Studie behoud elektrogenerator Het vertrouwen is weg PZC Ouderen wennen aan computer in Clinge Rechtsbuiten of buitenbeentje? «IJ Stichting ziet alleen winnaars in kwestie slib Koegorspolder Brede studie naar vierbaans Sloeweg Provinciaal geld voor onderzoek Dj-workshop Ierse avond Circus in Philippine FAMILIEBERICHTEN NSGK. Elk kind speelt mee. giro 55 2000 Help de Giro 1 i mensen r" ^r>800 8001 1 in Irak! S? SH0 woensdag 10 maart 2004 door Marco Hamelink SLUISKIL - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland stellen geld be schikbaar voor onderzoek naar de alternatieven voor behoud van de monumentale elektro stoomgenerator op het terrein van de voormalige cokesfabriek in Sluiskil. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland had de provincie ge vraagd, de subsidie te verlenen. De elektriciteitscentrale stamt yit 1912 en de elektrogenerator die door Machinefabriek Van SAS VAN GENT - Jongerenpla- za Sas van Gent houdt op zater dag 20 maart in de Roselaer een dj-workshop voor jongeren tus sen de 14 en 18 jaar. De workshop wordt gegeven door de discjockey's van De Ver beelding en Spirit uit Gent. Zij geven les in het draaien van mu ziek en scratchen. 's Avonds kan het geleerde in de praktijk worden gebracht. Voor de Tiësto's in spe is er namelijk een dj-contest'. De workshops Worden 's middags van 16.00 tot 18.00 uur gegeven. Opgeven kan vooraf via 0115-460170 of 0115-452823. ZUIDDORPE - De KVO afdelin gen uit Axel en Westdorpe hou den op donderdag 18 maart van af 19.30 uur een Ierse avond in Restaurant Onder de Linden in Zuiddorpe. De avond wordt verzorgd door Jan Hamelinck en Nettie de Jonghe. De avond is ook open voor niet-leden. Kerkhove uit Gent werd ge bouwd, is uniek in zijn soort. Vooral de fraaie uitvoering en het marmeren bedieningspaneel zijn, samen met het siersmeed- werk met Jugendstilmotieven, van bijzondere waarde. Boven dien is de centrale een restant uit de vroege periode van de energieproductie in Zeeland en daarmee ook historisch gezien een interessant object om te be houden. Coördinator B. Dees van de werkgroep Industrieel Erfgoed is verheugd met het besluit van de provincie om ruim 7500 euro beschikbaar te stellen voor het onderzoek. „We zijn al vier jaar bezig om te proberen de unieke elektro stoomgenerator te behouden. Het was de eerste bedrijfselektri- citeitscentrale in Zeeland met een dergelijke omvang. De luxueuze aankleding met een plavuizen vloer met motief is uit zonderlijk voor een bedrijfsge bouw", aldus Dees. Scenario's Met de subsidie gaat de Nationa le Maatschappij tot Behoud, Ontwikkeling en Exploitatie van Industrieel Erfgoed (BOEI) onderzoeken wat de mogelijkhe den zijn voor de elektriciteits centrale. Hierbij wordt in eerste instantie uitgegaan van vijf sce nario's. Verplaatsing van het gebouw en generator naar een locatie aan de openbare weg nabij het kan toor van de huidige eigenaar van het terrein Heros, overbren gen van de stoomgenerator naar het voormalige badhuis bij de hoofdingang van Heros, of naar een museale locatie of zowel het gebouw als de generator demon teren en overbrengen naar een andere plaats. Ook de mogelijk heid om gebouw en generator op de huidige plaats te behou den wordt onder de loep geno men. Deze laatste optie lijkt echter weinig reëel omdat het gebouw midden op het terrein van Heros staat. „Voor ons staat hij gruwelijk in de weg", laat directeur Ade Bo de van Heros weten. „Wij opte ren dan ook voor een verplaat sing. We zien de centrale wel