Huurverhoging wordt beetje getemperd Moord op drie Hells Angels kwam voort uit drugsroof Overledene te lang voor crematorium Boze rolstoelers blokkeren Tweede Kamer Fracties hekelen houding Donner bij conflict bajesbazen Premier mag geen troepen aanbieden 3 Stijging per 1 juli beperkt tot 2,9 procent Eerste Kamer geeft Bernhard vrije teugel Boze man sluit ambtenaren op Eis vijftien jaar wegens afpersen van Campina Hoort u o/vir Ni ex over Weer contactverbod voor studente Politiepaarden geveld door ziekte Urk blaast haven nieuw leven in Sarcofaag blijft in Limburg Nawijn gevraagd als wethouder woensdag 10 maart 2004 y/in» radactie binnenland BEN HAAG - De huren gaan 41 jaar iris minder sterk nm- looe dan was verwacht. Ze stij- een per 1 juli met gemiddeld 2.9 procent en niet met iets meer dan 3 procent. De ontvangers „n huursubsidie worden ont- jim Dat is gisteren besloten tus- „n minister Dekker van Volks huisvesting. verhuurders en huurders. Be Woonbond, die de huurders vertegenwoordigde, wijst het ak- DEN HAAG - Prins Bernhard houdt de vrijheid om zijn hart in open brieven te luchten en hij mag met zijn echtgenote Juliana nog tot in lengte van jaren lid blijven van het Koninklijk Huis. Dat was gisteren de voorspelba re uitkomst van een ongebruike lijk debat in de Eerste Kamer over de ministeriële verantwoor delijkheid voor de leden van het Koninklijk Huis. Een motie van GroenLinks-sena- :or Platvoet, die een nadere om schrijving van de 'vrijheden' van de koninklijke familie wens te. werd weggestemd. WD'er Rosenthal kraakte Platvoets ini tiatief. „Dit is onnodig, onheus, onzuiver en overbodig", vond hij. Premier Balkenende maakte duidelijk dat hij geen enkele be hoefte heeft aan nieuw gemorrel aan het koningshuis. De aanleiding voor Platvoet was de open brief in De Volkskrant, vorige maand. GPD BOVEN LEEUWEN - De politie heeft gisteren een 36-jarige on dernemer uit Boven Leeuwen (Gelderland) opgepakt, nadat hij op zijn terrein een milieu ambtenaar en een politieagent bad ingesloten en bedreigd. De milieuambtenaar wilde gisterochtend onder begeleiding ran de agent bij het bedrijf een controle uitvoeren op naleving ran milieuwetgeving. De eige naarvan het bedrijf aan de Wa terstraat was daar niet van ge diend. Nadat hij dreigend met een hef truck op beide ambtenaren in reed, sloot hij het hek van het terrein en zette er naar eigen zeggen stroom op. Omdat de ambtenaren het ter rein met konden verlaten en de ondernemer weigerde het hek te openen, was politieassistentie van buitenaf nodig. Agenten knipten het hek open, waarna ze de 36-jarige man ten slotte in de kraag konden grij pen. ANP koord af, maar kan het niet te genhouden. Voorzitter Van Veen sprak van een 'heel mager verhaal'. Minister Dekker vond dat jammer, maar zij zei dat het tijd was om knopen door te hak ken. De ontvangers van huur subsidie, die dit jaar door bezui nigingen op Vrom maandelijks 12 euro worden gekort, worden minder hard getroffen. De jaar lijkse huurverhoging blijft voor hen beperkt tot 1,8 procent. Dek ker verhoogt de normhuur, het deel van de huur dat de subsidie ontvanger zelf betaalt, met dat percentage. Dat kost haar geld. Daarvoor moest ze toestemming hebben van collega Zalm van Fi nanciën. Aanvankelijk werkte die niet mee, maar hij ging op de valreep toch akkoord. De verhuurders dragen daar naast eenmalig 30 miljoen euro bij om de pijn voor de ontvan gers van huursubsidie te ver zachten. Van Veen was met on der de indruk van dit gebaar, dat neerkomt op 2,50 euro per maand voor de degenen voor het is bestemd, 'omdat de verhuur ders dit gecompenseerd willen zien vanaf 2005 door een ruimer huurbeleid' Het akkoord biedt haar inziens ook geen soelaas voor de 400.000 huurders die net boven de huursubsidiegrens zitten. Van Veen vestigt haar hoop op de Kamer, die vanwege de slecht draaiende economie on langs in een motie pleitte voor 'substantiële