St»» Seks met dieren strafbaar Loonakkoord kan nog sneuvelen Kabinet eist klaarheid over Europese post Bolkestein Duitse eregast bij dodenherdenking GUCCI Docente met dood bedreigd Kamerlid Vos: Ik heb een paard nog nooit ja horen zeggen Verbod op terreurgroep Politie rolt grote ivietplantage op in Flevoland Station Duivendrecht ontruimd door brand onder trein Nog drie politiepaarden bezweken Strandhuisjes werden aangestoken Munitievondst in loods Tilburg Minder eenzaam door internet Rijk moet dassenfamile verhuizen i/1 donderdag 11 maart 2004 „„drawn van de juridische op leidingen een brief gestuurd „tr bedreiging van een docen- I, De dader wordt opgeroepen rich voor het einde van de week I, melden. Anders schakelt de hogeschool de politie in. Medewerkers van de hogeschool iroflen vorige week op een toilet allerlei grove teksten aan On to meer: dood aan. gevolgd daar de naam van een docente Zij i„ van de teksten geschrok ken. maar voert haar werk nog wel uit. Het is volstrekt buiten de or- de" zegt directeur P. Comelis- van de afdeling Recht van de hogeschool. „Het is de eerste keer dat iemand hier met de dood wordt bedreigd. We nemen bet uitermate serieus. We kun- niet anders: iemand schrijft dit niet zomaar op." GPD DEN HAAG - Minister Donner \an Justitie wil buitenlandse or ganisaties verbieden die zich in Nederland bezighouden met ter roristische activiteiten. Van daag bespreekt de Tweede Ka mer de maatregelen die de rege ring voorstelt om terrorisme te bestrijden. Donner werkt aan een wetsvoor stel waarmee buitenlandse orga nisaties verboden kunnen wor den, zo melden bronnen op het ministerie. Nu kan Justitie al leen Nederlandse rechtsperso nen. dus organisaties, verbie den. Tegen buitenlandse organi saties kan Justitie alleen optre den als zij de wet overtreden. Ze kunnen alleen wegens die hande lingen worden vervolgd, een ver bod is nu niet mogelijk. Donner wil een uitzondering ma ken voor buitenlandse organisa ties die plannen maken en voor bereidingen treffen voor terro ristische activiteiten, wegens de mogelijk ernstige gevolgen daar van. GPD SWIFTERBANT - De politie heeft gisteren in Flevoland een grote wietplantage opgerold. Het is de grootste die ooit in de provincie is ontdekt. In een doorTjitte Mastenbroek DEN HAAG - Seks met dieren moet strafbaar worden, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Een verkrachting van pony's, zoals maandag in Utrecht, zou niet ongestraft mo gen blijven. Justitie kan onder de geldende wetsregels niets doen tegen het verkrachten van dieren, wan neer het dier geen sporen van mishandeling draagt en de sek suele handelingen niet in het openbaar zijn gebeurd. Dat bleek naar aanleiding van het geval in Utrecht, waar een 65-ja- rige man dinsdagochtend zon der straf werd vrijgelaten, na dat hij maandagavond door de politie was aangehouden na de, kennelijke, verkrachting van twee pony's. De eigenaar van de pony's be trapte de dierenverkrachter gis teren in een schuurtje in hun wei. De verkrachter, naakt op een T-shirt na, had de rest van zijn kleren in de stal achtergela ten, samen met tuingereedschap dat hij met onbekende bedoelin gen zou hebben meegenomen. Nadat de pony's door een dieren arts waren onderzocht, bleek de politie verder niets tegen, de man te kunnen ondernemen, om dat de dieren geen verwondin gen vertoonden. En omdat de man de pony's eerst uit de wei het schuurtje had binnen gedre ven was het volgens de wet ook geen schennis van de openbare eerbaarheid. Het ministerie van Landbouw bevestigde gisteren die lezing van het Utrechtse Openbaar Ministerie. De Tweede Kamer reageerde gis teren fel op het voorval. Een Ka mermeerderheid vindt dat de wet veranderd moet worden ten einde dierenverkrachters te kun nen straffen. Tbs LPF-Kamerlid Eerdmans vindt dat dierenverkrachters tbs zou den moeten krijgen. „Het ver krachten van dieren is gruwe lijk. De wet moet zo veranderd worden, dat het verkrachten