Japanse oester onstuitbaar Woningbouw kan eerder Rivaliteit tussen jeugd Goes en dorpsjongeren mow Schap wil slib met DDT op wal storten Gehandicaptengroep officiële adviesraad Gimbrère ie< 'm °oSf .cr sca 41 V. Berusting over lot gemeentebestuur zeeuwse almanak Opsteker OKSEL Verzorgingsplaatsen toegewezen aan 's-Gravenpolder 25% EXTRA ietser gewond bij aanrijding BEVELANDEN-THOLEN dinsdag 9 maart 2004 door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat dit voor jaar tussen Kloetinge en Kapel- Ie de waterlopen uitbaggeren. Naar verwachting wordt meer dan 3000 kubieke meter bagger slib uit de sloten verwijderd. Hoewel het slib verontreinigd is met het giftige DDT. wil het wa terschap het toch terugleggen op het land. Toen acht jaar geleden dezelfde waterlopen werden gebaggerd, stelde het waterschap ook al DDT-verontreiniging vast. Het giftige spul is afkomstig uit de bodem van oude fruitteeltperce len. Het waterschap liet het slib acht jaar geleden, bij de vorige baggerbeurt. dan ook tegen ho ge kosten afvoeren. Nu blijkt dat dat heel weinig helpt: DDT zit in de grond en blijft het op pervlaktewater zachtjes vervui len. Samen met de provincie, de gemeente Kapelle de Land bouworganisaties en de Fruitte lersorganisatie heeft het schap daarom naar altenatieve manie ren van slibberging gezocht. Ge bleken is dat het slib zonder ge vaar voor de volksgezondheid in het gebied op het land kan wor den gelegd Er is een plan ge maakt waarmee dat kan gebeu ren zonder het gebruik van land- bouwpercelen in gevaar te brengen. De samenwerkende organisaties houden voor belanghebbenden een informatieavond over de plannen, waarbij de voors en te- gens aan de orde komen. De bij eenkomst wordt maandag 15 maart gehouden in ontmoetings centrum De Vroone in Kapelle en begint om 19.15 uur. Lidwien Willemse van het waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes geeft vooraf ook informatie over het project. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeente Kapel le wil een cliëntenraad voor het gehandicaptenbeleid instellen. Tijdens de gemeenteraadsverga dering van dinsdag 16 maart komt een voorstel aan de orde om de Stichting Werkgroep Ge handicapten, die al zeven jaar bestaat, als adviescommissie voor de raad en het college te in stalleren. Die stap ligt in de lijn van wat er in de Wet Voorzieningen Ge- nadicapten (WVG) over de cliën tenparticipatie is geregeld. Ge meentebesturen moeten als het gaat over veranderingen in het beleid, bijvoorbeeld in verorde ningen of uitvoeringsregelingen, op tijd advies vragen aan lokale platforms van gehandicapten. Ook moet duidelijk zijn in wel ke mate en hoe precies de ge meente de lokale platforms on dersteunt. Alle reden dus om officieel een gehandicaptenraad in het leven te roepen, al heeft de gemeente al prima ervaringen met de werkgroep als gesprekspartner. De werkgroep heeft zeven kandi daten naar voren geschoven die bereid zijn zitting te nemen in de raad. Het zijn de dames J. Ligtvoet. N. Kok-Sonke, M. Rijkse, C. van Boven en J de Jong van Noorden en de heren G. Verdurmen en P. Hofman. Bij het raadsvoorstel wordt ook de verordening cliëntenpartici patie integraal gehandicaptenbe leid gemeente Kapelle behan deld. door Freek Janssen GOES - Het is de laatste weken elke vrijdagmiddag weer raak op de Grote Markt in Goes: een gespannen sfeer tussen twee groepen jongeren, die elkaar lij ken uit te dagen en dingen naar elkaar roepen. Afgelopen vrij dag liep het bijna uit de hand, toen er een oploop was van