PZC Dagelijks verkeersinfarct PZC Eenzame analfabeet aan de voet van de Olympus i Luijckx balanceert graag op randje kunst en kitsch Oorlogsheld Jan de Koster overleden Kledingbeurs voor Georgië lezers schrijven Dijk Poederbrief WCT Intimidatie II Delta II Doop Amalia 0800 - 0231 231 (GRATIS) kunst Y>°e* woensdag 10 maart 2004 BRESKENS - De rangen van de dragers van de militaire Wil lemsorde, de hoogste militaire onderscheiding in Nederland, dunnen langzaam uit. Zondag overleed in Breskens oud-be- roepsmarinier Jan de Koster, drager van de orde. Hij werd 84 jaar. Jan de Koster trad op jeugdige leeftijd toe tot het Korps Mari niers. Amper twintig jaar oud vocht hij mee in de strijd rond de Maasbruggen in Rotterdam in het begin van de Tweede We reldoorlog. In later jaren diende hij het land in Nederlands-In- dië. De hoogste militaire onder scheiding kreeg De Koster voor zijn optreden in 1948 op Oost-Java Op 17 oktober van dat jaar wist hij als patrouille commandant een zwaar bewa pende commandopost binnen te dringen en te overmeesteren. De Koster bleef ruim 35 jaar het Korps trouw. Als beroepsmili tair met bescheiden opleiding kwam hij in eerste instantie niet in aanmerking voor het officier schap. Jarenlang was hij als ser geant-majoor betrokken bij de opleiding van nieuwe mariniers. Uiteindelijk werd hij op het eind van zijn loopbaan bevor derd, vanwege zijn ervaringen en grote verdiensten. Hij sloot zijn loopbaan af als kapitein De Breskense drager van de mili taire Willemsorde behoorde tot een select gezelschap militairen. Nu, na zijn overlijden, zijn er nog slechts veertien dragers van de onderscheiding over. MIDDELBURG - De werkgroep Georgië van de Hofpleinkerk houdt zaterdag 3 april een kin- derkledingbeurs voor de straat kinderen in Georgië. De beurs duurt van 9.00 tot 11.30 uur. Van de opbrengst van de kle ding gaat de helft naar het straatkinderenproject. De overi ge vijftig procent is voor de aan bieder van de kleding. door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - Kunste naar Joep Luijckx uit Oude-Ton- ge heeft geen boodschap aan welke galerie dan ook. Sinds jaar en dag toont hij zijn werk in grote showrooms. Zoals nu bij de Heinkenszandse meubel zaak Binnenuit (De Jonge Hoek Van Dijke). „Ik kan hier veel meer laten zien en het loopt be ter dan bij een galerie." De in 1948 in Delft geboren kun stenaar boert goed. Sinds jaar en dag woont hij op Flakkee. Als jongen gingen zijn gedach ten al uit naar Zuidwest-Neder land. Op tienjarige leeftijd deed hij mee aan een schilderwed strijd met het tafereel 'De drie scheepjes'. Daarin verwerkte hi] zijn angst voor de watersnood zoals die in 1953 had plaatsge vonden. Dat het thema hem al tijd is blijven bezighouden, blijkt in Heinskenszand. De twee kleurige stoelen die hij daar heeft opgesteld, verbeel den ook het thema water. In totaal toont Luijckx ruim zes tig werken. Veel ervan zijn wat hij noemt table-top foto's. Op een tafel vervaardigt hij kleine installaties die hij fotografeert. Op de foto's lijken het eerder theaterdecors of surrealistische landschappen. „Het werk is niet met de computer gemanipu leerd, maar ik gebruik natuur lijk wel allerlei technieken. De belichting is heel belangrijk. Vaak maak ik een structuur op een glasplaat, die ik dan voor het tafereel plaats. Zo krijg je een gelaagdheid in de voorstel ling. Maar uiteindelijk zijn het simpele materialen die ik ge bruik. Ik creëer de vreemdste werelden van stukjes gordijn stof." De foto's drukt hij af in oplagen van maximaal acht exemplaren. Daarnaast schildert hij. Hij be perkt zich niet tot een bepaald genre „Ik wissel alle stijlen af. De ene keer is een schilderij ab stract, dan weer realistisch of surrealistisch. 