VVD wil concertzaal behouden mow Berusting bij val van college i r Opmars Japanse oester in Delta is onstuitbaar Gimbrèfe Souburg verdient eigen dorpshuis Rotonde halverwege College Veere wil bewoners meer bij projecten betrekken sm e^e< m Oosf6v- Onderhandelingen in Middelburg over verkoop voorlopig stopgezet Aanhoudingen na steekpartij zeeuwse almanak Opsteker walcheren dinsdag 9 maart 2004 MIDDELBURG - De concert- gehoorzaal in Middelburg Lel in gemeentelijke handen blijven Dat is de strekking van L initiatiefvoorstel dat is opge- 11,1,1 door de WD-fractie. De „Hij i raagt het college van B tï om met een uitgewerkt pi» te komen. n, VVD heeft het voorstel nog net ingediend. De partij wil het (net m de commissie maat- Eappelijke zaken bespreken »'e proberen een zo breed mo lt draagvlak te creeren", tgi fractievoorzitter A. Dam man „Dat kan inhouden dat het ■mistel nog aangepast moet ■orden." De fractie verwacht ,0 basis van reactie van par tje; dat het voorstel steun triigt van een meerderheid van Tijdens de OPEN HUIS DAGEN t/m zaterdag 13 maart pakken wij de VOORJAARSMODE extra luxe voor u in. Nu bij aankoop vanaf 150.- een exclusieve gimbrèretas Cadeaul* l'zokmg de voorraad strekt) DONDERDAG 18 MAART toegangsbewijzen GRATIS verkrijgbaar in onze zaak iange delft 16 middelburg voor de komende vier jaar, be sproken. Om van de concert- en gehoor zaal een volwaardig concertpo dium te maken, is een investe ring van 2,4 miljoen euro nodig. Voor dat bedrag kan het pand grondig worden verbouwd: de ingang komt aan de Verwe- rijstraat, de kleine zaal wordt af gebroken. Bovendien kan de zaal voor dat bedrag zo worden aangepast dat hij weer aan de ei sen van milieu-en arbowetge- ving voldoet. Kerk De onderhandelingen met de ge reformeerde kerk vrijgemaakt over verkoop van de zaal zijn in middels stop gezet. Vorige maand werd bekend dat wethou der A van 't Westeinde in ge sprek was met de kerk. „De raad is aan zet", zegt Van 't Westeinde nu. „Ik heb de ver tegenwoordigers van de kerk la ten weten dat we pas verder pra ten als de gemeenteraad zich heeft uitgesproken. Tot die tijd maken we pas op de plaats." De vaste gebruikers, zoals het Zeeuws Orkest en de Oratorium vereniging, hebben duidelijk ge maakt dat ze verkoop aan de kerk onaanvaardbaar vinden. Ze vrezen dat de twee functies, kerk en concertzaal, met te com bineren zijn. Bovendien wensen ze geen inmenging van derden in de programmering. Ze krij gen in die opvatting steun van de Raad voor Cultuur Zeeland. Repetitie Het Zeeuws Orkest houdt zater dagavond een openbare repeti tie. Het orkest heeft daarvoor al- Als" het voorstel van de WD wordt aangenomen, moet het college een plan op tafel leggen. Daarin moeten ook berekenin gen van de kosten voor de ex- iloitatie van de zaal worden op- pnomen. Aan de hand van het plan en de berekende kosten, an de raad vervolgens een defi nitief besluit nemen. Als het aan de WD ligt gebeurt dat in juni Dar. wordt de kadernota, het fi nancieel plan van de gemeente (Advertentie) I [jonge gebruikte auto kopen www.autosturm.nl (Invalide voor tweede maal dupe vandalisme DDDELBURG - Een 53-jarige nalide vrouw uit de Haring- Betstraat in Middelburg is foor de tweede maal in korte tijd slachtoffer geworden van indalisme. (gelopen weekend vernielen (bekenden de invalidewagen »n de vrouw die bij de woning parkeerd stond. Aan de ach- trkant van de Booster, zoals K wagentje heet, is een ophang- fsteem kapot gemaakt. I eerder hadden de onbeken der. het op het wagentje van de Touw gemunt. Toen werden de ie:ce armsteunen van de wagen emield. Sindsdien functione- en deze deze steunen niet meer naar behoren. Het totale schade bedrag is onbekend. De vrouw keeit bij de politie aangifte ge daan van vernieling. (advertentie) MIDDELBURG - De rotonde op de Schroeweg bij Middelburg is voor de helft ge reed. Deze wordt aangelegd om de bedrijven en woningen in de Mortiere beter be reikbaar te maken. De nieuwe weg loopt over bruggen over de watergang. Onder de rotonde komt een fietspad, zodat het straks mogelijk is om van de nieuwe woon wijk naar de woonboulevard of naar het nieuwe evenementencomplex te fietsen. Voor de paasvakantie moet het