Wilde orchidee wellicht terug Het mooiste plekje van Schouwen Ik mot wete wie 't ewist eit Nieuwe raadkaart dinsdag 9 maart 2004 Beekshoekpolder bij Vrouwenpolder. foto Ruben Oreel Aan de duinvoet bij Oranjezon, even ten noordwesten van Vrouwen polder, ligt de Beekshoek polder. Een klein poldertje, dat ontstaan is als strand vlakte net achter de duinen. Bij verdergaande duinont wikkeling kon het op een ge geven moment makkelijk in gepolderd kon worden. Mo menteel is het voornamelijk in gebruik voor akkerbouw. Het gebied staat op de nomi natie om te worden inge richt als natuurgebied en dat heeft de gemoederen in de omgeving danig bezig ge houden. De plannen die gemaakt zijn voorzien in de aanleg van zandig, waterrijk weidegebied, zoals dat bijvoorbeeld ook tus sen Dishoek en Westkapelle te vinden is. Zowel landschappe lijk als qua natuurwaarden biedt een dergelijke inrichting een erg aantrekkelijk perspec tief. Toch stemmen de plannen niet overeen met het verwachtingspa troon van veel bewoners van de omgeving. Zij zien liever een in richting die het oude boeren landschap van het Platte van Walefréren weerspiegelt Een kleinschalig heggengebied zoals dat tot de inundatie van Walche ren in 1944 algemeen verbreid was. Voor de afdeling Walche ren van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vere niging (KNNV) was dat aanlei ding om ter plekke een wande ling te organiseren, waarbij een begeleider was uitgenodigd om de 'boerenlandvisie' toe te lich ten, Min of meer bij toeval kwam de uitnodiging op mijn bureau terecht en dat was reden genoeg om op maandagmiddag naar het vertrekpunt van de wandeling af te reizen om me aan te melden als deelnemer. Te gast in ons eigen toekomstige na tuurgebied. Ooit in een ver verleden, vorm de de meedogenloze sloop van het heggenlandschap in de Poel op Zuid-Beveland voor mij de eerste aanzet om actief te wor den in de natuurbescherming. Er is geen landschapstype waar ik zo op gesteld ben als juist dat ouderwetse Zeeuwse heggen- landschap. En toch ligt het voor de Beekshoekpolder allemaal veel genuanceerder dan het op het eerste gezicht lijkt, Het ge bied wordt gevoed door kalkrijk kwelwater vanuit de duinen van Oranjezon en dat biedt voor de ontwikkeling van natuurwaar den vrijwel ongekende perspec tieven. Planten als de harlekijn - een zeer fraaie wilde orchidee - en het al even mooi gebouwde trilgras (bevertjes) kwamen vroeger op Walcheren talrijk voor, maar zijn er nu volledig De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. uitgestorven. De Beekshoekpol der is één van de weinige plaat sen die de mogelijkheid biedt om deze en andere uitgestorven zeldzaamheden ooit nog op Wal cheren terug te krijgen. Maar dat perspectief is er alleen als er een open, nat gebied wordt inge richt. Heggenlandschap En dat intieme heggenland schap dan? Het blijkt dat streek- bewoners dit landschap terug willen, en met die wens is Het Zeeuwse Landschap als particu liere natuurbeschermingsorgani satie natuurlijk erg ingenomen. Was dat besef van de landschap pelijke waarde van de eigen leefomgeving maar altijd en overal aanwezig; dan zouden heel wat natuur- en landschaps- verwoestende ontwikkelingen achterwege gebleven zijn. Ook de provincie Zeeland, van waar uit de natuurontwikkelingsplan nen worden ontwikkeld en aan gestuurd, wist de bezwaren te gen de plannen op waarde te schatten. Het natuurontwikke lingsplan werd zodanig omge vormd, dat ook heggen, met daarin een aantal knotbomen flink wat ruimte hebben gekre gen, naast een centraal, nat