Kerk is vrouwen wat schuldig PZC Consument niet gebaat bij liberalisering energiemarkt PZC Steeds meer techniek bij waarheidsvinding door de rechtbank Peijs op nieuwe draagvleugelboot Ziektekosten Minister Van Ardenne verlangt hulp bij emancipatie te gast te gast 4 10 maart 1954 woensdag 10 maart 2004 door Marloes de Koning Minister Agnes van Ardenne van Ontwikkelingssamen werking wil religieuze leiders gebruiken om vrouwenrechten te bevechten. Ze zoekt kerkleiders die binnen hun eigen religie de 'mythes' over seksualiteit en voortplan ting te lijf willen gaan. Het con doom krijgt daarin van de mi nister een belangrijke plaats. .(Ik zeg het altijd zo: je bent pas een vent als je aan een condoom went." „Religie is een positieve kracht in een samenleving", benadrukt Van Ardenne. De CDA-minister heeft drie dagen doorgebracht in het gezelschap van voortplan- tingsdeskundigen, (oud-)minis- ters uit ontwikkelingslanden en religieuze leiders uit dertig ver schillende landen. De delegaties spraken in Am sterdam over het recht van wou wen om zelf te beslissen over hun seksleven en kinderwens. Het was voor het eerst dat op zo'n conferentie nadrukkelijk ook religie en cultuur ter spra ke kwamen. „We zien óók dat religie gebruikt wordt als kracht om macht te verdelen. En rara, dat valt altijd in het na deel van vrouwen uit. In nogal wat religies worden vrouwen klein gehouden en zijn er uit wassen, zoals besnijdenis. Reli gieuze leiders kunnen daar ver andering in brengen." - Willen die leiders dat wel? „Niet allemaal. Wij zoeken de religieuze leiders die durven de barrières binnen hun eigen kerk en cultuur te doorbreken. Ker ken geven een dubbele bood schap af. Dat doet mijn eigen kerk, de katholieke, ook. Ze ver spreiden mythes, bijvoorbeeld dat condoomgebruik juist aids zou bevorderen. De religieuze leiders die daar tegenin gaan moeten zich aansluiten bij het netwerk dat we hier gestart zijn. Op onze internetpagina staan ook voorbeelden van hoe het óndanks culturele en reli gieuze vernederende praktijken toch goed kan komen, zonder dat vrouwen daarbij door hun samenleving verstoten worden. Want als dat gebeurt, is het mid del erger dan de kwahl." Van Ardenne gelooft in 'blijven praten'. - Is het niet tijd om met de vuist op tafel te slaan? Geen ontwikkelingshulp meer voor landen waar meisjes besneden worden bijvoorbeeld? Ze knikt. „Jawel, maar dit is het ragfijne spel van de diplo matie. De ene keer gebruik je de wortel en dan de stok. Het is be lonen en straffen. Je kunt veel via regeringen doen, maar ook via vrouwenorganisaties. Ik zet op beide sporen in." Ze heeft hooggespannen verwachtingen van de periode waarin Neder land de Europese Unie voorzit, van 1 juli tot eind december. „Ik zet, als wij voorzitter zijn, keihard in op de resultaten van de conferentie in Cairo, die we tien jaar geleden hebben gehou den. Toen is afgesproken dat we achttien miljard euro per jaar nodig hebben voor bijvoorbeeld seksuele voorlichting, de toe gang tot voorbehoedsmiddelen en gezondheidszorg. We hebben nu pas de helft bij elkaar. Ne derland houdt zich aan de af spraken, maar bijvoorbeeld Groot-Brittannië, Duitsland en Frankrijk moeten dat ook doen. We kunnen het zo niet maken We doen zoveel beloftes op in ternationale conferenties en ko men ze vervolgens niet na. Ik wil deze thema's tijdens het EU-voorzitterschap ook koppe len aan de aidsbestrijding, maar dan moet er wel nog meer geld bij." „President Bush heeft de bijdra ge van de VS aan het VN-fonds voor bevolkingsactiviteiten (Un- fpa) stopgezet. Ik weiger me daarbij neer te leggen. Als terro rismebestrijding zo belangrijk is, dan is armoedebestrijding ook keihard nodig en daar zijn we via de vrouwen hard mee be zig." Eeuwenlang gold de bekentenis als belangrijkste bewijs in het strafproces. Tot in de achttiende eeuw werden op zoek naar de waarheid mensen gefolterd. In de VS dringt de leugendetector ai door tot het sollicitatiege sprek. Nederland zoekt de waar heid met een eigen vondst: de ge heugendetector. door Klaas de Graaff Een strafproces zonder beken tenis blijft lastig. In de VS stelt de openbaar aanklager een lagere straf in het vooruitzicht als de beklaagde een minder zware aanklacht opbiecht. Plea bargaining noemen ze die gewoonte. Zowel rechtbank als advocaat is er veel aan gelegen de verdachte die kant op te stu ren. Dat betekent immers een snellere procedure zonder jury en die tijdwinst is wel wat straf vermindering