long met pvli !C Levertraan helpt tegen artrose 23 De overgang Care for Women LcmWIiJSIJIU ZILVERGRIJS Langer werken woensdag 10 maart 2004 uwen die op 'normale' leeftijd in de rergang raken, vinden veelal begrip in hun ngeving. Bij jonge vrouwen met veetaanvallen, slaapstoornissen en extra nkkelbaarheid wordt minder snel aan de «gang gedacht. r ELLEN VAN DER HART De menopauze kan pas achteraf wor den vastgesteld. Gesteld wordt: in dien een vrouw n jaar niet menstrueert, eft een jaar geleden de me ipauze plaatsgevonden. Deze ergang komt natuurlijk oit op het goede moment. ior iedere vrouw bovendien een ander tijdstip. De een it door de menopauze rond ir dertigste jaar (vermoede- door een operatie), de an- voelt de veranderingen in ar lichaam pas als ze midden n Rijen. Foto Marie-Therese Kierkels vijftig is. Onderzoek heeft aan getoond dat maar liefst 80% van de vrouwen te maken krijgt met verschijnselen van de overgang, waarvan 33% zelfs zodanig ernstig dat er sprake is van een duidelijke verminde ring van kwaliteit van leven. Overigens blijken overgangs klachten als nachtelijk zweten en opvliegers, waarvan gedacht wordt dat ze het gevolg zijn van een tekort aan het hor moon oestrogeen, in sommige culturen in veel mindere mate voor te komen dan in andere. Blijkbaar is het biologisch func tioneren toch ook niet los te zien van de sociale context. Klachten waarmee vrouwen kampen die in de overgang zijn, zijn onder meer opvlie gers, stemmingswisselingen, depressie, gewichtstoename, onzekerheid, concentratiepro blemen, vergeetachtigheid, stij ve of pijnlijke gewrichten, ver moeidheid of slaapstoornissen. En deze overgangsklachten lei den weer tot andere klachten. Door het nachtzweten gaat het slapen slechter. De daardoor ontstane vermoeidheid lijdt vaak tot prikkelbaarheid. Door de onverwachte opvliegers word je onzeker. En dat kan weer leiden tot angst en som berheid. Vrouwen in de overgang kun je vaak makkelijk herkennen: zij Illustratie Aleid Landeweerd kleden zich in lagen (makkelijk uit te trekken tijdens de 'gloeiende vijf minuten', als de temperatuur in hun lijf met minstens tien graden Lijkt te stijgen). Of je ziet ze met waaiertjes rondlopen om zich zelf regelmatig koelte toe te wuiven. Bij sommige vrouwen is de start van de menopauze precies aan te geven. Veroorzaakt door een operatie of chemokuur. De Tilburgse Annemie van Rijen kwam drie jaar geleden heel abrupt in de overgang. Ze was toen pas 37 jaar oud. „Ver schrikkelijk. Ik werd heel de pressief. Ik kon van het ene op het andere moment heel cha grijnig worden. Dat was echt niet makkelijk voor de mensen tedere vrouw krijgt bij haar geboorte miljoenen eicellen mee, In de puber teit is de helft van deze cellen al op natuurlijke wijze verdwenen. De ver andering in hormoonhuishouding zorgt er vanaf de puberteit voor dat een vrouw vruchtbaar wordt. De eicellen worden opgeslagen in de verstokken. Deze zorgen onder ande- ]revoor de productie van het hormoon oestrogeen. Dit hormoon brengt elke maand een eicel tot rijping. Niet be vruchte eicellen worden tijdens de menstruatie samen met het baarmoe derslijmvlies afgestoten. Naarmate een vrouw de leeftijd van vijftig nadert, heeft ze bijna geen enkele eicel meer en maakt ze minder oestrogeen aan. De maandelijkse menstruatie houdt dan niet abrupt op, maar komt eerst een tijd onregelmatig om tenslotte he lemaal te stoppen. Na de menopauze produceren de eier stokken geen oestrogeen meer. Dit hormoon zorgt ook voor de goede werking van verschillende organen en speelt een belangrijke rol bij de op bouw van botten en weefsels. Het vet- weefsel neemt de 'produceertaak' van oestrogeen ten dele over. Ook mannen kunnen in de overgang komen: de penopauze. in mijn omgeving. Zeker niet voor mijn partner en kinderen. En die hadden al zoveel meege maakt." Zeven jaar geleden bleek Anne mie van Rijen lymfeklierkan- ker te hebben. Daarvoor