Goes komt brandkranen te kort Flessenpost uit 1931 duikt op in torenspits Kattendijke DVD nü 19,99 Vissers goedkoper af in Colijnsplaat Etmaal les voor het goede doel éi» Hockeyclub Goes dringt aan op snelle aanleg tweede veld 11 Brandweer ziet veel knelpunten in bluswatervoorziening Gemeente dubt over invulling perceel Steeweg FUM'. Kijk mee met Timon en Pumbaa en beleef het avontuur van The Lion Kin0 opnieuw! 1 O.a. verkrijgbaar bij Politie deelt boetes uit in Goes imi Domburg discussieert over zomerhuisjes Nieuwe boot voor redders op Oosterschelde Kat beschoten zeeuwse almanak Boekenweek 3 BEVELANDEN-THOLEN vrijdag 12 maart 2004 fOES - De gemeente Goes zou •5 „ieuwe brandkranen moeten Lj-gen om overal te voldoen üd een minimumafstand van achtig meter tussen brandkra- KD. Oa optimaal over bluswater te «uien beschikken, mag een ob- «j met verder van een brand en verwijderd zijn dan veer- k meter In Goes, zo is vong gebleken, is veel gebouwd [ontwikkeld zonder met die re- fj rekening te houden. 3» gemeente Goes gaf, toen de podweer vong jaar de nood- tok luidde, opdracht te onder den wat er moet gebeuren geen zo veilig mogelijke dek- '01 te krijgen Uit een onder- ai en een inventarisatie van brandweer bleek dat er 75 belpunten verschijnen op een kaart waarop rond elke brand- kraan een cirkel met een diame ter van tachtig meter is getrok ken. Op zo'n kaart laat de situa tie zich overigens op zijn gun stigst zien omdat het bijna nooit mogelijk is een brandslang van de brandkraan naar het te blus sen object in een rechte lijn neer te leggen. En juist de afstand die met de slangen moet worden overbrugd, is cruciaal in de tijd die het vergt om te gaan blus sen. Te duur De brandweer heeft echter de optie van een optimale voorzie ning niet uitgewerkt omdat dat waarschijnlijk te duur zou wor den. Extra brandkranen kosten minstens 2000 euro per stuk en het waterbedrijf wil het aantal zoveel mogelijk beperken. Open water staat in de schema's wel aangemerkt als blusvoorzie- iWirRob Paardekam ffilSEKE - Het is allerminst ze ker dat de locatie Wisse aan de Steeweg in Yerseke wordt ge bikt voor particuliere woning- Iww. Volgens burgemeester en wethouders van Reimerswaal is ie kavel door zijn grootte en lig- pg wellicht ook interessant wrandere functies. stuk grond, dat voorheen agrarische bestemming had, eigendom van de gemeente, lie was bijna tot overeenstem- gekomen met de Gerefor- teéde Gemeente, die de locatie pa-bikt achtte voor haar nieu- it kerkgebouw. De deal ketste het laatste moment echter af. De Gereformeerde Gemeente tót een kavel aan de Zweedijk- op het oog en dus kan de Advertentie 'TRKRIJCBAAR OP EN VIDEO VANAF 10 MAART! n Ook op video. EB ning, maar uit het onderzoek blijkt dat dat in feite een was sen neus is. In erg droge zomers staat dikwijls onvoldoende wa ter in vijvers en putten en in veel gevallen is het open water nauwelijks bereikbaar. Dan staan er bijvoorbeeld huizen voor en kan de brandweer er he lemaal niet komen met het voer tuig dat het water op moet pom pen. In het plan dat de brandweer voorstelt, wordt de oplossing ge vonden in het aanpakken van de riscovolle objecten via een prio riteitenschema. Nieuwe brand kranen zouden moeten worden geplaatst bij objecten die nu erg ver van de kranen af liggen en waar de risico's bij brand erg hoog zijn. Dat zijn bijvoorbeeld verzorgingshuizen, monumen tenpanden, oude bebouwing in de binnenstad en industriële ob jecten. Tegelijk daarmee zouden de nor men in andere gevallen kunnen worden opgerekt. Een kraan kan honderd meter van bijvoor beeld een woonhuis afliggen als het voertuig veertig meter van de brandkraan kan staan. De brandweer kan dan met de brandspuit negentig meter ver der met water komen. Voor risi co-arme objecten is dat genoeg. Alles wordt afgemeten naar de