Delfts Blok is uniek PZC Opera Blow eerste in Engeland joop Visser twee keer in Zeeland 27 donderdag 11 maart 2004 Tekstschrijver, componist, zanger en gitarist Joop Vis- ggeeft dit weekeinde twee con- jrten in Zeeland. Zaterdag iaat hij in theater De Wegwij- srin Nieuw- en Sint Joosland. go dag later doet hij deTemeu- jnse jazzclub Porgy Bess aan. Visser laat zich karakteriseren als eigenzinnig, radicaal en ori gineel. Hij heeft lak aan conven ts en ronduit een hekel aan au- tonteit. Met scherpe observaties net hij mensen te raken, waar bij hij bijtende spot en teder heid laat samengaan. Zijn gebruik van rijm is altijd verrassend, zijn refreinen zijn jjzersterk en zijn spel met de taal is subtiel. Een voorstelling net Joop Visser is nooit voor- i- spelbaar, laat staan saai. Hij be geleidt zichzelf op gitaar, waar bij zijn spel heel functioneel is en de kracht van de teksten ver sterkt Hij heeft in de loop der jaren heel veel liedjes geschre ven. waarvan een aantal op cd is verschenen, die allemaal in ei gen beheer zijn uitgebracht, k h Nieuw- en Sint Joosland be stijgt Visser om 20.30 uur de ianken. Deze show is uitver- Het optreden in Temeuzen naakt deel uit van de miniserie Moedertaal, die is opgezet door I ie stichting Porgy Jazz en de literaire stichting Prometheus. Het concert in Porgy Bess be gint om 16.00 uur. Raymond de Frel Joop Visser: zaterdag (20.30 uur) in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en St. Joosland en zon dag (16.00 uur) in Porgy Bess in Temeuzen. -reet speelt in Bruinisse De band Di-rect treedt zater dag op tijdens het Winter feest in sporthal De Vanger in 3ruinisse. De Hagenaars mogen zich momenteel tot een van de populairste bands van het land rekenen. Hoewel ze reeds heb ben opgetreden op Pinkpop, Lowlands en Parkpop blijft Di-rect ook in kleine zalen spe- k Het Winterfeest begint om 19.00 uur en Di-rect is omstreeks 22.30 uur te beluisteren. ger Tim Akkerman Het is niet iedereen gege ven samen met musi calster Maike Boerdam op de planken te staan. Pascal Ultee had dat geluk wel, zij het in een heel pril stadium. Vijftien jaar geleden. Inmid dels is deze voormalige Aar denburger 32 en maakt deel uit van de elf man sterke ca baretgroep Delfts Blok, die zaterdag optreedt in Vlissin- gen. Pascal Ultee werd geboren in Oostburg en bracht zijn jeugd door in Aardenburg Hij deed het VWO aan het Oostburg- se Zwin College. In de vijfde klas werd hij uitverkoren om één van de hoofdrollen te vertol ken in de musical Schateiland, naar het boek van Stevenson. Ook Maike Boerdam speelde mee in het Ledeltheater. „Dat was echt de eerste keer dat het ging kriebelen van hé, het is wel erg leuk om op het toneel te staan." Maar Pascal studeerde bedrijfskunde in Engeland, om vervolgens te gaan wonen en werken in Delft. „Toen merkte ik dat ik naast mijn zakelijk baan een soort creatieve uitlaat klep nodig had." Hij nam zanglessen, deed toneel cursussen en belandde bij het Nederlands Musical Ensemble. „Via via kon ik meespelen, zin gen en dansen in een productie van Joop van den Ende, Musi cals en Concert, met onder ande ren Simone Kleinsma en Henk Poort. In eerste instantie was het toneelspelen als hobby, maar als je dan na drie jaar op het podium van Carré staat, is het eigenlijk geen hobby meer. Overdag zat ik op kantoor en 's avonds stond ik in het thea ter. Maar dat geeft juist heel veel energie." „Die theatercursus volgde ik met tien jongens, die overigens wel allemaal in Delft studeer den of hadden gestudeerd. We maakten een programma van een half uur. Gewoon voor de open avond van de opleiding. Toen werd gesuggereerd mee te doen aan een festival. Daar had den we eigenlijk niet zoveel zin in, maar lieten ons overhalen. We wonnen eerst een klein