Effect op economie is nihil j PZC 1 Sfeer New York in verf gevangen Bert Visscher speelt zalen aan flarden Gevaarlijke lading schepen niet gemeld kunst lezers schrijven Grijsgroen Reisgeld Leger II WCT Nobelgate IV Bombay ■■lu.ftUHJM ra JNwSft PZC dinsdag 9 maart 2004 door Emile Calon VLISSINGEN - I)c politic te wa ter gaat vaker in het weekeinde controleren of schepen op de Wcsterschelde hun lading met gevaarlijke stoffen hebben ge meld. Afgelopen zondag bleek dal het Schelde Coördinatiecen trum in Vlissingen niets wist van een lading van 242 ton ge vaarlijke stoffen, waaronder 16 ton explosieven, aan boord van een Turks containerschip. Ook de lading van 1000 ton gevaarlij ke stoffen aan boord van een Pa- namees vrachtschip was niet ge meld. Volgens het Reglement Vervoer Gevaarlijke Stoffen met Zee schepen moet het Coördinatie centrum weten welke gevaarlij ke stoffen over de Westerschel- de worden vervoerd. In geval van een ongeval op de Wester schelde bepalen hulpdiensten aan de hand van die lijst hoe snel en op welke manier ze in ac tie komen. De kapitein van het Turkse schip had zijn lading doorgefaxt naar zijn agent in Antwerpen. Omdat dat het kantoor van die vertegenwoordiger in het week einde niet bezet is, is die lijst daar blijven liggen. Volgens E. Kraszewski van de politie te water is gebleken dat die agent vaker ladinglijsten niet heeft doorgespeeld naar Vlissingen. De kapitein van het Panamese vrachtschip had zijn ladinglijst vrijdagnamiddag doorgestuurd naar zijn Antwerpse agent. Die had op z'n beurt die lijst op zijn eigen fax gelegd, het nummer van Vlissingen ingetoetst en was vertrokken. Door een storing is die lijst nimmer in het Coördina tiecentrum aangekomen. Kraszewski is over het alge meen tevreden over het naleven van het reglement. De controle van afgelopen weekeinde wijst echter uit dat er tijdens die da gen problemen kunnen ontstaan omdat kantoren van agenten dan niet of minimaal zijn bezet De reders van de beide schepen moeten respectievelijk 2250 en 1125 euro boete betalen. door Jeffrey Kutterink De Wcsterscheldetunnel heeft on dernemers nog geen gouden ber gen opgeleverd. Eén voordeel noe men ondernemers: ze hoeven niet meer op de klok te letten. En soms is het makkelijker personeel werven. „Maar de economische effecten zijn nog niet in cijfers te vertalen." De tunnel geeft de Zeeuwse economie grote impulsen, was een jaar geleden een veel gehoorde kreet Maar een jaar na de opening zeggen veel bedrijven er nog weinig van te merken Dat de bereikbaarheid sterk is verbe terd, staat als een paal boven water. Maar meer klanten en geld levert de tun nel bedrijven nog niet op. „Wel zijn voor onze klanten de kosten wat lager", constateert vestigingsmanager Guido Dhollander van Luctor Belting Europe in Hulst. Dat adviseert bedrijven en le vert transportbanden aan onder meer Coca Cola, Pechiney en vliegveld Zaven- tem. Hij rekent grofweg uit hoeveel geld het klanten scheelt. „We moeten bij nacht en ontij naar onze klanten toe. Met de Westerscheldetunnel zijn we niet meer tijdgebonden. Als we in het weekend naar een klant moeten, hoeven we niet meer om te rijden via Antwerpen vanwe ge de beperkte dienstregeling van de bo ten. Dat scheelt bij een eenvoudig klus je in het Sloegebied al gauw twee uur en dus een euro of 80 voor de klant." Maar de kosten voor het bedrijf zijn met omlaag gegaan. „We sparen geen kilometers uit. Je bent snel in Terneu- zen, maar moet je aan de westkant van Zeeuws-Vlaanderen zijn, maak je weer meer kilometers." Luctor Belting heeft door de opening van de tunnel geen nieuwe klanten ge kregen. „We hadden al een zeer grote dekking in het