mogelijkheid om binnen een uur te kunnen blussen. Dat uur is be langrijk omdat in bouwvergun ningen een uur brandwerend- gemeente Reimerswaal een nieu we invulling voor de locatie Wis se bedenken. De ChristenUnie stelde schrifte lijke vragen over de kwestie en wil dat de grond zo snel moge lijk wordt uitgegeven aan parti culieren, omdat in het dorp al ja ren geen kavels meer beschik baar zijn gesteld voor deze groep. Het college wijst in haar antwoord echter op de nieuw bouwwijk Steehof. De eerste ka vels daarvoor kunnen waar schijnlijk over een jaar worden verloot. De locatie Wisse kan daarom ook voor iets anders worden ge bruikt. Concrete ideeën heeft het college nog niet, maar ze denkt eraan om de hele locatie in de markt te zetten, zodat ie dereen die een bepaald plan heeft er op kan inschrijven. GOES - Op het Sint Willibrordcollege in Goes is gistermiddag om twaalf uur de jaarlijkse lesmarathon begonnen. Honderdvijftig scholieren uit de bovenbouw, verdeeld over zes groepen, volgen 24 uur lang lessen in onder meer street- en tapdance, koken, volksdan sen, vingerverven, breien, massage en zingen. Een zevende groep begon gisteren aan een game-marathon en zal 24 uur lang computerspelletjes spelen. De opbrengst van het evene ment gaat naar People's Trust, een stichting die strijdt tegen kinder prostitutie in India. Vanmiddag om twaalf uur wordt de marathon op feestelijke wijze afgesloten. De overige duizend leerlingen van het Willibrordcollege vormen dan een erehaag voor de mara thon-deelnemers. Die zingen vervolgens in de aula hun zelf geschre ven slotlied, waarna ze hoogstwaarschijnlijk hun bed opzoeken. foto Willem Mieras door Freek Janssen KATTENDIJKE - Een opmerke lijke vondst tijdens de restaura tie van de kerktoren in Katten dijke: de torenspits, die twee maanden geleden voor herstel werkzaamheden naar beneden werd getakeld, bevatte een stuk perkament in een fles uit 1931. GOES - De politie heeft gister middag tijdens een controle in Goes diverse verkeersdeelne mers bekeurd voor uiteenlopen de overtredingen. Drie automobilisten kregen een bekeuring omdat ze tijdens het rijden zaten te telefoneren zon der daarbij gebruik te maken van een handsfree telefoon. Een bromfietser werd betrapt op het niet dragen van een helm en twee bromfietsers kregen een boete omdat zij een stopteken van de politie hadden gene geerd. Verder kreeg een bromfietser een boete omdat zijn voertuig een te groot motorvermogen had en bleek een andere bromfiets verkeerde verlichting te voeren. De tekst vermeldt dat de toren in 1931 van een geheel nieuwe peer werd voorzien. Daarmee wordt de spits bedoeld, tegen woordig ook 'ui' genoemd, van wege zijn vorm. Het geschrift is opgemaakt door het 'Oud Hoofd der School' I.J.E. Feleus en ar chitect C. van Maris en is onder tekend door toenmalig burge meester D. de Graaff. Ook wordt vermeld dat het timmer werk is verricht door B. Smits senior uit Kattendijke en het loodgieterswerk door de firma A. Tamse te Goes. Op de achter kant staan nog meer namen van timmerlieden en loodgieters, sa men met hun leeftijd. Meer dan zeventig jaar na dato was de kerktoren weer aan een opknapbeurt toe. Begin januari werd de spits naar beneden geta keld, om de restauratie te verge makkelijken. Deze ochtend wordt de ui weer omhooggeta- keld. Daarna wordt er nog een week of zes aan de toren ge werkt, om de spits af te bouwen en de bouwplaats op te ruimen. Het stuK perkament is naar het gemeentearchief in Goes ge bracht. (Advertentie) gebruikte auto kopen www.autosturm.nl JWO werd tie fwu/ vun «.o. wewe joeer voorden nfypdekt mei Actoren nlaten Xe, u^mcrverX w,,^ 'units. Jr oUrnz, h<* we.cLoor Ai-ma A. frtmse te Goes- Jn /ft2A werrl eon nirtt*, Ui~werA r o AU es oi'ftër 't iesfanr-yan SurtremeeséfJ- lidtt. zdij'J M ■l.filiu* Oad C -ran