iej aarden eenzaam in eigen flat Fietstocht met snottebellencake EHSEH30BQ DVD nü 19,99 Vondsten leiden niet tot uitstel van aanleg N61 FILM'. Hek begraafplaats Breskens komt terug De kogge van Doel gaat naar Baasrode O.a. verkrijgbaar bij zeeuwse almanak Boekenweek 3 \jftaauwe Hoeve Hulst Sluis verlaagt vergoeding vervoer gehandicapten Bromfietser rooft tas ElW Kijk mee met Timon en Pumbaa en beleef het avontuur van The Lion King opnieuw! www.autosturm.nl Ook op video. e titels van FJRp Dagbladen (oplage ruim 2 rr n in deze rubriek e-maH naar infotfnrp n! o.v.v (Advertentie) gebruikte auto kopen En été zwemmen de Fransen graag in zee tenminste liever dan en hiver. i:? Frank van Cooten JUIST - Veel ouderen in de ieime zorgappartementen van ItBlaauwe Hoeve in Hulst kam- t eenzaamheid. Ze ko- Jm uit het verzorgingshuis, i «ar ze hun spaarcenten moes- I»opmaken, en moeten nu beta len ora in de Blaauwe Hoeve een kopje koffie te drinken of mee te kunnen doen aan activiteiten zo- ib bingo. De ouderenbonden in de ge- 2 leente Hulst zijn zeer bezorgd rer de vereenzaming van bewo- jss van de nieuwe zorg- ppartementen op het terrein ja De Blaauwe Hoeve. Volgens oordvoerder A. de Deckere lijnen veel ouderen weg. 2 Vee! mensen woonden jaren- met plezier in het verzor- shuis Nu zitten ze voor het ipje op de achtste verdie- bg van hun zorgappartement 'vereenzamen. Het is echt ast",aldus de Deckere. k gemiddelde leeftijd van de erners van de zorgapparte- eienin Hulst is 87 jaar. Na ja- slang gewoond te hebben in ^bejaardenhuis, zijn ze in een rgappartement weer op zich- ifaangewezen. De ouderen hu- s een appartement van de 'constichting Hulst en kopen in, zoals warme maaltij- a, het verzorgen van de was thuiszorg. Stichting Cura- us, waar De Blaauwe Hoeve sier valt, is verantwoordelijk »r hun welzijn. irecteur A. Janse van De laauwe Hoeve onderkent het ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 12 maart 2004 door René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis heeft in overleg met de Advies raad Gehandicapten besloten de vergoedingen voor vervoerskos ten en collectief vervoer in het kader van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) te verlagen. De maatregel, die vanaf het der de kwartaal ingaat, levert jaar lijks een bezuiniging op van 200.000 euro. Hiertoe is onder meer besloten vanwege een kor ting uit Den Haag op het Ge meentefonds. De bijdrage voor vervoer is afhankelijk van de persoonlijke behoefte. Mensen die gebruik willen maken van (collectief) rolstoelvervoer krij gen maximaal een vergoeding van 250 euro. Voor bezitters van een eigen auto is dit 500 euro. Kosten van medische begelei ding worden voor maximaal 50 euro vergoed. De vergoedingen voor een rolstoeltaxi of een bruikleenauto bedragen maxi maal 1400 en 400 euro. probleem van de eenzaamheid. Hoewel hij stelt dat de ouderen zeker niet verpieteren ('ze kun nen bijvoorbeeld een beroep doen op begeleiding bij het ko ken of voor theaterbezoek') voert het verzorgingshuis vanaf maandag wel een kortingskaart in. Daarmee kunnen bewoners van de zorgappartementen met reductie meedoen aan activitei ten in De Blaauwe Hoeve en kor ting krijgen op bijvoorbeeld maaltijden en koffie. De oude ren uit de appartementen moe ten deelname aan de activiteiten zelf betalen, omdat ze geen be woner meer zijn van De Blaau we Hoeve. Curamus krijgt voor hen geen vergoeding meer van de zorgverzekeraar. Janse: „De bewoners die alleen moeten rondkomen van een AOW-uitkering staan inder daad onder druk. In het verzor gingshuis moesten ze al hun spaarcenten opmaken. Zij kun nen wel een beroep doen op ons garantiefonds om zaken als eten, het doen van de was en deelname aan activiteiten te be talen. We laten ze niet in de kou staan." Volgens Janse werkt Cu ramus samen met de Stichting Welzijn Ouderen en de gemeen te aan oplossingen voor deze mensen. Pas in 2006 wordenge- meenten volledig verantwoorde lijk voor het welzijnswerk en krijgen ze een zak geld van het Rijk. Wethouder P. Weemaes (fi nanciën): „We moeten dus nog twee jaar overbruggen. We doen een beroep op het zorgkantoor om op korte termijn geld door te sluizen naar Hulst." Medewerkers van de gemeente takelen het hek dat de begraafplaats afsloot, uit de sloot. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - Twee weken gele den werd op een bruggetje bij de nieuwe begraafplaats in Bres kens een hekwerk geplaatst om racende scooters van het park achtige terrein te weren. Afgelo pen zondag lag het ruim 150 ki lo zware hek onder de brug in de sloot Al vorig jaar april liet hoofd ge meentewerken, W. van der Hou wen, in de dorpskrant Op Bres- jes weten: „Dit kan niet langer. Als hier geen verandering in komt, zie ik me verplicht een hek op het bruggetje te plaat sen, al zou ik dit zelf ten zeerste betreuren." Ook de vele wandelaars die van uit de wijk Ghistelkerke en het wandelpad achter de sportvel den van Breskens over de nieu we begraafplaats liepen, hebben hinder van vandalisme van een aantal jongeren. Er werd uitein delijk toch een hek op de brug geplaatst, maar dat bleek niet af doende. De moeren zijn losge draaid of vernield, het hek is los getrokken en over de leuning ge gooid. „We plaatsen het zeker terug," aldus A. de Poorter van gemeen tewerken. „Alleen zetten we het hek meer in het midden van de brug en we maken het op beter vast. Eerst moet het opgeknapt; het is beschadigd en de slot- plaat en het slot moeten vervan gen worden." De nieuw aangelegde begraaf plaats is een park met banken, water en bruggetjes net buiten Breskens. Het is niet open voor wande laars. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Archeologische vondsten langs de N61 leveren geen vertraging op voor het vast stellen van het nieuwe tracé voor de rijksweg. Aanvullend on derzoek naar historische bouw werken is waarschijnlijk nodig, maar brengt het tijdschema voor planning en uitvoering niet in gevaar. Dat zegt S. Brasser, projectlei der voor het N61-gedeelte Hoek-Schoondijke Medewer kers van het Archeologisch Dien stencentrum in Amersfoort stuit ten twee weken geleden op mid deleeuwse muren. Of het om een alleenstaand bouwwerk of on derdelen van een oude nederzet ting gaat, kan pas worden vast gesteld als enkele proefsleuven worden gegraven. De onderzoekers willen aan de zuidkant van de weg - waar de muurresten werden gevonden, ongeveer ter hoogte van de aan de andere kant liggende Kreek- weg - een paar proefsleuven uit graven. Bovendien willen ze graag weten of aan de noord kant van de rijksweg ook over blijfselen van bebouwing zijn te vinden. Inventarisatie De tot nu toe gevonden bouw sels bevinden zich op 1,50 tot 1,90 meter diepte. Diep genoeg om een eventuele nieuwe rijks weg er overheen te leggen. Vaak gaat het bij vondsten als die langs rijksweg N61 vooral om in ventarisatie van historische ge gevens, weet Brasser. Door de nieuwe gegevens in geschriften en tekeningen vast te leggen, krijgen geschiedkundigen, geo grafen en archeologen een beter beeld van het verleden. Mocht de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) vinden dat een groot stuk grond moet worden afge graven - bijvoorbeeld omdat een verdronken dorp is gelokali seerd - dan raakt Rijkswater staat nog niet in paniek. Bras ser: „Het schema is ruim genoeg opgezet. De aanleg van de weg begint pas over drie jaar en in het ontwerptracé kunnen we een voorbehoud opnemen" Het Archeologisch Dienstencen trum hoopt begin april een over zicht te hebben van interessante vondsten langs het mogelijke wegtracé. Op basis van alle gege vens bekijken