Aloude strijd der seksen PZC Een uitdaging voor Dies le Due Taal van Canto is bijna van rituele aard donderdag 11 maart 2004 Zomaar. Aanstaande dins dagavond trakteert Niéuwe Muziek het Zeeuwse publiek op pen geweldige avond. In de Oostkerk in Middelburg klinkt dan het ontroerend mooie Canto Ostinato van Simeon ten Holt. Terwijl ik dit schrijf speelt de muziek op de achtergrond. De muziek waarmee deze Neder landse componist in 1979 de ba kens van het hedendaagse Ne derlandse componeren verzette. Hij was toen al halverwege de vijftig. Simeon ten Holt, gebo ren en nu nog steeds woonach tig in het kunstenaarsdorp Ber gen, kreeg voor de oorlog les van Jakob van Domselaer. Van Domselaer componeerde zoals Mondriaan schilderde, streng en rechtlijnig. De jonge Simeon nam de streng heid over, maar voelde ook dat hij zich eraan moest ontworste len. Het werd een lange weg. In de jaren vijftig en zestig compo neerde hij naar eigen zeggen op de meest orthodoxe manier vol gens de toen heersende mode. Het betekende dat hij achter zijn bureau in de weer was met abstracte toonreeksen en wis kundige schema's Serial isme heette die stroming. Langzamer hand begon dat 'een verschraald gevoel te geven', zo bekende hij in één van de televisieprogram ma's van Han Reiziger. Het 'con tact met de muziek zelf was ver loren gaan'. Ten Holt kroop steeds vaker weer achter de piano en vond langzamerhand een eigen taal uit. Een taal waarin 'gewone' ak koorden en melodieflarden weer mochten. De basis voor Canto Ostinato bedacht hij in 1971. Het duurde acht jaar voordat het af was. De critici die niet mee konden komen, noemden het 'flauwe cultmuziek'of 'dode lijke nieuwe eenvoud'. Het pu bliek echter viel massaal voor de Canto. De taal van Canto is bijna van rituele aard. Ten Holt gebruikt korte repeterende patronen in langzaam verschuivende harmo nieën. Daarbij gunt Ten Holt de uitvoerders een zekere mate van vrijheid. Niet alleen bestaat Can to Ostinato wat betreft de bezet ting in verschillende versies, ook de lengte van het stuk kan aanzienlijk verschillen. De opname die pianisten Kees Wier- inga en Polo de Haas maakten, paste op één cd. De versie voor vier piano's, die vorig jaar ver scheen in een doosje met alle pia nomuziek van Ten Holt, beslaat drie cd's. Twee pianisten van die opname doen dinsdagavond ook mee. Het duo Gerard Bouwhuis en Cees van Zeeland, dé veteranen van de Nederlandse heden daagse muziek, spelen samen met Ellen Corver en Sepp Gro tenhuis, die op hun beurt ook al weer tien jaar als pianoduo ope reren. I Jouwe Eisenga Canto Ostinato is dinsdag te be luisteren in de Oostkerk in Mid delburg (19.30 uur) De grote Griekse held Heracles stapt vol krijgslust samen met zijn vriend Theseus aan wal in de stad Themiscyra. Zij ko men om de gouden gordel van de Amazones. Oog in oog met de twee koningin nen van dit beeldschone vrouwvolk vallen de twee helden echter als een blok. De Griekse Sage van Hera cles vormt de basis voor de komedie De Roof van de Gordel van Benn W. Levy die zaterdag bij Theatergroep Zierik in pre mière gaat Regisseuse Lies Hanse had dit stuk in de Nederlandse bewer king van Alfred Pleiter en Emiel Pels al geruime tijd op haar ver langlijstje staan. Nu bleek ze de bezetting binnen Zierik ervoor rond te kunnen krijgen. De Roof van de Gordel spreekt haar vooral aan door de luchti ge wijze waarop de Griekse my thologie wordt benaderd. „Meestal gebeurt dat zo zwaar en serieus, maar in dit stuk zit heel veel humor, zonder dat de verhaallijn geweld wordt aange