gedeelte voor de auto's klaar zijn, daarna wordt nog gewerkt aan de fietstunneltjes. Na opening van de nieuwe ontsluiting gaat de toegang naar het bedrijventerrein aan de Torenweg dicht. foto Ruben Oreel Inwoners Schouwen zien uitkomst affaire Nobelpoort als onvermijdelijk door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een onvermijde lijk noodlot. Die conclusie overheerste op de publieke tribune in de Burger zaal en in de kantine van het ge meentehuis, nadat ook de drie overgebleven wethouders Van der Salm, Geluk-Poortvliet en Van Felius gisteravond hun ver trek kenbaar hadden gemaakt in de extra raadsvergadering over de kostenoverschrijding van het archeologisch onder zoek in de Korte Nobelstraat in Zierikzee. „Het kon niet anders", was een vaak gehoorde reactie. Veel be langstellenden leken te berusten in dat onvermijdelijke noodlot voor alle wethouders. De thea trale wijze waarop met name de wethouders Geluk en Van Fe lius uiteindelijk hun vertrek aan kondigden leverde zelfs in de kantine enig hoongelach op. Lut tele minuten eerder immers ga ven beiden aan het nu niet het moment te vinden om op te stap pen. Direct echter nadat Van der Salm dat - gepaard gaand van een fikse sneer naar de raad - wel had gedaan, maakten Ge luk en Van Felius hun rentree aan de raadstafel om alsnog ook hun ontslag in te dienen. Daarmee kwam een plotseling einde aan een zeer beladen avond voor de Schouwen-Duive- landse gemeentepolitiek. De pu blieke tribune stroomde ruim een half uur voor aanvang al vol Mensen die daar geen plek je meer vonden, konden terecht in de kantine om het debat via beeldschermen te volgen. Volgens oud- SGP-raadslid W. Sprengelmeijer was een affai re als Nobelgate in de vroegere gemeente Zienkzee ondenkbaar geweest. „Elke vijfhonderd gul den overschrijding waar dan ook voor meldde je in de raad", valt oud CDA-wethouder P. de Rijke hem bij. Bij het rondje insprekers blijken de meningen verdeeld. Willem van den Heetkamp pakt genade loos uit. „U gooit het geld met grote scheppen over de muur en wij, de burgers kunnen er niks aan doen", gesticuleert hij van ach ter de inspreekmicrofoon. Voorzitter T. de Vries van de Stichting Jeugd Schouwen-Dui- veland maant de raad juist tot voorzichtigheid bij de afreke ning van het college. Hij vreest grote vertraging in belangrijke zaken die op de rails staan zoals de vorming van het Welzijns huis als het college naar huis wordt gestuurd. In de kantine wordt mondjes maat commentaar geleverd tij dens de verklaring van de wet houders. Als wethouder Van Fe lius de kostenoverschrijding ver zacht met de opmerking dat het 'een incidentele kostenpost' is, klinkt hoongelach. „Is dat nou een vak-wethouder of een jojo", vraagt iemand zich hardop af door Rmus Antonisse COLUNSPLAAT - In de Ooster- schelde zijn nog maar weinig plaatsen zonder de Japanse oes ter. Het aantal riffen waar de bo dem bijna helemaal door het schelpdier bedekt is, groeit ge staag. Nadat de oester eerst de noord kant van de Oosterschelde heeft ingenomen, zijn nu de zuidelijke oeverzones aan de beurt. De Ja panse oester krijgt inmiddels ook in het roeriger mondingsge- bied bij de stormvloedkering vaste voet aan de grond. Het voortwoekeren van de Ja panse oester heeft diverse nade len. De oorspronkelijke planten en dieren worden verdreven. Voor bijvoorbeeld mossels en kokkels blijft te weinig voedsel over. De aaneengegroeide oes ters vormen messcherpe riffen, die voor recreanten gevaarlijk (Advertentie) Delscher presenteert de nieuwe voorjaars/zomer Goes Tel: 01 13 227607 kunnen zijn. Het uitheemse schelpdier beperkt zijn geldings drang allang niet meer tot de Oosterschelde Ook in de andere zoute en brakke Deltawateren als Veerse Meer, Grevelingen en Westerschelde manifesteert de Japanse oester zich krachtig. In het Veerse Meer is eveneens sprake van rifvorming, melden de onderzoekers Mario de Kluij- ver en Marco Dubbeldam van Aquasense. laboratorium voor marien milieu te Colijnsplaat. Zij hebben de ontwikkeling van de Japanse oester gedurende een reeks van jaren bijgehou den. Nadat in de strenge winter van 1962-'63 de Zeeuwse oester bijna was uitgestorven, zijn uit allerlei gebieden zowel