Politiek keerpunt in Griekse verkiezingen €125 Braziliaanse zoo in greep moordenaar Afrikaanse vluchtelingen keren massaal terug Israël kondigt meer offensieven aan Chinese boer kan steun verwachten Conservatieven verslaan regerende socialisten Meer vrouwen werken maar verdienen slecht Sjiieten akkoord met nieuwe grondwet Irak Bush verdedigt campagnespotje Haider niet terug naar Wenen Haïtianen eisen berechting Aristide Oudste man (114) overleden Overleg grote terrorismeoefening maandag 8 maart 2004 .„.nnm redactie buitenland ATHENE - De conservatieven hebben gisteren bij de par lementsverkiezingen in Grie- lenlanrf de regerende socialis- l,n verslagen. Zij komen na elf jaar terug aan de maehl in Athe- ne. Op basis van peilingen bij stem bureaus gingen televisiezenders gisteravond uit van een onver- wacht grote zege voor de conser- vatieve Nieuwe Democratie van Costas Karamanlis (47). De par ui vergaarde 44,5 tot 47,5 pro cent van de stemmen. De socia listische Pasok van George Pa- pandreou (51) zou genoegen moeten nemen met 38,5 tot 41 procent. Onder het Griekse kies systeem krijgt de grootse partij meestal een absolute meerder heid in het 300-leden tellende parlement. De nieuwe regering staat al met- een voor enkele zware opgaven. L Zo moeten de voorbereidingen voor de Olympische Spelen van augustus op tijd af zijn. Daar naast is Griekenland betrokken bij het herenigingsproces van het onder Grieken en Turken verdeelde eiland Cyprus, waar van in ieder geval het Griekse deel op 1 mei tot de Europesè l'rne toetreedt. Met zijn zege treedt de jurist Karamanlis in de voetsporen van zijn bekende oom. Konstantinos Karamanlis, die in 1998 overleed, was vier I termijnen premier en twee keer president. Hij leidde Grieken land in 1981 de Europese Unie binnen. Gedoodverfd De gedoodverfde regeringslei der studeerde rechten en econo mie in Athene en de Verenigde Staten. Hij kwam in 1989 als af gevaardigde in het parlement. In 1997 nam hij de leiding van de Nieuwe Democratie over. Hij wordt de eerste Griekse premier die na de Tweede Wereldoorlog en de daaropvolgende Griekse burgeroorlog (1946-'49) is gebo- De verliezende George Pa- pandreou komt eveneens uit een dynastie van vooraanstaande po litici. Zijn vader en zijn opa waren premier. George was vorige maand tot leider van de socialis tische Pasok gekozen als opvol ger van premier Simitis. De mi nister van Buitenlandse Zaken onder Simitis slaagde er echter niet in zijn partij een vierde re geringstermijn op rij te bezor gen. ANP/RTR van onze redactie buitenland GENEVE - Nog nooit hebben vrouwen zoveel gewerkt als nu, maar nog steeds zijn zij opgeza deld met loonongelijkheid, stij gende werkloosheid en armoe de. Dat stelt de internationale arbeidsorganisatie ILO in een rapport ter gelegenheid van In ternationale Vrouwendag. Uit het rapport blijkt dat in de hele wereld 1.2 miljard - 200 mil joen meer dan in 1993 - vrou wen economisch actief zijn. Zij vertegenwoordigen 40 procent van de beroepsbevolking. Toch is echte gelijkheid in de wereld nog buiten bereik, schrijven de opstellers. Vrouwen hebben volgens de ILO het meest te lijden onder werkloosheid: gemiddeld 6,4 procent in de hele wereld tegen 6,1 procent bij de mannen. De uitdaging voor vrouwen is daar niet zozeer werk te vinden, maar behoorlijk werk te vinden. Van de werkende vrouwen ver dienen er 330 miljoen minder dan een dollar per dag, voor veel hulporganisaties de grens van de armoede. ANP/AFP NAJAF - De sjiieten in Irak heb ben hun