Aristide wakkert chaos aan Iraakse grondwet alsnog getekend Dutroux weer op de foto Zimbabwe meldt aanhouding van groep huurlingen Misser Chirac met afluisteronderzoek Kroatische generaals geven zich vrijwillig aan bij VN-tribunaal villen strengere grenscontrole Weer arrestatie wegens diefstal van lijken in VS Aanhangers verdreven president Haïti raken slaags met rebellen Michelangelo's David heeft zwakke enkel Kritiek op VS-macht Afghanistan Expositie over rechts-extremisme Russische politieman gedood Cel geëist voor vliegramp Milaan 3500 euro voor haar John Lennon dinsdag 9 maart 2004 Europeanen BRUSSEL-Bijna alle inwoners van de Europese Unie willen een strengere grenscontrole op immigranten van buiten de EU. Dat blijkt uit een enquete van de Europese Commissie die gis teren is bekendgemaakt. Van de ondervraagden is 80 pro cent voor strengere controles, 17 procent ziet daar niets in. Bu reau Gallup hield de enquete half december onder 7514 bur gers van de vijftien EU-lidsta- ten. waaronder Nederland. De mening van de vijfhonderd ondervraagde Nederlanders kwam vrijwel overeen met die m andere EU-landen: 79 pro cent is voor en 20 procent is te gen strengere controles. Grie ken en Italianen toonden zich ce grootste voorstanders (89 pro- cent). het minst was de steun in Zweden (65 procent). De ondervraagden vinden ver eer dat de regels voor asielzoe kers hetzelfde zouden moeten zijn in alle lidstaten. Van de on dervraagden zei gemiddeld 85 procent voor eensluidender re gels te zijn, in Nederland was dat 90 procent. De cijfers ondersteunen het EU-beleid, zei een woordvoer dervan de Europese Commissie. De Europese lidstaten streven sinds vijf jaar naar een gemeen schappelijk Europees asielbe leid. AiVP LOS ANGELES - De politie van de Universiteit van Califor nia in Los Angeles heeft een tweede arrestatie verricht in het uitdijende onderzoek naar dief stalvan gedoneerde lijken. De autoriteiten vermoeden dat medewerkers delen van lijken ontvreemdden en uit eigenbe lang verkochten. De donorlichamen waren voor medische scholing en onderzoek aan de universiteit ter beschik king gesteld. ANP van onze redactie buitenland PORT-AU-PRINCE - In Port-au-Prince is de bevolking gisteren massaal aan het plunde ren geslagen. Honderden men sen stalen goederen uit een in dustrieel complex bij de luchtha ven van de Ha'itiaanse hoofd stad. Volgens getuigen bedreig den de plunderaars passanten en journalisten. Na het gedwongen vertrek van president Jean-Bertrand Aris tide van vorige week, is Haïti nog steeds het toneel van gevech ten tussen pro-Aristide-bendes en rebellengroepen. Ook wordt op tal van plaatsen in het arm ste land van heel Amerika volop geplunderd. Een internationale troepenmacht van 2300 Ameri kanen, Canadezen, Fransen en Chilenen is er nog niet in ge slaagd de chaos te bedwingen. Aristide, die in de Centraal-Afri- kaanse Republiek in balling schap verblijft, draagt ook niet bi] tot kalmte in het land waar uit hij zegt te zijn ontvoerd. In een interview voor de Franse ra diozender RTL riep hij gisteren de Haïtianen op tot verzet tegen 'een onaanvaardbare bezetting' door buitenlandse troepen. In zijn ogen volgde het verzet op 'een evenzeer onaanvaardbare politieke ontvoering'. Hij zei zijn best te doen 'de mensen te begeleiden die mijn kant heb ben gekozen'. Een week geleden werd Aristide met een Amerikaans vliegtuig naar de Centraal-Afrikaanse Re publiek gebracht. Hij houdt vol dat Amerikaanse militairen hem hebben gedwongen zijn pre sidentschap op te