Leerlingen zetten hulpactie op Huttenbouwers willen verder lira's PZC Veere maakt kennis met nieuwe bewoners Grondprijzen in Vlissingen variabel :anto Derdeklassers Nehalennia winnen prijs met milieuproject H agenda 15 Nehalennia succesvol in Lagerhuis Man rijdt tegen boom Beschonken bestuurder Fietser geschept door auto Aanhouding na vondst vuurwapen Wildplasser beboet Jongerendienst WMiinimmmw donderdag 11 maart 2004 JDDDELBIRG - Vijf leerlin- «D van 3 gymnasium van de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg ont ken gisteravond tweeduizend -„voor hun winnende idee in W project Check it Out. Ze be- fchten een bewustwordings campagne met als doel dat men sen minder energie gebruiken. Iegelijk wordt met een deel van het geld dat zo wordt bespaard, een project opgezet in Bangla- ijesh. Het winnende idee wordt daadwerkelijk uitgevoerd. Het geld is beschikbaar gesteld door de gezamenlijke Neder landse energiebedrijven, via het Hu:eu Actie Plan (MAP). Het Ctttrom voor Internationale Sa- menwerking (COS) in Zeeland bedacht het project Check it Out om leerlingen meer bewust k ie maken van klimaatverande- .-mg en duurzaamheid Leerlingen van de derde klassen havo, vwo en gymnasium maak ten gisteren hun eindopdracht voor het project. In kleine groe it penwerkten zij aan eigen actie- j Jannen waarbij klimaatveran- d dering en duurzaamheid cen- p Kal stonden. Belangrijk daarbij was dat het - actieplan ook een verbetering l oplevert voor de mensen in Bangladesh, 's Middags vonden ce voorrondes plaats en 's avonds werden de vijf beste ac- ueplannen gepresenteerd aan Ia jury, met daarin onder ande- Bor A de Groene, lector Duur- Lezing STREEKACTIVITEITEN REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax. 0118-493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes *êl 10113)315500 F* 10113)315669 Erna,l redactie@pzc.nl WTERNET www.pzc.nl E-mail: web® pzc.nl ^orgklachten: 0800-0231231 vrijdag ge- ingstijden; idd?J Arende de openi ^terdags tot 12.00 zaamheid aan de Hogeschool Zeeland. Nina Strous, Katelijn Blok, Maaike de Graag, Kris Joosse en Astrid van Keulen be dachten een campagne die ertoe moet leiden dat mensen minder energie gebruiken. Van het geld dat daarmee bespaard wordt, kan vijf tot tien procent naar Bangladesh om er zonnecellen voor scholen voor te kopen. „Kinderen kunnen dan 's avonds in school hun huiswerk maken, maar er kunnen ook al lerlei andere activiteiten plaats vinden", vertelt Nina Strous. De leerlingen legden 's middags con tact met Delta om te vragen of medewerkers van het energiebe drijf willen meehelpen bij het maken van een internetsite. Ook werden drukkerijen benaderd om folders te maken. De leerlin gen willen zich allereerst tot scholen richten met hun idee. Nina Strous vertelt dat Nehalen nia vorig jaar heeft meegedaan aan een weddenschap met het provinciebestuur om energie te besparen. Die wedstrijd won de school glansrijk. „Als je éénacht ste van alle lampen uitdoet, be spaar je al hartstikke veel geld, terwijl je er niks van merkt." Van de gewonnen tweeduizend euro gaat een aanzienlijk deel naar een fonds dat Bangladesh moet helpen. Het restant wordt gebruikt om de voorlichtings campagne te financieren. Marjolein Meier van het COS-Zeeland toonde zich tevre den over het verloop van het pro ject, dat voor het eerst door Ne halennia werd uitgevoerd. „Leerlingen hebben hier maan den aan gewerkt. Ze leren over klimaatverandering hier, maar ook wat bijvoorbeeld de effec ten zijn in een land als Bangla desh. Ze zijn er echt heel goed mee aan de slag gegaan. Als je ook kijkt naar de actieplannen, die waren heel creatief en som mige leerlingen hadden hele goe de ideeën. Ik wist niet wat ik kon verwachten, maar ze heb ben het heel goed gedaan." In middels hebben ook andere scho len interesse getoond in Check it Out. Het project is bedoeld voor de onderbouw van middel bare scholen. De docent aard rijkskunde van Nehalennia wil kijken of hij het project ook kan gebruiken in de bovenbouw Geïnteresseerde scholen kunnen contact opnemen met het COS-Zeeland in Goes. Meedoen is gratis. MIDDELBURG - Ton Lamper sft dinsdag 16 maart een le- Egover water in de kunst. The- m is de fascinatie die kunste- caars door de