Meer vrijheid voor gemeenten PZC Wat doet André Kuipers ais hij een buitenaards wezen ziet? Vissers praten weer met visserijbiologen Woonvorm voor gehandicapten krijgt applaus, geen steun Waterland voortaan het hele jaar open 13 Geld voor stadsvernieuwing naar eigen inzicht te besteden Van Alphen leidt ziekenhuizen Schelpdierbeleid komt in juni Nog meer tips over verkrachting Vrouw mishandeld in Goes Aanhoudingen na vechtpartij PZC Kleintjes woensdag 10 maart 2004 JDDELBIRG - De provincie wftland wil de gemeenten zo- «I mogelijk vrij laten bij het Uteden van het geld voor j,ds. ra dorpsvernieuwing, zo Uijkt uit een voorstel van Gede- puteerde Staten. Leland krijgt voor de periode ®05 -2010 vanuit Den Haag fcn budget van bijna 21 miljoen fcro voor vernieuwing van jads_ en dorpskernen. Daar Ent ook nog eens een bedrag tódat exclusief bestemd is voor b(t schoonmaken van vervuilde rond. Hoeveel dat wordt is pas feer zo'n twee maanden be ffend. folgens de regels kan de provin- Kin hoge mate bepalen hoe het Lid wordt besteed. De afgelo- en periode is daar ook voor ge- pzen. ris kiezen er nu echter voor om Keel mogelijk de verantwoor- Eijkheid te leggen bij de afzon- Vijke gemeenten. Óm die re al wil het dagelijks provincie bestuur zelfs geen deel van het beschikbare geld achterhouden in een knelpuntenpot om bijzon dere projecten, die nog niet be kend zijn, alsnog te kunnen on dersteunen. Als gemeenten met zulke projecten komen moeten ze dus zelf op zoek naar geld. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, volkshuisvesting) erkent volmondig dat er voor de komen de periode gekozen wordt voor minder regie vanuit het Middel burgse abdijcomplex. Volgens de gedeputeerde hebben de ge meenten de afgelopen jaren erva ring kunnen opdoen met het In vesteringsbudget Stedelijke Ver nieuwing (ISV) en weten ze nu hoe ze moeten handelen. Daar komt ook nog eens bij dat door de laatste gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen er nog maar nauwelijks kleine ge meenten zijn. „Op twee na, Noord-Beveland en Kapelle, hebben we gemeen ten van meer dan 20.000 inwo ners. Die moeten in staat zijn zo'n project van stads- en dorps vernieuwing zelfstandig voor te bereiden." Categorie Het dagelijks provinciebestuur laat de grotere gemeenten ook vrij om te kiezen onder welke ca tegorie ze vallen bij het verde len van het geld voor stads- en dorpsvernieuwing. Ze kunnen kiezen om verder te gaan als pro grammagemeente. Dat betekent dat ze wel te maken krijgen met heel wat administratieve romp slomp. Als ze, net als de kleintjes, ver der willen gaan als projectge meente hebben ze daar nauwe lijks mee te maken. Wel is er dan meer inhoudelijke en finan ciële bemoeienis van de provin cie met de projecten en is het be schikbare geld minder flexibel in te zetten. Het voorstel van GS wordt vrij dag 19 maart behandeld door de Statencommissie Ruimte. Pro vinciale Staten behandelen het plan vrijdag 16 april. coor Claudia Sondervan HEINKENSZAND - Veel ap plaus en weinig steun: dat is al Ral ouders kunnen verwachten die zelf een woning met zorg toorhun gehandicapte kind wil len inrichten. Die waarschuwing kregen twee honderd mensen gisteravond tij dens de informatieavond die MEE Zeeland en de Federatie tan Ouderverenigingen hielden inHeinkenszand. Ze hoorden er drie ervaringsver halen over geslaagde ouderini- patieven voor nieuwe woon- en dagbestedingsvormen de onafhankelijk zijn van het ~~«dene van de reguliere instel den voor gehandicaptenzorg, ids de toekenning van per- onsgebonden- (pgb) en per- ïvolgende budgetten (pvb) de financiering van de be- j Bijeenkomst over toekomst Westerschelde fiUININGEN - De stichting 'e Levende Delta houdt woens- 1 31 maart een openbare bij enkomst over de Westerschelde I Ons Dorpshuis te Kruinin- siaanvang 19.30 uur Oud-Ka- öiid J. van den Berg houdt Er inleiding over de verdieping de compensatiemaatregelen. (Advertentie) nodigde zorg, hebben mensen de vrijheid te kiezen