huurmatiging'. Normaal gesproken zouden de huren, op grond van oude af spraken, dit jaar met gemiddeld 3,4 procent omhoog gaan CD A-specialist Van Bochove was tevreden, ook al vond hij het jammer dat de Woonbond het akkoord niet steunt. „De be weging naar beneden is ingezet en dat vind ik positief." Pv- dA-collega Depla betitelde het akkoord echter als 'veel te ma ger'. Hij wil met andere fracties over leggen over stappen om Dekker terug naar de onderhandelings tafel te sturen. Positief Voorzitter Boerefijn van de in Aedes verenigde wooncorpora- ties zei dat er een 'goede af spraak' was gemaakt omdat de extraatjes terechtkomen bij de mensen die het het hardst nodig hebben. De pogingen van de Woonbond voor een algemene korting 'bevordert de doorstro ming niet'. ANP van onze redactie binnenland BREDA - De familieleden van een overledene uit Et- ten-Leur kregen gisteren te horen, dat zij voor de crema tie van hun 2,07 meter lange dierbare niet naar Breda kun nen, maar moeten uitwijken naar Bergen op Zoom. De overledene is te lang voor de Bredase ovens. Volgens directeur A. Hommel van het crematorium in Ber gen op Zoom heeft dat te ma ken met het type oven. In Bre da zijn de verbrandingsovens van Franse makelij, in Bergen op Zoom is gekozen voor Ne derlandse. Door de lengte van de overledene kwam de leng te van de kist op 2,30 meter. Dat is net te lang voor Breda. Het verschil tussen de Franse en Nederlandse ovens is vol gens Hommel 5 tot 10 centi meter. De familie van de overledene vindt dat het crematorium bij de aanschaf van de ovens er rekening mee had moeten hou den dat de gemiddelde lengte van de Nederlanders toe neemt. Directeur F. Spijkerman van het crematorium in Breda wil de gisteren geen commentaar geven op de zaak. Volgens Hommel is de gang van zaken vastgelegd in de Wet op Lijk bezorging. „Het crematorium in Breda heeft correct gehandeld. De uitvaartondernemer heeft lengte en gewicht van de over ledene doorgegeven en naar aanleiding daarvan bekeken of crematie mogelijk is. Is dat niet het geval, dan worden de nabestaanden ingelicht en wordt een ander crematorium ingeschakeld. In sommige ge vallen wordt zelfs overgegaan tot begraven. Iemand die bij voorbeeld 220 kilogram weegt of langer dan 2,25 me ter is, kan in geen enkel cre matorium in Nederland te recht." GPD DEN HAAG - Actievoerende gehandicapten hebben gisteren de ingang van de Twee de Kamer geblokkeerd uit ongenoegen over de bezuinigingen op hun vergoeding voor taxikosten. Doordat de ingang van de Tweede Kamer niet berekend is op grote aantal len rolstoelers ontstond een opstopping. Toen de grote groep rolstoelers moeilijkhe den ondervond bij het betreden van de publieke tribune van de Kamer liepen de emo- Advertentie) jonge gebruikte auto kopen www.autosturm.nl van onze redactie binnenland SITTARD - De drie Hells An gels uit het Limburgse Oirs- beek, die op 13 februari dood werden aangetroffen in Echt, zijn niet op die vindplaats ver moord. Hun lijken zijn pas later in de Geleenbeek gedumpt. Woordvoerder W. de Bruin van het landelijk parket heeft giste ren gezegd dat dit uit het sporen onderzoek gebleken is. Hij be vestigde ook dat maandagavond twee Sittardse Hells Angels van respectievelijk 43 en 37 jaar in verband met het moordonder- zoek zijn gearresteerd. De drie vermoorde Hells Angels zijn zo goed als zeker het slacht offer geworden van een misluk te drugsdeal met Colombianen. Het OM wil berichten hierover bevestigen noch ontkennen. De drie Angels zouden bijna drie honderd kilo cocaïne (waarde ze ven miljoen euro) hebben gesto len van een Colombiaanse drugs bende. De Colombianen kwa men verhaal halen bij de 'No mads'. zoals Limburgse motor clubleden zich ook noemen. Dit zou tot ruzie binnen de Limburg se tak van de Angels hebben ge leid. Een Hells Angels-club uit De omgeving van het clubhuis van de Nomads in Oirsbeek wordt door de politie hermetisch afgesloten, foto