daan", zegt Hanse. Hoofdpersoon in het verhaal is Heracles, zoon van oppergod Zeus. Hij moet twaalf opdrach ten uitvoeren van Koning Eurysteus om de troon te herove ren. Zijn wettige moeder Hera heeft die troon laten inpikken door Eurysteus om Heracles de voet dwars te zetten. Zij zint op wraak omdat haar man Zeus de ze zoon niet bij haar, maar bij een van zijn 63 minnaressen heeft verwekt. Scène uit De Roof van de Gordel van Theatergroep Zierik. Heracles heeft al acht opdrach ten doorstaan en overwonnen. De negende echter, het roven van de gordel bij de Amazones, blijkt extra moeilijk. De Amazo nes zijn zeer krijgshaftig, ze zijn nog nooit verslagen en daarbij zijn ze ook nog eens oogverblin dend mooi. Geen wonder dus dat Heracles zichzelf verliest zo dra hij koningin Antiopeziet Ook Theseus is reddeloos verlo ren als hij eenmaal kennis heeft gemaakt met koningin Hippoly- te. Volgens Hanse is het een oeroud mythologisch verhaal, maar met een actueel thema: de eeuwige strijd tussen de seksen. De go den van toen blijken in dit op zicht veel gemeen te hebben met de mensen van nu. De vraag of Heracles nu uitein delijk de gordel weet te roven wil de regisseuse graag met de voorstelling beantwoorden. Zij benadrukt dat het publiek wordt onthaald op spanning, hu mor en romantiek. Tijdens het repetitieproces werd extra aandacht besteed aan de juiste uitspraak van de soms knap ingewikkelde namen Hanse weet zich binnen Zierik voor de vormgeving van deze ko medie gesteund door veel crea- foto Marijke Folkertsma tieve lieden. Zo tekent Cees Möhlmann voor het ontwerp van een gestileerd decor. Verder telt de vereniging enkele leden die zeer vaardig zijn in het ma ken van kostuums. Passend bij de Griekse mythologie werden er dit keer na speurwerk op in ternet vooral creaties met drape rieën gemaakt. Ali Pankow De Roof van de Gordel door Theatergroep Zierik wordt na de première verder in het MFC in Zierikzee opgevoerd op 19, 20, 26 en 27 maart, aanvang 20.00 uur. Een festivalletje, zo noemt de Middelburgse compo nist en saxofonist Dies le Due het concert van aanstaande za terdag in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Het is dan ook niet niks, de leden van het saxo foonsextet De Zes Winden ne men allemaal eigen gasten mee om in wisselende combinaties te spelen. Het idee voor het programma met de titel Uit welke hoek is van Ad Peijnenburg, al jaren or ganisator van het Zuid Neder land Jazz Festival in Eindhoven én lid van De Zes Winden. Dit jaar wilde hij in dit festival iets rond zijn eigen ensemble doen. Alle overige leden kregen van Peijnenburg de opdracht om een onderdeel van een half uur te verzorgen. Zo ook sopraan saxofonist Dies le Due. „Be denk iets, zei Ad. Ik moest met een aan strijkkwartetten den ken. Ik had al een keer voor die bezetting geschreven. Dat was muziek voor de film Exit van Paul en Menno de Nooijer. Ik ben nu met die stukken verder- Componist Dies le Due. gegaan en heb ook nieuw mate riaal geschreven. Toen bleek dat dit programma niet alleen in Eindhoven maar ook in Mid delburg gespeeld zou worden, is via Nieuwe Muziek het contact met het Xenakis Strijkkwartet gelegd." Over het algemeen wordt het schrijven van een strijkkwartet als dé proeve van bekwaamheid van een compo- foto Lex de Meester nist gezien. Le Due beaamt dit voorzichtig. „Ik heb me daar maar niet al te veel van aange trokken, daar wordt je alleen maar zenuwachtig van. Een uit daging was het wel, eentje die mij heel goed is bevallen." In twee van de vier stukken speelt Le