hoe en bij wie die zorg gekocht wordt. Een groeiende groep ouders grijpt dat aan om hun eigen stempel te drukken op de woonomstandig heden voor hun gehandicapte kind. In de tien jaar dat de pgb's en pvb's bestaan is de oprichting van zulke woonzorgvormen ech ter geen spat makkelijker gewor den, concludeerde onderzoek ster Judith Smets van het Til- burgse bureau PON. Zij is mede verantwoordelijk voor het recen te rapport over woonzorginitia tieven in zuid-Nederland waar de Zeeuwse welzijnsorganisatie Scoop medeopdrachtgever voor was. Ouders moeten steeds op nieuw het wiel uitvinden en zich een weg zoeken door een woud van zorg-, huisvestings-, plannings- en financieringsrege- lingen, schetste zij. Daardoor struikelen veel initia tieven vroegtijdig; temeer om dat ouders zich zulke projecten na hun ervaring met instellings- zorg moeilijk voor kunnen stel len en huiverig zijn voor de duurzaamheid van de dragende regelingen. Toch geven de bewoners en hun ouders van geslaagde projecten in hoge mate blijk van welbevin den en saamhorigheid, onder vond Smets. Zij signaleerde dat er nog nauwelijks onderzoek is gedaan naar de kwaliteit van wonen in kleinschalige woonge meenschappen. Roos Zwigtman, Sylke Koppejan en Amy van Schaik (vlnr) uit Middelburg chatten met André Kuipers. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Wat zou u doen als er op eens een buitenaards wezen voor uw neus staat?" Het is één van de tientallen opmerke lijke vragen die de Nederlandse astronaut André Kuipers gistermiddag kreeg voorge schoteld van kinderen tussen de tien en twaalf jaar. Zij konden via internet chatten met Kuipers, die in Sterrenstad (vlakbij Moskou) de laatste voorbereidingen treft voor zijn ruimtereis. In de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg kropen zestien jongens en meisjes achter de computer. Ilana Noot (9) uit Middelburg heeft zich goed voorbereid. Op een keurig briefje heeft ze zeven vragen getikt. Ze wil graag weten hoe Kuipers eet in de Sojoez en hoe hij daar na zijn tanden poetst. Ook is ze nieuwsgie rig boven welk werelddeel het International Space Station (ISS) zweeft als Kuipers aan komt en of hij een dagboek bijhoudt. „Bij het opschrijven van mijn vragen heb ik voor al gedacht, wat ik zelf zou doen", zegt ze. „Ik heb ooit gehoord dat de tandpasta alle kanten opvliegt als je de tube open doet." Ilana zegt dat als het ISS boven Nederland zou zweven, ze heel misschien wel naar bui ten zou gaan om te kijken Kuipers moet haar helaas teleurstellen. Vanuit Moskou laat hij weten dat de exacte locatie nog niet bekend is, maar hij denkt dat het ruimtesta tion ergens boven China of Rusland is De vraag over het tandenpoetsen blijft helaas onbeantwoord. Gianni van Meel (10) uit Goes is vooral be nieuwd hoe Sterrenstad eruit ziet en of Kui pers iets van zichzelf mag meenemen. Gian ni ziet zichzelf nog niet de ruimte ingaan. Ook gaat hij niet naar de televisie kijken als de raket met Nederlandse astronaut gelan ceerd wordt. ..Ik kijk veel liever teken films", zegt hij eerlijk. Kinderen zijn vooral benieuwd hoe Kuipers naar de wc gaat. De ene na de andere vraag wordt op de astronaut afgevuurd. „We ge bruiken een soort stofzuiger", antwoordt Kuipers. „Doe je dat niet, dan blijft je plas gewoon zweven." Wormpjes Vragen over persoonlijke hygiëne scoren hoog. Mane-Rose Marinissen uit Nieuw- en Sint Joosland (8) wil weten hoe Kuipers zijn gezicht wast. „Met natte doekjes", laat Kui pers weten vanuit Sterrenstad. „Helaas heb ben we geen douche." Een warme douche is - naast het begroeten van familie en vrien den - trouwens het eerste dat hij doet als hij straks weer veilig is geland. „Neemt u ook dieren mee", wil een ander weten. „Hon derdduizend wormpjes", is het antwoord. Kuipers krijgt vanuit het hele land zoveel vragen te beantwoorden, dat hij in een uur tje onmogelijk elk kind tevreden kan stel len. Kinderen vragen naar zijn hobby, of hij een instrument bespeelt, wat zijn