Vleessector baalt van gestunt CDA-nota integratie oogst kritiek van andere fracties PZC Twentse primeur zondagskrant kent hindernissen 3 Begrotingstekort mag oplopen van Nederlanders \lbert Heijn kondigt nieuwe slag in prijzenoorlog aan Sterke groei van thuiswerk Bezuinigen onnodig in plan GroenLinks Beroofde man belandt in sloot Verkrachting in Roosendaal Top Leger des Heils karig beloond Ruzie patiëntenstichting en AZM Schadevergoeding gifdrama Haïti 8 maart 1954 maandag 8 maart 2004 HILVERSUM - Bijna 60 pro cent van de Nederlanders vindt dat het begrotingstekort dit jaar mag oplopen tot meer dan 3procent. Dat blijkt uit een on- demck van RTL Nieuws. Op de vraag wat het kabinet moet doen als de begroting toch onder de 3 procent moet blijven, vindt 42 procent van de ondervraagden dat er extra bezuinigingen moeten komen. Bijna eenderde antwoordde dat belastingen en premies omhoog kunnen. Het kabinet moet niet verder bezuinigen op de gezond heidszorg en de sociale zeker heid, blijkt verder uit de enquê te. Bijna driekwart geeft aan dat er niet gekort mag worden op sociale zekerheid. 72 pro cent zegt dat over de gezond heidssector. Onderwijs en vei ligheid moeten ook buiten de bezuinigingen blijven. Slechts 16 procent vindt dat het kabi net moet afzien van investerin gen in onderwijs en veiligheid om het tekort onder de 3 pro cent te houden. ANP yannnze redactie economie ZOETERMEER - De Nederland se vleessector is somber nu de prijzenslag in de supermarkten zich lijkt uit te breiden tot vlees. „Ik maak mij vooral zorgen over Se varkenshouderij", zei voorzit ter J. Ramekers van het Product schap Vee, Vlees en Eieren (PVE) gisteren. Supermarkten halen vooral var- AMSTERDAM - Het aantal thuiswerkers groeit dit jaar in veel bedrijfstakken aanzienlijk, voorspelt onderzoeksbureau E&ï. Vooral in het midden- en kleinbedrijf is de groei hoog. Tweederde van de werknemers bij bedrijven met minder dan twintig personeelsleden werkt nu al (gedeeltelijk) vanuit huis. Bij ondernemingen boven de honderd werknemers is dat aan tal opgelopen tot één op de drie, bij bedrijven met meer dan hon derd werknemers ligt dit aan deel op 35 procent. Volgens Ja cob Verschuur van E&Y komt de echte doorbraak dit jaar. Op merkelijk is dat 41 procent van de ondervraagde directeuren en managers deels vanuit huis werkt. In de dienstverlening is dat 5* procent. Zon 28 procent van de zeshonderd ondervraag den verwacht dat het aantal thuiswerkers sterk zal toene men. Vooral grote bedrijven zijn daarvan overtuigd. GPD DEN HAAG - GroenLinks heeft fen plan om de dreigende extra miljardenbezuinigingen te voor komen. Begrotingsspecialist Vendrik stelt voor dat de drie miljard die Nederland jaarlijks netto be taalt aan Europa, niet mee te tel lenals uitgavenpost op de natio nale begroting. Dan zou het be grotingstekort in 2004, die door de bovengrens van 3 procent schiet, daaronder komen te lig gen Vendrik gaat zijn voorstel lanceren in de Kamer. Hij vindt dat Nederland nu 'dubbel ge straft' wordt in Europa, omdat het nettobetaler is en omdat het van Europa extra moet bezuini gen Zijn argument daarbij is dat die 3 miljard van Nederland in de Europese economie terecht komt en goed is voor de euro. Door het saldo van Europese be talingen en ontvangsten aan sub sidies buiten de begrotingsbere keningen te houden wordt dan cok 'recht gemaakt wat krom is', aldus Vendrik. ANP kensvlees uit eigen land. Rund vlees komt ook uit andere re gio's. Albert Heijn verlaagt van daag 65 vleesproducten structu reel in prijs. Cl000 heeft al aan gekondigd te volgen. Hoewel AH zaterdag heeft ge zegd dat het de prijsverlagingen met afwentelt op de groothan del, is de PVE-voorzitter daar niet zo zeker van. „De toeleverancier moet op de een of andere manier toch beta len en dus ook de boer", meent Ramekers. En