graag op ons terrein blijven. Het is van culturele waarde en heeft zeker een bepaalde aantrek kingskracht. Het hoort bij de ge schiedenis van het terrein", al dus De Bode. Dees wil geen voorkeur uitspre ken voor een van de vijf mogelij ke opties. „Het belangrijkste is dat de centrale niet verloren gaat. Het onderzoek van BOEI moet eerst uitwijzen welk scena rio het best haalbaar is", aldus Dees. Met de rapportage van BOEI gaat de werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland 7 april met de directie van Heros om de tafel zitten om het beste scenario te kiezen. kerkdiensten Biddag woensdag 10 maart 2004 Axel Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Burger; Biervliet Rooms-Katholieke Kerk za 19.00 uur; Boschkapelle Rooms-Katholieke Kerk zo 10.30 uur; Hoek SOW-Gemeente 19.30 uur ds Janssen; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Sytsma; Terneuzen Gereformeerde Kerk Vrijge maakt 19.30 uur ds Dunnewind; Gerefor meerde Gem'eente do 11/3 15.00 en 19.30 uur ds v.d. Heiden; Oud-Gerefor meerde Gemeente 10,00 en 17.00 uur leesdienst; Zaamslag Nederlandse Her vormde Kerk 19.30 uur ds v. Vliet; Gere formeerde Kerk 19.30 uur zie NHK; Gere formeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Visser Christelijke Gereformeerde Kerk 14.30 en 19.30 uur kand Versluis; Acht ouderen grepen gisteren de kans om in gemeenschapscentrum Malpertuus in Clinge ervaring op te doen met het gebruik van computers. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten CLINGE - Nog wat onwennig lo pen de eerste acht ouderen het gloednieuwe computerlokaal in gemeenschapscentrum Malper tuus in Clinge binnen. Acht even zo nieuwe computers staan al in de aanslag. Seniorweb be gint de eerste computercursus in Clinge. Stichting Welzijn voor Ouderen, het Seniorweb en Stichting Mal pertuus zijn trots op het bereik te resultaat. Voor alle deelne mers was er gisteren bij de offi ciële start gratis koffie en ge bak. Onderzoek wees uit dat veel Clingse ouderen belangstelling hebben voor computercursus sen. Voor hen was een ritje naar Sint Jansteen of Hulst echter net te ver. Dankzij een gift van de Rabo bank in Sint Jansteen werden de computers aangeschaft. Stichting Malpertuus betaalde mee. De inrichting van het lokaal is door vrijwilligers gedaan. Zo zijn de computertafels op wiel tjes zelf gemaakt. „Veel ouderen hebben belang stelling voor de computer. Dat komt vooral door de mogelijkhe den van internet en bankieren via de computer. De service van banken is toch verminderd. Ban ken bieden steeds meer diensten via internet aan. Dus is het voor ouderen belangrijk om een com putercursus te volgen", zegt Pet rus Acke, voorzitter van Stich ting Malpertuus. Acke volgde zelf een computer cursus in De Lieve in Hulst en in De Warande in Sint Jansteen. „Maar het is toch prettig dat we in Clinge nu ook een eigen com puterlokaal hebben." De cursus sen worden weliswaar voor ouderen gegeven, maar de onder linge leeftijdsverschillen zijn toch best behoorlijk. Veel vijftig plussers maar ook bijvoorbeeld iemand als Staf Goossen. Hij is half in de zeventig maar kruipt toch nog achter de computer. De deelnemers krijgen acht les sen in vier groepen van acht. Er is al een wachtlijst voor de vol gende serie van acht. De lessen worden gegeven door Frans Schutz van Seniorweb, dat uitsluitend bestaat uit en thousiaste vrijwilligers die oude ren vaardigheden op de compu ter bijbrengen. Seniorweb is een succes in Zeeuws-Vlaanderen. Alleen al in Oost-Zeeuws-Vlaanderen