Publiek berust in lot wethouders Late informatie kost college kop Gimörèfe Goesenaar krijgt werkstraf voor aanranden vrouw Wethouder Van de Velde wachtte vergadering niet af 25% EXTRA jhmmk OUSEL 1 Voorlichting wapen in strijd tegen vrouwenbesnijdenis zeeuwse almanak Opsteker fracties Schouwen-Duiveland vinden buitenspel zetten raad ontoelaatbaar G. van de Velde-de Wilde foto's Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Nadat wethouder Ger van de Velde-de Wilde con stateerde dat zij niet meer kon rekenen op de steun van haar ei gen WD-fractie, heeft zij gister ochtend nog voor de extra raads vergadering over Nobelgate be sloten haar functie als wethou der neer te leggen. Zij maakte derhalve gisteravond al geen deel meer uit van het college van B en W. Zij was wel aanwe zig om toelichting te geven. Van de Velde had vrijdagmid dag nog de stellige overtuiging dat het behoud van kennis en kunde binnen het weliswaar be schadigde college zwaarder zou wegen dan de keuze voor het wegsturen van B en W. Tijdens een gesprek zatermid- dag met WD-fractievoorzitter A Verseput moest ze echter er varen dat de vlag er anders bij- hing. Zondag heeft Van de Vel de in een persoonlijke brief de fractieleden op de man af ge vraagd haar die middag nog uit sluitsel te geven over het ver trouwen dat zij nog in haar stel den. Drie van de vier WD-frac- tieleden lieten haar zondagmid dag weten de motie te steunen, die de Christenunie zou indie nen om het college naar huis te sturen. Daarmee kwam Van de Velde tot de conclusie dat de meerderheid van haar fractie blijkbaar geen behoefte meer had aan hoor en wederhoor. „Dus dat zij een van onze meest democratische instrumenten, de raadsvergadering, niet meer no dig hadden om het vertrouwen in mij op te zeggen."Ger van de Velde erkent dat het haar zwaar valt af te treden. Zij heeft grote waardering voor de samenwer king met de gehele organisatie. „Wat is gebeurd, valt niet goed te praten, maar het is zeker niet representatief voor hoe de orga nisatie zich op dit moment ont wikkelt." (Advertentie) I jonge gebruikte auto kopen I www.autosturm.nl innr Marcel Modde ÏERIKZEE - Het te laat infor- aeren van de gemeenteraad is r het college van Schou- j-Duiveland het grootste struikelblok geworden in de af- lire rond de archeologische op gravingen. laardoor werd het de raad on- togelijk gemaakt tijdig in te £;pen. met als gevolg dat de oiten voor het onderzoek oplie- tot, inmiddels, ruim acht- londerdduizend euro, Inaniem klonk gisteren tijdens ingelaste vergadering in Zie- izee de verontwaardiging dat Bgemeester en wethouders t. niet nodig hadden gevonden Ie gemeenteraad direct in te ichten over de forse kostenover- chrijding. Want ook al wist het allege november vorig jaar al r. er iets mis was, daartoe geal- rmeerd door een artikel in de ZC, pas op 2 februari werd die (advertentie) Tijdens de OPEN HUIS DAGEN t/m zaterdag 13 maart pakken wij de VOORIAARSMODE extra luxe voor u in. Nu bij aankoop vanaf ISO.- een exclusieve GIMBRÈRE TAS Cadeau!* ('zolang de voorraad strekt) DONDERDAG 18 MAART TOEGANGSBEWIJZEN GRATIS VERKRIJGBAAR IN ONZE ZAAK LANGE DELFT 16 MIDDELBURG I (Advertentie) AKTIEWEEK van alle OCCASIONS AANBIEDINGEN (etalage 7 8) mag u deze week aftrekken! r - l.'