geven en dat hij vervolgens is ontvoerd. De Afrikaanse Unie heeft de Vere nigde Naties gevraagd een on derzoek in te stellen naar de om standigheden waaronder Aris tide zijn land heeft verlaten. Opperrechter Aristides functie wordt inmid dels conform de grondwet waar genomen door opperrechter Bo niface Alexandre Hij is gisteren officieel geïnstalleerd als voorlo pig president. De grondwet schrijft ook voor dat de waarne mend president over 45 dagen verkiezingen organiseert. Deze week benoemt Alexandre een nieuwe premier. Dat gebeurt op voordracht van een vrijdag sa mengestelde 'raad van wijze mannen'. Als bondgenoot van de verdreven president moet ook de huidige premier Yvon Neptune het veld ruimen. ANP/AFP/EFE/RTR Een Haïtiaan kijkt toe hoe Amerikaanse troepen het nationaal paleis in Port-au-Prince bewaken. foto Marcel Mettelsiefen/EPA BAGDAD - De 25 leden tellen- dt Iraakse regeringsraad heeft cisteren alsnog de inte- ■grondwet getekend. Dat nas onverwacht snel, omdat de gieten vrijdag nog grote bezwa ren hadden tegen het ontwerp to niet wilden tekenen. Een moeilijk punt was het arti kel dat bepaalt dat de grondwet oei worden ingetrokken als nanonze redactie buitenland tweederde van de burgers in drie provincies er in een referen dum tegen stemt. De sjiieten vreesden dat de drie Koerdische provincies in het noorden van Irak hun veto zouden gebruiken om de grondwet af te schaffen en daarmee de privileges die er in zijn opgenomen voor de sjiiti- sche meerderheid van de bevol king. De sjiitische leider van Irak, ayatollah Al Sistani, ging te elfder ure en met tegenzin ak koord met het ontwerp zoals het door Henk Glimmerveen PARIJS - Het onderzoek naar hel afluisteren van Franse rech ters in de zaak-Juppé - de «-premier die van illegale par tijfinanciering is beticht - be- ïint steeds groteskere vormen te nemen. Onmiddellijk nadat de rechters I hun vermoedens naar buiten Ldden gebracht, werden drie onderzoeken aangekondigd. Het eerste, door het Openbaar {Ministerie, is nog in volle gang. Het tweede, door het parlement, *wd na twee dagen afgeblazen omdat de meeste politieke par- t-)w er hun handen met aan wil don branden. En het derde, in opdracht van president Chirac, kgint steeds meer op een klucht te lijken. De President had een drietal vooraanstaande rechters ge vraagd zijn onderzoek te doen on liep daarbij voor het gemak Kaad voor de Magistratuur voorbij Dat is de instantie die volgens de Franse grondwet de president moet bijstaan bij een oor het staatshoofd bevolen on- erzoek Het passeren van de leidde tot een frontale bot- flng tussen de president en de dierlijke macht. De drie door Chirac aangezoch te magistraten hebben gisteren hun rapport bij de regering inge diend. Volgens een summier communiqué van premier Raf- farin zijn zij niet in staat geble ken aan te tonen dat de rechtere zijn bedreigd en afgeluisterd Het vervelende is echter dat de rechtere zelf niet door de Chi- rac-commissie zijn gehoord. De rechtere weigerden voor de com missie te verschijnen omdat zij alleen verantwoording willen af leggen aan het Openbaar Minis terie en aan de Raad voor de Ma gistratuur. Opnieuw Geen probleem, vond Chirac. Hij gaf onmiddellijk opdracht tot een nieuw onderzoek. Het rapport van zijn drie wijze rech ters moet nogmaals tegen het licht worden gehouden. De in stantie die dat moet doen is de Raad voor de Magistratuur. Chi rac hoopt zo te ontkomen aan de kritiek dat hij met zijn optreden in strijd heeft gehandeld met de grondwet. De president wil dat