van dieren expliciet strafbaar is. Ook moeten de straffen voor dierenmishandeling omhoog." Eerdmans heeft de minister daarover vragen gesteld, en ook zijn collega's Van Velzen (SP) en Waalkens (PvdA) willen de zaak aan de orde stellen. „Bij een meisje zeg je, 'als ze nee zegt, bedoelt ze ook nee'. Ik heb een paard nog nooit ja horen zeg gen", aldus GroenLinks-Kamer- lid Vos. Ook CDA-collega Or- mel vindt seks met dieren die renmishandeling. „Mensen die zulke dingen doen zijn ziek, die moet je oppakken en behande len." GPD AMSTERDAM - De brandweer heeft het trein- en metrostation Duivendrecht in het zuiden van Amsterdam gisterochtend korte tijd ontruimd in verband met een brand. Door een smeulende motor sloegen vlammen onder een stoptrein vandaan. Het me tro- en treinverkeer via het station kwam stil te liggen en de spanning werd van de bovenleidingen gehaald. Rond 10.30 uur gaf de brandweer het station weer vrij. Vol gens de brandweer ging de brand gepaard met grote rookontwikkeling. Alle inzitten den hebben de trein rustig kunnen verlaten. De brandweer had het vuur snel onder controle. foto Marcel Antonisse/ANP loods in Swifterbant vonden agenten tussen de 50.000 en 100.000 planten. De politie spreekt van een pro fessioneel miljoenenbedrijf. Het bednjf kon om de zes weken oog sten en daarmee telkens 2,5 mil joen euro verdienen, becijferde de politie. De ontdekking van de megaplantage op het indus- tneterrein kwam voor de politie ais een 'volslagen verassing' Agenten reageerden op een tip overeen andere wietplantage op hetzelfde industrieterrein. Bij de inval daar werden gisteroch tend twee knippers gearres teerd. Na metingen van energie bedrijf Nuon rees het vermoe den dat er vlakbij nog meer plan tages moesten zijn. In de aan grenzende loods vond de politie vervolgens de bijbehorende me gaplantage. ANP Een historisch loonak koord, noemde minister De Geus van Sociale Zaken vo rig jaar de afspraken die het kabinet maakte met de werkgevers- en werknemers organisaties. Die woorden waren vooral profetisch. De komende weken zal blijken of de CDA-bewindsman ge lijk krijgt. door Jaap Folkerts DEN HAAG - In ruil voor het vrijwel bevriezen van de lonen beloofde het kabinet de sociale partners op 14 oktober 2003 de bezuinigingen op met name de sociale zekerheid enigszins te verzachten. Op korte termijn zal blijken of het loonakkoord stand houdt. Morgen buigt het kabinet zich over de voorstellen van de werk gevers en bonden voor de WAO, die minder ver gaan dan de plan nen van De Geus. Vóór 1 april moet er bovendien overeenstem ming zijn over alternatieven voor het vroegpensioen, waar het kabinet van af wil. De vakbonden en werkgeversor ganisaties, verenigd in de So ciaal-Economische Raad (SER), hebben al gewaarschuwd dat het kabinet niet selectief mag winkelen in het WAO-advies. Als dat gebeurt dan begint het nakende overleg over de vut- en prepensioenregelingen onder een heel slecht gesternte en gooien de bonden het akkoord over loonmatiging mogelijk in de prullenbak. Het moeilijkst ligt het criterium voor de her keuring van de huidige WAO' ers, die al op 1 juli van dit jaar begint. Minister De Geus wil strenger keuren dan de sociale partners. Hij wil laten uitzoe ken in welke mate iemand nog analyse kan werken. Kan er nog worden gewerkt, dan zou de WAO'er el ke passende baan moeten accep teren. Bonden en werkgevers vinden dat WAO'ers alleen aan de slag hoeven als ze er in verge lijking met hun vroegere betrek king niet veel op achteruit gaan. De nieuwe keuringseisen zijn een voorschot op het nieuwe WAO-stelsel dat in 2006 ingaat. De sociale partners en De Geus willen de WAO alleen toeganke lijk houden voor volledig en duurzaam arbeidsongeschikten. Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten moeten zorgen dat ze aan het werk blijven, anders wacht de WW en later de bijstand. Er bestaat ook onenigheid over de hoogte van de uitkering voor de 'echte' WAO'ers De sociale partners willen bij de introduc tie van het nieuwe stelsel in 2006 een hogere uitkering (75 procent van het laatsverdiende loon) dan De Geus (70 procent) en afschaffing van de WAO-boe- te voor bedrijven. Ook willen ze niet alleen men sen bij wie de kans op herstel uitgesloten is arbeidsongeschikt verklaren, maar ook werkne mers die een geringe kans op herstel hebben. De WAO wordt herzien, omdat er volgens de politiek en sociale partners te veel mensen gebruik van maken. Even dreigde de grens van een miljoen te worden doorbroken, maar dankzij een aantal maatre gelen is dat op het laatste mo ment verijdeld. De kans dat De Geus alle wen sen van de sociale partners in willigt lijkt klein. Hij wil pas versoepelen als de instroom in de WAO is gedaald tot 25.000 per jaar. De minister moet echter spits roeden lopen, want anders ma ken de bonden misschien hun dreigementen waar en vegen ze het loonakkoord van tafel. De loonmatiging komt dan op losse schroeven te staan. ANP (Advertentie) gebruikte bedrijfsauto kopen wwwjvutosturm.nl AMSTERDAM - De ziekte die de politiepaarden in Am sterdam heeft getroffen heeft gisteren opnieuw drie paar den het leven gekost. De politie houdt rekening met nog meer sterfgevallen onder de dieren. Van de twintig zieke paarden zijn er nu vier dood. Tien paarden die niet zijn besmet, worden zorgvuldig afge scheiden gehouden van de andere dieren. De verslagenheid is groot onder de politieruiters, die ie der hun 'eigen' paard hebben. De dieren zijn meestal al ja ren in dienst. De paarden zijn getroffen door een besmet telijk virus dat het ruggenmerg aantast. GPD IJMUIDEN - Vijf IJmuidense jongens, allen zestien jaar oud, zijn gearresteerd in verband met de grote strandhuis- jesbrand bij IJmuiderslag in januari dit jaar. Volgens de politie hebben ze een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De vijf hebben inmiddels ook enkele diefstallen bekend. Bij de felle brand in de nacht van 4 januari gingen 167 strandhuisjes in vlammen op. De schade bedraagt drie miljoen euro. De politie kwam de vijf pp het spoor na een tip en inten sief speurwerk. GPD TILBURG - De politie heeft zondag 25.000 kilogram mu nitie gevonden in een bedrijfspand op het industrieter rein Katsbogten in Tilburg. Zij vond in de loods ook tien imitiatiewapens. Dit maakte een woordvoerder van de po litie gisteren bekend De politie en de Inspectie Verkeer en Waterstaat onder zoeken de herkomst en bestemming van de munitie en de namaakwapens. Die waren volgens de politie niet be stemd voor de Nederlandse markt. In verband met de zaak zijn nog geen aanhoudingen verricht. ANP DEN HAAG - Mensen die veel gebruik maken van inter net voelen zich minder eenzaam dan mensen die niet inter netten Dat blijkt uit het Jaarboek ICT en Samenleving, dat giste ren is gepresenteerd. Niet-emailers voelen zich meer geï soleerd en vinden vaker dat hun sociale conctacten opper vlakkig zijn. E-mailgebruikers daarentegen schatten de kwaliteit van hun sociale leven hoger in dan mensen die niet deelnemen aan de digitale snelweg. GPD BEEK-UBBERGEN - Bij de aanleg van de A50 tussen Eindhoven en Oss heeft Rijkswaterstaat een dassen- burcht grotendeels vernield. De Vereniging Das en Boom riep gisteren minister Veer man van Natuur op in te grijpen en Rijkswaterstaat te dwingen de dassenfamilie volgens de afspraken te verhui zen. De vereniging vraagt de minister het werk aan de weg stil te leggen, totdat de zes dassen een nieuwe leef- plek hebben. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De latere Duitse president Richard von Weizsacker was een jonge luite nant, toen hij in een officiers mess met zijn makkers op een portret van Hitier schoot. Een van zijn collega's had dat als eer ste gedaan. Om hem te bescher men sprak Von Weizsacker met de anderen af samen hetzelfde te doen. Von Weizsacker. in 1938 opge roepen voor de Wehrmacht maar later betrokken bij het ver zet tegen Hitler, is een van de Duitsers die op 4 mei als eregas ten aanwezig zouden moeten zijn bij de nationale dodenher denking op de Dam in Amster dam, Dat zei Bert Tigchelaar, die meer dan twintig jaar corres pondent was in Duitsland, giste ren in Den Haag bij de presenta tie van zijn boek 'De gemiste kans, Staatsgreep tegen Hitier 1938, Officieren tussen moed en wanhoop' Von Weizsacker ver telde hem de anekdote uit de of ficiersmess ooit zelf Iemand anders die bepaald niet bij de dodenherdenking zou mis staan, aldus Tigchelaar, is de dochter van de Duitse officier Hans Oster, hoofdfiguur uit het boek Kolonel Oster heeft sinds Hitler in 1933 aan de macht kwam, één doel voor ogen gehad en dat was het uitschakelen van de dictator, die echter zoals be kend volledig resistent zou blij ken voor de wel veertig complot ten die tegen hem werden be raamd. Oster, die ontmaskerd en ver moord zou worden, zocht voor zijn plannen zelfs steun bij zijn Nederlandse vriend majoor Bert Sas, die hij aanvankelijk be roepsmatig had leren kennen. Sas zou steeds op de hoogte van de plannen van de Duitse oppo sitie zijn geweest en ook van de aanvalsplannen van Hitler. Hij waarschuwde Den Haag telkens weer, en telkens tevergeefs. Oster kreeg aanvalsdata door, maar omdat Hitier zijn plannen iedere keer uitstelde, werd Sas almaar ongeloofwaardiger ge vonden. Vooroordeel Met zijn boek wil Tigchelaar vooral opnieuw laten zien dat het anti-Duitse vooroordeel waarmee de Nederlandse gene raties van na de oorlog zijn opge voed, 'absoluut niet klopt'. Hij wil aantonen dat in Duitsland, ook in militaire kringen, al ruim voor de ondergang van het Der de Rijk al weerstand tegen Hit- Ier bestond ANP (Advertentie) ZEkEfs.. iE.Tr ei) je Koffie~' van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken vindt dat Europees Commissaris Bol kestein snel antwoord moet ge ven op de vraag of hij nog eens vijf jaar Eurocommissaris wil blijven. Volgens Bot vaart Bol kestein nu 'een zwengelkoers' door publiekelijk twijfels over zijn toekomst uit te spreken. Bot noemt Bolkestein een 'voor treffelijk Eurocommissaris, voor wie ik grote waardering heb'. „Maar de regering moet het wel tijdig weten als we naar iemand anders op zoek moe ten", zei de minister gisteren. Bolkestein zei gisteren geen haast te hebben. „Het is nog niet actueel. Dat wordt het pas in juni, als de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie be kend wordt." Bolkestein zegt geen contact te hebben gehad met premier Balkenende over de zaak. Volgens een woordvoerder van Balkenende weet Bol kestein dat het kabinet hem ook de komende vijf jaar in Brussel wil houden. Bolkestein leek tot. voor kort graag verder te willen als Euro commissaris, maar zondag zei hij plotseling te aarzelen. De bijna 71-jarige oud-VVD-leider herhaalde dat gisteren. „Er zijn voors en tegens, zowel zakelijk als privé." Als Bolkestein af haakt, dan wil het CDA een kan didaat naar voren schuiven. Oud-minister van Financiën Ru- ding zou belangstelling hebben. Maar voor de WD kan er geen sprake van zijn dat het CDA de nieuwe Eurocommissaris levert. De liberalen willen de post hoe dan ook zelf blijven bezetten. Naar verluidt zouden Zalm of fractieleider Van Aartsen naar voren worden geschoven als Bol kestein afhaakt. Maar beiden willen daar nu niet op vooruitlo pen. „We hebben een uitsteken de kandidaat", aldus Van Aart sen gisteren, doelend op Bol kestein. „Wat mij betreft blijft hij in Brussel Van der Ploeg Ook oppositiepartij PvdA heeft een kandidaat: oud-staatssecre taris van Cultuur Van der Ploeg. Die heeft zich bij Balkenende aangemeld per e-mail. Hij heeft ook PvdA-leider Bos via de elek tronische post ingelicht. De WD doet lacherig over zijn kan didatuur. De PvdA'er zou geen enkele kans maken.ANP parfums www.gucci.com Nu met exclusieve gihs, verkrijgbaar in de luxe parfumerie. Geldig zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3