^r>oen - tel. 01HU 13635 (Advertentie) 0EAGER BEAVER Kinderkleding/schoenen ^oersstraat 26 Middelburg kennis met de fracties gedeeld. Daarmee werd de kaderstellen de en controlerende taak van de raad buitenspel gezet en dat is ontoelaatbaar, zo was het geluid dat doorklonk in het betoog van alle partijen. De kwestie heeft volgens de raad pijnlijk duidelijk gemaakt dat de nu goed zeven jaar oude organisatie van de herindelings gemeente nog steeds niet werkt zoals ze zou moeten, oordeelden diverse fracties. Want hoe kan het anders dat ambtenaren zo veel geld uitgeven, zonder dat de raad en het college er van we ten, wierp WD-fractievoorzit ter A. Verseput op. Vanuit dat standpunt valt ook de verant woordelijkheid van de eigen wet houder (G. van de Velde-de Wil de) in deze kwestie niet goed te praten en dus het vertrouwen in op te zeggen, aldus de liberaal. „Het is een verschrikkelijk cli ché, maar dan is de politiek kei hard.'" Waarom heeft het colle ge niet eerder aan de bel getrok ken, wilde de raad weten. Dat was puur, aldus de wethouders in hun korte uitleg, omdat er in november nog zoveel onduide lijkheid bestond over de kwes tie, dat ze zelf nog niks uit te leg gen hadden. Dat ging er bij de raad niet in, temeer omdat van de forse over schrijdingen al sprake was tij dens de behandeling van de ge meentebegroting. Een heikel punt voor de raad vormt tevens het feit dat Schouwen-Duive- land aan de vooravond staat van bezuinigingen op de maat schappelijke voorzieningen (het project Kiezen of Delen). De ge meente komt voor dorpshuizen, sportaccommodaties en dergelij ke structureel vier miljoen euro tekort. Maar zo lang de gemeen telijke organisatie zelf nog onge merkt geld over de balk smijt, valt dat soort projecten heel las tig aan de burgers te verkopen, merkte diverse partijen op. De ChristenUnie had een motie klaarliggen waarin het vertrou wen in het voltallige college werd opgezegd, maar hoefde die door de voortijdige ontslagname van de vier wethouders niet meer in te dienen. Primair Wethouder L. Geluk-Poortvliet (CDA) maakte nog wel even van de gelegenheid gebruik op te merken dat wat haar betreft niet zij, maar haar collega Van de Velde primair verantwoorde lijk was voor de kwestie. De af deling openbare werken was im mers opdrachtgever van het ar cheologisch onderzoek en haar eigen sector Ruimte en Milieu was slechts in adviserende zin betrokken. „Wist ik het? Nee! Had ik had kunnen weten? Nee! Had ik het moeten weten? Ja na tuurlijk!" Het directe ontslag van de wet houders hield in dat de raad in houdelijk geen mogelijkheid meer had verder te debatteren over het interne onderzoeksrap port naar de kwestie De PvdA deed de oproep daar in een later stadium toch nog op terug te ko men. Het publiek was in groten getale i door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een onvermijde lijk lot. Die conclusie overheer ste op de publieke tribune in de Burgerzaal en in de kantine van het gemeentehuis, nadat ook de drie overgebleven wethouders Van der Salm, Geluk-Poortvliet en Van Felius gisteravond hun vertrek kenbaar hadden ge maakt in de extra raadsvergade ring over de kostenoversehrij- ding van het archeologisch on derzoek in de Korte Nobelstraat in Zierikzee. „Het kon niet anders", was een vaak gehoorde reactie. Veel be langstellenden leken te berusten in dat onvermijdelijke noodlot voor alle wethouders. De thea trale wijze waarop met name de wethouders Geluk en Van Fe lius uiteindelijk hun vertrek aan kondigden leverde zelfs in de kantine enig hoongelach op. Lut tele minuten eerder immers ga ven beiden aan het nu niet het moment te vinden om op te stap pen. Direct echter nadat Van afgekomen op de extra raadsvergadering. der Salm dat - gepaard gaand van een fikse sneer naar de raad - wel had gedaan, maakten Ge luk en Van Felius hun rentrée aan de raadstafel om alsnog ook hun ontslag in te dienen. Daarmee kwam een plotseling einde aan een zeer beladen avond voor de Schouwen-Duive- landse gemeentepolitiek. Vooraf gaand