Sloegebied. We werken er immers al een jaar of dertig, veertig voor bedrijven." De bereikbaarheid is toegenomen, maar de culturen zijn niet veranderd, be speurt directeur Scarlett Kwekkeboom van Istimewa Elektro in Vlissingen. „We deden het onderhoud voor de PSD, dus we zijn een klant kwijt. Ik merk wel dat je wat sneller naar de overkant gaat voor afspraken. Maar het winnen van klanten is nog steeds even moeilijk als Ondernemers noemen een voordeel van de tunnel: wachten hoeft niet meer. Maar zakelijk gezien levert de tunnel tot nu toe nog weinig op. foto Ben Steffen voor de opening van de tunnel. Het is een besloten kring, waar je als bedrijf niet snel tussenkomt. Datzelfde geldt andersom. Ik merk nog niet dat concur renten in Zeeuws-Vlaanderen de over stap maken naar het gebied boven de Westerschelde." Willem Butz, directeur van Stoffels Cleaning in Temeuzen, herkent dat ver haal. „De komst van de tunnel vind ik positief, al heeft die nog niet gebracht wat we er met zijn allen van hoopten Door de betere bereikbaarheid, heb ik wel op kosten kunnen besparen door het kantoor in Middelburg te sluiten. Maar van marktgroei is geen sprake. Wel maken we gebruik van de mogelijk heden die de tunnel biedt. Zo kunnen we eenvoudiger dan voorheen overcapa citeit elders inzetten. Hoewel er wel wat meer concurrenten van boven de Westerschelde actief zijn geworden in Zeeuws-Vlaanderen, is er geen sprake van een stormvloed. Ook wat betreft personeel zijn de effecten klein. Want als we een vacature hebben en we kun nen mensen uit de buurt krijgen, dan kiezen we daarvoor." Voor een international als Dow Bene lux in Terneuzen, maakt de regionale verbinding zakelijk weinig uit. Maar het werven van nieuwe werknemers, is wel eenvoudiger, stelt Frank Neve. Als we voorheen een personeelsadvertentie zetten, reageerden vooral mensen uit Zeeuws-Vlaanderen. Na de opening van de Westerscheldetunnel zie je een forse toename van reacties uit andere delen van Zeeland." Zakelijk gezien heeft de tunnel voorals nog niets verandert, zegt ook Leo van Broek van Klasse Noten in Burgh- Haamstede. Dagelijks rollen er 10.000 bakjes noten en melanges van de rolban- den. die hun weg vinden naar 450 super markten door het hele land. „Het aantal klanten in Zeeland neemt niet toe door de tunnel. We hoeven al leen niet meer op de boot te wachten." Eenzelfde geluid laat C. de Visser van Meijers Staalbouw in Serooskerke (W) horen. „Afhankelijk van waar je moet zijn, ben je wel of niet sneller. Maar de economische effecten van de tunnel zijn nog niet in cijfers om te zetten. door Ruud Buurman GOES - De carrière van Bert Visscher begon vijfentwintig jaar geleden met een examenea- baretje op de Winkler Prins Scholengemeenschap in Veen- dam. Negen soloprogramma's heeft hij sindsdien gemaakt. Vis- schejs zalen zijn al ee'n jaar van te voren tot de nok itwe uitver kocht. Deze week is de grootste druktemaker van het Nederland se theater in Zeeland met Nee, dan Lourdes. Een 'Kurendriever' noemden ze hem altijd al, een Gronings woord voor grappenmaker. Al tijd druk. altijd gekke dingen doen. Dat heeft hij van zijn moe der, maar zelfs die werd er ture- luurs van. Slapen was zonde van de tijd, op een mooie zomer dag op school in een bankje zit ten en leren lezen en schrijven moest niet te lang duren. Wie hem nu op een toneel bezig ziet voelt met terugwerkende kracht de wanhoop van zijn oude mees ters en juffen. Maar hij heeft be zworen dat hij geen ADHD'ertje was. „Een levendig kind, onder nemend, maar niet hyperactief. Ik kon ook met lego spelen en een boekje lezen. Ik was dat ke reltje dat er overal de stemming in hield." Albert Visscher, op 