moest ze algehele bestraling onder gaan. Vier jaar later werd een knobbeltje in de lies gevonden. Chemokuur was noodzakelijk. Met alle gevolgen van dien. Het begin van de overgang op (te) jonge leeftijd. „De depressie vond ik het erg ste. Ik was heel verdrietig, zag het leven eigenlijk niet meer zitten. Maar ik moest natuur lijk de dingen blijven doen voor mijn gezin. Tegenwoordig besef ik tijdens een slechte dag dat het er morgen weer heel anders uit zal zien. Maar met deze stemmingswisselingen heb ik het heel moeilijk gehad, voorheen was ik heel even wichtig." Annemie van Rijen kon een he le dag huilen. „Het was een ab soluut dieptepunt drie jaar ge leden. De overgangspil heeft me daar over heen geholpen. Deze onderdrukt alle verschijn selen. Totdat ik las dat je door deze pil meer risico loopt om borstkanker te krijgen. Toen ben ik onmiddellijk gestopt. En dus heb ik nu weer de over gangsverschijnselen. Maar deze keer kan ik de klachten aan." De overgangspil bestaat onder andere uit oestrogeen, een hor moon dat de baarmoeder prik kelt waardoor er nog een De organisatie Care for Women is opgericht door Catherine van Heest, verpleegkundige, die in haar directe omgeving zag wat de invloed van de overgang kan zijn op het leven van een vrouw. Voor veel van deze kwalen zijn verschil lende adequate behandelingen mogelijk. De door Care for Women tot overgangsconsulen ten opgeleide verpleegkundigen begeleiden vrouwen met adviezen en tips. Wat voor de ene vrouw de juiste oplossing kan betekenen, hoeft niet voor iedereen te gelden. De overgangscon sulent adviseert zowel vanuit de mogelijkheden van de reguliere geneeskunde als de alternatie ve (complementaire) geneeskunde. De overgangsconsulente wordt door verschil lende zorgverzekeraars vergoed. Er is recht streeks een afspraak te maken; doorverwijzing van de huisarts is niet nodig. maandelijkse cyclus is. Ook ging ze naar een over gangsconsulente van Care for Women. De consulente schreef haar mineralen en vitamines voor die helpen tegen de klach ten. „Toen ik bij een overgangs consulente terechtkwam, moest ik gewoon huilen van de herkenning. Mijn klachten wa ren niet uitzonderlijk. Veel vrouwen gaan door depressieve buien. Ik wilde voorheen nooit iemand lastig vallen met mijn klachten maar nu heb ik ge leerd daar open over te zijn." Maar dat maakt de acceptatie van een slappere, lelijkere huid en dunnere haren niet makke lijker. „Ik heb daarvoor wat ho meopathische middelen. Net als voor het slecht in slaap kun nen vallen. Maar ja. het hoort wel bij de overgang dus ik weet niet of ik de problemen echt kan bestrijden." Sinds de overgang is het leven noodgedwongen veel gestruc- tureerder geworden. „Mijn or ganisatievermogen is niet meer zo goed als vroeger. Ik ben ver- geetachtiger. En met alle licha melijke kwaaltjes kun je niet meer alles doen. Ik ben stijver, mijn lijf wordt echt ouder. Mijn slijmvliezen worden steeds droger. De stofwisseling wordt langzamer en de botop- bouw is voorbij. Ik drink bijna geen koffie meer omdat deze opvliegers veroorzaakt. Alcohol doet dat ook. Ik drink nu voor al kruidenthee want het is heel belangrijk om veel te drinken." Het enige positieve van de overgang is, volgens Annemie van Rijen, dat de menstruatie stopt. Ontslag Je baan verliezen bij een reorganisatie is niet leuk; je baan net niet verliezen is ongezond. Werknemers van bedrijven waar fors in het personeelsbestand is gesneden, zijn vaker ziek en hebben tweemaal zoveel kans op een hartinfarct dan in de tijd voor de reorganisatie. Dit constateert J. Vah- tera (Fins Instituut voor Arbeid en Gezondheid, Helsinki) in het British Medical Journal op grond van onderzoek on der 22.500 werknemers na reorganisaties. Verhoogde werkdruk en angst op termijn toch de baan te verliezen spelen hierbij een rol, meent Vahtera. Smaak Honger maakt rauwe bonen echt zoeter. De gevoeligheid van de smaakpapillen