dat terwijl vol gens hem de varkensprijs al twee jaar op een laag peil staat. Hij zegt nog geen concrete signa len te hebben ontvangen uit de branche dat supermarkten lage re prijzen willen afdwingen. Dat de vleessector een vuist maakt tegenover de supermarkt branche is voor Ramekers geen optie. „Dan heb ik meteen de Ne derlandse Mededingingsautori teit tegenover mij. Het is ge woon het vrije spel van mark ten", verzucht hij. Volgens supermarktdeskundig- de G. Rutte is AH de eerste su permarktonderneming die zich aan vlees waagt. Volgens een woordvoerster werkte AH al veel met tijdelijke aanbiedin gen, maar 'die werden niet al tijd herkend door de consu ment'. Rutte denkt dat vooral Cl000 de klappen krijgt. „Die winkel richt zich vooral op ge zinnen met kleine kinderen en die heeft AH niet." Een woordvoerder van Schuite- ma, waarvan C1000 een dochter is, erkent dat vlees voor deze ke ten een van de belangrijkste pro ducten is. „Wij zijn daarin de goedkoopste en blijven dat." Vandaag kijkt Cl000 welke vleesproducten AH verlaagt om daarna actie te ondernemen. „Wij laten ons niet het kaas van het brood eten." Veel werk Volgens Rutte haalt een super markt 12 tot 13 procent van zijn omzet uit vlees. De marges be dragen volgens hem 40 tot 50 procent. „Maar er zit veel werk in en veel moet worden wegge gooid." Eerder zette AH het mes in de melkprijs Daardoor na men de omzetten flink toe, weet Rutte, al kostte het Ahold geld. „Daar zijn ze diep mee gegaan." AH begon in oktober met de prij zenslag. Het bedrijf vond dat het te duur was geworden en wil de marktaandeel terugwinnen. Andere ketens volgden de prijs verlagingen. „AH is inmiddels weer de duurste", stelt Rutte. „Maar het prijsverschil is wel minder geworden." ANP Een drukker controleert de kleuren. In de drukkerij in Enschede werd in de nacht van zaterdag op zondag de eerste zondagseditie van het dagblad Twentsche Courant Tuhan- tia gedrukt. foto Eric Brinkhorst/ANP door Berrit de Lange ENSCHEDE - Het was zater dagnacht even spannend of de eerste zondagseditie van de Twentsche Courant Tubantia probleemloos van de persen zou rollen. Door een technische sto ring liep de productie twee uur vertraging op. Nadat in de vroege ochtend gis teren in het bijzijn van redacteu ren, opmakers en drukkere de eerste regionale zondagskrant van Nederland van de band was komen rollen, kon de champag ne toch worden ontkurkt. Om de krant na het oponthoud toch op tijd bij de 130.000 abon nees van de Twentse regionale krant te krijgen werden extra bezorgauto's ingezet. Op de cover van de zondags krant, een uitgave op tabloidfor maat, prijkte onder de kop 'Ein delijk in de armen van K3' een bijna paginagrote foto van het vrouwelijke Belgische poptrio dat het afgelopen weekeinde in Enschede twee volledig uitver kochte concerten verzorgde. Ver der werden de 32 pagina's ge vuld met verslagen van sport wedstrijden op zaterdag, korte berichten zoals de uitslag van Idols en vooral regionaal nieuws. Hoofdredacteur André Vis: „Op het gebied van binnen- en bui tenlands nieuws was het de stil ste zaterdag sinds maanden. Ge lukkig is onze zondagskrant er niet afhankelijk van of er ergens een bom ontploft. De nadruk ligt minder op hard nieuws. De krant heeft een magazineach tige uitstraling, met veel lifesty- le-rubneken, achtergrondartike len en praktische informatie." De eerste reacties die in de loop van gisteren op de redactie in Enschede binnenkwamen waren positief, aldus Vis. Daling Met de zondagseditie hoopt de Twentsche Courant Tubantia een antwoord te hebben gevon den op de daling van het aantal abonnees. Het Twentse dagblad verliest veel lezers in de grote ?!ctGff4De' WE&K MOET /K J?lt ANDEPE WÉTHOOPfcK. J «N TB PAKKEH GA PAN AlóJfffl^ElT Wt£A door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De CDA-nota