'Dat kan toch niet?', zeggen mensen dan tegen me. Ik zou niet weten waarom niet. Ik kan alles. Als ik een op dracht krijg voor een stilleven, dan maak ik dat. Dat wil niet zeggen dat ik geen eigen stijl heb. Als je goed kijkt, zie je in de opbouw en de aanpak wel de gelijk dingen die kenmerkend zijn voor mijn manier van wer ken. Mensen vinden die veelzij digheid gek, omdat bijna nie mand dat doet." Ook beeldhouwwerken en grote installaties hebben Luijckx' aan dacht. Het opvallendste werk in Heinkenszand is een groot ge schilderd drieluik van rozen. Uit het schilderij 'groeien' de doornige rozenstelen zeker drie meter omhoog. „Het gemene van dat werk is dat er een omgekeerde wereld wordt uitgebeeld. De rozen lij ken mooi, maar wie goed kijkt ziet er boosaardige gezichten in. Het is helemaal niet mooi be doeld. Deze rozen symboliseren met de liefde. Het is eigenlijk kitsch. Dat doe ik graag in mijn werk, bewust op het randje van kunst en kitsch gaan zitten. Dat balanceren vind ik spannend." Luijckx denkt er niet aan zijn werk nog in een galerie tentoon te stellen „Daar moet je soms vijftig procent van je opbrengst afdragen. Hier hangt het gratis en verkoop ik veel meer. De bes te dag van mijn leven had ik toen Deloitte Touche in één keer veertig grote werken van me aankocht. Natuurlijk komen in een meubelzaak mensen die iets moois voor boven de bank zoeken. Maar wat geeft dat? Ik geef ze graag iets moois mee. De opzet is hartstikke commercieel, maar dat wil niet zeggen dat mijn werk ook commercieel is. Juist omdat ik goed verkoop, kan ik maken wat ik zelf wil." De expositie van Joep Luijckx bij Binnenuit in Heinkenszand duurt tot eind april. Te zien tijdens win kelopeningstijden. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de Wr schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De «J? tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nie? de redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondertchriHi Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vyoL niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden p redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. deskundigen hebben bereke- onder wie Prof. Volleberg, t? voersdeskundige aan de mus Universiteit te Rotterdam De tegenstanders van de W(* zijn mensen die weten wat l speelt en dus ook weten da' geringe werkgelegenheid died WCT oplevert ten koste van de leefbaarheid -lt Zuid-Beveland en de narp van het Westerschelde-esti num, waar de Kaloot, maar«i de hoge platen deel van uitma ken. Het stuk over de Hoge Pt ten (PZC, 6-3) geeft maar eens aan wat het ingrijpen va mensen in de natuurlijke ha:> tat betekent. Dus Zeeuwse'», stuurderen, stop met het pro», ren om de WCT mogelijk te ken voor het te laat is. Met verbazing lees ik dat Rijks waterstaat bij monde van Leo Adriaanse zegt dat de golven over de dijk mogen slaan om de Westerschelde te ontlasten (PZC, 4-3). Volgens mij heeft de heer Adriaanse op een mooie zo merdag te diep in het Wester schei dewater gekeken. Ter ont nuchtering moet hij eens een keer met springtij en wind kracht 10 a 11 uit het noordwes ten op de dijk gaan staan. Als hij gezien had hoe in 1953 wind en zee samenwerkten, zou hij de ze nonsenspraat toch niet heb ben laten publiceren. Hij zal dat persoonlijk niet meegemaakt hebben, schat ik in. Toch kun nen de dijken volgens mij veel sterker gemaakt worden. Plant over heel het dijklichaam bam boe in, houd een rijstrook vrij aan de zeezijde door deze te maaien. De hele dijk behoeft dan niet meer gemaaid te wor den en zal overspattend zilt te genhouden. Door de wortel vege tatie zal de dijk nooit meer af kalven. Durf deze proef eens te nemen. Men voldoet dan mis schien in één keer ook aan de Europese vogelrichtlijnen. Nu vindt elk jaar 95 procent van de daar broedende vogels de dood door het maaien van de dijk. J. Koeman Polderweg 5 Kruiningen Laat ik vooropstellen dat het bij zonder ondoordacht is om bij wijze van grap (PZC, 8 maart) een 'poederbrief' bij iemand te laten bezorgen, zoals vorige week in Ellewoutsdijk gebeur de. Maar de overtrokken reactie van de autoriteiten die diverse brandweerauto's, ziekenauto's en politiewagens stuurden, is op zijn minst even ondoordacht. Waarom niet even met een paar man_ poolshoogte nemen? Er staat toch geen ambassade in El lewoutsdijk9 Ik vind