39-jarige mnwelijke schipper uit het Belgische Merksem heeft zich- „|f donderdag opgesloten in uwoongedeelte van haar hin- „oschip- »c vrouw werd woe- nadat haar was ntccgc- Qdat zij geverbaliseerd zou „rden wegens dronken varen. De schipper voer op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Tij dens een controle naar aanlei ding van afwijkend vaargedrag roken agenten van de Waterpo- litie van het Korps Landelijke Politiediensten dat de vrouw een stevige alcolhollucht ver spreidde. De Belgische schipper weiger de mee te werken aan een blaasproef. „Alleen al afgaande op de uiter lijke kenmerken konden wij overgaan tot het opmaken van een proces-verbaal voor het va ren onder invloed en het weige ren van een blaasproef. Toen wij haar dat vertelden, werd ze boos en sloot zichzelf op. Nor maal gesproken moet iemand in deze omstandigheden mee naar het bureau, maar wij heb ben haar laten zitten. Je mag immers niet zomaar een wo ning betreden en bovendien was ze toch al bekeurd", rea geert communicatiemedewer ker E. Kraszewski. Het vaar tuig was afgemeerd in de Noor- derkanaalhaven in Terneuzen. De vrouw heeft haar weg inmid dels weer vervolgd. JSINGEN - Het Vlissingse jjD5. en sociaal-cultureel -ok. dat voor een belangrijk j^l wordt uitgevoerd door de elrijnsorganisatie Palladium, stuurloos. Dat signaleert de üssingse fractie van Groen- jnks. Daardoor dreigen initia- even van buurtbewoners, comi- lenjongerengroeperingen ver wen te gaan. i verantwoordelijk wethou- Walrave-Troost zegt zich genist te maken over de ont- m situatie. Ze is al enige tijd overleg met Palladium om tot r swe afspraken te komen over F r. welzijnswerk. „Dat vraagt je. Maar ik ben het met de ';n eens dat sommige on- van het welzijnswerk lie ingreep eisen, bijvoor de begeleiding van het Anders laten we initiatieven van jonge- lopen." "inks, gesteund door de Partij Vlissingen (LPV), |t al lange tijd onder de it dat de door de gemeen- idieerde welzijnsstich- jg. Palladium, van buurtwer- en jongeren veel kritiek te rerken krijgt. loogste tijd Soplantila van GroenLinks «te gisteren samen: vrijwilli- js van diverse buurthuizen ren en medewerkers vertrek- n. Buurthuizen gaan dicht. Contracten van beheerders wor den niet verlengd en ook wor den bewonersgroepen niet of te weinig begeleid. LPV trekt de conclusie dat Palladium te ver afstaat van de Vlissingse bevol king. GroenLinks vindt dat het de hoogste tijd is dat de gemeen te als subsidiegever ingrijpt en dat de wethouder resultaten toont van het overleg dat ze sinds enige tijd voert met Palla dium. Palladium is een jonge fusie-or ganisatie die ontstaan is uit de instellingen Stichting Werkt voor Ouderen, P20, het Sociaal Cultureel Werk, de Stichting Mae Uku en SAAM. Bij de tot standkoming van de fusie is veel energie gegaan naar een goede organisatiestructuur van de stichting. Punt van kritiek is nu dat er in die periode te weinig over de inhoud van het Vlissing se welzijnswerk is gesproken Dat verwijt mag de gemeente zichzelf maken, vindt Soplan tila. Vraag Walrave-Troost vindt het de hoogste tijd dat er opnieuw aan gegeven wordt wat de gemeente en Palladium met het welzijns werk willen bereiken. „Die vraag wil ik ook aan de gemeen teraad stellen", merkt ze op. De wethouder vindt dat ze de raad nog niet volledig kan infor meren over het overleg. „Dit pro ces loopt nog. Ik vind het van fatsoen getuigen om eerst Palla dium aan te laten geven hoe de- JpNadia Berkelder BDELBURG - Minister R. Monk vreemdelingenza- tn integratie moet de kos- i betalen die de gemeente Mid- Iburg kwijt is aan de opvang uitgeprocedeerde asielzoe- R Uit berekeningen blijkt bl die dit jaar kunnen oplopen ^tweehonderdduizend euro. btzegt wethouder A. de Vries, ib minister heeft erkend dat I verantwoordelijk is voor de 'opvang. Dus ook voor deze 11 