Plan voor verpleegafdeling rond Opmars Japanse oester in Delta is niet te stuiten PZC 9 Rivaliteit tussen jeugd Goes en dorpsjongeren 11 Halt u Valt moet ongelukken ouderen voorkomen lorgkoepel Allévo wacht op huurcontract met ziekenhuis Zierikzeese gewond bij aanrijding Lentewandeling over Walcheren t Kats krijgt bezorgdienst boodschappen ve< in Oost O V, Week vol normen en waarden Werkstraf wegens verduistering Kettingbotsinkje bij Borssele Herinrichting Molendijk agenda Fractie pleit voor dorpshuis in Oost-Souburg flEBKZEE - Een bingo met «iligheidsprijsjes. een rollator- kturing en een cursus veilig f.et- L, Zomaar enkele onderdelen II „n het project Halt u Valt h «armee medewerkers van het Zieribeese zorgcentrum De 1; Wieken ouderen bewust probe- le maken van gevaren in de „gen omgeving. Het aantal ongelukken dat in en om het eigen huis plaatsvindt, is dinsdag 9 maart 2004 schrikbarend hoog. Er belanden in Nederland jaarlijks 120.000 ouderen in het ziekenhuis als ge volg van een val, schetst coördi nator dagverzorging J. Bouw man van De Wieken. Krap een eenvijfde van hen heeft dusda nig zwaar letsel dat opname noodzakelijk is. Tweeduizend ouderen overleven de val niet. Het gaat veelal om domme onge lukken, die makkelijk hadden kunnen worden voorkomen. Een struikelpartij over een kleedje dat niet goed ligt of op de trap opgestapelde spullen. Dat is dan ook de insteek waar mee het Zienkzeese zorgcen trum het landelijk project Halt u Valt heeft 'geadopteerd'. Gedurende een aantal maanden - het project loopt tot in novem ber - wordt door middel van maandelijkse activiteiten aan dacht aan veiligheid besteed. ..Het is heel praktisch, gericht op kleine dingetjes in de eigen omgeving. We proberen mensen bewust te maken", licht Bouw man toe. Zo zal er bijvoorbeeld aandacht worden besteed aan hulpmidde len, orthopedische schoenen, het leren lopen met een rollator en veilig fietsen. Ook een rollatorkeuring en stadswandeling - vanuit het per spectief van veiligheid - maken deel uit van het program. Het startschot wordt gegeven op donderdag 18 maart met een pre sentatie van de cursus valpre- ventie voor senioren. Docente en fysiotherapeute L. Philippo geeft deze cursus, ge titeld In Balans. Zij heeft dat al verscheidene keren eerder ge daan, via de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Overigens is dat ook de intentie van Halt u Valt. Het project moet als een soort formule wor den gezien, dat overal in het land door lokale organisaties verder kan worden ingevuld. In Zierikzee gaat het vooralsnog om een project dat puur door De Wieken wordt gedragen. Bouw man: „Maar we hopen dat het zich als een olievlek ver spreidt." De presentatie in De Wieken is van 13.30 tot 15.00 uur. frftfPietKleemans HERKZEK - Zorgkoepel Al lévo heeft de plannen voor het realiseren van een verpleegafde ling in het ziekenhuis in Zierik zee rond. Uitbreiding en vernieu- «ing van zorgcentrum Duin oord is in voorbereiding. lata raar hotc to la ve prs irar lanjf- or. Tr- ato ds* :ar.r KLOETINGE - Een 64-jari- ge vrouw uit Zierikzee is gistermiddag rond 12.30 uur op de Braanjenweg in Kloetinge gewondgeraakt bij een aanrijding tussen twee personenauto's. Een 66-jarige automobilist uit Zierikzee, met wie de vrouw meereed, reed over de Braanjenweg komende uit de richting van Kloetin ge. Hij stond aan de rech terkant van de weg stil om te keren. De man zag dat er een doorgetrokken streep stond en besloot om toch rechtdoor te rijden Op dat moment werd hij links ge passeerd door de hem ach terop komende 18-jarige automobilist uit de gemeen te Goes. likfl VUSSLN GEN - Wandelsport- vereniging Willen