het inci dent tekenend voor onze samen leving die sinds een aantal jaren beland lijkt te zijn in een fase waarin egocentrisme, sensatie- lust en onbestemde angstgevoe lens hand in hand gaan. Alle drie worden aangewakkerd door de massamedia die met hun aandacht voor geweld, intri ge en misdaad het onderlinge wantrouwen in de samenleving bevorderen. De hoogleraar H. van de Bunt waarschuwde tegen het 'zondebokprincipe', het stre ven van de autoriteiten om de aangekweekte angst te vermin deren door acties tegen makke lijk zichtbare categorieën over treders en onbelangrijke kwes ties. Herkent u het beeld? Man nen in ruimtevaartpakken die asbestplaten komen ophalen, terwijl iedereen weet dat asbest alleen als poeder gevaarlijk is. Het geeft niet wat er gebeurt, als er maar iets gebeurt. Nu het geval Ellewoutsdijk. Straks de identificatieplicht, die zich ook weer op gewone burgers richt en waarvan het effect allesbehal ve zeker is. En dat allemaal op kosten van de burger zelf, uiter aard. De media, de kabinet ten-Balkenende en alle andere instanties die het aan nuchter heid ontbreekt en die deze sfeer hebben versterkt, worden harte lijk bedankt! DrJ.P. Zwemer Van Wouwestraat 8 Serooskerke Het is duidelijk dat er zowel fel le voorstanders als felle tegen standers zijn van het aanleggen van de WCT op de Kaloot. De voorstanders wonen als regel in een gebied waar de nadelen van de WCT niet voelbaar zijn. De heer Blom (PvdA) woont op Noord-Beveland en zal dus ook weinig merken van de overlast van het containervervoer. Ver der blijven de voorstanders gelo ven in het sprookje dat de WCT veel werkgelegenheid op zal le veren. Helaas is dat niet zo, zo Peter H.deDrti Ruigendijk:. Driewex- Het is jammer dat bewoners altijd zo de publiciteit komen en de le zers ook zo negatief over he denken (Lezers Schrijven. PZ1 5 maart). Zelf heb ik positie* ervaringen met woonwagecbh woners, die ik een aantal mai: den bezocht voor een educate project. De woonwagens ware allemaal zeer schoon en netjes dit omdat de vrouwen ieders dag poetsen; zij hebben h;e geen werkster voor. Ik goed afspraken maken, zij bo men die altijd na. Ik ben m lastiggevallen, uitgescholden bestolen tijdens deze bezoeker Overal was een hartelijke om vangst. Er waren veel bewoners die door hun speciale achter grond, leven op de weg, geeno: derwijs hadden genoten Em veel animo om te leren. Dooris vooroordelen in de maatschap pij komen zij niet gemakken aan een baan. Ondanks hun so ciale handicap weten ze zich. toch te handhaven als een unie ke groep mensen. Door het anal fabetisme zijn ze niet in staa: om formulieren in te vullen, be lastingformulieren zijn veel'i moeilijk. We zouden ons bete voor hen kunnen openstellen s eventueel de helpende hand te steken in plaats van hen de grond in trappen. Corrie Akkem-i OpmII Naar aanleiding van het stukj- ïn Lezers Schrijven van 5-3 ra Th. Izeboud uit Vlissingen verband met Delta wil ik hes mededelen dat hij het niet per te lefoon hoeft te proberen om Del ta te pakken te krijgen Ik bk namelijk begin februan veert! minuten moeten aanhoren d£ het per internet vlugger gas: voordat de telefoniste aan c; lijn kwam. Ik heb toen gevraagt of ze aan het borrelen ware: verband met de 35 pro»' extra die toen beloofd was aa; de hoge heren. Het resultaat was dat zij de hoorn er c smeet. Ik heb toen aan de direc tie geschreven en nog steed; geen antwoord gekregen (rui: een maand later) Conclusie: Da ta is niet te bereiken. W. Conto* SimonsweM HeinkensM Bij de openbare doopplechta- heid van het toekomstig staats hoofd zullen ook de Argentij» grootouders aanwezig zijn. B, het huwelijk van haar oude: was de vader niet welkom, w is er ondertussen verandert Zijn verleden? Hoewel de rege ring deze aanwezigheid al voc het huwelijk heeft toegests: denk ik aan de veel gebn®* woorden: Normen en Waarde Hans Rentmeeto Hoofdstraat-' Ovezand Advertentie Joep Luijckx: „Het gemene van dit werk is dat er een omgekeerde wereld wordt uitgebeeld. De rozen lijken mooi, maar wie goed kijkt ziet