Fracties zoeken vooral kwaliteit alternatieven Het vertrouwen is weg Archeologie is een ingeleid projectiel Onderzoek naar dubbele Sloeweg Gevaarlijk inhalen levert fikse boete op Meerderheid Schouwse raad vindt politieke kleur minder belangrijk zeeuwse almanak Boekenweek 1 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 HEKIKZEE - Een krappe meer- tjheiil m de raad van Schou- „n-Duiveland vindt kwaliteit dt nieuwe wethouders be- tajrijker dan de politieke Hou lint kan volgens die mcer- jtikrid betekenen dat de huidi- P coalitie niet wordt voortge- irl. Hert' is de enige collegepartij [e op voorhand kiest voor kwa- Jjj, .Wij van Alert' vinden giliteit belangrijker dan de po- jteke kleur", zegt J Schone- m „We kiezen voor het be ug van van Schouwen-Duive- ud. Als dat betekent dat die asoon een andere politieke leur heeft is dat van minder be- SCHOUWEN-OUIVELAND woensdag 10 maart 2004 lang."Collegepartij CDA kiest ronduit voor voortzetting van de huidige coalitie. „Zoals het er nu uitziet wil het CDA verder met de huidige coalitie. We heb ben in coalitieverband geen ver schil van mening en het college programma staat niet ter discus sie", zegt fractievoorzitter R. van der Wekken. Meer wil hij nog niet kwijt over de komende onderhandelingen, omdat voor dit weekend een fractievergade ring staat gepland. De twee andere collegepartijen, WD en PvdA, houden zich op de vlakte. Fractievoorzitter A. Verseput (WD): „Het is te vroeg om nu al te zeggen of we verder willen met de huidige coalitie. We willen eerst de ge beurtenissen evalueren." De fractievoorzitter van de vier de collegepartij, W. Renden van de PvdA, heeft ook nog geen overleg gehad met de fractie en wil zich daarom niet uitlaten over het voorzetten van de coali tie. „Ik wil niet vooruitlopen op de fractievergadering." Crisismanagers De oppositiepartijen kiezen stuk voor stuk voor kwalitatief goede bestuurders. „Er moeten crisismanagers komen die een keihard mandaat krijgen van de raad. In de komende jaren moet er alleen maar bezuinigd wor den, dan moet je goede mensen hebben die hart hebben voor Schouwen-Duiveland", zegt G. Houtekamer van SGP. P. Berre- voets (Lijst Schouwen-Duive land): „We moeten de komende twee jaar gebruiken om de boel op orde te brengen. Wij denken dat het een goede zaak is dat de nieuwe wethouders van buiten de raad komen. De signatuur maakt niet uit, als het maar goe de bestuursmanagers zijn. Stevi ge kandidaten die de komende twee jaar aan het werk gaan." ChristenUnie-fractievoorzitter J. van de Berge zegt dat de tijd voorbij is dat de grootste par tijen automatisch de wethou ders leveren. „De ChristenUnie wil dat naar kwaliteit wordt gezocht. Dat be tekent dat kandidaten ook uit andere partijen kunnen komen Ik denk daarbij vooral aan oude rotten in het vak en die zijn bin nen de Raad wel te vinden." Advertentie R. Raats van Lijst Raats geeft aan dat hij er nog niet uit is of de huidige coalitie verder mag. „We moeten vooral kiezen voor capabele mensen, eventueel moe ten we een advertentie zetten om ze te zoeken. Het gaat mij er om dat de goede mensen op de juiste plek komen." Ook GroenLinks fractievoorzit ter H. de Vries sluit een adver tentie niet uit om de juiste kan didaten te vinden. „De tijd van coalities is voorbij. We moeten kwaliteit hebben. De mensen die we nu zoeken hebben niets meer met politieke kleur te ma ken, alleen met kwaliteit." Aanstaande donderdag is het eerste overleg tussen alle par tijen over het nieuw te vormen college. Collegeleden informeren personeel ZIERIKZEE - Het perso neel van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft gistermiddag in een besloten bijeenkomst uit leg gekregen over de afloop van de raadsvergadering van maandagavond. Toen stapten alle vier de wethouders op nadat de raad het vertrouwen in het college had opgezegd. Aan leiding was de Nobelpoort- affaire. Bij de bijeenkomst waren alle vier vertrokken wet houders aanwezig, samen net de burgemeester en de gemeentesecretaris. De bijeenkomst was vol gens voorlichter G. van Breugel vooral persoonlijk getint. „Dat is altijd goed en daar is behoefte aan De college ledenvooral het personeel een hart onder de riem wil len steken." De Schouwen-Duivelandse WD-fractie kan nog niet zeggen of zij met de huidige coalitie wil doorgaan. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow 3ERIKZEE - Ondanks -'Ie tommotie rond het archeolo- I gisch bodemonderzoek in de I port? N belstraat in Zierikzee daar deze week de -erste I kipalen voor de bouw va zes troningen door projectontwikke- I har Faasse en Faasse uit Goes «e grond in. >L'.:-n we hopen dat er op bre- scnaal lering wordt getrok ken uit doze affaire, want ar- ilogisch bodemonderzoek is ■r nog een ongeleid projectiel. I 3aar moet verandering in ko nen", oogt directeur R. Faasse. Hij betreurt het voor de gemeen te dat de kosten zijn opgelopen tot ruim acht ton, maar echt ver- hazen doet het hem niet. „Wie archeologisch bodemonderzoek jat uitvoeren, geeft ir. feite een bianco cheque af." Hij baseert ~e rr.emng op offertes van ge specialiseerde bedrijven waarin dingen', maar geen vaste prij zen worden genoemd, „Een epen eind, waardoor je als op drachtgever op eer glijdende schaal terechtkomt", voigens Faasse. In zijn jpl'ek biedt de affaire A 'obelgrte een harde, maar gede gen leerschool dat er op h°t ge bied van archeologie nog weinig geregeld is. Uit het onderzoek naar de kostenoverschrijding blijkt dat de gemeexite in dit ge val niet eens de wettelijke ver plichting had een archeologisch bodemonderzoek te laien uitvoe ren op dit stuk historische bin nenstad. Had de gemeente het niet gedaan, dan had zij wel te gen het advies van de provin ciaal archeoloog in gehandeld. Volgens het onderzoeksrapport was er dan ongetwijfeld een pit tige briefwisseling met de pro vincie op gevolgd, maar ver plicht was het dus niet. Gesel Faasse werpt zich op dit punt op als verdediger van de ambte naren die volledig in de fout zijn gegaan met hun opdrachten voor aanvullend archeologisch onderzoek. „Het heet wel ad vies, die mening van de provin ciaal archeoloog, maar het werkt als een gesel. Die ambte naren hebben dat beslist wel als een verplichting opgevat.' Hij bepleit namens de project ontwikkelaars duidelijke rege lingen in relatie met de wijzi ging van de Monumentenwet en de bekrachtiging van het Ver drag van Malta. De hoofdlijn van dit verdrag is dat bodem schatten niet moeten worden verstoord. Als daaraan niet valt te ontkomen, dient er onderzoek plaats te vinden, waarbij de ver stoorder van de bodem opdraait voor de kosten. Dat principe van 'verstoorder betaalt' vindt Faasse onzinnig. Het houdt in dat straks alle kosten van ar cheologisch bodemonderzoek op het bordje van de projectontwik kelaar komen. Hij vraagt zich af wie dan nog een bouwplan voor een historische locatie durft op te stellen. „Om te voorkomen dat steeds meer stukjes binnen stad verpauperen of er alleen nog maar grasveldjes komen, moeten er bindende afspraken R. Faasse (midden) krijgt uitleg bij de archeologische vondsten. worden gemaakt", vindt Faasse. Volgens hem zouden provincie, gemeente en projectontwikke laar met elkaar moeten bepalen of een inventariserend archeolo gisch onderzoek is vereist. Op basis van de uitkomsten dient dan te worden besloten of er een aanvullend onderzoek moet ko men. Voor het geld dat daarvoor nodig is, zou Faasse graag een speciaal fonds gevormd zien Hij ziet daartoe mogelijkheden met een extra heffing per vier kante meter bij