Britten weg uit Guantanamo PZC Volop speculaties over gepakte huurlingen sSÊÏÏMS Proces in Servië tegen verdachten bloedbad van Ovcara Franse politie: leider Rwanda liet toestel president neerhalen Onverwachte steun Europarlement voor Haagse drugsbeleid Amerikanen zien vijftal na twee jaar cel niet langer als gevaar Moordenaar Lindh niet geestesziek Amerikaanse sluipschutter nacht executie Poetin maakt regering bekend Ingrid Betancourt zou nog leven Kano vaccineert weer tegen polio Cel voor overval op sigarettentruck Getuige van moord op Djindjic doodgeschoten I fc-' Israël stopt met markeren Arabieren woensdag 10 maart 2004 door Esther Gotink LONDEN - Vijf van de negen Britten die twee jaar lang door de Amerikanen zijn vastgehou den op Guantanamo Bay in Cu ba, zijn gisteren naar huis gevlo gen. De Verenigde Staten be schouwen hen niet meer als ge vaarlijk. Met een militair toestel landden de vijf gisteravond op de basis Northolt bij Londen. Scotland Yard nam de mannen meteen in hechtenis voor verder verhoor onder de Antiterrorismewet. De vijf werden eind 2001 en be gin 2002 opgepakt door Ameri kaanse troepen, op verdenking van banden met de Taliban of Al Qaeda. Familie heeft steeds hun onschuld bepleit, deson danks werd de mannen rechts bijstand en familiecontact ont zegd. Samen met zo'n 660 ande re gedetineerden leefden ze de afgelopen twee jaar in volledig isolement in het kamp op Cuba. Drie van de vijf werden opge pakt tijdens een reis naar Paki stan. Hun families verklaarden dat een van hen naar Pakistan ging om zijn toekomstige bruid te ontmoeten, en dat zijn twee vrienden waren meegereisd. Van de andere twee gaf een zijn baan als verpleger op om Ara bisch te studeren in Pakistan, de andere wilde een trektocht maken. De ex-verpleger werd opgepakt in het Tora Bora-gebergte. De wandelaar werd aanvankelijk ingerekend door de Taliban die dacht dat hij een spion was. Hij kwam in Guantanamo terecht, nadat Amerikanen hem aantrof fen in een gevangenis in Kanda har. Onbruikbaar De Britse veiligheidsdienst MI5 heeft al met de vijf mannen ge sproken, maar die getuigenissen blijken onbruikbaar voor een Britse rechtbank omdat de ver dachten geen toegang hadden tot rechtsbijstand. Volgens Mi chael Bimbaum van advocaten- bond Bar Council is het onmoge lijk de mannen in Engeland te vervolgen. „Als het Amerika na twee jaar verhoor niet is gelukt de hechtenis te rechtvaardigen, waarom denken we dan nu wel opeens bewijzen te vinden?" Minister David Blunkett van Binnenlandse Zaken zei dat het niet zal lukken vier andere Brit ten in Guantanamo vrij te krij gen. Hij noemde de bewijsvoe ring tegen deze verdachten 'be ter bruikbaar in Amerika dan in Groot-Brittannië'. Hij zei dat hun zaak anders ligt, omdat ze zijn gearresteerd 'in de gevechts zone' in Afghanistan. Een van hen moet vrijwel zeker voorko men voor de eerste krijgsraad in Guantanamo. Hij zou hebben toegegeven dat hij van plan was de gifstof anthrax over Londen te verspreiden. Minister Jack Straw van Buiten landse Zaken heeft beloofd bij de Verenigde Staten aan te blij ven dringen op een eerlijke be handeling van de vier in Guanta namo. „Ons standpunt is onver anderd: de gedetineerden moe ten berecht worden volgens in ternationale rechtsnormen en anders worden overgeleverd aan Groot-Brittannië." GPD WASHINGTON - Een rechter de \merikaanse staat Virgi nia h«ft gisteren de Amerikaan John Muhammad terdoodveroor- („IJ wegens een van de tien ihnpscbuttermoorden in okto- jt, 2002 in Washington DC en naleving. De magistraat volgde met zijn airaak het advies dat de jury j. jjet proces ai in november bad uitgebracht. Als executieda- „jjs 14 oktober vastgesteld, feester LeRoy Milette wees het beroep van Muhammad van de har,d De veroordeelde had ge ragd dat zijn veroordeling Bt op feiten en de wet was ge baseerd, maar op veronderstel lingenen emoties. De jury achtte de veteraan van te Golfoorlog schuldig aan de Virginia. De leden adviseer- okj de rechter hem de zwaarst mogelijke straf op te leggen. Mohammad wordt samen met c n handlanger Lee Boyd Mal- vo in verband gebracht met in totaal tien moorden in de staten Virginia en Maryland en in de Amerikaanse hoofdstad Was hington