Pleidooi voor nieuwe impuls Vitaal Sas ME PZC Terneuzense commissieleden en bloc tegen aanleg slibdepot MIL STUDIO :anto Begraafplaats weer doelwit vandalisme Tragel helpt cliënten contacten te leggen in nieuwe leefomgeving 15 Oud-wethouder Noël maant Terneuzen tot actie agenda De Kringloop is vooral opstap naar regulier werk Zangavond Containers weg na dreigement Geen medi-container in Terneuzen Politie betrapt drankrijders Ter Duinen blij met nieuwe lokalen Terneuzen bekijkt defibrillator Mwmuiiftimi :»js donderdag 11 maart 2004 frflrPpnB Hoonhorst «AS VAN GENT - De gemeente lèmeuzen moet de plannen toor Vitaal Sas snel nieuw leven inblazen. Sinds Sas van Gent 10l de gemeente Terneuzen be hoort is er niets meer gebeurd in het grensstadje, stelt de WD-fractie. De liberalen maken zich grote jcrcen over de toekomst van Sas van Gent. Alle ambitieuze plannen lijken stil te liggen, ter gde werkgelegenheid - mede doorsluiting en inkrimping van opx bankkantoren - sterk terug kopt In het van de grond krij gen van een multifunctioneel be drijventerrein voor kleinschali- £e ondernemingen op het voor malige CSM-terrein lijkt niet wel schot te zitten. VVD'er R. Noët pleit er daarom voor om de plannen voor het factory outlet- centrum weer uit de kast te ha len Als de gemeente snel is, kan de él etc blauwdruk van een paar jaar te- pjg zo weer worden gebruikt, (reet de oud-wethouder van Sas van Gent. „We moeten wel snel actie ondernemen, omdat ook Gent bezig is met het ontwikke len van plannen. Alle kennis is a: echter in huis en als de toemali- ge investeerders nog steeds geïn teresseerd zijn, kunnen we aan de slag. Roermond bewijst dat een uitverkoopcentrum veel werkgelegenheid oplevert." Boet begrijpt dat niet alle onder delen van Vitaal Sas direct op de rails kunnen worden gezet. Maar dat er veertien maanden a de fusie van de drie Kanaal zonegemeenten niets is gereali seerd, steekt hem. Of het nu gaat om de ontwikke ling van het Kanaaleiland, de verbouwing of verhuizing van altureel centrum De Speye, de STREEKACTIVITEITEN ontwikkeling van een brede school en zorgwoningen in en om de Canadalaan of het be houd van het Vlaanderencom- plex: gemeenteraad en burgers horen er niets van. „De bestem mingsplannen zijn nog niet eens aangepast. Als bestemmingen al op toekomstperspectieven zijn toegesneden, kunnen we tenmin ste direct beginnen als overeen komsten zijn gesloten en midde len voorhanden zijn", betoogt Noët. Sneeuwvrij Ook de liberalen begrijpen dat er voor een aantal plannen veel geld nodig is. Voor Noët staat vast dat de oude gemeente ook commentaar had gekregen. „Maar burgers klagen nu nog harder. 'Sinds we onder Terneu zen vallen, gebeurt er helemaal niets meer aan wegen, plantsoe nen en sneeuwvrij maken van wegen', zeggen ze. We moeten als gemeente wel laten zien dat we Vitaal Sas serieus nemen." Als Noët nog wethouder in Sas was geweest, zou in elk geval de bestrating van de Noordstraat op de schop zijn gegaan. „De Heine Markt is destijds op nieuw bestraat. Door de Noord straat aan te pakken, desnoods door het onderhoudsschema voor de wegen iets om te gooien, laat je als gemeente in elk geval zien dat er aandacht is voor het opknappen van Sas van Gent." De WD-fractie zou graag zien dat het college binnenkort een informatie-avond op touw zet voor de inwoners van Sas van Gent. De portefeuillehouders kunnen de Sassenaren dan ver tellen hoe de toekomst er op dit moment uitziet en tevens uitleg gen waarom tot nu toe weinig vaart achter de ontwikkelingen zit. Noët hoopt dat de meeste ideeën voor Vitaal Sas alsnog snel tot bloei komen. Want als één van de voormalige initiators van het project wil hij in elk geval voor komen dat de Sasse onheilspro feet Willy de Groff gelijk krijgt. De radiomaker en weerman her doopte de plannen voor Vitaal Sas direct bij de lancering al tot Fataal Sas. door René van Stee BRESKENS - Vernielingen blijven de nieuwe begraaf plaats aan de Oude Rijksweg in Breskens teisteren. Op het bruggetje dat vanuit de wijk Ghistelkerke toegang tot de begraafplaats verleent, is - vermoedelijk zondagavond - met geweld het onlangs ge plaatste hek uit de grond ge rukt en in het water gegooid. Ook zijn diverse boompjes vernield en is er geprobeerd een kampvuur te stoken. De gemeente Sluis heeft aan gifte gedaan van de vernielin gen. Het hek wordt vandaag teruggeplaatst. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een zwaardere constructie, waar door het hek steviger staat. Wethouder L. Kamphuis be sloot november vorig jaar na aanhoudende klachten tot het plaatsen van het hek. De ur nenmuur van de nieuwe be graafplaats was verworden tot een hangplek voor jonge ren. Ook werd er gevist in het nabijgelegen watertje. Daar naast werd een groot aantal lege blikjes en flessen en an der zwerfvuil aangetroffen. Verder reden onverlaten met brommers en fietsen over de paadjes en het gras en wer den zelfs restanten van een barbecuefeestje gevonden. Wethouder Kamphuis was gis teren niet bereikbaar voor een reactie Voorzitter H. Brand van de plaatselijke dorpsraad noemt vandalisme op de begraaf plaats 'diep triest'. Volgens hem kan het haast niet an ders dan dat dit het werk is van baldadige jeugd. „Die groep moet dus op zijn ge drag worden aangesproken, want dit gaat veel te ver." AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Xsarten bieden en handvaardigheid; De Hafle. 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; 19.15 uur: Uit wring Prinses Marijkeschool; Tref- (unt, 10.00 uur: schilderen en tekenen; 13.00uur: Kaarten en biljarten, BIERVLIET Annelot ter Walle, 14.0 - i&Xuur OSB soos met kaarten, sjoe len biljarten, CUNGE Malpertuus, 13.30 uur. KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: AN- BO hobby - handwerk bijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.30 wr. Kaarten bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; '330 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK Café 't Jagershuis, 14.00 uur- Kaarten, HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbalcompetitie; 13.30uur: Biljarten, kaarten en soosmid- dag: HULST Oe Lieve, 10.00 uur: Gymnas- 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: toenbal en handwerken; Reynaertcolle- jsGIdenstraat. 19.00 uur: Bewegen en scrten voor (ex) hartpatiënten; Reynae- icollegeZoutestraat, 19.30 uur: FoXart KL00STERZANDE Rozenhof, 10.45 uur; Meer bewegen voor ouderen, KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 wn Biljarten; IAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 1330 uur: Schieting voor ouderen, OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur; Koersbal en sjoelen voor ouderen. 0SSENISSE Hof ter Nesse, 9.45 uur: Heer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor jeugd en teken- dub; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 wr Callanetics; 13.15 uur: Tekenen; '5.30 uur; Techniek bijeenkomst; De 5peye, 19,00 uur Bridge; S.UISKIL Het Meulengat, 13.30 uur: SW0S koersbal, kaarten, canasta; SINTJANSTEEN - De Warande, 13.00 uu': KBO biljarten; 14.30 uur: Ouderen- ws Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve •^ning kinderatelier tekenen; itRNEUZEN - De Veste. 13.30 uur; '«xhwrten. soos, canasta en biljarten. '5® uur. Bridge; De Hoeve, 20.00 uur tonen; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 "ui Koersbal; WESTDORPE Café 't Polderken, 13.30 wr Jokeren; Concordia, 13.30 uur; kaarten en bingo; 19 00 uur; Tafel- ^NSLAG - Dorpshuis. 9.30 uur: Ae- 10.30 uur Volksdansen. 13.00 •-c Kaarten en' biljarten; 14.00 uur Handwerken; nilODORPE - 't Kaaike, 10.30 uur: Yo- OA '3.45 Koersbal. (Advertentie) Directeur P. van den Kieboom (links) en wethouder L. Wille onthulden gisteren samen het naambord van de kringloopwinkel in Oostburg; naast een hergebruikwinkel is De Kringloop een plek waar mensen zonder baan worden geholpen bij hun terugkeer in het arbeidsproces. foto Wim Kooyman door René van Stee OOSTBURG - Iedereen die voordelig gebruikte meu bels, witgoed, serviesgoed, kleding of een fiets wil ko pen, kan voortaan terecht bij De Kringloop aan de Zuid- zandsestraat in Oostburg. De Sluisse wethouder van Sociale Zaken L. Wille ver richtte gisterochtend de officiële opening van de kring loopwinkel annex