26 oktober 1960 geboren in Groningen, twe eënhalve turf hoog geworden in het dorpje Foxhol bij Hooge- zand en doorgegroeid in Veen- dam, is de grootste druktemaker van het Nederlandse podium. Beroemd vanwege het slagveld dat hij in zijn altijd bomvolle za len kan aanrichten. Maar hij kan nog gewoon over straat en dat wil hij vooral zo houden. In het Engels zouden ze zeggen dat Visscher zich nogal 'low pro- Cabaretier Bert Visscher file' opstelt. Hij doet af en toe nog wel eens iets voor de Va- ra-tv, maar Visscher zie je nooit in tv-spelletjes, hij doet geen re clame, geen talkshows waarin hij een mening komt verkondi gen. Want dat doet ie op het to neel ook niet. „Ik heb collega's die veel beter zijn in meningen. Ik ben geen ca baretier, ik heb geen boodschap, ik ben een komiek. Ik speel twee uur lang een zaal aan flarden. Ik maak lawaai en spektakel. Als je bent uitgelachen en je kijkt om je heen dan moet je denken: Jezus, wat is hier gebeurd?" In zijn zalen zitten oud en jong door elkaar. Toon- en Teeuwen- liefhebbers vechten even hard om een kaartje. Avond aan avond uitverkocht. Ook weer tij dens zijn huidige, negende, show Nee, dan Lourdes. Probeer dit seizoen nog maar eens bin nen te komen bij Visscher, waar dan ook in Nederland. Het zal niet lukken. „Ja, wonderlijk, vind ik nog steeds. Ik maak thea ter dat je óf geweldig vindt, of verafschuwt. Zwart of wit, daar tussen zit weinig. Als je het een keer hebt gezien en je vindt het niks, dan moet je vooral niet nog een keer gaan. Daarin ben ik vrij makkelijk geworden. Vroeger moest iedereen me leuk vinden, nu is dat facultatief." Zeiltocht De titel van zijn huidige voor stelling Nee, dan Lourdes slaat nergens op. „Ik moet anderhalf jaar van te voren iets verzinnen voor de programmablaadjes van de schouwburgen. Ik had een scène bedacht over Lourdes. maar die was uiteindelijk zo slecht dat ie er in de eerste try out al is uitgesodemieterd. Het idee voor deze voorstelling is ontstaan tijdens een zeiltocht op het IJsselmeer. Ik ben een fer vent zeiler, ik word weer fris op mijn boot. En ik lag op een avond in de haven van Stavoren en daar zag ik een piepklein ker- misje. Dus speel ik nu een ker- misbaasje, dat een topattractie naar het dorp wil halen. En dat wordt, naar beproefd Bert Vis- scher-recept, een puinhoop. Want mijn hoofdrolspelers zijn altijd mislukkelingen Bert Visscher is deze iveek in Zee land: woensdag en donderdag om 20 uur in De Mythe Goes, vrijdag en zaterdag om 20 uur in het Schel- detheater Temeuzen Kunstenaar Peter Anthonie van de Kreeke bij een van zijn kunstwerken in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - New York is de bakermat van de kunst die hem inspireert. Vandaar dat schilder Peter Anthonie van de Kreeke zowel vorig jaar als het jaar daarvoor één maand door bracht in de stad die nooit slaapt. In de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is te zien welke schilderijen dat heeft op geleverd. Van de Kreeke werkt bij de Be lastingdienst in Goes. Het was ooit zijn zijn ambitie kunste naar te worden, maar zijn ouders zagen liever dat hij een degelijk beroep uitoefende. Ne gen jaar geleden besloot hij als nog gehoor te geven aan zijn roe ping. Hij studeerde aan de Ste delijke Academie voor Schone Kunsten in Sint Niklaas en ver diepte zich in de kunstgeschiede nis en de filosofie. Ruim twee jaar geleden vatte hij het idee op naar New York te reizen „Ik ben het wel eens met de stel ling dat een kunstenaar niet echt nog iets nieuws kan ma ken", verklaart hij. „Kunstge schiedenis vond ik daarom het belangrijkste vak op de acade mie Naar mijn idee moet je zoe ken naar datgene wat je