DC. ANP/DPA/RTR Onderzoekers in Frankrijk woest over schaarste PARIJS - Meer dan tweedui zend wetenschappelijk onder zoekers in Frankrijk hebben gis teren hun ontslag ingediend uit protest tegen het gebrek aan middelen en personeel. De schaarste is vooral een ge volg van bezuinigingen op de rijksbegroting, want weten- tóappelijk onderzoek in Frank rijk is een publieke aangelegen heid. Volgens de wetenschap pers haalt Frankrijk zijn toe komst door de bezuinigingen on deruit, of het nu gaat om onder zoek op medisch gebied, kerne nergie of de toekomst van de andbouw. ANP Cel en zweep voor hoogleraar RIYAD - Een Saoedische hoogle raar is gisteren veroordeeld tot drie jaar cel en driehonderd zweepslagen wegens het bespot ten van de islam. Mohammed al Sehmv heeft volgens studenten fezegd dat 'ontucht' toelaatbaar is- Hij zou ook de profeet Mo- tommed bespot hebben. AiSehmy werd aanvankelijk be schuldigd van geloofsverzaking, wat met de doodstraf kan be straft worden. Later werd de aanklacht veranderd in bespot tingvan de islam. Zowel de aanklager als de advo caat van verdediging gaan in be roep tegen de uitspraak. AP STOCKHOLM - De moordenaar van de toenmalige Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Anna Lindh. was ten tijde van zijn daad niet ernstig geestesziek. Dit stelt een psychiatrisch rapport, opgesteld in opdracht van de Zweedse justitie. Een magistraat die bij de zaak be trokken is, heeft dit gisteren tegenover de pers bevestigd. Lindh werd op 10 september vorig jaar in Stockholm neer gestoken en overleed de volgende dag aan haar verwon dingen. ANP/AFP/RTR MOSKOU - De Russische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Sergej Lavrov (53), wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van de Russische Federatie. Presi dent Poetin maakte gisteren zijn nieuwe regering bekend, vijf dagen voor zijn verwachte herverkiezing. Hij krimpt het aantal ministeries in tot zeventien. De scheidende minister van Buitenlandse Zaken, Igor Ivanov, wordt secretaris van de Russische Nationale Vei ligheidsraad. De als liberahl geldende minister van Cul tuur Sjvydkoj wordt vervangen door Aleksander Sokolov. Minister Sergej Ivanov van Defensie behoudt zijn functie in de nieuwe regeringsploeg, net als de hervormers Alek- sej Koedrin en German Gref op respectievelijk Financiën en Economische Ontwikkeling en Handel. ANP/DPA/AFP ANDESGEBERGTE - Rebellen in Colombia hebben la ten weten dat hun Frans-Colombiaanse gijzelaar Ingrid Betancourt 'leeft en in goede gezondheid' is. De Farc-re- bellen hebben echter een Frans voorstel voor een gevange- nenruil verworpen. Senator Betancourt werd twee jaar ge leden gegijzeld tijdens de campagne voor de presidents verkiezingen. Door haar huwelijk met een Fransman heeft zij ook de Franse nationaliteit. ANP/AFP LAGOS - De Nigeriaanse deelstaat Kano wil weer gaan vaccineren tegen polio. De deelstaatsregering had een in entingscampagne zes maanden geleden opgeschort uit angst dat met de bestaande voorraden was geknoeid als onderdeel van een westers komplot om de regio te ontvol ken. Daardoor wist de ziekte zich verder door West-Afri- ka te verspreiden. Moslimleiders hadden gezegd dat de voorraden waren be smet met onvruchtbaarheidsmiddelen en het aidsvirus konden verspreiden. De regionale autoriteiten willen nu vaccin uit Maleisië en Indonesië importeren. ANP/RTR KORTRIJK - De rechtbank in Kortrijk in België heeft gis teren celstraffen opgelegd van drie maanden tot acht jaar aan de overvallers van twee Nederlandse vrachtwagens met sigaretten. De overvallers hadden zich in 2000 vermomd als zwaarbe wapende agenten. Ze dwongen de vrachtwagens uit Ber gen op Zoom te stoppen in Sint-Niklaas. ANP/Belga Joegoslavische troepen (achtergrond) en Servische paramilitairen begeleiden een Kroatische burger na de inname van Vukovar in november 1991. foto Srdjan Ilic/AP van onze redactie buitenland van onze redactie buitenland BELGRADO - In de Servische hoofdstad Belgrado is gisteren het proces begonnen tegen zes Serviërs die ervan worden ver dacht in 1991 192 Kroatische krijgsgevangenen te hebben ver moord. De verdachten behoor den destijds tot een paramilitai re groep die in de Kroatische