de Raad voor de Magistratuur zijn con clusies volgende maand presten- teert. De bevindingen kunnen dan tegelijk met het jaarverslag van de Raad worden geopen baard. Dat is wel zo efficiënt. De rechtere in de Juppé-zaak hebben de afgelopen weken op geen enkel punt afstand geno men van hun eerder geuite be schuldigingen aan het adres van onbekende derden. GPD er lag, in het belang van de over dracht van de macht door de Amerikanen aan de Irakezen. Die staat op het programma voor 30 juni De interim-grond wet blijft van kracht tot een Na tionale Assemblée is gekozen, ui terlijk in januari 2005. Die zal een permanente grondwet op stellen. waarna volledige vnje verkiezingen kunnen worden ge houden. Met de tijdelijke grondwet ver plicht Irak zich tot democratie en pluralisme. De islam is de of ficiële staatsgodsdienst. Tijdens de overgangsperiode tot de ver kiezingen mogen geen wetten worden aangenomen die in strijd zijn met de principes van de islam, de democratie of de mensenrechten. Aan het hoofd van de staat staan een presi dent, twee vice-presidenten en een premier. Zij worden door het parlement gekozen met een tweederde meerderheid Ten aanzien van de Koerden garan deert handhaving van de status quo de autonomie van de drie Koerdische provincies. Vrouwen Voor het eerst zijn in Irak ook de rechten van de vrouw vastge legd in de grondwet, die als de li beraalste van het Midden-Oos ten wordt beschouwd. In Bag dad gingen honderden vrouwen gisteren, de internationale dag van de vrouw, de straat op. Ook de Amerikaanse president Bush was enthousiast. Hij noem de de ondertekening een histori sche mijlpaal. Saoedi-Arabië en Iran hebben de ondertekening eveneens verwelkomd. Turkije heeft daarentegen laten weten niet blij te zijn met de voorlopige grondwet. Minister Cemil Cicek van Justitie zei na mens de regering dat de grond wet Ankara zorgen baart. „Wij zien het als een regeling die niet zal helpen permanente vrede in Irak te brengen en nog lange tijd onrust en instabiliteit zal la ten voortbestaan", zo citeerde het Turkse perebureau Anatolia de minister. Ankara heeft steeds gewaarschuwd voor stappen die de autonomie van de Koerden in het noorden van Irak verster ken. De regering vreest dat het de Koerden in het aangrenzende deel van Turkije op ideeën brengt ANP/DPA/AFP/RTR Mare Dutroux (1) spreekt vanachter het veiligheidsglas tijdens de zitting van gisteren. foto Fred Seirakowski/AP door Pascale Thewissen AARLEN - De controverse over 'het balkje' voor de ogen van Mare Dutroux is voorbij. Dut roux heeft zijn bezwaren tegen de aanwezigheid van film- en fo tocamera's in de rechtszaal la ten varen. De van kindermoord en ontvoe ring verdachte Dutroux wilde naar eigen zeggen even op zijn strepen staan. „Ik ben sinds 1998 een publiek figuur. Ik heb mij daar nooit tegen kunnen ver zetten." Vorige week gaf rechter Stephane Goux hem de kans. Het proces ging gisteren de twee de week in. Deze week hoort de rechtbank rechter-commissaris Jacques Langlois, die in oktober 1996 de leiding op zich nam van het onderzoek naar de ontvoerin gen van Julie. Melissa. An, Eef- je, Sabine en Laetitia. Alleen de laatste twee konden levend uit de kooi onder Dutroux' huis in Marcinelle worden gered. Volgens Langlois liep Dutroux al vlak na zijn voorwaardelijke vrijlating in 1992 (hij zat vast FLORENCE - Het wereldbe roemde standbeeld David van Michelangelo kampt met proble men aan een enkel. Een röntgenonderzoek moet dui delijk maken hoe groot de scha de aan de marmeren sculptuur is