over integratie bevat weinig nieuws, zo oordelen PvdA en 1)66. Het voorstel om jongeren die zonder di ploma van school gaan een lagere uitkering te geven klinkt wel stoer, aldus deze Twee de-Kamerfracties. maar is in feite weinig nieuws. GroenLinks heeft wel harde kritiek en noemt de CDA-plannen 'volstrekt ab surd'. Het CDA presenteert vandaag de nota Ne derland Integratieland. Daarin formuleert een werkgroep onder leiding van de Rotter damse wethouder Sjaak van der Tak hoe het CDA de integratieproblemen wil aan pakken. Van der Tak meldde zaterdag al in deze krant dat het CDA schoolverlaters op hun uitkering wil korten als ze geen baan kunnen krijgen omdat ze geen diploma heb ben. GroenLinks-fractievoorzitter Halsema noemt dit een 'valse maatregel', die niet kan in tijden van stijgende werkloosheid. „Je kunt jongeren die er niet in slagen een diplo ma te halen niet straffen door ze te korten op de uitkering. Zo houd je ze gevangen in armoede." Volgens de PvdA is er echter wei nig nieuws onder de zon. „Het is nu al zo dat je alles moet doen om aan een baan te komen. Wie niet meewerkt aan om- en bij scholing kan een lagere uitkering krijgen. Dat is al staand beleid", zegt Tweede-Ka merlid Dijsselbloem. D66-leider Dittrich spreekt van een defensieve maatregel. „Het klinkt ferm, maar het is de vraag of een leer ling die ongemotiveerd in de klas zit toch maar besluit op school te blijven vanwege het feit dat hij later misschien geen uitke ring krijgt." D66 ziet meer in het aanpassen van de vmbo-opleiding. Sparen Ook het voorstel van de werkgroep-Van der Tak om migranten sociale rechten te laten 'sparen', zodat ze pas na een aantal jaren recht hebben op een volledige uitkenng kan GRONINGEN - Een 22-jarige man uit Marum is zaterdag avond na het pinnen in zijn woonplaats van zijn geld en kleren beroofd, mishandeld en korte tijd ontvoerd. Drie overvallers hielden hem een halfuur vast in een auto. De drie sloegen de man en rukten zijn kleding van het lijf. Na de gewelddadige beroving en de onvrijwillige autorit werkten de drie het slachtoffer in Haren, tientallen kilo meters verderop, uit de auto De man belandde daarbij in een sloot, zei de politie in Groningen gisteren. ANP ROOSENDAAL - De politie van Roosendaal is op zoek naar de daders van de verkrachting van een 37-jarige vrouw uit de gemeente Halderberge. Het slachtoffer werd zaterdagochtend verkracht in Roosendaal. Een onbekende man stapte rond vier uur bij de vrouw in de auto toen zij stond te wachten voor een verkeerslicht. De man dwong haar met een wapen enkele honderden me ters door te rijden, waar twee handlangers hen opwach ten. Deze trokken de vrouw uit de auto waarna de andere man de auto verliet en de vrouw verkrachtte. ANP AMSTERDAM - De directeur van het Leger des Heils krijgt een jaarsalaris van 26.000 euro Dit bedrag staat in schril contrast met het inkomen van de directeur van de Hartstichting, want die ontvangt 170.000 euro. De cijfers zijn van de Volkskrant, die onderzoek deed naar de finan ciën van de 21 grootste charitatieve doelen in Nederland. Volgens de krant blijkt uit het onderzoek dat niet-kerke- lijke goede doelen hun directies het best betalen Vooral bij de gezondheidsfondsen is het loon nant. ANP MAASTRICHT - Geen enkel ander Nederlands zieken huis kent zoveel arbeidsconflicten en rechtszaken als het Academisch Ziekenhuis in Maastricht (AZM). Grote som men geld worden verkwanseld aan prestigieuze conflic ten, gouden handdrukken en inrichting van directieka mers Dat verklaarde P. Schoenmakers, bestuurslid van de Stichting Nederlandse Hartpatiënten (SNH) zaterdag in Maastricht. Schoenmakers zei dit tijdens de presentatie van het boek 'Hartverscheurend' van de Nederlandse hartchirurg Olaf Penn. Het AZM wil niet reageren. ANP DEN HAAG - Nederland komt over de brug