Hongaarse landbouw bedreigd BB PZC De naam Papandreou heeft in Griekenland geen glans meer PZC >(tcw? 'AI Bisschoppen brengen paus somber rapport Russische kiezer is blij met Poetins geleide democratie Landeigenaren strijken EU-subsidies op ft 9 maart 1954 .3 dinsdag 9 maart 2004 door Runa Hellinga In de jaren zeventig raakte de Hongaarse landbouw in een diepe crisis. Voor de Hongaarse communisten was dat reden om over de grens naar West-Euro pa te kijken. Er werd geld uitge trokken voor de import van mó- derne westerse irrigatie- en me- chanisatiesystemen en de grote landbouwbedrijven, tot dan toe onder leiding van bestuurders die er vooral vanwege hun par tijtrouw zaten, kregen deskundi gen die wisten wat ze deden. Dat legde het land geen windeie ren. De opbrengsten gingen met sprongen omhoog en de export steeg flink. De Sovjet-Unie zat te springen om graan wijn, kip- UITBREIDING EU pen, kalkoenen, zonnebloemolie en mais. Na de val van het communisme, eind jaren tachtig, ging het ech ter snel bergafwaarts. De Sov jet-markt ging op slot en als ge volg van de landhervormingen daalde de productie in Honga rije. Toch slaagde het land er in om in West-Europa nieuwe markten te vinden Als enige van de tien in mei tot de Europe se Unie toetredende landen, ver koopt Hongarije meer land bouwproducten aan de EU dan de EU aan Hongarije. Jaarlijks levert dat 2,5 miljard euro op. Toch staat de Hongaarse land bouw met de toetreding tot de EU moeilijke jaren te wachten, meent de Nederlandse land- bouwattaché in Boedapest, oud-CDA politicus Dzsingisz Gabor. „Sinds 1990 hebben de achtereenvolgende regeringen, conservatief zowel als socialis tisch, hun landbouwbeleid niet laten leiden door economische overwegingen, maar door poli tieke belangen. Het gevolg was een reeks besluiten die de land bouw weinig goed deden, en zich nu wreken." Dat begon meteen al in 1990, toen alle grond aan de oude eige naren of hun nazaten werd te ruggegeven. Vaak woonden die nazaten inmiddels in de stad en konden ze eigenlijk niets met hun nieuwe bezit. Nog steeds is de helft van de landbouwgrond in handen van grote bedrijven, voormalige staatsboerderijen en oude coöperaties. Maar eige naar zijn die bedrijven niet. Ze pachten het land, vaak van klei ne eigenaren. Dat zorgt, zegt Gabor, straks voor grote problemen als de EU volgens plan de landbouwsubsi dies gaat binden aan grondei gendom, in plaats van aan pro ducten. Dat betekent dat in Hongarije niet de grote produ centen, maar de landeigenaren het geld opstrijken. „Zelfs als Brussel besluit dat de subsidie naar de pachters gaat, betekent dat alleen maar dat de grondeigenaren de pacht verho gen om het geld alsnog op te strijken." Nu al is Hongaarse landbouwgrond, vooruitlopend op de Brusselse plannen, vol gens Gabor snel duurder aan het worden Commerciële kippen- en var- kensboeren komen straks dub bel in de problemen. Omdat zij geen grond mogen bezitten, lo pen ze niet alleen de subsidie mis, maar moeten ze ook nog eens betalen om te kunnen vol doen aan hun mestverplichtin- gen. „Ik weet van bedrijven die met duizenden kleine landeige naren een contract hebben om daar hun mest te mogen uitrij den." Veel Hongaarse bedrijfjes staan nu al onder druk Niet voor niets blokkeerden duizenden Hongaarse boeren in februari in het hele land wegen om hun pro blemen onder de aandacht te brengen. Het waren vooral var- kensboeren, melkveehouders en kippenboeren die de straat op gingen. Deels om hogere subsi dies voor hun producten te ei sen, deels om uiting te geven aan hun enorme onzekerheid over de toekomst. Probleem voor de vleesproduce- rende bedrijven is dat ze on danks de veel lagere loonkosten duurder produceren dan EU-boeren. Door verouderde stallen is de productie-uitval in de varkenshouderij en