Alternatieven Sloeweg bekeken Ondernemers willen meer nachtcafés Slopers begonnen in Vlissingse Middengebied Camping Moens mag verhuizen naar Joossesweg Scheepswerf Arnemuiden open in 2005 Kerkgenootschap wil zich vestigen op bedrijventerrein Brede verkeersvisie voor gebied tussen Middelburg en Kapelle Overlast door werk aan sluis en bruggen Werkconferentie over gezondheid zeeuwse almanak Boekenweek 1 WALCHEREN woensdag 10 maart 2004 (SffiJtltDEN - De nog ongl- scheepswerf Meerman in M hartje van Arnemu.den ll op Z'n vroegst volgend C de deuren voor publiek. U subsidieverzoek voor de res- ouralie bij een Europees fonds „[««wen. Het «achten is op j. beoordeling van een ander !,trWk. ook bij een fonds van se Unie. A. Hannewijk, medewerkster monumentenzorg bij de gemeen te Middelburg, laat weten dat het deze zomer duidelijk moet worden of de Europese subsidie wordt verleend. Een paar hon derdduizend euro is aange vraagd. Ook al wordt de bijdra ge verstrekt, dan nog is het vol gens Hannewijk onmogelijk de scheepswerf dit jaar te openen. „Het kost tijd om een aannemer te vinden en die zal pas na de zo mer aan de slag kunnen." De zwartgeteerde houten gebou wen van de werf moeten worden gerenoveerd en toegankelijk ge maakt worden voor publiek. Stichting Hoogaars, die zich on der meer bezighoudt met de res tauratie van oude houten Zeeuw se vissersschepen, krijgt haar thuisbasis in het oudste nog be staande scheepswerfcomplex van Zeeland. Nu is de stichting actief in de voormalige timmer fabriek van De Schelde in Vlis- singen. De gemeente Middel burg heeft de scheepswerf vorig jaar overgenomen van eigenaar en oud-scheepsbouwer C Meer man voor het symbolische be drag van één euro. Hij voelde ja renlang niets voor verkoop. Hij vreesde dat er op zondag activi teiten zouden plaatsvinden. Bij de overdracht is vastgelegd dat dit niet zal gebeuren. Voor de restauratie van het be drijf is al 350.000 euro beschik baar. afkomstig van de gemeen te Middelburg en de provincie. „Als het Europese fonds niet over de brug komt, moeten we bezuinigen", aldus Hannewijk, „of één of ander Nederlands fonds aanspreken dat zich voor het behoud van cultureel erf goed inzet." l^rRnlf Bosboom VHEERENHOEK - Er komt Kn breed onderzoek naar moge lijke alternatieven voor verdub- kling van de Sloeweg (N62). Daarbij wordt het totale gebied tuvtfD Middelburg en Kapelle f onder de loep genomen. onder meer de opening un de Westerscheldetunnel en ce groei van het Sloegebied lijdt er steeds meer verkeer tus- sëndeBernhardweg en de aan- iuiting met de rijksweg A58 l j De verwachting is daarom dat de tweebaansweg op termijn P moet worden verdubbeld. De provincie heeft vorig jaar september twee alternatieven \oor verdubbeling van de Sloe- I Kg gepresenteerd. Belangrijk- 15te verschil is dat in alternatief I Bhet sluipverkeer over de Nieu- m Rijksweg richting de Delta- tegonmogelijk wordt gemaakt. Betde alternatieven gaan uit |j nn de aanleg van vier ongelijk- i vloerse kruisingen in de Sloe- Kg Inspraakronde Een eerste inspraakronde heeft Kgal wat kritische kanttekenin gen opgeleverd van particulie ren en organisaties. Opvallend ste reactie was die van de eeuwse Milieu Federatie, die e Sloeweg én de Bemhardweg lil verdubbelen, waarna de A58 assen Nieuw- en Sint Joosland IDELBüRG - De Stations- in Middelburg wordt de ko- tijd opgeknapt. Deze teek wordt één van de motoren gereviseerd, in april is het loop werk aan de beurt. De werk- laamheden aan de brug zijn vooral lastig voor de scheep- vaart. ide maand wordt ook ge il werkt aan de deuren van de Inluis bij Veere. Er is voor geko- ||ki alle werkzaamheden