favoriete voet balclub is („Ajax!"), wie er nog meer mee gaan, of hij wel de ruimte in mag van papa en mama, of hij wel naar huis mag bellen en hoe lang hij al astronaut wilde worden. Stefan den Boeft (12) uit Axel vraagt wat voor pak Kuipers aanheeft. „Een ruimte- pak", krijgt hij als antwoord, „zodat je ook in de Sojoez veilig bent als er geen lucht is." En nee, zenuwachtig is Kuipers (nog) met. „Misschien straks wel aan boord van de ra ket." Bang voor buitenaardse wezens is hij ook niet. „Ik zou ze vriendelijk ontvangen en uitnodigen", schrijft hij. Alle kinderen die deelnamen aan de chatses- sie, kregen als bewijs een echt certificaat van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA en een speldje met daarop een astro naut. Advertentie W°nd bij Omroep Zeeland TV Leven met de "onzichtbare" gevolgen van een herseninfarct SCOOP Omroep Zeeland aua>J'My,g>rWorl ii-ilyjeland.nl door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Op initiatief van het Productschap Vis is het contact tussen de Federatie van Visserijverenigingen en het Ne derlands Instituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) in IJmuiden voorzichtig hersteld. Het federa tiebestuur zegde begin februari het vertrouwen op in het RIVO vanwege de eind vorig jaar afge geven vangstadviezen. G. van Balsfoort, directeur van het Productschap Vis, heeft de partijen bij elkaar gebracht. „Uiteindelijk heb je elkaar toch weer nodig." Hij kan zich de frustraties van de federatie ove rigens wel voorstellen. Interna tionale visserijbiologen adviseer den de visserij aanzienlijk te be perken op alle bodemvissoorten waarbij kabeljauw wordt bijge vangen. omdat de kabeljauw stand in de Noordzee er heel slecht voorstaat. Dat zou ook de Nederlandse tong- en schol vis sers zwaar treffen. Een eerste bespreking is gehou den met onder anderen voorzit ter B. Daalder van de Federatie van Visserijverenigingen en di recteur M. Schol ten van het RI VO. „De kou is nog niet uit de lucht", aldus Van Balsfoort, „maar dat was ook niet te ver wachten." Binnenkort vindt een nieuwe bijeenkomst plaats. Het doel is te komen tot een verbete ring van de kwaliteit van de bio logische advisering, onder meer door de inbreng van vangstgege- vens door vissers. Op basis van die praktijkinfor matie kan een beter beeld wor den verkregen van de omvang van visbestanden in zee. Neder landse vissers hebben al wel ge gevens geleverd aan het RIVO, maar zij zagen daar naar hun idee te weinig van terug in biolo gische adviezen. Dat moet duide lijker worden, vindt Van Bals foort. Hij realiseert zich dat dit niet gemakkelijk is. Het RIVO geeft de adviezen niet af. Dat ge beurt door een internationale or ganisatie van visserij biologen, waarvan het RIVO onderdeel uit maakt. Vervolgens gaan de ad viezen naar Brussel, waar de Eu ropese ministers van Visserij uit eindelijk de visquota vaststel len. Zij hebben het scholquotum voor 2004 minder verlaagd dan GOES - A. van Alphen is benoemd tot waarnemend direc teur van de Oosterscheldeziekenhuizen. Hij is de opvolger van R. van der Meulen. die begin februari aantrad als inte rim-bestuursvoorzitter na de ernstige bestuurscrisis waar in de organisatie verzeild was geraakt. Het ziekenhuis heeft de benoeming van Van Alphen gisteren bekendge maakt. Van Alphen (55) komt uit Lunteren en heeft, in te genstelling tot zijn voorganger, volop ervaring in de ge zondheidszorg. Hij was onder meer voorzitter van de Raad van Bestuur van ziekenhuis De Gelderse Vallei. Hij is per 15 maart beschikbaar. Na een overgangsperiode zal Van der Meulen medio april vertrekken. Van Alphen blijft aan in afwachting van een nieuwe Raad van Bestuur, die uit twee personen zal bestaan. De aan stelling van de Raad van Bestuur is een taak van de Raad van Toezicht en Advies, die naar aanleiding van de be stuurscrisis begin vorige maand in zijn geheel opstapte. De benoeming van de nieuwe Raad van Toezicht wordt be gin volgende week verwacht. DEN HAAG - Mossel- en kokkelvissers moeten nog tot juni geduld hebben om te weten welke kant het opgaat met het schelpdiervisserijbeleid de komende tien jaar. Mi nister Veerman van Landbouw wil eerst afwachten met welk advies een breed samengestelde beleidsadviesgroep komt. Dat wordt in de tweede helft van april verwacht. Op 25 maart brengt een andere adviesgroep onder leiding van voormalig PvdA-fractievoorzitter W. Meijer rapport uit aan het kabinet. Die commissie onderzoekt alle milieu vraagstukken die in de Waddenzee spelen, van gaswin ning tot en met mechanische kokkel visserij. MIDDELBURG - De herhaling van het het AVRO-pro- gramma Opsporing Verzocht gistermiddag heeft nog twee tips van kijkers opgeleverd over de verkrachtingszaak in Vlissingen. De uitzending van maandagavond leverde de politie al vijf tips op. GOES - Een 18-jarige vrouw uit Goes is maandagmiddag op de Patijnweg in haar woonplaats mishandeld. De vrouw reed op haar scooter richting Kloetinge. Toen ze bij de verkeerslichten stilstond werd ze door twee onbe kende mannen geslagen en geduwd Ook werd er aan haar scooter getrokken. De vrouw kwam ten val en be zeerde haar been. GOES - In de nacht van maandag op dinsdag zijn twee Goesenaren van 33 en 36 jaar oud in hun woonplaats aan gehouden. Een bewoner had gezien dat er in de Bea- trixlaan een vlaggenmast werd vernield en een klikobak in brand werd gestoken. Toen hij de daders hierop aan sprak, ontstond een schermutseling waarbij over en weer klappen werden uitgedeeld. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Themapark Waterland Neeltje Jans is voor taan het hele jaar open. De ver ruimde openstelling geldt voor alle winterattracties. Buitenat tracties als de waterspeelplaats gaan per 31 maart open. De afgelopen weken is het erg druk geweest op het themapark, zegt Waterland-directeur A. van de Hoef. De media-aan dacht rond de opening van het nieuwe entreegebouw Delta Pla za door prins Willem-Alexander heeft velen ertoe gebracht een bezoekje te brengen aan Water land Neeltje Jans. Het aantal bezoekers lag daar door twintig procent hoger dan normaal in deze tijd van het jaar en dat was voor de directie van Waterland aanleiding om per direct de wintersluiting op te heffen. Tot nu toe was Waterland in de periode van november tot maart op maandag en dinsdag geslo ten. De verruimde openstelling geldt voor alle winterattracties als films, exposities, bezoek aan de stormvloedkering, het zee hondenbassin en het Waterpavil joen. Voor wat betreft buitenat tracties als waterspeelplaats, waterglijbaan en orkaanmachi ne wordt wel vastgehouden aan de wintersluiting Genoemde at tracties zijn vanaf 31 maart weer toegankelijk. Het is de bedoeling dat ook dit jaar weer avondprogramma's worden aangeboden, zoals de Nature Nights. De planning daarvan is nog niet rond. In tegenstelling tot het restau rant in het Deltapaviljoen, de voorganger van Delta Plaza, is de horecavoorziening in Delta Plaza alleen toegankelijk voor bezoekers van Waterland. Van de Hoef: „De situatie in het Del tapaviljoen was ondoelmatig. Ie dereen kon het restaurant in en van daaruit zo naar de filmza len. Dus moest je daar weer men sen neerzetten om te controle ren of ze wel kaartjes voor Wa terland hadden. Delta Plaza is geen wegrestaurant, maar het entreegebouw van een thema park." (Advertentie) de biologen wilden en het tong quotum verhoogd Secretaris G. Meun van de Federatie van Vis serijverenigingen weet niet of de besprekingen iets zullen ople veren. Hij neemt het RIVO nog kwalijk dat er zulke negatieve adviezen over schol en tong zijn afgege ven. „Terwijl juist het RIVO wat betreft platvis internationaal een grote stem in het kapittel heeft De visserijsector denkt erover desnoods eigen biologen in te zetten. De Zeeuwse vereni ging Zevibel is aangesloten bij de Federatie. Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op 1 in de krant én op internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13