Zeeuwse als Japanse oesters ingevoerd. De introductie van de Japanse vond voor het eerst plaats in 1964 (broed afkomstig uit Brits Colombia). Er werden geen pro blemen verwacht, aangezien de soort zich uitsluitend bij hoge zeewatertempera turen voort plant. Aangenomen werd dat de zomertemperatuur in Zeeland te laag was voor een succesvolle voortplanting, waardoor het be stand Japanse oesters bij uit zaaien op de kweekpercelen zich tot deze gebieden zou beper ken. Warme zomers In de warme zomers van 1975 en 1976 was sprake van broed val op de Yerseke Bank in de Kom van de Oosterschelde. In 1985 bleek de Japanse oester zich al in het Zijpe te bevinden, om van daaruit aan een opmars te begin nen In de periode 1990-1993 was er een explosieve opkomst in zowel het middengebied als de monding. Tussen 1994 en 1997 haperde de uitbreiding (koude zee watertempera turen). le raadsleden en het college van Burgemeesters en Wethouders persoonlijk uitgenodigd. De re petitie duurt van zeven tot tien uur 's avonds Dirigent J. Berk- hemer geeft om kwart over acht uitleg over de bijzondere akoes tiek van de zaal. De commissie maatschappelijke zaken vergadert donderdaga vond om half acht in de raad zaal van het stadhuis. door Ab van der Sluis DOMBURG - Inwoners van Veere moeten veel meer betrok ken worden bij het openbaar be stuur. Het college van B en W wil daarin samenwerken met de stads- en dorpsraden. Ook moe ten raadsleden meer naar de be woners toegaan en samen met hen tot initiatieven komen, die vervolgens met burgemeester en wethouders besproken worden. Dat staat in de nieuwe communi catienota van de gemeente Veere. De vorige nota is vijf jaar oud. De nadruk daarin lag op verkla ren en toelichten van beleid en praktische zaken, zoals huisstijl en representatie van de nog jon ge, heringedeelde gemeente Veere. In de nieuwe nota komt de nadruk veel meer te liggen op de dialoog Nieuwe plannen met belangrijke gevolgen voor de be volking, een dorp of een buurt worden al in een vroeg stadium toegelicht. De gemeentelijke website wordt interactief opge zet, zodat bezoekers 24 uur per dag, zeven dagen in de week diensten met de gemeente kun nen afhandelen via de elektroni sche weg. De gemeentelijke web site is nu vooral een medium om informatie te verspreiden en de ze regelmatig te verversen. Leesbaar Eén van de doelstellingen in het nieuwe communicatiebeleid is ervoor te zorgen dat de inwo ners van Veere meer vertrouwen krijgen in hun gemeentebestuur en dat de affiniteit met het werk van de gemeente vergroot wordt Eén van de middelen om dat doel te bereiken is het schrij ven van leesbare brieven. De ge meente moet ook goed aan de in woners kunnen uitleggen dat het geen bedrijf is, waar afzet en winst normale begrippen zijn. Een lokale overheid werkt met 'draagvlak' en 'het bevorde ren van'. „De gemeente heeft al tijd te maken met het algemeen belang en dat kan wel eens irri tatie en onbegrip opwekken." Bewoners hebben nu allerlei ma nieren om in te spreken. Zij kun nen gebruik maken van het spreekrecht tijdens een commis sievergadering. kunnen bijvoor beeld een bezwaar- of een be roepschrift indienen tegen aller lei .plannen, ze kunnen van zich laten horen tijdens collegebezoe- ken aan de diverse kernen. Maar het college wil dat bewo ners ook actief deelnemen in de totstandkoming van projecten en plannen. Dan is namelijk de kans op acceptatie van een pro ject of plan groter. B en W stellen in de communica tienota voor om duidelijk aan te geven waarover mensen kunnen meepraten. Ook moet aan bewo ners duidelijk worden gemaakt waarom er bijvoorbeeld vertra ging optreedt en waarom een project bijvoorbeeld niet door gaat. Samenwerken met bewo ners schept verplichtingen. „Tussentijds kan iets niet stie kem veranderen." (Advertentie) AKTIEWEEK van alle OCCASIONS AANBIEDINGEN (etalage 7 8) mag u deze week 25% EXTRA aftrekken! om vervolgens weer door te gaan. De onderzoekers delen de situa tie in de zeearm in op basis van de bedekking van de bodem. Samenklonteren Het begint met een bijna blanco lei, daarna komen er losse exem plaren van de Japanse oester voor Die groeien vervolgens aan elkaar vast, waardoor er zo genaamde 