Gemeentelijk adviseur voor ouderen bepleit Ecoscope staat in kinderschoenen PZC PZC Maximaplantsoen krijgt Amalialinde Jaarconcert van Oosterlands Fanfare in teken van televisie Stille armoede onder senioren verdient meer aandacht Scheepswerf Meerman op z'n vroegst 2005 open kerkdiensten 11 Man krijgt voordeel van de twijfel Leerstraf voor mishandelingen Heler krijgt taakstraf Agressieve dief moet cel in Filmcollege verschoven woensdag 10 maart 2004 0EBIKZEE - Een tussenper soon die zich louter en alleen be zighoudt met zaken die senioren betreffen Iemand die de weg «eet bij de gemeente, maar ook goed thuis is in wat ouderen be zig houdt. Iemand die weet wat hun problemen, wensen en ver langens zijn. De komst van zo'n gemeentelijk 'ouderenadviseur' werd gisteren in Zierikzee be pleit tijdens een politiek forum voor senioren. Elders m Zeeland wordt, zegt H. flatter uit Burgh-Haamste- de. geëxperimenteerd met een gemeentelijk ouderenadviseur. i fleden voor Klatter. onder meer q gctief als voorzitter van de eilan- delijke seniorenraad, ook op Schouwen-Duiveland eens een proefballonnetje op te laten. „Natuurlijk zou het geld kosten, maar ik denk dat zo'n ouderen- Ei adviseur een belangrijke rol kan i spelen. Bijvoorbeeld met betrek- 5 king tot het gemeentelijk armoe- debeleid, huisvesting van oude ren. ouderenvrijwilligers. Noem op." Werk genoeg voor de a beoogde ouderenadviseur, zo s led duidelijk tijdens het door de seniorenraad, ouderenbon- ■J dat Anbo en PCOB en vakbon- den FNV en CNV opgezette poli- nek forum. Het armoedebeleid ran de gemeente Schouwen-Dui- reiand bijvoorbeeld kan best oppepper gebruiken, betoog de dagvoorzitter J. Tas. Geen visie a Tas had zich ter voorbereiding op het politiek forum verdiept a hetgeen het gemeenbestuur i voor ogen staat met betrekking tot senioren en dat stemde hem met tot vrolijkheid. „Het ont breekt bij de gemeente aan een duidelijke maatschappelijke vi- Biddag woensdag 10 maart 2004 Bruinisse Nederlandse Hervormde li| Kerk 10.00 en 19.30 uur ds Oberink; Ge reformeerde Kerk 19,00 uur dhr Mulder; Haamstede Nederlandse Hervormde tok 10.00 ur ds v. IJsseldijk; Gerefor meerde Kerk 19.30 uur ds Hartel; Chris- Biijke Gereformeerde Kerk 10.00 uur li- «jrgiecommissie, 19.00 uur ds v Mulli- ;e- Kerkwe rve Christelijke Gerefor meerde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds Uit- Nieuwerkerk SOW-Gemeente jurds Klein Oosterland Neder- èrdse Hervormde Kerk 19.00 uur ds 11 Schee Serooskerke Nederlandse Hervormde Kerk 19 00 uur ds Bos; Scharendijke SOW-Gemeente 19 30 ds Trouwborst; Sirjansland Neder- Iwdse Hervormde Kerk 10.00 en 19.00 fcr ds Joppe, Zierikzee Nederlandse Hervormde Kerk, Gasthuiskerk 19.00 iw ds Kievit, Gereformeerde Kerk ISJOuurds v. Voorst; Christelijke Gere formeerde Kerk 10.00 uur ds v. Mulii- 9en,1900uurleesdienst; (Advertentie) likte auto onder de €4500,- www.autosturm.nl redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a l| Postbus 80 I 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 I Fax:0111-454657 I E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piel Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 I Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 j Fax: (0113)315669 Email: redactie pzc.nl internet «ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: ^800-0231231 °0 maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; üterdagstot 12.00 uur sie op welzijn en senioren." Ter wijl er juist nu veel behoefte is aan duidelijkheid en steun. Lid van de seniorenraad J. Hendrik- se: „Er komt ontzettend veel op de mensen af. De sociale zeker heid wordt afgebroken, de eigen bijdrage voor de thuiszorg is ver hoogd en de huursubsidie verso berd. We zitten in een neer waartse spiraal." Ook bij de ei- landelijke politieke fracties is bezorgdheid over de positie van senioren. Ouderen waarvan een deel alleen een AOW-uitkering heeft. Mensen die armoede lij den, maar de grootste moeite hebben daarvoor uit te komen en hulp te zoeken. GroenLinks-raadslid H. de Vries: „Het is onzichtbare ar moede. Je komt er niet achter om wie het gaat en dat maakt het probleem zo lastig." WD'er D Meulblok sloot zich daarbij aan, evenals P. Berrevoets-Rin- gelberg van Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD). „Mensen van die generatie ouderen kla gen met. Dat houdt hun armoe de onzichtbaar." Volgens CDA' er R. van der Wekken maakt de regelgeving met betrekking tot privacy het erg lastig om die on zichtbare armoede zichtbaar te maken. PvdA-raadslid B. van de Sande haakte daar op in met een beroep aan de aanwezige se nioren. „Wij kunnen als politiek in deze niet zonder uw hulp." Voor wat betreft huisvesting van ouderen - een ander pro bleem dat tijdens het politiek fo rum aan de orde kwam - is voor al daadkracht nodig volgens LSD-ster Berrevoets-Ringel- berg. „Er zijn zat meuwbouw- plannen voor residences en ik weet niet wat. Alleen duurt het allemaal veel te lang eer daad werkelijk gebouwd wordt. De tijd van praten en plannen is voorbij. De plannen moeten nu eindelijk eens uitgevoerd wor den." Soortgelijke geluiden kwa men van de andere politiek frac ties. door Harmen van der Werf ARNEMUIDEN - De nog ori ginele scheepswerf Meerman in het hartje van Arnemuiden opent op z'n vroegst volgend jaar de deuren voor publiek. Een subsidieverzoek voor de restauratie bij een Europees fonds is afgewezen. Het wach ten is op de beoordeling van een ander verzoek, ook bij een fonds van de Europese Unie. A. Hannewijk, medewerkster monumentenzorg bij de ge meente Middelburg, laat we ten dat het deze zomer duide lijk moet worden of de Euro pese subsidie van een paar honderdduizend euro wordt verleend. Ook al wordt die verstrekt, dan nog is het vol gens Hannewijk onmogelijk de scheepswerf dit jaar te ope nen. „Het kost tijd om een aannemer te vinden en die zal pas na de zomer aan de slag kunnen." De zwartgeteerde houten gebouwen van de werf moeten worden gerenoveerd en toegankelijk worden ge maakt voor publiek. Stich ting Hoogaars, die zich onder meer bezighoudt met de res tauratie van oude houten Zeeuwse vissersschepen, krijgt haar thuisbasis in het oudste nog bestaande scheeps werfcomplex van Zeeland Nu is de stichting actief in de voormalige timmerfabriek van De Schelde in Vlissingen. De gemeente Middelburg heeft de scheepswerf vong jaar overgenomen van eige naar en oud-scheepsbouwer C. Meerman voor het symboli sche bedrag van één euro. Hij voelde jarenlang niets voor verkoop. Hij vreesde dat er op zondag activiteiten zou den plaatsvinden. Leerlingen van CBS De Zonnewijzer uit Zonnemaire beelden een boom uit in het Maximaplantsoen, op de plek waar de Amalialinde komt te staan foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZONNEMAIRE - Op het Maximaplant soen, vlak bij de Willem-Alexanderlaan in Zonnemaire wordt een Amalialinde ge plant. Thjeu Hoeijmakers en de andere leerlingen van groep 7/8 van CBS De Zonnewijzer zullen deze geboorteboom, een Koningslinde, er tijdens de nationale boomfeestdag neerzetten. Behalve de Amalialinde worden er in Zonnemaire op 24 maart nog enkele bo men geplant. Wilhelminalindes, Juliana- en Beatrixbo- men, in Nederland is het een traditie om bij de kroning van een nieuwe vorst of vorstin een boom als herinnering te plan ten. Nu Staatsbosbeheer particulieren de kans geeft om bij bijzondere gelegenhe den, zoals een geboorte, een boom te plan ten in een gedenkbos, leek het deze instel ling passend om bij de geboorte van Ca- tharina Amalia alle Nederlandse gemeen ten een Koningslinde als geboorteboom aan te bieden. „Mijn vader had dit gelezen in het krant je van Staatsbosbeheer", vertelt Thjeu Hoeijmakers, leerling uit groep acht van CBS De Zonnewijzer in Zonnemaire. „We hebben toen de dorpsraad gevraagd of die aan de gemeente wilde vragen of de Amalialinde voor Schouwen-Duive land in Zonnemaire kan komen te staan. Wij hadden als eerste dorp van Neder land een straat naar Maxima vernoemd, nog voordat ze met Willem-Alexander ge trouwd was. De Amalialinde zou daar mooi passen." Zonnemaire heeft sinds de kroning van de huidige koningin een Beatrixboom in het dorp staan. Dorpsraadvoorzitter J. Goemans vond het een goed idee en diende de aanvraag in bij de gemeente. Die wist niets van de geste van Staatsbosbeheer, maar zag de Koningslinde wel zitten. „De dorpsraad van Zonnemaire is de enige geweest met deze vraag, dus die linde komt daar wel te staan", weet P Berrevoets van de afde ling Openbare Werken. „Alleen weet ik niet