doen 140 ouderen mee aan zes tien cursussen. door Eugène Verstraeten SPUI - Als de gemeenteraad van Terneuzen besluit niet mee te werken aan een ander plan voor een slibdepot in de Koe gorspolder, zijn er juist bijna al leen maar winnaars. De Stichting Houdt Woonomge ving Koegorspolder Leefbaar schrijft dat in een open brief aan gedeputeerde T. Kramer. Dit naar aanleiding van uitlatin gen van Kramer dat er bij een dergelijke stellingname alleen maar verliezers zijn. De Stichting zegt blij te zijn dat burgemeester en wethouders van Terneuzen niet zijn ge zwicht voor de druk van Rijks waterstaat. De winnaars zijn volgens de stichting de inwoners van Ter neuzen en met name de omwo nenden van de Koegorspolder. die worden namelijk niet gecon fronteerd met 'de realisatie van het vuilnisvat van Europa', zo als de stichting het slibdepot noemt. „Natuurlijk is ook het milieu, waaronder het omliggen de watergebied, winnaar. Een depot zonder adequate afscher ming, zoals in de Koegorspol der, zal in de toekomst zeker lek ken." De stichting wijst er op dat Rijkswaterstaat geen garanties kan geven dat dit niet zal gebeu ren. „Het is toch niet meer van deze tijd om sterk vervuild bag gerslib zomaar in een put te stor ten. Het lijkt wel of we nog in het jaar nul leven. Alsof er geen moderne verwerkingstechnie ken bestaan." Tenslotte is volgens de stichting ook de overheid de grote win naar, 'nu er een basis wordt ge maakt voor het herwinnen van het vertrouwen van de burger'. Zeeuws belang De stichting bestrijdt de uit spraak van Kramer dat een slib depot een groot Zeeuws belang dient. „Integendeel", betoogt de stichting. „Het grote Zeen» belang is om voor nu en in 4 toekomst een leefbare woonos geving te behouden en het lieu met extra te bevuilen vragen u het besluit van de ie meenteraad van Terneuzen n respecteren, ook al houdt dito dat er geen slibdepot komt." Als het Rijk met een aanwijs» komt om het depot alsnog aa^ leggen, vraagt de stichting gei, puteerde Kramer om zich fc nen het college van GS slerki maken tegen een dergelijke dwangmaatregel. „De dui» den omwonenden van de Koe gorspolder zullen dit, met h oog op een leefbare woonomgè ving en het milieu, waarderen PHILIPPINE- Circus Bavaria geeft maandag 15 maart twee voorstellingen in Philippine, Het circus maakt voor de zeven tiende keer een tournee door Ne derland en België, Tijdens de voorstelling zijn verschillende paardendressuren te bewonde ren. Ook het ouderwetse variété komt ruimschoots aan bod. Miss Maria vertoont acrobatische kunsten aan een roterende halve maan en Miss Krskova is te be wonderen aan het verticale koord. De rood-gele tent van het circus uit Evergem met plaats voor 500 bezoekers staat aan de Hobein- straat. De voorstellingen zijn 15 maart om 16.00 en 19.00 uur, bij nader inzien In het bericht over de vergadering de dorpsraad Koewacht is de datin weggevallen. De vergadering is rót morgen (donderdag), maar volgend! week donderdag 18 maart, om 20.8! uur in de Vlaschaard. door Rolf Bosboom 's-HEERENHOEK - Er komt een breed onderzoek naar moge lijke alternatieven voor verdub beling van de Sloeweg (N62). Daarbij wordt het totale gebied tussen Middelburg en Kapellc onder de loep genomen. -tij Door onder meer de opening van de Westerscheldetunnel en de groei van het Sloegebied rijdt er steeds meer verkeer tus sen de Bernhardweg en de aan sluiting met de rijksweg A58 De verwachting is daarom dat dë tweebaansweg op termijn moet worden verdubbeld. De -provincie heeft