festi val, de Pytische Spelen, en daar na in 2001 het Groninger Stu denten Cabaret Festival. We kre gen telefoontjes van theaters die van de voorstelling hadden ge hoord en ons wilden boeken. Dan sta je ineens een week uit- Pascal Ultee met kaal hoofd te midden van de leden van Delfts Blok: „Dat is genetisch bepaald, maar we maken er wel gebruik van." foto Ivooo.nl verkocht in de Kleine Komedie in Amsterdam." „Een cabaretvoorstelling met elf personen is op zich al uniek We liggen heel erg op één lijn qua smaak en alle elf de spelers schrijven. We zijn ook alle elf muzikaal, bespelen een instru ment en zingen. We hebben op het podium een aantal gitaren, piano, viool, dwarsfluit, accor deon en diverse ritme-instru menten. Het is ensemblecaba ret, met veel humor, maar ook serieuze kanten. Het gaat over elf mannen en wat er in de we reld om hen heen gebeurt. Er zit een boel zwarte humor in. Het is een mix van stijlen." „Zwaardere onderwerpen ko men zeker ook aan bod, maar niet met een opgeheven vingertje. Er zit een stuk in over zinloos geweld, over kinder misbruik en een parodie op een nummer over racisme. We houden van Oudhollands stevig cabaret. We doen veel met de hele groep, dat is juist de kracht. Het is geen avondje re vue met een showtrap en ve ren." Pascal Ultee is met zijn kale hoofd makkelijk te herkennen in de groep. „Dat is genetisch be paald, maar we gebruiken het wel in de voorstelling." Hij blijft overigens, evenals de ande re leden van Delfts Blok die wer ken of studeren, gewoon com mercieel directeur bij een groot handel in koffie. „Ik heb mijn handen vol en moet natuurrijk zo nu en dan naar Aardenburg om mijn moeder gedag te zeg gen. Maar met z'n elven is het echt een dolle boel, niet alleen op het podium, maar ook achter de schennen. Elf mannen bij el kaar gaat volgens mij een stuk beter dan elf vrouwen." Frans Doeleman Delfts Blok staat zaterdag in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen (20.15 uur). Binnenkort vindt er in het Stadhuis van Middelburg een uniek concert plaats. Zo be gint terecht het persbericht. Za terdag vindt in de Burgerzaal een semi-scenische uitvoering plaats van de allereerste opera die in Engeland geschreven is. "Oh, Dido and Aeneas van Hen ry Purcell zeker", zal menig klassieke-muziekliefhebber bij deze openingszinnen denken. Mooi niet. Anders dan vaak wordt aangenomen, was Purcell niet de eerste. Die eer komt toe aan zijn leermeester John Blow, wiens Venus and Adonis in 1682 aan het Engelse hof in pre mière ging. Purcell keek zelfs de kunst een beetje bij Blow af, toen hij een aantal jaren later begon met zijn 'eerste opera'. In de eerste helft van die eeuw kende men iets wat leek op de Franse hofballetten. Men noem de het een Masque, een verhaal gegoten in dansen, instrumenta le stukken, liederen, recitatie ven en koren. Venus and Adonis werd door Blow ook gepresen teerd als zo'n masque. De beste man had vermoedelijk nog geen beter etiket voor handen. In zijn nieuwe werk werd van voor naar achter continu gezongen. Dat was, achteraf gezien, zo bij zonder, dat we nu met recht kunnen spreken van de eerste engelse opera. George Bernard Shaw vatte ooit de kern samen. 