snelden sommige raadsle den nog snel naar het rokerska mertje om de zenuwen te be dwingen. De publieke tribune stroomde ruim een half uur voor aanvang al vol. Mensen die daar geen plekje meer vonden, konden te recht in de kantine om het debat via beeldschermen te volgen. „Het is vooral heel verdrietig wat hier is gebeurd", zegt oud-SGP-raadslid W. Sprengel- meijer. Volgens hem was een af faire als Nobelgate in de vroege re gemeente Zierikzee ondenk baar geweest. „Elke vijfhonderd gulden overschrijding waar dan ook voor meldde je in de raad", valt oud CDA-wethouder P. de Rijke hem bij. Voormalig WD-wethouder L. van Gastel van financiën weet zeker dat een kostenover- schrijding van deze omvang on der zijn beleid ondenkbaar was geweest. Bij het rondje insprekers blijken de meningen verdeeld. Willem van den Heetkamp lijkt nog steeds boos over het feit dat de gemeente hem ooit een invali de-parkeerplaats heeft gewei gerd. Hij pakt in elk geval gena deloos uit. „U moet u diep scha men. U gooit het geld met grote scheppen over de muur en wij, de burgers kunnen er niks aan doen", gesticuleert hij van ach ter de inspreekmicrofoon. Vertraging Voorzitter T. do Vries van de Stichting Jeugd Schouwen-Dui- veland maant do raad juist tot voorzichtigheid bij de afreke ning van het college. Hij vreest grote vertraging in belangrijke zaken die op de rails staan zoals de vorming van het Welzijns huis als het college naar huis wordt gestuurd. Inspreker Hekman en woord foto Marijke Folkertsma voerster Strayer bepleiten even eens de continuering van het be leid. „Overzie de consequenties en de gevolgen voor de gemeen tekas bij uw afrekening", ver zoekt Hekman P. Romijn vindt dat vooral de raad zelf ook de hand in eigen boezem moet ste ken. „Geef de burgers en de be drijven in de eerste plaats ver trouwen terug in het goed en voortvarend functioneren van bestuur en organisatie", luidt zijn pleidooi. In de kantine wordt mondjes maat commentaar geleverd tij dens de verklaring van de wet houders. Als wethouder Van Fe lius de kostenoverschrijding ver zacht met de opmerking dat het 'een incidentele kostenpost' is, klinkt hoongelach. „Is dat nou een vak-wethouder of een jojo", vraagt iemand zich hardop af. Verkeersambtenaar P de Win ter zucht diep als alle wethou derskoppen zijn gerold. Hij kijkt naar buiten en staart even naar de stadhuistoren die fier blijft stralen in de monumenten verlichting. (Advertentie) ÜJ Delscher presenteert de nieuwe A voorjaars/zomer J collectie 2004, ÜJ Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Tel: 01 13 227607 ZIERIKZEE - Voorlichting en wetgeving zijn wapens in de strijd tegen vrouwenbesnijde nis. Ook bij aandacht voor het onderwerp zijn vrouwen gebaat. Die aandacht was er gisteren tij dens de Internationale Vrouwen dag, die door het 8 Maartteam op Schouwen-Duiveland spe ciaal aan dit onderwerp is ge wijd. In filmtheater fiZi was een vertoning van de documentaire film The day I will never forget, met aansluitend een tafelge- sprek met betrokkenen Een shockerende, maar ook hoopge vende film, zo luidde naderhand de conclusie. Zoals eigenlijk ook het verhaal van de in het asiel zoekerscentrum in Burgh-Haam- stede wonende Nadia Bassheer uit Soedan dat is. Zij vluchtte bijna viereneenhalf jaar geleden naar Nederland om haar dochterste behoeden voor besnijdenis, in haar land 'nor maal' gebruik. Gisteren zat zij aan tafel in de fiZizaal met on der meer juridisch medewerker Ph. op 't Hoff van de stichting Vluchtelingenwerk, 't Is traditie, maar een slechte traditie - stelde Bassheer. Zij ge looft sterk in voorlichting rich ting ouders en kinderen als wa