voor zoet (maar ook zout) neemt toe bij honger. Na een maaltijd neemt de gevoeligheid gedu rende enige uren weer wat af. Dit schrijft Y. Zverev (uni versiteit Malawi) in het vakblad BMC Neuroscience op grond van proeven bij 16 vrijwilligers. Magere dreumesen Mensen die de eerste twee jaar van hun leven vrij mager zijn maar in de tien jaar daarop snel aan gewicht toene men, lopen een verhoogd risico op het krijgen van diabe tes. Dit concludeert S. Bhargava (Sunder Lal Jain Hospital, Delhi) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine op grond van een onderzoek onder 1400 perso nen. Magere kinderen kunnen dus maar het beste mager blijven. Piercing Een piercing die gezet wordt in de oorschelp (kraakbeen) ver oorzaakt vaker een ontsteking dan een piercing in het oorlel letje (bindweefsel). Dit consta teert W. Keene (Oregon Depart ment of Human Services, Port land) in het medisch tijdschrift JAMA op grond van het optre den van ontstekingen bij 186 piercings. Kraakbeen is nauwe lijks doorbloed, waardoor even tuele besmettingen slecht kun nen worden bestreden, ver klaart Keene het verschil. Bij piercings in kraakbeen moet dus extra hygiënisch te werk worden gegaan. Multiple Sclerose De zenuwaandoening multiple sclerose (MS) begint waar schijnlijk niet, zoals tot nu toe gedacht, met een (onver klaarbare) aanval van het afweersysteem tegen myeline, het 'isolatiemateriaal' van de zenuwvezels, maar met het (onverklaarbaar) afsterven van oligodendrocyten, de cellen in de hersenen die myeline aanmaken. Dit concludeert M. Bamett (University of Sydney) in het vakblad Annals of Neurology na onderzoek van hersenmateriaal van overle den personen bij wie MS net was begonnen. In die herse nen vond Barnett geen aanwijzingen voor een aanval van het afweersysteem tegen myeline, maar trof hij wel veel afgestorven oligodendrocyten aan. Hart en hersenen Een gezonde levensstijl is niet alleen goed voor hart- en bloedvaten, maar ook voor de hersenen. Het aantal minus cule hersenbeschadigingen (mini-beroertes) waarmee het ouder worden gepaard gaat, is bij ouderen met een gezon de levensstijl lager dan bij ouderen met een ongezonde le vensstijl. constateert I. Cook (universiteit Califomië. Los Angeles) in het vakblad American Journal of Geriatrie Psy chiatry op grond van onderzoek onder 29 ouderen. Hoe meer kleine hersenbeschadigingen, des te groter is de kans op dementie. Door ALBERT DE BEER t0° UVfR Oil Als u maar niet denkt dat ik schuw, met een slecht geweten en mijn hoofd achter een krant verbergend, door de stad loop, me schamend voor mijn vutterschap. Van alle kanten wordt het je toege schreeuwd: 'Als je maar niet denkt dat dit normaal is, de vut, de fpu. Het is allemaal onbetaalbaar geworden, to is het niet meer vol te houden en de vergrijzing slaat in de komende ja ren keihard toe. En je kost toch al zo veel: de gezondheidszorg, de speciale voorzieningen voor ouderen, de extra kortingen enz. enz. Daar loopt weer to n profiteur. Loopt van onze centen de hele dag te flierefluiten.' In de jaren dat de bomen ook niet tot de hemel reikten, maar dat wel leken te doen, kon je nog wel eens over de drie-fasen-theorie horen. Er is een tijd voor het leren, een voor het werken en een voor de vrije tijd. Waarbij je er voor je eigen gemak maar vanuit ging dat de verdeling in tijd ook zo onge veer evenredig was, een derde voor al- waal. Mooi. Alleen je dood kon nog een stok in de spaken van je carrière voertuig steken, maar daar bij voor- nat al rekening mee houden, nee dat tou niet echt getuigen van een opti- ■tnstische levensvisie. b is al jaren niets meer van deze jnooi weer theorie vernomen. Nu °°rje beweren, dat er echt genoeg Jansen zijn die willen blijven wer en. Ik ben er nog bijzonder weinig ingekomen en die doorwerkers zijn echt niet van het type sjouwen en zwoegen met vuile handen en pijn in de rug. Ja, de lieden die een vrij be roep