en open gebied. Het lijkt een ideaal compromis, waarin alle belan gen goed afgewogen zijn. Sympathie Toch gaan de aanpassingen in de plannen nog met voor ieder een ver genoeg. Dat bleek toen we eenmaal onderweg met een groep van zo'n vijfentwintig deelnemers een toelichting kre gen op de ideeën en bezwaren die er leven. Oude referentiebeel den blijken een bijna magische aantrekkingskracht te bezitten. Ik herken dat van binnen uit en het heeft zeker mijn sympathie. Wat echter - ook voor Het Zeeuwse Landschap - het zwaar ste telt is de exclusieve gelegen heid om hier een flora en fauna te krijgen die vrijwel nergens an ders te realiseren is. Een flora en fauna ook, die vanouds wel op Walcheren te vinden was en die nu aan alle kanten bedreigd wordt. Al snel blijkt dat ook de grote meerderheid van de wan delaars dat het belangrijkst vindt. Maar oog voor het oude boeren landschap, dat Walcheren ooit tot de Tuin van Zeeland maak te, is er ook. Al enkele jaren gele den ontwikkelde Het Zeeuwse Landschap een toekomstvisie met een concreet voorstel om op Walcheren op grote schaal tot landschapsherstel te komen. De aanleg van tientallen kilometers heggen, vooral op de oorspronke lijke plaatsen, aan de randen van grote kreekruggen en op de kleiplaatgronden, vormt het hart van die plannen. Door de boeren tegen een redelijke ver goeding in te schakelen bij de aanleg en het beheer van die heg gen zullen - naast de winst voor natuur en landschap - nieuwe perspectieven voor de agrari sche bedrijven ontstaan. Als op die manier ook nog eens de wen sen van bewoners (en recrean ten!) vervuld worden, ontstaat een win-win situatie. Of nee, dat is eigenlijk te zwak uitge drukt. Het is een win-win-win situatie. Nu de realisatie nog. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse is hoofd exter ne betrekkingen bij Het Zeeuw se Landschap. Bie 't stoplicht mö 'k wachte tot 't licht wï groen oart. Ik bin oónderwegte naè mien kan toor Eigelijk bin ik nog 'n bitje slaèperig in daèbie ok nog hu meurig. Plotselieng verschient t'r 'n oad vö mien raèmpje. „Hal lo Joop, oe gaèt 't mit joe", roept 't oad deü de openstaènde gleu- ve. „Goed", antwoord ik. „Ik mag wï aolles ete van de dokter. Wie bin jie eigelijk?" „Kom mien noe nie vertèlle da je nie weet wie 'k bin", zei 't oad. D'r staèt 'n soorte van André van Duinse bromfiets helm bovenop. Ik zie noe dat de bezitter van 't oad ok zö'n zèllef- de soort leren jas draègt in z'n eige voortbeweegt op 'n mobile- tje, oud model. Zö eêne die je alleêne ma kapot kan kriege as je 'm van de derde etage uut 't raèm goait. „Zurrikzeê", zèg ik oopvol. „Mis", lacht t'n. Z'n taanden mag t'n ok wè 's naè laète kieke, dienke ik bie m'n eige. „Duislaand." Ik neem m'n eige vö dat dit mien laoste poging is As 't noe wï nie goed is kan d'n vö mien part de boam in mee z'n mobiletje. „Wï mis", lacht 't ge bit. „Zei mien dan eindelijk 's wie je bint", roep ik geïrriteerd deü 't spleetje „Dan za 'k je ma zeg ge", zei t'n mee 'n gezicht of t'n mien 'n groate verrassing gaèt vertèlle. „Ik bin André de la Por te." „Ooooh, André de la Porte! roep ik. „Noait van g'oard." Nèt spriengt 't licht op groen. Drif tig trappend op z'n mobilètje komt t'n op gang. „Dienk ma's goed naè, dan schiet 't je wè naè binne. J'oart 't wè eé, ik wete percies wie jie bint", roept'n, as t'n nog 's omkiekt. Dan ver- dwient t'n in de vèrte. Dat aolles is inmiddels zö'n dèr- tig jaèr elee. Ik d'n noait mïr ezie. Ma tot vandaèg d'n dag loap 'k d'r over te piekere wie dat toch ewist kan weze. André zèllef za d'r wè gin idee van da 'k weken lang naè z'n uut'eke- ken Da 'k mien best edaèn om daègelijks op 't zèllefde oa- genblik bie dat zèllefde kruus- punt te weze. Ik mot wete wie 't ewist eit, doch ik iedere keer bie m'n eige 't Is in de loap van de jaèren esle- te. 