Tif.2-Til door Ab van der Sluis DOMBURG - Politiek Domburg discussieert 22 maart over wat in de volksmond de 'Domburgse zomerhuisjes' wordt genoemd, kleine recreatiewoninkjes in de tuinen van gewone huizen. B en W van Veere leggen de ge meenteraad drie opties voor: de bestaande regels voor Domburg, Oostkapelle, Westkapelle en Big- gekerke laten bestaan, alle ande re dorpen ook toestemming ge ven óf de Domburgse zomerhuis jes afschaffen. De voorbereidingen voor nieu we bestemmingsplannen voor de dorpen zijn in volle gang. Het college wil daarom discussiëren over de Domburgse zomerhuis jes. Eén van de uitgangspunten in de nieuwe plannen is: wat in de ene kern wordt toegestaan, moet ook in het andere dorp mo gen B en W hebben de gemeen teraad een discussienota toege stuurd. Daarin staat geen ad- heid wordt geëist. De gemeente moet er ook voor zorgen dat geen enkele vergunning meer wordt afgegeven zonder dat er meteen een deugdelijke bluswa tervoorziening bij wordt ge maakt. Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft de aanbevelingen van de brand weer tegen het licht gehouden en besloten een nader onder zoek in te stellen naar de knel punten en de prioritering. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - De Vislos- stichting uit Colijnsplaat heeft samen met de UFA (United Fish Auctions), waaronder de mijn in Colijnsplaat valt, besloten het aanlanden van vis in het dorp goedkoper te maken. Daarmee hoopt de mijn de vissers die ze recent aan de mijn in Breskens heeft verloren, terug te winnen. Dat zei woordvoerder A. Bout van de vislosstichting gistera vond tijdens een commissiever gadering in Wissenkerke. De vis sers krijgen vandaag de lijst met de nieuwe tarieven. De vismijn in Colijnsplaat heeft volgens Bout vooral last gehad van het vertrek van directeur H. Vene- ma die onlangs in Breskens aan de slag is gegaan. „Daar zuigt hij onze klanten weg met aller lei extra's en bonussen", aldus Bout. De vislosstichting, die zorgt voor het lossen van de schepen en het sorteren van de vis zodat er kan worden geveild, heeft daarom besloten haar prijs 'be hoorlijk' te laten zakken. De UFA heeft toegezegd het haven geld en eventuele transportkos ten van de vissers voor haar re kening te nemen. „Daardoor ont staat een heel aantrekkelijke, nieuwe totaalprijs voor de vis sers", zei Bout die verwacht dat er komend seizoen substantieel meer schepen zullen aanlanden in Colijnsplaat. Verder vertelde de lossersvoor- man dat zijn stichting een nieu we heftruck en een nieuwe weeg installatie heeft aangeschaft. De vislosstichting beschikt volgens Bout over ruime reserves, waar uit de prijsverlaging voor de vis- aanvoerders kan worden be taald. Aandelen De commissie sprak gisteren over de toekomst van de vis mijn, waarvan de gemeente Noord-Beveland nog drie pro cent van de aandelen bezit. Veel leverde die discussie niet op, be halve een hoop bereidheid om te proberen de vismijn voor de ge meente te behouden. Verkopen van de aandelen acht te de commissie daarom voorals nog niet verstandig. Hoeveel het openhouden van de vismijn, waar steeds minder vis en garna len worden geveild, mag kosten, werd gisteravond niet duidelijk. De raadsleden spreken zaterdag 20 maart met de vissers. Daarna moeten er spijkers met koppen worden geslagen. NEELTJE JANS - De beman ning van het KNRM-station Noordland heeft een nieuwe red dingsboot tot haar beschikking. Het sehip vervangt de ruim zes tien jaar oude Harder, waarmee op de Oosterschelde wordt geva ren. De nieuwe Harder, die nu nog onder de weinig tot de verbeel ding sprekende naam Prototype I door het leven gaat, is eerder deze week opgehaald in Hoek van Holland. Het 9 meter 30 lan ge en 3 meter brede schip is in opdracht van de KNRM (Ko ninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij) gebouwd