Marcel van Hoorn/ANP ISA ppEAj UTRECHT - Tegen een 46-jari- ge man uit Chaam is gisteren voor de rechtbank in Utrecht vijftien jaar cel geëist wegens af persing en vijf pogingen tot moord. Officier van justitie R. Eigeman achtte bewezen dat de man vo rig jaar Campina-toetjes vergif tigde en de zuivelproducent 50.000 euro afperste. Hij achtte de man uit Chaam schuldig aan vijf pogingen tot moord op men sen in Noord-Brabant. Vier men sen werden ziek na het eten van toetjes die door de verdachte in een supermarkt waren voorzien van landbouwgif. Ze herstelden ZWOLLE - De rechter in Zwolle heeft gisteren een 45-ja- rige studente uit Hardenberg opnieuw tot een contactver bod veroordeeld, deze keer met lijfsdwang voor elke over treding. Als zij binnen een jaar opnieuw haar voormalige studiecoördinator van de opleiding theologie lastigvalt, dan moet ze vijf dagen achter de tralies. De vrouw kreeg vorig jaar juli ook al een contactverbod met een dwangsom van 500 euro opgelegd. Daar heeft zij zich niks van aangetrokken. De studente stalkt haar oud-leraar naar eigen zeggen uit naam van de Heilige Geest. Engelen zouden haar opdracht geven om theologi sche informatie door te geven aan de docent. ANP AMSTERDAM - Een onbekende ziekteverwekker heeft de ruiterij van de Amsterdamse politie volledig lamge legd. Veel paarden zijn sinds een week te ziek om te wer ken Het politiekorps weet nog niet welke ziekte de dié- ren precies onder de leden hebben. De ruiters verlenen voorlopig assistentie zonder paarden. Een van de paarden was er zo slecht aan toe dat een die renarts het dier moest laten inslapen. De politie heeft ex perts ingeschakeld om op korte termijn te achterhalen om welke ziekte het gaat. ANP URK - De gemeente Urk gaat het havengebied uitbreiden en herinrichten met mogelijkheden voor recreatie, wonin gen en bedrijven. Het 'hart van Urk' moet daardoor aan trekkelijker worden, maar voorop staat dat de haven een authentieke sfeer blijft uitstralen. Dat liet een gemeente woordvoerster gisteren weten. De gemeenteraad is akkoord gegaan met het plan Hart van Urk. Dat bestaat uit verschillende projecten die in de loop der jaren worden ingevuld. Zo zijn er planneh voor een nieuwe, grote werkpier voor scheepsbouw en -repara tie. Een voetpad met winkels moet de haven aantrekkelij ker maken voor recreanten. De oude visafslag moet wel licht plaatsmaken voor bedrijven en woningen. ANP MAASTRICHT - De sarcofaag die eind vorig jaar in Bocholtz is opgegraven, wordt in Limburg geëxposeerd. Gedeputeerde Staten kregen van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek de toezegging dat de stenen doodskist in de provincie mag blijven. Omdat de vondst van nationaal belang is, mocht het Rijks museum van Oudheden in Leiden de sarcofaag claimen. Dit heeft het museum niet gedaan. ANP DEN HAAG - Leefbaar Rotterdam heeft LPF-Twee- de-Kamerlid Nawijn benaderd voor de post van wethou der Veiligheid. Nawijn heeft zelf niet gesolliciteerd, maar is bereid het ge sprek aan te gaan als de sollicitatieprocedure klaar is. Dat bevestigen bronnen rond Nawijn. ANP ties hoog op en werd een beveiligingsbeambte door een rolstoeler omvergereden. Op de publieke tribune was maar plaats voor tien rolstoelen, de rest van de groep werd naar een zaaltje gedirigeerd. Het bezoek aan Den Haag liep inhoudelijk voor de de monstranten op een teleurstelling uit. Het debat over het gchandicaptenvervoer ging wegens ziekte van staatssecretaris Ross niet door. foto Phil Nijhuis/GPD door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Donner van Justitie heeft fout gehan deld in het conflict met twee kri tische gevangenisdirecteuren, vinden de fracties van PvdA, GroenLinks en regeringspartij D66. Zij noemden het optreden van de minister gisteren tijdens het mondelinge vragenuur 'inti miderend' en 'hard'. De fracties willen van minister Remkes van Binnenlandse Za ken, die over het