er boosaardige gezichten in. Het is helemaal niet mooi be doeld." foto Willem Mieras Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnemwttf door Ernst Jan Rozendaal Pierre Michon (1945) is een schrijver van novellen. De drie jaar geleden vertaalde bun del Roemloze levens Vies minus cules) was in 1984 zijn debuut. Sipdsdien zijn van'zijn hand nog tien titels verschenen, maar voor sommige daarvan is boek een te groot woord. Zo telt De koning van het woud, onlangs verschenen in de serie Perlouses van uitgeverij Voetnoot, ruim dertig kleine bladzijden. „Mi chon is een buitengewoon veelei send auteur die doorgaat met schaven en polijsten totdat zijn uitgevers hem zijn teksten af handig weten te maken", schrijft Manet van Montfrans in het nawoord bij Meesters en knechten en Het leven van Jo seph Roulin, vier novellen van gemiddeld veertig bladzijden, in één band verzameld. In de vier novellen vertelt Mi chon het verhaal van de schil ders Jean Antoine Watteau, Lo- rentino d'Angelo, Francisco de Goya en Vincent van Gogh met de stem van onbekende tijdgeno ten. Steeds stelt Michon dezelf de vraag: Wat is een groot kun stenaar? Wat bezielt mensen al les opzij te zetten voor de wens om te scheppen? Hoewel de acht samenhangende verhalen in Roemloze levens niet gaan over beroemde kunste naars, is de onstuitbare drang tot scheppen ook het thema van Michons debuut Hij beschrijft de eenvoudige levens van zijn grootoudei-s Eugène en Clara, die van vroegere inwoners van zijn geboortedorp Les Cards - de één is naar Afrika vertrok ken om 'rijk te worden of te ster ven', de ander is zijn vader ont vlucht en mogelijk in Amerika terechtgekomen - die van de ri valiserende broers Bakroot die met hem op kostschool hebben gezeten, het leven van de dood- Pierre Michon Roemloze levens V - V De Boekenweek, die vandaag begint, richt de schijnwerper op Frankrijk. Hoeveel weten we eigenlijk van de heden daagse Franse literatuur9 Voor veel mensen houdt die op bij Simone de Beauvoir, Albert Camus, Jean-Paul Sartre en Franqoise Sagan. In een dagelijkse serie belicht de PZC de Franse literatuur van nu. Tien PZC-redacteuren geven hun indruk van een recent vertaalde Franse roman. Vandaag, in de eerste aflevering, Roemloze levens van Pierre Michon. zieke vader Foucault die zich niet in Parijs durft te laten be handelen omdat hij ongeletterd is, dat van de verlopen pastoor Georges Bandy, dat van zijn ex-vriendin Claudette en ten slotte het 'leven van het dode meisje', zijn eerder geboren zus je dat nog voor haar eerste ver jaardag is overleden. Zonder Michons boek zouden slechts een vermelding in het be volkingsregister en een graf steen aan hun bestaan herinne ren, nu figureren ze in virtuoos geschreven (en daardoor niet de toegankelijkste) verhalen vol prachtige beschrijvingen en ver wijzingen naar literatuur voor al van Rimbaud), schilderkunst en geschiedenis. De werkelijk heid is literatuur geworden Eigenlijk verschilt het als vertel ling aangeduide Roemloze le vens nauwelijks van de 'kunste naarslevens' die Michon later heeft geschreven. Hijzelf is hier de kunstenaar wiens portret ge tekend wordt aan de hand van andermans verhalen Wel was hij zich bewust dat hij, toen hij aan dit boek werkte, nog als zo danig erkend moest worden: „Ik was de eenzame analfabeet aan de voet van een Olympus, waar alle anderen, Grote Schrijvers en Lastige Lezers, spelender wijs niet te evenaren bladzijden lazen en smeedden; en de godde lijke taal was ontoegankelijk voor mijn koeterwaals." Op de laatste bladzijde van Roemloze levens noemt Michon de 'weder geboorte' van de door hem be schreven doden 'mislukt'. Maar wat een schitterende misluk king. Pierre Michon, Roemloze levens, uitgeverij Van Oorschotvertaling Rokus Hofstede. Op www.pzc.nl kan een boeken- weekpagina worden aangeklikt. door Wout Bareman De professor was stellig in zijn vaststelling: Vlaanderen is niet goed voorbereid op de verwerking van de verkeersstromen die zich aan dienen via de Westerscheldetunnel. Professor G. Allaert