reparatiewerkplaats, kledingverwer- kingsdepot en ophaaldienst. In zijn dankwoord zei hij vooral trots te zijn op de ruim twintig vrijwilligers die De Kringloop mogelijk maken. „Dankzij jullie inzet kunnen mensen met een smallere beurs de zo noodzakelijke goederen kopen", stipte Wille het belang van de voorziening aan. Hij voegde er aan toe ook trots te zijn op de gemeente Sluis omdat die in tijden van bezuinigingen toch heeft kunnen bijdragen aan de realisatie van het kringloopcentrum. De Kringloop is de naam van kringloopcentra van PIB- WL- Reïntegratie, een sinds 1 januari 2003 zelfstandig regionaal rëïntegratiebednjf. Daarvoor was het een afdeling van ROC Westerschelde. PIBWL-Reïntegratie begeleidt mensen die niet aan het arbeidsproces deelnemen naar regulier betaald werk of maatschappelijke participatie. De visie van het integra- tiebedrijf is dat het opdoen van praktijkervaring daar bij zeer belangrijk is en versnellend werkt. Geen einddoel De Kringloop is volgens directeur P. van den Kieboom van PIBWL-Reïntegratie 'slechts' een instrument en geen einddoel. „Het gaat niet om de opbrengst van de winkel. Die dient alleen om de kosten te helpen dekken. Alle activiteiten worden uitgevoerd in het kader van zo geheten reïntegratietrajecten. Door deze activiteiten worden mensen gestimuleerd om actief te worden en te blijven. Voor de meesten zal dit zijn als opstap naar re gulier werk", legt Van den Kieboom uit. Een ander stre ven is om De Kringloop de komende jaren verder uit te bouwen als ondersteuning van de lokale vrijwilligersor ganisaties. Daarbij wordt nauw samengewerkt met on der meer het Platform Sociale Zekerheid. Van den Kieboom; „Voor anderen kan De Kringloop dus ook een weg zijn zijn naar een stabiele maatschap pelijk participatie, bijvoorbeeld doordat ze vrijwilligers werk gaan verrichten." Behalve in Oostburg is De Kringloop gevestigd in Ter neuzen, Hulst en Sas van Gent. In de gemeente Sluis maakt ook het Service Team West Zeeuws- Vlaanderen er deel van uit. In de praktijk verrichten gemiddeld vijftien mensen jaarlijks ongeveer tienduizend uur werk voor het Servi ceteam. De klusjes variëren van het opruimen van zwerfvuil en de reparatie van kapotte paaltjes tot de aanplant van helmgras in de duinen van de West Zeeuws-Vlaamse stranden. O.I.L TfN °ostkerk Middelburg moorl 2004 19.30 uur l-Ormolie: 0118-623650 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Er is geen Ter neuzense bestuurder vóór aan leg van een slibdepot in de Koe- gorspolder als er geen slibver werkingsinstallatie naast komt te staan. De Terneuzense ge meenteraadsfracties schaarden zich gisteren als één man achter het college van B en W. Woordvoerders van de negen aanwezige fracties, de ChristenUnie was afwezig, spreidden ongebruikelijk grote eensgezindheid tentoon tijdens de commissie Omgeving. De op roep van gedeputeerde T. Kra mer om tot bezinning te komen en opnieuw te onderhandelen met het Rijk werd door eenieder weggehoond. Als er bestuurders bij zichzelf te rade moeten gaan, zijn die in dienst van Rijk en provincie en vertegenwoordigen zij niet de gemeente Terneuzen, lieten de politici in verschillen de bewoordingen horen. De kwaadheid van de meeste ge meentebestuurders was na bijna een week, toen het standpunt van de gedeputeerde in de krant stond, nauwelijks minder gewor den. Het Rijk heeft niets anders gedaan dan de gemeente 'voor liegen en misleiden', concludeer de J. Verdurmen op basis van het handelen van staatssecreta ris Schultz van Haegen En ook Rijkswaterstaat moet volgens de fractievolger van TOP immer een dubbele agenda bij de hand hebben gehad, waarbij de ge meente steeds een ander verhaal te horen kreeg dan op basis van Haagse signalen had moeten weerklinken. Alle fractiewoordvoerders wa ren verbolgen dat de Terneuzen se bestuurders, ook die van de voormalige gemeente, nooit echt serieus zijn genomen. Verbaasd „Hoe hoger de overheid, hoe la ger de betrouwbaarheid", debi teerde C. Freeke een oude volks wijsheid. Zelfs fractievolger M Vereecken van GroenLinks was 'uiterst verbaasd' over het stand punt van zijn oude milieumaat