Zidane neemt het voortouw 1 PZC I Mijn moeder is m'n grootste inspiratiebron Arsenal snel klaar met Celta de Vigo Sneeuwballen gooien in plaats van koersen Real schakelt Bay em uit uefa cup Petacchi wint eerste etappe Uefa wil dopingtest voor alle tea® Rahlves en Götschl zegevieren Heike Drechsler stopt na Athene 1 Voetballer gedood door de bliksem Vrijspraak Rusedski Voorzitter van 1860 München legt functie neer donderdag 11 maart 2004 door Leon ten Voorde MADRID - Het duel der gigan ten kende gisteravond een ko ninklijke matchwinnaar. Zinedi- ne Zidane - de grootste van alle maal - loodste Real Madrid gis teravond bijna in zijn eentje langs Bayern München: 1-0. Hoeveel sterren Real Madrid ook blijft verzamelen, het mees te licht blijft toch altijd komen van Zinedine Zidane. De Frans man heeft niet de uitstraling van Beckham, niet de status van Ronaldo of de populariteit van Raul. Zidane heeft twee magi sche voeten en dat is voldoende om de voetbalwereld nu al jaren lang te verblijden met sublieme staaltjes voetbal Gisteravond in de verhitte kra ker tegen Bayern München was het weer zo'n dag waarop hij dingen liet zien die hij alleen kan. De bal als eeuwige metge zel, luisterend naar het instinct van de grootmeester. Zidane, ook gisteravond was er weer geen betere in het kolkende Estadio Bernabeu. Bij de eerste wedstrijd in Mün chen bleven zijn kwaliteiten lan ge tijd verborgen, maar in Ma- donderdag Achtste finales, eerste wedstrijd. Celtic (Sch) - FC Barcelona (Spa) Genclerbirligi (Tur) - Valencia (Spa) Bordeaux (Fra) - Club Brugge (Bel) Newcastle (Eng) - Real Mallorca (Spa) Benfica (Por) - Inter Milan (Ita) Liverpool (Eng) - Marseille (Fra) Villareal (Spa) - AS Roma (Ita) Auxerre (Fra)- PSV (Ned) drid volgde zijn revanche. Na 32 minuten tikte hij op acrobati sche wijze van dichtbij de enige treffer van de wedstrijd binnen. De fel bekritiseerde Bayem-doelman Oliver Kahn, die nu een prima wedstrijd speelde, was volstrekt kansloos op de inzet van Zidane. De treffer bleek achteraf goud waard op een avond, waarop Real niet ongenaakbaar oogde. Bayern, dat vijftien dagen gele den de aiTogante Spanjaarden de stuipen op het lijf joeg, miste echter lange tijd de overtuiging en de daadkracht. Bayern werd in de twee duels nooit wegge speeld en maakte zijn faam als angstgegner van Real bijna weer waar. Grimmig In Madrid hebben ze het niet op Bayern en dat was in de aanloop en ook tijdens de wedstrijd goed te merken. De openingsfase was grimmig, net zoals de laatste mi nuten toen het duel na een op stootje even ontspoorde. De manier waarop Real de zege uiteindelijk vierde sprak boek delen: een zucht van verlichting trok door het stadion, want het sterrenensemble werd in de tweede duels serieus getart door de taaie opponenten. Real koes terde wel de bal en het over wicht, maar de briljante combi naties waren zelden zichtbaar. Het is dat Zidane meedeed Al leen zijn fluwelen balbehande ling maakte het duel aanvanke lijk het bekijken waard. Amusant en spectaculair werd de wedstrijd pas in de laatste mi nuten voor rust toen Bayern de II SABAUDIA - De Italiaanse sprinter AlessandroPr heeft gisteren de eerste etappe van de 39e Tirreno-Ai co gewonnen. De rit over 169 kilometer begon en eir in Sabauclia. Petacchi zegevierde in een sprint volledige peloton. De Duitsers Erik Zabel en Da do eindigden als tweede en derde. Vijftien kilomè^ de start ontstond een kopgroep van zeven renners oi& wie Ronald Mutsaars van de Rabobankploeg. De ze» verwierven een maximale voorsprong van 4 mmuv! floot 18 seconden. In de tweede van drie plaatselijke ron-^ Sabaudia werd de groep teruggepakt. ANP LISSABON - De