't Za mien vérder 'n rotzur- reg weze of André de la Porte 'n goeie vriend van mien ewist eit, of 'n toevallige verbieganger, die z'n eige vergist eit in zich daèvó geneerde. Zö iets m'n ao- maè wè's mee'emaèkt. Je loapt op straète, je ontmoet 'n kennis in je loapt naè z'n toe. Dan bliekt 't 'n oönbekènde te weze. Dan ka je wè deü de groönd zak- ke van schaèmte. Waèrom eigelijk? 't Is toch nor- maol as 'n méns z'n eige vergist? Ma neê, op zö'n moment staè je te schuttere of je 'n doadzoönde begaèn eit. Je bint benauwd dat de eêle plaèse je uut staèt te la- che. 'n Paèr weken elee zag ik in Re- nisse, waè 'k in de auto op mien vraauwe wachtte, 'n persoan loape die ik meênde te herken- ne. Omdat m'n op oönze leeftied stérk an veraanderieng onderhe vig bin, durfde ik nie te roepe, bang vö de valse schaèmte as 't per abuus 'n aander was. Toen eve laèter mien vraauwe wï in stapte zei ze, „Ik iemand ezie die sprekend leek op Jan, ma ik durfde 'm nie an te spreke. Mis schien was 't 'm nie." Toen wist ik da 'k m'n eige nie vergist ao in noe 'k d'r toch zö'n spiet van eé. Sommige ménsen, die 'n groate rol in je leven espeeld zie je zö graèg terug. Soms zou je wille da ze je vriend zouwe bluve tot je doad gaèt. Ma 't kan nog èrreger. Ik za je vertèlle wat mien 'n stuitje gelee is overkomme. In dan praèt ik d'r noait mïr over. Ik was mït mien vraauwe bie de cremaosie van 'n geliefd familielid. Inééns stieng daè 'n prachtige jonge vraauwde vö mien neuze. Ze sloeg aollebaaie de aèrremen om mien aols in 'n mooie moönd kuste mien drie keer op mien kaèken. „Dag oompje", lispelde ze in mien oare. Verbaauwereerd ma zoönder te genzin, kuste ik d'r terug. Onder tussen doch ik bie m'n eige, Lie ven Eer, wie mag dat noe wè we ze? Gelukkig nam ze zèllef 't woard. Ze informeerde naè mien gezoönd'eid, 'n dankbaèr oönderwèrp as je 'n dagje aau- wer oart. Ik nam ruum d'n tied om d'r uutgebreid te informere. Gelukkig redde mien vraauwe mien uut mien netelige pesisie. Ze was oöngemèrkt achter mien komme staè. Dag Demse, oe gaèt 't mït joe. Toe wist ik 't inééns, 't Was d'r nichtje, nota bene 'n bekènde zangeres. Oe was 't mogelijk da 'k dat nie meteên ezien ao. Oewèl ik van binne 'n opluchting voelde liet ik niks mèrreke. Vlot informeer de ik oe 't gieng mee d'r contrac ten. Ao ze deze winter 'n volge boekte agenda? Ao ze nog stees dezèlfde musici om d'r ene? Tiedens de plèchtig'eid, mee blommen in aofscheidswoarden, wier eveneêns andacht evroge vö 'n lied dat a capella deü Dem se vertolkt zou oare. In de uut- stekende akoestiek van de aula voelde ik traènen in mien oagen in kippenvel over mien gaanse lief bie de toanen van 't lied 'So mewhere over the Rainbow'. Eén vraèg laèt mien tot vandaè- ge nie los. Zou ze 't emèrkt da 'k even uut mien rol was? Joop van Zijp Zo stiekemweg zijn er her en der langs de Zeeuwse oevers nogal wat oude, weinig gebruikte haventjes. Kennelijk lijken ze veel op elkaar. De raad kaart van vorige week zette me nige inzender op het verkeerde been. Als locatie werden ge noemd: Geersdijk (heel veel), Borssele, Walsoorden, Bath, Hansweert, Zijpe. Hoedekens- kerke, Krabbendijke, Kamper land, Veere, Goese Sas, Nieuw- dorp en Wolphaartsdijk. Daar liggen inderdaad nog (res ten van) haventjes, maar op de ansichtkaart staat toch echt de haven Flaauwers (ook wel Flau- werens genaamd), nabij het ge hucht Moriaanshoofd en het dorp Kerkwerve. Dichtbij de ha ven liggen pal achter de Ooster- scheldedijk de zeer fraaie Flaau wers- en Weversinlagen, waar altijd vogels te zien zijn. Het gebouw op de foto is café Heerenkeet, een etablissement met een rijke historie, schrijft C.G. Hart-van Popering uit Sint-Annaland in een zeer uit voerige bijdrage Zij dateert de prentbriefkaart in 1960. 