Zelzate klaagt over gedoogbeleid Munitie weggehaald uit Retranchement Werk aan knooppunt Scharnier in Hulst vordert volgens plan Vijf banen weg bij TPG Post Terneuzen Zwam fataal voor beuken Verdachten overval Zaamslag opgepakt Enquête over veilig uitgaan Nieuwstraat Geen geld provincie voor herdenking Franse vliegenier Burgemeester wil overleg over controle drugstoerisme Achterbank uit auto gestolen Bromfietsster raakt gewond zeeuwse almanak Boekenweek 1 ZEEUWS-VLAANDEREN i foorbomü woensdag 10 maart 2004 my van Gremberqhe «SNELZEN - Burgemeester j Schenkels van Zelzate wil op korte termijn overleg voeren pet burgemeester J. Lonink van Terneuzen over een gezamenlij ke en betere controle van het jrogstoerisme in de grens streek. Schenkels is van mening dat het van koffieshops in Ter- neuzen extra druk legt op de po litie in Zelzate. „Het grootste deel van onze politiecapaciteit gaat zitten in de controle van drugstoeristen uit België en Frankrijk. Voor andere zaken zijn steeds minder mensen be schikbaar en dat kan natuurlijk niet", meent Schenkels. De Zel- zaatse burgemeester is absoluut niet geporteerd van Loninks idee om op korte termijn een der de koffieshop in de Kanaalzone in te richten, ergens in het bui tengebied. Lonink hoopt met zo'n voorzie ning in de polders, bijvoorbeeld aan de Tractaatweg of aan de grensovergang Rode Sluis - tus sen Koewacht en Zuiddorpe - overlast in de kleine kernen (Koewacht, Sas van Gent, Terho le en Axel) aan banden te kun nen leggen. Lonink heeft overigens het mo gelijk toestaan van een derde koffieshop in Zeeuws-Vlaande ren onlosmakelijk verbonden aan een integraal softdrugsbe leid voor de hele regio Zeeuws-Vlaanderen. Houdgreep Over zo'n beleid en over de erva ringen met het project Houd greep wordt deze maand gespro ken binnen het Zeeuws-Vlaam se districtscollege (gemeenten, politie en justitie). Lonink heeft naar aanleiding van zijn uitlatingen in de media contact gehad met zijn collega Schenkels. Schenkels: „Lonink heeft mij ge zegd dat er nog geen plan is voor een voorziening aan de Tractaatweg, enkel een gedach te. Ik op mijn beurt heb hem dui delijk gemaakt dat ik zijn ge dachte niet zie zitten, omdat in mijn optiek het gedoogbeleid van Temeuzen grenzen heeft. dnnr Sheila van Doorsselaer HULST - De werkzaamheden san knooppunt het Scharnier in Hulst liggen op schema. Het kruispunt wordt vanaf volgende week afgesloten voor het aan sluiten van de riolering en het aanbrengen van asfalt. Vorige maand is begonnen aan rf dereconstructie van het onover- achtelijke kruispunt aap de Absdaalseweg, Stationsplein, Havenfort en Steensedijk. Het iat gaat het Scharnier he ten, vanwege de vorm van het nieuwe wegenstelsel. De Absdaalseweg wordt dan afge bogen nchting Havenfort .en zal dienen als ontsluitingsweg voor de stad. Tussen deze weg en de k Stationsweg wordt een nieuwe, brede verbindingsweg aange pot iegd. De Steensedijk wordt aan- gesloten op deze verbindings- ng. De ruimte tussen de drie wegen wordt ingericht als par- keerterrein. De eerste fase van het werk is ijna klaar. De riolering onder fe Absdaalseweg is aangelegd en het omleggen van kabels en leidingen is grotendeels gereed. De volgende fase betreft het aan sluiten van de riolering op het Havenfort. Ook wordt dan het gedeelte van de weg vanaf de Absdaalseweg naar het Haven fort geasfalteerd. Nu kan het verkeer nog zonder al te veel problemen via de normale route het winkelgebied bij het Sta tionsplein bereiken. Enkel de af slag via de Absdaalseweg is afge sloten. Voor fase twee wordt vanaf maandag 15 maart gedu rende drie weken het hele kruis punt op de schop genomen. Ver keer voor het BACK-complex en het winkelcentrum, wordt omgeleid. De