Als het niet lukt om nstemming met de minis- ptebereiken, wil De Vries een 1SSINGEN - De politie heeft "Ritussen 10.15 en 12 uur boetes uitgedeeld tijdens t controle op de Oude Veerha- in Vlissingen. ven au- sobiUsten kregen een bekeu- •I ^voorbeeld omdat de ken- raplaat op de aanhanger bij v- Sgelijk was aan de kenteken s-op de auto Ook slingerde politie automobilisten op de omdat zij geen goede hulp- ?peling, een kapot remlicht üwirijbewijs hadden. (Advertentie) ERVERWENNERIJ! Speciaal voor u heeft ons luxe Kuur- en Beauty- i, centrum De Parel in Domburg een supervoordelig verwenarrangement samengesteld. Beautydag Soleil Ontvangst met koffie of thee en iets lekkers. Keuze* uit: een duo gezichtsbehandeling OF een rug/nek- en schoudermassage met hydro-steampack. En de keuze' uit. De vibrosaun OF het hydromassagebad. Een heerlijke gezonde lunch Gratis gebruik van de snelbruiner of zonnebank Gebruik van ons uitgebreide saunalandschap met o a. kleurenkruidenkamer, stoombad en bubbelbaden en de kuurbaden. De sauna is geopend tot 22.30 uur Gratis gebruik van een handdoekenset en badjas. Gratis parkeerkaart De Parel Nu van 88,- voor€ 64,-1 Graag bij reservering keuze bekendmaken. Sauna voordeeldagen Iedere maandag en dinsdag toegang sauna (met uitzondenng van damesdag en schoolvakantie) van 13,50 voor 10,-1 Openingstijden Dagelijks van 12.00 - 22.30 uur. Iedere 1e dinsdag van de maand is het damesdag ze organisatie haar algemene dienstverlenende taak ziet en hoe zij denkt klantgericht te kunnen werken De gemeente verwacht van Palladium klant gerichtheid. „Een instelling als Palladium heeft een probleem als ze te vaak geen antwoord heeft op vragen van bewoners. Palladium moet zich dan afvra gen of zij haar diensten wel goed levert. Maar ook de ge meente gaat nu na of we de stichting duidelijke opdrachten hebben gegeven en of het wel helder is welke prestaties we van de club verwachten." Bij Palladium was gistermiddag niemand bereikbaar voor com mentaar. De zekerheid dat de gemeente de regie hield over de invulling van het KSG-terrein, centraal gelegen in Vlissingen, was de gemeente zo n 35 miljoen euro waard. foto archief PZC beroep doen op de Zeeuwse ge meenten. Op dit moment wor den alleen nog in Middelburg en op Schouwen-Duiveland asiel zoekers opgevangen. Middelburg besloot noodopvang te regelen voor uitgeprocedeer de asielzoekers, toen die mas saal op straat kwamen te staan. Nu Verdonk haar terugkeernota heeft gepresenteerd, waarin voor uitgeprocedeerde asielzoe kers een duidelijk traject wordt beschreven, is noodopvang niet meer nodig. „Maar die mensen zitten er natuurlijk nog steeds", aldus De Vries. De gemeente wil de asielzoekers in de gaten blijven houden. „We gaan in samenspraak met vluch telingenwerk en Inlia de dos siers van de IND (Immigratie en Naturalisatie Dienst, red) bekij ken Als we vinden dat die men sen in aanmerking komen voor een verblijfsvergunning, omdat ze zogenaamde schrijnende ge vallen zijn, trekken we aan de bel zodra het fout gaat." Dat is hard nodig, verwacht De Vries. „De minister heeft be loofd dat ze de dossiers zorgvul dig zal beoordelen. Maar in de lopende procedures geeft de IND er niet veel blijk van dat ze de zorgvuldigheid in acht ne men." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft gisteren offici eel het 31 hectare grote terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) overgenomen voor circa 35 miljoen euro. De werf zal in fasen de scheepsonderde- len verplaatsen naar Vlissin- gen-Oost. Eind 2007 is De Schel de volledig verdwenen uit de binnenstad. De KSG, die zich 129 jaar gele den vestigde in Vlissingen, houdt toch nog directe binding met de binnenstad. De bouw van luxueuze jachten wordt ge handhaafd op het Eiland aan de Piet Heinkade en ook het hoofd kantoor blijft eigendom van