eeuwen heen ge lid hebben voor het element wa- De lezing begint om 19.30 bt in het ZVU-bureau aan de banjaardstraat 51 in Middel- w?. Toneelavond in n De Zandput SROOSKERKE (W) - Morgena vond is in De Zandput in Seroos- pke een toneelavond. Op het irogramraa staat het blijspel Hoeder moet trouwen. De voor stelling begint om 20.00 uur. Zo'n tweehonderd mensen bezochten gisteren de eerste kennismakingsbijeenkomst voor nieuwe inwoners van de gemeente Veere. door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeente Veere heeft gisteravond voor het eerst in haar be staan een kennismakingsavond voor nieu we bewoners gehouden. Ongeveer twee honderd mensen luisterden naar een praatje van burgemeester A. de Bruijn, bezochten de informatiemarkt en kregen een rondleiding door het gemeentehuis. Volgens woordvoerster L. van den Heu vel van de gemeente Veere hebben nieuw komers zelf aangegeven dat zij behoefte hebben aan een informele kennismaking met het gemeentebestuur. Alle nieuwe bewoners, in totaal duizend mensen, zijn persoonlijk uitgenodigd. On der hen was ook een aantal mensen dat al sinds eind 2002 in appartementencom plex Zonnehove in Oostkapelle woont. In het gemeentehuis was een markt inge richt met kraampjes, waarin alle afdelin gen een presentatie hielden. Ook brand weer en politie waren aanwezig, evenals een stand van het Zeeuws Archief. P Blom, archivaris van de gemeente Veere, hield twee lezingen: de bewoningsge- schiedenis van Veere en de geschiedenis van Veere in vogelvlucht. Burgemeester De Bruijn zette in haar toe spraak wat feiten op een rijtje. „De ge meente heeft ruim 62.000 slaapplaatsen voor verblijfsgasten. Jaarlijks zijn er meer dan 3,7 miljoen toeristische over nachtingen. En, ook niet geheel onbelang- foto Lex de Meester rijk: van alle Zeeuwse gemeenten betaalt u als inwoner de minste belasting." De Veerse burgemeester ontkende niet dat de gemeente ook een aantal problemen kent. „De verkeerscirculatie staat onder druk in de kernen bij de stranden. Er is sprake van parkeerproblemen en er is on voldoende openbaar vervoer bij de kust." Ook wees zij erop dat inwoners van de ge meente Veere soms minder tolerant lij ken te worden door de toegenomen re creatie. MGTEKERKE - Zaal Amicitia, 19.30 Thema-avond PvdA/GroenLinks wWet Werk en Bijstand; 3GGEKERKE - Parkeerplaats Schuit- Wsraat. 1900-21.30 uur Bezoek jon- pwbus; DOMBURG Schutterschof, 15.30 uur: voor kleuters, jongens en meisjes; MIDDELBURG - Scoopera, 19.00-20.00 •k Paneldiscussie gemeente Middel- Vrgover arbeid en inkomen; VEERE Stadhuis, 15.00-16.00 uur: Ca- "Monbespeling door Kees van Eersel Terugkeer vrijwilligster Yvonne Mens ijzeren voorwaarde +door Ron Magnée MIDDELBURG - Yvonne Mens en Yvonne Koole: twee vrouwen die zich al jaren inzet ten voor de jaarlijkse bouw speelplaatsen in Middelburg. Maar dit jaar zijn de voorberei dingen voor de mateloos popu laire zomeractiviteiten com pleet stilgevallen, na een fikse ruzie met welzijnsstichting SKWM. Tot groot verdriet van de beide vrouwen. Yvonne Mens: „Ik zou met deze groep morgen zó weer verder willen." Deze week bereikte het al maanden slepende conflict een voorlopig hoogtepunt. De vrij willigers van de bouwspeel plaatsen spraken zich nage noeg unamem uit voor de terug keer van Yvonne Mens. Haar werd ruim een half jaar gele den door de SKWM verteld dat ze niet meer welkom was. De andere vrijwilligers pikten haar 'ontslag' met, zo bleek de ze week Yvonne Mens moet de kans krijgen terug te keren als vrijwilliger, zo bepleitten haar collega's. Zo niet, dan leggen ze gezamenlijk het bijltje erbij neer. Mens kwam eind jaren ne gentig in aanraking met de bouwspeelplaatsen. In de jaren daarvoor had de zomeractivi- teit zich kunnen verheugen in een toenemende aandacht. Steeds meer kinderen wisten het huttenbouwen te vinden. Voor een miniem bedrag kon den de kinderen een week lang onder meer knutselen, schilde ren en spelletjes doen. De acti viteiten op het Meiveld en de Nassaulaan trokken jaarlijks honderden kinderen. De organi satie was in handen van de Yvonne Mens is inzet geworden van een steekspel tussen SKWM en de vrijwilligers van de bouwspeelplaatsen in Middelburg. foto Ruben Oreel Coördinatiegroep Zomervakan