tijdelijke route zal lopen via het terrein van de mi lieustraat bij de Stadsschuur aan de Absdaalseweg. Uit een oogpunt van de veiligheid is het milieupark van 15 maart tot en met 2 april afgesloten. Voor het storten van afval moeten men sen naar de milieustraat in Wals oorden. Klein gevaarlijk afval (KGA) kan daar niet worden in geleverd. Informatie is te verkrij gen bij de gemeente. >rHarold de Puysseleijr ÏERNEUZEN - Bij de vestiging nu TPG Post in Terneuzen ver fijnen op termijn ongeveer rijf van de in totaal zestig ba- als gevolg van de ingebruik- le van een machine die het srteerwerk overneemt van de postbode. if* Volgens persvoorlichter Hanne Suck van TPG Post verloopt bet banenverlies zonder gedwon gen ontslagen. •Het gaat om een landelijk tien- j^plan dat we realiseren £.5 door middel van natuurlijk ver- OOST-SOUBURG - Uit een au to die geparkeerd stond aan de F.Leenhoutsstraat in Oost-Sou burg is in de nacht van maan dag op dinsdag een achterbank gestolen. De dieven hebben eerst de deur tan de auto opengebroken. Ver- eigens hebben zij de achter- bonk netjes gedemonteerd. loop", legt zij uit. Om te kunnen blijven concurreren heeft TPG Post kritisch gekeken naar de kosten van de exploitatie en kwam tot de conclusie dat daar winst te boeken is door de ver werking van de bestellingen an ders in te richten. Nu wordt de post per wijk per vrachtwagen uit Rotterdam aan geleverd bij het filiaal in Temeu zen, waarna de postbodes zelf de post sorteren volgens de rou te die ze zelf het liefst lopen. Over enkele maanden wordt in de Scheldestad echter een sor- teermachine in gebruik geno men, die de standaard brieven post op huisnummer selecteert. Om die post vervolgens te laten bezorgen, heeft het postbedrijf een nieuwe parttime functie in het leven geroepen, die van de postbezorger. Het zijn volgens Kluck banen op contractbasis van zo'n tien uur in de week. In Temeuzen zijn inmiddels zes postbezorgers aangesteld. De postbodes krijgen de rol van begeleider van de bezorgers toe bedeeld, en blijven zich daar naast bezighouden met andere bezorgtaken zoals de aangete kende brieven en pakketpost. LAMSWAARDE - In Lamswaarde is gisteren begonnen met het rooien van de twee karakteristieke beuken in de Jacobus de Waal straat. Rondom de stamvoet van de beuken is reuzenzwam gecon stateerd. Deze schimmel veroorzaak witrot, waardoor de wortels en hoofdwortelaanzetten afsterven. Hierdoor zijn de bomen niet meer stabiel. Als een boom eenmaal is aangetast door deze schim mel, is het proces van afsterven niet meer terug te draaien. Twee grote platanen worden maandag 15 maart teruggeplant. Deze bo men verhuizen van het Stationsplein in Hulst naar Lamswaarde. Tijdens het planten van de bomen stoppen groep 7 en 8 van basis school De Oostvogel in Lamswaarde een zogenoemde tijdscapsu- le in de grond. foto Wim Kooyman j^r ^ees Blaauw toont een vrijwel vergaan munitiekistje, een m«t een vriendje vond nabij de Wallen in Retranchement. 1 de zaken die zijn zoon Joury sa- foto Wim Kooyman door Wilma Valk RETRANCHEMENT - De wal len van Retranchement nabij de put van de familie Du Bois la gen er gisterochtend verlaten bij. Geen drukte over de gevon den munitie, alleen omstreeks elf uur de politie samen met de Explosieven Opruimingsdienst (EOD), die de patronen en ver meende mijn ophaalden; het avontuur van Joury Blaauw was afgelopen. Joury kreeg zondag voor zijn elf de verjaardag een metaaldetec tor cadeau en vond samen met een vriendje munitie in de buurt van 'de Boo z'n put', de oude paardenput van de vroegere fa milie Du Bois waarop genera ties Truuzementenaren leerden schaatsen. Spannend voor de jongens, die de munitie mee naar huis na men. Een vermeende