Schouws bestuur wankelt 7 Nieuw ambacht op de Hollandsche Hoeve Werk in oostbuis tunnel snel geklaard T ennis vereniging Kapelle tegen bouw van kinderopvang Automobilist ramt schuur Gift voor Polderhuis Neeltje Spijker-prijs niet uitgereikt Inwoners Oudelande verheven in haaientand Nobelgate Oppositie komt met motie van wantrouwen tegen voltallig college Motorrijders lotsen Brandweer rukt uit voor brand in schoorsteen WALCHEREN maandag 8 maart 2004 door Jan Jansen TERNEUZEN - De oostbuis van de Westerscheldetunnel is weer wat veiliger. Dat is het resultaat van de finishing touch die aan nemer KMW afgelopen week end verrichtte. Het karwei verliep vlotter dan gepland. Gisteravond werd de - vrijdagavond afgesloten - oost buis alweer opengesteld voor het verkeer. Aanvankelijk zou het werk tot maandagochtend vroeg duren. Tijdens de werkzaamheden werd al het verkeer door de westbuis geleid en die kon dat makkelijk aan. In winterse weekends rijden er per dag enke le duizenden auto's minder door de tunnel dan op doordeweekse dagen. Verkeersproblemen de den zich dan ook niet voor. Oplevering De operatie hield voornamelijk verband met de oplevering die nog enkele onvolkomenheden aan het licht had gebracht. Zo paste de aannemer de verlich ting bij de ventilatoren aan, ver beterde hij de ophanging van luidsprekers en werden schake lingen van het elektronisch sys teem doorgelicht. Vrijdagavond benutte de brand weer van Temeuzen de gelegen heid om een aantal aspecten van de gebruiksvergunning voor de tunnel te testen Het tunnelbe- drijf doorstond die toets. In het weekend van 26 tot 29 maart staan ongeveer dezelfde werkzaamheden op het program ma voor de westbuis. Al het ver keer wordt dan door de oostbuis geleid. Een opvallend extra karweitje in dat weekend is het aanbren gen van een zonnescherm bij de zuidelijke uitgang. De ervaring van een jaar tunne len heeft geleerd dat automobi listen die bij Temeuzen de tun nel uitrijden getroffen worden door een lichtklap: Ze rijden om hoog de zon tegemoet. Om de overgang van de donkere tunnelbuis naar het felle buiten licht te verzachten, komen er bij deze uitrit vijf stalen portalen waaraan lichtroosters worden bevestigd. Het zonnescherm is een extraatje; het zat niet in de oorspronkelijke planning. pagina 11vanzelfsprekend door Rob Paardekam OUDELANDE - De Bewo- nersgroep Oudelande is za terdag verheven in de Orde van de haaientand voor haar strijd tegen het kap pen van bomen op de plaat selijke begraafplaats. De Borselse afdeling van GroenLinks heeft de onder scheiding ingesteld voor maatschappelijk betrok ken mensen en groeperin gen, die een bijdrage leve ren aan de lokale democra tie en de leefbaarheid. Vo rig jaar ging de Haaien tand naar de ouderraad van basisschool De Linden in Ellewoutsdijk, die zich succesvol inzette voor be houd van het schooltje. De actiegroep die zaterdag werd onderscheiden, verwe zenlijkte haar doel niet. De bomen zijn namelijk ge rooid. Toch vindt Groen Links, ook tegen de kap van de bomen, het optre den van de bewonersgroep een uitstekend voorbeeld van burgerparticipatie. De actievoerders kregen de haaientand in Oudelande uitgereikt door raadslid Cees Traas. door Rob Paardekam KAPELLE - De Tennisve- renging uit Kapelle is tegen het plan van de gemeente om aan de Vroonlandseweg, naast de tennisvelden, een nieuw gebouw voor Kinderopvang de Beve- landen te bouwen. Het colle ge van burgemeester en wethou ders van de gemeente Rei- merswaal is niet onder de in druk en maakt de argumenten van de tennisclub met de vloer gelijk. De tennisvereniging beroept zich op een schriftelijke toezeg ging uit 1992, waarin de plek waar het nieuwe gebouw komt, staat aangewezen als locatie voor een zesde baan. Het college ontkent de toezegging niet, maar stelt dat de aanleg van een zesde baan volledig afhangt van de ontwikkeling van het leden bestand van de tennisvereni ging. Die rechtvaardigt op dit moment de aanleg van een nieu we baan niet, zo stellen burge meester en wethouders. Het be lang van een nieuw gebouw voor de kinderopvang dient vol gens hen boven het belang van de tennisvereniging te worden gesteld. Locaties Een ander tegenargument, als zou de gemeente niet naar alter natieve locaties hebben gezocht, wordt ook van tafel geveegd. Volgens het college is dat wel degelijk gebeurd. Toch is de Vroonlandseweg in veel opzich ten de beste plek. De