Omvormen De Sterre in eindfase PZC Opmars Japanse oester is onstuitbaar Moties in voorbereiding voor soepeler subsidiebeleid Hulst 3 Groede steunt Podium-plannen 11 Nieuwe bewoners op terrein Schooluitvoering Dorpsraad zoekt bestuursleden in °Oste T Multifunctioneel centrum Sluis in september open Terneuzen wijst schadeclaim af Extra voetbalveld voor Zaamslag Belg dreigt met mes Inbraken in vrachtauto's agenda dinsdag 9 maart 2004 Sheila van Doorsselaer CLINGE - Het project omge keerde integratie op het Sterre- lerrein in Clinge nadert zijn vol tooiing. De eerste mensen zon der handicap hebben nieuw bouwwoningen op het Sterreter- rein betrokken. Veel verstandelijk gehandicap ten die voorheen de bewoners varen van De Sterre in Clinge, zijn al jaren geleden de wijk in getrokken. Zij wonen onder be geleiding in (aangepaste) wonin gen in heel Zeeuws-Vlaanderen. Ze integreerden als het ware in de samenleving. Stichting Tragel (waar ook De Sterre onder valt), de gemeente Hulst en woningbouwvereni ging RZVW lanceerden vier jaar geleden het project omgekeerde integratie, waarbij Clingenaren zonder functiebeperking de mo gelijkheid kregen op het Sterre- 'errem te wonen, temidden van de verstandelijk gehandicapten die in De Sterre bleven wonen. Een volledig nieuwe wijk zou verrijzen. Het project had een hobbelige start Clingse senioren, in wonin gengenomineerd voor sloop, zei- AXEL - Openbare basisschool Prinses Marijke uit Axel houdt donderdag en vrijdag de jaarlijk se schooluitvoering in De Halle. Alle 180 leerlingen en ook enke leleerkrachten betreden het po dium. Ze dansen, zingen acteren en voeren de musical Beesten- Me op. De voorstelling begint om 19.15 uur. KOEWACHT - De dorpsraad Koewacht houdt donderdag de algemene vergadering in ge meenschapscentrum De Vla schaard. Op de agenda staan de bespre king van de verschillende jaar verslagen en een bestuursverkie zing. Voorzitter Etienne van Waes en Elias Sakhei zijn aftre dend en niet herkiesbaar. Gerrie Agterhuis is tussentijds aftre dend en Frank van Mossevelde is aftredend en herkiesbaar. Kandidaten kunnen zich uiter lijk nog vandaag melden bij het secretariaat. De kandidatuur moet gesteund zijn door vijf in woners. Verder worden tijdens de vergadering de actiepunten voor dit jaar besproken. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Pnts Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 W'j Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie I Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes T<* 10113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@ pzc.nl internet www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl B"orgklachten: C800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur den er bar weinig voor te voelen naar het Sterreterrein te verhui zen. Toen gedwongen verhui zing werd geschrapt, luwde het protest. Vorig jaar is begonnen met de bouw van acht seniorenwonin gen op het Sterreterrein. Een aantal is inmiddels verhuurd aan Clingse ouderen. Ook is in middels begonnen met de bouw van de eerste vier koopwonin gen voor gezinnen op het ter rein. Voor cliënten van Stich ting Tragel (verstandelijk gehan dicapten) zijn in 2003 acht wo ningen aan de Sterredreef gere noveerd. Zij moesten nodig wor den aangepast en zijn inmiddels weer in gebruik genomen. Twee woningen zijn gesloopt om plaats te maken voor een dagbestedingscentrum. Op het terrein zal ook een theehuis ver rijzen. Het gehele project be staat uit 23 nieuwe woonunits voor verstandelijk gehandicap ten en 23 koop- en huurwonin gen voor anderen. Voorzieningen De nieuwe bewoners van het Sterreterrein mogen gebruik ma ken van de voorzieningen op het terrein, waaronder het zwem bad, de kinderboerderij en de manege. Donderdag wordt de voltooiing van het