de KSG. „Maar voor al het overige geldt dat we in 2007 volledig weg zijn uit het centrum en Vlis singen haar hart teruggeven", zei Schelde-directeur R. Berk- vens gisteren bij het passeren van de koopakte. Voor de gemeente Vlissingen zal het gebied tussen de Paul Kru- gerstraat, Koningsweg en de Van Dishoeckstraat het eerst be schikbaar komen. Volgens plan ning zal de KSG daar eind 2005 zijn vertrokken. Ruim voor die tijd, de verwach ting is begin volgend jaar, zal Vlissingen al gebruik kunnen maken van een extra ontslui- tingsweg Deze weg moet het verkeer in het centrum van Vlis singen ontlasten. Daarvoor wordt mogelijk een brug over het dok gelegd Volgens wethou der L Poppe-de Looff worden voorbereidingen getroffen om zo spoedig mogelijk de nieuwe weg geschikt voor verkeer te ma ken. Wethouder C. de Keijzer deelde nog mee dat Vlissingen 'een berg geld kwijt is'. „Maar we wilden dit terrein gewoon heb ben om bijvoorbeeld weer even wicht in de stad te krijgen. We gaan nu een visie voor het ge bied ontwikkelen en daarna de grond verkopen. Het kan zijn dat we dat in delen doen, om snel geld terug te verdienen." De gemeente heeft het terrein ge kocht om de regie te behouden. „Wij bepalen wat er op het ter rein gebeurt. Als we vertrouwen hebben in een partner, dan is het aan hem om er mee verder te gaan." DOMBURG - De sloop van het leegstaande zorgcentrum Ter Man telinge in Domburg is begonnen. Op de plek van het complex ko men een landhuis in klassieke stijl met daarin vier grote apparte menten en twee koetshuizen. Ter Mantelinge kwam in september 2002 leeg te staan toen de be woners verhuisden naar het nieuwe zorgcentrum Simnia bij de Brouwersbuurt. In maart vorig jaar besloot de gemeenteraad van Veere dat alle gebouwen van het zorgcentrum tegen de vlakte mo gen. De raad kon kiezen uit twee varianten: sloop en bouw van een buitenplaats met twee villa's of het opknappen van de twaalf aanleunwoningen en verhuur aan jongeren of ouderen. Een meer derheid koos voor de eerste optie. In het landhuis komen vier ap partementen, variërend in oppervlakte van 280 tot 560 vierkante meter. In de kelder komt een parkeergarage. De twee koetshui zen krijgen elk een tuin. die overloopt in het bos van De Mante ling. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder Middelburg- De Jachthaven Oranjeplaat uit Amemuiden is naar de rechter gestapt om de uitbreiding van restaurant Oran jeplaat tegen te houden. De jachthaven vindt het gebouw te groot worden. Gisteren diende de zaak in Middelburg. Eigenaar L. Nijman van het res taurant aan de Muidenweg wil twee verdiepingen op zijn res taurant bouwen. Er komen ka mers en appartementen. De uit breiding is volgens Nijman no dig om de zaak ook in de winter bestaansrecht te geven. Als de verbouwing is afgerond, is het hotel elf meter hoog. „Dat is wel heel erg groot", zei advocaat M. Dieleman gisteren namens de jachthaven. „Je kunt je afvragen of zo'n gebouw het gebied wel de benodigde impuls geeft." Momenteel wordt gespro ken over de gebiedsvisie Veerse Meer. Daarin wordt onder meer de toekomst van het gebied rond Oranjeplaat geschetst. Vol gens Dieleman zal het restau rant na de uitbreiding een te groot stempel op de omgeving drukken. Bewoning De leden van de jachthavenvere niging zijn bovendien bang dat mensen permanent in het hotel gaan wonen. „Een woonfunctie kan voor een jachthaven conse quenties hebben." Die zorgen zijn niet terecht, zei M. Koole van de gemeente. „De gemeente zal optreden als er in de apparte menten gewoond wordt. Van permanente bewoning zal geen sprake zijn." Koole zei verder dat Nijman al aan één van de bezwaren van de leden van de jachthavenvereni ging tegemoet is gekomen. Hij heeft de plannen zo aangepast dat het gebouw niet meer boven het water hangt. Dat was een probleem omdat de jachthaven