verzet tegen de nieuwe grondwet gestaakt. De moslim meerderheid lijkt zich neer te leggen bij het ontwerp voor de tijdelijke grondwet, die in een beperkte autonomie voor de Iraaksc Koerden voorziet. Doordat de sjiieten na dagen lang getrouwtrek alsnog ak koord gingen, kan de officiële ondertekening van het docu ment vandaag plaatsvinden. De ceremonie was al herhaaldelijk Sjiitische politici verklaarden gisteren dat er geen wijzigingen inde tekst komen, ondanks ern stige bedenkingen van de hoog ste geestelijk leider van de sjiiti sche moslims in Irak, ayatollah Al Sistani. De politici willen voorkomen dat anderen het ge voel krijgen 'dat de sjiieten pro beren de boel onder controle te knjgen'. Na uitstel van de onderteke- mngsceremonie door de aansla gen op sjiitische heiligdommen afgelopen dinsdag, was het de bedoeling dat de regeringsraad de grondwet afgelopen vrijdag zou ondertekenen. Vijf sjiitische leden van de door de Amerika nen aangestelde raad kwamen echter op het laatste moment met bezwaren. Zij kwamen in actie nadat was gebleken dat bun geestelijk leider bedenkin gen tegen de tekst had Sjiitische regeringsleden voer den afgelopen weekeinde in Na jat, een voor sjiieten heilige stad kn zuiden van de hoofdstad Bagdad, druk overleg met aya tollah Al Sistani en diens assis tenten. Volgens de huidige tekst kunnen drie van de achttien pro vincies waarin Irak wordt opge weld, de definitieve grondwet blokkeren. Deze bepaling zou de Koerden in het noorden feite bet vetorecht kunnen geven. e Afrikaanse bewindvoerder 4° Irak. Bremer, kon een ak- kwwi gisteren niet bevestigen. Y* tijdelijke grondwet garan- eert vrijheid van meningsui- t'ng, gerechtigheid en het recht van vereniging en vergadering, aarover wordt ook nog een re- •ecendum gehouden. ker tien raketten zijn overi gs gisteren ingeslagen aan de oordkant van de 'groene zone' n Bagdad, waar de Amerikaan- bezettingsmacht zijn hoofd banier heeftgevestigdErzou- !en 4vp/S!jap^0^ers z'in geval" SHANGHAI - Een Chinese boer bereidt de verkoop van zijn groenten voor in de buitenwijken van Shanghai. China, waar dezer dagen de jaarlijkse parlementaire zit ting wordt gehouden, zal zijn aandacht gaan concentre ren op het creëren van banen en de hervorming van het corrupte banksysteem. Premier Wen Jiabao riep op tot een afkoeling van de economie en tot hulp aan honderden miljoenen boeren die kwaad zijn over de grote armoede en corruptie. Ook verhoogt China zijn defensiebudget dit jaar met 11,6 procent, ofwel 21,8 miljard yuan (ongeveer 2,1 miljard euro). Het extra geld is nodig om de slagkracht van het Volks leger te verbeteren, zodat het voorbereid is op iedere taak. Het leger moet met modern high-tech materieel en competent personeel gevechtsklaar worden gemaakt. Het begon eind januari met de moord op de chimpansee Tony. Na hem volgden binnen drie we ken twaalf andere dieren: drome darissen, tapirs, een olifant, een orang-oetang, een bizon en nóg twee chimpansees. De teller van de 'dierentuin des doods' in het Braziliaanse Sao Paulo staat op 61 vermoorde beesten. door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Een bezoek aan de vermaarde dierentuin van Sao Paulo is dezer dagen geen ontspannen uitje. Alle gesprek ken komen onvermijdelijk uit op hetzelfde thema: de serie- moorden op de bewoners. Bioloog Mano Borges, woord voerder van de dierentuin, be weert dat het drama geen in vloed heeft op het aantal bezoe kers. Maar de straatverkopers buiten de poort weten anders. Hun zaken zijn