integer vind en van daaruit gaan wer ken. Dan vind je de kunst die aansluit bij jezelf en dan ga je vanzelf je eigen dingen maken." Van de Kreeke is een groot be wonderaar van de kunstenaar Clyfford Still. „Die heeft een ei gen zaal in het Metropolitan Mu seum in New York. Als ik daar zit, moeten ze me het museum weer uitslepen. Voor zijn werk blijf ik maar zitten." Ook Ta- piez en Rothko zijn grote voor beelden Op de een of andere manier ver moedde Van de Kreeke dat hij in New York het juiste klimaat zou vinden om werk met een ei gen signatuur te maken. Hij diende een plan in bij de Mond- riaanstichting die hem in de ge legenheid stelde een maand te verblijven in hun loft aan Hudson Street. Dat gebeurde in april 2002. Na vele rondzwervin gen door New York maakte Van de Kreeke kennis met de Mexi caanse kunstenaar Alexis Portil- la. „In New York lopen wel hon derdduizend kunstenaars rond die het willen maken. Ik besloot iemand te zoeken die mij kon helpen. Portilla is een kunste naar die in armoede is opge groeid, een jongen van de straat die het helemaal zelf voor el kaar heeft moeten boksen. Ik denk dat we iets in elkaar her kenden." Portilla nodigde Van de Kreeke vorig jaar zomer uit een maand lang in zijn studio te komen wer ken. „Hij wilde er niets voor heb ben. 'Mensen moeten elkaar iets gunnen', zei hij tegen mij Hij keek goed hoe zijn New Yorkse collega te werk ging. „Hij werkt aan tien schilderijen tegelijk. Het ene schilderij helpt het andere, vindt hij. Ik ben dat ook gaan doen. Hij schildert al tijd met jazzmuziek aan. Dat geeft hem inspiratie. Ik heb ei genlijk genoeg aan de beelden van de straat, maar toch ben ik bij het werken bluesmuziek gaan draaien. Zijn kleuren zijn vrolijk en in het gebruiken van tekens is hij inventiever dan ik. Ik zie dat als invloed van de jazz. Mijn werk is wat donker der en somberder. Ik hou van tragedie en drama. Dat past bij de blues. Van de Kreeke zwierf in juni el ke morgen door New York. Hij ging op zoek naar straathoeken die hem inspireerden. Daar hing hij uren rond, tot hij zag wat hij wilde schilderen. Vaak was dat niet het meest voor de hand lig gende. Het konden tekens zijn op een muur, half vergane aan plakbiljetten en vooral ook de beweging van de grote stad: het gekrioel van voetgangers en au to's. Aan het eind van de dag werkte hij zijn indrukken uit, vaak tot diep in de nacht. Met tweeëndertig schilderijen als re sultaat. Op kofferformaat, want hij moest ze mee terug naar Ne derland kunnen nemen. Onder Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de P7r schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. DenJ* tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekentni« de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrï6 Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen w«L niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden? redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0»»,!* weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In augustus 2002 ben ik inge gaan op een aanbod van Shell om van hen groene stroom af te nemen. Geen probleem. Bij Shell en Delta werd alles gere geld. In 2003 was er weer hefti ge discussie over volgens mij in efficiënte, horizonvervuilende windmolens, waardoor ik mijn contract met Shell wilde beëin digen en weer grijze stroom van Delta af wilde nemen. Na het in vullen van een formulier van Delta in juli 2003 verwachtte ik in augustus weer door Delta ge leverde grijze stroom te ontvan gen. In oktober werd nog steeds een voorschot door Shell geïnd. Na telefonisch contact bleek, dat Delta nog niets opgezegd had. Delta gebeld en na gesprek ken met de chefs