personeelsbe leid bij de overheid gaat. weten of hij het gedrag van Donner goedkeurt. Donner betoogde dat de directeuren Van Huet, van de gevangenis Noord-Holland Noord, en Boeij, van de Bijlmer bajes, op zoek moeten naar een nieuwe baan omdat er tussen hen en de minister een vertrou wensbreuk is ontstaan. De direc teuren lieten bij tal van gelegen heden weten het oneens te zijn met de reorganisatie van het ge vangeniswezen. „Het kan niet zo zijn dat directeuren afstand nemen van het beleid van de mi nister", zei Donner. Het had hem vooral gestoken dat de func tionarissen op interne inspraak bijeenkomsten hun mond hiel den, 'maar zodra er een podium oft een microfoon in de buurt was wel kritiek gaven'. Het ging Donner vooral om de houding van de directeuren. „Van Huet heeft op 26 november vorig jaar nog eens te horen gekregen dat zijn uitspraken een directeur met pasten, en een dag later kwam hij opnieuw met kritiek." D66'er Dittrich had hier 'echt een probleem mee'. „De politiek kan juist baat hebben bij gefun deerde kritiek." Groen- Links-woordvoerster Vos zei niet te kunnen accepteren 'dat dit in Nederland anno 2004 re den is voor ontslag' PvdA'er Straub vond dat de minister te fel is opgetreden. GPD Curasao trad op als bemidde laar tussen de Colombianen en de Limburgers. Twee leden van die Antilliaanse motorclub wa ren vorige week naar Nederland gekomen in verband met de uit de hand gelopen deal en de moorden Dat leidde maandag tot de gijzeling van de voorzit ter van de Antilliaanse Brothers en een maat van hem door leden van de Oirsbeekse club. De gijze lingen vonden plaats in Munster- geleen en Sittard. De politie ar resteerde behalve de twee No- mads-leden van 43 en 37 jaar ook de twee Antillianen. Met groot machtsvertoon heeft de politie het clubhuis van de Angels in Oirsbeek sinds maan dagavond afgeschermd. Geen Hells Angel kan er meer in. Met veel mensen en materieel wor den het pand en de omgeving er van minutieus doorzocht op nieuwe aanwijzingen. GPD snel. „Gelukkig waren het jonge gezonde mensen die van de toet jes hebben gegeten. Voor kinde ren of bejaarden hadden de ge volgen veel ernstiger kunnen zijn", zei Eigeman. ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Premier Balken ende mag de Amerikaanse presi dent Bush, die hij volgende week bezoekt, geen extra troe pen voor Irak aanbieden. De he le Tweede Kamer vindt het veel te vroeg om nu al te spreken over een verlenging van de Ne derlandse missie in Irak, zo bleek gisteren tijdens een Ka merdebat. GroenLinks was het scherpst in zijn oproep aan de premier. „We willen dit keer geen schoothond jesgedrag zien", aldus Kamerlid Karimi. Balkenende en minister Bot van Buitenlandse Zaken hebben vol gende week dinsdag een ontmoe ting met Bush in Washington. Later die dag spreken de be windslieden, aangevuld met mi nister Kamp van Defensie, met VN-secretaris-generaal Annan. Het is al bekend dat de Amerika nen graag willen dat Nederland ook na juli dit jaar nog met troe pen in Irak blijft. Nederland le vert nu elfhonderd militairen voor de internationale stabilisa tiemacht Sfir. „Het is ontijdig, onterecht en on verantwoord om tijdens het be zoek aan Washington ook maar te laten doorschemeren dat Ne derland langer in Irak wil blij ven", verwoordde PvdA'er Hoen ders de opvatting van de Ka mer. Ook de regeringsfracties CDA, WD en D66 zijn nog niet aan zo'n besluit toe. Minister Kamp bezwoer dat het kabinet nog geen politieke be slissing heeft genomen. Wel is Defensie al bezig met voorberei dingen, zodat er snel nieuwe een heden militairen uit Nederland kunnen vertrekken als het kabi net mocht besluiten langer te blijven. Volgens Kamp zal het kabinet tussen nu en half juni de knoop doorhakken. Hij wees er giste ren wel op dat de militairen in Irak 'veel bereikt hebben dat we niet uit onze handen moeten la ten vallen'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3