kippen- bedrijven zo'n 30 procent „En er lopen veel te veel mensen rond. Zelf heb ik één personeels lid op 2500 varkens, maar ik was gisteren ergens waar tach tig man rondliepen op 2000 var ken". aldus Ronald Scholten, een Nederlander die twee jaar geleden een varkensbedrijf in Hongarije begon. Platteland Heel kleine boertjes zullen van al deze problemen weinig mer ken. omdat die niet of nauwe lijks voor de markt produceren. Maar juist daar, zegt Gabor, heeft Hongarije in de onderhan delingen met de EU een grote kans laten liggen. „Ze hebben zich enorm op die landbouwsub sidies geconcentreerd, maar de fondsen voor de ontwikkeling van het platteland helemaal la ten zitten. Juist daar zit geld, waarmee je de dorpen zou kun nen helpen. Als je kijkt naar Oostenrijk en Slovenië, die be nutten die kansen wel en krij gen veel geld uit Brussel. Het Hongaarse platteland heeft nog veel potentieel en als je dat ont wikkelt, kun je behouden wat el ders in Europa verloren is ge gaan." Gabors hoop is dat Hon gaarse politici na de toetreding, als ze in Brussel met de realiteit worden geconfronteerd, hun koers omgooien en het economi sche belang van de landbouw alsnog voorrang geven. „Dan kan dit land een geweldi ge speler op de Europese markt worden. Als je het Hongaarse potentieel combineert met bij voorbeeld de kennis die wij in Nederland hebben, zie ik hier op enige termijn prachtige mo gelijkheden voor ontwikke ling." GPD door Jan Meulemeesters Nederland telt volgens de laatste telling nog 4,5 miljoen rooms-katholieken. Dat is een half miljoen min der dan bij de vorige 'geflat teerde' telling van eind 2002. Over de hele lijn neemt de kerkelijke invloed op het maatschappelijk leven af. Tussen 1995 en 2000 nam het aantal katholieken met 50.000 per jaar af. Het So ciaal en Cultureel Planbu reau voorspelt voor 2010 13 procent katholiek, 9 procent protestant, 6 procent moslim: 67 procent zou dan buitenker kelijk zijn. Omdat er nu al een derde ge neratie onkerkelijken zijn, verdwijnen christelijke taal, symbolen en denkwijze uit het openbare leven, conclude ren de bisschoppen. Het gevolg is dat de kerkelij ke invloed afneemt, de over heid steeds minder geld naar de kerk en kerkelijke instel lingen laat vloeien en dat ca techese moeilijk wordt, om dat de meest elementaire za ken onbekend zijn. Welis waar is er het lichtpuntje van een heropleving van de inte resse in zingeving, spirituali teit en ethiek onder jongeren en jong volwassenen, maar 'de animo om zich als lid te binden aan een godsdienstig genootschap is gering'. De Nederlandse bisschoppen hebben gisteren het Vaticaan een somber rapport aangebo den. Minder gelovigen, min der priesters, minder geld, minder invloed. De eerdere cijfers zijn geflatteerd, geven de bisschoppen toe. Zo telde het kerkelijk bureau Kaski eind 2002 vijf miljoen ka tholieken op 16,2 miljoen Nederlanders (31 procent) maar ledenadministrateur Si- la kwam niet verder dan 4,5 miljoen. De laatste tien jaar was er wel een stijging van het aantal allochtone katho lieken. Maar de vergrijp onder katholieken verlo® sneller dan in Nederlandai, geheel, wat funeste gevolg- kan hebben voor het aanti vrijwilligers. In de afgelopen zeven nam het aantal actieve pnes- ters met 500 (30 procent) en ook kloosters lopen leegtf worden bejaardenoorden kwamen maar een dikke hon derd priesterstudenten, l permanente diakens en ;i pastorale werk(st)ers bij, een waardenonderzoek star gezin (80,6 procent), vriend, schap (59,4 procent), vijjt tijd (53,2 procent) en wat (47,5 procent) veel hoger da- religie (17,6 procent), die hei wel veel beter doet dan pot tiek (9,8 procent). Euthanasie Bij ethische vraagstukke) speelt persoonlijke voorkeur een grotere rol dan het kerkè lijk leergezag: er is een tame lijk hoge acceptatie van et