zei dat in decem ber 2002. Inmiddels is Vlaanderen verder met het treffen van extra in frastructurele voorzieningen dan Zee land zelf. Om met de Gentse haven schepen Daniël Termont te spreken: „In Zeeuws-Vlaanderen eindigt de tunnelweg tussen de konijnen..." Dat is na een jaar niet veranderd. De zuidelijke tunnelweg eindigt welis waar net niet in een knollenveld, maar op een rotonde niet ver daar vandaan En die rotonde vormt de verbinding met de provinciale weg van tussen Hoek en de kanaalbrug bij Sluiskil; een flessenhals. De brug staat immers minstens vijf uur per et maal open om de scheepvaart van en naar Gent vrije doorgang te bieden. Wordt in Nederland nog oeverloos ge discussieerd over vervanging van de kanaalbrug door een tunnel, net over de grens zijn de wegenbouwers al vol op aan het werk. Westelijk van Zelza- te wordt een soort klaverblad aange legd dat het verkeer op de Express- weg tussen Antwerpen en de Vlaam se kust én dat op westelijke kanaal oever tussen Zelzate en Gent (de R4) in goede banen moet leiden. En ook op de oostelijke kanaaloever wordt voor miljoenen vertimmerd. Vlaande ren wijst de Zeeuwen dus de weg Of dat nodig is? Een jaar na de inge bruikname van de tunnel zijn aan zo wel de Zeeuws-Vlaamse als de Beve- landse kant bijna dagelijks infarcten. Op de Sloeweg is het verkeer vanuit Goes met meer dan 90 procent geste gen, dat van op Walcheren met 42 procent. In Zeeuws-Vlaanderen nam het aanbod op de weg LJzendijke-tun- nelrotonde Hoek-Sluiskil (N61) toe met zo'n 25 procent, net als de ver keersstroom op de zuidelijke verbin ding Hulst-Tractaatweg Via de slui zen van Temeuzen steeg de verkeers intensiteit met 25 procent, net als het aanbod bij de brug van Sluiskil. Op merkelijk: het verkeersaanbod op het meest zuidelijke stukje Tractaatweg foto Peter Nicolai nog een westelijke verbinding. En als de economische machten gaan spe len..." De twee burgemeesters willen graag met burgemeester J. Lonink van Temeuzen praten over een oplos sing. Zijn proefballon om het weste lijke tunneltracé bespreekbaar te ma ken, werd door deskundigen én Gede puteerde Staten afgeschoten; eerst de kanaaltunnel daarna zien we verder. Het grensoverschrijdend verkeersin farct is tot nu toe uitgebleven. De congestie beperkt zich vooralsnog tot de Zeeuwse wegen. Voor de brug van Sluiskil hoopt het verkeer zich dage lijks op; de Sloeweg slibt dicht. Weg gebruikers klagen over de smalle (on verlichte) route tussen het tolplein en de tunnel, over de files aan de zuidzij de. Er zijn plannen voor verbetering in de maak, maar rijp voor uitvoe ring zijn ze zeker nog niet. In het Vlaamse achterland zijn ze mijlen verder. Maar de vraag is of het daar echt nodig is... opmerkelijk - in zijn pogingen om die groeiende verkeersstroom uit zijn stadskern te weren en dus te geleiden via een tunnelroute om Philippine en Sas van Gent op de westelijke kanaal oever heen, wordt hij gesteund door zijn collega P.De Comnck van buur gemeente Assenede Het oude heren- akkoord tussen Zeeuwse en Vlaamse bestuurders dat het krekengebied bij Assenede nooit zou worden aange tast door het verkeer, kan hen gesto len worden Die westelijke tunnel weg zou Zelzate veel leed besparen en ook in Assenede wankelt het ver zet. De Coninck: „Economische be langen wegen zwaar, zeker in deze tijd. En havens streven over het alge meen naar twee goede ontsluitingen. Kijk naar de kaart. Dan zie je dat de Gentse Kanaalzone met de R4 aan weerszijden van het kanaal over die ontsluiting beschikt, maar dat Zeeuws-Vlaanderen enkel de Trac taatweg heeft. Daar ontbreekt dus Het kruispunt bij Zelzate. (Temeuzen-Zelzate) tot aan de Bel gische grens bleef gelijk aan de aan tallen van vóór de ingebruikname van de tunnel. Toch kan iedere leek dagelijks met eigen ogen vaststellen dat het op de Tractaatweg van en naar België drukker is dan ooit. Voor al het vrachtverkeer is zichtbaar toe genomen Ook burgemeester J. Schen kels van Zelzate constateert dat. En -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40