Toename allochtonen Vlissingen Humor in Griekse Tragedie PZC Rivaliteit tussen jeugd Goes en dorpsjongeren Zuivering maakt water na renovatie nog schoner Jongen vindt oud oorlogstuig V oorwaardelij ke boete in taxi-oorlog wil Vooral stijging van Antillianen en Arubanen in havenstad Twaalfde editie koersbaltoernooi in Oostkapelle t Zierikzeese gewond bij aanrijding Geld voor slachtoffers ramp Kettingbotsing bij Borssele Heler gepakt in Middelburg Gasfles gestolen uit bouwkeet Herinrichting Molendijk agenda dinsdag 9 maart 2004 OOSTKAPELLE - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren houdt op donderdag l* 18 maart voor de twaalfde keer fcet Walchers Koersbaltoernooi. De teams, die elk uit zes oude ren bestaan, komen uit alle Wal- cherse gemeenten. Om 9.30 uur beginnen de wedstrijden. Rond 15.00 uur zullen de winnaars be- kend zijn. Het toernooi wordt ge houden in sporthal De Halve Maan te Oostkapelle. VUSSINGEN - De groep al lochtonen in Vlissingen is de af- lopen tien jaar fors gegroeid. Bovendien is de samenstelling ran de groep een stuk plurifor mer geworden. Dat blijkt uit een studie naar het allochtonen beleid van Vlissingen van de af- gelopen tien jaar. Marketingbureau Mary Remij ri se uit Middelburg heeft het be leid van 1992 tot 2002 onder de loep genomen. Daarbij valt voor al op dat de groep allochtonen - zowel in absolute als in relatie- re cijfers - flink groter is gewor den. De groep allochtonen is geduren de het laatste decennium met 68 orocent gegroeid. In absolute ge tallen is dat: van 2500 naar 4200 personen. Ter vergelijking: de to tale bevolking van Vlissingen is met ongeveer drie procent geste gen. In absolute cijfers is dit een stijging van een kleine 43.000 naar ruim 45.000 mensen. Met de groei van het aantal al- (Advertentie) redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Staiionspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 j °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur lochtonen is het aandeel van de ze groep in Vlissingen ook gro ter geworden. Bestond de Vlis- singse bevolking in 1992 nog voor een dikke vijf procent uit allochtonen, inmiddels is dit cij fer gestegen naar ruim negen procent. De groei van de allocht onen komt vooral op conto van de Antilliaanse/Arubaanse ge meenschap. Deze groep is inmid dels derde in grootte, na de groe pen Surinamers en Marokka nen. Vlissingen telt in vergelij king weinig Turken. Er zijn daarnaast opvallend veel jonge allochtonen in Vlissingen. Ver grijzing zet dan ook minder snel in, aldus het rapport van het bu reau Remijnse. De cijfers stemmen verder in veel opzichten overeen met het landelijke beeld. Zo is de werk loosheid onder allochtone jonge ren groter, is de criminaliteit ho ger en zijn er ook meer tiener zwangerschappen dan bij au tochtone jongeren. Allochtonen concentreren zich in bepaalde wijken van Vlissin gen. Zo is bijvoorbeeld vijftien procent van het Middengebied van buitenlandse komaf. Vooral de omgeving van de Hercules Segherslaan en de Bonedij- kestraat scoren hoog op het aan deel allochtone bewoners. Opleidingsniveau Het opleidingsniveau van al lochtonen laat de laatste jaren een stijgende lijn zien. Ook de sportdeelname - en dan vooral onder de tweede generatie - neemt een hoge vlucht en tot slot vertoont de arbeidspartici patie een stijgende lijn. Het onderzoeksbureau heeft ook de mening gepeild over het allochtonenbeleid van de ge meente Vlissingen. Daar zijn de betrokkenen maar matig tevre den over. Knelpunten zijn voor al de samenwerking tussen de gemeente en de allochtonenorga- nisaties. Ook is er onvoldoende inge speeld op de wensen en behoef ten van de organisatie. Positief zijn de allochtonenclubs over het feit dat de gemeente altijd in gesprek is gebleven en steevast bereid was met hen samen te werken. Minpuntje is verder dat gemeen te Vlissingen als het gaat om de samenstelling van de ambtena rij nog steeds geen afspiegeling van de bevolking is. Het bureau stelt de gemeente voor de al- lochtonenorganisaties meer bij het beleid te betrekken, in het bijzonder de jonge- ren. Daar naast moet Vlissingen actief op treden op het gebied van taai