scheiding, euthanasie en mindere mate abortus, ge de bisschoppen toe. De per soonlijke voorkeur speelt oei een belangrijke rol bij vraag naar kerkelijke ritue len bij vooral huwelijk en uit vaart. De bisschoppen wijzen Rome trots op de talrijke brieven, die zij overheid en maat schappij schreven om de ka tholieke waarden te verdedi gen. Zo drongen zij bijvoor beeld aan op de invoering van het vak godsdienst-^ vensbeschouwing als examen vak en op versterking van het katholiek onderwijs. Zij roe men de invloed van de katho lieke media maar geven tos dat 'waardegemeenschappen in Nederland weimg invloed meer hebben'. De bisschoppen komen tod verrassend tot de conclusie dat er reden is tot zorg maar ook voor hoop en dat ze de toekomst met vertrouwen te gemoet zien. GPD door Anna Ferschtman Dat de presidentsverkiezin gen zondag in Rusland niet spannend worden, is een under statement. I)e winst van de Zit tende president Vladimir Poe- tin staat vast en het verschil tus sen hein en de andere kandida ten bedraagt in de peilingen cir ca 75 procent. De 'geleide demo cratie' die Poetin de afgelopen jaren heeft vormgegeven lijkt de kiezers tevreden te stemmen. Zes andere kandidaten hebben zich laten registreren om het te gen Poetin op te nemen. Éen heeft zich inmiddels terugge1- trokken. De kansloze positie van de kandidaten is niet alleen het gevolg van de immense po pulariteit van de president, de staatsmedia hebben hun be staan ook genegeerd. De twee meest 'serieuze opponenten', de liberale Irina Chakamada en de linkse nationalist Sergej Glaz- jov kregen zelfs geen steun van hun eigen partijen, zo zinloos werd de operatie geacht. De enige zorg voor de autoritei ten is of de opkomst boven dé 50 procent komt om de verkie zingen geldig te laten zijn. Wel licht dat daarom Poetin zelf zorgde voor enig vertier door drie weken voor de kiesgang zijn premier en regering te ont slaan. Het vertrek van premier Kasjanov werd echter al langer verwacht en de drukte over de timing van het ontslag bleek van korte duur. Maar Rusland zou Rusland niet zijn als er niet toch iets te specu leren zou zijn over complotten -en vals spel. Voor de meeste be roering zorgde begin februari nog wel de plotselinge verdwij ning van presidentskandidaat Ivan Rybkin. Vijf dagen bleef Rybkin spoorloos en meldde na zijn plotselinge terugkeer dat hij was ontvoerd en gedrogeerd. Daarna vertrok hij naar Lon den voor overleg met de finan cier van zijn partij, de uitgewe ken tycoon Boris Berezovski. In middels heeft Rybkin zich ate kandidaat teruggetrokken Enkele dagen voor zijn verdwij ning had Rybkin Poetin ervan beschuldigd betrokken te zijn bij zeer lucratieve zakendeals. Zouden een paar zware jongens in opdracht van het Kremlin de 'kritische uitdager' een lesje hebben geleerd? Het is onwaar schijnlijk dat Poetin zoveel moeite zou doen voor iemand die in de peilingen 1 procent haalde. Maar de verdenking dat het Kremlin onwelkome gelui den graag de mond snoert, komt niet uit de lucht vallen. Onder Poetins leiding is de staat de afgelopen jaren inten sief versterkt. Naarmate de greep van het Kremlin op de bu reaucratie, de veiligheidsstruc turen, het parlement, de regio's en de media toenam, raakte het democratische karakter van Jiet land meer en meer op de achter grond. De media zijn voor een groot deel gelijkgeschakeld en er bestaan geen onafhankelijke televisiezenders. In de aanloop naar de verkiezingen is Poetin uitgebreid op het beeldscherm te bewonderen, maar krijgen an dere kandidaten mondjesmaat aandacht. Niet alleen de media zijn uitge schakeld als controleur van de regering, ook het parlement is na de verkiezingen van decem ber gespeend van enige mondi ge oppositie. Het lijkt de kie zers weinig te doen. Poetin bracht de Russen de afge lopen jaren een