poppelaars kapt met rondwegen PZC Plechtig slot wrakkenruiming Politie houdt tweetal aan in moordzaak oorwaardelijke traf voor klappen Idoor burgerwacht Vrouwen hebben nog lange weg te gaan Opnieuw tijdelijke directeur aan roer van ziekenhuizen 13 fe duur en maar een paar weken per jaar echt nodig Stroom- en kabelstoring in Zierikzee Overleg Zekatel en Mezzo Werkstraf voor wraakactie Verkeersdelicten bestraft Darttoernooi dinsdag 9 maart 2004 JjSSINGEN Aardenburg, ,-ktnv Serooskcrke op VVal- en Scharcndijke komen „.aan de beurt, maar daarna JJet gebeurd. Gedeputeerde A. poppelaars wil geen nieuwe Stegen meer. Hij vindt dat w| spaarzamer gebruik moet oorden gemaakt van dit middel p verkeersproblemen op te los- Ldwegen ztjn volgens Poppel- grs te duur. ze worden gezocht als oplossing voor problemen waarvoor de provincie nauwe lijks verantwoordelijkheid draagt en ze zijn een antwoord op knelpunten die zich hooguit vier of vijf weken in het hoogsei zoen voordoen. Poppelaars kondigde gistera vond tijdens de provinciale le denvergadering van de ANWB aan dat hij geen nieuwe plannen voor rondwegen in behandeling zal nemen. Alleen projecten waarvan de voorbereiding al een eind is gevorderd (Aarden burg, Breskens, Serooskerke en iwHarold de Puysseleijr 1ERNEUZEN - De politie heeft psterochtend een 33-jarige en ten 17-jarige man uit Terneuzen gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de moord op plaatsgenoot John Wijngaarde. De twee werden in alle vroegte I hun woningen in Terneuzen in hun bed gelicht door recher- leteams. Ze zijn in verzekering iteld. politie riep op 16 februari [te! onderzoeksteam dat de >rd op John Wijngaarde, bij- lamd Zwarte John, vorig jaar onderzocht, weer ge- Itelijk bij elkaar. de politie waren de afgelo- )n weken tips en informatie ïengekomen, die van grote iarde kunnen zijn om het mis- ijf alsnog op telossen. 56-jarige John Andro Wijn- irae. bekend in het circuit daklozen en drugsverslaaf- tn in Terneuzen, werd op vrij- ig 16 mei vorig jaar dood aan- iffen in een loods aan de iionsstraat in Terneuzen. Hij met geweld om het leven ge- :ht. Politiewoordvoerder pr Aector Dooms •DELBURG - Politierechter ji Woltring heeft gisteren een (5-jarige Zoutelander wegens Enlijke geweldpleging veroor- Id tot een voorwaardelijke ïdsiraf van 36 uur. Gemengde gevoelens overheer sten gisteren in Middelburg in strafzaak tegen de inwoner lanZoutelande. De man doet sa- ara met zijn zoon dienst als bur- fKwacht voor de plaatselijke be- wlking om de vernielzucht door jonge uitgaansvierders tegen te pan. Daarin was de Zoutelan- kr volgens officier van justitie if Zondervan 6 juli vorig jaar te gegaan door een baldadige fietser met veel geweld aan te Bakken. Het slachtoffer liep bij •lie actie een hersenschudding, gekneusde ribben en een scheve «ras op. De officier achtte open lijke geweldpleging bewezen en te 36 uur taakstraf, e conclusie werd gedeeld door 'itierechter S. Woltring, met n verstande dat hij bewezen vond dat verdachte het slachtof- met een zaklantaarn had ge- gen en de zeventienjarige jon en hardhandig had aangepakt en hij bovenop hem was gaan tten. De politierechter legde taakstraf voorwaardelijk op. e keerzijde is dat de dorpsbe woners zeer tevreden zijn over Et optreden van de burger- •acht. Dat bleek gisteren uit de pchnftelijke) loftuitingen van e plaatselijke ondernemersvere- •tgjng en de buurtbewoners. Zij IInklaarden unaniem dat er itds de komst van de burger- jacht geen overlast meer is. Ze padden eerder wel slechte erva- L r- na li-uitzending JJSSINGEN - De televisie-uit- ,nK van het AVRO-program- Opsporing Verzocht over verkrachting op 17 januari Vhssingen heeft gisteravond l|ps opgeleverd. politie Zeeland kreeg de tips r* de uitzending binnen De uit ing wordt vanmiddag rond 20 uur herhaald op Neder- 1. Scharendijke) komen nog voor uitvoering in aanmerking Wol- phaartsdijk naar zijn opvatting niet. Verkeersdrukte is