Klassement Dekker waait omver Geen uur zonder actie voor Smit PZC Van der Geest al kwakkelend naar Spelen in Athene Rivaliteit Yankees en Red Sox CSC kopieert in Parijs-Nice de Rabobank-coup van 1999 Bertagnolli wint Trofee van Etna Judobond krijgt financiële impuls Davis rijdt drie WK-afstanden Dode bij explosie in voetbalstadion champions league Armstrong start toch in Dauphiné Arsenal treft United in FA Cup Van Bronckhorst lang aan de kant Sagnol speelt met gebroken arm Timman start in IJsland met zege Cramer tekent bij Sponsor Loterij dinsdag 9 maart 2004 van onze sportredactie FORT MYERS - Oe rivaliteit tussen de New York Yankees en de Boston Red Sox is spring levend en groter dan die tussen Feyenoord en Ajax. Zelfs voor het eerste treffen tussen de twee machtige honkbalbolwer- ken, een ordinair oefenwed strijdje in Fort Myers, liepen de fans uit. De diehards brachten de nacht van zaterdag op zondag sla pend op het beton voor de hek ken van het kleine stadion door. Kaartjes van 21 dollar werden op internet verkocht voor 365 dollar. Voor het sta dion vroegen zwarthandelaren er 165 dollar voor. Het stadion was gevuld met 7304 fans, hoe wel de maximumcapaciteit 6990 is. De Yankees wonnen met 11-7. Eerste honkman Clark sloeg twee homeruns, een met links en een met rechts. Alex Rodriguez, de best betaal de honkballer met 250 miljoen dollar in tien jaar, maakte zijn debuut voor de Yankees. Jason Giambi en Gary Sheffield, ge noemd in een dopingschandaal, kwamen niet in actie voor de Yankees. Ook de Japanse aas Matsui bleef in de dugout. De sportieve waarde van het duel was nihil. De twee ston den tegenover elkaar in Fort Myers, Florida, in de zogenaam de Grapefruit League. De selec ties zijn amper een week gele den begonnen aan de voorjaars training, de voorbereiding op de competitie die eind maart/begin april opent. De laatste keer dat beide ploe gen elkaar troffen, was 143 da gen geleden, in wedstrijd zeven van de halve finales van de play-offs. Aaron Boone sloeg de Yankees toen in The Bronx met een homerun (6-5) in de elf de innings, de tweede in de ver lenging, naar de World Series ANP/RTR door Ad Pertijs MONTARGIS - Het fundament dat Erik Dekker zondag legde in de tijdrit van Parijs-Nice was stevig, maar de wind blies giste ren alle verdere aspiraties op de eindzege aan flarden. In een verraderlijke 166 kilome ter korte rit naar Montargis liet de Nederlander zich verrassen door een collectieve actie van CSC, de ploeg van leider Jörg Jaksche. Met zeven renners re den ze het hele spel op een hoop. US Postal - in het verleden nooit te beroerd om Rabobank een hak te zetten - stak met vijf man gretig een handje bij en weg was het klassement van Dekker. Op meer dan vijf minu ten van dagwinnaar Horrillo, CATANE - De Italiaanse renner Leonardo Bertagnolli heeft de Trofee van de Etna op zijn naam gebracht. Na een rit over 195 kilometer tussen Acicatena en Catane ver sloeg de wielercoureur van Sae- co zijn medevluchters, de Oek raïner Kirilo Pospejev en de Co lombiaan Perez Arango, in de sprint. Het is voor de 25-jarige Bertagnolli zijn eerste succes als prof. ANP/AFP ROTTERDAM - Met het vastleg gen van zeven sponsors heeft de nationale judobond voor de ko mende vier jaar een forse finan ciële impuls gekregen. De 55.000 leden tellende bond sloot voor die periode contracten af ter waarde van 660.000 euro. De bond is bezig met de organi satie van twee topevenementen, beide in Rotterdam. In juli de Europese kampioenschappen on der 17 jaar, volgend seizoen als hoogtepunt de Europese kam pioenschappen senioren. VWS heeft daarvoor een subsidie van 312.410 euro gegeven. ANP SEOUL - Shani Davis start ko mend weekeinde op het WK af standen in Seoul niet