gevoel van stabi liteit en rust Gesteund door een hoge olieprijs groeide de economie gestaag en internatio naal dwong Poetin meer respect af dan zijn kwakkelende voor ganger Jeltsin. Aanslagen Maar een belangrijke belofte die Poetin zijn kiezers in 2000 had gedaan, heeft hij niet ver vuld. Zijn ster rees destijds door zijn ferme uitspraken over de aanpak van Tsjetsjeense re bellen. Sindsdien is het geweld in het opstandige gebied welis waar geluwd, maar heeft de strijd zich verplaatst naar het hart van Rusland. Door bomaanslagen, zoals in de Moskouse metro in februari, en de spectaculaire gijzeling van honderden theatergangers door een groep Tsjetsjenen in okto ber 2002, leven burgers in grote steden nu met de angst slachtof fer te worden van dergelijke ac ties. Maar zoals de peilingen la ten zien, staan zelfs aanslagen de populariteit van Poetin voor alsnog niet in de weg. ANP Griekenland staat op z'n kop Griekenland staat op z'n kop. Voor het eerst in elf jaar krijgt het een rechtse regering, geleid door Kostas Karamanlis De kie zers straften de regerende socia listische Pasok zondag genade loos af voor het afglijden in cor ruptie en vriendjespolitiek. Lijsttrekker George Papandre ou werd ook de kop van Jut voor het ongenoegen over dalen de koopkracht en stijgende prij zen na invoering van de euro. door Hans Geleijnse Het verhaal van de Griekse parlementsverkiezingen is dat van de Grote Verliezer: Ge orge Papandreou, zoon van de door de Grieken vereerde Andreas Papandreou, de eigen zinnige socialist die Grieken land na zeven jaar militaire dic tatuur in 1974 weer op democra tisch spoor zette en gedurende drie regeringen het land moder niseerde. Zoon George (52) presenteerde zich tijdens de campagne voort durend als 'de zoon van', die met evenveel daad- en verbeel dingskracht als zijn vader Grie kenland op een nieuw spoor zou zetten. Maar zijn vergane glorie bleek niet bestand tegen Kostas Karamanlis van de cen trum-rechtse Neo Democratia. De ND stond (met uitzondering van de periode 1990-1993) 24 jaar aan de zijlijn. Het jasje van overtuigde hervormer zat de 48-jarige advocaat Karamanlis als gegoten. Maar deze neef van de Konstan- tin Karamanlis, die na de oor log dertig jaar lang als premier en president een hoofdrol speel de, doet er beter aan deze ver kiezingsuitslag niet als een graadmeter voor zijn populari teit te zien. „Deze verkiezingen zullen de ge schiedenis ingaan als een volks protest tégen, niet als een stem vóór een politieke leider", zei commentator Dimitris Konstan- takopoulos. Pasok had bij de verkiezingen van 2000 al een waarschuwing gekregen. De zittende regering van Kostas Simitis won met de hakken over de sloot. De marge was slechts 1 procent, maar in het gecompliceerde Griekse kiessysteem was dat goed voor een comfortabele meerderheid De conservatieve leider en latere winnaar van de verkiezingen Costas Karamanlis begeeft zich, om ringd door aanhangers, op weg naar de stembus. foto John Kolesidis/RTR in het 300 zetels tellende parle ment. Het signaal werd genegeerd. Pas twee maanden voor de ver kiezingen, toen de peilingen zo wel Pasok als Simitis op groot verlies tegenover rivaal Kara manlis en zijn ND zetten, zetten de 'spindoctors' in op vernieu wing. Simitis trad af, Papandre ou werd naar voren geschoven en de verkiezingen werden twee maanden vervroegd. Het bleek een blunder van de door machtswellust verblinde Pasok, die geen antenne had voor de gevoelens van onvrede onder de kiezers. Papandreou, tot dan minister van Buitenland se Zaken, deed behalve kokette ren met de naam van zijn vader alles verkeerd Hij omringde zich met Ameri kaanse Grieken als medewer kers, wat in dit traditioneel an ti-Amerikaanse land geen aan beveling is. Hij probeerde over te komen als een volkse leider, maar