Het gewricht wordt door de licht naar voren gebogen hou ding van het bijna vijf meter ho ge beeld zwaar belast. Er zijn al scheurtjes geconstateerd, aldus de directie van het museum Gal- leria dell'Accademia in Floren ce, waar David is opgesteld. Het beeld ondergaat al een schoonheidsbehandeling. Die moet volgend jaar. vijf eeuwen na de onthulling van het kunst werk. zijn afgerond. ANP/DPA voor ontvoering en verkrachting van vijf meisjes) met plannen rond voor een dergelijke kooi. Het idee werd hem aan de hand gedaan door een celgenoot. Te gen hem liet Dutroux zich ont vallen dat hij de meisjes voor taan bij zich zou houden, en niet meer langs de kant van de weg zou droppen nadat hij hen sek sueel had misbruikt. Dutroux kreeg indirect hulp van zijn huisarts. Die schreef hem te hoge doses kalmerings middelen voor, die Dutroux ver volgens gebruikte om zijn slacht offers te verdoven. Langlois kreeg de voorbije jaren veel kritiek. Hij zou bepaalde mensen (waaronder medever dachte Nihoul) willen bescher men en Dutroux bewust afschil deren als een geïsoleerde perver se man. die alleen voor eigen ge not meisjes ontvoerde. Langlois ging voor de rechter in de tegen aanval. Hij beweerde dat hij nooit iets in de doofpot heeft ge stopt, en dat er nooit druk op hem is uitgeoefend om feiten te verzwijgen. Langlois gelooft, in tegenstelling tot openbaar aan klager Michel Bourlet, niet in een kinderpomonetwerk. GPD KABOEL - Het optreden van het Amerikaanse leger in Af ghanistan gaat gepaard met buitensporig geweld en er ko men onnodig mensen om het leven. Dat stelt de mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) in een rapport dat gisteren werd gepubliceerd. Volgens HRW zijn sinds eind 2001 duizenden Afghanen en buitenlanders opgepakt die ervan werden verdacht aanhangers te zijn van het voormalige Taliban-bewind of van het terreurnetwerk Al Qaeda. Een deel van hen zou tijdens verhoren zijn gefolterd, in sommige gevallen met de dood tot gevolg. ANP/RTR. SCHWERIN - Het Duitse Bundesamt für Verfassungs- schutz, de Duitse binnenlandse veiligheidsdienst, heeft een tentoonstelling ingericht over de gevaren van ex treemrechts in de bondsrepubliek. De expositie 'Braune Falie' (bruine valstrik), die morgen de deuren opent in Schwerin, richt zich op scholieren. De dienst vraagt met de tentoonstelling vooral aandacht voor de propaganda van extreemrechtse groepen in Duits land Het BfV denkt dat er in Duitsland bijna 11.000 men sen als gewelddadige rechts-extremisten kunnen worden aangemerkt. ANP/DPA MACHATSJKALA - Gemaskerde mannen hebben in de Zuid-Russische deelrepubliek Dagestan de commandant van een antiterreureenheid van de politie doodgeschoten. Commandant Ilmoedin Amirbekov werd zondag rond middernacht van dichtbij doodgeschoten in een speelhal in Machatsjkala, de hoofdstad van de deelrepubliek. Dagestan grenst aan Tsjetsjenië en is na die deelrepubliek een van de gevaarlijkste gebieden in Rusland. AP MILAAN - Aanklagers hebben gisteren voor een recht bank in Milaan celstraffen tot acht jaar geëist tegen lucht vaartfunctionarissen die verantwoordelijk worden gehou den voor een vliegramp die in 2001 118 levens eiste. Tegen voormalig directielid Sandro Gualano van het agentschap voor verkeerscontrole ENAV en vliegveldme dewerkers Vincenzo Fusco en Francesco Federico is acht jaar geëist. De aanklager eiste drie jaar en tien maanden tegen luchtverkeersleider Paolo Zacchetti. De rechter doet op 29 maart uitspraak. ANP/RTR/DPA GERONA - Een fan heeft bijna 3500 euro