met een be drag van een half miljoen euro voor de families van zeker zestig kinderen op Haïti die in 1996 stierven aan door een Nederlands bedrijf geleverde vervuilde glycerine. Het gaat om een gebaar van Buitenlandse Zaken, stelde zater dag een woordvoerster van het ministerie. De nabestaanden maar ook kinderen die het drama over leefden, krijgen twee jaar lang een bedrag van 200 euro per maand overgemaakt via het VN-kinderfonds Unicef op Haïti. ANP WINST - Het Nederlands voet balelftal heeft de Engelse na tionale ploeg met 1-0 versla gen. Het doelpunt werd kort voor het einde van de wed strijd gemaakt door Bennaars. PROPAGANDA De Ameri kaanse minister Foster Dulles van Buitenlandse Zaken wil dat de staten in Noord- en Zuid-Amerïka een dam opwer pen tegen het binnendringen van communistische propagan da. Eenieder die communisti sche ideeën verspreidt, zou ver plicht moeten worden zijn identiteit, zijn werk en zijn fi nanciën bekend te maken OPA KIP - Opa Kip, de oudste inwoner van Zeeland, viert de ze week zijn 103-de verjaar dag. Vorig jaar moest hij zijn verjaardag als evacué in Dor drecht doorbrengen, maar in middels is hij teruggekeerd naar zijn dorp Dreischor AUTO'S - Op 1 januari 1954 telde Nederland 1 auto per 55 inwoners. Dat aantal blijft stij gen, zeker nu enkele bedrijven naar voorbeeld van de Verenig de Staten een systeem hebben waarbij de klant een auto kan kopen op afbetaling. Daarvoor zijn» al diverse financierings maatschappijen opgericht. steden en jonge gezinnen zeggen hun abonnement vaak op we gens tijdgebrek. De zondagskrant wordt de eer ste acht weken gratis bij de abonnees bezorgd. Daarna kun nen zij kiezen uit drie abonne mentsvormen- zes nummers (maandag tot en met zaterdag), zeven nummers (maandag tot en met zondag) of uitsluitend een weekendabonnement. Ook andere dagbladen komen binnenkort met nieuwe initiatie ven om de oplagedalingen te stoppen en meer jongeren voor de krant te winnen. GPD geen genade vinden in de ogen van Groen Links. Van der Tak wil migranten die net in Nederland zijn, recht geven op eenderde van de standaarduitkering en dat via twee derde (na zes jaar) opbouwen tot een volledi ge uitkering in tien jaar. „Volstrekt ab surd". volgens Halsema. „Het CDA heeft geen idee hoe hoog de uitkeringen zijn. Je kunt niet leven van eenderde uitkering Zo creëer je geen zelfstandigheid." De WD stelde onlangs in haar eigen integratienota al voor om nieuwkomers tien jaar lang uit te sluiten van sociale zekerheid. Dat gaat PvdA en D66 te ver. De fracties zien echter wel wat in de CDA-plannen. „De PvdA denkt in dezelfde richting. Mensen moeten een paar jaar premies betalen voor zij recht hebben op een volledige uitkering", zegt PvdA-kamerlid Dijsselbloem. Volgens D66'er Dittrich kan de verzorgingsstaat zo als die nu bestaat niet in stand blijven. „Het kan niet zo zijn dat iemand in de toekomst volledig recht heeft op sociale zekerheid als hij hier nog maar net is." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactle@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E mail redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail- redtern pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56.60 per jaar: £217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag l m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV I* oen onderdeel van het Wegener concorn. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgonomon in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementenadministratie en om u tu (laten) informeron over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wagoner of door ons zorgvuldig geselectcur de derdon. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. le zersservice. Postbus 31 -M60 AA Goes Behoort tot-i-WeGeNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3