mijn werd in het gras achtergelaten. „Ze gingen bewapend met de detec tor en een spade op stap. Zodra dat ding uitsloeg werd er gegra ven", aldus vader Cees Blaauw. „Heel gevaarlijk voor de jon gens." „Meer dan gevaarlijk", weet Wim Eggermont van het politie bureau Oostburg. „Zelfs wij ne men nooit explosieven mee. Mocht het prioriteit één betref fen, dan was de munitie gisteren al opgeruimd. In dit geval was dit niet nodig en werd er beslo ten een dag te wachten. De 'mijn' bleek een sluitdeksel van een granaat te zijn. De ongeveer dertig patronen zijn door de EOD meegenomen voor verder onderzoek Het is nog niet zeker of ze van Duitse of Canadese herkomst zijn. De buurt rond de Die grenzen worden al geruime tijd overschreden. Als ik mijn politie-inzet kwijt ben aan de controle van de drugstoeristen en als aan de andere kant van de grens die controle minimaal is, is de balans weg. Dat duidt op slecht nabuurschap en dat moet anders. We hebben nu afge sproken dat we op korte termijn over deze problematiek van ge dachten zullen wisselen." Lonfnk bevestigde dit gisteren. door Harold de Puysseleijr ZAAMSLAG - Een groep Oost-Europese criminelen die opereerde vanuit België, is eind 2002 ook actief geweest in Zeeuws-Vlaanderen. Dat is gebleken uit onderzoek van de Zeeuwse politie, in sa menwerking met haar Belgische collega's. De misdadigers zijn onder meer verantwoordelijk voor de gewapende overval op het tankstation in Zaamslag op 23 november 2002 De Belgische politie heeft de le den van de groep in de afgelo pen maanden gearresteerd. De criminelen hebben in België on geveer tweehonderd misdrijven gepleegd. Zij maakten zich met name schuldig aan diefstallen uit bedrijven en woningen en au todiefstallen, waarbij geweld niet werd geschuwd. De man nen zitten in België nog in voor arrest. Uit het onderzoek bleek dat de groep eind 2002 ook ac tief is geweest in Zeeuws-Vlaan deren. Een verdachte bekende de overval op het tankstation in Zaamslag. Die werd door vier mannen gepleegd. De overval lers bedreigden twee medewer kers van het tankstation en de den een greep in de kassa. Bij de overval werden enkele honder den euro's buitgemaakt. De man nen reden toen in, naar later bleek, een gestolen auto. Vier van de aangehouden ver dachten hebben, naast de over val in Zaamslag, bekend in die periode betrokken te zijn ge weest bij een diefstal van een au to in Vogelwaarde, een inbraak in een tankstation in Klooster- zande en een inbraak in een bank in Kapellebrug. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Kwaliteits kring Veilig Uitgaan peilt de me ningen van het publiek over het uitgaansleven in de Terneuzen- se Nieuwstraat. Deze week verschijnt in de ge meentelijke informatierubriek een vragenlijst, die overigens ook kan worden ingevuld via de website www.temeuzen.nl. In de Kwaliteitskring Veilig Uit gaan werken de gemeente, hore ca en politiek samen om met na me het uitgaansleven in de Nieuwstraat te verbeteren. Zij zijn met name benieuwd naar wat de mensen die uitgaan zelf vinden dat er moet gebeuren om de Nieuwstraat veiliger te ma ken. De Kwaliteitskring is sinds april vorig jaar bezig om de vei ligheid en aantrekkelijkheid van de Nieuwstraat te verhogen. Begin dit jaar was er een avond belegd waarop stappers hun me ning konden geven. Daar kwa men geen belangstellenden op af. De Kwaliteitskring probeert het nu opnieuw via een enquête. Het publiek wordt gevraagd naar de sfeer in de Nieuwstraat, vormen van overlast, het veilig heidsgevoel en waarom iemand wel of juist niet in de Nieuw straat gaat stappen. Uiteraard wordt er ook gevraagd naar mo gelijke maatregelen om de straat veiliger en aantrekkelij ker te maken Via de enquête