betaald voor een haar van John Lennon. De man uit Hongkong sloeg zijn slag op een veiling in de Noord-Spaanse stad Gerona Het haartje is volgens de organisator van de veiling, die het nieuws gisteren bekendmaakte, het duurste ter we reld. Lennon had de haar op 26 augustus 1964 in de Ameri kaanse stad Denver uit zijn hoofd getrokken en aan een bewonderaar gegeven. ANP/DPA Journalisten kregen het toestel niet te zien. Volgens Mohadi staat het inmiddels opgesteld op een luchtmachtbasis vlakbij het vliegveld van de hoofdstad. President Robert Mugabe heeft de Verenigde Staten en Groot-Brittannië er meer dan eens van beschuldigd plannen te beramen om zijn bewind omver te Werpen. In 1999 werden drie Amerikaanse missionarissen op gepakt op de luchthaven van Ha rare. Ze wilden op een vliegtuig naar Zwitserland stappen met meer dan twintig geweren en pistolen in hun bagage. De drie werden later tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld op verdenking van het beramen van een moordaanslag op Muga be. De dne zeiden de wapens no dig te hebben gehad om zich tij dens hun missiewerk in het door oorlog verscheurde Congo te kunnen verdedigen. AP van onze redactie buitenland HARARE - Zimbabwe heeft zon dagavond op de luchthaven van Harare beslag laten leggen op een Amerikaans vrachtvlieg tuig. Aan boord van het toestel bevonden zich 64 vermoedelijke huurlingen en een lading militai re goederen, zo heeft de Zimbab waanse minister van Binnen landse Zaken Kembo Mohadi gisteren verklaard. De Ameri kaanse ambassade zegt van niets te weten. Waar het vliegtuig vandaan kwam en waarheen het onder weg was, was niet meteen duide lijk. De bemanning zou een val se verklaring hebben afgelegd over de vracht en de inzitten den. Mohadi zei met meer de tails te zullen komen zodra 'de ware identiteit van de mannen en hun missie' zijn vastgesteld. van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Kroatische re gering heeft gisteren laten we ten dat twee generaals huiten dienst zich eind deze week aan het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag zullen overgeven. Het VN-hof wil de gepensioneerde officieren vervolgen wegens oor logsmisdaden tegen Serviërs. De komst van de generaals geldt als de eerste tegemoetkoming van de nieuwe regering aan het VN-hof. Volgens de Kroatische staatstelevisie is de aanklacht een test voor de in december aangetreden conservatieve machthebbers, die Kroatië de EU willen binnenloodsen. Samenwerking met het tribu naal is voorwaarde om kandi daat-lid van de Europese Unie te worden en toetx-edingsonder- handelingen te kunnen begin nen. De in december aangetre den centrumrechtse regering wil het vertrouwen van het Wes ten winnen en snel vorderingen maken op weg naar EU-lidmaat- schap. De twee generaals buiten dienst Mladen Markac en Ivan Cermak hadden eerder tegen lokale me dia gezegd dat zij zich vrijwillig in Den Haag zouden melden, als zij zouden worden aangeklaagd. De zaak tegen generaal Ante Go- tovina, die is ondergedoken sinds zijn aanklacht in juli 2001, is een van de grootste struikelblokken gebleken voor de EU-aspiraties van Kroatië. Het vorige kabinet zei hem niet te kunnen vinden. Markac en Cermak zijn aange klaagd wegens hun rol bij de ver overing van de Krajina-repu- bliek van de Kroatische Ser viërs in 1995. Honderdduizen den etnische Serviërs, die al ve le generaties lang in Kroatië leefden, werden toen verdreven en achtergebleven bejaarde Ser viërs vermoord. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5