met de helft te ruggelopen. Het zijn barre tij den voor de Zoológico de Sao Paulo, met ruim 4200 beesten de grootste dierentuin van La tijns-Amerika. Volgens Borges zijn de werknemers verbijsterd, achterdochtig en ontroostbaar. „Zij zijn er kapot van. Ik heb op passers zien janken als kleine Een bewaker houdt de wacht bij de giraffen in de 'dierentuin des doods'. foto GPD kinderen", vertelt Borges. Hij legt uit dat natriummonofluor- acetaat op de lijst van verboden stoffen staat, maar onder de toonbank wel verkrijgbaar is Een halve gram ervan is vol doende voor het omleggen van een volwassen olifant. Deze week stuitte de politie in twee winkels van landbouwproduc ten op het rattengif. Op de ko pers ervan richt het onderzoek zich nu. Sinds ontdekt werd dat de ver giftiging opzettelijk was, surveil leren zes politieagenten en vijf tien bewakers dag en nacht in de dierentuin. Ook loopt een on bekend aantal 'stillen' onder de bezoekers rond. Op de vraag in welke hoek naar de daders gezocht moet worden, haalt Borges de schouders op. Maar hij en politiecommissaris Araujo zijn het erover eens: het kan geen bezoeker zijn. Er zit een vast patroon achter De meeste moorden betreffen be dreigde diersoorten in de repro ductieve fase. Velen huisden in verblijven waar het publiek geen toegang had en stonden op de nominatie om geruild te wor den met andere dierentuinen. Daaronder waren ook de 37 ge dode Afrikaanse stekelvarkens. Bij hun verblijf trof de politie een injectiespuit aan. Dit ver sterkt de theorie dat de dader in eigen gelederen gezocht moet worden. De politie heeft 250 functionarissen van de dieren tuin aan de tand gevoeld. Acht van hen worden verdacht. Meer wil commissaris Araujo niet kwijt. Borges „Het is iemand met kennis van zaken. Mogelijk wordt het eten ingespoten vlak voordat het bezorgd wordt. Maar de dader kan onmogelijk in zijn eentje handelen. Onze werkstructuur laat dat met toe. Opvallend was dat de vergifti gingen stopten, toen een groep medewerkers begin februari in het kader van het politieonder zoek op non-actief werd gezet. Na hun terugkomst namen de sterfgevallen weer toe." Naar de motieven blijft het gis sen. Heeft het te maken met een slepend loonconflict? Proberen de daders de herbenoeming van directeur Bressan te voorko men? Of is het afzeggen, drie jaar geleden, van het plan om van de dierentuin een thema park te maken in het spel? Nie mand weet het Ook Vicente en José Joao niet. Beide oppassers werken op de afdeling grote zoogdieren en zagen olifant Bai- ra, orang-oetang Karen en de chimpansees Tonv. Nancy en Fe lipe hun laatste adem uitblazen. Als ze hun relaas doen. schieten de tranen hen opnieuw in de ogen. Joao: „Baira herkende me altijd direct. Ook als ik andere kleren aan had." Maniak Vicente, met 35 jaar de langst werkzame oppasser, weigert te geloven dat de moordenaar on der zijn collega's zit. „Dit kan niet een van ons zijn. Oppassers zijn dierenvrienden. Niemand van ons is in staat een dier een haar te krenken. Dit is werk van buitenaf. Van een maniak of psy chopaat." GPD door Bob Kroon GENÈVE - Miljoenen vluchte lingen in Afrika blijken hun land van herkomst weer op te zoeken. Het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtingen van de Verenigde Naties (UNHCR) heelt de massale repatriëring aangegrepen voor het samen brengen in Genève van minis ters uit deze landen en vertegen woordigers van de Europese Unie en een aantal donorlan den. UNHCR-baas Ruud Lubbers hoopt dat er geld op tafel komt