Due, voornamelijk improvi serend, zelf mee. De rest van de muziek is op een paar korte mo menten na, volledig uitgeschre ven. Dat is in de vijf andere pro grammaonderdelen wel anders. Zo speelt Ad Peijnenburg sa men met de bassist William Par ker met wie hij onlangs in Brooklyn NY een cd opnam. Het Amerikaanse lid van De Zes Winden, Andrew White, zorgt samen met drummer John Engels en bassist Arnold Dooye- weerd voor een set vol 'swing, zweet en echte jazz'. Het Japan se lid van het ensemble, Kazu- totki speelt samen met de Sene galese zanger en musicus Mola Sylla. Ter afsluiting treedt De Zes Winden gezamenlijk op. Dies le Due: „In 2002 deden we een tournee door Japan. Van die concerten worden twee cd's uitgebracht. Eentje is net uit, die presenteren we zaterdag. De tweede komt aan het eind van het jaar uit. Het is de bedoeling dat we daar weer een Japanse tournee aan vastknopen." Douwe Eisenga De Zes Winden treedt zaterdag op in de Kloeveniersdoelen in Middelburg (19.30 uur). ANTWERPEN De Dienstlift. Absurde komedie in sappig dialect over twee mannen in een onstemde ruimte met een onbe stemd doel voor ogen naar Harold Pinter door Pol Goossen en Erik Go- ris. vr. en za. Fakkeltheater 20.00 uur Dodelijk verliefd. Theaterstuk naar Ben Elton, over Polly, een vredesacti viste en haar relatie met Jack, een ge neraal, vertolkt door Frans Maas en Karen De Visscher. do. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur Bal Real Theatervoorstelling door 3 jonge acteurs welke zich afspeelt in 2014. wo. Studio Tokio 20.00 uqr Voorstellingen in het Raamtheater: To bie or not to bie/Humble Boy, En gelse komedie van Charlotte Jones naar Hamlet, do. vr. za. en wo Raam theater op 't Zuid. 20.00 uur; Off the Record, theatervoorstelling door Po dium Modem, do. vr. en za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur, zo 15.00 uur; Solo Slim, theatervoorstelling van Po dium Modem, met tekst en spel van David Dermez, di. en wo 't Klein Raamtheater 20.00 uur Theater- en concertvoorstellingen in De Singel: Cluster #2 - Goodbye Stranger, culturele avonden, vr. en za. 20.00 uur; Bach en Hoogdagen, concert met werken van Matthias Weckmann en J.S. Bach, vr. 20.00 uur; VIVeALDI, dansvoorstelling door Union Suspecte, vr Rode zaal 20.00 uur; Pianoconcert met werk van Van Hove, Ligeti en Beethoven door de Beethoven Academy, di. 20.00 uur; Paradis, een internationale theatervoorstelling door Side One Posthume Téatre, spreektaal Frans, boventiteling, wo. 20.00 uur Voorstellingen Arenbergschouwburg: Kamikaze Comedy, cabaret, improvi satie en stand-up comedy, do. 20.30 uur; Puur Muziek, Internationale folk- en rootsfestival met o.a. Oblo- mov en Willem Vermandere, kleine en grote zaal, zo. vanaf 15.00 uur; Jaz- zin' Foyer, jazzconcert door Jef Neve Trio, zo. 10.30 uur; De Zwarte Come dy 26 jaar, Performance met tal van bekende artiesten van de Zwarte co medy als o.a. Guido Belcanto, Tom Lanoye, di. en wo. 20.15 uur Concerten in de Kon. Elisabethzaal: Brian Wilson, concert met vele Beach Boys klassiekers en het nooit uitge brachte Smile, do. 20.00 uur; Kid Con cert, deFilharmome leest een boek, concert, zo. 11.00 uur; Carmina Bura- na van Carl Orff, concert, 16 00 uur; Cofena 6, concert door het Filharmo- nieorkest, ma. 20.