locatie ligt gunstig voor zowel mensen uit Kapelle als Biezelinge en bovendien is de grond al in ei gendom van de gemeente. Dat betekent dat er nog dit jaar be- gonhen kan worden met de bou\y. Dat is een vereiste om in aanmerking te komen voor een stimuleringsbijdrage van het Rijk. De tennisvereniging stelt verder dat kinderopvang niet bij een sportcentrum thuis hoort, dat de locatie te klein is, dat de noodzaak van nieuwbouw voor de kinderopvang niet is aange toond en dat ze onvoldoende bij de voorbereiding van het plan is betrokken. Mondeling Het college is het hier allemaal niet mee eens en stelt dat wet houder Herselman de vereni ging vooraf mondeling van de plannen op de hoogte heeft ge bracht Dat het perceel nogal klein is, geeft het college toe. Het maken van een plan heeft dan ook enige creativiteit van de architect gevraagd. B en W menen dat het uiteindelijke ont werp prima inpasbaar is en de omgeving geen geweld aandoet. Ze stellen de gemeenteraad dan ook voor om het plan gewoon door te zetten. Die neemt daar dinsdag 16 maart een besluit over. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Ka pelle. zeeuwse almanak Het gaat er vanavond om spannen in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Aan de orde komt Nobelgate. Je geeft als raad toestemming om 50 mille te spenderen aan archeologisch onderzoek en een paar maanden later blijkt die hele schatgravenj vele ton nen te hebben gekost. 'Wie een kuil graaft voor een ander, is een werknemer', va rieerde een sociaal-bewuste cabaretier ooit eens op het be kende spreekwoord. Wij weten er ook wel een paar Wat de nijvere spitters betreft: wie een kuil graaft voor een ander valt met zijn neus in de roomboter. En burgemeester en wethou ders mogen dit op een tegeltje voor op het collegiale toilet la- 1 ten drukken: wie een kuil laat graven door een ander, valt er j zeifin. Marcel Modde ZIERIKZEE - De ChristenUnie (CL) dient vanavond een motie nn wantrouwen in tegen burge- meester en wethouders van Schouwen-Duiveland. De motie is mede ondertekend door Leef bar Schouwen-Duiveland, GroenLinks en de Lijst Raats. Daarnaast gaan er ook binnen je coalitie stemmen op voor steun aan het initiatief van de Cl. waarmee er een meerder heid zou ontstaan die aandringt op het vertrek van het college. De afgelopen dagen is er druk overleg geweest tussen de ver- V lillende raadsfracties over [politieke lot van het college. Diverse partijen voelen zich on der druk gezet door de collectie ve verantwoording die B en W hebben verkozen in de kwestie Kind de archeologische opgra vingen bij de Nobelpoort. Eigenlijk zouden ze willen vol staan met het ontslag van één of twee wethouders; alle vingers wijzen in ieder geval naar G. van de Velde-de Wilde j |yVD), maar die keuze lijkt ge- 1 aen de afspraak binnen het colle- e met voor de hand te liggen, lijkt die afspraak inderdaad keihard, dan gaat ook de SGP m met de motie, aldus fractie voorzitter G. Houtekamer, en 8ITTHEM - Twee Belgische mo torrijders zijn gistermiddag rond de klok van twaalven op de Engelandweg in Ritthem te- «en elkaar gebotst. De twee motorrijders waren met een Belgische motorclub aan het touren door Zeeland. De motto rijders raakten licht gewond. De motorfietsen raakten licht be sluit de oppositie met negen stem men de rijen. „Want dat er iets moet gebeuren, dat staat buiten kijf. Denk eens aan dat deel van het ambtelijk personeel dat nog wél is gemotiveerd. Denk eens aan je verhouding met de bur gers. Het college is aangeschoten wild en niet zo zuinig ook!" In die verhouding zijn er van avond nog minimaal drie stem men nodig om een meerderheid te vormen. Ook bij Alert!. WD, CDA en PvdA, overheerst de me ning dat er in ieder geval ie mand van het college moet boe ten. Hoofdschuldigen Fractievoorzitter J Koopman van Alert' laat er geen misver stand over bestaan dat, wat hem betreft, zonodig het voltallige college er aan moet geloven. Daarmee zou de meerderheid voor de motie een feit zijn. „Als je het rapport leest, is het heel helder dat er twee hoofdschuldi gen zijn: de wethouders Van de Velde en Geluk. Maar het colle ge heeft er voor gekozen als blok te opereren in deze kwes tie, het zij zo! Ik heb nog steeds de hoop dat ze voor aanvang van de raadsvergadering toch besluiten de eer aan zichzelf te houden. Dat zou een elegante op lossing zijn." Het CDA laat het politieke lot van