aan de bruggen en sluizen in het Ka- Ihaldoor Walcheren tegelijker- jtijd uit te voeren, om de hinder I* beperken l|Zo wordt deze week bij voor bid ook gewerkt aan de brug j Oost-Souburg en aan de ebrug. Die weigerde vorig |[;aar twee keer dienst. Nu wor- m de onderdelen die niet goed doneerden vervangen. Hinder De Stationsbrug in Middelburg is vanavond vanaf zeven uur ge- jioten voor autoverkeer. Mor- itend om zeven uur gaat ij weer open. maandag 22 maart is de van zeven tot elf uur 's inds dicht voor auto's. De lamheden in april leveren hinder op voor de scheep- De Stationsbrug is van 19 tot en 23 april gestremd, de werk- nheden aan de sluis leveren ten mogelijke vertraging van an- ilf uur op. en Heinkenszand kan worden af gebroken. De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland deed de suggestie een nieuwe weg aan te leggen langs de toekomsti ge goederenspoorlijn door de Quarlespolder, De verschillende alternatieven moeten tegen elkaar worden af gewogen in een milieu-effectrap port (MER). De provincie en de gemeente Borsele hebben, naar aanleiding van de inspraakreac ties, afgesproken dat daarbij niet alleen wordt gekeken naar diverse varianten van verdubbe ling van de Sloeweg, maar dat ook wordt onderzocht of de pro blemen niet op een heel andere manier kunnen worden opge lost. Visie Daarvoor is een 'brede verkeers visie' nodig op het totale gebied tussen Middelburg en Kapelle. Zo'n visie moet duidelijk maken hoe de wegenstructuur er in de toekomst uit kan zien en hoe sluipverkeer het beste kan wor den tegengegaan. Om een MER te kunnen opstel len dienen verder de ontwikke lingen in het gebied beter in beeld te worden gebracht. Het gaat daarbij vooral om de Sloe- lijn, de groei van het Sloege bied, de aanleg van de bedrijven terreinen Sloepoort I en II en de mogelijke komst van de Wester- schelde Container Terminal. Verder moet de bestaande ver keerssituatie verder worden geïnventariseerd: hoe druk is het precies op de Sloeweg, hoe omvangrijk is het sluipverkeer vooral in de Zak van Zuid-Beve land en in hoeverre hebben de al uitgevoerde verkeersmaatrege len op de Nieuwe Rijksweg ef fect? Provincie en gemeente hebben verder afgesproken dat, behalve eventuele alternatieven die uit de brede verkeersvisie naar vo ren komen én de twee varianten voor verdubbelingen van de Sloeweg, in het MER wordt ge keken naar een minder groot schalige oplossing voor de pro blemen ('nulplus-alternatief'). In dat scenario worden relatief kleine ingrepen gedaan op of rond de Sloeweg, zodat de weg optimaal kan worden benut. Dat zou een voorlopige oplos sing kunnen zijn, die gunstig voor het milieu en minder kost baar is dan bijvoorbeeld het ver dubbelen van de Sloeweg. Bij het slopen van asbest uit woningen aan het Rozenhofje in de Hogeweg dragen de slopers veiligheidshalve speciale pakken. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De sloop van het Vlissingse Middengebied is begonnen. Medewerkers van sloopbedrijf Sturm en Dekker uit Oostkapelle zijn druk bezig asbest te verwijderen uit wo ningen aan het Rozenhofje in de Hogeweg. Het te slopen gebied wordt be grensd door de Hogeweg, Schuitvaartgracht, Kelder mansstraat en Bonedijkestraat. In dat gebied komen ongeveer 172 nieuwe woningen en een Open Wijkschool terug. Sturm en Dekker is begonnen met het verwijderen van asbest houdend materiaal. Dat is on der meer te vinden in de pla fonds, afvoerpijpen en schuur tjes. Nadat al het asbest is wegge haald, wordt begonnen met de echte sloop van de huizen. Als eerste gaan de woningen aan het Rozenhofje tegen de vlakte. Gelijktijdig worden de huizen