hebben, hun eigen werkindeling bepalen, hoogleraren, president-com missarissen en stukjesschrijvers met interessant, lucratief en leuk werk, niet van acht tot vijf aan kantoor of fabriekshal gebonden en vooral geen chef boven zich hebbend, meestal ook niet de kleinste salarissen mee naar huis brengend, ja die willen wel. Vorige week kom ik zo maar ergens onderweg, zomaar toevallig een oude re man tegen. Als je zelf al niet meer piep bent en een ander 'oud' noemt is hij ook echt oud hoor, kan ik u verze keren. En we raken zomaar in ge sprek. Dat is in dit deel van Brabant helemaal niet zo moeilijk. Als je een beetje luistert en op het juiste ogen blik de juiste opmerkingen en ver volgvragen stelt, weet je binnen vijf minuten de hele geschiedenis, achter grond enzovoorts van de Brabander. Zijn buurman was twee dagen tevo ren gestorven. 'Hij was de kaoiste nie. Toch nie.' De hoogste vorm van lof die de Brabander je kan geven. Maar hij had zich kapot gewerkt. Zo kwamen we uiteraard al gauw op wat hijzelf voor werk gedaan had en ook dat was zwaar geweest. Timmerman in de bouw. 'Ja die baozen, die laot komme en vruug wir weggaon, ja die kunnen het wel een paorjaor mir uithouwen. T is altij al zo gewist: hoe mir baoze, hoe minder er ge werkt wordt. En zo is't mar net.' Door WILL GERRITSEN Twee capsules levertraan per dag helpen tegen artrose, een reumatische aandoening die het kraakbeen aantast. Het goedje dat menig vijftigplusser een jeugdtrauma heeft be zorgd. blijkt schade aan het kraakbeen te voorkomen en de pijn te verminderen. Drie hoogleraren van universiteiten in Wales - Bruce Caterson, John Harwood en Colin Dent - heb ben dit bekend gemaakt. Ze zullen later dit jaar over hun bevindingen in de medische vakpers rapporteren. Bij artrose, in de volksmond ook wel slijtagereuma ge noemd, wordt het kraakbeen dunner waardoor het niet meer als schokdemper voor de ge wrichten kan functioneren. De botten gaan over elkaar schu ren en er kunnen in de botde- len afwijkingen ontstaan. Ver der treden mogelijk ontstekin gen in de gewrichten op. In Nederland lijden 650.000 mensen aan artrose en de ziek te is daarmee de meest voorko mende vorm van reuma. In de studie kreeg een aantal ernsti ge artrosepatiënten die in aan merking kwamen voor een kunstkme. tien tot twaalf we ken lang twee capsules met 1000 milligram levertraan. An dere patiënten slikten nepcap- sules zonder dat ze dat wisten. Nadien werden bij de mensen die de echte visolie hadden ge slikt. helemaal geen of sterk verminderde hoeveelheden van Artrose in de knie, links met kraakbeen, rechts zonder. de eiwitten aangetroffen die schade aan het kraakbeen ver oorzaken. Ook bleken enkele van de enzymen die de pijn bij artrose veroorzaken, flink in aantal te zijn afgenomen. Vol gens Caterson kun je op basis van het onderzoek zeggen dat levertraancapsules het ont staan van artrose vertragen. Gevolg is dat patiënten niet zo snel aan een kunstheup of - knie geholpen hoeven te wor den. Levertraan kan ook geen kwaad voor mensen die een fikse sportblessure oplopen en daarmee een verhoogde kans hebben op artrose „Zij kunnen overwegen om levertraan te slikken en zo verergering van de ziekte tegengaan", zo liet hij in een persconferentie we ten. Het Reumafonds wacht de officiële publicatie van de stu die eerst eens af, zo reageert Ingrid Leiher. hoofd weten schappelijk onderzoek van de ze instelling. Toch stelt zij er kennelijk wel enig vertrouwen in. „De onderzoekers hebben al meer gepubliceerd in vooraan staande tijdschriften." Positief is ze over het feit dat de weten schappers „naar harde feiten gekeken hebben en niet subjec tieve zaken als stijfheid van de ledematen en dergelijke heb ben beoordeeld". Minder gunstig is het feit dat de studie op een klein aantal patiënten betrekking had: er waren slechts 31 artrosepatiën ten bij betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23