project omgekeerde inte gratie gevierd. In ontmoetings centrum 't Palet op het terrein belichten de Hulster burgemees ter J.F. Mulder, gedeputeerde G. van Heukelom, directeur RZVW C. Reinhoudt en B. Gebruers, al gemeen directeur Stichting Tra gel, de voortgang van het pro ject. De bijeenkomst begint om 15.00 uur. door Fred Rabout GROEDE - Het project 'Groede Podium' waarbij een opknap beurt en nieuwe inrichting van het hertenpark centraal staan, kan rekenen op steun uit het dorp. Dat bleek tijdens de jaar lijkse dorpsraadsvergadering in Groede. De Groedenaren hadden weinig negatieve reacties op de plan nen. wel vroeg iemand zich af of het vernieuwde hertenpark toe gankelijk blijft voor publiek. Ja zeker, antwoordde wethouder R. Leentfaar, die dorpswethou- der L. Wille verving. Om het project financieel meer draagkracht te geven, worden er zes paalwoningen in de directe omgeving van het hertenpark ge bouwd. Ook dat plan kon de ge moederen niet echt in beroering brengen. In de kern van Groede kan beperkte woningbouw plaatsvinden. De gemeentelijke werkplaats zal, als alles volgens planning verloopt, nog dit jaar verhuizen van de nieuwe wijk naar de locatie van het voormali ge zwembad aan de Traverse. Op de oude locatie komt dan plek vrij voor woningbouw. Het zelfde geldt op de plaats van de voormalige sportzaal. Ook in de nabijheid van het multifunctio nele centrum liggen nog moge lijkheden voor beperkte wonin- genbouw. Bij de verplaatsing van de gemeentewerkplaats wordt het toegangshek, tevens toegang tot de voetbalaccommo datie, verder afgeplaatst van de Traverse (doorgaande drukke weg). De voetbalvereniging zei door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - In de Ooster- schelde zijn nog maar weinig plaatsen zonder de Japanse oes ter. Het aantal riffen waar de bo dem bijna helemaal door het schelpdier bedekt is, groeit ge staag. Na'dat de oester eerst de noord kant van de Oosterschelde heeft ingenomen, zijn nu de zuidelijke oeverzones aan de beurt. De Ja panse oester krijgt inmiddels ook in het roeriger mondingsge- bied bij de stormvloedkering vaste voet aan de grond. Het voortwoekeren van de Ja panse oester heeft diverse nade len. De oorspronkelijke planten en dieren worden verdreven. Voor bijvoorbeeld mossels en kokkels blijft te weinig voedsel over. De aaneengegroeide oes ters vormen messcherpe riffen, die voor recreanten gevaarlijk kunnen zijn. Het uitheemse schelpdier be perkt zijn geldingsdrang al lang niet meer tot de Oosterschelde. Ook in de andere zoute en brak ke Deltawateren als Veerse Meer, Grevelingen en Wester- schelde manifesteert de Japanse oester zich krachtig. In het Veer se Meer is eveneens sprake van rifvorming, melden de onderzoe kers Mano de Kluijver en Mar co Dubbeldam van Aquasense. laboratorium voor marien mi lieu te Colijnsplaat. Zij hebben de ontwikkeling van de Japanse oester gedurende een reeks van jaren bijgehouden. Nadat in de strenge winter van 1962-63 de Zeeuwse oester bijna was uitgestorven, zijn uit allerlei gebieden zowel Zeeuwse als Japanse oesters ingevoerd. De introductie van de Japanse vond voor het eerst plaats in 1964 (broed afkomstig uit Brits Colombia). Er werden geen pro blemen verwacht, aangezien de soort zich uitsluitend bij hoge zeewatertemperaturen voort plant. Aangenomen werd dat de zomertemperatuur in Zeeland te laag was voor een succesvolle voortplanting, waardoor het be stand Japanse oesters bij uit zaaien op de kweekpercelen zich tot deze gebieden zou beper ken. Warme zomers In de warme zomers van 1975 en 1976 was sprake van broedval op de Yerseke Bank in de Kom Schouwen- Duiveland Noord- °0 9, Bevelapd Walcheren Goes Middelburg m Vlissingen Zuid-Beveland O 0- 4%, niet of nauwelijks aanwezig 5- 19%, als losse exemplaren O 20- 