aan de westkant van de Bone dijkestraat gesloopt (nummers 171 tot en met 273), de Minis ter Lelystraat 7 en de President Rooseveltlaan 98 tot en met 116 Daarna volgt het appartemen tencomplex aan de oostkant van de Bonedijkestraat, tege lijk met de appartementen aan de Schuitvaartgracht. De lege en dichtgetimmerde bedrijfs panden aan de Keldermans straat worden rond de zomer gesloopt Ook de Ravensteinschool gaat tegen de vlakte, maar eerst wordt een plan ontwikkeld voor een nieuwe school. Daarin komen Het Vlot, de Sint Jozef en de Ravensteinschool. Daar naast wil het gemeentebestuur foto Ruben Oreel er een aantal gemeenschappelij ke voorzieningen realiseren, zo als een peuterspeelzaal, een sportzaal, mediatheek en bui tenschoolse opvang. Tijdens de zomervakantie zal het appartementencomplex ten noorden van de school aan de Hogeweg worden gesloopt. Tot die tijd blijven de woningen staan en vormen ze een soort buffer voor de school. De school verhuist naar verwach ting in 2005 naar een tijdelijke huisvesting in de directe omge ving van de Bonedijkestraat. De sloop van de eerste fase van het Middengebied is in 2004 af gerond. VLISSINGEN - De Walcherse gemeenten houden op 6 april een werkconferentie over een nieuw, lokaal gezondheidsbe leid. Ook inwoners kunnen aan schuiven om mee te praten. De conferentie duurt van 17 tot 21.30 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis van Veere in Domburg. De conferentie vindt plaats ter voorbereiding op het schrijven van een nieuwe nota lokaal ge zondheidsbeleid Walcheren 2005-2008. De GGD heeft in op dracht van de gemeenten een gezondheidsenquête uitgevoerd. Tijdens de conferentie worden de belangrijkste uitkomsten ge presenteerd. De gemeenten willen graag dat inwoners komen meepraten. Zij krijgen de mogelijkheid om in een aantal workshops oplossin gen aan te dragen voor diverse gezondheidszorgthema's. Ook raadsleden doen mee aan de workshops. Belangstellenden kunnen zich voor 19 maart opgeven via het deelnameformulier. Dat is te vin den op internet, www.vlissin- gen.nl of op te vragen via de tele foonnummers 0118-487356 of 0118-487102. Middelburg verliest aantrekkingskracht door gebrek aan goed aanbod horeca NlELBURG - De onderne- het centrum van Middel- ur§ tabben de gemeenteraad jtvraagd om alsnog een extra c hergunning voor een café ^Rtrekken. Ze vrezen dat de minder aantrekkelijk «wdt als mensen minder moge- den hebben om uit te JjJ nu besloten is, getuigt van ^Politiek", aldus H Boers, jatter van de Vereniging On- ™ners Middelburg (VOM). e ajn het centrum van Wal cheren. Althans, dat willen we zijn. Dat dien je ook op dat ge bied waar te maken." Volgens de VOM zoeken, sinds de slui ting van discotheek The Night- train vorig jaar, steeds meel mensen 's avonds hun vertier buiten de stad. Dat is geen goe de ontwikkeling, vindt de vereni ging, vooral omdat Middelburg straks studentenstad wordt en extra jongeren wil trekken. Tot vorig jaar mochten drie za ken in het centrum op vrijdag en zaterdag na twee uur 's nachts open zijn: café Rooie Oor tjes, dancing The Opera en disco theek The Nighttrain. Toen The Nighttrain sloot, dienden een aantal ondernemers een verzoek in om de nachtvergunning over te nemen. Die werden allemaal afgewezen. Het college van B en W besloot de vergunning te be waren voor een nog te bouwen discotheek buiten het centrum. Burgemeester K. Schouwenaar verklaarde bovendien dat het uit het oogpunt van veiligheid en openbare orde een slecht idee was om nog een nachtzaak in het centrum toe te staan. Vol gens de VOM leveren de nachtza ken echter zelden problemen op. En er is nu gewoon