alleen op de 1500 meter, maar ook op de vijf en tien kilometer. De 21-jarige zwarte Amerikaan se schaatser, een maand geleden tweede op het WK allround in Iiamar, zou aanvankelijk niet deelnemen omdat hij een week later ook start op het WK short track in Gothenburg. Davis kiest nu voor het zwaarst denk bare scenario. De 5000 meter staat vrijdag op het programma, de 1500 meter zaterdag en de 10.000 meter zondag. GPD SAN SALVADOR - Bij een ex plosie in een voetbalstadion in de hoofdstad van El Salvador is een man gedood. Zevenentwin tig mensen raakten gewond. De explosie deed zich voor op de tribune, kort voor het duel zou beginnen. Volgens de politie deed de man iets verkeerd met chemicaliën waarmee hij rook wilde maken. „We hebben stof fen gevonden die samen nor maal alleen witte rook opleve ren", zei een woordvoerder. De wedstrijd, tussen Alianza en San Salvador, is afgelast. AP Programma dinsdag Kwartfinales: Chelsea-VfB Stuttgart, Juventus-Deport- ivo la Coruria, Olympique Lyon-Roal Sociedad, Manchester United-FC Porto. die de sprint won van de kop groep van 36 renners, passeerde de Drent balend de finishlijn, „Natuurlijk sta ik hier nu te ba len Ik zat de hele tijd op de fiets al te balen." De omstandigheden waaronder Dekker de slag miste, deden niet alleen denken aan een vrij wel identieke coup die Michael Boogerd in 1999 in Parijs-Nice de eindzege bezorgde, ze leken op het eerste oog vooral knullig. Vlak nadat hij in een bonifica tiesprint twee seconden had af geknabbeld van zijn achter stand van vier tellen op Jak sche, viel CSC aan. „Twee secon den winnen en vijf minuten ver liezen. Dat schiet inderdaad niet op", vatte de renner de eind afrekening met gevoel voor zelf spot samen. Ploegleider Breukink dacht dat Dekker zich na die sprint te ver had laten terugzakken. De cou reur weigerde echter te geloven in die amateuristische fout. „De aanval van CSC kwam pas enke le kilometers verder. Ondertus sen had ik nog zitten praten met Jaksche. Het brak vlak voor me. Dan is er in principe nog niets aan de hand. Later overkwam me echter nog iets stoms. Ik pak te een rotonde langs de verkeer de kant. Ik moest aanzetten om terug aan te sluiten bij de groep. Net op het moment dat ik na een kleine adempauze naar vo ren wilde rijden, brak het op de kop van de achtervolgende groep weer." Die groep maakte de aansluiting met de CSC-ben- de en Dekker had het nakijken Dekker. „Het is geen fout, het heeft niets te maken met een mindere dag. Het was gewoon een opeenstapeling van stomme toevalligheden. Ik wist dat het gevaar van waaiers er vandaag inzat. Toch zat ik die ene keer niet goed genoeg voorin. Stom." Zijwind Dekker heeft nu een streep ge zet door zijn klassement. „Wat overblijft, is het proberen win nen van een rit en me voorberei den op de klassiekers. Die zijn toch belangrijker dan dit. Al had ik het hier wel staan op de eindzege." Dekker geloofde niet dat de CSC-actie een reactie was op zijn bonificatiewinst. Jens Voigt bevestigde dat: „We hadden het er voor de etappe al over gehad om met zijn allen gebruik te ma ken van de zijwind. Als je dan gaat, moet je er vol overtuiging invliegen. Jacob Pill ging na een bocht als eerste. Ik keek om, zag dat Rabobank in de problemen was en riep go, go, go. Daarna keken we niet meer om. In 1999 zette de Deen Sörensen zijn ploegmaats van Rabobank aan tot de ongebruikelijke actie. Nu werd de ploeg juist het slachtoffer van een Deense ac tie. Er waren meer slachtoffers, Vinokoerov en T-Mobile kun nen de eindzege vergeten. Even als Zülle, Frigo en Millar. Aart Vierhouten was de enige Lot- to-Domo-renner in de eerste groep. Hij eindigde als vierde. Gerben Löwik van Chocolade Jacques aasde op de etappe winst, maar