pen in de strijd tegen genitale verminking. Diezelfde mening is ook Op 't Hoff toegedaan, die daarnaast aangaf te geloven in het signaal dat met wetgeving kan worden gegeven. Het plan van Donner om ouders strafbaar te stellen die hun dochter in het buiten land laten besnijden, wordt door haar dan ook ondersteund. SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 9 maart 2004 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 30-jarige man uit Goes ontkende gisteren in Middelburg een achttienjari ge vrouw te hebben aangerand. „Het was een stoeipartij. Ik heb haar seksueel niet aangeraakt." Politierechter S. Woltring hecht te meer waarde aan de verklarin gen van het slachtoffer en ver oordeelde de Goesenaar tot 140 uur werkstraf. „Het is een uit de klauwen gelopen seksueel getin te stoeipartij. U heeft de gren zen overschreden." De hoofdrolspelers kenden el kaar ongeveer een jaar. De part ner van de verdachte was een vriendin van het slachtoffer. De laatste kwam regelmatig met haar vriendin naar de woning van de Goesenaar; het kwam va ker voor dat ze hem uitdaagde. Dit was ook 10 juli vorig jaar het geval. Terwijl de vriendin de woning al had verlaten bleef de vrouw achter met de verdachte. Tijdens het stoeien kneep hij haar in de billen. Daar zocht ze nog niets achter, want dat ge beurde wel vaker. Gedwongen Het werd serieuzer toen hij op de grond bovenop haar kwam te liggen. Ook op de bank zou hij haar hebben gedwongen tot sek suele handelingen. Hij was pas gestopt toen ze hem in zijn vin ger beet. „Ik heb haar gekieteld, waarna ze is gevallen. Ik heb nooit de in tentie gehad om haar iets aan te doen. Ik heb haar nog een glas water gegeven." De Goesenaar had zich ver baasd over haar gedragsverande ring. „Ze ging bij mij lachend de depr uit." Officier van justitie J. Zonder van! noemde het aanranden van vrouwen een ernstige zaak. Hij eiste 200 uur werkstraf.' Vrije moraal Volgens strafpleitster C. Kouij zer waren de rollen omgedraaid. „Zij deed voorkomen of ze weg ging met de vriendin van mijn cliënt, maar ze kwam terug de woning binnen. Zij heeft hem uitgedaagd, want zij wilde juist iets met hem. Het was een sek sueel getinte stoeipartij, meer niet." Volgens de raadsvrouw hield het slachtoffer er een vrije seksu ele moraal op na. Ze wekte vol gens de raadsvrouw ook niet de indruk slachtoffer te zijn, om dat ze daags na het incident vro lijk was gaan stappen en het amusant vond dat hij enkele da gen vast heeft gezeten. Zij vroeg haar cliënt vrij te spreken De politierechter achtte de aan randing bewezen en wees en pas sant ook op het leeftijdsverschil tussen verdachte en slachtoffer. De Goesenaar kondigde aan in hoger beroep te gaan bij het ge rechtshof in Den Haag. Achttien jaar worden, dat is toch een mijlpaal. De stap naar volwassenheid, zeg maar. Die Vlissingse zeventienjari ge was dan ook vast van plan er een vet cool feest van te ma ken. Liefst niet bij pa en ma thuis, maar in een café bij voorbeeld. Toevallig kende zijn vriendin nog wel een kroegbaas. Die liet desgevraagd weten er geen bezwaar tegen te heb ben. Maar hield het feestvar ken er wel rekening mee dat de drankjes niet voor tuks wa ren? En hij was ook niet van plan zijn bedaagde clientèle buiten de deur te houden tij dens het feestje, of aangepas te muziek te draaien. Kortom: het leek hem voor de jarige zelf niet zo'n goed idee. Gelukkig kwam hij gelijk met een betere suggestie. „Het schijnt dat je ook speeltuinen afkunt huren." waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 G.van der Salm J. van Felius L. Geluk-Poortvliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27