verschillende des kundigen - behalve archeologen heeft het centrum ook ook spe cialistische geografen in dienst - waar aanvullend onderzoek moet plaatsvinden. De adviezen van het centrum worden meest al gevolgd. Als Rijkswaterstaat twijfelt, is het oordeel van de ROB beslissend. HULST - Een 51-jarige vrouw uit Hulst is woensdagavond, rond half zeven in de Bierkaai straat in haar woonplaats be roofd van een tas met bood schappen. Zij liep via de Dubbele Poort de Bierkaaistraat in waar zij voor bijgereden werd door twee per sonen op een bromfiets. Zij kwa men vanuit de richting van de Vismarkt. Even later kwamen zij terug en toen zij de vrouw passeerden, pakte de duopassagier de tas uit haar handen. De tas, met daarin voor vijftien euro aan levensmiddelen werd even later in de buurt bij de su permarkt teruggevonden. Alle boodschappen zaten nog in de tas. Wethouder Co van Schaik (links) en burgemeester Jan Lonink (met hoed) stappen op de fiets voor een tocht door Zuiddorpe. foto Wim Kooyman door Jean-Lou de Gucht ZUIDDORPE - „Burgemeester, waar staat uw limousine", vraagt een meisje aan Jan Lo nink. „Kijk, die staat daar", ant woordt de burgemeester van Ter- neuzen lachend. Het hele college van B en W is deze middag uitgerukt naar Zuiddorpe. Het lost hiermee een belofte in. Tijdens de presenta tie van de enquête van de dorps raad Zuiddorpe, in december vo rig jaar, had Lonink aangegeven dat hij een kennismakingsronde door de gemeente wilde maken. De dorpsraad bood aan om die in Zuiddorpe te beginnen. De burgemeester zei daarop spon taan ja. „Het is goed om hier eens rond te kijken", zegt Lonink na aan komst bij gemeenschapshuis 't Kaaike. Daar wordt hij opge wacht door een aantal kinderen. Weten zij nu dat dit hun burge meester is? „Nee", antwoordt een meisje. Ook nooit in de krant zien staan? Het meisje kijkt de vragensteller verwij tend aan. „De krant? Die lees ik helemaal niet. Die is saai en is trouwens voor grote mensen." Het college wacht deze middag een verrassing. Voor 't Kaaike staat een aantal fietsen voor een tocht door het dorp. De mooiste fiets is voor Lonink; hij mag voorop rijden. Met hoed kan hij zo iedereen uit de wind houden. Hij heeft het beter getroffen dan wethouder Co van Schaik. Die krijgt onderweg een lekke band en moet de rest van de route te voet afleggen. Wensen Onderweg wijst vice-voorzitter A. van den Bosch van de dorps raad het gezelschap op een aan tal wensen. Zo wil de dorpsraad eindelijk weten wat er met De Lindenhof gaat gebeuren als het asielzoekerscentrum volgende maand wordt gesloten. Boven dien wensen de Zuiddorpenaren geen glastuinbouw in hun omge ving. Ook de door Lonink voor gestelde koffieshop in de polder ziet de dorpsraad niet zitten. Van den Bosch: „Er is plaats ge noeg in Temeuzen. Laat de pol der de polder blijven." Lonink: „Ze gunnen Terneuzen wel van alles hier in Zuiddor pe." Na een bezoek aan de basis school en de sportzaal komt het gezelschap aan bij de brand weerkazerne. De brandweer auto vertoont echter een schoon heidsfoutje. 'Brandweer Zuid dorpe, gemeente Axel' prijkt op de zijkant. „Is het soms een old timer?", vraagt wethouder C. Liefting gevat. Na een kort bezoek aan de kerk is het gezelschap terug in 't Kaaike. Daar zitten afvaardigin gen van het verenigingsleven te wachten om met B en W kennis te maken. En legt Lonink nog eens uit dat de gemeente Temeu zen alle goeds voorheeft met Zuiddorpe „Wij willen wijkge richt werken. Dat wil zeggen dat we graag voldoen aan de wensen van de wijken en dor pen in onze gemeente." Veel heeft Lonink de Zuiddor penaren echter niet te bieden. De zo vurig gewenste winkel in het dorp stelt hij niet in het voor uitzicht. „Het is moeilijk om te gen ontwikkelingen in de markt in te gaan." En een oplossing voor de Lin denhof heeft