en onderwijsachterstand, de po sitie van vrouwen en (pro bleemjongeren, en de leefsitua tie in de gebieden met veel bewo ners van buitenlandse komaf. www.autosturm.nl KLOETINGE - Een 64-jarige TOUW uit Zierikzee is gistermid dag rond 12.30 uur op de Braan- jtnweg in Kloetinge gewondge raakt bij een aanrijding tussen twee personenauto's. Een 66-jarige automobilist uit Zierikzee, met wie de vrouw meereed, reed over de Braanjen- weg komende uit de richting van Kloetinge. Hij stond aan de rechterkant van de weg stil om te keren. De man zag dat er een doorgetrokken streep stond en besloot om toch rechtdoor te rij den. Op dat moment werd hij links gepasseerd door de hem achterop komende 18-jarige au tomobilist uit de gemeente In de nieuwe komedie van de Souburgse toneelvereniging STEC, Een Griekse Tragedie, maken drie van de acht spelers hun debuut. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - De toekomst van de Souburgse toneelvereniging STEC is gegarandeerd. In het najaar van 2003 meldden zich plotseling vier nieuwe le den aan, in navolging van een kwartet dat zich in het voorjaar van hetzelfde jaar al bij STEC had aangesloten. „Jarenlang hebben we tevergeefs nieu we leden geprobeerd te werven", vertelt regisseur Ineke Verduijn, „maar dat was altijd tevergeefs. Nu maken we op eens een enorme verjonging door." In slechts een half jaar tijd verdubbelde het ledenaantal van STEC. „Puur toe val", denkt Verduijn. „Het is gewoon via mond-tot-mondreclame gegaan. Ie mand van ons zat in de trein en die raak te aan de praat met een ander en zo zijn we aan nieuwe mensen gekomen. Vroe ger moesten we steeds met dezelfde mensen spelen. Nu hebben we de helft over." De jonge amateurspelers moeten nog wel van alles leren. „Je moet alles tegen ze zeggen. Ze moeten leren duide lijk te spreken. Ze moeten niet met hun rug naar het publiek gaan staan. Het kost je als regisseur gewoon meer tijd. De basis van het toneelspelen is er nog niet. Alles moet tegen ze gezegd wor den, maar het enthousiasme is er in ie der geval wel." Verduijn heeft gepro beerd in het nieuwe stuk van STEC zo veel mogelijk nieuwe spelers een rol te geven. Van de acht spelers, maken er drie hun debuut: René de Jonge, Inge ter Veen en Herman van Berkum Première Het nieuwe blijspel van STEC gaat za terdag 27 maart in première en heet Een Griekse Tragedie. Een fabrikant van boerenjongens en zijn vrouw willen dat hun dochter een goede partij trouwt. Zij heeft echter haar oog laten vallen op de postbode. De Griekse rozij nenexporteur, die bij de boerenjon gens-fabrikant komt logeren, lijkt de ouders een betere kandidaat. Het ver liefde paar krijgt een idee om het geluk een handje te helpen Dat leidt tot aller lei komische verwikkelingen. Een Griekse Tragedie begint om 20 uur in De Zwaan te Oost-Souburg. Een week later, op 3 april, volgt de tweede voorstelling. Na afloop kan er gedanst worden op muziek van de Souburgse dj HG. door Freek Janssen GOES - Het is de laatste weken elke vrijdagmiddag weer raak op de Grote Markt in Goes: een gespannen sfeer tussen twee groepen jongeren, die elkaar lij ken uit te dagen en dingen naar elkaar roepen. Afgelopen vrij dag liep het bijna uit de hand, toen er een oploop was van ten minste honderdvijftig jongeren. Volgens burgemeester D. van der Zaag gaat het om rivalise rende groepen uit Goes ener zijds en de omliggende dorpen anderzijds. Wat de oorzaak is van de ruzies en of het gaat om schooljeugd is niet bekend. „Tot nu toe is het gelukkig nog niet tot een vecht partij gekomen", zegt Van der Zaag. „En ik wil de jongeren oproepen het niet zover te laten komen en op te houden met het gedoe. La ten we het gewoon gezellig hou den in Goes." Aanhouding Sinds januari houdt de politie een extra oogje in het zeil. Vori ge week vrijdagmiddag werd er opgetreden, toen de jongeren met zijn allen toestroomden op het plein. De politie ging ertus senin staan, waardoor de situa tie uiteindelijk werd gesust. Een 18-jarige man werd aangehou den voor baldadigheid. Voorzitter D. van der Velde van de Goese afdeling Koninklijke Horeca Nederland zit met zijn handen in het haar: „We hebben al een aantal