'Het mooiste plekje van Schou- wen-Duiveland', noemt H. Kesteloo uit Brouwershaven het. „Als kinderen gingen we met onze ouders zwemmen aan de Flaauwers of bij de Prommel- sluis. Af en toe gingen we in het café om een ijsje bij Simon en kocht aan J.F. Fondse, met de verplichting de Heeren elke don derdag van koffie te voorzien. In 1914 werd het Bierhuis ofwel de Heerenkeet verkocht aan Martien Hart uit Moriaans hoofd. Die kreeg van het ge meentebestuur van Kerkwerve een volledige vergunning. In 1942 nam zoon Simon het café over, maar niet voor lang Op last van de Duitsers moest het gebouw afgebroken worden, om voor een vrij schootsveld te zor gen. Echter, in de zomer van 1948 kon een nieuw café feeste lijk worden geopend (door bur gemeester Baas). Na de ramp werd de weg Zienk- zee-Haamstede verlegd en werd de Heerenkeet een wat vergeten hoek, tot vooral de Belgen het schilderachtige plekje ontdek ten. Het café kreeg zelfs een be perkte hotelfunctie. Simon Hart fungeerde tevens als ha venmeester. In 1971 verkocht hij de Heerenkeet en vonden verbouwingen plaats. De nieu we eigenaar probeerde korte tijd de naam Oosterschelde- zicht, maar keerde al gauw te rug naar het vertrouwde Heer enkeet. De waardebonnen gaan naar: C.H. van Schelven, Zierikzee, D E. Tollenaar, Temeuzen en H.J. Dekker, Burgh-Haamste- de. Rinus Antonisse Kaatje Hart-Greijs. Dan heb ben we het over de jaren zestig. Vroeger lag het havenplateau vol bieten die daar met schepen werden opgehaald. Toen zat de familie Snepvangers in het café, nu de familie Snijders." L. van der Wekken uit Zierik zee stuurt een groepsfoto, die kort na de Februariramp 1953 voor de Heerenkeet is gemaakt „Het was daar een komen en gaan van vletten, die in Schou wen van alles ophaalden en op de Heerenkeet weer wachtten tot ze weer konden varen naar de Westbrug in Zierikzee, waar alles werd uitgeladen." J.C. Jon- ker-Kooman uit Scharendijke herinnert zich dat zij ten tijde van de watersnood met vele an deren vanuit het haventje Flaau wers per boot werd geëvacu eerd. Terug naar het verhaal van in zender Hart-van Popering. Ze duikt ver de geschiedenis in en noemt Pieter Braber uit Renes- se de eerste herbergier op Flaau wers: hij kreeg in 1763 toestem ming voor het plaatsen van een 'zoeteltente'. Ter plekke werd aan de bedreigde zeewering ge werkt. Een voormalig wacht huisje op de dijk werd geschikt gemaakt als verblijf voor de Heeren van Schouwen, die regel matig de dijk kwamen controle ren: de heemraads- of heerenk eet. De keet werd eind 1901 ver Deze week uit de collectie van Hans Linden- bergh opnieuw een kaart die met water te maken heeft, zij het meer zuidelijk in de provincie dan Flaauwers. De vraag is: om welk dorp gaat het? Meer informatie over de oude en nieuwe si tuatie is welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 13 maart worden gezonden naar: PZC Redactie Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; faxnummer 0113-315669; e-mailadres redactie@pzc.nl. Voor inzenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20