tieactiviteiten (Cozo), een groep van vijf vrijwilligers. De professionele begeleiding werd gegeven door welzijnsorganisa tie SKWM „In 1999 kon men in de Cozo wel iemand gebruiken die de PR op zich nam", vertelt Mens. Haar eerste taak was om de toe gangsprijs laag te houden. „In die tijd dreigde de prijs om hoog te gaan van anderhalve gulden naar twee gulden vijf tig. Voor mensen met grote ge zinnen niet goedkoop." Groot ste boosdoener waren de aan- en afvoerkosten van het beno digde hout. In totaal werd 14.500 gulden aan deze kosten post besteed. Er moest dus ge probeerd worden deze kosten laag te houden Mens ging pra ten met de toenmalige burge meester Spar van der Hoek van Middelburg. „Namens de Cozo vroeg ik of het hout niet ver brand kon worden", vertelt Mens. De burgemeester reageer de meteen enthousiast, herin nert ze zich. Ondertussen voer SKWM-directeur Van der Lin den een zigzagkoers, oordeelt Mens. Enerzijds presenteerde hij zich bij Mens als een voor stander van het vreugdevuur, maar ondertussen bepleitte hij bij wethouder Joan van Dijk-Sturm stopzetting van de ze afsluiting. Iemand die in ie der geval geen fan was van een vreugdevuur was de toenmali ge wethouder Van Dijk-Sturm. Zij verzette zich tegen het vreugdevuur, maar werd door en meerderheid van de Middel burgse raad teruggefloten. De affaire was mede verant woordelijk voor het einde van Spar als burgemeester. Volgens Mens vormde de affaire ook het eerste haarscheurtje in de - tot die tijd - goede samenwer king tussen de SKWM en de vrijwilligers van de Cozo. Ondertussen werd de directe contactpersoon bij de SKWM vervangen. Cindy Weerepas werd het nieuwe gezicht waar de vrijwilligers mee te maken kregen. Yvonne Koole: „De sa menwerking ging goed. Het liep als een trein. Totdat we in 2003 met een reglement te ma ken kregen. We waren het met heel veel dingen niet eens en hebben veel weten te verande ren. Maar op het punt van PR en sponsoring kwamen we er niet uit." Vooral met nieuwe, strakke PR-voorschriften kon den de leden van de Cozo niet leven Koole: „Op een zonnige dag wil je wel eens naar de Mc Donald's gaan met de vraag, hebben jullie misschien vijfhon derd ballonnen voor ons? Maar wij moesten daar ineens vooraf toestemming voor gaan vragen. We moesten zélfs, als we de krant te woord stonden, vooraf aan de SKWM doorgeven wat we van plan waren te vertel len." De fricties tussen Mens en de SKWM werden steeds he viger. Mens: „Een week voor de start van de bouwspeelplaat sen van 2003 kreeg ik te horen dat ik niet meer welkom was." Het huttenbouwen ging ge woon door. Koole: „In septem ber hadden we 's avonds een bijeenkomst met de SKWM. 's Middags wilden ze eerst met Yvonne apart praten. Maar we zijn 's avonds gewoon met de hele ploeg gegaan. En daar is Yvonne weggestuurd We wa ren helemaal verbouwereerd. Ze zeiden dat we regels hadden overtreden. Welke regels dan? Daar wilden ze niet op in gaan." De leden van de Cozo besloten vervolgens eendrach tig op te stappen. Eén van de le den heeft inmiddels aangege ven door te willen gaan, wat de uitkomst van het conflict ook is. De anderen eisen de onvoor waardelijke terugkeer van Yvonne Mens. Gesprek En deze situatie duurt tot op de dag van vandaag voort. Bin nenkort knopen vier leden van de vrijwilligers een gesprek aan met SKWM-directeur Van der Linden. De leden hebben slechts één belangrijke bood schap: Yvonne Mens keert te rug, of we gooien het bijltje er bij neer. Alternatieven zien de beide Yvonne's niet meer. Ze denken er wel eens over voortaan zelf de bouwspeelplaatsen op poten te zetten, zonder de begelei ding van de SKWM. Mens: „Dat is altijd ons streven ge weest, maar dat is er nooit van gekomen." En Yvonne Mens, die heeft sinds het 'ontslag' niets meer van de SKWM ver nomen Mens: „Eigenlijk niet. Behalve die ene keer dan. Ik kreeg na de hele affaire een bos bloemen van de SKWM. Die heb ik teruggestuurd. Mij eerst het moeras intrappen en dan een bos bloemen opsturen? Nee, zo werkt het niet." AMSTERDAM - De Middelburgse scholengemeenschap Nehalennia heeft gisteren de kwartfinale bereikt van het Lagerhuis voor scholieren. De leerlingen van havo 5 en vwo 5 en 6 versloegen in de achtste finale een middelbare school uit Eindhoven. De