miste verbaal en visueel elke overtui gingskracht. Geen mens geloof de zijn vorige week uit de hoge hoed getoverde verviervoudi ging van de laagste pensioenen in acht jaar. En een aan alle geestelijken van de machtige Grieks-Orthodoxe kerk door anonieme figuren verstuurd zwartboek over George deed de rest. De kiezers hoorden in de kerk dat George een blasfemi sche atheïst was, een tolerante westerse liberaal die softdrugs wilde legaliseren. Karamanlis en de ND ontken den dat zij achter de brieven- campagne zaten, maar Pasok liep krijsend naar de rechter. Het kwaad was echter al ge schied. Voor de Grieken telde al leen de corruptie, die welig op alle niveaus tiert, het ongenoe gen over de bureaucratie en de ontevredenheid over de conces sies ten behoeve van de 'vriend schap' met grote rivaal Turkije. Karamanlis staat voor de taak dat te veranderen. De voorteke nen zijn niet gunstig. Hij beloof de 250.000 nieuwe (deeltijdba nen bij de overheid. Belangrijke ND-kandidaten riepen al voor GASFABRIEK - De gasfa briek van Zierikzee gaat om schakelen. De raad heeft drie ton uitgetrokken om van steen kolen over te gaan op propaan. De huidige verliezen kunnen daardoor drastisch beperkt worden. Door het wegvallen van de sto kerij is minder personeel no dig. Ook gaan de vaste lasten omlaag RECONSTRUCTIEPLAN Schouwen-Duiveland heeft zijn bezwaren tegen het Recon structieplan kenbaar gemaakt. Dat gebeurde tijdens een ver gadering van Provinciale Sta ten in Zierikzee. Vertegenwoor digers van de eiland-bevolkijg maakten duidelijk dat zij te gen de bevriezing van de dorps kernen zijn en tegen de ge meentelijke herindeling. BEWAARSCHOOL - De te telijke Bewaarschool in Wis- senkerke heeft het honderd;* rig bestaan gevierd. De schod werd een eeuw geleden opge richt door oud-belasting®* vanger A. v d. Loeff. Hij fina- cierde de kleuterschool uit e- gen middelen. De Bewaarschool in Wissenker- ke is een van de oudste in te land. de verkiezingen dat tiendui zend Pasok-ambtenaren zullen worden ontslagen en vervangen door ND-aanhangers. Karamanlis heeft zich ontdaan van veel 'baronnen', oudgedien den uit de rampzalige rege- ring-Mitsotakis van 1990 tot 1993. Maar in de ND is de ex treem-rechtse onderstroom in de Griekse samenleving nog pro minent aanwezig. Op buiten lands politiek gebied zal weinig veranderen, want ook Karaman lis staat achter de plannen voor de hereniging van Cyprus en de toenadering tot de Turken. Spelen Zijn eerste taak wordt het in goede banen leiden van het mil jardenproject Olympische Spe len Een spoedklus, met tal van onafgebouwde stadions en ande re faciliteiten. Als iets met ze kerheid kan worden voorspeld, is het dat de nieuwe regering de komende maanden regelmatig zal uitroepen dat de socialisten de Olympische voorbereiding danig hebben verknald. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal. 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt eer toeslag. E-mail' lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandv» het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%Bin Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Rege'ef voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (klsintl* Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc nl/adverters" Auteursrechten voorbehouden rwa»' Uitgeverij Provinciele Zeeuwse Courent BV is een onderdeel van hel Wegcner-conoem.^ aan ons verslrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand del wordt gebruld»» (abonnementen)admmistretie en om u te (laten) informeren over ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9* de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk rr zcrsservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGeNGR .-„qvuidig I,k melden I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4