waard. Ook in Nederland neigen som mige rechtsgeleerden ertoe deze vorm van rechtspraak te propa geren. Dat aan het bekennen ook nadelen zitten, weten opspo ringsambtenaren maar al te goed. Bij moordzaken melden zich doorgaans allerlei met schuldgevoel beladen stakkers. Daarnaast slaan ook reële ver dachten na een dagenlange on dervraging door om maar met rust te worden gelaten. Vaak zullen zij tijdens de rechtszit ting de magistraten alsnog trachten te overtuigen dat zij ten onrechte een bekentenis heb ben afgelegd. Het hangt dan van het andere bewijsmateriaal af in hoeverre rechters de ver dachte geloven. De Puttense moordzaak bewees dat het nog steeds mogelijk is op grond van aanvankelijke bekentenissen te worden veroordeeld. Daarentegen moest onlangs de wegens moord op de weduwe Wittenberg veroordeelde fiscaal jurist ervaren dat een ontken ning het aflegt tegen technisch bewijs. Steeds vaker blijkt technisch be wijs de doorslag te geven. Dat komt door de voortschrijdende - U heeft het veel over het bui tenland, maar we importeren veel problemen met wouwen- rechten nu naar Nederland. Moet u niet aan ontwikkelings samenwerking in eigen land doen? „In het buitenland is het harder nodig Ik vind het jammer dat we in Nederland nu bezig zijn met een verschraling van onze samenleving. Er is een neiging Spruitjes van onze redactie binnenland Karla Peijs krijgt vanaf vandaag een plekje op de scheepsromp van een van de drie draag vleugelboten van Connexxion die tussen Amster dam en Velsen varen. De minister van Verkeer en Waterstaat doopt dan de drie boten die vorig jaar door Connexxion in de vaart zijn genomen. Een van die boten krijgt haar naam. De namen van de twee andere 'Fast Flying Femes' wil Connexxion nog niet ont hullen. Maar het gaat in ieder geval om een be kende levende Nederlander en een bekende in middels overleden Nederlander. „En het zijn vrouwen", aldus de woordvoerder van Con nexxion. „Want boten zijn vrouwelijk." Met de naamgeving wil de vervoerder een nieuwe tradi tie inzetten. Een van de veerboten die uit de vaart is genomen, droeg de naam van Annemarie Jorritsma. een voormalig minister van Verkeer en Waterstaat. ANP kennis van sporenonderzoek, waarvan dna-profielen wel de belangrijkste zijn. Juist zo'n mi nuscuul bloedspatje werd de veroordeelde jurist fataal. Het forensisch instituut in Rijswijk beschikt over uitgebreide ken nis en researchmogelijkheden. Maar politielaboratoria kunnen vaak zelfstandig de waarheid vinden achter vingerafdrukken en verfspoortjes. Getuigenverklaringen hebben de twijfelachtige eer om op de laatste plaats te komen. Naar mate er meer tijd verstreken is tussen misdaad en verklSring neemt ook de betrouwbaarheid af, betoogde getuigedeskundige professor Wagenaar. Al in het oude China wist de rechter dat als een verdachte op een handje ongekookte rijst kauwde, de rijst bij een leugen er weer droog uit kwam, terwijl de verdachte die de waarheid sprak de rijst als nat papje uit spuwde. Een droge mond is nu eenmaal kenmerk van stress. De Amerikanen die hun ge wraakte leugendetector ook al bij sollicitatiegesprekken ge bruiken, beweren dat in 90 pro cent van de gevallen de leuge naars eruit worden gehaald. Geheugen In de rij van waarheidsvinders past ook de geheugendetector Het nieuwe apparaat dat bij de universiteit van Maastricht is ontworpen in samenwerking met het ministerie van Justitie, reageert in tegenstelling tot de leugendetector niet op ademha ling, bloeddruk en zweetafschei- ding van de verdachte. Volgens professor Van Koppen regis treert de machine de betrouw baarheid van het antwoord als de politie naar details vraagt die alleen de dader kent. Deze 'geheugendetector' zou het best kunnen worden gebruikt als er aan het begin van het onder zoek meerdere verdachten zijn. De vraag blijft echter of ook no toire leugenaars en psychopa ten door deze detector worden ontmaskerd. Als toevoeging aan de technische bewijslast moe ten wij de geheugendetector voorlopig het voordeel van de twijfel gunnen, maar of de rech ters dat zullen doen, is nog maar de vraag. GPD Klaas de Graaff is criminoloog Minister Brinkhorst meent dat de energiesector klaar is voor het openen van de markt voor kleingebruikers per 1 juli. De puinhoop bij het Brabantse elektriciteits bedrijf Essent laat zien dat ons een ramp te wachten staat. De liberalisering van de energiesector moet wor den uitgesteld en onder de mocratische overheidscon