ten minste honderdvijftig jongeren. Volgens burgemeester D. van der Zaag gaat het om rivalise rende groepen uit Goes ener zijds en de omliggende dorpen anderzijds. Wat de oorzaak is van de ruzies en of het gaat om schooljeugd is niet bekend. „Tot nu toe is het gelukkig nog niet tot een vecht partij gekomen", zegt Van der Zaag. „En ik wil de jongeren op roepen het niet zover te laten ko men en op te houden met het ge doe. Laten we het gewoon gezel lig houden in Goes." Sinds januari houdt de politie een extra oogje in het zeil. Vori ge week vrijdagmiddag werd er opgetreden, toen de jongeren met zijn allen toestroomden op het plein. De politie ging ertussenin staan, waardoor de situatie uiteinde lijk werd gesust. Een achttienja rige man werd aangehouden voor baldadigheid. Voorzitter D. van der Velde van de Goese afdeling Koninklijke Horeca Nederland zit met zijn handen in het haar: „We hebben al een aantal maatregelen geno men, waaronder het beperkt schenken van alcohol. Café-eige naren van de kroegen waar de meeste jongeren komen, gaan in de buurt van de buitendeur staan. Zo kunnen ze de boel in de gaten houden." Vdgens Van der Velde is er spra ke kvan blaffende honden die niet bijten: ..Ze roepen van alles naar elkaar, maar ze zijn vol gens mij te jong en te angstig om daadwerkelijk iets te doen. Dat kon je vrijdag ook zien: twee kleine groepjes op de markt lopen naar elkaar te schreeuwen en iedereen stroomt uit de kroegen naar buiten om te kijken wat er aan de hand is. Voordat je het weet, staan er honderd man op het plein. Je zou eigenlijk het samenscholen op de Markt tegen moeten gaan. Zolang de jongeren in het café staan, gebeurt er niets." Bedreigend De gespannen sfeer werkt be dreigend voor het winkelende publiek, vindt Van der Velde. „Het is natuurlijk erg vervelend als het hele plein volstaat met jeugd", zegt hij. „Ik hoop maar dat we er vandaag of morgen vanaf zijn." (Advertentie) jonge gebruikte auto kopen www.autosturm.nl Achttien jaar worden, dat is toch een mijlpaal. De stap naar volwassenheid. Die Vlis- singse zeventienjarige was dan ook vast van plan er een vet cool feest van te maken Liefst niet bij pa en ma thuis, maar in een café bijvoorbeeld. Toevallig kende zijn vriendin nog wel een kroegbaas. Die liet desgevraagd weten er geen bezwaar tegen te heb ben. Maar hield het feestvar ken er wel rekening mee dat de drankjes niet voor niks wa ren? En hij was ook niet van plan zijn bedaagde clientèle buiten de deur te houden tij dens het feestje, of aangepas te muziek te draaien. Kortom: het leek hem voor de jarige zelf niet zo'n goed idee. Geluk kig kwam hij gelijk met een betere suggestie. „Het schijnt datje ook speeltuinen afkunt huren." AKTIEWEEK IEINKENSZAND - Een 31-ja- ige fietser uit Heinkenszand leeft gisterochtend rond half icht aan een val op de kruising Dorpsstraat, Stationsstraat in lijn woonplaats een pijnlijke schouder overgehouden. De man reed over de Dorps straat en kreeg op de kruising •een voorrang van een auto die snuit de Julianastraat de krui ing opreed. De auto raakte de iets aan de achterzijde waar- aoor de man ten val kwam. De personenauto reed na de aanrij- (Advertentie) „r W EAGER BEAVER Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg (advertentie) Tijdens de OPEN HUIS DAGEN t/m zaterdag 13 maart pakken wij de VOORJAARSMODE extra luxe voor u in. Nu bij aankoop vanaf 150- een exclusieve GIMBRÈRE TAS Cadeau!