te weinig aanbod, zegt Boers. „We vinden dat de jeugd meer te kiezen moet hebben dan de twee zaken die er nu zijn. Bovendien kun nen ze zich daar binnen nauwe lijks bewegen, zo druk is het." Aantrekkingskracht De ondernemers zijn bang dat Middelburg door het karige ho- reca-aanbod zijn aantrekkings kracht voor jongeren verliest. Dat zal ook gevolgen hebben voor de rest van het uitgaansle ven, de detailhandel en het woon- en leefklimaat in de stad, voorspellen ze. „Een bezoeker wil overdag kunnen winkelen, 's avonds kunnen eten en naar het café kunnen gaan en na twee uur door kunnen gaan zonder daarvoor eerst vervoer te hoe ven zoeken", stelt de VOM. „De verschillende typen horeca, de tailhandel, bewoning en overig bedrijfsleven eisen dwarsverban den om als stad aanspraak te maken op een gezonde economi sche en maatschappelijke ont wikkeling." Boers is gepikeerd omdat de Stuurgroep Binnenstad, het vas te overlegorgaan van het ge meentebestuur over zaken die spelen in het centrum, niet is ge raadpleegd over de nachtvergun ningen. „Het gemeentebestuur door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Camping Moens in Westkapelle mag ver huizen van de K. de Vosweg naar de Joossesweg. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben de bezwaren afgewezen die inge diend waren tegen de verplaat sing. Met name de Vereniging van appartementen Zuider- strand en de Vereniging ter be hartiging Belangen Huiseigena ren aan de Joossesweg zijn fel te gen. GS hebben gisteren een ver klaring van geen bezwaar afge geven. Moens kan op de huidige plek niet uitbreiden, omdat het ge bied is aangewezen voor natuur ontwikkeling. De provincie kwam daarop met het voorstel om de camping te verhuizen naar de Joossesweg. De verenigingen van apparte menteneigenaren aan de Joosses weg en het Zuiderstrand willen niet dat de camping verplaatst wordt, omdat de verhuizing in strijd zou zijn met Streekplan Zeeland, Daarin is de Joosses weg volgens hen aangewezen als natuurgebied. In de Regiovisie Walcheren 2000+ zijn criteria uitgewerkt voor de verplaatsing van campings. Daarin staan acht locaties. De Joossesweg staat daar niet bij. In het geval van een zwaarwegend, maat schappelijk belang en bij het ontbreken van een goed alterna tief, mag van de acht locaties worden afgeweken. De twee ver enigingen vinden dat er geen goede belangenafweging is ge maakt tussen uitbreiding op de bestaande locatie, een alternatie ve of de locatie aan de Joosses weg. Volgens het Streekplan Zeeland is de nieuwe plek van de cam ping aangewezen als bosgebied en niet als nieuw natuurgebied Daaruit blijkt volgens het Veer- se gemeentebestuur en de pro vincie Zeeland dat de verhui zing niet in strijd is met het Streekplan. De gemeente Veere heeft de be zwaarmakers erop gewezen dat natuurontwikkeling in het We- gelingengebied tussen Domburg en Westkapelle centraal staat. Bedrijven en functies die daar mee in strijd zijn, moeten ver plaatst worden. Verplaatsing van de camping uit het Wegelin- gengebied is in de Regiovisie Walcheren 2000+ als actiepunt opgenomen, omdat de camping op de huidige locatie door de na tuurfunctie niet kan uitbreiden Het zuidwestelijk kustgebied van Walcheren is daarentegen juist aangewezen als dag- en ver- blijfsrecreatiegebied. Belangen De gemeente Veere en in navol ging de provincie Zeeland stel len nu dat met de verplaatsing van camping Moens twee 'zwaar wegende maatschappelijke be langen' gediend worden. De natuur in het Wegelingenge- bied kan verder ontwikkeld wor den én camping Moens kan zich kwalitatief verbeteren. „Beide belangen", aldus de gemeente, „rechtvaardigen