vereniging het water daar in erf pacht heeft. De vereniging was bovendien bang dat boten tegen het gebouw aan zouden varen. De advocaat van Nijman, B. van Leeuwen, betoogde dat het ge bouw juist heel goed past in de toekomstvisie voor het Veeree Meer Het bouwplan is beoor deeld door een commissie die bij de ontwikkeling van de visie is betrokken. Die commissie oor deelde positief. Dieleman erken de dat, maar volgens hem was de commissie niet echt enthou siast. „De leden van de jachthaven zijn bang dat een heel mooi plek je te gelde wordt gemaakt en dat allerlei andere ontwikkelin gen tegen worden gehouden." Volgens Van Leeuwen maakt de jachthavenvereniging alleen maar bezwaar omdat ze een win- terberging wil bouwen op het lapje grond naast het restau rant. „De jachthavenvereniging denkt daarin gefrustreerd te worden door de gemeente. Als dat het uitgangspunt is om bouwplannen te toetsen, dan is dat het paard achter de wagen spannen." Het college van B en W neemt in mei een beslissing over de inge diende bezwaren. De rechter be paalt maandag of er in de tussen tijd gebouwd mag worden. Ove rigens wil Nijman pas na het sei zoen met de bouw van het hotel beginnen Hij is al wel begon nen met de verbouwing van zijn restaurant (Advertentie) ROOT BUITEN SPEELGOED SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen ziet niets in de komst van het geko zen burgemeesterschap. Daar mee schaart ze zich onder het rij tje van tegenstanders van onder andere de gemeenten Gronin gen, Dalfsen en Someren. De raad stuurt hierover binnen kort een motie naar de Staten Generaal, de Tweede Kamer en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De motie wordt door de hele raad ge steund, met uitzondering van D66. De gekozen burgemeester is een stokpaardje van deze par tij en is een initiatief van D66-minister T. de Graaf van Bestuurlijke Vernieuwing. De motie is een voorstel van de MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 42-jarige inwoner van Oost-Souburg voor poging tot zware mishandeling dertig uur werkstraf, waarvan twintig uur voorwaardelijk, opgelegd. In de uitspraak werd rekening gehouden met verzachtende om standigheden. De Souburgse junk is in een ver gevorderd sta dium in de strijd tegen zijn ver slaving aan harddrugs. Een lot genote probeerde hem deson danks over te halen weer te ge bruiken. Toen de verdachte de vrouw op 22 juli vorig jaar in Vlissingen zag fietsen, kon hij zich niet bedwingen. Hij trok haar van de fiets, sloeg de vrouw en schopte haar in het ge zicht. Zijn slachtoffer liep bij die actie een gescheurde wenk brauw en een blauw oog op. SGP, CDA en WD. Zij vinden dat de regering het gekozen bur gemeesterschap veel te kort na de invoering van het dualisme wil introduceren. M. Klippel, fractie-voorzitter van de SGP: „Een rechtstreeks gekozen bur gemeester zal enerzijds een kracntige eigen positie in moe ten nemen en anderzijds moet hij de klassieke onafhankelijke rol blijven spelen Dat meet tot conflicten leiden." VNG Bovendien ergeren de Thoolse fracties zich aan de houding van de VNG. Die heeft verzuimd om meningen te peilen bij de afzon derlijke gemeenten voordat ze een standpunt vóór de gekozen burgemeester innam. Tenslotte vindt de raad dat de huidige ma nier van benoemen al democra tisch genoeg is. Een vertrou wenscommissie van de raad draagt twee kandidaten voor (met voorkeur voor één van de kandidaten) en de koningin be noemt de burgemeester. Een rechtstreekse verkiezing door de raad zou de gemeenteraad op termijn wel willen ondereteu- (Advertentie) Een eigentijdse kijk op Wonen wonen en slapen Haringvlietplein 4 - Zierikzee Wat m'n mond niet zeggen kan, dat zeggen de Hongaarse dansen van Brahms, ook zeer geliefd bij Fransen; inzonderheid bij F. Sagan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11