Vierbaans Sloeweg onder de loep Baarland te boek gesteld, nog vier stuks te gaan Groen licht voor Frans den Hollanderlaan Bondenberaad Goes gaat afgeslankt door Kerkgenootschap wil zich vestigen op bedrijventerrein Reimerswaal beperkt toerisme tot fietsers ]rede verkeersvisie voor gebied tussen Middelburg en Kapelle tntwerpse «pliehter Gordelcontrole Celstraf geëist voor seksueel misbruik dochter Achterbank uit auto gestolen zeeuwse almanak Boekenweek 1 BEVELANDEN-THOLEN woensdag 10 maart 2004 rflnif Bosboom „HEEBESHOEK Er komt KO breed onderzoek naar mogo- iike alternatieven voor verduh- L van He Sloeweg (N62) Lrbii wordt het totale gebied üM Middelburg en Kapelle (dn de loep genomen. jjrankverslaving nekt veelpleger uit Colijnsplaat DDDELBURG - Een 50-jarige uvoner uit Colijnsplaat kon cch gisteren in Middelburg heie pal vinden in de strafmaat: 31 panden rijverbod voor drie ar dronken rijden en 236 uur trkstaf voor het rijden tijdens nlzeggingen, een diefstal en n bedreiging. Ie man kreeg ook een boete van 33 euro voor onverzekerd rij en. Hij had een enorm straf fe. dat zestien pagina's be joeg. Gisteren vertelde hij on der toezicht te staan van het eeuws Consultatiebureau voor Icohol en Drugs. Ook heeft hij ci aangemeld bij Emergis co: een behandeling. Goede oomemens dus ,Ik drink niet leer", klonk het stellig. Wel gaf ij toe, voor de zitting te hebben tdronken. „Een borrel tegen de stuwen." Ie man was in januari twee k; betrapt op rijden onder in- ioed. Ook had hi] gereden ter- 1 hij een rijverbod had en in onverzekerde auto. Boven- had de man in de zomer P vorig jaar een wandelaar (•.gescholden en bedreigd, en ld hij bloempotten gestolen. Door onder meer de opening van de Westerscheldetunnel en de groei van het Sloegebied rijdt er steeds meer verkeer tus sen de Bernhardweg en de aan sluiting met rijksweg A58. De verwachting is daarom dat de tweebaansweg op termijn moet worden verdubbeld.De provin cie heeft vorig jaar september twee alternatieven voor verdub beling van de Sloeweg gepresen teerd. Belangrijkste verschil is dat in alternatief B het sluipver- keer over de Nieuwe Rijksweg richting de Deltaweg onmoge lijk wordt gemaakt. Beide alter natieven gaan uit van de aanleg van vier ongelijkvloerse kruisin gen in de Sloeweg. Een eerste in spraakronde heeft nogal wat kri tische kanttekeningen opgele verd van particulieren en organi saties. Opvallendste reactie was die van de Zeeuwse Milieu Fede ratie, die de Sloeweg én de Bern hardweg wil verdubbelen, waar na de A58 tussen Nieuw- en Sint Joosland en Heinkenszand kan worden afgebroken. De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland deed de sugges tie een nieuwe weg aan te leg gen langs de toekomstige goede renspoorlijn door de Quarlespol- der. De verschillende alternatieven moeten tegen elkaar worden af gewogen in een milieu-effectrap- port (MER). De provincie en de gemeente Borsele hebben, naar aanleiding van de inspraakreac ties, afgesproken dat daarbij niet alleen wordt gekeken naar diverse varianten van verdubbe ling van de Sloeweg, maar dat ook wordt onderzocht of de pro blemen niet op een andere ma nier kunnen worden opgelost. Daarvoor is een 'brede verkeers visie' nodig op het totale gebied tussen Middelburg en Kapelle. Zo'n visie moet duidelijk maken hoe de wegenstructuur er in de toekomst uit kan zien en hoe sluipverkeer het beste kan wor den tegengegaan. Om een MER te kunnen opstel len dienen verder de ontwikke lingen in het gebied beter in beeld te worden gebracht. Het gaat daarbij vooral om de Sloe- lijn, de groei van het Sloege