Positie Asselbergs nooit onzeker 13 Groen licht voor aanleg fietspad door duingebied KICI boekt record met inzameling kleding Duthler kleurt cje dag V rij willigerscentrale opent deuren weer ™29, Schouwse fracties hebben burgemeester nadrukkelijk uit de wind gehouden Angst voor vertraging plannen door val wethouders Zwembad verlegen om cv DUTA/LER zeeuwse almanak Boekenweek 2 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 11 maart 2004 igMarcelModde TfljUKZKK - Do positie van «meester J. Asselbergs van tfhouwen-Duivcland heeft in fc affaire Korlo Nobelslraat «I op het spel gestaan. I)at .«gen fractievoorzitter J. van Berge van de ChristenUnie (CU)en zijn WD-collega A. Ver- seput [r de motie van wantrouwen die v CU maandag in het debat •id klaarliggen, werd gewezen Ótet falen van het voltallige ollege in de kwestie. In de eer- ste versie die in het weekeinde sera rondgestuurd aan de frac as, ging het nog om de collectie- pjerantwoordelijkheid, inhe it aan het uitgangspunt dat burgemeester en wethouders ilf hadden gekozen in hun raadsbrief. Dat zou echter bete kenen dat ook het vertrouwen inde burgemeester werd opge ld en dat is nooit de bedoe- iggeweest, verklaarde Van de Berge gisteren de latere aanpas sing, heen tweede versie die op aan geven van andere partijen werd «gesteld, werd de term 'collec tief gewijzigd in 'de politiek ver- (Advertentie) Boekenweek 1 dm 20 maart gratis hij aankoop van 11.50 aan hoeken Thomas Rosenboom Menu Café De Pree Salade de lentilles Filet de plie ou Paté de filo et Mousse au chocolat 11,50 of €9,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 zaterdag 13 maart 11.00-16.00 uur Valse-Musette woensdag 17 maart 16.00-17.00 uur Geert Mak 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek lezing Geert Mak donderdag 18 maart 13.30-14.30 uur antwoordelijke leden'. Maar om dat onder die noemer weer al leen de direct betrokken wethou ders G. van de Velde-De Wilde en L. Geluk-Poortvliet zouden kunnen worden verstaan, werd ook deze passage voor de raads vergadering nog veranderd in 'de gekozen vertegenwoordi gers' van het college. Daarmee werd de burgemeester nadrukke lijk uit de wind gezet. „Hoewel ook hij verantwoordelijkheid draagt in deze hele kwestie, heeft de positie van Asselbergs nooit ter discussie gestaan", al dus Van de Berge. De burgemeester heeft maandag voorafgaand aan de raadsverga dering overleg gevoerd met de fractievoorzitters. Een gebruike lijke procedure op Schou- wen-Duiveland, zei Asselbergs gisteren in een toelichting. In dat gesprek heeft hij, aldus Van de Berge en WD-fractievoorzit- ter A. Verseput, uitgelegd wat zijn rol in het verhaal is en wat de gevolgen zouden kunnen zijn indien ook het vertrouwen in hem werd opgezegd. Zijn ont slag zou in dat geval onvermijde lijk zijn geweest. Bij een ge dwongen vertrek heeft een bur gemeester, anders dan wethou ders, geen recht op wachtgeld. Verseput: „Vervolgens is het aan de fracties te beoordelen hoe ver ze daarin willen gaan. Maar de raad heeft van begin af aan niet de intentie gehad ook aan te sturen op het vertrek van de burgemeester." Juist in dat verband hebben de fractievoor zitters niet de indruk dat ze door Asselbergs onder druk zijn gezet door met zijn ontslagbrief te wapperen. „Dat heeft hij feite lijk ook niet gedaan. Dat hij als voorzitter van het college en de raad een rol heeft gespeeld in de affaire, daar kan niemand om heen. Maar ik denk dat het heel slecht zou zijn geweest voor de gemeente als ook hij had moe ten vertrekken. Ik vind het juist goed dat hij dat heeft gezegd. Zo hebben alle partijen heel goed de gevolgen kunnen besef fen", aldus Verseput. Asselbergs wilde inhoudelijk niet ingaan op het vooroverleg met de frac tievoorzitters, gezien het beslo ten karakter. Hij benadrukt op voorhand niet zeker te zijn ge weest van het behoud van zijn positie. „Als ik daar van zou zijn uitgegaan, zou dat getuigen van een ongepaste arrogantie ten opzichte van de raad." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het protest tegen de plannen voor aanleg van een fietspad door de binnenduinen in de Kop van Schouwen lijkt niets uit te ha len Gemeente noch provincie ziet in de bezwaren reden de plannen te schrappen. Tegen het plan voor aanleg van het fietspad is van meet af aan geprotesteerd. Onder anderen omwonende J. van Tongeren en de Vereniging van Eigenaren d' Halve Maene - een kleine cara vanpark aan de Hogezoom - zijn tegen de plannen ten strijde ge trokken. In haar zienswijze voert raads man mr. A. van den Biessen na mens Van Tongeren aan dat het nieuw aan te leggen fietspad een beschermd natuurgebied doorsnijdt, waardoor de natuur waarden worden aangetast. Verder vreest Van den Biesen overlast van de 'grote aantallen' fietsers en is bang dat zij schade aan de natuur toe zullen breng en. Die vrees wordt gedeeld door secretaris P Romijn van d'Halve Maene. Hij voorziet ge luidhinder van met name avond lijke en nachtelijke vakantievier- ders op weg terug naar de cam ping Ook is naar de stellige overtui ging van Romijn de privacy van de 'bewoners' van d'Halve Mae ne in het geding Romijn vindt dat beter gekozen kan worden voor het volgen van het huidige tracé: langs de Vroonweg. Wat hem betreft mogen de bosscha ges dan ook blijven staan. Plateauduin De gemeente legt de kritiek van Van Tongeren en Romijn naast zich neer Het fietspad komt wel iswaar door een natuurgebied, maar daar staat volgens de ge- mente tegenover dat de Vroon- weg en het bestaande fietspad worden weggehaald, waardoor het daar nu nog door doorsne den plateauduin van Renesse kan worden hersteld. De angst voor overlast is volgens de ge meente onterecht. Het nieuwe fietspad, zo wordt aangevoerd, vervangt een bestaand fietspad. Bovendien wordt het nieuwe fietspad er een voor recreatief gebruik en verwacht de gemeen te eerder een daling dan een stij ging van het aantal fietsers. Belangen Een alternatief tracé is niet voorhanden en vol gens de gemeente ook niet nodig. „Het beoog de tracé doet ons in ziens recht aan zowel de belangen van omwo nenden als aan de be langen van de natuur." Van aantasting van pri- volgen- geen rtW» vanDe nwffuugi dat toi'KUttiT Mg* vantff her een? openbare vergadertae ,111 bet» opt&et8pthet>ittfr»and iViüftS» die om 20.30 uur begint en eveneens in De Schutse wordt gehouden. (Advertentie) gebruikte auto onder de 4500,- www.autosturm.nl Volgens gemeentelijk projectleider J. Coumou loopt de vorming van het Welzijnshuis geen gevaar dopr het ontslag van de vier wethouders. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans en Melita Lanting ZIERIKZEE - Zowel maatschap pelijke organisaties als onderne mers zijn bang dat door de val van de wethouders van de ge- mente Schouwen-Duiveland projecten op het eiland vertra ging oplopen. Volgens de ge meente is er echter geen enkele reden voor ongerustheid. Voorzitter T. de Vries van de Stichting Jeugd Schouwen-Dui veland sprak tijdens de extra ge meenteraadsvergadering de vrees uit dat het heenzenden van het college weieens voor for se vertraging van belangrijke projecten zou kunnen leiden. De Vries noemde met name de vorming van het Welzijnshuis, de fusie van zes welzijnsorgani saties op het eiland tot één pro fessionele. Een belangwekkend project dat in de visie van De Vries niet in gevaar mag komen. Is ook geen sprake van, volgens gemeentelijk projectleider Wel zijnshuis J. W. Coumou „Natuur lijk is een bestuursvacuüm nooit goed en ik begrijp de angst van De Vries wel, maar deel hem niet. Het project Welzijnshuis staat op de rails. Tot dusverre loopt alles op schema en ik heb geen reden te veronderstellen dat het nu vast gaat lopen van wege het ontslag van de vier wet houders. Momenteel wordt ge werkt