stad Vukovar vocht tegen de on afhankelijkheid van Kroatië. Drie officieren van het voormali ge Joegoslavische leger die op dracht zouden hebben gegeven tot wat het 'bloedbad van Ovca ra' is gaan heten, staan terecht voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. De zes verdachten die, met instemming en onder toezicht van het tribunaal, in Belgrado worden berecht zou den de moorden hebben ge pleegd. Volgens de aanklacht schoten de verdachten op 20 november 1991 op een varkensboerderij in Ovcara 192 krijgsgevangenen dood die waren weggevoerd uit een ziekenhuis in Vukovar. De slachtoffers moesten in een rij voor vers gegraven kuilen staan en werden vervolgens met ma chinegeweren neergemaaid. Oorspronkelijk waren acht men sen aangeklaagd voor het bloed bad, maar een verdachte over leed maandag als gevolg van een zelfmoordpoging en een an dere zal als getuige tegen de zes optreden en hoeft daarom zelf niet voor de rechter te verschij nen. Nadat de aanklacht, met daann de naam van alle 192 slachtoffers, was voorgelezen, kreeg de hoofdverdachte, Mirol- jub Vujovic, het woord. Hij ont kende schuld en noemde de aan klacht een 'compleet verzinsel'. Hij verklaarde alleen uit de tweede hand te hebben gehoord over wat er op de boerderij was gebeurd. AP wnonze redactie buitenland HARARE - De huurlingen die zondagavond in Zimbabwe strandden, zouden op weg zijn gtweest naar het kleine olierijke frjuatoriaal-Guinea. De minis- ter van Informatie van dat land, Augustin Nse Nfumu, liet giste- ron weten dat daar vijftien huur lingen zijn aangehouden. Ze zou den van plan zijn geweest om president Teodoro Obiang te ver moorden. vijftien waren volgens de mi nister de voorhoede van de pwp van 64 die zondagavond vi' Zuid-Afrika vertrok en in Zimbabwe strandde. Zimbabwe het vrachtvliegtuig waarin Jl reisden in beslag genomen en öeinzittenden aangehouden. J de hoofdstad van Zimbabwe, Harare, werd beklemtoond dat ®ei om een Amerikaans toestel gaat. President Mugabe heeft de VS en Groot-Brittannië herhaal delijk beticht van pogingen zijn regime omver te werpen. In het buurland Zuid-Afrika werd bevestigd dat de Boeing-727 daar zonder toestem ming is opgestegen. De Ameri kaanse strijdkrachten verkoch ten het vrachtvliegtuig in 1985 aan iemand in Kansas. Die liet gisteren weten dat het toestel af gelopen week aan een Zuid-Afri kaanse onderneming is doorver kocht. Het had dus een Zuid-Afrikaanse registratie moeten krijgen. De kennelijke koper, de firma Logo Logistics, bezwoer giste ren in Zuid-Afrika dat de inzit- enden van het toestel mensen zijn die in Congo mijnen gingen beveiligen. De Zuid-Afrikaanse pers speculeerde dat het vlieg tuig inderdaad huurlingen ver voerde, maar mogelijk een l&GRADO - Een ooggetuige n e moord op de Servische premier Zoran Djindjic is vorige eeVo°r zijn huis doodgescho- at heeft een rechter in de miszaak tegen de verdachten °P Djindjic giste- *1 bekendgemaakt. u volgens de rechter geen duidelijke bewijzen dat het slachtoffer, de 51-jarige Kujo Krijestorac, is vermoord om te voorkomen dat hij als getuige zou optreden in de rechtszaak, Een van de advocaten van de fa milie Djindjic, zei ook niet te kunnen zeggen of Krijestorac is vermoord omdat hij zag wie Dj indjic doodschoot. AP nood- of tussenlanding moest maken. Zimbabwe zou in ieder geval niet het reisdoel van de raadselachtige groep zijn ge weest. Clan Het Zuid-Afrikaanse dagblad Beeld berichtte gisteren op ba sis van bronnen uit de wereld van inlichtingendiensten al dat het toestel mogelijk op weg was naar Equatoriaal-Guinea. Dit dankzij enorme olievoorraden steenrijke en dunvolkte land wordt geleid door een clan waar van de leden sinds december on derling verbitterd ruziën. In de hoofdstad van Equatori- aal-Guinea, Malabo, is de rege ring ervan overtuigd dat de huurlingen in het vliegtuig deel uitmaken van de groep die ter plaatse is opgepakt. Het gaat daarbij om Zuid-Afnkanen, een Duitser en een aantal huurlin gen uit de Kaukasus. Zij zou den, onder leiding van een Zuid-Afrikaanse ex-kolonel Nick, de president van Equatori- aal-Guinea hebben willen do den. Dat had vrijdag moeten ge beuren maar 'Nick' stelde de operatie uit. Hij heeft bekend, melden