van de afdelin gen klantenbeheer en energiele vering bleek, dat mijn aanvraag in een lade terecht was geko men, maar ik zou nu weer grijze stroom krijgen. In november int Shell weer haar voorschot en via e-mail bleek, dat ik vanaf 13 november stroom zou krijgen van Delta. Echter, Shell blijft geld innen. In februari een e-mail verzonden naar Shell. Zij zouden nu contact opnemen met Delta. Op de afrekening begin maart word ik echter niet aange slagen voor verbruik bij Delta, maar haalt Shell nog wel steeds geld van mijn rekening. Over stappen naar andere stroomleve- ranciers is dus wel een zaak van goed nadenken alvorens te be slissen, want administraties blij ken nog niet ingesteld te zijn op deze veranderingen. J. de Groot Schuitvaart gracht 11 Vlissingen foto Ruben Oreel de titel Manhattan streetcomers zijn ze allemaal te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, naast eerder gemaakte, grote schilderijen, New Yorkse kleurstudies en enkele nieuwe schilderijen. Op de 'streetcor- ners' heeft Van de Kreeke ver schillende technieken gecombi neerd. Houtsneden in drukinkt, met schilderingen in acryl-, olie- en spuitverf. De voorstellin gen zijn vrijwel abstract, op het straatnaambord na. Metropool „Wat ik mij afvroeg was: 'Kan ik het gevoel van de straat mee terugnemen naar de studio en het in een andere context, ver vormd en abstract, op het doek tot uiting brengen. Mensen die New York goed kennen, herken nen de sfeer van sommige stra ten. Maar hier in de bibliotheek heb ik ook de opmerking ge hoord dat het lijkt op het Cen traal Station in Amsterdam bij nacht. Dan denk ik: 'Juist.' Dan heb ik kennelijk een drama tisch, mysterieus gevoel weten te vangen dat typerend is voor de drukke, multiculturele metro pool." Expositie: Manhattan streetcor- ners, schilderijen van PeterAnlho- nie van de Kreeke, t/m 10 april in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, open ma 17.30-21, di t/m vri 10-21 enza van 10-13 uur. gironummers en Rode Kruis er aan werken. Bijzondere':' stand is voor de mensen die£ zelf hard nodig hebben. Daai> talen wij met elkaar voor. Mevr. Dook Ter Pootte^, Koudek~: De reactie van dhr/mevr) Zeeuw in de PZC van 5-3 gaande de helikopter met kc getuigt van zeer weinig ine en een laag realiteitsgehalte.} veronderstelling dat bezuinjgi gen 'blijkbaar met bij het hoeft' geeft aan dat de schrijd de laatste tijd niet echt de» dia heeft gevolgd. Defensie ie zuinigt *850 miljoen ton 2002-2006 en er gaan bii 12.000 arbeidsplaatsen ver ren. Wat de schrijver ook niets, grijpt is dat defensie zee ondersteunende taken bs voor alle Nederlanders. Ik maar aan de inzet van zeen» militairen te denken bij der:-, kenspest, de vogelpest, bij ovj. stromingen (in 1953 was dele- sie in groten getale aanwe; voor reddingsoperaties en ods steuning). De kern van deaj is dat defensie bestaat omdat! samenleving daarom vratd Het hebben van een leger k; ook in dat het leger paraat eng- oefend moet zijn in alle soone inzet. Nederlandse militaire worden op dit moment ter wereld ingezet voor 1 waken van de vrede en brengen van stabiliteit in v? schillende regio's. Het zoupts tig zijn als al die inzet, doom veel militairen, eens op waan* ring van de samenleving kon Waarom toch steeds weer over de WCT zitten te zeuren, moet dit nu wel of niet. Wat is belang rijk voor Zeeland. Allereerst werkgelegenheid en economi sche groei, als kleine provincie is dat een van de belangrijkste punten, dat je mee kunt 'in de vaart der volken'. En dat moet je bepaalde keuzes maken in het leven. Dan moet ieder inleveren, ook de milieugroep die vaak erg negatief is in dit soort zaken. Zo is het landelijk en