projecten in uit breidingsgebieden. Het gereedmaken van de grond om eindelijk te kunnen gaan foto Marijke Folkertsma bouwen in de Korte Nobelstraat heeft Faasse als gevolg van het archeologisch onderzoek al 100.000 euro extra gekost. Hij aarzelt nog of hij die rekening op het bordje van de gemeente zal leggen. Van een feestje rond de eerste steenlegging straks ziet hij in elk geval maar af. Het vertrouwen is weg, klonk het Maandagavond raadsbreed in Zie rikzee. Wie garandeert nu nog dat onderwater niet meer kwesties spelen. Want (inmiddels) ruim achthonderduizend euro zie je 'och niet zomaar over het hoofd in zo n relatief kleine gemeente als Schouwen-Duiveland. jggf Marcel MnririP ERIKZEE - De coalitie mag op zoek iPit v'er nieuwe wethouders. Maar pake ideoloog of baantjeszoeker wil «Wh nu nog in die slangenkuil werpen? I -neraijds krijg je te maken met een or- Jipnisatie die sinds de gemeentelijke llr^riding van 1997 nog steeds niet Ir°™.°P Polen staat. Oude gewoonten, I Pu loyaliteit en onduidelijke af- IDPraken maken het werk er voor de I «abtenaren niet gemakkelijker op. IIstaat een raad die ook niet aue fronten uitblinkt in deskundig- 7yn de hete adem van de kiezer con- ln de nek voelt. Het college hoort ""gaans de bindende factor te zijn. r20er, ^aar een belangrijke veer I den» en' kan het gebeuren dat ie- doet naar eigen goeddunken. En dat is niet altijd in het voordeel van de gemeente. In de kwestie rond de archeologische opgravingen aan de Korte Nobelstraat verzuimden ambtenaren het college in te lichten over de kosten. Hen was ken nelijk de ruimte gegund voor vergaand zelfstandig opereren. Van wie kregen ze die ruimte? Raad en college schep pen de kaders. Burgemeester en wet houders dachten te kunnen bouwen op een vakkundige afhandeling, de raad dacht er van op aan te kunnen dat het college de touwtjes stevig in handen had en de inwoners mochten van hun bestuur louter zorgvuldigheid verwach ten. Dat collectieve vertrouwen in elkaar heeft door de Nobelpoort-affaire een flinke knauw gekregen. Nét nu het er op leek dat de gemeentelijke organisa tie zich stukje bij beetje ging vinden in het vernieuwde stramien Nét aan de vooravond van ingrijpende bezuinigin gen op maatschappelijke voorzienin gen. Leg dat maar eens uit, is de vraag waarmee de raad nu tevens worstelt. De burger ziet de acht ton die 'ever de muur is gesmeten', ziet de wachtgelden voor de weggestuurde wethouders. Hoe zit dat laatste: Het ontslag van Joost van Felius kost de gemeente niets, hij is de 65 jaar gepasseerd en krijgt daarmee een uitkering uit het pensioenfonds. Het wachtgeld voor Ger van de Velde-de Wilde, Lennie Ge- analyse luk-Poortvliet en Gert-Jan van der Salm bedraagt voor het eerste jaar tach tig- en navolgend zeventig procent van hun huidige wedde. Een wethouder van Schouwen-Duiveland verdient op jaarbasis ongeveer zeventigduizend eu ro. Geluk heeft recht op twee jaar wachtgeld, Van de Velde maximaal zes jaar. Van der Salm is vijftigplusser en wordt daarom doorbetaald tot zijn 65ste. Geluk komt daarvoor niet in aan merking, vanwege haar kortere dienst verband. Hun ontslag kan de gemeente daarmee in totaal meer dan één miljoen euro kosten. Zodra ze andere verdien sten krijgen, wordt dat geld op hun uit kering in mindering gebracht. Anderzijds kan worden vastgesteld dat de gemeente die prijs ook had moeten betalen indien de wethouders over twee jaar bij de volgende verkiezingen w aren weggega a n Sterker nog, dan had Geluk recht ge had op vier jaar uitkering en was het bedrag per saldo alleen maar opgelo pen. Gerekend tot aan de verkiezingen is de gemeente nu dus, bovenop de wed de van de vier nieuwe wethouders, feite lijk 317.500 euro extra kwijt. Wat is de rol van burgemeester Jack