* j l'zolong de voorraad strekt) kinderdag is maart toegangsbewijzen gratis Wgbaar in onze zaak. WGE DELFT 16 MIDDELBURG Het publiek was in groten getale afgekomen op de extra vergadering van de Schouwen-Duivelandse gemeenteraad. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een onvermijde lijk noodlot. Die conclusie over heerste op de publieke tribune in de Burgerzaal en in de kanti ne van het gemeentehuis, nadat ook de drie overgebleven wet houders Van der Salm, Ge- luk-Poortvliet en Van Felius gis teravond hun vertrek kenbaar hadden gemaakt in de extra raadsvergadering over de kos- tenoverschrijding van het ar cheologisch onderzoek in de Korte Nobelstraat in Zierikzec. „Het kon niet anders", was een vaak gehoorde reactie. Veel be langstellenden leken te berusten in dat onvermijdelijke noodlot voor alle wethouders. De thea trale wijze waarop met name de wethouders Geluk en Van Fe lius uiteindelijk hun vertrek aan kondigden leverde zelfs in de kantine enig hoongelach op. Lut tele minuten eerder gaven bei den aan het nu niet het moment te vinden om op te stappen. Di rect echter nadat Van der Salm dat - vergezeld van een fikse sneer naar de raad - wel had ge daan, maakten Geluk en Van Fe lius hun rentrée aan de raadsta fel om alsnog ook hun ontslag in te dienen. Voorafgaand snelden sommige raadsleden nog snel naar het ro kerskamertje om de zenuwen te bedwingen. De publieke tribune stroomde ruim een half uur voor aanvang al vol. Mensen die daar geen plekje meer vonden, kon den terecht in de kantine om het debat via beeldschermen te vol gen. „Het is vooral heel verdrietig wat hier is gebeurd", zegt oud-SGP-raadslid W. Sprengel- Advertentie) Delscher presenteert de nieuwe r (A "oogaars/zomer a -J collectie 2004^ meijer. Volgens hem was een af faire als Nobelgate in de vroege re gemeente Zierikzee ondenk baar geweest. „Elke vijfhonderd gulden overschrijding waar dan ook voor meldde je in de raad", valt oud CDA-wethouder P. de Rijke hem bij. Voormalig WD-wethouder L. van Gastel van financiën weet zeker dat een kosten overschrijding van de ze omvang onder zijn beleid on denkbaar was geweest Bij het rondje insprekers blijken de meningen verdeeld. Willem van den Heetkamp lijkt nog steeds boos over het feit dat de gemeente hem ooit een invali de-parkeerplaats heeft gewei gerd. Hij pakt in elk geval gena deloos uit. „U moet u diep scha men. U gooit het geld met grote scheppen over de muur en wij, de burgers, kunnen er niks aan doen", roept hij van achter de in- spreekmicrofoon Voorzitter T. de Vries van de Stichting Jeugd Schouwen-Dui- veland maant de raad juist tot voorzichtigheid bij de afreke ning van het college. Hij vreest grote vertraging in belangrijke zaken die op de rails staan zoals de vorming van het Welzijns huis. Inspreker Hekman en woordvoerster Strayer beplei ten eveneens de continuering van het beleid. „Overzie de con sequenties en de gevolgen voor de gemeentekas bij uw afreke ning", verzoekt Hekman. P. Ro- mijn vindt dat vooral de raad zelf ook de hand in eigen boe zem moet steken. In de kantine wordt mondjes foto Marijke Folkertsma maat commentaar geleverd tij dens de verklaring van de wet houders. Als wethouder Van Fe lius de kostenoverschnjding ver zacht met de opmerking dat het 'een incidentele kostenpost' is, klinkt hoongelach. „Is dat nou een vak-wethouder of een jojo", vraagt iemand zich hardop af. Verkeersambtenaar P. de Win ter zucht diep als alle koppen zijn gerold. Hij kijkt naar bui ten en staart even naar de stad huistoren die fier blijft stralen in de monumentenverlichting. door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - In de Ooster- schelde zijn nog maar weinig plaatsen zonder de Japanse oes ter. Het aantal riffen, waar de bodem bijna helemaal door het schelpdier bedekt is, groeit ge staag. Nadat de oester eerst de noord kant van de Oosterschelde heeft ingenomen, zijn nu de zuidelijke oeverzones aan de beurt. De Ja panse oester krijgt inmiddels ook in het roeriger mondingsge- bied bij de stormvloedkering vaste voet aan de grond. Het voortwoekeren van de Ja panse oester heeft diverse nade len. De oorspronkelijke planten en dieren worden verdreven. Voor bijvoorbeeld mossels en kokkels blijft te weinig voedsel over. De aaneengegroeide oes ters vormen messcherpe riffen, die voor recreanten gevaarlijk kunnen zijn. Het uitheemse schelpdier be perkt zijn geldingsdrang allang niet meer tot de Oosterschelde Ook in de andere zoute en brak ke Delta wateren als Veerse Meer, Grevelingen en Wester- schelde manifesteert de Japanse oester zich krachtig. Schouwen- Duiveland rV - c c>. Vl Zierikzee Noord- q Tholen Beveland Walcheren j\\f~ g£. Middelburg Vlissingen Zuid-Beveland 0- 4%, niet of nauwelijks aanwezig 5-19%, als losse exemplaren O 20- 49%, formatievorming 70-100%, oester-rif De kom van de Oosterschelde wordt niet onderzocht Rifvorming In het Veerse Meer is eveneens sprake van rifvorming, melden de onderzoekers Mario de Kluij- ver en Marco Dubbeldam van Aquasense. laboratorium voor marien milieu te Colijnsplaat. Zij hebben de ontwikkeling van de Japanse oester gedurende een reeks van jaren bijgehou den. Nadat in de strenge winter van 1962-'63 de Zeeuwse oester bijna was uitgestorven, zijn uit allerlei gebieden zowel Zeeuwse als Japanse oesters ingevoerd. De introductie van de Japanse vond voor het eerst plaats in 1964 (broed afkomstig uit Brits Colombia). Er werden geen pro blemen verwacht, aangezien de soort zich uitsluitend bij hoge zeewatertemperaturen voort plant. Aangenomen werd dat de zomer- temperatuur in Zeeland te laag was voor een succesvolle voort planting. waardoor het bestand Japanse oesters bij uitzaaien op de kweekpercelen zich tot deze gebieden zou beperken. In de warme zomers van 1975 en 1976 was sprake van broedval op de Yerseke Bank in de Kom van de Oosterschelde. In 1985 bleek de Japanse oester zich al in het Zijpe te bevinden, om van daaruit aan een opmars te begin nen. In de periode 1990-1993 was er een explosieve opkomst in zo wel het middengebied als de monding. Tussen 1994 en 1997 haperde de uitbreiding (koude zeewatertemperaturen), om ver volgens weer door te gaan. De onderzoekers delen de situatie in de zeearm in op basis van de bedekking van de bodem. Samenklonteren Het begint met een bijna blanco lei, daarna komen er losse exem plaren van de Japanse oester voor. Die groeien vervolgens aan elkaar vast, waardoor er zo genaamde 'formaties' ontstaan. Als de formaties samenklonte ren is sprake van riffen (bedek king 70-100 procent), geken merkt door een bovenlaag van rechtopstaande schelpdieren. De natuurwaarde van een oester rif is door de overheersing van de oester lager dan van andere levensgemeenschappen in de Oosterschelde die op een harde ondergrond zijn aangewezen. Bij een voortgaande ontwikke ling van de Japanse oester ver dwijnen de karakteristieke Noordzee-gemeenschappen gro tendeels uit de Oosterschelde. De Kluijver en Dubbeldam on derstrepen dat er zelfs al oester riffen in het Veerse Meer liggen (ook al is het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam nog niet in be drijf). Daar treft de oester wel een