49%, formatievorming 70-100%, oester-rif De kom van de Oosterschelde wordt niet onderzocht van de Oosterschelde. In 1985 bleek de Japanse oester zich al in het Zijpe te bevinden, om van daaruit aan een opmars te begin nen. In de periode 1990-1993 was er een explosieve opkomst in zowel het middengebied als de monding. Tussen 1994 en 1997 haperde de uitbreiding (koude zeewatertemperaturen), om vervolgens weer door te gaan. De onderzoekers delen de situatie in de zeearm in op basis van de bedekking van de bo dem. Het begint met een bijna blanco lei, daarna komen er losse exem plaren van de Japanse oester SLUIS - Het multifunctionele centrum (mfc) in Sluis wordt op 17 september officieel geopend. Dat is bijna negen maanden la ter dan eigenlijk de bedoeling was. Potentiële gebruikers zou den eerst rond Kerstmis 2003 naar de nieuwbouw aan de Kloosterstraat verhuizen Pro blemen tijdens de bouw lever den echter een aanzienlijke ver traging op. De bouw van het mfc is een moeizaam proces. Eerder bleek het gebouw ook al ruim 418.000 euro duurder (totale bouwsom bijna zes miljoen euro) door het schrappen van een BTW-con- structie, onzekerheid over subsi die en het wegvallen van een be zuiniging op het deel waar de ka tholieke basisschool Sint Jan wordt gevestigd Uiteindelijk kwam 4 juni als openingsdatum in beeld, maar dat is de jaarlijk se feestdag van het gemeenteper- soneel. Daarom is nu gekozen voor 17 september. door Sheila van Doorsselaer HULST - De fractie Groot Hon- tenisse overweegt tijdens de aankomende raadsvergadering in Hulst moties in te dienen voor een versoepeling van het nieuwe subsidiebeleidsplan. Deze moties moeten het subi- diebedrag van diverse vereni gingen opkrikken. Maanden is door ambtenaren gewerkt aan de nieuwe subsi dieverordening van de gemeen te Hulst. Momenteel wordt in de gemeente nog gewerkt met twee verordeningen; die van de voormalige gemeentes Honte- nisse en Hulst. Tussen beide gemeenten be staan grote verschillen in de hoogtes van subsidies aan di verse verenigingen. Het nieu we subsidieplan moet de ver schillen opheffen. De raads commissie samenleving heeft een groot aandeel gehad in het opstellen van de nieuwe veror dening. De commissie zet de grote lijnen uit. Desondanks was er veel commentaar op de wijze waarop de subsidiestro men worden verdeeld. Met een massa voorbeelden il lustreerde bijna elk commissie lid hoe oneerlijk in zijn of haar ogen de subsidie wordt ver deeld. Er zijn verenigingen die opeens helemaal geen geld meer krijgen, of veel minder. Ambtenaren spoorden de com missieleden aan de stukken vooral goed te lezen Verenigingen die in het nieuwe stelsel niet in aanmerking ko men voor subsidie, kunnen wel geld krijgen als zij zich bijvoor beeld aansluiten bij een bond. In andere gevallen, als het er naar uitziet dat een vereniging veel aan subsidie moet inboe ten, blijkt dat bijvoorbeeld de huur van het pand al op een an dere manier verrekend is, zo dat het bedrag dat de club uit eindelijk in handen krijgt, ge lijk blijft. Toch vond met name Groot Hontemsse dat het nieuwe be leid van de gemeente best soe peler kan. Het voorbeeld werd aangehaald van het Oranje- en Sinterklaascomité van Kloos- terzande. Zij gaan er op achter uit. Elke Sinterklaasvereni ging krijgt hetzelfde bedrag. Dit houdt in dat een groot dorp als Kloosterzande hetzelf de geld moet verdelen over veel meer kinderen dan bijvoor beeld het kleine Terhole. Daar om stelde J.P. Hageman van Groot Hontenisse voor de vere nigingen een vast bedrag plus een variabel bedrag voor het aantal leerlingen toe te ken nen. Daarnaast moet er geld wor den uitgetrokken om al te gro te verschillen tussen vroeger en nu op te heffen. Een meer derheid van de commissieleden steunde dit voorstel al, maar door middel van twee moties wordt het initiatief wellicht be krachtigd in de raadsvergade ring. Vrijwilligers Hulst moet verder, vinden de fracties (het CDA voorop) er voor waken dat de vele vrijwil ligers zich niet laten afschrik ken door de gewijzigde subsi diebedragen. TERNEUZEN - Een inwoner van de Iepenlaan in Terneu zen krijgt waarschijnlijk geen schadevergoeding voor waardevermindering van zijn woning. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor de ingediende schadeclaim af te wijzen. De bewoner heeft zijn huis als halfvrijstaande woning op de hoek van de straat gekocht. Naast hem is echter een grote dubbele woning gebouwd. Daardoor wordt het huis geheel overschaduwd en is het halfvrijstaande effect ver loren gegaan. Daarmee daalt volgens de bewoner niet alleen zijn woon genot, maar is zijn eigendom ook een stuk minder waard. Bovendien wordt de mogelijkheid om een garage te bou wen of de bestaande berging uit te breiden beperkt. De dubbele woning is gebouwd op een halve meter van de perceelscheiding. Dat is volgens de indiener van de scha declaim in strijd met de bouwverordening. De kwestie is bekeken door de planschadebeoordelings- commissie. Die komt tot de conclusie dat er geen sprake is van een zodanige verslechtering, dat er sprake is van schade die voor vergoeding in aanmerking komt. Reden voor B en W negatief te adviseren over de schadeclaim ZAAMSLAG - De planologische procedure om een extra voetbalveld in Zaamslag te kunnen aanleggen, wordt in gang gezet. De aanleg van het extra veld is in strijd met het bestemmingsplan Daarin heeft de grond aan de Sport- laan, waar het veld moet komen, namelijk nog het etiket 'agrarische doeleinden'. De Temeuzense gemeenteraad wordt gevraagd via een voorbereidingsbesluit vrijstelling te verlenen van het bestaande bestemmingsplan. De toenmalige gemeenteraad van de oude gemeente Ter- neuzen besloot in 2002 al geld opzij te zetten voor het veld. „De noodzaak voor dë aanleg van het extra veld wordt nog steeds door ons college onderschreven", stellen Ben W. Bewoners van De Sterre en hun begeleiders (links) ontmoeten de nieuwe bewoners, die met de stratenmakers het laatste werk regelen. foto Camile Schelstraete te vrezen dat de situatie voor jeugdige leden daardoor juist on veiliger wordt. Nu staat het hek vrijwel direct aan de weg, en moet alle fietsers afstappen. In de nieuwe situatie zou de jeugd fietsend de Traverse op kunnen rijden. Er wordt gekeken naar een oplossing voor dit probleem. In het kader van 'Groede kunst dorp' is het plan drie kunstwer ken op de Markt te plaatsen, die direct te maken hebben met de geschiedenis van het dorp. Als het even wil staan de 'Paptaart', 'Jacob Cats' en een kunstwerk dat te maken heeft met het ont staan van het N.H.kerkgebouw en de 'prokkeput' binnenkort op de sfeervolle markt van 'De Hroe'. HULST - Een 31-jarige Belg is in de nacht van zondag op maandag rond kwart voor twee in Hulst aangehouden. De man wordt ervan verdacht eerder die nacht in een woning aan het Europaplein in Hulst een 42-jarige landgenoot te hebben bedreigd met een mes. Tevens werd de 42-jarige man geschopt en geslagen waardoor hij diverse kneuzin gen in het gezicht opliep. De 31-jarige man werd na zijn aanhouding ingesloten voor verder onderzoek. Het mes is inbeslaggenomen. De mishandeling vond plaats in de relatiesfeer. TERNEUZEN - Op een afgesloten bedrijfsterrein aan de Nijverheidsstraat in Terneuzen is tussen zaterdagmid dag en gisterochtend ingebroken in diverse vrachtauto's. De toegang tot het terrein werd geforceerd, waarna uit acht vrachtauto's de contactsleutel werd weggenomen. Te vens waren er op het terrein diverse goederen verplaatst en vermoedelijk klaargezet om mee te nemen. Het schade bedrag is onbekend. voor. Die groeien vervolgens aan