'formaties' ontstaan. Als de formaties samenklonte ren is sprake van riffen (bedek king 70-100 procent), geken merkt door een bovenlaag van rechtopstaande schelpdieren. De natuurwaarde van een oester rif is door de overheersing van de oester lager dan van andere levensgemeenschappen in de Oosterschelde die op een harde ondergrond zijn aangewezen. Bij een voortgaande ontwikke ling van de Japanse oester ver dwijnen de karakteristieke Noordzee-gemeenschappen gro tendeels uit de Oosterschelde. De Kluijver en Dubbeldam on derstrepen dat er zelfs al oester riffen in het Veerse Meer liggen (ook al is het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam nog niet in be drijf). Daar treft de oester wel een vijand aan: de trompetkalk- kokerworm, die door de grote al- gengroei in het Veerse Meer kan sen krijgt. De kokerworm over woekert oesterriffen, waardoor de oesters afsterven. pagina 19: Oosterschelde wordt steeds armer door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) vindt dat Oost-Souburg een eigen dorps huis moet krijgen. Ze heeft daar voor de huidige Oost-Souburgse Watertoren op het oog en het voormalige gemeentehuis in de Kanaalstraat, waarin Omroep Zeeland momenteel is gehuis vest. Ook wijst de partij op nieuwbouw op het Oranjeplein. De LPV stelt dat deze ideeën le ven in de Oost-Souburgse ge meenschap Daar wordt gespro ken over het ruimtegebrek waar van ook verenigingen de dupe kunnen worden. Clubs zouden gedwongen worden om uit te wijken naar Vlissingen, Middel burg of Heinkenszand. Dat is een verre van ideale situatie, vindt de fractie. Leefbaarheid De partij vindt dat in de groot ste kern van de gemeente Vlis singen, waar circa 11.000 men sen wonen, een multifunctioneel dorpshuis niet mag ontbreken De huidige welzijnsaccommoda- ties, zoals De Zwaan, De Kwikstaart en De Schuur, zijn te klein voor grootschalige festi viteiten. Een multifunctioneel centrum zal bovendien de leef baarheid in het dorp ten goede komen. Volgens de LPV zijn er in de stad Vlissingen wel voldoende gemeenschappelijke ruimten waar verenigingen over kunnen beschikken Genoemd worden het Van Doesburgcentrum, de Willem III-kazeme en het Open Hof. De partij vraagt steun aan de ne gen Vlissingse fracties om bin nen twee jaar een dorpshuis te verwezenlijken. Als er gekozen wordt voor de verbouwing van het oude Souburgse gemeente- huis^ aan de Kanaalstraat tot dorpshuis, kan Omroep Zeeland verhuizen naar de Kenniswerf in Vlissingen aan de Edisonweg. MIDDELBURG - In de Middel burgse Westerscheldestraat is gistermiddag rond 16.00 uur een vechtpartij uitgebroken, waar bij een zestienjarige jongen uit Middelburg in zijn hand werd gestoken. Kort na het incident laaide het conflict weer op en zette de vechtpartij zich voort op het ter rein van het AZC in Middel burg. De politie, die met meerde re politiewagens naar de vecht partij gekomen was, hield vijf Middelburgse jongeren aan - een zestienjarige en vier zeven tienjarige jongens. Ze zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Enkele bij de vechtpartij betrok ken personen probeerden de aan houding te voorkomen. Daarbij raakten twee politiewagens be schadigd. Achttien jaar worden, dat is toch een mijlpaal. De stap naar volwassenheid, zeg maar. Die Vlissingse zeven tienjarige was dan ook vast van plan er een vet cool feest van te maken. Liefst niet bij pa en ma thuis, maar in een café bijvoorbeeld. Toevallig kende zijn vriendin nog wel een kroegbaas. Die liet desgevraagd weten er geen bezwaar tegen te heb ben. Maar hield het feestvar ken er wel rekening mee dat de drankjes niet voor niks wa ren? En hij was ook niet van plan zijn bedaagde clientèle buiten de deur te houden tij dens het feestje, of aangepas te muziek te draaien. Kortom, het leek hem voor de jarige zelf niet zo'n goed idee. Gelukkig kwam hij gelijk met een betere suggestie „Het schijnt dat je ook speeltuinen afkunt huren." có Schouwen- Duiveland yv, Walcheren - Middelburg ishjgt Zuid-Beveland 0- 4%, niet of nauwelijks aanwezig 5-19%, als losse exemplaren O 20- 49%, formatievorming 70-100%, oester-rif De kom van de Oosterschelde wordt niet onderzocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9