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Dans- en muziekvoorstelling Afri kaans maskerfestival, do. en vr 20.00 uur, Bert Andre leest Samuel Becket (1906 - 1989), di. 20.30 uur; Prinsen hof, theaterstuk en Oedipusverhaal in de wereld van Valse Musette van Filip Vanluchene door Theater Mal- pertuis, wo. 20.30 uur Lokroep van het Noorden. Concert met werk van Scandinavische compo nisten. wo. Vlaamse Opera 12.30 uur GENT Theaterproducties in Minard: The Day Room, zwarte komedie die zich afspeelt in een vleugel van een psy chiatrische inrichting, door Skagen, vr. en za. 20.00 uur; It's a kind of Ma gic, theaterstuk dat gaat over onbe wuste realiteit door Cie Karen Eliot, di. Minard 20.00 uur White Star. Theatervoorstelling naar het leven van Lothar Berfelde uit Ber lijn, over de confrontatie met de maat schappij als men anders wilt zijn in een regie van Lies Pauwels. do. vr. en za. Publiekstheater Minnemeers 20.30 uur Wolfijzers en Schietgeweren. Cabaret programma door Kommil Foo. do. vr. en za. Publiekstheater Groot Huis 20.30 uur Voorstellingen in de Kopergieter}': Lef, spannend, avontuurlijk sprookje met mensgrote poppen door Theater Gnaffel, zo. 15.00 uur; Lijk, jongeren- theaterproductie door Het Syndicaat, do. 20 00 uur De Revisor. Theatervoorstelling door De Paardenkathedraal, wo. Publieks theater Groot Huis 20.30 uur Voorstellingen in De Vooruit: Mijn Michaël, selectie uit de gelijknamige roman van Amos Oz. over Michaël en Channa tegen de achtergrond van de veranderde stad Jerusalem, door De Tijd, wo. 20.00 uur; Soirée Beige, Con cert Absynthe Minded en Superlux, wo. 21.00 uur Voorstellingen in de Tinnenpot Tsjer- no Trip. monoloog van en door Ben Deckers, do. vr. en za. 20.00 uur; Kop- kind, jeugdtheatervoorstelling door Dak/De Werf en Theater Scharlaken, zo. 15.00 uur Concerten in De Bijloke: Portret Jörg Widmann, concert door het Spiegel String Quartet, do. Bijloke 20.00 uur, Ferghana Quasimova, virtuoze Mu- gam uit Azerbadjan. vr. 20.00 uur; Concert door Het Symfonieorkest van Vlaanderen, za. en zo. 20.00 uur Klassieke concerten in De Rode Pomp: Russisch Kamermuziekfesti val, do. en za. 20.30 uur Concerten in de Handelsbeurs: Oblo- mow's Ladies Night, a capella concert door 4 zangeressen, do. 20.15 uur Concerten en musicals in het Capito le Jo Lemaire in concert, vr. Capitole 20.15 uur; Jesus Christ Superstar, roek-opera, za. en zo. Capitole 20.00 uur, zo. ook 14.00 uur; Br ..Oadway, compilatie van Cats, Porgy en Bess en West Side Story, di. en wo. Capito le 20.00 uur Stapelconcerten. Concert met strijk kwartetten door het Kadinsky Kwar tet. zo. Cultuurkapel Sint-Vincent 11.00 uur Fantaisie francaise. Concert door het Vlaams Radiokoor o.l.v Hervé Ni- quet. wo. Vlaamse Opera 20.00 uur BRUGGE Poetiewiet Een bewerking door Peter De Graef van Kurt Vonneguts theaterstuk Slaughterhouse 5, door De Stichting, do. en vr. De Werf 20.30 uur De Leenane Trilogie. Theatervoorstel ling naar drie hilarische stukken van de Ierse auteur Martin McDonagh, be werkt door ZT Hollandia Het To neelhuis. vr. en za. Stadsschouwburg 19.00 uur, za. inleiding om 18.15 uur Geslacht Theatervoorstelling van Rob De Graaf over verval in elk op zicht, vol scherpte en tragiek, door Dood Paard. za. De Werf 20.30 uur Staal. Jeugdtheaterproductie waarin de dagelijkse sleur van het werken in een fabriek tot leven komt, gespeeld door Unieke Zaken. zo. De Werf 15.00 uur De buit is binnen! Romantische kome die van Michel André. wo. Stads schouwburg 20.00 uur Narziss und Goldmund Trio/Altenberg Trio. Dubbelconcert, do. Concertgebouw 20.00 en 21.00 uur An Index of Metals Ictus Romitel- li. Concert, multi- projectie, elektroni ca en video-opera van Fausto Romi- telli voor sopraan Maria Husmann en het Ictus ensemble, vr. Concertge bouw 