As- selbergs in dit verhaal? Het college ver klaarde bij raadsbrief vorig week stel lig politiek collectief verantwoordelijk te zijn voor de miskleun rond de Korte Nobelstraat. Maar waar de raad maan dagavond reeds voor aanvang duidelijk had gemaakt de koppen van de vier wethouders te zullen eisen en verder weinig ruimte liet voor hoor en weder hoor, bleef de voorzitter van het college door Rolf Bosboom 's-HEERENHOEK - Er komt een breed onderzoek naar moge lijke alternatieven voor verdub beling van de Sloeweg (N62). Daarbij wordt het totale gebied tussen Middelburg en Kapelle onder de loep genomen. Door onder meer de opening van de Westerscheldetunnel en de groei van het Sloegebied rijdt er steeds meer verkeer tus sen de Bemhardweg en de aan sluiting met rijksweg A58. De verwachting is daarom dat de tweebaansweg op termijn moet worden verdubbeld. De provincie heeft vorig jaar september twee alternatieven voor verdubbeling van de Sloe weg gepresenteerd. Belangrijk ste verschil is dat in alternatief B het sluipverkeer over de Nieu we Rijksweg richting de Delta weg onmogelijk wordt gemaakt Beide alternatieven gaan uit van de aanleg van vier ongelijk vloerse kruisingen in de Sloe weg. Een eerste inspraakronde heeft nogal wat kritische kanttekenin gen opgeleverd van particulie ren en organisaties. Opvallend ste reactie was die van de Zeeuwse Milieu Federatie, die de Sloeweg én de Bernhardweg wil verdubbelen, waarna de A58 tussen Nieuw- en Sint Joosland en Heinkenszand kan worden af gebroken. De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland deed de suggestie een nieuwe weg aan te leggen langs de toekomsti ge goederenspoorlijn door de Quarlespolder. De verschillende alternatieven moeten tegen elkaar worden af gewogen in een milieu-effectrap- port (MER). De provincie en de gemeente Borsel: hebber, naar aanleiding van de inspraakreac ties, afgesproken dat daarbij niet alleen wordt gekeken naar diverse varianten van verdubbe ling van de Sloeweg. maar dat ook wordt onderzocht of de pro blemen niet op een heel andere manier kunnen worden opge lost. Daarvoor is een 'brede verkeers- visie' nodig op het totale gebied tussen Middelburg en Kapelle. Zo'n visie moet duidelijk maken hoe de wegenstructuur er in de toekomst uit kan zien en hoe sluipverkeer het beste kan wor den tegengegaan. Om een MER te kunnen opstel len dienen verder de ontwikke lingen in het gebied beter in beeld te worden gebracht. Het gaat daarbij vooral om de Sloe- lijn, de groei van het Sloege bied, de aanleg van de bedrijven terreinen Sloepoort I en II en de mogelijke komst van de Wester- schelde Container Terminal. Verder moet de bestaande ver keerssituatie verder worden geïnventariseeerd: hoe druk is het precies op de Sloeweg. hoe omvangrijk is het sluipverkeer vooral in de Zak van Zuid-Beve land en in hoeverre hebben de al uitgevoerde verkeersmaatrege len op de Nieuwe Rijksweg ef fect? Kleine ingrepen Provincie en gemeente hebben verder afgesproken dat, behalve eventuele alternatieven die uit de brede verkeersvisie naar vo ren komen én de twee varianten voor verdubbelingen van de Sloeweg, in het MER wordt ge keken naar een minder groot schalige oplossing voor de pro blemen ('nulplus-alternatief'). In dat scenario worden relatief kleine ingrepen gedaan op of rond de Sloeweg, zodat de weg optimaal kan worden benut. Dat zou een voorlopige oplos sing kunnen zijn, die gunstig voor het milieu en minder kost baar is dan bijvoorbeeld het ver dubbelen van de Sloeweg.. volledig buiten schot. Asselbergs had zelf niet anders verwacht, verklaarde hij na afloop van het debat. Als door de koningin benoemd bestuurder - wet houders worden door de raad gekozen - verkeert de burgemeester in een wezen lijk andere positie. Zijn