is Kunnen uit jVlissingen houdt op zaterdag 13 maart haar jaarlijkse lentewan- tóing. Ir kan gekozen worden uit wan delingen van 5,10,15 of 30 kilo meter. De routes worden aangegeven iet pijlen en voeren de wande- aars vanuit Vlissingen richting Hitthem, Nieuw- en Sint Joos- fend, waar een rust is ingelast, via Middelburg-zuid terug naar Vlissingen. |De start is vanuit het clublokaal |aan de A. Coortelaan in Vlissin- gm- De start van de 30 kilometer is en 10 uur. De kortere af standen kunnen starten tussen 10 en 13.30 uur. ïpalö aak rk:: 4 Dar icea ar. i ss lew alecz a iC'.t s ie ba geact ten beg a-" REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes T«l: 10113)315500 Fïx: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ^orgklachten: «00-0231231 CP maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; öterdags tot 12.00 uur Allévo - tot voor kort Arcus - is al geruime tijd bezig met het op zetten van een verpleegafdeling voor kortdurend verblijf in het Zierikzeese ziekenhuis. Het wachten is op een voorlopig huurcontract met de Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen. Het Allévo-bestuur verwacht nog dit jaar de aanvraag College Bouw de deur uit te kunnen doen en hoopt snel daarna te kunnen beginnen. In de wandel gangen wordt al gesproken van een 'fluisterverbouwing'. De overige gebruikers mogen, zegt het bestuur in een Al- lévo-bouwbulletin, zo min moge lijk last hebben van de verbou wing. Daarom worden storende werk zaamheden 's avonds en in het weekend uitgevoerd Geduld Voor wat betreft de verbouwing en uitbreiding van zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede dient nog enig geduld te worden betracht Het ruim dertig jaar oude zorg centrum is, zegt Duinoord-ma nager T. van den Ouden, hard aan modernisering en uitbrei ding toe. „Het geeft niet echt grote problemen, maar we on dervinden wel dat Duinoord in feite niet meer van deze tijd is." Den Ouden legt uit dat de bewo ners meer zorg nodig hebben, maar dat het gebouw daar niet op berekend is. De kamers zijn naar huidige maatstaven aan de krappe kant en sanitaire voorzieningen als douche en toilet laten te wensen over. In afwachting van de vernieu- wings- en uitbreidingsplannen probeert Allévo het gebouw in zo goed mogelijke staat te hou den. De bestaande gebouwen, zo wordt aangevoerd, moeten de cliënten voldoende wooncom fort blijven bieden. Dit najaar zijn de kozijnen van de aanleunwoningen gerepa reerd en eind november is de ver ouderde telefooncentrale van het zorgcentrum vervangen. Voor wat betreft de nieuwbou- we van het Bruse Allévo-zorg- centrum In 't Opper loopt alles op schema. De eerste fase is met de oplevering van de nieuwe lin kervleugel afgerond en momen teel wordt gewerkt aan het ont werp voor de tuin voor dat gdeel- te. Tuinarchitectenbureau Partitio uit Zierikzee heeft een ontwerp gemaakt. In de winter en het voorjaar van 2004 wordt begon nen met de uitvoering van het plan. Terras Ook is het de bedoeling dat voor de huiskamer op de begane grond een terras wordt aange legd. Voordat de uiteindelijke bouwaanvraag voor de centrale productiekeuken - die de instel lingskeukens op het eiland gaat vervangen ingediend kan wor den moet er volgens het Al lévo-bestuur nog heel wat gebeu ren. Er ligt een concept-plattegrond voor de nieuwe voorziening en adviseurs zijn druk bezig met uitkienen welke installaties no dig zijn en wat er allemaal aan keukeninrichting dient te gebeu ren. Voor de bouw van de centrale keuken op het industrieterrein bij Zierikzee is inmiddels bij de gemeente Schouwen-Duiveland milieuvergunning aangevraagd. Zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede is volgens manager T. van den Ouden hard aan modernisering en uitbreiding toe. foto Marijke Folkertsma door Inqrid Huibers KATS - Eigenaar Ko Kalle- waard van de Spar uit Colijns- plaat gaat vanaf volgende week boodschappen bezorgen in Kats. Het idee voor de bood schappendienst komt van de Noord-Bevelandse afdeling van de PvdA. De boodschappenbriefjes kun nen elke maandagavond voor half zeven worden ingeleverd bij PvdA'er Jan Schuurman Hess die in Kats woont. De bood schappen worden elke dinsdag middag tussen twaalf en drie uur door medewerkers van de supermarkt thuisgebracht. „Dat is echt geen lucratief pro ject voor ons", zegt Kallewaard. „Het is een pure service van on ze kant. Op deze manier willen we meehelpen om de voorzienin gen op het platteland in stand te houden. Het was de bedoeling van de PvdA-afdeling om alle bezorgde boodschappen in dorpshuis De Vriendschap te verzamelen. Daar zouden de dorpsbewoners hun waar vervol gens kunnen afhalen. Kallewaard zag dat echter niet zitten: „In De Vriendschap heb ben ze onvoldoende mogelijkhe den om de spullen te koelen en dan krijg ik uiteindelijk het ver wijt dat ik inferieure spullen le ver. Dan zorg ik er liever zelf voor dat diepvries- en gekoelde producten koud bij de mensen aankomen." Het startschot voor de bood schappendienst wordt vrijdag 12 maart gegeven. door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - In de Ooster schelde zijn nog maar weinig plaatsen zonder de Japanse oes ter. Het aantal riffen, waar de bodem bijna helemaal door het schelpdier is bedekt, groeit ge staag. Nadat de oester eerst de noord kant van de Oosterschelde heeft ingenomen, zijn nu de zuidelijke oeverzones aan de beurt. De Ja panse oester krijgt inmiddels ook in het roeriger mondingsge- bied bij de stormvloedkering vaste voet aan de grond. Het voortwoekeren van de Ja panse oester heeft diverse nade len. De oorspronkelijke planten en dieren worden verdreven. Voor bijvoorbeeld mossels en kokkels blijft te weinig voedsel over. De aaneengegroeide oes ters vormen messcherpe riffen, die voor recreanten gevaarlijk kunnen zijn. Het uitheemse schelpdier be perkt zijn geldingsdrang allang niet meer tot de Oosterschelde Ook in de andere zoute en brak ke Deltawateren als het Veerse Meer, de Grevelingen en Wester- schelde manifesteert de Japanse oester zich krachtig. In het Veer se Meer is eveneens sprake van rif vorming, melden de onderzoe kers Mario de Kluijver en Mar co Dubbeldam van Aquasense, laboratorium voor marien mi lieu te Colijnsplaat. Zij hebben de ontwikkeling van de Japanse oester gedurende een reeks van Schouwen- Duiveland Zierikzee O 0- 4%, niet of nauwelijks aanwezig 5-19%, als losse exemplaren O 20- 49%, formatievorming 70-100%, oester-rif De kom van de Oosterschelde wordt met onderzocht jaren bijgehouden. Nadat in de strenge winter van 1962-63 de Zeeuwse oester bijna was uitge storven, zijn uit allerlei gebie den zowel Zeeuwse als Japanse oesters ingevoerd. De introductie van de Japanse vond voor het eerst plaats in 1964 (broed afkomstig uit Brits Colombia). Er werden geen pro blemen verwacht, aangezien de soort zich uitsluitend bij hoge zeewatertemperaturen voort plant. Aangenomen werd dat de zomertemperatuur in Zeeland te laag was voor een succesvolle voortplanting, waardoor het be stand Japanse oesters bij uit zaaien op de kweekpercelen zich tot deze gebieden zou beper ken. In de warme zomers van 1975 en 1976 was sprake van broedval op de Yereeke Bank in de Kom van de Oosterschelde. In 1985 bleek de Japanse oester zich al in het Zijpe te bevinden, om van daaruit aan een opmars te begin