in Zeeland een begrip dat sterk afhankelijk is van het seizoen, onderstreepte Poppelaars. „De vraag is; stem je de wegen af op enkele pieken of op de veel grotere perioden waarin het zonder meer rustig is op de Zeeuwse wegen." De ver- keersgedeputeerde liet blijken dat die vraag voor hem al is be antwoord; „Recreatie en toeris me bieden absoluut kansen voor de Zeeuwse infrastructuur, maar we moeten die paar weken waarin echt sprake is van druk te, voor lief nemen. Als voorbeelden van projecten die dankzij de sector reislust en verpozing tot stand is gekomen, noemde hij de bypass en de twee de brug over de sluis in de Zand- kreekdam. Aan de voorbereidin gen voor de aanleg zo'n voorzie ningen bij de Grevelingensluis in Bruinisse wordt gewerkt. ANWB-directeur G. van Woer- kom beklemtoonde dat de Wes- terscheldetunnel ondanks alle publiciteit over mankementen in veiligheidsvoorzieningen voor de toeristenbond een van de veiligste tunnels in Europa is. Hij meende dat er geen aanlei ding is terug te komen op de con clusies die de ANWB vorig jaar heeft getrokken na een uitvoeri ge inspectie van de tunnel en de veiligheidsmaatregelen. Er werd alleen een kanttekening ge plaatst bij de kleur waarin de hulpposten zijn geschilderd en het ontbreken van vluchthavens voor auto's met pech. Van Woerkom was minder te spreken over de manier waarop fietsers via de tunnel naar de an dere kant van de Westerschelde kunnen. Hij vond de mogelijk heid maximaal drie fietsen mee te nemen in de bus door de tun nel een 'erg magere service'. Jan van Mourick wil nog altijd niet kwijt op welke manier Wijn gaarde is vermoord. Die infor matie houdt de politie voorlopig nog voor zich, omdat het van be lang kan zijn de verdachten daar tijdens de verhoren mee te confronteren. Over het motief voor de moord hult Van Mou rick zich om dezelfde reden in stilzwijgen. Het televisie-programma 'Ospo- ring Verzocht' besteedde op 16 juni vorig jaar uitgebreid aan dacht aan de zaak. Enkele we ken na de uitzending hield de po litie twee personen aan, maar die werden na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Daarna werd het onderzoeksteam afge bouwd. „Maar dat betekende niet dat de zaak toen op de plank is gelegd", zegt Van Mou rick. „Een aantal rechercheurs hield zich er nóg mee bezig door met mensen te spreken die kort na het misdrijf om verschillende redenen buiten beeld waren ver dwenen. Ook zijn nog enkele tips spontaan bij ons binnenge komen. Een combinatie van al die informatie heeft tot de aan houding van deze verdachten ge leid." ringen met de politie, die vol gens hen altijd te laat kwam. Het slachtoffer werd die bewus te nacht van zijn fiets getrokken nadat hij met zijn hand tegen een autospiegel had geslagen. „Ik deed het uit een geintje", vertelde hij. De zoon greep in en raakte in een vechtpartij verwik keld. „Mijn cliënt heeft gepro beerd zijn zoon te ontzetten. Het was een incident. De taak van de burgerwacht is erop ge richt om verdachten zonder ge weld aan te houden en daarna de politie te bellen", stelde raadsman A. Neels. Hij pleitte voor een schuldigver klaring zonder hem een straf op te leggen. „Dit was niet gebeurd als de politie eerder was geko men", verzekerde de burger wacht. Zijn zoon moet binnen kort voor de rechter verschij nen. ZIERIKZEE - Een deel van Zie rikzee is gistermiddag rond half twee getroffen door een stroom storing en een kabelstoring. In de loop van de middag was alles weer gerepareerd. De storing is ontstaan doordat een aannemer een kabel heeft kapotgetrokken op het kruis punt Grevelingenstraat/ Haring- vlietstraat in Zierikzee. Daar wordt momenteel gewerkt aan de riolering. Omdat de stroom wegviel zijn ook de kabeldiensten uitgeval len. De kapotgetrokken stroom kabel is ook verantwoordelijk voor de voeding van de kabelver sterkers waar onder meer het in- ternetsignaal uitkomt. De stroomstoring heeft onge veer een half uur geduurd. Toen was de stroomvoorziening omge leid. De storing in de kabeldien sten heeft langer geduurd om dat het meer tijd kost om het sys teem weer op te starten. De intemetstoring van gisteren heeft niets te maken met de om vangrijke storing van vorige week in Zierikzee. Tijdens de viering van de internationale Vrouwendag in Vlissingen was er niet alleen ruimte voor serieuze beschouwingen, maar zorg de Bliss Percussion met muziek ook voor het nodige vertier. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Iedereen die zegt dat de emancipatie van de vrouw voltooid is, heeft het bij het verkeerde eind. Voor Eu ropese vrouwen tussen de 16 en 44 jaar is huiselijk geweld doodsoorzaak nummer één. Ten minste 40 procent van de vrou wen hebben in hun leven met seksueel ge weld te maken en iets meer dan een op de tien vrouwen is een of meer keer in haar le ven verkracht. E. Mastenbroek, nummer drie op de Pv- dA-lijst voor de Europese verkiezingen, somde die cijfers gisteren op in Vlissingen bij de viering van de internationale Vrou wendag. De gastspreekster kon er nog meer getal len aan toevoegen, die het ongelijk van on der anderen minister De Geus van sociale zaken bevestigden. De minister ventileer de dit weekeinde dat de emancipatie van de blanke vrouw is volbracht. Masten broek wierp tegen dat in de top van het be drijfsleven nog geen twee procent vrouw is, onder hoogleraren en colleges van be stuur stopt de teller op vijf procent. Voor de allochtone vrouwen maakte de mi nister een uitzondering. Die vrouwen moe ten nu in sneltreinvaart emanciperen, stel de hij „Blanke mannen hebben zich nog nooit druk gemaakt om de emancipatie van de vrouw", reageerde Mastenbroek. Die zeiden alleen maar; Is het nou alle maal nodig dat vrouwen op de barricaden gaan? Vrouwen krijgen toch alle kansen in Nederland. „Maar boze blanke mannen maken zich nu wel ineens druk om meisjes die met hoofddoeken lopen. Ze spreken schande over de 'achterlijke' moslimman nen, die hen onderdrukken." Mastenbroek concludeerde dat het gemak kelijker is om te debatteren over toestan den in een andere cultuur, en die te veroor delen. dan misstanden in de eigen cultuur aan te pakken. Initiatief Want in veel groter verband is gelijkwaar digheid tussen man en vrouw ver te zoe ken Emancipatie heeft nog een lange weg te gaan. „Waarom weten zo weinig men sen dat mishandeling achter de voordeur - vaak veroorzaakt door mannelijke familie leden - een enorm probleem in Europa is", herhaalde ze. Vrouwen zelf moeten niet achteroverleunen, maar initiatief tonen. Mastenbroek stelde dat zij moeten mee werken aan de verbetering van hun posi tie. ,,Ik maak heel vaak mee dat vrouwen niet op de voorgrond willen treden bij gro te bijeenkomsten 'Ik doe wel iets op de achtergrond', is hun reactie. Mannen rea geren vaak veel gemakkelijker, ze pakken sneller aan en springen gemakkelijker in het diepe." Enkele aanwezigen merkten gisteren op dat ze moedeloos worden van hun jaren lange inzet voor gelijke waardering van mannen en vrouwen, omdat verbetering uitblijft. „Ook al heb je thuis opvang en werk goed georganiseerd, dan krijg je in eens problemen met het onderwijs", zei een inspreekster. „Er zijn scholen die naast de kerstvakan tie en krokusvakantie ook ineens een maartvakantie introduceren. Hoe moet je dan arbeid, zorg en opvang combineren." In Nederland komt tachtig procent van al le onbetaalde zorg voor kinderen en hulp behoevenden neer op vrouwen. Masten broek stelde dat er vanuit Europees ver band naar dit probleem kan worden geke ken. „Hoe gaat Zweden om met de combinatie zorg en arbeid en wat kunnen andere lid staten van Zweden leren? Europa moet daarvoor richtlijnen uitschrijven, die de andere landen moeten overnemen." door Jan Jansen TERNEUZEN - De wrakkenop- ruiming in de Westerschelde krijgt zaterdag 13 maart na zes jaar een passend plechtig slot. Om uit te drukken dat dit een Belgisch-Nederlandse operatie