en moet gaan bewijzen zich goed staande te kunnen houden in ruim water. Als de boot bevalt, zullen in de toekomst waar schijnlijk meer exemplaren van dit type worden gebouwd. De kunststof boot heeft een open stuurhuis en is voorzien van aluminium verstevigingen. De twee waterjets worden aan gedreven door Volvomotoren van driehonderd pk elk, waar- meë een snelheid van 38 knopen (bijna 65 kilometer per uur)kan worden bereikt. door Rolf Bosboom GOES - De Goese Mixed Hock ey Club (GMHC) dreigt in grote problemen te komen, als zij niet op korte termijn over een twee de kunstgrasveld kan beschik ken. Het bestuur van de club heeft daarover een brandbrief aan de gemeente gestuurd. De club maakt nu gebruik van één kunstgrasveld op sportpark Het Schenge. De gestage groei van het aantal leden zorgt ech ter voor capaciteitsproblemen De club telt inmiddels rond de 320 leden; een kleine anderhalf jaar geleden waren dat er nog 258. De landelijke ontwikkelingen op hockeygebied laten zien dat de groei geen incident is en dat het aantal leden de komende ja ren dus verder zal stijgen. Doordat alle wedstrijden en trai ningen op één kunstgrasveld moeten worden afgewerkt, is verdere groei zeker bij de jeugd feitelijk onmogelijk. Er is spra ke van een wachtlijst om lid te kunnen worden; ook moet een aantal leden wachten met com petitie spelen tot er een plaats in een team vrijkomt. Vroeg tot laat De competitiewedstrijden kun nen nu op zaterdag alleen met veel kunst- en vliegwerk wor den afgewerkt. Dat betekent dat de eerste wedstrijden al vroeg beginnen en dat er tot laat wordt doorgespeeld. De noodza kelijke tijd voor rust en war- ming-up ontbreekt. In een enkel geval worden thuiswedstrijden noodgedwongen op het terrein van de tegenstander gespeeld. Voorheen trainden senioren en Het stuk perkament dat werd gevonden tijdens de restauratie van de kerktoren verwijst naar werkzaamheden die in 1931 werden ver richt. foto Willem Mieras veteraren ook op zaterdagoch tend. Dat kan nu niet meer. De problemen zijn al eerder aan gekaart bij de gemeente Goes. Dat heeft geleid tot tijdelijke op lossingen, zoals het spelen op het korfbalveld Dat is echter maar in beperkte mate moge lijk, omdat de korfbalvereni ging haar veld ook nodig heeft. Uiteindelijk, zo stelt het GM- ,HC-bestuur in zijn brief aan de gemeente, is de aanleg van een tweede kunstgrasveld de enige oplossing Dat veld zou uiterlijk volgend jaar moeten zijn gereali seerd. Het clubbestuur doet een drin gend beroep op de gemeente de aanleg van het tweede veld mo gelijk te maken. „Voor de GMHC is het vijf voor twaalf." Als het veld er niet snel komt, bestaat de kans dat ouders die vaak als vrijwilliger bij de club aétief zijn, zullen afhaken, vreest het bestuur. „In een tijd waarin actieve sportbeoefening door velen van een steeds groter belang wordt geacht, mag het toch niet zo zijn dat een goed lo pende vereniging aan het eigen succes ten onder gaat." BRUINISSE - Een onbekende heeft woensdag tussen half elf 's ochtends en half twee 's mid dags een kat vuur genomen in de omgeving van de Oudestraat in Bruinisse. Het dier liep een kogel wond je op; ook bleek een van de achter poten van de kat op twee plaat sen gebroken te zijn. Het kogel tje kon, omdat het te diep zat, maar gedeeltelijk worden ver wijderd. vies. De bal ligt nu bij de raad. De mogelijkheid om in bijvoor beeld de achtertuin een zomer huisje te maken is nu alleen toe gestaan in Domburg, Oostkapel le, Westkapelle en de kom van Biggekerke In andere plannen is daarvoor niets geregeld. Dat wil niet zeggen dat er in de ande re kernen geen zomerhuisjes staan bij woningen. In de mees te gevallen gaat het om illegale bouwwerken. En élé zwemmen de Fransen graag in zee; tenminste liever dan en hiver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25