aan een Strategisch Start- dokument voor het Welzijns huis. Dat moet eind deze maand het levenslicht zien. Waar de nieuwe eilandelijke welzijnsor ganisatie wordt gehuisvest, is nog niet bekend. Coumou: „Daar laten we het niet van af hangen. Desnoods gaat het Wel zijnshuis met enkele dislocaties van start, maar we gaan er nog steeds vanuit dat het Welzijns huis er per 1 januari 2005 staat." Ook voorzitter W. Gin jaar van de Federatie Onderne mersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS) is bang dat door het vertrek van de wet houders belangrijke projecten vertraging oplopen „Ik denk daarbij aan lopende projecten zoals de toeristenpas, het ar beidsmarktproject of de strand- nota." Het project Kiezen of De len, wat inmiddels door de raad is aangenomen, vraagt bijzonde re aandacht, zegt Ginjaar. „Dat project gaat over de noodzaak om te bezuinigen. De gemeente moet structureel vier miljoen eu ro bezuinigen. Daar mag geen vertraging in komen." Voorzitter A. Schouw van de On dernemerskring Schouwen-Dui veland (OSD) wijst op een aan tal grote projecten wat op stapel staat. „Denk aan een groot woning bouwproject als de Noorderpol der of de realisatie van het busi- nesspark bij Zierikzee. Wil de planning van dat project ge haald worden dan moet nu vol gas gegeven worden. We moeten geen tijd verknoeien." Schouw maakt zich ook zorgen Over pro jecten als de herpositionering van de havens in Bruinisse en Zierikzee en de aanleg van diver se bedrijventerreinen. „Door het vertrek van de wet houders ligt zowel de aanstu ring van de ambtenaren als het besturen van de gemeente stil. Ik hoop dat dat er snel een nieuw college komt." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met de inzame ling van zesduizend kilo aan ge bruikte kleding heeft KICI kle- dinginzameling in 2003 een re cordopbrengst geboekt op Schouwen-Duiveland. Het tex tiel wordt verkocht aan sorteer- bedrijven, waarna het geld aan goede doelen wordt besteed. De container die KICI op de mi lieustraat in Zierikzee heeft staan, is geen topper. Een beetje 'goede container' levert op jaar basis doorgaans tien- tot twaalf duizend kilo op, zegt voorlichter J. Fritz van de Haagse organisa tie KICI. Sinds zeventwintig jaar stort deze organisatie zich op de inzameling van huishoud- textiel, gebruikte kleding en schoeisel. In Noord- en Zuid-Holland, Noord-Brabant, Gelderland en Zeeland heeft KI CI in totaal achthonderd contai ners uitstaan. Met een gezamen lijke opbrengst van 6,5 miljoen kilo kleding over 2003. Kleintje De Zierikzeese container mag dan een kleintje zijn, het afgelo pen jaar is wat resultaat betreft toch opmerkelijk. In 2002 werd er op de Schouwen-Duivelandse milieustraat 3700 kilo aan kle ding gebracht, het jaar ervoor werd slechts 2900 kilo geboekt. Een verklaring voor die stijging met veertig procent heeft Fritz niet. Van de opbrengst van de overige acht kledingcontainers die in de regio zijn weggezet, ontbreken de cijfers. In de acht 'milieuparkjes' die de gemeente Schouwen-Duiveland telt staan evenzoveel textielcontainers. Die hebben vanaf het begin af aan vooral veel problemen opge leverd, weet afdelingshoofd N Eilers van de afdeling reiniging te vertellen. De grote deurope ningen werken diefstal en ver nieling in de hand en leveren van tijd tot tijd ook door neer slag bedorven ladingen op. Met het aflopen van de huidige con tainerhuurcontracten heeft de gemeente Schouwen-Duiveland besloten tot aankoop van eigen bakken over te gaan. Gekozen is nu voor onderlossers, waarmee geprobeerd wordt de tot nu toe ervaren problemen te tackelen. Dan zal er wellicht, schetst hij, ook een betrouwbaar beeld van de kledinginzameling zijn. Die problematiek is ook KICI niet vreemd. Fritz verhaalt on der meer van slacht- en restau- rantafval dat weieens door chauffeurs in textielbakken wordt aangetroffen. Maar ook het omgekeerde bestaat. Men sen die per ongeluk hun winter sportspullen in de container proppen of hun mobieltje mee- gooien. De inhoud van de KI- CI-bakken wordt één keer per week opgehaald en per kilo ver kocht aan een sorteerbedrijf. Opbrengst Van de netto-opbrengst - de or ganisatie heeft twaalf mensen vast in dienst - gaat vijftig pro cent naar Amnesty Internatio nal. Ook met ontwikkelingsorga nisaties Hivos en Gered Gereed schap heeft KICI vaste afspra ken Daarnaast worden er inci dentele goede doelen gesteund. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De problemen bij de Vrijwilligerscentrale van de stichting WerkSaam Schou wen-Duiveland zijn nagenoeg voorbij. Naar verwachting gaat binnenkort de deur weer open. De vrijwilligerscentrale is al eni ge tijd gesloten in verband met een hoog oplopend arbeidscon flict tussen coördinator M. Over- devest en en bestuur van de stichting. Door bemiddeling van ex-wet houder G. van der Salm is het ontslag op staande voet van Overdevest ingetrokken en zijn beide partijen weer om de tafel gaan zitten. „Er liggen nu werk afspraken. Er moeten nog een paar kleine praktische zaken ge regeld en dan hoop ik weer aan de slag te gaan", zegt Overde vest. Ook gemeenteambtenaar J.W. Coumou gaat er vanuit dat de Vrijwilligerscentrale binnen kort weer open gaat. „Beide par tijen hebben zich uitgesproken voor verdere samenwerking. Daar zijn goede werkafspraken over gemaakt die verder inhoud en vorm aan het project geven." De gemeente heeft in het con flict bemiddeld, omdat de wet houder niet wilde opdraaien voor de financiële gevolgen van het conflict. Door naar de rech ter te stappen om een ontslag procedure te starten, dreigde het daar wel op uit te draaien. Bij WelWerk, de andere poot <van WerkSaam, zijn de proble men tussen de coördinator en het stichtingsbestuur nog niet opgelost. Sinds afgelopen maandag zit ook daar de deur op slot. Coördi nator P. op 't Hof zit thuis. Vol gens Coumou is het conflict bij WelWerk niet van dien aard dat de gemeente daar direct gaat in grijpen. WelWerk zet activeringsprojec ten op de gemeentelijke sociale dienst. Zeer langdurig werklo zen krijgen activiteiten aangebo den om op die manier meer structuur in het leven te krijgen. WelWerk maakt daarbij ge bruik van de diensten van de Vrijwilligerscentrale. (advertentie) REVOLUTION casuals Dames Vest In diverse kleuren 95 'Menhuis Duthler Goes >oor dames, heren en kids teens en baby's "*»WSt3tfaat 6-8 Tel. 0113-217269 'C<-Oavond - www.dulhler.com voor 'KT G Duthler blijft je verrassen Goes door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Het zwembad Haestinge in Sint- Maartensdijk is dringend toe aan een nieuwe cv-installatie. De gemeente Tholen wil - on danks de lopende bezuinigingen - de 72.500 euro kostende ver vanging voor eigen rekening ne men. Er is wel haast bij, want het zwembad wil op 30 april weer haar deuren openen. Het college heeft de vervanging van de ver warmingsketel als extra, agenda punt op de gemeenteraadsverga dering van vanavond gezet. Ze hoopt steun te krijgen van de ge meenteraad om 72.500 euro vrij te maken voor de aanschaf. Vorige week werd bekend dat de verwarming om milieutechni sche redenen is afgekeurd. Het college wil de aanschaf nu zelf bekostigen, omdat de gemeente Tholen ook verantwoordelijk is voor het zwembad. Bovendien is het goedkoper. De onderhouds kosten van de nieuwe ketel zijn voor rekening van de SGS: de ge meente betaalt de engergiereke- ning Half april moet de nieuwe ketel zijn geïnstalleerd, anders is het zwembadwater niet op tijd ver warmd voor de opening. De Zierikzeese kledingeontainer mag dan een kleintje zijn, afgelopen jaar werd er toch voor zesdui zend kilo aan gebruikte kleding ingestopt, een record. foto Marijke Folkertsma Het leven is kort; te lang is la mort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37