bied, de aanleg van de bedrijven terreinen Sloepoort I en II en de mogelijke komst van de Wester- schelde Container Terminal. Inventarisatie Verder moet de bestaande ver keerssituatie verder worden be keken: hoe druk is het op de Sloeweg, hoe omvangrijk is het sluipverkeer vooral in de Zak van Zuid-Beveland en in hoever re hebben de al uitgevoerde ver keersmaatregelen op de Nieuwe Rijksweg effect? Provincie en ge meente hebben verder afgespro ken dat, behalve eventuele alter natieven die uit de brede ver keersvisie naar voren komen én de twee varianten voor verdub belingen van de Sloeweg, in het MER wordt gekeken naar een minder grootschalige oplossing ('nulplus-alternatief'). In dat scenario worden relatief kleine ingrepen gedaan op of rond de Sloeweg. zodat de weg optimaal kan worden benut. Dat zou een voorlopige oplossing kunnen zijn, die milieuvriendelijker en goedkoper is dan het verdubbe len van de Sloeweg. (Advertentie) getokte bedrijfsauto kopen www.autosturm.nl Kerkstraf voor DDDELBURG - De Middel- urgse politierechter heeft giste- meen 42-jarige Antwerpenaar sor poging tot oplichting van uit Nieuwdorp veroor- «Idtot 180 uur werkstraf. de strafmaat werd ook een ïistal van een bouwlift meege ren. te Antwerpenaar had de Nieuw- srper gekoppeld aan een Bul- tars meisje. Daarna zei hij dat ?t meisje zwanger was gewor- sn;omeen abortus mogelijk te aken, zou de Nieuwdorper een Mg van 17.500 euro moeten Kuiten. Pas op het moment «t de handtekening voor de le- dng moest worden gezet, haak- thet slachtoffer af. olgens raadsman J. Schieman ad de Nieuwdorper zijn verant woordelijkheid niet genomen na e seksuele escapade die leidde at de zwangerschap van de Bul- aarse. te Antwerpenaar ontkende dat ike was van oplichting, tear de politierechter hechtte «r waarde aan de verklarin- trvan de aangever. Na de Goese televisietoren en de Vlissingse Zeevaartschool zet StichtLicht nu de Frans den Hollanderlaan in de schijnwerpers als markante plek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - De opvallendste straat in Goes tijdens de avonduren is sinds kort de Frans den Hollan derlaan. De straat is tegenwoor dig groen verlicht. Het is een initiatief van Sticht Licht, de stichting die markante objecten en plekken in vooral Goes in het licht wil zetten. Het bekendste voorbeeld daarvan is de televisietoren, die sinds enke le jaren in de schijnwerpers staat. Vorig jaar zette Sticht Licht de honderdjarige Zee vaartschool in Vlissingen in het licht. De stichting werkt naar eigen zeggen aan 'een infrastructuur van licht in Goes'. De water- en televisietoren vormden daarvan de eerste fase. De tweede fase is de route tussen het NS-station en de binnenstad. Eerder wer den het Ceresbeeld en de Stenen Brug al van verlichting voor zien; de Frans den Hollander laan maakt de route compleet, zodat de bezoeker 's avonds door een laan van groen licht zijn entree in de stad maakt. „Technisch gezien was het alle maal moeilijk om voor elkaar te krijgen", zegt voorzitter E. Beek man van StichtLicht. „Ik ben er al rond de kerst mee begonnen, maar pas sinds enke le dagen brandt het licht zoals het hoort. De stichting is voorlopig nog niet uitgelicht. Er liggen nog vol op ideeën, zoals de Erasmusflat, de flats in Goes-Zuid, de molen en het voormalige gemeentehuis in Wolphaartsdijk Ook in het kader van de viering van het 600-jarig bestaan van Goes als stad, volgend jaar. wil StichtLicht activiteiten onderne- bor Rolf Bosboom jOES - Het Bondenberaad 'foot Goes begint aan een jfeuw leven. Door de komst van Seniorenraad, die vorige wand is