trole blijven. door Rene Roovers Halverwege de jaren negen tig werd in Brussel beslo ten dat de energiemarkt vrijge geven moest worden. Daarmee zouden gas en stroom voor u en mij goedkoper moeten worden. Door concurrentie zou er ook meer duidelijkheid worden ge geven over de kosten. Wie zijn energierekening be kijkt, kan zien dat hier hele maal niets van terecht gekomen is. De prijzen per kilowattuur elektriciteit en per kubieke me ter gas zijn niet gedaald, maar sinds 1999 gestegen met maar liefst tachtig procent voor gas en veertig procent voor elektrici teit. Van duidelijke rekeningen is geen sprake aan de nota's is juist geen touw meer vast te knopen. En het meest ergerlij ke: het leverde een arrogant en uiterst commercieel Essent op dat zich aan de Brabantse bur gers helemaal niets meer gele gen laat liggen. Geen wonder dat mensen woedend reageren als zij als oud vuil behandeld worden als zij klagen over toren hoge rekeningen en foutieve be dragen die hele gezinnen in de problemen brengen. Als voormalig lid van de Bra bantse Provinciale Staten waag ik me af wat er in hemelsnaam sinds eind jaren negentig ge beurd is met het energiebedrijf Essent dat nog niet al te lang ge leden bekend stond als de Pnem. Natuurlijk was er ook toen kri tiek, maar de Pnem had wel de laagste prijzen in Nederland en ging prat op zijn milieuvriende lijke centrales en warm- te-krachtkoppeling. Voor klach ten kon de klant om de hoek te recht in plaats van bij een call-center in Groningen. Het bedrijf stond onder democrati sche controle van de provincie en de gemeenten. Schaalvergroting Sindsdien is er veel veranderd. We kennen Essent tegenwoor dig vooral van de billboards, tv en de sportvelden De reclame- en sponsoractiviteiten komen voort uit de liberalisering van de stroommarkt. In plaats van meer concurrentie heeft er al leen maar schaalvergroting plaatsgevonden: Essent, Nuon en Eneco beheersen de markt. Essent roept om het hardst dat het niet anders kan Het zou mee moeten in de concurrentie strijd op straffe van de onder gang. Maar dat het ook anders kan be wijst Intergas. Ook dit bedrijf wilde een paar jaar geleden mee in de liberaliseringstrend en zou voor bijna een half miljard gulden verkocht worden aan het Duitse RWE. In een brief aan alle gemeenten heb ik toen nog gewezen op de nadelen, die omstreeks die tijd pijnlijk aan de oppen-lakte kwamen bij de elektriciteitscrisis in Califomië Toen minister van Economische Zaken Heinsbroek de verkoop blokkeerde zag RWE uiteinde lijk af van de overname van het bedrijf. Intergas presenteert zich nu als een fris en Brabants energiebe drijf dicht bij huis Ook voor de prijs hoef je het bij dit 'kleine' bedrijf niet te laten. Het wordt hoog tijd dat we met zijn allen eens op de rem gaan staan en de waanzin van het marktfundamentalisme niet lan ger tolereren. Iedereen is beter af met een energiebedrijf dat de klant niet als melkkoe ziet om de beurswaarde op te krikken, om op het overnamepad te gaan in het buitenland of voor leuke douceurtjes voor de Raad van Commissarissen. Op 1 juli moeten we allemaal gaan kiezen voor onze eigen energieleverancier. Maar met de ene leverancier die we nu Aangetaste solidariteit. Op deze basis minister Hoogervorst van Volksgezond^ de nieuwe verplichte basisverzekering vry. ziektekosten. Hoogervorst (WD) wil mensen oi weinig zorg claimen, korting geven op hun ziekt kostenpremie. Wie weinig naar de dokter gaat J weinig medicijnen gebruikt, krijgt achteraf p-, mie terug. Zo hakt de minister, in zijn ijver om kostenstijging in de gezondheidszorg te lijf - gaan. in de fundering van het ziektekostenstel.^ de verdeling van de lasten op basis van solidarity tussen gezonden en zieken. Minister Van Ardenne (1) kookt samen met Thoraya Obaiv, directrice van het VN-bevolkingsfonds, het openingsdiner van het congres over vrouwenrechten. foto Juan Vrijdag/ANP om de Nederlandse cultuur als dé belangrijkste te zien, terwijl het een optelsom van verschil lende identiteiten is." „Een nieuwkomer moet de normen van een land begrijpen, maar het is ook aan de burgers die er al zijn om andere culturen te respecteren. Dan heb ik het niet over de uitwassen, zoals besnijdenis, polygamie en de dwang om het maagdenvlies te behouden. Er zijn natuurlijk grenzen aan wat je respecteert, maar Nederland is ook niet alleen spruitjes, aardappelen en sudderlapjes." GPD Het low-claimplan van Hoogervorst dat zieken een keus hebben. Dat ze