elkaar vast, waardoor er zo genaamde 'formaties' ontstaan. Als de formaties samenklonte ren is sprake van riffen (bedek king 70-100 procent), geken merkt door een bovenlaag van rechtopstaande schelpdieren. De natuurwaarde van een oester rif is door de overheersing van de oester lager dan van andere levensgemeenschappen in de Oosterschelde die op een harde ondergrond zijn aangewezen. Bij een voortgaande ontwikke ling van de Japanse oester ver dwijnen de karakteristieke Noordzee-gcmeensehappen gro tendeels uit de Oosterschelde. De Kluijver en Dubbeldam on derstrepen dat er zelfs al oester riffen in het Veerse Meer liggen (ook al is het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam nog niet in be drijf). Daar treft de oester wel een vij and aan: de trompetkalkkoker- worm, die door de grote algen- groei in het Veerse Meer kansen krijgt. De kokerworm overwoe kert oesterriffen, waardoor de oesters afsterven. pagina 19: Oosterschelde wordt steeds armer STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten en joke ren; De Halle, 13.30 uur: Aerobics. 14.00 uur- Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen. CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour. 14.00 uur. Kaar ten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor, HOEK De Lovenhoek. 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - De Lieve. 9.30 uur: Volksdan sen en computeren; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 19 30 uur. Stijldansen, Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur; Biljarten; 13 45 uur: Gymnastiek en zangkoor; NIEUW - NAMEN Café St.Cecilia. 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.30 uur; Aerobic; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en tim- merclub voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar, 19.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT De Speye. 14.00 uur SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; De Roselaer. 13.30 uur: Kleding maken; 15.30 uur Crea- en tech- nika 10 club voor jeugd van 9 tot 12 jaar; 19.00 uur: Quilten; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur Cabaret groep Bonte Avond Club; Sportzaal St.Antoniusschool. 18.00 uur. Showband de Zwaluw slagwerkgroep en streetdance; ST.JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb; 13.00 uur Biljarten; 13.30 uur: Ouderen zang, computeren seniorenweb, 19.30 uur: Bijeenkomst de Linie; TERNEUZEN De Veste. 10.30 uur: Gymnastiek, 13.30 uur: Handwer ken,soos en biljarten; 19 00 uur: Stijl -en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur; Yoga; 13.30 uur: Biljarten; Zaaltje naast Emmauskerk, 14.00 uur Bijeenkomst vereniging Fibromyalgie patiënten; Bibliotheek, 19.30 uur- Le zing ZVU over 'Expressionisme VOGELWAARDE - t Gelaag. 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE Concordia, 13.00 uur. KBO koersbal; 19.30 uur. Harmonie Ei kels worden Bomen; De Baeckermat, Ex positie aquarellen Annie van Hecke; IJZENDIJKE Café Hofzicht, 19.30 uur. Bijeenkomst videoclub Zeeuws Vlaan deren voor hobbyfilmers; ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur; Gymnastiek, 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur. Sjoelen. (Advertentie) auto onder de 4500,- www.autosturm.nl (Advertentie) Alle hobbymateriaal/gereedschap voor het maken van 3D wenskaarten Navulsets voor iedere cartridge Alle kantoorartikelen Familiedrukwerk Mailingservice Drukken van clubbladen Westkade 105 - Sas van Gent - tel. 0115-451770 E-mail: ancoreclame@zeelandnet.nl (Advertentie) Bemeste tuinaarde ideaal voor verbetering van de grondstructuur. 30 liter. HULST.ABSDAALSEWEG 70.0114-313738. ELKE ZONDAG OPEN I3.00-I7.00 UUR OOSTBURG. NIEUVELTWEG S6.0I I7-4S2279, WOENSDAG KOORAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35