geïnstalleerd, is de rol 'an het Bondenberaad veran derd. to Bondenberaad is het geza- Knüjke platform van de lokale l'ngen van de ouderenbon- KAnbo.KBO.PCOB en Abva- 7° De organisatie behartigt belangen van senioren, onder ^tegenover de gemeente onlangs opgerichte Semoren- 1 ac*viseert het gemeentebe- "W gevraagd en ongevraagd, wrallerlei zaken op het gebied 2 °,uderenbeleid. Daarmee wat de Seniorenraad een deel taken van het Bondenbe- ao\er Bondenberaad be- ook vier van de zeven zetels 'Seniorenraad. Me Seniorenraad een feit is, het Bondenberaad - Likte vorm verder. Dat bete- 0»H» meer dat het alge- meen bestuur wordt gehalveerd tot twaalf leden. Het is de bedoeling dat de leden tijdens de jaarvergadering op vrijdag 19 maart worden geko zen. Kandidaten voor het algemeen bestuur namens de Anbo Goes zijn H. Hoogerland en L. de Leeuw, namens AbvaKabo M. de Jonge en W. Willemse, na mens de KBO A. de Kok en F. Govers-Nagelkerke, namens NBP A. Groenenberg en J. de Vries, namens PCOB P. Dees en A. Stevense en namens Anbo Wilhelminadorp A. de Pree. De kandidaat namens Anbo Wol phaartsdijk is nog niet bekend. Het dagelijks bestuur bestaat voortaan uit vijf leden. De kandidaten daarvoor zijn Hoogerland, De Jonge, De Kok, Groenenberg en Dees. Het is de bedoeling dat Hoogerland voor zitter wordt. De jaarvergadering van het Bon denberaad Groot Goes is vrij dag 19 maart om 9 30 uur en wordt gehouden in De Leger- diek aan de Westwal in Goes door Rob Paardekam BAARLAND - In dorpshuis The Cameronian in Baarland presen teerde schrijver Jan de Ruiter gisteren zijn boek Baarland, land tussen Honte en Zwake. Het is zijn elfde boek over de ge meente Borsele. „Nog vier te gaan", zei De Rui ter vol goede moed. Borsele telt vijftien dorpen en die wil hij al lemaal behandelen. De schrijver benadrukte dat het boek zeker niet de hele geschiedenis van Baarland behelst. Dat liet de ruimte niet toe, want hij mocht maximaal tachtig pagina's vul len met tekst en illustraties. Uit eindelijk heeft De Ruiter een aantal thema's uitgekozen. On der meer de hervormde kerk, het gemeentehuis, de molen, de haven en het ontstaan van het dorp komen aan bod. „Ik had nog veel meer materiaal", liet De Ruiter weten. „Maar noodge dwongen heb ik enkele onderde len niet behandeld." Om de mensen warm te maken voor zijn boek liet De Ruiter een aantal dia's zien en vertelde hij zijn theorie over het feit dat Baarland een totaal andere vorm heeft dan andere dorpen die rond 1100 zijn ontstaan. Die hebben veelal een ringvorm. Vol gens De Ruiter moet Baarland eerst ergens anders hebben gele gen. In 1295 is dat dorp ver brand door de Vlamingen, waar na de Baarlanders naar de even verderop gelegen locatie, waar Baarland nu ligt, verhuisden. Het eerste exemplaar van het boek werd symbolisch overhan digd aan de tientallen jaren gele den naar Canada geëmigreerde Baarlander J Traas. Met behulp van een webcam werd contact gelegd met de negentig jaar oude man en zijn vrouw in hun woonplaats Langley. Traas zei het een wonder te vinden dat hij op die manier toch bij de presen tatie van het boek aanwezig kon zijn. En hoewel het boek nog on derweg is naar Canada, zei hij alvast er heel blij mee te zijn. „Ik ben een bibliofiel, dus het valt in goede aarde." Het boek Baarland, land tussen Honte en Zwake is voor 19,50 eu ro te koop bij boekhandel de Ko peren Tuin in Goes. door Rolf Bosboom GOES - Is het denkbaar dat een kerkgenootschap zich vestigt op een bedrijventerrein? Die vraag heeft de evangelische gemeen schap Rafael Goes neergelegd bij de gemeente Goes. Rafaël Goes bestaat