om deze 'onverhoopt gunstige ontwikkeling' te ondersteunen, te stimuleren en in goede banen te leiden. „We denken dat minstens twee miljoen vluchtelingen uit Ango la. Sierra Leone, Liberia, Soe dan, Eritrea, Somalië. Burundi en de Congo weer naar huis toe gaan of zullen gaan", zegt UNH- CR-woordvoerder Ron Red mond. „We hopen dat de donor landen en non-gouvernementele organisaties de handen ineen slaan om de opvang en herinte gratie van zo veel mensen waar te maken. De kans bestaat dat we op den duur met 5 miljoen te- rugkerenden te maken krijgen." In de donorlanden is hierop posi tief gereageerd, al was het al leen maar omdat dat deze ont wikkeling ook de emigratie stroom richting Europa zou kun nen indammen of zelfs ombui gen. De opvang en her-inburge- ring van repatrianten in hun lan den van herkomst is het netelig ste probleem. Redmond zegt dat grootscheepse voorzieningen moeten worden getroffen om de terugkerenden aan onderdak en vooral werk te helpen. „Anders bestaat de kans dat ze weer CRAWFORD - De Amerikaanse president George Bush heeft zaterdag kritiek op zijn campagnespotjes, waarin beelden van de aanslagen van 11 september voorkomen, verworpen. Nabestaanden hadden opgeroepen de film pjes, die Bush presenteren als een sterke leider in zware tijden, terug te roepen. „Ik zal blijven spreken over de effecten van 11 september op ons land en mijn presidentschap", aldus Bush op zijn landgoed in Texas. ANP/RTR WENEN - De omstreden Oostenrijkse politicus Jörg Hai der keert vooralsnog niet terug in de nationale politiek. Haider won gisteren met ruim 42 procent de verkiezingen in zijn thuisstaat Karinthië, waar hij zijn positie als pre mier (Landeshauptmann) verdedigde. De rechtse Haider had aangekondigd bij verlies weer een gooi te doen naar het Oostenrijkse kanselierschap. De po liticus bestempelde zijn zege'in het Karinthië als duide lijk votum van vertrouwen 'voor mij als Landeshaupt mann'. Opiniepeilingen hadden een nek-aan-nekrace met de so ciaal-democraten voorspeld, die echter niet verder kwa men dan 38 procent van de stemmen. ANP/AFP/DPA PORT-AU-PRINCE - Duizenden Haïtianen hebben giste ren in het centrum van Port-au-Prince het vertrek ge vierd van president Jean-Bertrand Aristide. De betogers eisen de berechting van de naar Afrika uitgeweken presi dent, alsmede van diens naaste medewerkers zoals pre mier Yvon Neptune, die nog in Haïti verblijft. Rebellenleider Guy Philippe werd als een held op de schouders gehesen. Amerikaanse en Franse militairen volgden de stoet in jeeps. AP MADRID - De Spanjaard Joan Riudavets is vrijdag op 114-jarige leeftijd in zijn huis op het Spaanse eiland Me- norca overleden. Volgens het Guinness Book of World Re cords was hij sinds oktober vorig jaar, toen een 114-jarige Japanner overleed, 's werelds oudste man. De op 15 december 1889 geboren Riudavets, schoenmaker van beroep, heeft zijn hele leven in Es Migjorn Gran ge woond. Hij woonde nog thuis, samen met zijn dochter Pa- ca. Hij genoot een uitstekende gezondheid. Toen hij al over de 100 was fietste hij nog regelmatig een eindje. AP LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken. David Blunkett, is gisteren op weg gegaan naar de Vere nigde Staten om de laatste hand te leggen aan plannen voor een grootscheepse simulatie van een terreuraanval. Deze oefening aan beide zijden van de Atlantische Oceaan wordt waarschijnlijk volgend jaar gehouden. Op de agenda staan de strijd tegen het terrorisme en de ge organiseerde misdaad. ANP zei