vorig jaar september twee altéfnatieven voor verdubbeling van de Sloe weg gepresenteerd. Belangrijk ste verschil is dat in alternatief B het sluip verkeer over de Nieu- we Rijksweg richting de Delta weg onmogelijk wordt gemaakt. Beide alternatieven gaan uit van de aanleg van vier ongelijk vloerse kruisingen in de Sloe weg. Een eerste inspraakronde heeft nogal wat kritische kanttekenin gen opgeleverd van particulie ren en organisaties. Opvallend ste reactie was die van de Zeeuwse Milieu Federatie, die de Sloeweg én de Bernhardweg wil verdubbelen, waarna de A58 tussen Nieuw- en Sint Joosland en Heinkenszand kan worden af gebroken. De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland deed de suggestie een nieuwe weg aan te leggen langs de toekomsti ge goederenspoorlijn door de Quarlespolder. De verschillende alternatieven moeten tegen elkaar worden af gewogen in een milieueffectrap port (MER). De provincie en de gemeente Borsele hebben, naar aanleiding van de inspraakreac ties, afgesproken dat daarbij niet alleen wordt gekeken naar diverse varianten van verdubbe ling van de Sloeweg, maar dat ook wordt onderzocht of de pro blemen op een heel andere ma nier kunnen worden opgelost. Daarvoor is een 'brede verkeers- visie' nodig op het totale gebied tussen Middelburg en Kapelle. Zo'n visie moet duidelijk maken hoe de wegenstructuur er in de toekomst uit kan zien en hoe sluipverkeer het beste kan wor den tegengegaan. Om een MER te kunnen opstel len dienen verder de ontwikke lingen in het gebied beter in beeld te worden gebracht. Het gaat daarbij vooral om de Sloe- lijn, de groei van het Sloege bied, de aanleg van de bedrijven terreinen Sloepoort I en II en de mogelijke komst van de Wester- schelde Container Terminal. Verder moet de bestaande ver keerssituatie verder worden geïnventariseerd: hoe druk is het precies op de Sloeweg, hoe omvangrijk is het sluipverkeer en in hoeverre hebben de al uit gevoerde verkeersmaatregelen op de Nieuwe Rijksweg effect? Het vertrouwen is weg, klonk het maandagavond raadsbreed in Zierikzee. Wie garandeert nu nog dat onder water niet meer kwes ties spelen. Want (inmid dels) ruim achthonderdui- zend euro zie je toch niet zo maar over het hoofd in zo'n relatief kleine gemeente als Schouwen-Duiveland. door Marcel Modde ZI^IKZEE - De coalitie mag op wek naar vier nieuwe wet houders. Maar welke ideoloog of baantjeszoeker wil zich nu nog in die slangenkuil werpen? [Enerzijds krijg je te maken met een organisatie die sinds de ge meentelijke herindeling van 1997 nog steeds niet goed op po ten staat. Oude gewoonten, ge spleten loyaliteit en onduidelij ke afspraken maken het werk er voor de ambtenaren niet gemak kelijker op. Daarnaast staat een ïaad die ook niet op alle fronten uitblinkt in deskundigheid en de hete adem van de kiezer con stant in de nek voelt. Het colle ge hoort doorgaans de bindende factor te zijn. Wanneer daar een belangrijke veer wordt gelaten, kan het gebeuren dat iedereen doet naar eigen goeddunken. En dat is niet altijd in het voordeel van de gemeente. In de kwestie rond de archeolo gische opgravingen aan de Kor te Nobelstraat verzuimden amb tenaren het college in te lichten over de kosten. Hen was kenne lijk de ruimte gegund voor ver gaand zelfstandig opereren. Van wie kregen ze die ruimte? Raad en college scheppen de kaders. Burgemeester en wethouders dachten te kunnen bouwen op een vakkundige afhandeling, de raad dacht er van op aan te kun nen dat het college de touwtjes stevig in handen