20.00 uur Musica Flandrica. Boekenmarktcon cert door Toon Fret, fluit Dennis Sung-Hó, gitaar, zo. Stadhuis Dam me 11.00 uur De Mens Blond en Akoestisch Con cert door De Mens zo. C.C. De Valk aart 20.15 uur La Boheme. Opera van Verdi door de Staatsopera La Constanta uit Boeka rest. ma. Concertgebouw 20.00 uur Oblomow Ladies Night Concert met een mix van folk, blues, jazz, rock en Oosterse klassieke muziek, di. Stads schouwburg 20.00 uur Fantaisie francaise Concert door het Vlaams Radiokoor o.l.v. Hervé Ni- quet di. Kapel O.-L.-Vrouw van De potterie 20.00 uur Lhasa. Concert met een mix van Mexicaanse volksmuziek, gitano, chanson en country door de Canadese chanteuse Lhasa uit Quebec, wo. Con certgebouw 20.00 uur La Bayadère. Nieuwe creatie van de klassieke, exotische en romantische balletvoorstelling van Marius Petipa, die zich afspeelt in India, door het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen, ma. Stadsschouwburg 20.00 uur KNOKKE Liefde en Liedjes. Concert door Yas- mine. vr. Scharpoord 20.30 uur Jazzfestival Het vijftiende Zuid-Nederlands Jazzfestival wordt geho den. Onder de titel Uit Welke Hoek maakt de saxofooni 'groep Dj Zes Winden vier uur geïmproviseerde muziek. Ieder gro> lid speelt een set van 30 minuten ingevuld naar eigen W' •Klovenierdoelen, Middelburg, 19.30 uur Apollo De brassband Apollo geeft de jaarlijkse uitvoering. De avond staat in het teken van de filmmuziek. list treedt op Dik van Doorn, principal comettist vandT kampioensdivisieband Brassband Rijnmond. •Ontmoetingscentrum Schuttershof, Domburg, 20.00 um Crescendo Brassband Crescendo geeft de jaarlijkse uitvoering. Onder leiding van Wim van Wallenburg worden klassieks brassbandnummers gebracht, maar ook filmmuziek. Voon treedt het Vocaal Ensemble Sint-Laurens (VES) op. •De Halve Maan, Oostkapelle, 20.00 uur Nard Reijnders Nard Reijnders Consort brengt het theaterconcert Noot», vallen. Het programma bestaat uit een mengeling van lichte enk* sieke muziek, humor, clownerie en poëtische theateracu waarbij de muzikale duizendpoot Rachel Ponsonby (Circ. Plume) zorgt voor de humor. Een grootschalig concert mg acht topmusici. •De Mythe. Goes, 20.00 uur De roof Theatergroep Zierik brengt de première van De Roof van Gordel. In deze komedie van Benn W. Levy wordt verhaald hoe Hei cles (zoon van oppergoed Zeus) twaalf opdrachten moeti voeren van koning Eurysteus. De roof van de gordel ïsdes gende opdracht. Lies Hanse regisseerde Margaret van Y& hoven, Gabri cle Groot, Miranda van Welt, Wim Hillebrari Jan de Bil, Sylvia Zwetsloot, Ria Dekkers, Inge Kooijmans Nelleke Tamerus, Marja van de Zande en Kalijn de Groot •MFC, Zierikzee, 20.00 uur Gitaarconcert Julia Bognar, Collin Clement en Dik de Koning geven enc- taarconcert. Julia en Dik. gitaardocenten in Zierikzee en Goes, gaven::- rig jaar een concert als duo. Nu worden zij versterkt met Co lin Clement, die als basgitarist actief is in de lichte muziek onder meer Kings of Cool. Hij is erbij gekomen om de sekt- rende triosonates van J. S. Bach te spelen. Verder brengens muziek uit cle Engelse renaissance, de barok, de romantiek en de twintigste eeuw, zoals van Harry Sacksioni. •Lutherse Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Bert Visscher Bert Visscher brengt zijn programma Nee, dan Lourdes. Zie donderdag. Deze voorstelling is uitverkocht, •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Hofconcert Het Veste Piano Kwartet geeft het zevende hofconcert indt hofzaal. Het kwartet bestaat uit vier musici die allen