Europese voetbalbond wil alle zesg teams die meedoen aan het EK in Portugal voor ai van het toernooi ten minste een keer controleren op ping. Jacob Erel, bij de Uefa belast met competitie^ zei gisteren dat de betreffende internationals bij der-, mende oefenwedstrijden of in het trainingskamp eent*. zoek kunnen verwachten. Erel onthulde dat de Uefa bij het EK vijf dopingconfc leurs heeft rondlopen, die bij elk duel spelers zullen gen urine af te staan. „Dat zal gebeuren bij alle 31 strijden, van de eerste tot de finale." Het lot zal dnerc> van elk team aanwijzen plus twee reserves. De stalen wj. den geanalyseerd door laboratoria in Portugal en Zwit®. land. De uitslag is binnen 24 uur bekend. ANP/RTR:.\t} Zinedine Zidane opent op spectaculaire wijze de score voor Real Madrid in het duel met Bayern München. bescheidenheid eindelijk van zich afwierp en in twee minuten tijd via de verder onzichtbare Roy Makaay en Claudio Pizarro twee beste kansen kreeg op de gelijkmaker. Bayern probeerde na rust de wedstrijd nog wel te laten kantelen, maar de gasten hadden te laat door dat de para- depaardjes uit Madrid onder druk ook maar gewone stervelin gen zijn. Verheugend was het on bevangen spel van de nog maar 19-jarige invaller Sebastian Sch- weinsteiger, die met zijn brutali teit en finesse het nodige res pect afdwong. Schweinsteiger gaf Bayern kleur, maar ook hij kreeg in de zinderende slotfase de gelijkmaker niet op de bor den. Door de eliminatie van Bayern is het Duitse voetbal nog voordat het voorjaar begint, beroofd van al zijn ploegen op foto Paul White/AP het Europese podium en die tik dreunt in het grote voetballand de komende nog wel even na Ondertussen trekt het grote cir cus dat de Champions League heet gewoon verder. Met aan het hoofd van die bonte parade, Zinedine Zidane. GPD C4 CTüg paki p SESTRIERE - De Amerikaan Daron Rahlves endeO» tenrijkse Renate Götschl hebben op de bergflanken Italiaanse Sestriere de laatste afdalingen voor de werd:- beker dit seizoen gewonnen. Rahlves bleef met een tijd van 1.51,88 de Oostt Fritz Strobl (1.51,98) en Stephan Eberharter (1,52^ voor. Eberharter had zich al eerder verzekerd vandeein;. zege in de wereldbeker afdaling. Bij de vrouwen wash 51101 seizoensklassement van de afdaling nog in het gedingtj dens de laatste wedstrijd. Met haar derde zege inhei», zoen verzekerde Götschl zich van de eindzege in de n- clus. ANP/DPA tsl door Rob Kramp MADRID - Arsenal heeft een voudig de kwartfinales van de Champions League bereikt. De Londense formatie versloeg ook in het tweede duel Celta de Vi go: 2-0. In Spanje werd het twee weken geleden 3-2. Ook AS Mo naco, Real Madrid en titelverde diger AC Milan drongen door tot de kwartfinales. Arsenal was snel klaar met Cel ta de Vigo. Binnen een halfuur mikte Henry twee keer raak (2-0). De eerste op aangeven van Dennis Bergkamp. Na de nederlaag op eigen veld (2-3) stond Celta daarna voor een hopeloze taak. De Spanjaar den speelden het laatste kwar tier met tien man na rood voor Contreras. Bergkamp werd in de 77e minuut gewisseld voor Kanu. AS Monaco maakte het zichzelf moeilijk tegen Lokomotiv Mos kou dat bijna zeventig minuten met tien man speelde na de rode kaart (2x geel) in de 22e minuut voor Loskov. De Kroaat Prso miste voor Monaco in de 19e mi nuut een strafschop maar maak te zijn fout na een uur goed met de winnende treffer (1-0). Het doelpunt was goud waard na de nederlaag (2-1) in Moskou. AC Milan kwam dankzij Filippo Inzaghi op slag van rust op 1-0. Daaraan had de Milanese ploeg na de 0-0 in Praag voldoende, maar invaller Jun verraste in de 59e minuut doelman Dida en bracht Sparta Praag langszij, 