of de Amalialinde precies op de boomfeestdag geplant gaat worden. We wilden er een officieel tintje aangeven door er een collegelid bij te halen. Maar nu het college ontslagen is, wordt dat wat lastig." Berrevoets erkent dat er met het planten niet veel langer kan worden gewacht, om dat het plantseizoen bijna voorbij is. door Esme Soesman RENESSE - Een speelsere invul ling van Ecoscope. Aantrekkelij ke plek voor zowel toerist als ook voor de eigen bevolking. Kersvers directeur Karen Struijs (35) denkt dat de top van het natuureducatief centrum in Renesse nog lang niet is bereikt. „Het staat nog in de kinder schoenen, al zijn dat wel héle leuke kinderschoenen." Ze is enthousiast over het cen trum waar ze sinds een dikke maand - als opvolger van Wil liam van der Hulle - de scepter zwaait. Ecoscope is een leuk complex; er is vanalles te doen en meteen ook een hoop op te steken. „Maar we zitten nog lang niet aan de top. Dat kan ook niet", stelt Struijs - verwij zend naar de rumoerige voorge schiedenis van het Renesser cen trum. Bestuurlijke trammelant en slechte resultaten zetten in eerste instantie de toon en de in druk daarvan valt niet zomaar even weg te poetsen. Quitte Inmiddels lijkt het tij echter ge keerd Afgelopen jaar draaide Ecoscope voor het eerst quitte Bezoekers lijken de bij het Transferium gelegen attractie ook steeds beter te kunnen vin den. Wat Struijs betreft wordt Karen Struijs, de nieuwe directeur van Ecoscope. de lijn die door haar voorganger is uitgezet dan ook verder geper fectioneerd. Dat betekent onder meer dat de aankleding van het centrum wordt aangepakt. „Het moet speelser, minder steriel", vindt de beheerster. Zo zal de witte zolder worden getransfor meerd tot blauwe zee vol schel pen. Dit seizoen al zal het win keltje een wat gezelliger aankle ding krijgen. Ook het aantal ac tiviteiten wordt gaandeweg uit gebreid. Op de succesvolle ont dekkingstochten over het ter rein (zoals het grote doepad) worden variaties ontwikkeld, bijvoorbeeld toegespitst op an dere leeftijdscategoneën. De Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt is daarnaast van plan een blokhut op het terrein te zet- foto Marijke Folkertsma ten om bijenkolonies in onder te brengen. Bezoekers kunnen im kers 'live' aan het werk zien. En dat is precies wat Struijs het lief ste heeft. Want niets zo leuk als iets echt zien en - als het even kan - ook zelf uitvoeren. Ook in de promotionele sfeer gaat de beheerder op de ingesla gen weg door Geprobeerd wordt bezoekerspotentieel di- ZIERIKZEE - De slechte administratie van een verzeke ringsmaatschappij leverde een 28-jarige man uit Burgh gistermiddag tijdens de zitting van de kantonrechter in Zierikzee het voordeel van de twijfel op. De zaak was eerder aangehouden voor nader onderzoek naar het wel of niet verzekerd zijn van een bromfiets. Vol gens dat onderzoek was de man niet verzekerd op het mo ment van aanhouding. Maar de gedaagde kwam met een oude rekening op de proppen waaruit zou blijken dat hij wel eerder verzekerd was dan dat de maatschappij had doorgegeven. Of hij wel of niet verzekerd was tijdens zijn aanhouding werd gistermiddag niet duidelijk. Kanton rechter B. Doorewaard Boekhout volgde de door officier van justitie A. Flikweert verlangde vrijspraak niet, maar legde ook geen boete op. Flikweert zegde ook toe de uit de ze zaak voortgevloeide aanklacht van valsheid in geschrif te te zullen seponeren. De man overweegt hoger beroep omdat hij helemaal vrijgesproken wil worden. MIDDELBURG - Een leerstraf van 32 uur moet een 28-ja- rige Middelburger ervan weerhouden nog eens met justi tie in aanraking te komen voor geweldsdelicten. Behalve de leerstraf kreeg de man gisteren van de Middelburgse politierechter ook nog een week voorwaardelijke gevange nisstraf met reclasseringstoezicht. De verdachte moest zich verantwoorden voor mishande lingen in de relatiesfeer. Zo had hij op 9 juli vorig jaar in Middelburg zijn ex-vriendin klappen gegeven. Een jaar eerder had hij zich op 18 mei in Middelburg niet langer kunnen beheersen toen hij werd getreiterd door de ex van zijn vrouw. Hij gooide toen een straatklinker naar de man. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 43-jarige inwoner uit die stad voor he ling tot 28 uur taakstraf. De asielzoeker had op 23 novem ber vorig jaar voor veertig euro een fiets gekocht, terwijl hij kon weten dat de fiets van diefstal afkomstig was. De politierechter waarschuwde de man, omdat het zijn vijfde veroordeling was voor vermogensdelicten. Bij een volgen de keer zou de verdachte in aanmerking komen voor een gevangenisstraf. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg voor diefstal en bedreiging veroordeeld tot drie weken cel. De Souburger griste op 6 juni vorig jaar in Vlissingen een biljet van 50 euro uit de hand van een oude man die hij kende. De junk zette op 13 augustus bij het station in Oost-Souburg een man een mes op de keel. Getuigen de den aangifte bij de politie. De verdachte had zich van het geld meteen daarna harddrugs aangeschaft. Officier van justitie H. den Hartog noemde het bestelen van de bejaarde man schandalig. Zij wees verder op het strafblad, dat gekenmerkt wordt door vermogens- en ge weldsdelicten. De politierechter vonniste conform. reet te benaderen. Zo is er het plan om alle scholen in Neder land via mailing te benaderen. Veel waarde hecht Struijs aan de Schouwen-Duivelandse be volking. „Ik kom nog te veel ei landbewoners tegen die Ecosco pe niet kennen. Dat is jammer en dat kan anders." De bedoe ling is een abonnement in te voe ren bij wijze van 'visitekaartje' naar Schouwen-Duivelanders toe. In het - in de toekomst om heinde - Ecoscope kunnen zij dan het hele seizoen door mak kelijk even binnen lopen. Winter Nog zo'n geste richting vooral ei gen inwoners is openstelling voor een dag of dagdeel in de winter. Nu kunnen alleen groe pen en partijen in de winter maanden in Ecoscope terecht. Terwijl er het hele jaar eigenlijk wel iets te doen is. De uit Vlaardingen afkomstige en nu in Zierikzee wonende Struijs is geschoold op het ge bied van dierverzorging en fau nabeheer, maar belandde al tij dens haar studie in de horeca. Die overgang van bedrijfsleven naar het niet-commerciële Eco scope is voor haar niet zo'n gro te. ..Je probeert je zaak zó goed te krijgen dat het een naam heeft. Of het nou al dan niet commercieel is, dat komt op het zelfde neer." door Esme Soesman OOSTERLAND - Van documen taire tot komedie en van speel film tot Idols. Het jaarconcert van Oosterlands Fanfare op vrij dag 19 maart staat in het teken van televisie. In heuse show- vorm. Video- en computerbeel den verlevendigen de livemu-i ziek die door het fanfareorkest tot uitvoer wordt gebracht. Het thema televisie staat bij voorbaat garant voor muzikale variatie. Zo komt Phil Collins met The best of himself voorbij, als onderdeel van de TMF-Awards. De finalisten van de Duitse versie van het populai re Idols stortten zich gezamen lijk op de vertolking van het lied We have a dream. Ook dat is onderdeel van het program ma. Er zijn beelden te zien van de documentaire Pacific Dreams en de film Out of Afri ca. Uiteraard ontbreken ook de deuntjes van bekende series niet, zoals Loveboat en Married with children. En dan zijn er ten slotte ook beelden te zien die door de leden van de muziekver eniging zelf zijn gemaakt. De vereniging, die ruim veertig leden telt, timmert op meerdere manieren aan de weg. Onlangs waren leden van de fanfare op bezoek bij de plaatselijke open bare basisschool Oosterburch om de muziekclub onder de aan dacht te brengen. Dat heeft voor alsnog geresulteerd in de oprich ting van twee blokfluitgroepen, voor de jongere leerlingen. Van de oudere leerlingen hebben er ruim twintig aangegeven belang stelling te hebben voor het leren spelen van een muziekinstru ment bij Oosterlands Fanfare. Het jaarconcert d"e OF-TVshow wordt gehouden in het dorps huis van Oosterland en begint om 20.00 uur. De zaal is een half uur eerder open. Na afloop is er muziek van Happy Music uit Sommelsdijk. ZIERIKZEE - Het filmcollege 'Boek op het doek' van de Zeeuwse Volksuniversiteit in filmtheater fiZi wordt in ver band met de lezing van Geert Mak verschoven van dinsdag 16 naar donderdag 18 maart. Voor afgaand aan de filmvoorstelling 'Villa des Roses' wordt om 19.30 uur een inleiding gegeven. (Advertentie) De beste plek voor het vinden van werk I 's nog altijd JobTrack.nl 1 oj°bTrack.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35