hij ook niet. Het ge vraagde woonzorgcentrum is er evenmin. „De gemeente werkt aan de invulling van het ge bouw." Lonink refereert nog even aan de strijd die in het dorp plaats vond voorafgaand aan de herin deling. Er was een groep die dol graag naar Hulst wilde, terwijl een ander deel van de bevolking de voorkeur uitsprak voor Ter- neuzen. „Het moet eigenlijk niet uitmaken bij welke gemeente je hoort. Alhoewel, je kunt eigen lijk beter bij een grotere gemeen te zitten. Daar heb je meer moge lijkheden." Daar waren de aanwezigen het wel over eens. De emoties daar over in het dorp zijn verstomd. Subsidie De dopsraad had aan de gemeen te subsidie gevraagd om na af loop van de fietstocht een paar consumpties aan de aanwezigen in 't Kaaike aan te bieden. Tever geefs. Daarom werd er 'snottebel len-cake' aangeboden, 'Gebak ken door kinderen uit de lagere groepen van onze basisschool. Dit omdat de gemeente geen extra geld kan/wil beschikbaar stellen om deze roadshow te be kostigen.' door Wout Bareman DOEL - De strijd om het goed geconserveerde middeleeuwse koggeschip bij Doel is gestre den. Het schip werd in septem ber 2000 blootgelegd bij graaf werkzaamheden voor container haven Het Deurganckdok op de linker-Scheldeoever. Hoewel de gemeente Beveren zich nog al tijd beschouwt als de rechtmati ge eigenaar, verhuist het naar de terreinen van de vroegere scheepswerven Van Praet-Dan- saert in Baasrode. Dat heeft het kabinet van de Vlaamse minister Van Grem- bergen bekendgemaakt. Sinds de vondst bakkeleiden meerdere kandidaten over het schip. Uit eindelijk koos minister Van Grembergen voor Baasrode. Het transport wordt een ingrijpende operatie omdat het schip volle dig gedemonteerd is en is opge slagen in 29 containers De scheepsromp dateert uit 1326. Het is de grootste, oudste en best bewaarde kogge die ooit in Europa werd gevonden. De kogge was een typisch schip dat tussen 800 tot ongeveer 1450 de zeeen bevoer Het in het Deurganckdok gevonden exem plaar verging vermoedelijk in 1404. Met een lengte van 20 me ter, een breedte tot 8 meter, een diepgang van 12 meter en een hoogte van 5 meter was het voor die tijd een groot schip. Scheepswerven Voor het Scheepvaartmuseum in Baasrode is de komst van het oude schip van groot belang. De restauratie van de oude scheeps werven wordt erdoor bespoe digd. De Euregio Scheldemond en het Vlaamse Gewest investe ren ettelijke miljoenen in de eer ste fase. Een Brussels architec tenbureau werkt momenteel aan een ontwerp voor de werven en het museum. De werkzaamhe den beginnen nog dit najaar. Het conserveren van de romp van de kogge neemt minstens ze ven jaar in beslag. De vondst van de kogge werd door Europese archeologen al di rect bestempeld als één van de waardevolste van de afgelopen decennia. Direct nadat graafmachines de restanten hadden blootgelegd, begon de strijd om het eigen domsrecht. Grensgemeente Beveren be schouwde het bezoekerscen trum van het Land van Saeftin- ge in Emmadorp als een geschik te locatie voor tentoonstelling van de vondst Andere mogelijke locaties die in aanmerking kwamen voor een permanente expositie, waren de Prosperpolder bij grensdorp Kieldrecht en Fort Liefkens- hoek aan de rand van de Waas landhaven op de linker Schelde- oever. Hoop Naast Beveren aasden ook het Scheepvaartmuseum in Antwer pen, dat op termijn opgaat in het Museum aan de Stroom, de te restaureren scheepswerven in Baasrode en het middeleeuwse vissersdorp in Raversijde op de scheepsrestanten. Baasrode won het pleit. Maar voor de 'verlie zers' is er nog hoop. Vorig jaar werden opnieuw restanten van een schip in de klei van het Deurganckdok aangetroffen. Wat daarmee gebeurt, is nog on duidelijk. TRKRIJCBAAR OP !f»y EN VIDEO VANAF 10 MAART! Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35