1-1. Op die stand waren de Tsje chen door. Seedorf Sjevtsjenko voorkwam de bla mage voor AC Milan. De scherp schutter uit Oekraïne scoorde in het laatste hal uur 2-1 en 3-1. Gattuso maakte er tenslotte nog 4-1 van. Bij AC Milan ontbrak Seedorf door een blessure. ANP BERLIJN Heike Drechsler stopt na de Olympische Spe len van Athene met atletiek. De 40-jarige Duitse tra twee olympische titels verspringen en talloze andereh:- pioenschappen, ook op de 100 meter. Haar deelname: overigens nog niet zeker, want zij moet de limiet van 6,li meter nog springen. ANP/AFP SINGAPORE - Een 18-jarige Chinese voetballer is giste ren in Singapore overleden tijdens de training van zr: club SinChi De jonge speler werd door de bliksemgebt:- fen. De voetbalclub SinChi TV is naast het Japanse AL rex Niigata een van de twee buitenlandse clubs inde com petitie van Singapore. ANP Cherie Davis kneedde haar zoon tot één van de snelste schaatsers ter wereld door Gijs van Oosten SEOUL - Shani Davis reist nooit alleen. In het vliegtuig, in de bus en in bed houdt een knuffelbeer hem gezelschap. Ontspannen, met zijn voeten op het kussen en zijn hoofd over de rand van het voeteneinde van het hotelbed, vertelt de zwarte Amerikaanse schaatser aan de vooravond van het WK 'afstanden in Seppl zijn levens verhaal. Over zijn moeder, over zijn verscheurde familie, zijn jeugd in Chicago en de moeiza me relatie met de Amerikaanse schaatsbond. Met een arm om de knuffel beer, die gekleed gaat in een blauw shirt met een rode arm band, geeft Davis blijk van zijn kinderlijke spontaniteit. „Dit is Shani Davis junior", richt hij zijn vinger op de knuffelbeer. „Hij is twee jaar oud." De rode armband droeg hij tijdens het WK allround in Hamar „Die herinnert me aan de tweede plaats en doet me beseffen dat ik nog beter mijn best moet doen om eerste te worden." Hij is 21 jaar, maar heeft de uit straling van een aardige maar naïeve jongen. Shani Davis vindt Korea geweldig. „Weet je wat ik cool vind? Dat je hier al leen maar Koreanen ziet Waar ik vandaan kom zie je blanken, zwarten, Aziaten, van alles. Maar hier zie je op straat alleen Koreanen met gitzwart haar." Ruig Een knuffelbeer houdt Shani Davis altijd gezelschap. Davis komt uit een ruig deel van Chicago. Zijn ouders scheidden toen hij een baby was en nog Shani Shuck heet te. Die achternaam verruilde hij later voor die van zijn moe der Cherie Davis, die hem kneedde tot één van de snelste schaatsers ter wereld. „Mijn moeder is m'n grootste inspira tiebron", zegt Davis, die op het bed maar weer eens gaat verlig gen. „Zij heeft zichzelf opgeof ferd om mij te laten schaatsen. Zonder haar zou ik een door snee persoon zijn geworden. Bij alles wat ik doe, denk ik aan haar." Shani Davis was twee jaar oud toen hij begon met rolschaat sen. Zijn moeder wilde hem op geven voor rollerdancing (dan sen op rolschaatsen) maar haar zoon wilde alleen maar hard schaatsen. De advocaat Fred Benjamin, voor wie zijn moe der werkte, bracht hem in con tact met een schaatsclub aan de andere kant van Chicago. Cherie Davis wierp zich op als zijn persoonlijke trainer Ze liet haar zoon voor schooltijd op de lokale sintelbaan een mijl hardlopen om het uithou dingsvermogen te vergroten. Shani Davis schiet in de lach. „Ik was toen zeven jaar. Mijn moeder stond met een stop watch naast de baan." Heuvel Daarnaast liet mams haar zoon drie keer zonder rust een heu vel op en af rennen. Die oefe ning werd daarna nog twee keer herhaald. Een vorm van in- tervaltraining had ze ook ont dekt: tien seconden voluit sprin ten, tien seconden rust en dat vier minuten achter elkaar. „Mijn moeder had er iets over gelezen en ze