het college afhangen van de beantwoording in het debat van avond. Fractievoorzitter R. van der Wekken geeft evenwel aan 'er een hard hoofd in te hebben' daaruit alsnog voldoende bevre diging te kunnen putten. „Of het moet inhoudelijk wel zo we zenlijk anders zijn dan de uitleg en verantwoording in de raads- brief van afgelopen vrijdag." Het CDA legt in ieder geval de hoofd-verantwoordelijkheid in eerste instantie bij Van de Vel de Pas daarna - en ook in die volgorde, aldus Van der Wekken - hebben J. van Felius (Alert!, fi nanciën) en de eigen wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimte en milieu) schuld aan het oplopen van het financiële tekort voor de archeologische opgravingen. Dat de VVD de nummers één en drie op die lijst omdraaien, en Alert! op haar beurt Van Felius uit de wind probeert te houden, is geen verrassing. Het tekent evenwel de scheuren in de coali tie rond deze affaire. A. Verseput: „Je kunt ook con cluderen dat onze wethouder als klokkeluider heeft gefungeerd. Wanneer zij de boel niet had aangekaart, hadden we er nu misschien nog niks van gewe ten. Lezende het rapport kan ik me dan ook heel goed vinden in die collectieve verantwoordelijk heid. Dit heeft gewoon door alle portefeuilles heen gelopen." Of dat ook betekent dat de WD be reid is het voltallige college naar huis te sturen, wil de frac tievoorzitter nog niet zeggen, al spreekt hij geluiden uit die rich ting ook niet tegen. De WD is intern verdeeld. Grens Volgens J van de Berge van de ChristenUnie laat het college de raad weinig andere keus dan het indienen van een motie van wantrouwen. „B en W geven toe te hebben gefaald, maar nemen zelf geen consequenties. Dat vin den wij zowel naar de ambtena ren als de bevolking toe te goed koop! Wordt de motie niet aan genomen, dan hebben wij van onze kant in ieder geval ons best gedaan. Dan zit daar straks in derdaad een beschadigd college en mag de coalitie uitleggen waar ze dan wél de grens leg gen. Wat moet er dan gebeuren voordat we met z'n allen tot de slotsom komen geen vertrouwen meer te hebben in het functione ren van sommige wethouders?" MIDDELBURG - Een twintigjarige, dronken automobilist uit Middelburg heeft zijn auto zaterdagavond, ongewild, in een schuur geparkeerd. Rond de klok van half acht reed hij over de President Roosevelt- laan. Hij kwam uit de richting van de Veerse Poort. Op de krui sing met de Brigdamseweg botste hij tegen een verkeersbord en reed door de bosjes. Vervolgens schoot hij de achtertuin van een woning aan de Willem Arrondeusstraat in. Hij kwam tot stil stand in een schuur. De man verklaarde van de weg te zijn ge raakt omdat hij schrok van een auto die op de kruising van rechts kwam. Uit alcoholcontrole bleek dat de man ruim tweemaal te veel had gedronken als toegestaan is. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. De auto raakte zwaar beschadigd. De schuur raakte to taal vernield en werd door de brandweer afgebroken. Het totale schadebedrag is nog onbekend. foto Roland de Jong door Ron Maqnée WESTKAPELLE - Steeds meer fastellingen tasten in de buidel «nhet Polderhuis in Westkapel le financieel te ondersteunen. Dit keer schenkt de Rabobank «en bedrag van 15.000 euro. fli eerder kreeg het museum in sprichting in Westkapelle een donatie van de Europese Unie. Bovendien stelde Brussel zich garant voor de druk- en ver- Spreidingskosten van 50.000 bro chures over het Polderhuis. )e Rabobank Foundation, een stichting die namens alle Rabo- lanken in Nederland projecten ondersteunt, heeft het Polder huis geld geschonken met als doel het museum beter toeganke lijk voor mindervaliden te ma ken, Het komend half jaar wordt er hard gewerkt om het Polderhuis in orde te krijgen. Op 1 novem ber, zestig jaar na het bombarde ren van de dijken bij Westkapel le en de inundatie van Walche ren. opent het museum zijn deu ren. In het museum komt de ge schiedenis van Westkapelle, de stnjd tegen het water en de iden titeit van de bewoners aan bod. Het Polderhuis biedt, naast het museum, ook plaats aan hore- ca-zaak en een winkel. Het Polderhuis wordt ook opge nomen in de fiets- en wandelrou te langs het Walcherse deel van deAtlantikwall Secretaris A. van Hoof van de Stichting het Polderhuis sluit y iSSINGEN - In een vrijstaan- i; de woning in de Vrijburgstraat r in Vlissingen is vrijdagavond brand uitgebroken. i De brand was ontstaan in de ^boorsteen en naar de vloer ^e verdieping overgeslagen. I J* bewoner trachtte zelf de j 'tmd te blussen met een kleine I P^derblusser, maar was daar I' in geslaagd. brandweer moest delen van "e' pO'ond en de vloer slopen J® dc brand tussen de vloer on er controle te krijgen. De oorsteen, het plafond en de oer werden flink beschadigd, woonkamer liep rook, roet- poederschade op. De schade 0 t geschat op twintigdui zend euro. niet uit dat nog meer fondsen het Polderhuis gaan ondersteu nen. De komende tijd vinden nog gesprekken plaats met po tentiële gulle gevers. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het 8 Maartteam Schouwen-Duiveland is er dit jaar niet in geslaagd een ge schikte kandidaat te vinden voor de Neeltje Spijker-prijs. Volgens woordvoerster J. Stein is er niemand 'vernieuwend' ge noeg gebleken ten opzichte van de positie van vrouwen in de re gio. Het is voor de eerste keer sinds de instelling van de prijs in 1996 dat de Schouwse wissel trofee niet werd uitgereikt, ter gelegenheid van de Internatio nale Vrouwendag. Vorig jaar ging de replica van het beeld - waarvan het origineel in de hal van het MFC in Zierikzee staat - naar Laura van de Voorde, ini tiatiefneemster van het hospi ce. „Maar tot op dit moment heb ben we niemand kunnen vinden, waarvan wij als 8 Maartteam zeggen dat ze de achterliggende periode ook iets bijzondere heeft betekend voor de positie van de vrouw op Schouwen-Dui veland", aldus Stein zaterdag. „Er zijn genoeg vrouwen die kei hard bezig zijn op diverse ni- veau's, maar het gaat ons voor deze erkenning nét om dat klei ne beetje extra. Omdat we dat uitgangspunt ook weer niet wil len forceren, hebben we beslo ten de prijs nu beter niet uit te reiken." Alsnog Stein sluit niet uit dat de wissel trofee in de loop van dit jaar als nog aan iemand zal worden toe gekend. „Je weet nooit of we de komende weken nog op zo'n bij zondere vrouw worden gewe zen. Waarom zouden we dan eerst weer een jaar wachten voor de uitreiking?" Dansfeest Een honderdtal vrouwen vierde zaterdag in het MFC de Interna tionale Vrouwendag met een dansfeest op muziek uit alle windstreken. Wat Stein opviel, was de terug lopende animo van bewoon sters van het asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede. Vol gens haar heeft dat te maken met het feit dat een aantal al meerdere jaren wacht op een verblijfsvergunning en zo lang zamerhand ook het laatste rest je plezier in hun leven verloren zien gaan „Sommigen hebben de viering al vier, vijf jaar meegemaakt en hebben geen puf meer. Het raakt een keer op, dan kun je zelfs niet meer naar een feestje om even te ontsnappen aan de dagelijkse ellende. Dat baart me grote zorgen, ik schaam me er zelfs voor dat dit hier mogelijk is", aldus Stein. door Rob Paardekam GOES - De Hollandsche Hoeve is sinds zaterdag een ambacht rijker: hoeden ma ken. In het Ambachtscentrum heeft Wil van Weele uit Wolphaartsdijk een hoede- natelier ingericht. Het gaat snel voor Van Weele, die het ma ken van hoeden ruim twee jaar geleden oppakte. In oktober hield ze in Heinkens- zand haar eerste expositie en nu opent ze haar atelier in het Ambachtscentrum. Daar wil ze laten zien hoe hoeden op am bachtelijke wijze worden gemaakt en met behulp van moderne technieken wor den afgewerkt, Behalve haar eigen versie ringen verwerkt Van Weele ook creaties van andere kunstenaressen in haar hoe den. Wil hoopt met haar atelier op recrea tieterrein de Hollandsche Hoeve op een aanloop van allerlei mensen, zodat ze meer aandacht op de hoed kan vestigen. Die is immers weer helemaal in de mode en wordt een grote toekomst voorspeld. Bezoekers van atelier HatArt kunnen de hoeden alleen bekijken, maar ook een hoed op maat laten maken. Reden voor het ambachtscentrum om met Van Weele in zee te gaan, is het feit dat ze geen commercieel doel nastreeft. De opbrengst van haar hoeden gaat gro tendeels naar een goed doel. Vorig jaar waren dat de Sisters of the Holy Cross, die zich toeleggen op het verbeteren van de leefomstandigheden in arme delen van India. Hoedenatelier HatArt is elke woensdag en zaterdag geopend tussen 13.00 en 16.30 uur. Op woensdag is Wil van Weele aanwezig. Op zaterdag geeft Francis Sa- man demonstraties en advies. Wil van Weele (midden) in haar nieuwe hoedenatelier op het ambachtencentrum de Hollandse Hoeve. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7