in de laatste bocht liet hij zich verrassen door een actie van Pedro Horrillo. „Drie renners reden weg. Cancellara reageerde, ik zat in zijn wiel. Ideaal gewoon. Tot Cancellara de benen stilhield. Moest ik zelf het gat dichtrijden, met het hele pelotonnetje in mijn wiel. Dat werd dus niks." GPD Terwijl de rest van het peloton nog volop sprint, weet de Spanjaard Pedro Horrillo al dat hij de tweede etappe van Parijs-Nice wint. foto Eric Gaillard/Reuters Schaatsster wil na WK afstanden in Seoul kunnen terugkijken op twee hoogtepunten door Mariëlle Verstegen HEERENVEEN - Veel op haar hotelka mer in Seoul is ze niet te vinden. Een beetje slapen en voor de tv hangen is niks voor Gretha Smit. „Wat moet je daar ook doen? Overdag televisie kij ken? Dat ben ik niet gewend, joh." Ze wil naar buiten. Wil wat doen. Het liefst op het podium rijden dit weekein de op het WK afstanden in Seoul, als het even kan. Twee weken geleden, een zondagmid dag in Thialf Heerenveen. Gretha Smit (28) heeft de vijf kilometer er net op zit ten. De laatste voor de wereldbeker. Ze fietst wjat uit, op rollers bij de kleedka mer. Helemaal tevreden over haar race is ze niet. Ze is derde geworden, Claudia Pechstein heeft gewonnen. „Heb je ge zien hoe Pechstein versnelde die laatste ronde? Knap hoor, die is goed in vorm. En zij ook", lacht Smit. Met 'zij' bedoelt Smit Gunda Niemann. De Duitse, tweede in Thialf, zit naast haar op de fiets. En doet of ze het niet hoort. „En Anni Friesinger en Clara Hughes deden niet eens mee." Volle bak Concurrentie genoeg voor het WK af standen, wil Smit er maar mee zeggen. Vorig jaar pakte ze nog twee bronzen plakken in Berlijn. „En toen had ik niet eens een lekker seizoen gereden, nu wel. Maar het zal heel moeilijk worden. Ik zal echt volle bak moeten gaan." Dit seizoen reed de schaatsster van DPA voor het eerst een hele winter lan- gebaan. De knie is hersteld, Smit kon aan alles meedoen. Geen marathons meer in Alkmaar, Groningen en Amster dam, maar wedstrijden in Inzeil, Ha- mar en Heerenveen. „Je bent een paar dagen thuis, kleren wassen, in je koffer gooien en en weer weg." Smit is al gewend geraakt aan het leven tje, gaat er goed mee om. „Ook omdat we een mooie ploeg hebben. Dat is zo be langrijk. Je zit wel constant bij elkaar op de lip in het buitenland. Dan moet je wel mensen bij je hebben, waar je ple zier mee kunt hebben. Hard werken is belangrijk, maar je moet ook lol heb ben." Dat hebben ze bij DPA. Met Ingrid Paul als opperhoofd, Ids Postma en Ralf van der Rijst voelt Smit zich prima op haar plaats. „Ik ben ook blij dat Ralf zich plaatste en meegaat naar Seoul. Kun nen we daar lekker samen trainen. Ik heb ook veel aan de jongens in de trai ning. Ook in hier in Nederland trainen we vaak samen. Want als het niet hoeft, gaan we ook niet weg met de ploeg. We zitten niet aldoor in een hotel", lacht Smit. Gretha Smit wil bij de WK afstanden in Seoul het podium halen. „Als ik goed ben, weet ik dat ik mee kan met de top. Er zijn er een stuk of zes die op het podium kun nen komen, maar dat maakt het ook wel weer mooi." foto Jan de Vries/GPD Gelukkig niet, hoor je haar denken. „Ja, ik verveel me snel in een hotel. Na een paar dagen heb ik het meestal wel ge zien. De hele dag op een kamer hangen is niks voor mij." Veel sporters komen die vrije tijd door met de laptop of met het kijken van dvd's. Maar daar maak je Smit niet ge lukkig mee. ..Ik heb vaak dat ik na een paar dagen pas voor het eerst mijn tv aanzet. Een hele film kijken? Dat is ook niks voor mij. Ik ga bijna nooit naar de bioscoop. Twee uur lang op zon stoel zitten, nee", zucht de van oorsprong Rouveense. Het is de eerste keer dat Smit de kant van Azië opgaat. „Ik weet ook niet wat