keek ook veel naar atletiek op televisie." Davis deed het nooit met tegen zin. „We waren maf. Maar het hield me ook van de straat. En kijk waar ik nu sta. Mijn moe der heeft me geleerd dat nie mand slechter wordt van hard werken. Als ik goed mijn best had gedaan, beloonde ze me met speelgoed." Zijn vader, die in de buurt was blijven wonen, probeerde wel in te grijpen maar had weinig in te brengen bij zijn ex-vrouw. Reginald Shuck wilde dat zijn zoon een 'normale' opvoeding kreeg. „Mijn vader wilde dat ik ging basketballen, net als de an dere jongens. En hij wilde goe de rapportcijfers zien. Mijn va der en moeder hadden daar vaak ruzie over." Alles stond in het teken van schaatsen, zelfs de werkstuk ken op school gingen over schaatsen. Davis was op de la gere school een hyperactief kind dat voor ordeproblemen zorgde. Hij moest een keer na blijven en voor straf een woor denboek overschrijven, waar door hij een schaatstraining in Milwaukee moest missen. „Die leraar heeft me veel pijn ge daan." Beheersen Als tiener leerde Davis zich op school te beheersen. Maar daar voor kwamen problemen met de Amerikaanse schaatsbond in de plaats. Een strijd die nog steeds niet is gestreden. Vol gens Cherie en Shani Davis foto Leo Vogelzang/GPD worden zij door de bond tegen gewerkt. Davis somt een reeks voorval len op. Eén daarvan: „Andere schaatsers mochten in de win termaanden op trainingskamp naar Lake Placid, maar ik werd pas toegelaten toen ik zes tien jaar was. Ik denk dat ze ons niet serieus namen. We wa ren arm, eigenlijk kansloos in wat in Amerika een sport voor de elite is." Die frustratie draagt Davis nog steeds met zich mee. „Er zijn zat momenten geweest waarop ik dacht aan stoppen. Mijn moe der kocht schaatsen van 500 dollar voor me, maar zelf liep ze op versleten gympies. Op va kantie zijn we nooit geweest. Was dat het allemaal waard?" Op eigen kracht belandde Da- vis, buiten de nationale trai ningsprogramma's om, uitein delijk in de Amerikaanse junio renselecties voor shorttrack èn langebaan. Hij kwalificeerde zich twee jaar geleden als eerste zwarte Amerikaanse schaatser (short track) voor de Olympische Spe len in Salt Lake City. Afknapper Maar wat een beloning had moeten zijn, werd een afknap per. Davis werd als reserve aan gewezen voor de aflossings- koers. Dramatischer was dat zijn kwalificatie in twijfel werd getrokken omdat zijn vriend Apolo Ohno hem zou hebben laten winnen ten koste van Tommy O'Hare. In de Ame rikaanse kranten en op de tele visie werd de - onbewezen - complottheorie breed uitgeme ten. „Ik ging door een hel, nie mand wilde met mij te maken hebben." Vorig jaar sloot Shani Davis zich in Calgary aan bij de trai ningsgroep van Derek Camp bell. Die verandering betaalt zich snel uit. Hij werd tweede op het WK allround - vorig jaar 16e - en plaatste zich ook voor de 1500, 5000 en 10.000 meter op het WK afstanden dat mor gen begint Bovendien neemt Shani Davis volgende week deel aan het WK shorttrack in Gothenburg. De combinatie houdt hij vol tot 2006, want het is zijn jongens droom om op de Olympische Spelen in Turijn op beide on derdelen mee te doen. Tante Het succes op het ijs heeft ook zijn familie bij elkaar gebracht Zijn vader en halfzusje doken drie weken geleden uit het niets op tijdens de nationale kampioenschappen shorttrack in Cleveland. Een tante van wie hij tijden niets meer had vernomen, belde op om hem te feliciteren. „Alle ruzies zijn ver geten, Ik ben er echt heel blij om." Shani Davis beseft dat hij als enige zwarte schaatser een bij zonder positie inneemt. In Zuid-Korea kan hij geschiede nis schrijven door wereldkam pioen te worden. „In Chicago schaatste