verbondenzrt aan het Centrum voor de Kunsten in Breda: De Nieuwe Ves te. Het zijn Monique Pellens (eerste viool), Paul De Meyer (altviool), Monique Heidema (cello) en André Telderman (piano). De kern van het programma bestaat uit virtuoze pianokwartetten van Camille Saint-Saëns en Antonin Dvorak. •Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Venus and Adonis De opera Venis and Adonis wordt uitgevoerd. Dit werk van John Blow (1649-1708) is gebaseerd op het my thologische verhaal over de onmogelijke liefde tussen een Griekse godin en een aardse sterveling. De muzikale leiding is in handen van Nigel North. •Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.15 uur Delfts Blok De uit elf man bestaande groep Delfts Blok brengt cabaret. Een grote verscheidenheid aan persoonlijkheden, ideeënen vorm maken de groep Delfts Blok tot iets unieks. De groep bestaat uit elf mannen en behalve diversiteit is de groep bo venal eenheid. In een genadeloos tempo zetten ze hun ideeën uiteen. Er is geen tijd te verliezen, de wereld moet anders. Delfts Blok durft ronduit te zeggen waar het op staat zonde* bang te zijn voor de consequenties. Pim van Alten regisseert •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Time of Pain Het Tsjechische Ballet van Pilzen brengt Time of Pain. Het betreft een eigentijdse dans- en drumsensatie. In een de cor van brandende kaarsen en vele lichtkleuren overtuigen de dansers al drummend op olievaten het publiek vandeoe: kracht van pijn. Met doordringende ritmes, expressievedar; en de muziek van Dead Can Dance en Philip Glass. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Tramlijn Het Middelburgs Theater speelt de voorstelling Een tramliji' die verlangen heet. Dit toneelstuk van Tennessee Williams speelt zich af in Ne' Orleans aan de zelfkant van de maatschappij, waar eigenct- des, dromen en verlangens een fragiele balans vormen. Blanche komt bij haar zuster Stella, maar dat is niet geheel overeenkomstig de wens van Stella's alcoholistische man Stanley, Willem Huijbreghs regisseerde. •Minilheater, Middelburg, 20.30 uur Barend van Roos Toneelvereniging Pauze speelt Barend van Roos. Zie vrijdag. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.30 uur Joop Visser Joop Visser zingt liedjes van zij nieuwste cd Acht. Maar natuurlijk ook wat hij daarvoor heeft uitgebracht er. wat hij daarna nog niet heeft uitgebracht: hekeldichten.lot en treurzangen, ballades, liefdesliedjes en combinaties. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Beats op je Fiets Het is weer tijd voor The Beats op je Fiets Crew. Dat gaat gepaard met de electrobreakhop van dj Sand storm, de acidbreaks van One Ear Bass en de pijngrensver- leggende drum bass van dj Hidden Eye-D. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Smartlappengala De zesde editie van het Smartlappengala wordt gehouden. Op het podium boordevol kitch en fantasie staat het varieie- orkest De Avond van de Lach en de Traan centraal. Onder de bezielende leiding van grootheid Johnny Fernando en twee zangeressen worden de smartlappen ten gehore ge bracht. Na afloop is er een after-party in café De Biet •Brogum, Zierikzee. 21.30 uur The Riots De band The Riots geeft een concert. Hard, ranzig en smerig en ontstaan uit liefde voor de vuil vormen van rock and roll. The Riots maken korte, harde nummers vol pakkende riffs In hot voorprogramma staat band The Gecko Brothers uit Breda. Ruig en luid is hun e- vies, •De Piek. Vlissingen. 22.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 54