'Opera gaat over een tenor die naar bed wil met een sopraan en een bariton die dat niet leuk vindt'. Wat dat betreft heeft Blow de toon met een juist getroffen. De beeld schone Adonis en Venus, de go din van de liefde, kunnen niet van elkaar afblijven, zij worden echter voortdurend bruut ge stoord door een jaloerse Mars. De uitvoering zaterdag ligt in handen van studenten van de afdeling Oude Muziek van het Conservatorium in Den Haag. Michelle Mallinger zingt de rol van Venus en Hugo Peixoto de Oriviera neemt Adonis voor re kening. Het barokorkest, inclu sief oude instrumenten als de theorbe en de viola da gamba, en het koor staat onder leiding van de gerenommeerde dirigent en luitspeler Nigel North Douwe Eisenga Venus and Adonis wordt zater dag ten gehore gebracht in de Burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg (20.15 uur). De tentoonstelling Steet-comers Man hattan is de eerste grote expositie van Peter Anthonie van de Kreeke sinds de start van zijn artistieke oplei ding in 1995 en is tot en met 10 april te zien in de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De tentoonstelling gaat uit van de Jan van Leeuwen Stichting. Van de Kreeke doorliep de Stedelijke Acade mie voor Schone Kunsten in Sint Ni klaas. De expositie is geopend op maandag van 17.30 tot 21.00 uur, van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. In galerie 'T' in Middelburg loopt tot en met 27 maart de expositie Import/Export. Deze omvat schilde rijen van Jan van Spronsen en bron zen van Ingrid Bom op de parterre, schilderijen van Juul Kortekaas en haar dochter Lys Vosselman in de kel der en via de beeldentuin aan de Vis markt schilderijen van Guus Hend- rickx en keramiek van Jet Mous. De galerie is open op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Willy Lippens uit Hoek exposeert tot en met 21 april onder de titel Frag menten uit de belevingswereld foto's in het kantoor van de notarissen Sau- er en Oonk in Vlissingen. Pas op 39-jarige leeftijd nam hij de beslis sing om meer te gaan doen met zijn fo tohobby en volgde een opleiding aan de Academie voor Schone Kunsten in Sint Niklaas. Deze expositie laat door middel van portretreeksen en een reportage over de stad Berlijn de verschillende belevingswerelden van mensen onder bepaalde omstandighe den zien. Openingstijden van maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.45 tot 17.00 uur. De Wereld van de Maghiërs heet de expositie van Didier Maghe die tot en met 18 april wordt gehouden in Galerie/Atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede Maghe, geboren in Charleroi, schildert dikke, naakte vrouwen en mannen, met het accent op de volumineuze buiken en dijen. De galerie is geopend op woensdag, donderdag, vrijdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Vrijdag opent in het Piekcafé in Vlis singen de expositie Op zoek naar LICHTHEID van Machteld van der Wijst. Het betreft drukwerk op pa pier. Ter gelegenheid van de opening wordt een compositie in licht en ge luid live uitgevoerd. De expositie loopt tot en met 2 mei en is te zien tij dens de openingsuren van De Piek. Rijnhard Schregardus exposeert tot en met 18 april schilderijen en kera miek in Galerie Esprit in Clinge De tentoonstelling wordt zondag geo pend en is te zien van donderdag tot en met zondag van 13 30 tot 17.30 uur en op donderdag bovendien van 19.00 tot 21.00 uur. Katten-galerie Alexandra in Zierik- zee viert het eerste lustrum met de expositie Katten in grafiek en kera miek, waar maar liefst twintig kunste naars aan meewerken. De tentoonstel ling loopt tot en met zondag 25 april en is geopend van donderdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur en op donderdag bovendien van 18.30 tot 21.00 uur. Onder de titel Zeeuwwse Modernen hangen tot en met 4 april olieverven, aquarellen en grafiek van meer dan dertig Zeeuwse kunstenaars in ga lerie De Vier Gemeten in Middelburg Te zien van donderdag tot en met za terdag van 12.00 tot 18.00 uur. Zondag is het van 14.00 tot 17,00 uur weer galeriezondag in Bergen op Zoom. Men kan op deze kunstwande ling terecht in Interium, stuART Gale rie, Galerie Govert van Dijck, Galerie De Mollegangen en in de Artotheek 18 Kunstuitleen. ROTTERDAM Ned. Architectuurinstituut t/m 31 mei - De Grote Verbouwing; t/m 31 mei - Start. De Rem Koolhaas/OMA Collectie Museum Het Schielandshuis: t/m 15 augustus - Het geluk van de huisvrouw De belofte van de re clame; t/m 2 mei - Cornelis Nieuw- land (1882-1967); t/m 31 oktober - Katendrecht; t/m 6 juni - Knappe Koppen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 21 maart - Baardmannen en puntneuzen; t/m 25 april - Werk van de Nigeriaans- Engelse kunstenaar Yinka Shonibare; t/m 9 mei - Charlot te Schleiffert. Rotterdams meest fata le vrouw in de kunst! Wereldmuseum Rotterdam t/m 5 september - De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 7 november - De erfenis van slavernij; 10 oktober - Geweven Goud, textiel van Sumatra; t/m 21 november - Rotterdam in Vorm: Hareth Muthana. Kunsthal Rotterdam: t/m 14 maart - Vier eeuwen roken in de kunst. Taboe en tabak, t/m 23 mei - Alphonse Mucha. Mees ter van de Jugendstil. ANTWERPEN KMSK: tot 21 maart - Free Space 8, werk van Boris Rebetez; tot 31 maart - Opendeur Memling restauratie; tot 13 juni Delacroix tot Courbet - Ru bens ter discussie. Diamantmuseum: tot 28 maart - Sym boliek van verlovingsring. MOMU: tot 31 maart- Genovan- versaeviceversA i.s.m. Europalia Ita lia. Fotografiemuseum: tot 3 mei - Mense lijk al te menselijk, beeldvorming in de psychiatrische fotografie. Rubenshuis: tot 13 juni - Rubens de Verzamelaar. GENT SMAK: tot 21 maart - Dream Exten sions; tot 11 april - Kunst Nu met Lif ted van Wim Catrysse; tot 18 april - Collectie Museum voor Schone Kun sten; tot 23 mei - Prospect Marijke Van Warmerdam. Museum Dr. Guislain: tot 1 juni - Ge heim schrift: De Prinzhom Collectie, Menselijk, al te menselijk. Fotografie en psychiatrie (1870-1940) en Vis-a-vis tentoonstelling Isabel Pou- set. Caermersklooster: tot 18 april - Rood veld/Champ Rouge, werk van Ann Huybens en Patrick 't Hooft. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 16 no vember - Bart Van Leuven, fototen toonstelling. BRUGGE Memlingmuseum: tot 29 maart - On- ze-Lieve-Vrouw van Regula. Een Zwarte Madonna. Gruuthuusemuseum: tot 5 april - Uit het goede hout gesneden, Middel eeuwse religieuze sculptuur. Arentshuis: tot 26 april - Brugge, ge tekend: 65 tekeningen uit de 18de en 11 t/m 17 maart DONDERDAG Youp van 't Hek Youp van 't Hek speelt Prachtige Paprika's. De eenzame paprikakweker heeft jarenlang zijn uiterste best gedaan om de mooiste paprika's van de wereld te telen. Oorkondes, diploma's en blinkende bekers vullen zijn prij- zenkast. Maar is hij gelukkig? Deze voorstelling is uitver kocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Bert Visscher Bert Visscher brengt zijn programma Nee, dan Lourdes. Een nieuwe attractie in het dorp. Ondanks enkele bezwaar schriften en verzet van slager Scheltens, is de tijd van kneu terige dorpsgezelligheid met jaarlijks terugkerende evene- mentjes voorbij. Het moet groter, sneller en vooral moder ner. Deze voorstelling is uitverkocht. •De Mythe, Goes, 20.00 uur Jochem Myjer Jochem Myjer brengt een try-out van zijn cabaretprogram- ma Yeee-haa! De ingediënten zijn bekend: hoge energie, perfecte imitaties van bekende Nederlanders, muzikaliteit en nog veel meer. Deze voorstelling is uitverkocht. •Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Raices Cubanas Raices Cubanas geeft een theaterconcert. Raices Cubanas maakt muziek in de meest authentieke Cu baanse stijl. De groep is bij het grote publiek nog altijd wat minder bekend dan Vieja Trova Santiaguera of de Buena Vi sta Social Club, maar geniet hoog aanzien bij muziekliefheb bers om hun vertolking van de puur traditionele Cubaanse Muziek. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Jeans 13 Jeans 13 heet Lucky Numbers! Voor de Jeanscompany is het getal 13 geen ongeluksgetal... Integendeel. Deze keer gaat het theater hand in hand met sportieve activiteiten, het televisieverleden en er wordt een uitstapje gemaakt naar Frankrijk. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Roltrap naar de Maan Roltrap naar de Maan is een cabaretprogramma. Cabaret waarin het gevoel zeker zo sterk is geprikkeld wordt als de ratio. Het menu bevat drie onderdelen. Als voor afje Michiel Peereboom op zoek naar de grenzen van goed en kwaad. De tweede gang is Kleine Krokodil, twee jongens met vriendelijke liedjes in een saus van scherpe tanden. En als toetje Paul Smit: een stoere soldaat aan het front, klaar om ons allen te beschermen tegen de vijand. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Wannabee De band Wannabee verzorgt een optreden. Deze vijfkoppige vriendengroep uit Vrouwenpolder om schrijft zichzelf als vrouwenrock met ballen, zoals nummers van K's Choice, Annouk, Pink, Ilse de Lange en Sass Jordan. •Café De Concurrent, Vlissingen, 17.00 uur Youp van 't Hek Youp van 't Hek speelt Prachtige Paprika's. Zie donderdag. Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Bert Visscher Bert Visscher brengt zijn programma Nee, dan Lourdes. Zie donderdag. Deze voorstelling is uitverkocht. •Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Hester Macrander Hester Macrander brengt haar cabaretprogramma. In de voorstelling Weet ik veelgaat zij op zoek naar waarhe den waar je je in deze prachtige welvarende hoogontwikkel de samenleving als ploeterend sterveling nog een beetje aan vast kunt houden. Hester wordt begeleid op accordeon. •Ledeltheater. Oostburg, 20.15 uur Jeans 13 Jeans 13 heet Lucky Numbers! Zie donderdag. Deze voorstelling is bijna uitverkocht. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Barend van Roos Toneelvereniging Pauze speelt Barend van Roos. Dit blijspel, geschreven door Mayo de Graaf, laat zien wat 'ware' vriendschap is en heeft een verrassende ontknoping. De regie is in handen van Jaap Hissink. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.30 uur Hook Herrera De bluesgigant Hook Herrera verzorgt een optreden. Twee jaar geleden was hij te horen op het bluesfestival in Kwadendamme, eerst solo, om af te sluiten met The Juke Joints. Deze avond werkt hij samen met een gitarist. •Kaffee 't Hof, Middelburg, 22.00 uur ZATERDAG Concours Ons Genoegen houdt het onderling solisten- en ensembles concours. Er doen ongeveer 35 muzikanten aan mee. Zij worden beoor deeld door René de Jong, directeur van het Centrum voor de Kunsten in Bergen op Zoom. •Clubgebouw Dijkwelseweg, Kapelle, 13.30 uur Magiclandshow De Magiclandshow wordt gemaakt door Bassie en Sylvia Schuyer. Dit is een nieuwe jeugdvoorstelling met clown Bassie en goo chelaarster Sylvia Schuyer. Alles draait om humor, magie en muziek. •Ons Dorpshuis, Kruiningen, 14.00 uur Annemarie Simonse Accordeoniste Annemarie Simonse speelt 'valse-musette'. En natuurlijk ook andere Franse muziek. Zij studeerde als hoofdvak accordeon aan het Brabants Conservatorium en was accordeoniste bij verschillende volksmuziekgroepen en straattheaterproducties. •De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Openbare repetitie Het Zeeuws Orkest houdt een openbare repetitie. Hierbij wordt gewezen op de bijzondere akoestiek van de zaal. Chef-dirigent Joan Berkhemer laat dat ook horen. •Concertzaal, Middelburg, 19.00 uur Winterfeest Jeugdsoos De Pulk houdt een groots opgezet Winterfeest. Hoofdact is de Nederlandse band Di-Rect, waarvan het con cert omstreeks 22.30 uur begint en een uur gaat duren. Maar daarnast zijn er optredens van dj Galaga, het après-ski-duo Altijd Lazerus en daar tussendoor muziek van de Lix Dri- ve-in-show. •Sporthal De Vanger, Bruinisse. 19.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53