je, gedeputeerde Kramer. „Een slibdepot aanleggen zonder ver werkingsinstallatie te bouwen, is niets meer dan het verplaat sen van het probleem van de wa terbodem naar het land. En dat terwijl de techniek met stilstaat en het tegenwoordig al mogelijk is om veel meer dan vijftig pro cent van het vervuilde slib te verwerken." Hilariteit De conclusie van Freeke dat het dagelijks provinciebestuur wel heel raar bezig is als zij de ge meente Terneuzen via een aan wijzing dwingt een slibdepot te laten aanleggen, terwijl het Rijk afspraken niet nakomt, werd door eenieder gedeeld. De boos heid van de commissieleden werd slechts doorbroken door hi lariteit over de slip of the pen van de opsteller van de agenda Die had per ongeluk het 'slipde pot Koegorspolder' op de agen da gezet. Door een door Hunkemöller gesponsord circuit met slip- en remproeven of een eenvoudige verzamelplaats voor slipjes zou Terneuzen nog enige onderbroekenlol aan het depot over kunnen houden, meenden de commissieleden in eendrach tige vrolijkheid. De ernst was echter terug toen commissievoorzitter W. Broek- huysen constateerde dat verdere discussie over het slibdepotvoor- stel niet nodig is. Tijdens de ge meenteraadsvergadering krijgt het agendapunt de A-status, wat inhoudt dat het collegevoor stel niet opnieuw onderwerp van gesprek wordt, omdat het standpunt van de voltallige raad vaststaat. OOSTBURG - Oe Kring van Christelijke zang en muziek houdt morgen een zang- en mu ziekavond in de rooms-katholie- ke kerk in Oostburg. Aan de avond wordt meege werkt door de koren God is mijn lied uit Breskens, Looft Den Heer uit Nieuwvliet, United Re ligions uit Oostburg, 't Zwin koor uit Sluis/Cadzand, Excel sior uit Cadzand en het koor uit IJzendijke. De zang- en muziek avond begint om 19.30 uur. HULST - De gemeente Hulst heeft succesvol haar tanden la ten zien aan eigenaren van con tainers en laadbakken die hun gevaarten illegaal op een par king aan de Hogeweg stalden. Hulst dreigde met ontruiming, maar alle eigenaren hebben hun containers zelf weggehaald. Het parkeerterrein op bedrijven terrein Hogeweg werd al langer oneigenlijk gebruikt door lang- parkeerders. De gemeente kreeg daar klachten over. Parkeren is enkel toegestaan voor vrachtwa gens en auto's, maar het terrein werd ook gebruikt om contai ners en laadbakken van vracht wagens voor meerdere dagen te stallen. De gemeente besloot streng op te treden. Medio februari maak te Hulst bekend dat alle contai ners en laadbakken voor 10 maart moesten zijn weggehaald. Anders zou de gemeente de ge vaarten naar het terrein van de Stadsschuür aan de Absdaalse- weg laten slepen - op kosten van de eigenaar. De dreigementen hebben duide lijk resultaat gehad. Toen mede werkers van de gemeente giste ren gingen controleren of ze moesten ingrijpen, bleken alle il legale obstakels weg te zijn. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen laten de eis vallen dat een parate Geneeskundige Com binatie in Terneuzen wordt gestationeerd. Aanvankelijk stelde het college de gemeenteraad voor om alleen in te stemmen met het initiatief van de GGD als de combinatie Terneuzen als standplaats krijgt. De Genees kundige Combinatie is een container met hulpverlenings materiaal die in geval van een ramp binnen een uur over al in Zeeland moet kunnen worden ingezet. „Als de Regio naal Geneeskundig Functionaris aangeeft dat het ergens anders moet dan in Terneuzen, moet het ergens anders", zei wethouder C. Lief ting deze week tegen de raadscom missie Samenleving. TERNEUZEN - Bij een alcoholcontrole op de Handellaan in Terneuzen is een 63-jarige automobilist uit de gemeen te Terneuzen dinsdagnacht aangehouden. De man kreeg een rijverbod van zes uur. Van een 57-jarige automobilist uit Terneuzen werd rond kwart over twee het rijbewijs in genomen wegens rijden, onder invloed. Agenten zagen de man op de Laan van Othene in zijn woonplaats de roton de linksom nemen in plaats van rechtsom. Uit een blaast- est bleek dat hij ruim 2,5 maal zoveel alcohol had gedron ken als toegestaan. KLOOSTERZANDE - Met het doorprikken van twintig ballonnen bezorgden wethouder P. Weemaes en C. Bos van Stichting De Linie de nieuwbouw bij basisschool Ter Duinen in Kloosterzande een knallende opening. Door de flinke groei van het aantal leerlingen nu en in de toekomst was het noodzakelijk om een paar lokalen bij te bouwen. Er zijn twee permanente lokalen en een noodlo- kaal geplaatst; bovendien is er een remedial teaching- ruimte gebouwd en een ruimte, die in de nabije toekomst wordt ingericht als computerlokaal. Als presentje schonk de wethouder de school een teke ning van Hulst. Belangstellenden kunnen de school van avond bezichtigen tijdens een open avond. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat de mogelijk heid onderzoeken om verspreid door de gemeente hartre- animatietoestellen (defibrillators) te stationeren. Daarbij wordt vooral ook bekeken wat voor kostenplaatje daar aan hangt. Het onderzoek gebeurt op aandrang van de raadscommissie Samenleving, waar het onderwerp door de WD-fractie op de agenda was gezet. Volgens voorzitter A. Caluri van de EHBO-vereniging Sta biel kan een dergelijk apparaat eigenlijk niet gemist wor den op sportvelden, in zwembaden, het gemeentehuis en bij grote manifestaties, zoals de Havenfeesten. Eén toe stel kost echter 3200 euro. De EHBO-vereniging heeft niet genoeg geld in kas om zo'n AED aan te schaffen. Voor de Terneuzense binnenstad zijn er zelfs een stuk of vijf toestellen nodig. Door middel van sponsoring hoopt de EHBO geld bijeen te krijgen, maar ook aan de gemeen te wordt een bijdrage gevraagd. den door de persoonlijk assis tent van de cliënten. Omdat de ze assistenten niet zijn getraind in de hulp bij het opbouwen, on derhouden of heretellen van so ciale netwerken van de pupil len, krijgen ze hiervoor een workshop aangeboden Ook de coach van de persoonlijk assis tenten gaat deze workshop vol gen. Omdat nog niet valt in te schat ten of de training in de work shop afdoende zal zrjn en toepas baar blijkt, wordt dit voorjaar eerst begonnen met een pilotpro- ject voor vier persoonlijk assis tenten en een coach. Babbeltje In de tweede helft van dit jaar zullen de resultaten worden geë valueerd Bij een positieve in druk zal het project in 2005 alge meen bij Tragel worden inge voerd. Gebruere gaat er van uit dat het pilotproject navolging gaat krijgen. „Het is een belangrijke materie, maar vast complex om onder de knie te krijgen hoe onze mede werkers onze cliënten kunnen helpen met hun sociale netwerk. Een belangrijk aspect zal zijn om de omgeving van de cliënt ge reed te maken. Dat wil zeggen: De persoonlijk assistent zal de cliënt aan diverse mensen in zijn omgeving moeten vooretel len, een babbeltje maken. Hoe de medewerker verder kan assis teren, dat zal de workshop uit wijzen." door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Stichting Tragel, de Zeeuws-Vlaamse overkoepelen de organisatie voor mensen met een verstandelijke handicap, gaat een pilotproject opzetten voor het opbouwen, onderhou den of herstellen van sociale net werken van de pupillen. Geble- x ken is dat pupillen die extern wonen behoefte hebben aan der gelijke begeleiding. Binnen de landelijke zorg van verstandelijk gehandicapten is het thema sociale netwerken zeer actueel. Steeds meer cliën ten, ook van Tragel, verlaten het oude instituut om in een gewone woning in de wijk te gaan wo nen. Algemeen directeur B. Ge bruere van Tragel juicht deze ontwikkeling toe, maar beseft ook dat hiermee specifieke pro blemen rijzen. Integreren „Binnen de instelling werd alles voor de cliënten gedaan. Alles en iedereen kwam naar hen toe. Nu zij in de wijk gaan wonen, is er weliswaar een fysieke integra tie, maar daarmee zijn we er nog niet. De pupillen moeten volledig in hun nieuwe omge ving integreren, zij moeten con tacten opbouwen met bijvoor beeld de bakker, de buren en de sportvereniging. Gebleken is dat de cliënten hier hulp bij moe ten hebben." Deze hulp moet worden gebo- (Advertentie) WmilllllIHMiK Koudekerkseweg 124 Middelburg tel. 0118-633832 06-22528904 Nederlands kampioen l 2003/2004 Deelneemster Europese- en wereldkampioenschappen Naildesign

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47