probeer de Kwa liteitskring ook stappers te vin den die regelmatig willen mee praten over het Temeuzense uit gaansleven. De enquête kan tot en met dins dag 16 maart worden ingevuld. put is niet toegankelijk voor ie dereen, de wallen zijn in beheer van Het Zeeuwse Landschap; een enkele wandelaar buiten de paden om wordt wel gedoogd. Het is niet de bedoeling verder graafwerk te verrichten. Het is in elk geval heel belangrijk dat iedereen weet, dat nooit munitie of andere projectielen mogen worden vervoerd. De familie Blaauw heeft zich in principe strafbaar gemaakt door de pa tronen mee naar huis te ne men." De metaaldetector van Joury zal nog wel vaak dienst doen, maar niet meer op de wallen van Re tranchement. In de polder en vooral op het strand is meer dan voldoende ruimte en vooral op het strand wordt in de zomer vaak geld gevonden. Altijd inte ressant voor jongens van elf met niet te veel zakgeld. door Conny van Gremberqhe SLUISKIL - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland voelen er niets voor om subsidie te verstrekken voor de herdenking van de held haftige daden van de Franse vliegenier Edwine Boudry bij de bevrijding van Zeeuws- Vlaan deren in september 1944. i De herdenking heeft volgens het provinciebestuur geen bovenlo kaal karakter „Dat is erg jammer", zegt F. Robbroeckx, bestuurslid van Stichting Welzijn voor Ouderen Sluiskil (SWOS), die gerekend had op wat financiële steun uit Middelburg. Robbroeckx vindt het vooral spijtig dat het provinciebestuur volledig voorbijgaat aan het bij zondere karakter van de herden king. De stichting organiseert de herdenking om de vijf jaar. In 1994 en 1999 waren verschil lende Franse en Belgische dele gaties aanwezig bij de kransleg- ging op het graf van de gesneu velde vliegenier. Dit jaar ver wacht Robbroeckx ook flink wat Franse gasten. Hapje en drankje „Gelukkig heb ik nog wat ijzers in het vuur, zodat we toch nog wel aan wat geld zullen komen. Je kunt per slot van rekening die Franse gasten niet direct naar huis sturen. Een hapje en een drankje horen er toch bij." De herdenking van luitenant Boudry mag dan voor het pro vinciebestuur weinig meer zijn dan een lokale aangelegenheid, voor de Sluiskillenaar is het het vijfjaarlijkse moment van bezin ning. Boudry werd bij de gevechten in september 1944 door de Duit sers neergeschoten. Het vlieg tuig dreigde neer te storten op Sluiskil, maar Boudry slaagde er - ten koste van zijn eigen le ven - in om zijn toestel buiten het dorp aan het kanaal te laten neerstorten. Daarmee werd een ware ramp voorkomen. Die heldhaftige actie leverde de Franse militair na de oorlog een klein grafmonument op, dat ja renlang door medewerkers van de Cokesfabriek werd onderhou- den. Onder het steentje met het op schrift Borudy. de oorlogsschuil naam van Boudry,- rusten overi gens niet de stoffelijke resten van de piloot. Na de oorlog werd de militair herbegraven in zijn geboorteland. Tegenwoordig wordt het symbo lische graf onderhouden door de gemeente Temeuzen. Rob broeckx gaat ervan uit dat de ge meente wel geld beschikbaar zal stellen voor de herdenking. OOSTBURG - Een 24-jarige bromfietsster uit de gemeente Sluis is gistermiddag gewond ge raakt toen ze rond half vier te gen een lantaarnpaal botste in de Torenweidelaan in Oostburg. De vrouw reed over de Toren weidelaan; toen ze over een zink put in het wegdek reed, verloor ze de controle over haar brom fiets en botste tegen de lantaarn paal. Ze werd met schaafwon den en een gekneusde enkel naar het ziekenhuis gebracht. Advertentie gebruikte bedrijfsauto kopen www.autosturm.nl Te land, ter zee en in de bus; lees steeds het werk van A. Camus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39