ik daar moet verwachten. Maar we zul len trainen, een beetje met de fiets door de stad toeren en misschien dat we nog iets kunnen bekijken." Haar doelen voor Seoul zijn duidelijk. „Ik wil graag op het podium komen. Als ik goed ben, weet ik dat ik mee kan met de top. Er zijn er een stuk of zes die op het podium kunnen komen, maar dat maakt het ook wel weer mooi." Op het EK allround in Heerenveen was Smit in supervorm. Daar won ze de drie en vijf kilometer. „Toen reed ik het lekkerst." Wild De skate-off ging ook nog, maar in Ha- mar was dat goede gevoel verdwenen. „Daar reed ik te wild, daarna werd ik ziek in Inzeil. Ik heb een heel mooi EK gereden, maar één keer pieken is niet ge noeg in een seizoen. Dat moeten er ei genlijk wel twee worden." En dan na het WK afstanden in Seoul, als het seizoen erop zit, gaat Smit op va kantie. Naar Cuba, samen met vriend Miel Rozendaal. „We hebben een autoo tje gehuurd, daar gaan we mee naar het zuiden. Kunnen we mooi wat rondtoe ren." Want lekker luieren en aan het strand liggen? Nee, ook dat is niks voor Gretha Smit. GPD PARIJS - Lance Armstrong neemt van 5 tot 12 juni tort deel aan de Dauphiné Libéré. De Amerikaan ziet in i etappekoers de ideale voorbereiding op de Tour de Fry ce Eind vorig jaar liet de Texaan weten de Dauphiné» 2004 over te slaan, maar herzag dat na het zien van het rl tenschema. Vooral de klimtijdrit naar de top van de Mrï- Ventoux trok Armstrong over de streep. Hij bescheur die als de perfecte voorbereiding op de klimtijdrit ini Tour de France 2004 naar Alphe d'Huez. ANP/RTR LONDEN Arsenal heeft Manchester United geloot als te. genstander in de halve finale van de FA Cup, In de ander halve eindstrijd speelt eerstedivisieclub Sunderland te. gen de winnaar van de replay op 16 maart tussen Millwi en Tranmere Rovers. De wedstrijden worden op 3 april gespeeld. Arsenal kan de eerste club in het En0^, voetbal worden die vier jaar achtereen de finale haaltJk vendien kan het de eerste club sinds Blackburn Roven worden die de FA Cup drie jaar op rij wint. ANP/RTR BARCELONA - Giovanni van Bronckhorst is drie tot via weken niet in staat te voetballen voor zijn Spaanse dd FC Barcelona. Hij heeft de linkerknie verdraaid. Yy Bronckhorst is eigendom van Arsenal, maar speelt dit zoen op huurbasis voor de Catalaanse club. ANP MADRID - Willy Sagnol van Bayem München brak zater dag tegen Bayer Leverkusen een arm, maar speelt morgy wel in de return tegen Real Madrid in de achtste finale van de Champions League. Bij Real Madrid ontbreekt Ro- naldo, hij heeft een dijbeenblessure. Ook Raul speelt ver moedelijk niet. Hij heeft last van een gekneusde enkel, R berto Carlos is geschorst voor de return. ANP/DPA REYKJAVIK - Jan Timman is de Reykjavik Open begon nen met een zege. De 52-jarige grootmeester uit Amster dam versloeg met wit de IJslander Johanesson. Aan het toernooi doen 76 schakers mee. Er worden negen rondet gespeeld volgens het Zwitsers systeem. De hoofdprijs be draagt 6000 dollar. ANP DEN HAAG - Wieteke Cramer heeft een tweejarig con tract getekend bij de Sponsor Loterij Schaatsploeg. Cra mer (23) werd dit seizoen vierde op de Europese kam pioenschappen schaatsen en derde op de wereldkampioen schappen allround. Ze neemt in de ploeg de plaats in va: Marja Vis, wier contract niet wordt verlengd. Marianne Timmer en Annamarie Thomas hebben beide een aflo pend contract bij de Sponsor Loterijploeg. Timmer krijg, een nieuwe aanbieding, voor Thomas is dat onzeker. ASP WKÊÊÊIÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊKÊ ik echt mee willen doen. Maar ik stond 's morgen op en voelde me gewoon niet fit genoeg. AR je dan toch de mat op gaat. ver erger je het alleen maar. daa woon je jezelf helemaal