om financiëk redenen kunnen afzien van een bezoek aan de dok ter. Dat ze hun medicijngebruik kunnen beperkt: De werkelijkheid is, dat vrijwel niemand voorzr lol naar de dokter gaat of medicijnen gebruikt. dat de meeste mensen - als medische leken - beter niet zelf kunnen uitmaken of professi medische hulp nodig is. Als iedereen een 1 zelf gaat dokteren, zijn de uiteindelijke (fina£ ciële) gevolgen niet te overzien. Want het gaat me; zoals bij de autoverzekering om het negeren vs: een deukje - en dus behoud van no-claimkorting. en daarmee basta. Het negeren van ziektesympt* men zal wellicht in een klein aantal gevallen hek zaam werken. Meestal echter zal financiële een slechte medische raadgever blijken. En de In haalslag die daarna gemaakt moet worden waarschijnlijk veel meer kosten dan de 'bespa gen' van het low-claimsysteem. Hoogervorst maakt zich overigens wel terecht zor gen over de schijnbaar niet te beteugelen ziekte kosten. Nu al wordt voorzien dat de basisverzeke ring, die in 2006 begint, het gebruik van de zorg drastisch zal moeten afremmen. Anders wordt het onbetaalbaar. Het is echter de vraag of financiële impulsen daartoe het beste middel zijn. Particu lier verzekerden bijvoorbeeld, werken al jaren ree; flinke eigen risico's of nemen zelf de eventuele kos ten van huisarts of tandarts voor hun rekening. On danks deze remmende prikkels stijgen ook hm ziektekosten snel. En eigen bijdragen van fonds verzekerden hebben ook niet echt geholpen. Eè ding staat wel vast. Zonder maximale spreiding zijn de ziektekosten zeker niet te dragen. Ook daar om is een low-claimkorting, die aan de spreidi^ knabbelt, een verkeerd instrument. KAARTRECORD - In het grensdorp Kiel dr echt bij Nieuw-Namen heeft de plaat selijke kaartclub een nieuw re cord gevestigd. Met 58 uur en 30 minuten kaarten werd het eerdere record van de concur renten (55 uur en 45 minuten) door De Verenigde Kaarters overtroffen. HUMOR - Een Britse psycho loog heeft onderzocht wat de mens doet lachen. Hij kwam tot de conclusie dat er vier pe rioden in het menselijk leven moeten worden onderschei den. Tot zeven jaar lacht men om raadsels en alles wat afwijk, van het gewone. Van acht tó dertien om het uitglijden ovtr een bananenschil en dergelij ke. Van dertien tot twintig os woordspelingen. Volwassene! lachen vaak om zichzelf. KRANTEN VERKOOP - 0? vijftien grote treinstations!: Nederland zullen binnenkort i kranten worden verkocht re Engelse wijze. In de vestibules komen rekjes met kranten te staan met daar bij een busje waarin het ver schuldigde bedrag kan worde gedeponeerd. Teamleider Diederik Kinds (r) en Wubbo Ockels begeleiden het zonnevoertuig Nuna, gesponsored door Nuon, naar de start. Volgens Rene Roovers moeten energiebedrijven gewoon goedkope stroom leveren en zich verre houden van sponsoractiviteiten. foto ANP hebben is er al geen touw aan vast te knopen. Laat staan als we 'tientallen' van dit soort aan biedingen op de deurmat krij gen. Gezien deze ervaringen ligt uit stel van het opengooien van de markt voor de hand. Dupe Die tijd zou dan gebruikt kun nen worden om de Nederlandse regering en Brussel duidelijk te maken dat we helemaal niet zit ten te wachten op dit soort marktwerking waar de kleinge- bruiker vooral de dupe van is. Die heeft juist baat bij een nuts bedrijf dat op een veilige, goed kope, milieuvriendelijke en aan de eisen van deze tijd aangepas te manier zijn stroom en gas aangeleverd krijgt. Jazeker, gewoon een basisvoor ziening in handen en onder de mocratische controle van de overheid. Rene Roovers was jarenlang lid van de Provinciale Staten van Bra bant en is SP-kandidaat voor het Europese Parlement. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt ee toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vow het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6* Bm Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regels voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje» Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden rvdoc'. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courent BV is een onderdeel van het Wegener concern, i* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebnraa (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dien»1 ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan ki I. Postbus 314460 AA Goes li O! ooor ons zorgvu^ï it u dit schriftelijk melden bs Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4