ik met zwarte kinde ren. Ook zij hadden ver kunnen komen. Maar zij hadden niet zo'n moeder als ik." GPD door Ad Pertijs LE PUY-EN-VELAY - De ren ners begrepen er niets van. „Eerst laten ze ons geneutrali seerd 30 kilometer rijden in de sneeuw en dan bij de nieuwe start blazen ze de etappe alsnog af", vertelde Bram de Groot gis teren zijn verhaal van de vierde rit van Parijs-Nice, ook wel be kend als de 'Koers naar de zon'. De wedstrijdleiding stoeide gis teren met de sneeuw en kou, die bezit hadden genomen van het Centraal Massief. Wel of niet rij den, vroeg koersbaas Jean-Ma- rie Leblanc zich van minuut tot minuut af. Toen de renners tij dens de ellenlange neutralisatie (ingelast om de eerste twee cols te omzeilen) letterlijk begonnen te stoeien met de sneeuw was het pleit snel beslecht. Even ver derop zag de koersdirectie na een tweede stop in dat het zin loos was om verder te gaan. „Op de hoogste berg van de dag, de Col de Croix de l'Homme Mort, is het min vier, de weg is nat en het blijft er sneeuwen", gaf Le blanc aan als reden van het an nuleren van de rit. De coureurs hadden er vrede mee. Alleen snapten ze niet waarom er überhaupt gestart werd. „Als er sneeuw ligt op 400 meter, ligt er zeker sneeuw op 1200 meter. En die verdwijnt niet in een paar uur tijd", dacht De Groot. Patron In vroeger'tij den kende het pelo ton een patron, die weifelende koersdirecteuren tot de orde riep. Nu ging men gedwee van start. In de sneeuw. Ook onder weg kraaide het oproer niet. Ra- bobank-ploegleider Breukink: „Renners vinden zoiets ook wel leuk. Erik Dekker vindt al die commotie die ontstaat zelfs prachtig." Dekker: „Wat ik wel vreemd vond, was dat de koersdirectie, Leblanc en Pescheux, op de ach terbank van hun auto lekker een krantje zaten te lezen, ter wijl wij op dat moment in de vol le sneeuw reden. Plots stonden we stil. Gingen er een paar sneeuwballen gooien. Pescheux keek vanachter zijn krantje wat er aan de hand was. Uiteinde lijk zijn we weer gaan rijden Waarom? Wat moesten we daar? Het sneeuwde en per ploeg reed slechts één wagen achter de groep." Aangekomen bij de nieuwe ski- plek, liet de organisatie het pi- ton stoppen. Dekker: „Dat ra heel stom natuurlijk. Zetteer: ons drie minuten stiL Daaru wilde natuurlijk niemand opstappen." In de warme p vervolgden de Rabobank-re- ners hun weg naar het hotel Blavozy. Dekker trapte er ai 45 minuten op de rollen e maakt zich nog niet druk om dag van vandaag.GPD LONDEN - De Britse tennis* Greg Rusedski wordt vrijgesprt- ken van dopinggebruik. Bip 30-jarige Brit werd vorig ju' juli een te hoge concentna nandrolon aangetroffen, In februari verscheen hij een driemans panel van de st lersvakbond ATP in Montra. De geboren Canadees riskeert; een schorsing van twee jaar ét vrijwel zeker het einde var. tl loopbaan zou hebben beteken: Het ATP-panel concludeert* dat de te hoge nandrolonwaaid moet samenhangen met de sup plementen die hij door traines van de ATP Tour kreeg voor? schreven. Vandaar dat vrijuit uit gaat. Rusedski zei enorm opgelucht -- zijn. „Nu kan ik mijn loopt# hervatten. Daar kijk ik a*- naar uit ."ANP/RTR MÜNCHEN - Karl-Hein/ moser heeft zijn functie als vo* zitter van de Duitse voetbalt» 1860 München neergelegd. De politie arresteerde Wild» ser dinsdag wegens betrokken heid bij omkoping in verbas met de bouw van het nieuwes- dion Allianz Arena in Mun®» Bij de aanbesteding voor a bouw van het stadion zou moser vertrouwelijke infor^ tie hebben doorgespeeld aan bedrijf dat het project uittffl» lijk binnenhaalde. De stuurder zou daarvoor 2. joen euro hebben gekrQp- ANP/SI D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44