nen. In de periode 1990-1993 was er een explosieve opkomst in zowel het middengebied als de monding. Tussen 1994 en 1997 haperde de uitbreiding (koude zeewatertemperaturen). om vervolgens weer door te gaan. De onderzoekers delen de situa tie in de zeearm in op basis van de bedekking van de bodem. Samenklonteren Het begint met een bijna blanco lei, daarna komen er losse exem plaren van de Japanse oester voor. Die groeien vervolgens aan elkaar vast. waardoor er zo genaamde 'formaties' ontstaan. Als de formaties samenklonte ren is sprake van riffen (bedek king 70-100 procent), geken merkt door een bovenlaag van rechtopstaande schelpdieren. De natuurwaarde van een oester rif is door de overheersing van de oester lager dan van andere levensgemeenschappen in de Oosterschelde die op een harde ondergrond zijn aangewezen. Bij een voortgaande ontwikke ling van de Japanse oester ver dwijnen de karakteristieke Noordzee-gemeenschappen gro tendeels uit de Oosterschelde. De Kluijver en Dubbeldam on derstrepen dat er zelfs al oester riffen in het Veeree Meer liggen (ook al is het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam nog niet in be drijf). Daar treft de oester wel een vijand aan: de trompetkalk- kokerworm, die door dc grote al- gengroei in het Veerse Meer kan sen krijgt. De kokerworm over woekert oesterriffen, waardoor de oesters afsterven. pagina 19: Oosterschelde wordt steeds armer ZIERIKZEE - De 220 brugklassers van Pontes Scholen- groep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee houden zich de ze week voortdurend bezig met normen en waarden. Wethouder L. Geluk-Poortvliet van Ruimte en Milieu ver richtte gisterochtend de officiële opening van dit project. Zij spiegelde de leerlingen de totale leefomgeving voor als huis waar iedereen in woont. „De verpakking van alles wat we gebruikt hebben, gooien we in dit huis zomaar op de grond. Daar geven we helemaal niks om", schetste Ge luk het probleem van zwerfafval, vooral op de zogeheten snoeproutes naar school. Volgens de wethouder is het best lastig over nonnen en waarden te praten. Zij deed een poging deze begrippen te definiëren. Zo omschreef zij het belang dat iemand hecht aan een schone omgeving als 'een waarde'. 'Een norm' staat volgens de wethouder voor de mate waarin iemand als individu zelf wil bijdragen aan een schone leefomge ving. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Burgh-Haamstede we gens verduistering bij zijn (ex-) werkgever conform de eis veroordeeld tot dertig uur werkstraf. De man reageerde zich 1 november 2002 af op zijn ont slag door telefoonkaarten van de supermarkt, waar hij in dienst was, achter te houden. De man moet het schadebe drag van 390 euro terugbetalen. BORSSELE - Drie auto's zijn zondagavond op de N62 in Borssele betrokken geraakt bij een kettingbotsing. Een 19-jarige automobilist uit Spijkenisse zag te laat dat de auto's vóór hem afremden en botste achterop de auto van een 68-jarige man uit Naaldwijk. Deze schoot weer door tegen de auto daarvoor, bestuurd door een 29-jarige Terneuzenaar. Twee auto's raakten beschadigd, de bestuurders bleven ongedeerd. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil de Mo lendijk in Sint-Maartensdijk opnieuw gaan inrichten. Mo menteel heeft de straat nog twee rijrichtingen en mag er niet harder dan vijftig kilometer per uur worden gereden. Om zo goed mogelijk aan de wensen tegemoet te kunnen komen, krijgen de bewoners van de Molendijk de gelegen heid met elkaar plannen te maken voor de herinrichting. Op woensdag 17 maart is er een inspraakbijeenkomst in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Wethouder F. Goossen maakt dan de randvoorwaarden die aan idee ën voor de herinrichting zijn verbonden bekend. Ook zul len de eerste ideeën worden geïnventariseerd. Bewoners mogen hun visies over de Molendijk tot 16 april indienen. Tijdens een tweede bijeenkomst op 1 juni wordt er een keuze gemaakt uit de ingediende plannen. Het plan dat dat door de meerderheid van de bewoners wordt gedra gen, wordt in 2005 uitgevoerd. naar elkaar, maar ze zijn vol gens mij te jong en te angstig om daadwerkelijk iets te doen. Dat kon je vrijdag ook zien; twee kleine groepjes op de markt lopen naar elkaar te schreeuwen en iedereen stroomt uit de kroegen naar buiten om tq kijken wat er aan de hand is. Voordat je het weet, staan er honderd man op het plein. Je zou eigenlijk het samenscholen op de Markt tegen moëten gaan. Zolang de jongeren in het café staan, gebeurt er niets." De gespannen sfeer werkt be dreigend voor het winkelende publiek, vindt Van der Velde. „Het is natuurlijk erg vervelend als het hele plein volstaat met jeugd. Ik hoop maar dat we er vandaag of morgen vanaf zijn." door Freek Janssen GOES - Het is de laatste weken elke vrijdagmiddag weer raak op de Grote Markt in Goes: een gespannen sfeer tussen twee groepen jongeren, die elkaar lij ken uit te dagen en dingen naar elkaar roepen. Afgelopen vrij dag liep het bijna uit de hand, toen er een oploop was van ten minste 150 jongeren. Volgens burgemeester D. van der Zaag gaat het om rivaliserende groe pen uit Goes enerzijds en de om liggende dorpen anderzijds. Wat de oorzaak is van de ruzies en of het gaat om schooljeugd is niet bekend. „Tot nu toe is het gelukkig nog niet tot een vecht partij gekomen", zegt Van der Zaag. „En ik wil de jongeren op roepen het niet zover te laten ko men en op te houden met het ge doe. Laten we het gewoon gezel lig houden in Goes." Sinds januari houdt de politie een extra oogje in het zeil. Vori ge week vrijdagmiddag werd er opgetreden, toen de jongeren met zijn allen toestroomden op het plein. De politie ging ertus senin staan, waardoor de situa tie uiteindelijk werd gesust. Een 18-jarige man werd aangehou den voor baldadigheid. Alcohol Voorzitter D. van der Velde van de Goese afdeling Koninklijke Horeca Nederland zit met zijn handen in het haar: „We hebben al een aantal maatregelen geno men, waaronder het beperkt schenken van alcohol. Café-eige naren van de kroegen waar de meeste jongeren komen, gaan in de buurt van de buitendeur staan. Zo kunnen ze de boel in de gaten houden." Volgens Van der Velde is er spra ke van blaffende honden die niet bijten: „Ze roepen van alles STREEKACTIVITEITEN NOORDWELLE Dorpshuis, 19.30 uur: Kernbezoek dagelijks gemeentebe stuur; ZIERIKZEE MFC, 14.00 uur politiek fo rum voo r senioren. VLISSINGEN - I)e Lokale Par tij Vlissingen (LPV) vindt dat Oost-Souburg een eigen dorps huis moet krijgen. Ze heeft daarvoor de huidige Oost-Souburgse Watertoren op het oog en het voormalige ge meentehuis in de Kanaalstraat, waarin Omroep Zeeland momen teel is gehuisvest. Ook wijst de partij op nieuwbouw op het Oranjeplein. De LPV stelt dat deze ideeën le ven in de Oost-Souburgse ge meenschap. Daar wordt gespro ken over het ruimtegebrek waar van ook verenigingen de dupe kunnen worden Clubs zouden gedwongen worden om uit te wijken naar Vlissingen, Middel burg of Heinkenszand. Dat is een verre van ideale situatie, vindt de fractie. De partij vindt dat in de groot ste kern van de gemeente Vlis singen, waar circa 11.000 men sen wonen, een multifunctioneel dorpshuis niet mag ontbreken. (Advertentie) auto onder de €4500,-1 www.autosturm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29