voorronde vond plaats in De Ro de Hoed in Amsterdam. Op 17 maart wordt de kwartfinale gehouden, opnieuw in De Rode Hoed. SEROOSKERKE (W) - Bij een eenzijdig ongeval op de Hondegemseweg in Serooskerke, gisteren om 14.38 uur, is een 42-jarige Middelburger gewond geraakt. De man reed vanaf de Hondegemseweg in de richting van Grijpskerke toen hij de macht over zijn stuur verloor. Hij raakte rechts in de berm, waar zijn auto een boom scham pte. Daarna kwam hij aan de linkerzijde van de weg te gen een boom tot stilstand. De man werd met nek- en rugklachten overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn auto is voor zover bekend niet bescha digd geraakt. OOSTKAPELLE - Een 54-jarige automobilist is in de nacht van dinsdag op woensdag rond twaalf uur 's nachts staande gehouden wegens rijden onder invloed. Hij kreeg een boete en een rijverbod van vier uur. De automobilist, die in Veere woont, reed over de Wijkhuis weg in Oostka pelle toen hij gepakt werd. MIDDELBURG - Een zeventienjarige fietser uit Middel burg is in de nacht van dinsdag op woensdag om kwart over twaalf geschept door een auto. De fietser reed zon der licht door rood de Schroeweg over. Een 26-jarige auto mobilist uit de gemeente Veere, die net groen licht had ge kregen, schepte de fietser tijdens het optrekken. De fiet ser liep lichte verwondingen op en werd ter plekke door ambulancepersoneel onderzocht. De fiets raakte licht be schadigd. VLISSINGEN - De politie heeft gistermorgen een bewo ner van de Jan van Capellelaan in Vlissingen aangehou den. In de woning van de man zijn een vuurwapen en een kleine hoeveelheid hard- en softdrugs gevonden. De poli tie was in de woning in het kader van een rechercheonder zoek. Wat de aard van dat onderzoek is, wil de politie niet zeggen. De bewoner zit vast. MIDDELBURG - In de Kromme Weele in Middelburg is gisteren omstreeks twee uur 's middags een 45-jarige man uit de gemeente Veere bekeurd. De man stond langs de openbare weg te urineren. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil bij wijze van proef gedifferentieerde grond prijzen gaan vragen in het Mid dengebied. Het college van B en W stelt dat deze wijziging van de grondpolitiek noodzakelijk is om betaalbare huurwoningen en woningen voor ouderen te kunnen bouwen. De raadscom missie reageerde gisteravond po- sitief op het voorstel. De grondprijzen in de gemeente Vlissingen zijn bepaald op 195 euro per vierkante meter voor woningen en 35.000 euro voor appartementen Het college van B en W vindt dat zeker in her structureringsgebieden zoals het Middengebied - waar bin nenkort tweehonderd woningen en appartementen worden ge sloopt- maatwerk geleverd moet MIDDELBURG - De werkgroep Interkerkelijke Jongeren dien sten houdt zondag een jongeren- dienst in Middelburg met als thema 'God ziet jou zitten'. De dienst wordt gehouden in de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren aan de Elzen laan in Middelburg. In de werk groep zitten de Protestantse Ge meente Middelburg, wijk de Oostkerk, wijkgemeente De Ont moeting, de Christelijk Gerefor meerde Kerk, de Baptistenge meente De Fontein en de Evan geliegemeente De Wijngaard. worden. Een projectontwikke laar en woningbouwcorporatie l'Escaut zullen samen circa 175 woningen bouwen. Ook de open bare ruimte krijgt een opknap beurt en er wordt een brede wijkschool gebouwd. „Bij zo'n ingreep past geen rigide toepas sing van de grondprijzen", ver klaarde wethouder C. de Keij- zer. Hij spiegelde voor dat de flexibele benadering van de grondprijzen kan voorkomen dat operaties zoals in het Mid dengebied. maar ook in andere binnenstedelijke gebieden, on der financiële druk komen te staan. „De gemeente zal voor de grond van koopwoningen een ho gere prijs vragen dan voor die van huurwoningen, waardoor we in het Middengebied betaal bare huurwoningen krijgen en kunnen bouwen voor ouderen", legde hij uit. (Advertentie) SIMEON TEN HOLT^^^ Oostkerk Middelburg di. 16 maart 2004 19.30 uur informatie: 0118-623650 (Advertentie) minim Koudekerkseweg 124 Middelburg tel. 0118-633832 06-22528904 Nederlands kampioen 1 2003/2004 Deelneemster Europese- en wereldkampioenschappen Naildesign

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15