vijand aan: de trompetkalk- kokerworm, die door de grote al- gengroei in het Veerse Meer kan sen krijgt. De kokerworm over woekert oesterriffen, waardoor de oesters afsterven. pagina 19: Oosterschelde wordt steeds armer Tunnel biedt voordelen aan Borsele HEINKENSZAND - De Westerschcldetunnel biedt grote voordelen aan de ge meente Borsele. Daar is de Borselse burgemeester Ge- lok van overtuigd. Onze regio is niet zo be- iend bij met name Zeeuws-Vlamingen, maar we hebben natuurlijk veel fruitteelt en als straks in het voorjaar al die bomen bloeien, verwacht ik toch dat veel dagjesmensen de tunnel nemen om hier lek ker te gaan fietsen", aldus burgemeester Gelok. Een ander voordeel is de toename in het zakelijk be zoek aan het gemeenschaps centrum De Stenge in Hein kenszand. Dat centrum is vorig jaar ingrijpend uitge breid en vernieuwd. „Wat we merken is dat De Stenge uitgroeit tot een congrescentrum dankzij die tunnel, Steeds meer on dernemers maken er ge bruik van", aldus de burge meester. pagina 10: effect op eco nomie is nihil (Advertentie) door Mieke van der Jagt s-GRAVENPOLDER - De bouw van een aantal apparte menten in een schil rond het sportcomplex De Zwake in 's Gravenpolder wordt waarschijn lijk in de tijd naar voren ge haald. De reden is de toewijzing van een aantal verzorgingsplaatsen vanuit Poelwijck in 's Heer Arendskerke naar 's-Gravenpol- der en het plan om ook enkele verpleeghuisbedden in het dorp te realiseren. Uit verschillende onderzoeken is gebleken dat 's-Gravenpolder zit te springen om allerlei woon voorzieningen voor ouderen. Be jaardenwoningen, woonzorgeen heden, verzorgingshuisplaatsen en verpleeghuisbedden zouden in tamelijk grote aantallen met een bezet zijn, als ze er waren De provinciale zorgnota die on langs is uitgekomen, sluit hier bij aan met het streven om klei ne zorginfrastructuren dichtbij de mensen te brengen. Tegelijk is de bouwgrond in het dorp be paald niet dik gezaaid. In het Masterplan 's Gravenpol der wil de gemeente Borsele twee scholen verhuizen naar een nieuwe, brede school achter de sporthal De Zwake en de open bare bibliotheek. Woonwijkje Op de plaats van de scholen ver rijst een klein woonwijkje maar het is ook noodzakelijk dat de ruimte rond de sporthal een beetje wordt opgezomerd. Het plan voorzag in de tweede fase in de bouw van appartementen rondom de sportvoorziemng. Nu de verzorgingstehuisplaat sen vanuit Poelwijck naar 's-Gravenpolder komen, ziet de gemeente haar kans schoon om woonzorgplaatsen te maken van de voorziene appartementen. Omdat je het ijzer moet smeden als het heet is, wil de gemeente Borsele dat liever maar meteen doen. In dezelfde stroom kunnen ook enkele verpleeghuisplaatsen worden gemaakt. Een aardige bijkomstigheid is dat de woonstichting R&B de voormalige supermarkt aan de Langeweg. vlakbij het Zwakege- bied, heeft gekocht. R&B wil de zaak slopen en woningen bou wen voor ouderen en voor spe ciale doelgroepen die begeleid moeten wonen. Het hele inspraakcircus voor het Masterplan 's Gravenpolder, waarin ook de verplaatsing wordt meegenomen van de ten nisvereniging en de scouting naar een gebied aan de Zaai- dijk, vlakbij het volkstuintjes- complex, kan pas eind deze maand gaan draaien. De gemeente Borsele houdt ver schillende bijeenkomsten voor alle aparte onderdelen van het plan; de data daarvoor worden nog vastgesteld. van alle OCCASIONS AANBIEDINGEN (etalage 7 8) mag u deze week aftrekken! -Vlissingen-lel. Oi 18-413635

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23