sinds eind jaren tachtig en is sindsdien ge staag gegroeid. Momenteel telt de evangelische gemeenschap 225 leden en ongeveer 75 gastle- den, voor het overgrote deel af komstig uit Zuid- en Noord-Be veland. Het kerkgenootschap houdt samenkomsten op zon dag. Verder zijn er doordeweeks studieavonden, vergaderingen en bijeenkomsten van de jonge rengroepen. De aanhoudende groei heeft er toe geleid dat Rafaël Goes diver se malen heeft moeten omzien naar een grotere locatie. Sinds eind jaren tachtig werden de sa menkomsten op zondag gehou den in De Legerdiek aan de Westwal. Na vier jaar werden RILLAND - De politie heeft gis terochtend tussen half negen en half tien een gordelcontrole ge houden op de Valckenisseweg in Rilland. Er zijn 53 automobilisten gecon troleerd. Zeven van hen kregen een bekeuring. Op de Ha venoor dseweg in Waar de werd van kwart voor tien tot half elf een gordelcontrole ge houden. Hierbij zijn 28 automo bilisten gecontroleerd. Eén auto mobilist werd bekeurd. Tussen kwart voor elf en twaalf uur werd op de Boomdijk in Hans weert een gordelcontrole gehouden. Van de 43 gecontro leerde automobilisten kregen er in Hansweert twee een bekeu ring. deze verplaatst naar de aula van Ter Welle aan de Bessestraat Sinds 1999 wordt op zondag ge bruik gemaakt van kerkgebouw De Hoogte aan de Populieren straat. Voor bijzondere bijeen komsten kan worden uitgewe ken naar de aula van het Buys Ballot College aan de Bergweg. Voor de doordeweekse activitei ten benut Rafaël Goes sinds kort het voormalige pand van de Prinses Beatrixschool aan de Tomatestraat. Het kerkelijk kan toor is gevestigd in het kantoor pand van Het Gors aan de Laagewei. De evangelische gemeenschap verwacht op korte termijn ook uit De Hoogte te groeien Daar om ziet zij opnieuw om naar een ander onderkomen. Daarbij is in eerste instantie gedacht aan een schoolgebouw, maar daar voor blijken momenteel geen mo gelijkheden te zijn. De Wester- kerk, die te koop staat, is geen reële optie gebleken Parkeren Het liefst zou het kerkgenoot schap alle activiteiten concentre ren op één locatie, in een eigen gebouw. De voorkeur gaat daar bij uit naar een bedrijfspand. Groot voordeel daarvan is dat het parkeren en het gebruik van muziekinstrumenten tijdens de diensten op een bedrijventer rein niet voor overlast zorgen. In een brief aan het Goese ge meentebestuur probeert het kerkgenootschap te peilen in hoeverre men bereid is mee te werken aan de vestiging van een kerkelijke gemeente in een be drijfspand. Daarvoor is onder meer wijziging van de bestem ming van het pand nodig. Rafaël Goes wijst in haar brief op een situatie in Vlissingen, waar de gemeente heeft meege werkt aan de verhuizing van de vrije evangelische gemeente Beréa naar een pand op bedrij venterrein Baskensburg. Burgemeester Gelok presenteert het boek van Jan de Ruiter, met op de achtergrond de internetverbinding met J. Traas in Canada. foto Dirk-Jan Gjeltema KRUININGEN - Een 59-jarige man uit Kruiningen, die wordt verdacht van seksueel misbruik van zijn dochter, kreeg gisteren een waarschuwing van de aan klager bij het Haagse gerechts hof J. Wittop Koning: ontken nen zou zijn zaak wel eens kun nen schaden. ..Dat kan de in druk wekken dat u de verant woordelijkheid tegenover uw dochter niet wilt nemen", zei de aanklager. De man bleef echter bij zijn be wering nooit seksuele gemeen schap met zijn dochter te heb ben gehad. Daarmee kwam hij terug op eerdere bekentenissen bij de politie en de rechtbank in Middelburg, waarin hij toegaf vijf keer seksuele gemeenschap met zijn nog geen zestien jaar oude