de autoriteiten In december deed een halfbroer van president Obiang al een po ging tot staatsgreep. Die misluk te. maar familieleden van de pre sident proberen nog steeds te voorkomen dat die zijn zoon Te- odorin tot zijn opvolger be noemt. ANP/AFP/EFE 4 .V'Ay-W - t - Y JERUZALEM - Het Israëlische parlement stopt met het markeren van de helmen van Ara bische werklui met rode verf. Arabische advoca ten noemden de maatregel racistisch en discri minerend. Parlementsvoorzitter Reuven Rivlin gaf daarop gisteren de opdracht de actie te sta ken. Op de helmen van bouwvakkers, die aan een uitbreiding van het regeringsgebouw werken, werd rode verf aangebracht, zodat ze voor de beveiligingsmedewerkers makkelijk waren te herkennen. De werklui zouden een potentieel veiligheidsrisico vormen voor Israël. In totaal werken 25 Arabische bouwvakkers, die aan strenge veiligheidscontroles zijn onderworpen aan de nieuwe vleugel. In Israël is 20 procent van de bevolking Arabisch. De minderheden- groep klaagt al lang over discriminatie in het onderwijs, bij huisvesting en werkgelegenheid. foto Barkay Wolfson/AP PARIJS - De huidige Rwandese leider Paul Kagamé was tien jaar geleden de hoofdverant woordelijke voor het neerhalen van een vliegtuig dat de presi denten van Rwanda en Burundi vervoerde. Dit staat in de conclusies van een Frans politieonderzoek door de Nationale Anti-Terroris tische Divisie (DNAT). Het Fran se dagblad Le Monde bericht dit in zijn editie van vandaag. De DNAT heeft haar rapport eind januari aan onderzoeksrechter Jean-Louis Brugière overgedra gen. Nadat het vliegtuig op 6 april 1994 was neergehaald, ontstond een golf van geweld in Rwanda Zo'n 800.000 Tutsi's en gematig de Hutu's werden afgeslacht on der leiding van Hut u-extremis ten die vreesden de macht in het land weer aan de Tutsi-minder- heid te verliezen. Dat gebeurde vervolgens toch. toen Kagamé als Tutsi-guerrillaleider vanuit het buurland Uganda Rwanda in juli 1994 veroverde. Hij is sihdsdien de sterke man van het Midden-Afrikaanse land. Ka gamé wordt vandaag in Brussel verwacht voor een officieel twee daags bezoek aan België. Kagamé heeft altijd de geruch ten bestreden die stelden dat zijn beweging, het Rwandese Pa triottische Front (FPR), het vliegtuig neerhaalde om een om wenteling te bewerkstellingen. De FPR zou dan de macht kun nen grijpen. Het front zou onder de toen reeds gesloten vredes overeenkomsten slechts een bij rol krijgen in de politiek van Rwanda. ANP/AFP door Ton van Lierop STRAATSBURG - Groenlinks in het Europees Parlement heeft gisteren in Straatsburg onver wachte steun gekregen voor het Nederlandse drugsbeleid. Een dertigtal Europarlementariërs van de Britse Conservatieven steunde een tekst van Groen- Links-collcga Buitenweg om Ne derland het recht te geven een ei gen drugsbeleid te blijven voe- Opmerkelijk genoeg stemde ook de Ierse ex-winnares van het songfestival Dana, die onder haar eigen naam Rosemary Scal- lon zitting heeft in het EP, in met de tekst van Buitenweg. Da na staat in het parlement be kend om haar extreem-katholie ke opvattingen. Dana noch de Britse Conserva tieven steunen in principe de Ne derlandse tolerantie tegenover softdrugs. De Conservatieven vinden echter dat lidstaten het recht moeten houden hun eigen beleid te blijven voeren, het zo geheten subsidiariteitsprincipe. Door de steun van de Conserva tieven kreeg Buitenweg een nip te meerderheid achter zich om te stellen dat Europese wetge ving over minimale straffen voor drugshandel zich moeten toespitsen op 'grootschalige, grensoverschrijdende drugshan del, in overeenstemming met het subsidiariteitsbeginsel Deze tekst wordt nu toegevoegd aan een advies van CDA-Euro- parlementariër Oostlander om in te stemmen met het principe dat de minimale straf op drugs handel in de hele EU minstens één jaar moet bedragen. Daar over werden de EU-ministers van Justitie het vorig jaar al eens. Het advies van het EP is nodig om de afspraak van de ministers van Justitie te bekrachtigen. Ook de Tweede Kamer moet hier nog mee instemmen. Buiten weg heeft haar tekst aan het ad vies toegevoegd als extra garan tie voor het drugsbeleid. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5