had en de inwo ners mochten van hun bestuur louter zorgvuldigheid verwach ten. Dat collectieve vertrouwen in el kaar heeft door de Nobel- poort-affaire een flinke knauw gekregen. Nét nu het er op leek dat de gemeentelijke organisa tie zich stukje bij beetje ging vin den in het vernieuwde stramien. Nét aan de vooravond van ingrij pende bezuinigingen op maat schappelijke voorzieningen. Leg dat maar eens uit, is de vraag waarmee de raad nu tevens wor stelt. De burger ziet de acht ton die 'over de muur is gesmeten', ziet de wachtgelden voor de weg gestuurde wethouders. Hoe zit dat laatste: Het ontslag van Joost van Felius kost de ge meente niets, hij is de 65 jaar ge passeerd en krijgt daarmee een uitkering uit het pensioenfonds. Het wachtgeld voor Ger van de Velde-de Wilde, Lennie Ge- luk-Poortvliet en Gert-Jan van der Salm bedraagt voor het eer ste jaar tachtig- en navolgend zeventig procent van hun huidi ge wedde. Een wethouder van Schouwen-Duiveland verdient op jaarbasis ongeveer zeventig duizend euro. Geluk heeft recht op twee jaar wachtgeld, Van de Velde maximaal zes jaar. Van der Salm is vijftigplusser en wordt daarom doorbetaald tot zijn 65ste. Geluk komt daarvoor niet in aanmerking, vanwege haar kortere dienstverband. Hun ontslag kan de gemeente daarmee in totaal meer dan één miljoen euro kosten. Zodra ze andere verdiensten krijgen, wordt dat geld op hun uitkering in mindering gebracht. Anderzijds kan worden vastge steld dat de gemeente die prijs ook had moeten betalen indien analyse de wethouders over twee jaar bij de volgende verkiezingen wa ren weggegaan. Sterker nog, dan had Geluk recht gehad op vier jaar uitke ring en was het bedrag per saldo alleen maar opgelopen. Gere kend tot aan de verkiezingen is de gemeente nu dus, bovenop de wedde van de vier nieuwe wet houders, feitelijk 317.500 euro extra kwijt. Wat is de rol van burgemeester Jack Asselbergs in dit verhaal? Het college verklaarde bij raads- brief vorig week stellig politiek collectief verantwoordelijk te zijn voor de miskleun rond de Korte Nobelstraat. Maar waar de raad maandagavond reeds voor aanvang duidelijk had ge maakt de koppen van de vier wethouders te zullen eisen en verder weinig ruimte liet voor hoor en wederhoor, bleef de voorzitter van het college volle dig buiten schot. Asselbergs had zelf niet anders verwacht, ver klaarde hij na afloop van het de bat. Als door de koningin be noemd bestuurder - wethouders worden door de raad gekozen - verkeert de burgemeester in een wezenlijk andere positie. Zijn politiek onafhankelijke signa tuur moet garant staan voor con tinuïteit. Maar had Asselbergs zich juist daarom gewoon niet méér moeten bemoeien met de communicatie? Achteraf erkent het college dat het wellicht be ter was geweest de raad eerder te informeren over de kwestie. Asselbergs had daarin dwin gend kunnen zijn. Zijn strikt correcte, neutrale houding is hem al vaker verweten in relatie tot het door hem hoog gewaar deerde collegiaal bestuur. Pia Berrevoets-Ringelberg werd in 2001 zonder al te veel pardon door het toenmalige college geof ferd als bliksemafleider voor be stuurlijk falen. En ook ten tijde van de gemeentelijke reorganisa tie was het wederom niet de bur gemeester die het roer ferm in handen nam. Doordat hij nu buiten schot is gelaten, heeft hij van de raad het onvoorwaardelijke vertrou wen gekregen. Aan hem, als eni ge constante factor in het spel, de zware taak dat (weer) over te brengen op de organisatie. We herinneren je hoe dapper je