naar onze me ning dat het geplande bos op een andere locatie wordt aange legd Gedeputeerde Staten zijn het eens met de zienswijze van de ge meente Veere. De provincie heeft gisteren laten weten dat te gen de verplaatsing van de cam ping geen planologische bezwa ren bestaan. (Advertentie) gebruikte bedrijfsauto kopen www.autosturm.nl heeft over de hoofden van de stuurgroep een besluit geno men. Als de stuurgroep over dit soort zaken niet mag meepra ten, moet de gemeente zo'n or gaan niet instellen." Motie Vorige maand verwierp een meerderheid van de gemeente raad een motie van de Politieke Partij Middelburg voor het ver strekken van een derde nacht vergunning. Het CDA, de VVD, de Christenunie, de SGP en Middelburgse Belangen waren tegen. De PvdA, SP, D66 en GroenLinks steunden de motie. door Rolf Bosboom GOES - Is het denkbaar dat een kerkgenootschap zich vestigt op een bedrijventerrein? Die vraag heeft de evangelische gemeen schap Rafaël Goes neergelegd bij de gemeente Goes. Rafaël Goes wijst in haar brief op een situatie in Vlissingen, waar de gemeente heeft meege werkt aan de verhuizing van de vrije evangelische gemeente Beréa naar een pand op bedrij venterrein Baskensburg. Rafaël Goes bestaat sinds eind jaren tachtig en is sindsdien ge staag gegroeid. Momenteel telt de evangelische gemeenschap 225 leden en ongeveer 75 gastle- den, voor het overgrote deel af komstig uit Zuid- en Noord-Be veland. Het kerkgenootschap houdt samenkomsten op zon dag. Verder zijn er doordeweeks studieavonden, vergaderingen en bijeenkomsten van de jonge rengroepen. De aanhoudende groei heeft er toe geleid dat Rafaël Goes diver se malen heeft moeten omzien naar een grotere locatie. Sinds eind jaren tachtig werden de sa menkomsten op zondag gehou den in De Legerdiek aan de Westwal. Na vier jaar werden deze verplaatst naar de aula van Ter Welle aan de Bessestraat. Sinds 1999 wordt op zondag ge bruik gemaakt van kerkgebouw De Hoogte aan de Populieren straat. Voor bijzondere bijeenkomsten kan worden uitgeweken naar de aula van het Buys Ballot Colle ge aan de Bergweg. Voor de doordeweekse activitei ten benut Rafaël Goes sinds kort het voormalige pand van de Prinses Beatrixschool aan de Tomatestraat. Het kerkelijk kan toor is gevestigd in het kantoor pand van Het Gors aan de Laagewei. De evangelische gemeenschap verwacht op korte termijn ook uit De Hoogte te groeien. Daar om ziet zij opnieuw om naar een ander onderkomen. Daarbij is in eerste instantie gedacht aan een schoolgebouw, maar daar voor blijken momenteel geen mo gelijkheden te zijn. De Wester- keri<, die te koop staat, is geen reële optie gebleken. Het liefst zou het kerkgenoot schap alle activiteiten concentre ren op één locatie, in een eigen gebouw. De voorkeur gaat daar bij uit naar een bedrijfspand. Groot voordeel daarvan is dat het parkeren en het gebruik van muziekinstrumenten tijdens de diensten op een bedrijventer rein niet voor overlast zullen zorgen. In een brief aan het Goese ge meentebestuur probeert het kerkgenootschap te peilen in hoeverre men bereid is mee te werken aan de vestiging van een kerkelijke gemeente in een be drijfspand. Daarvoor is onder meer wijziging van de bestem ming van het pand nodig. Rommelmarkt wijkvereniging VEERE - Wijkvereniging Zanddijk-Veere houdt za terdag 13 maart een rom melmarkt in de gymzaal aan de Frans Naerebout- straat in Zanddijk. De markt is geopend tussen 10.00 en 14.00. Bij voldoen de belangstelling is er om kwart voor elf een verkoop bij opbod. Te land, ter zee en in de bus; lees steeds het werk van A. Camus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9