was, komen twee ministers er voor tekenen. Op het water. Van Nederlandse kant is dat mi nister K. Peijs (Verkeer en Wa terstaat), haar collega G. Bos- suyt (Mobiliteit en Openbare Werken) vertegenwoordigt Bel gië. Met nog een heel gezelschap genodigden gaan ze zaterdag in Vlissingen aan boord van het rondvaartschip Stad Terneuzen. Na de gebruikelijke toespraken stapt een select gezelschap over op de tonnenlegger MS Naere- bout, waar de eigenlijke plech tigheid plaatsvindt, de over dracht van het 'opleveringsdocu ment'. Feestje De oplevering van het karwei is een feestje waard. Het duurde al les bij elkaar zes jaar en in die tijd viste de Combinatie Wrak- kenberging Westerschelde de restanten van meer dan vijftig vergane schepen uit de modder. De opruiming was een onvermij delijk onderdeel van de verdie ping van de vaarweg over de Westerschelde. Veel gezonken schepen die tot dan toe nauwe lijks een obstakel vormden, la gen nu wel in de weg. En nu de bergers toch bezig waren, werd van de gelegenheid gebruik ge maakt om ook andere wrakken uit de Westerschelde op te rui men. MIDDELBURG - Een delegatie van kabelexploitant Ze katel spreekt volgende week vrijdag in Amsterdam met vertegenwoordigers van de muziekzender Mezzo. Ge zocht wordt naar een oplossing voor het meningsverschil dat is ontstaan over betaling voor doorgifte van de pro gramma's van Mezzo. De Zeeuwse Programmaraad van Zekatel heeft geadviseerd het contract met Mezzo, dat in april afloopt, niet te verlengen, als de zender een hogere vergoeding per abonnee verlangt dan die alleen nodig is voor de afdracht van rechten. Tegelijk heeft de program maraad wel aangegeven dat het jammer is wanneer Mez zo van de Zeeuwse kabel verdwijnt, vanwege het specifie ke en kwalitatief hoogstaande programma-aanbod. Om die reden wil Zekatel met Mezzo overleggen, voordat be sloten wordt of het advies van de programmaraad wordt gevolgd. Een door J. Linssen uit Zonnemaire gevoerde ac tie voor het behoud van Mezzo heeft tot dusver vijfhon derd handtekeningen opgeleverd. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Terneuzen moest gisteren in Middelburg boeten voor een wraakac tie. De man kreeg voor mishandeling van een plaatsge noot een voorwaardelijke werkstraf van veertig uur. Daar naast gaf politierechter S. Woltring de man 130 euro boe te voor het opgeven van een valse naam aan de politie. In de strafmaat werd meegenomen dat de verdachte door het slachtoffer een gebroken neus was geslagen. Drie we ken na dat incident sprong hij uit zijn auto toen hij 21 juni vorig jaar zijn aanvaller in de Terneuzense binnen stad zag lopen. Hij sloeg het slachtoffer tegen zijn hoofd. „Ik besloot hem terug te pakken", had hij tegen de politie verklaard. Gisteren zei de Terneuzenaar dat hij zich had moeten verdedigen, omdat zijn rivaal een mes trok. Een getuige had echter snel ingegrepen door het mes af te pak ken. Het slachtoffer diende een schadeclaim van 300 euro in voor kapotte kleding, maar de vordering werd door de politierechter niet-ontvankelijk verklaard. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan eiste gisteren in Middelburg tegen een twintigjarige man uit Vlissingen voor verkeersdelicten dertig uur taakstraf, 852 euro boete en vijf maanden rijontzegging. De man kwam uiteindelijk weg met een taakstraf van zestig uur en vier maanden rijontzegging. De Vlissinger werd zondag 23 no vember vorig jaar aangehouden toen hij met een snelheid van 143 kilometer per uur over de Nieuwe Vlissingse weg richting Middelburg reed. Daarmee overschreed hij ruim schoots de limiet van 80 km p/u. Ook bleek dat zijn rijbe wijs was ingevorderd. Nog voordat de politie naar zijn naam kon vragen gaf hij vol gas en ging er vandoor. De po litie zette de achtervolging in. Het rijgedrag van de Vlis singse automobilist leverde veel gevaar op voor andere weggebruikers; fietsers moesten zich op de Varkensmarkt in veiligheid brengen