dochter te hebben gehad. In hoger beroep gaf de man slechts toe het toen elfjarige meisje een keer in bed te hebben betast De aanklager liet zijn waarschu wing echter niet volgen door een hoge strafeis. Hij vorderde een celstraf van vijftien maan den, waarvan vijf voorwaarde lijk. In de ogen van de aanklager is anderhalf jaar celstraf zonder meer gerechtvaardigd, omdat de man seks had met een minderja rige. Maar de eis is lager dan de cel straf van achttien maanden waartoe de rechtbank in Middel burg de man een jaar geleden veroordeelde, ondanks het feit dat de man schuldig is aan meer ontuchtige handelingen dan door de rechtbank in de straf maat zijn meegewogen. door Rob Paardekam KRUININGEN - Het toerisme blijft een ondergeschoven kind je in Reimerswaal. De gemeente richt zich vooralsnog alleen op fietsers, want grootschalige ont wikkelingen zijn volgens een meerderheid in de gemeente raad ongewenst. Reimerswaal heeft toeristen op dit moment helemaal niets te bieden. Directeur J. Zom van het Nederlands Research Insti tuut voor Recreatie en Toerisme noemde dat anderhalf jaar gele den al doodzonde Vooral de aanwezigheid van de schaal- en schelpdiersector in Yerseke zou volgens hem veel beter uitgebuit moeten worden. Daar komt voor alsnog weinig van terecht. In de meest recente plannen is alleen sprake van het ontwikkelen van recreatieve fietsroutes. Het college baseert haar plan nen op het rapport 'Beleving tus sen de Scheldes', waarin wordt gesteld dat Reimerswaal qua toe risme en recreatie achterloopt bij andere gemeenten. De schrijf ster, een studente Toerisme, stelt dat, nu Reimerswaal geen grootschalige recreatie wil, de fietsroutes een aardig alterna tief vormen om toch nog wat mensen naar Reimerswaal te ha len. De bekendheid van de be staande fietsroutes is echter mi nimaal. Daarom adviseert de schrijfster een boekje uit te ge ven, waarin deze worden be schreven. Het college ziet daar weinig in, omdat het veel te duur zou zijn. Een minimaal gidsje in een beperkte oplage kost al gauw 3500 euro. De recreatieve plannen van de gemeente beperken zich nage noeg tot het idee om samen met de gemeenten Woensdrecht, Ant werpen en Stabroek een grens overschrijdende fietsroute aan te leggen. Het is de bedoeling dat de mooiste en veiligste fiets routes in de vier gemeenten op elkaar worden aangesloten. De punten waar de paden elkaar kruisen worden knooppunten ge noemd. Daar komen grote infor matieborden te staan en kunnen fietsers een keuze maken over hun verdere rit. Op die manier kunnen heel veel variaties ge maakt worden. Fietsers bepalen zelf waar ze heen gaan en hoe lang hun tocht wordt. Subsidie De vier gemeenten hebben bij de Euregio Benelux subsidie aangevraagd en hopen daarmee het grootste deel van het plan te financieren. De gemeente Rei merswaal is eventueel bereid zelf ook een paar duizend euro te investeren in informatiebor den en picknickvoorzieningen. De studente concludeert in haar rapport ook dat Reimerswaal nauwelijks overnachtingsmoge lijkheden biedt aan recreanten. De gemeente denkt dat er wel licht ondernemers zijn die hier op willen inspelen, maar zal daarvoor wel duidelijke voor waarden opstellen. OOST-SOUBURG - Uit een au to die geparkeerd stond aan de F. Leenhoutsstraat in Oost-Sou burg is in de nacht van maan dag op dinsdag een achterbank gestolen. De daders hebben de deur van de auto opengebroken. Vervol gens hebben zij de achterbank netjes uit het voertuig gemon teerd. Te land, ter zee en in de bus; lees steeds het werk van A. Camus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29