politiek onaf hankelijke signatuur moet garant staan voor continuïteit. Maar had Asselbergs zich juist daarom gewoon niet méér moeten bemoeien met de communicatie? Achteraf erkent het college dat het wellicht beter was geweest de raad eerder te informeren over de kwestie. Asselbergs had daarin dwingend kunnen zijn. Zijn strikt cor recte, neutrale houding is hem al vaker verweten in relatie tot het door hem hoog gewaardeerde collegiaal bestuur. Pia Berrevoets-Ringelberg werd in 2001 zonder al te veel pardon door het toenmalige college geofferd als bliksem afleider voor bestuurlijk falen. En ook ten tijde van de gemeentelijke reorgani satie was het wederom niet de burge meester die het roer ferm in handen nam. Doordat hij nu buiten schot is gelaten, heeft hij van de raad het onvoorwaarde lijke vertrouwen gekregen. Aan hem, als enige constante factor in het spel, de zware taak dat (weer) over te breng en op de organisatie. door Inge Houff ZIERIKZEE - Ook als een toe- st in de auto voor je slecht rijdt, stopt en weer optrekt, is het beter om het geduld te bewa ren. Inhalen op een onoverzich telijk punt is gevaarlijk. Dat was de boodschap die een 36-ja- rige gedaagde uit Scharendijke gistermiddag te horen kreeg van de officier van justitie en de kan tonrechter, tijdens de zitting in Zierikzee. t De man had al een aantal keren moeten afremmen omdat de voorligger onverwacht stopte. Toen deze chauffeur de auto op de weg stil zette om op de kaart te kijken, dacht de man de auto te kunnen inhalen. „Alleen toen ik naast 'm reed op de linker baan, trok deze toerist weer op en kwam er ook nog een tegen ligger aan. Ik heb de inhaalma noeuvre heel snel afgemaakt maar niet op zo'n manier dat de tegenligger vol op z'n rem moest staan Dat viel wel mee." De po litie die het voorval zag. dacht daar anders over en hield de Scharendijker staande. Omdat hij niet het gevoel had dat de agenten oog hadden voor zijn kant van het verhaal, liet de Man gewond bij bedrijfsongeval ZIERIKZEE - Een 58-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland is gistermorgen gewondgeraakt aan zijn hand bij een bedrijfsongeval. De man zaagde tijdens het werk zijn duim en wijsvinger gedeelte lijk af met een freesmachine. Hij is per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De arbeidsinspectie is van het ongeval op de hoogte gebracht. man de zaak voorkomen bij de kantonrechter. „Ik ben niet fout loos geweest maar ook niet al leen debet aan de situatie. Ik hoop dat we in alle billijkheid hierover kunnen praten." Dat gebeurde wel, maar officier van justitie A. Flikweert vond toch dat de man had moeten wachten en niet juist op dat onoverzichte lijke punt had mogen inhalen. Hij eiste 150 euro boete, een eis die door kantonrechter B. Doore- waard Boekhout werd gevolgd. Man betaalt gelag voor over hoofd zien bromfietser ZIERIKZEE - Bij slecht zicht op een kruispunt waar voorrang moet worden verleend, is voor zichtigheid geboden. Een 43-ja- rige Oosterlander was heel voor zichtig, maar had de te hard rij dende brommer die van rechts kwam toch niet gezien. Een botsing was het gevolg. Zo wel officier van justitie A. Flik weert als kantonrechter B. Door- ewaard Boekhout vond gister middag op de zitting in Zierik zee dat de Oosterlander nog voorzichtiger had moeten rij den. „De bromfietser had te hard gereden, dat klopt. Maar als het een motor was geweest, die wel zo hard mag, had u hem ook niet gezien. En u moest wel voorrang verlenen", stelde Door- ewaard Boekhout vast. Hij volgde de eis van de officier van justitie die 125 euro be droeg. Advertentie gebruikte bedrijfsauto kopen I www.autosturm.nl Te land, ter zee en in de bus; lees steeds het werk vanA. Camus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33