provinciaal, typisch Nederlands. Veel te veel vergaderen in plaats van beslui ten nemen. Laten wij ons nuch ter verstand en zakelijke gevoe lens een woordje meespreken, als provincie over de WCT. Ge zien het feit dat steeds meer jon geren Zeeland verlaten richting Randstad, moeten wij proberen onze jongeren in het Zeeuwse te houden door werkgelegenheid te maken. Het milieu is belang rijk, maar mag niet alles over heersen, de balans in evenwicht houden. Een samenspel van werkgelegenheid, cultuur, ont spanning. Vandaar een project als de WCT moet je niet zomaar afwijzen. Duidelijk alles afwe gen. Wij wensen het Zeeuwse provinciebestuur veel wijsheid en doorzettingsvermogen. P.Th. van Belzen Leliestraat 78 Goes Op 3 maart heb ik als nieuwe in woner van Schouwen-Duive- land kennis mogen maken met burgemeester Asselbergs en zijn team wethouders. Ik heb ook het rapport Nobelgate gelezen (Gat van Zierikzee is beter) en wil graag opmerken dat ik het zeer zou betreuren als dit colle ge door miskleunen van genoem de medewerkers zou moeten ver dwijnen. Mijn grote vraag blijft hoe kom je aan een bedrag van 700.000 Euro (excl. BTW) voor drie maanden archeologisch on derzoek? Overigens: de Dolfijn (Nieuwerkerk) moet blijven. Rudolf Degenaar Nieuwstad 17 Brouwershaven kenen in plaats van negate fc berichten over een 'branie- slurpende helikopter' waara de briefschrijver geen idee is: wat de precieze taak was. Jfc schien moet dhr/mevr de lm bij een komende calamine maar met de auto worden gero cueerd in plaats van met 'brandstofslurpende helikop ter'. Andrê Bom Weerhm Middek'. In Nederland meten ze met twee maten. Met een uitkenng kan en mag je met naar het buitenland. Als je invalide of het minimum hebt, kan je bijzondere bijstand aanvragen bij de gemeente voor wasmachine, kunstgebit, bril, steunzolen. Je leest dat de mini ma de tandarts niet meer kun nen betalen. En dat er veel ge handicapten zijn die gekort wor den op het reisvervoer. Dan kan ik niet begrijpen dat ze vlieg tickets geven voor de aardbe ving in Marokko, Er zijn genoeg Inderdaad, je hart krimpt ins bij het lezen van het verslage mevrouw Toos Verdegem or haar bezoek aan Indiase baa ien, waar kinderen misbnfi worden. Uiteraard zouden wei les moeten doen wat in onse mogen ligt om aan dezeelleÉ een einde te maken. Alle sen en dus ook kinderen hebbe recht op een menswaardig te staan. Hoewel ik sympathies l voor de actie die mevrouw Te degem voert, ben ik bang ca::- aan de verkeerde kant beg: Of doen mevrouw Verdegem alle leden van de stichtingPe?;- le's Trust zoveel mogelijk box schappen in de Wereldwink- Daardoor ontvangen veel ooi andere ook Indiase en NepaJa producenten een eerlijk te voor hun producten en vaaka vooruitbetaling. Dan hoeve hun producten niet te verkoos aan tussenhandelaren, die c grootste winst opstrijken. Dar door kunnen die produce® een menswaardig bestaan k bouwen, hun kinderen school sturen en zo nodig de as ter betalen. En stellen de !ez van de People's Trust geld s zij zelf even niet nodig hebte ter beschikking van Oikocrec.' Deze organisatie geeft in onte» kelingslanden microcredit at mensen, die door gewone te ken niet kredietwaardig gear worden. Daarmee kunnen dan een eigen bedrijfje bega nen en een einde maken aan i uitzichtloze situatie We kuras hier heel wat meer doen geld geven als het te laat is. Joke Steent- Vincent van Goghstrti Schom? (advertentie) i m Hr» C? Jb krant die samen het wootc aow vormen. Deze actie loopt t m a maart. Alleen originele spaad de krant op originele spaarkaater - geldig Spaarkaarten staan cp zaterdag in de krant t/m 6 mas'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34