maatregelen geno men, waaronder het beperkt schenken van alcohol. Café-eige naren van de kroegen waar de meeste jongeren komen, gaan in de buurt van de buitendeur staan. Zo kunnen ze de boel in de gaten houden." Volgens Van der Velde is er spra ke van blaffende honden die niet bijten: „Ze roepen van alles naar elkaar, maar ze zijn vol gens mij te jong en te angstig om daadwerkelijk iets te doen. Dat kon je vrijdag ook zien: twee kleine groepjes op de markt lopen naar elkaar te schreeuwen en iedereen stroomt uit de kroegen naar buiten om te kijken wat er aan de hand is. Voordat je het weet, staan er honderd man op het plein. Je zou eigenlijk het samenscholen op de Markt tegen moeten gaan. Zolang de jongeren in het café staan, gebeurt er niets." De gespannen sfeer werkt be dreigend voor het winkelende publiek, vindt Van der Velde. „Het is natuurlijk erg vervelend als het hele plein volstaat met jeugd. Ik hoop maar dat we er vandaag of morgen vanaf zijn." De rioolwaterzuiveringsinstallatie Willem- Annapolder bij Biezelinge. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom BIEZELINGE - Waterschap Zeeuwse Eilanden is begonnen met de ingrijpende renovatie van de rioolwaterzuiveringsin stallatie Willem-Annapolder bij Biezelinge. De installatie zuivert op biologi sche wijze het rioolwater uit de wijde omgeving, voordat het in de Westerschelde wordt ge loosd. Een renovatie is noodza kelijk, omdat op dit moment te weinig stikstof uit het water wordt gehaald. Dat is nu slechts twintig procent, terwijl de Euro pese normen tegenwoordig 75 procent voorschrijven. De verbouwing van de zuivering bestaat uit verschillende fasen. Er worden onder meer twee extra nabezinktanks gebouwd. In die tanks zakt het slib uit het afvalwater naar de bodem. Twee oude tanks worden ge sloopt. Verder komt er een nieu we bandindikker, die het wateri ge slib uit de nabezinktanks scheidt in water en slib. Na de renovatie moet de installa tie ruimschoots aan de stikstof- normen voldoen. Verder worden VLISSINGEN - De collecte in de gemeente Vlissingen voor de slachtoffers van de aardbeving in en rond de Noord-Marokkaanse havenstad Al Hoceima heeft ruim 4500 euro opgebracht. De moskee heeft daarnaast 3100 euro bijeengebracht. Ook is een aantal goederen naar de moskee aan de Schuitvaartstraat in Vlissingen gebracht. Het bedrag zal hoger oplopen, omdat er nog enkele collec tebussen op scholen en in winkels staan. Het Vlissingse college van B en W heeft eerder besloten het bedrag van de collecte te verdubbelen, tot een maximum van 5000 eu ro Ongeveer 35 Vlissingers hebben de afgelopen dagen ge collecteerd voor de slachtoffers in Marokko. Veel Vlissin gers hebben familieleden verloren. Er is ook een gironum mer opengesteld om geld op te storten: ABN/Amrobank: 55475460. BORSSELE - Drie auto's zijn zondagavond op de N62 in Borssele betrokken geraakt bij een kettingbotsing. Een 19-jarige automobilist uit Spijkenisse zag te laat dat de auto's vóór hem afremden eri botste achterop de auto van een 68-jarige man uit Naaldwijk. Deze schoot weer door tegen de auto daarvoor, bestuurd door een 29-jarige Ter- neuzenaar. Twee auto's raakten beschadigd, de bestuur ders bleven ongedeerd. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Delft is zon dagavond rond 22.30 uur in de Stromenwijk in Middel burg aangehouden wegens heling van een gestolen fiets. De eigenaar van de fiets had nog geen aangifte van dief stal gedaan. De fiets is in beslag genomen. Tegen de heler is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Uit een bouwkeet die aan de Segeerssin- gel in Middelburg stond, is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 01.00 uur en 01.30 uur een gasfles weggeno men. Deze heeftt een waarde van enkele tientallen euro's. Daarnaast is er schade aan de bouwkeet, die door de die ven werd opengebroken. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil de Mo lendijk in Sint-Maartensdijk opnieuw inrichten. Nu heeft de straat nog twee rijrichtingen en mag er vijftig kilome ter per uur worden gereden. De bewoners krijgen de gele genheid met elkaar plannen te maken voor de herinrich ting. Op woensdag 17 maart is er een inspraakbijeenkomst in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Wethouder F. Goossen maakt dan de randvoorwaarden bekend en de eerste ideeën worden geïnventariseerd. Bewoners mogen tot 16 april plannen indienen. Tijdens een tweede bijeen komst op 1 juni wordt er een keuze gemaakt uit de inge diende plannen. Het plan dat gedragen wordt door de meerderheid wordt in 2005 uitgevoerd. door Harold de Puysseleijr RETRANCHEMENT - De elfja rige Joury Blaauw uit Retran- chement heeft gisteren en eergis teren aan 'de boze put', nabij de wallen in de omgeving van de Prins Mauritsstraat, tientallen stuks munitie gevonden. De patronen, die vermoedelijk dateren uit de Tweede Wereld oorlog, worden vandaag door de politie en de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) verwijderd. Joury ontdekte de patronen en een voorwerp dat sterke gelijke nis vertoont met ander oud oor logstuig (een zogenoemde druk- mijn) toen hij met een metaalde tector aan het speuren was in de omgeving van 'de boze put'. „Die mijn hebben we maar in de grond laten zitten. Het ziet er uit als een bloempot en op inter net hebben we ontdekt dat het wel eens een mijn zou kunnen zijn", vertelde Cees Blaauw, de vader van de jeugdige vinder, gisteravond. „Het spul ligt maar net onder het gras. Mijn vermoeden is dat er nog veel meer patronen te vin den moeten zijn op die plek Toen mijn zoontje ermee thuis kwam, hebben we meteen de po litic gebeld en die zijn komen kijken." Een woordvoerster van de poli tie bevestigt desgevraagd, dat agenten van de politie in Oost burg gistermiddag rond half drie poolshoogte zijn gaan ne men na de melding door Blaauw. Of de politie nog een zoekactie laat ondernemen in de omgeving van de vindplek om te achterhalen of er inderdaad veel meer munitie in de grond zit, is met bekend. voortaan ook de fosfaten op bio logische, in plaats van chemi sche, wijze uit het afvalwater ge haald. Tegelijk met de vernieuwing van de zuivering wordt de capa citeit ervan uitgebreid, van 3000 naar 4600 kubieke meter (4,6 miljoen liter) afvalwater per uur. Bij hevige regenval kan het water daardoor sneller worden afgevoerd. De werkzaamheden nemen bij elkaar ruim een jaar een beslag De totale investering voor het waterschap bedraagt negen mil joen euro. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 30-jarige taxichauffeur uit Middelburg is gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 113 euro voor het uitdelen van een klap aan een rivaliserende taxi chauffeur. Tegen de achter grond van het incident speelde zich een taxi-oorlog af. De Zeeuwse Taxi Centrale uit Middelburg heeft een contract met De Hooizolder in Westkapel- le en mag met zijn taxi's op het terrein van de discotheek ko men. Ook Taxi Centrale Vlissin gen bv pikt stappers op, maar moet met de taxi's buiten het af gebakende terrein blijven. Het gevolg was een incident op 1 au gustus vong jaar. Een taxichauf feur van het Vlissingse bedrijf bleef demonstratief voor de slag boom wachten en versperde de doorgang voor een collega van verdachte. De gemoederen lie pen daardoor hoog op. Er was sprake van een explosieve sfeer. De Middelburger probeerde es calatie te voorkomen, maar ver telde gisteren dat hij door de concurrent tegen zijn benen werd gereden. De man gaf toe hem een tik te hebben uitge deeld. Het was het zoveelste con flict. De politierechter haalde voor vallen aan waarbij taxichauf feurs met onverantwoorde snel heden over de B-wegen van Wal cheren raceten en er niet voor schroomden taxibusjes dwars over de weg te zetten om de con current tot stoppen te dwingen, terwijl hun klanten staan te wachten. De Middelburgse taxichauffeur zei te hopen dat de directies van beide taxibedrijven snel tot een oplossing komen. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Dauwendaele. 18.30-22.00 uur: Ruilavond munten van Numismatische Kring Zeeland: OOST-SOUBURG Pallazoli Huis. 10.00 -11.00 uur: Yoga; VLISSINGEN Welzijnscentrum Adriaan Coortelaan, 13.30 16.30 uur: Schaaksociëteit schaakclub Vlissin gen; ZOUTELANDE Zaal Middendorp. 19.30 uur Kernavond gemeente Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11