uit Maar ik moest natuurlijk dit sei zoen nog een keer vormbehoud tonen", legt Van der Geest zip aanwezigheid in Hamburg uit. „Maar ik was daar zeker niet honderd procent fit. Uiteinde lijk won ik toch vrij gemakke lijk brons." Twee weken voor de Dutch Open in Rotterdam weet Va: der Geest dus ook nog niet of E: wel meedoet. Echt zorga maakt de judoka zich nog niet. door Herman Wissink ROTTERDAM - In tegenstelling tot vier jaar geleden had de voor bereiding op de Olympische Spe len dit keer soepel moeten zijn. Maar daar is bij judoka Dennis van der Geest nog geen sprake van. De medaillekandidaat suk kelt met zijn gezondheid. Hoe anders was het tijdens het vorige pré-olympische jaar. Richting Sydney moest Dennis van der Geest zich bij de interna tionale A-toernooien kwalifice ren. Het werd een slijtageslag. Na de Europese kampioenschap pen in mei was de judoka uitge blust, met als gevolg een zwaar tegenvallend optreden op de Olympische Spelen zelf. Maar mede door zijn zilveren medaille tijdens de wereldkam pioenschappen in september vo rig jaar in het Japanse Osaka was hij dit keer al in een vroeg stadium zeker van deelname aan het vierjaarlijkse hoogte punt van de sportwereld. Van een rustige opbouw rich ting Athene kan de judoreus ech ter bepaald niet spreken. Giste ren, tijdens een bijeenkomst met een hele reeks van nieuwe spon soren voor de judobond, vertel de de oudste van de twee judo broers dat hij dit jaar zijn trai ningen eigenlijk nog niet nor maal heeft kunnen oppakken. De zwaargewicht uit Haarlem hoopt deze week de uitslag te krijgen van een bloedonder zoek. Om zo te weten te komen wat nu eigenlijk zijn fysiek onge mak veroorzaakt. Onzekerheid „Ik ben steeds ernstig vermoeid, herstel slecht en heb al weken last van kleine blessures", put hij uit zijn medisch dossier. „Er zijn veertien buisjes bloed afge-, nomen. Ik hoop dat daar wat uit komt. Ik weet nu echt nog niet wat het is Een virus? Over- traind? De onzekerheid die ik nu heb, is heel irritant. Als alles voorbij is en ik zit weer lekker in mijn vel, dan kan ik tenmin ste weer hard trainen. Nu kan dat niet en dat irriteert me." Het prestigieuze A-toernooi in Parijs, begin februari, liet hij lo pen. In Hamburg, twee weken te rug, deed hij wel mee en was hij goed voor brons. „In Parijs had Stress „Ik heb ondanks alles red# kunnen doortrainen. Maarkets niet de ideale trainingssituatie en dat is jammer. De wedstn;- den die komen, zijn voor n niet belangrijk, Als het nodigs laat ik ze lopen. Ik ben zeker van de Spelen, dus die stress heb ik niet meer." „Het is wel belangrijk om bef^ april weer helemaal fit te Dan gaan we drie weken op sta ge in Japan. Dat is in de aan loop naar Athene een belangri;: moment. Daar moeten we de ba sis leggen voor een goede voorbe reiding. In Japan moet je hee diep kunnen gaan. Maar het s nu belangrijk goed voor mez^ te zorgen. Als ik iets teveel doe, krijg ik direct een terugslag. Broer Elco van der Geest mocf» gisteren de aanwezige bobos ook nog wat kneepjes van bet vak leren. Hij heeft aanmerke lijk minder tegenslag rich tij# Spelen. Met bronzen medail» op de A-toernooien van Mosk® en Budapest is ook hij praktisd zeker van deelname aan de Spe len. „In 2000 was ik er niet bq vanwege mijn knieblessure ec natuurlijk omdat ik nog in de ge wichtsklasse zat van Mark Hu- zinga (de latere olympisch kam pioen). Dus deze cyclus rjchtuu Spelen is nieuw voor me „Ik sta er nu goed voor. Nee. ben nog niet echt met de Speie- bezig. Dat begint nu langzaac te komen. Ik doe nog meeaan» toernooien in Praag en in Rolt® dam. Voor de zekerheid zou i* goed zijn op een van de toernooien een goed resui neer te zetten." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38