met je ziekte omging. We herinneren je hoe je tussen ons, midden in het leven stond. Verlost van een ongelijke strijd, omringd door hen die hem dierbaar waren, is van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa ARMAND PRUDENT DE VOS echtgenoot van Anna Maria Vermeirssen in de leeftijd van 75 jaar. Westdorpe: A. M. de Vos-Vermeirssen Overslag: Frans en Martine Nicole en Ronald Dominique Terneuzen: Antoine en Agnes Jessica en Dennis Westdorpe: Astrid en johnny Dennis en Reggy Davy Terneuzen: Ingriden Rob Ingeborg Dee-Jay Damian Familie De Vos Familie Vermeirssen Terneuzen, 9 maart 2004 Correspondentieadres: Schipholstraat 14554 BN Westdorpe De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u uitnodi gen, zal plaatshebben op zaterdag 13 maart om 10.00 uur in de kerk van Ónze Lieve Vrouw Visitatie te Westdorpe, waarna we Armand te rusten leggen op de begraafplaats aldaar. Samenkomst in de kerk. Er is gelegenheid om de familie te condoleren na af loop van de begrafenis, voor in de kerk. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. g -i nederlandse stichting voor het gehandicapte kind www.nsgk.nt De Heer is mijn herder Psalm 23 Intens bedroefd om zijn afscheid, maar oprecht dankbaar voor wat hij tijdens zijn leven voor ons ge daan en betekend heeft, delen wij u mede dat na een kortstondige ziekte, rustig en kalm is ingeslapen onze lieve vader, schoonvader, opa, broer en schoon broer IOHANNES DIRK VAN DIXHOORN weduwnaar van Anna Marie Vereecken Hoek, 7-6-1917 Oostburg, t 9-3-2004 Westdorpe: Frank en Annemieke Vereecken- ten Haken Sebastiaan, Isabel Terneuzen: A. van Dixhoorn Zwolle: C. M. Notschaele-van Dixhoorn E. E. I. Notschaele Correspondentieadres: Fam. Vereecken-ten Haken Molenstraat 14,4554 CG Westdorpe De dienst van Woord en Gebed wordt gehouden op vrijdag 12 maart om 13,00 uur in de Öpstandings- kerk, Bellamystraat 74 te Terneuzen. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats. Na afloop van de begrafenis kunt u de familie condo leren in de Opstandingskerk. Donderdag 11 maart is er van 18.00-18.30 uur gele genheid om afscheid te nemen in het mortuarium van streekziekenhuis "De Honte", Wielingenlaan 2 te Terneuzen. Dankbetuiging Voor de bewijzen van medeleven die wij zowel persoon lijk als schriftelijk van u mochten ontvangen na het over lijden van mijn lieve zorgzame man, onze vader, schoon vader en grootvader CORNELIS PIETER KAAN betuigen wij u onze oprechte dank. Het was een grote steun te weten dat u met ons meeleef de. Mevrouw H. Kaan-Mannaart Kinderen en kleinkinderen Terneuzen. maart 2004 Dankbetuiging Voor de wijze waarop u uw deelneming na het overlijden van mijn vader en opa IULIANUS IACOBUS IOHANNES MATTH1JS hebt betoond betuigen wij onze hartelijke dank. Cecile Matthijs Ronny Bouwens Familie Matthijs Familie Vlaminck Sluis, maart 2004 MENSEN IN N00O. NF0ERIANDSE R00E KRUIS. NOVIB. STICHTING VUJCHTEUNG. TEAR FUNO. Den Haag "Bij beschikking van de rechtbank te Breda d.d. 2-3-04 is het faillisse ment van R B Engineering BV, h.o.d.n. R B Internationaal Transport en Logistiek, statutair gevestigd te Bergen op Zoom, voor malig vestigingsadres Ambachtstraat 1B Ie Terneuzen, opgeheven wegens de toestand van de boedel. Mr. F.K: Wieland Postbus 1177 4530 GD Terneuzen curator." Zoüjlj zeu Moofifil doz/J vay? -z>V bont$; e www.bontvoordieren.nl Vraag ten gratis actiepakket aa"f* bont. Hall naar info® bontvoonJitn" of bel (020) 674 66 00. HAVELJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42