door de stoep op te rijden. Uiteinde lijk wist de politie de Vlissinger te achterhalen. De man vluchtte nog uit zijn auto, maar kon worden ingerekend. „Het is te gek voor woorden", merkte de officier op. De politierechter koos voor een werkstraf, omdat verdachte er financieel slecht voor stond. door Rolf Bosboom GOES - De Oosterscheldezieken- huizen in Goes en Zierikzee krij gen opnieuw een interim-direc teur. M. Bierens, momenteel het enige lid van de Raad van Toe zicht en Advies, is in gesprek met een kandidaat voor die func tie. De interne discussie over de op volging van H. Broertjes als voorzitter van de Raad van Be stuur (algemeen directeur) zorg de in januari voor een ernstige bestuurscrisis in het ziekenhuis Daarin stonden de tweede direc teur van het ziekenhuis, S. Schuitevoerder, en de Raad van Toezicht lijnrecht tegenover el kaar. De Raad van Toezicht zette Schuitevoerder op non-actief en besloot hem uiteindelijk te ont slaan. De Raad van Toezicht werd vervolgens op zijn beurt gedwongen op te stappen. Bie rens werd benoemd om orde op zaken te stellen, door een nieu we Raad van Toezicht en een nieuwe Raad van Bestuur sa men te stellen. R. van der Meu- len was nog door de oude Raad van Toezicht aangesteld als inte rim-directeur. Bierens zegt inmiddels groten deels rond te zijn met een nieu we Raad van Toezicht, die be staat uit zeven leden. Hij ver wacht volgende week duidelijk heid te kunnen geven over de in vulling van de ontstane vacatu res. Trio Drie leden van de oude Raad van Toezicht zijn, volgens af spraak, per 1 maart vertrokken. Het gaat om het trio dat nadruk kelijk zijn stempel drukte op het bestuursconflict: voorzitter E. Geluk, vice-voorzitter R. Dreesman en G. de Bruijn. De andere drie leden stappen uiter lijk op 1 juni op, afhankelijk ook van wanneer de nieuwe le den van de raad beschikbaar zijn. De nieuwe Raad van Toezicht moet zich in eerste instantie be zighouden met de vorming van een nieuwe Raad van Bestuur. Aangezien daar enige tijd mee gemoeid is, wordt Van der Meu- len opgevolgd door een nieuwe interim-directeur. Die heeft, in tegenstelling tot Van der Meu- len, veel ervaring in het zieken huiswezen, zegt Bierens. Hij hoopt de naam van de tijdelijke directeur ook volgende week be kend te kunnen maken. Arbitrage De kans dat Schuitevoerder nog terug kan keren bij de Ooster- scheldeziekenhuizen, lijkt klein. Hij hhd een arbitragezaak aan gespannen bij het Scheidsge recht Gezondheidszorg," maar dat acht zich niet bevoegd over deze kwestie te oordelen. Daar mee is het woord nu aan de kan tonrechter, bij wie de oude Raad van Toezicht om ontbin ding van Schuitevoerders ar beidscontract heeft gevraagd. De zaak dient donderdag in Mid delburg. H. Schravenmade, advocaat van Schuitevoerder, schat de kansen van zijn cliënt niet hoog in Hij had zijn hoop gevestigd op het Scheidsgerecht „Dan had je een deskundig inhoudelijk oordeel over de zaak gekregen. Het is jammer dat het Scheidsgerecht zich onbevoegd acht." De kan tonrechter beoordeelt de zaak minder inhoudelijk, maar kijkt vooral in hoeverre er sprake is van een onwerkbare situatie. De kans is dan ook groot, verwacht Schravenmade, dat het arbeids contract wordt ontbonden. Vervolgens moet er uitspraak worden gedaan over de vergoe ding die Schuitevoerder ont vangt. Daarover wordt ook tus sen de partijen onderling nog ge sproken. ST.JANSTEEN - Dartliefheb bers kunnen zaterdag 13 maart meedoen aan een open toernooi in zaal Lazarus in St.Jansteen. Belangstellenden kunnen in schrijven tot 12.30 uur. Vanaf 13.00 uur worden de pijltjes ge gooid. De wedstrijden worden afgewerkt op minimaal acht bor den. bij grote belangstelling op twaalf borden. Er wordt ge speeld volgens het 301-spel. De winnaar gaat met de helft van het totale inschrijfgeld naar huis. De nummers twee en drie vangen respectievelijk 30 en 20 procent van de inleg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13