minister Jin Renqing van Financiën zaterdag bij de presentatie van de begroting aan het Nationale Volks congres. Het officiële Chinese defensiebudget omvat niet de aankoop van wapens of onderzoek en ontwikke ling van wapensystemen. Volgens het Pentagon be draagt de totale defensiebegroting van de Volksrepu bliek dan ook het viervoudige van wat door Peking we reldkundig wordt gemaakt. foto Claro Corte/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - De chef-staf van de Israëlische strijdkrach ten, generaal Yaalon, heeft giste ren nieuwe offensieven aange kondigd tegen Palestijnse terro risten in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever. Op dat moment liep in de Pales tijnse vluchtelingenkampen Bu- reij en Nusseirat in de Ga zastrook een grootscheepse ope ratie ten einde. Tijdens urenlan ge vuurgevechten stierven vijf tien Palestijnen Kort na de bekendmaking van chef-staf Yaalon vielen Israëli sche troepen de Palestijnse plaats Yabat ten oosten van Jenin in het noorden van de Wes telijke Jordaanoever binnen. Pa lestijnse veiligheidsdiensten meldden dat Israël een uitgaans verbod afkondigde. De massale Israëlische invallen in de kampen Bureij en Nussei rat in het midden van de Ga zastrook begonnen in de nacht van zaterdag op zondag. Vol gens een Israëlische militaire bron was de actie gericht tegen de 'terroristische infrastruc tuur' in beide kampen, zoals wa penopslagplaatsen. Onder de slachtoffers van de raz zia zouderf enkele jongens zijn. Zeker negen doden zijn leden van de radicale Hamas-organisa- tie, zo deelde een woordvoerder van Harnas mee. Tientallen Pa lestijnen raakten gewond. Een deel van hen verkeerde in kritie ke toestand. Israël zette talrijke tanks, ande re militaire voertuigen en acht gevechtshelikopters in. De Israë lische operatie volgde op een mislukte Palestijnse aanval za terdag op de noordelijke grens post Erez tussen de Gazastrook en Israël. Daarbij kwamen de vier Palestijnse aanvallers en twee Palestijnse agenten om het leven Deze operatie was het ge- zarrtenlijke werk van de Harnas, de Islamitische Jihad en de Al Aqsa Martelaren Brigades. De Al Aqsa-beweging riep zijn leden op voor een 'noodmobilisa- tie' Een woordvoerder kondig de een antwoord op de Israëli sche actie aan. Volgens Israël is dankzij aanhoudingen zaterdag in Bethlehem en Ramallah een zelfmoordaanslag voorkomen. De Fatahbeweging zou tijdens het joodse Poerimfeest in Jeruza lem een terreurdaad hebben wil len uitvoeren. Wapens De Vlaamse regering heeft het afgelopen jaar geweigerd export vergunningen te verstrekken voor de levering van wapens aan Israël. Dat blijkt volgens dagblad De Morgen zaterdag uit een halfjaarlijks verslag over de wet op de wapenuitvoer. Sinds vorig jaar zomer is niet langer de nationale Belgische re gering verantwoordelijk, maai de deelregeringen van Vlaande ren en Wallonië. Vlaanderen blijkt van de 140 aanvragen er twee te hebben af gekeurd: naar Israël en naar In dia. De bevoegde Vlaamse minis ter van Economie Ceysens wei gerde toelichting. ANP (Advertentie) rechtsomkeert maken." Zo heeft Angola te kampen met 3,7 mil joen 'interne ontheemden' voor wie huisvesting en emplooi moet worden gevonden. Sierra Leone moet 270.000 vluchtelin gen opnemen en Liberia ver wacht er 320.000. Naar Eritrea zijn al ruim 100.000 vluchtelin gen teruggekeerd, maar 300.000 vluchtelingen in kampen in Zuid-Soedan kijken de kat nog uit de boom. GPD ibelle Deze week slechts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5