Werk in tunnel veel eerder af Othene-Zuid wekt hoge verwachtingen 7 S| Ezels doen een stoelendans Schouws college kan motie wantrouwen tegemoet zien Weg van Hoek tegen Koudepolderstraat als parallelweg N61 \anpassing oostbuis Van Havenfeesten tot Havendagen Automobilist bedreigt meisje met vuurwapen Oude Vaart beste op schoolschaaktoernooi zeeuwse almanak Nobelgate 4 Lis :hte ZEEUWS VLAANDEREN maandag 8 maart 2004 Iftnnr Jan Jansen TERNELZEN - De oostbuis van de Westerscheldetunncl is weer «at veiliger. Dat is het resultaat tan de finishing touch die aan nemer KMW afgelopen week end verrichtte. Het karwei verliep vlotter dan gepland. Gisteravond werd de - vrijdagavond afgesloten - oost- buis alweer opengesteld voor het verkeer. Aanvankelijk zou !he'. werk tot maandagochtend vroeg duren. Tijdens de werkzaamheden werd al het verkeer door de 'westbuis geleid en die kon dat makkelijk aan. In winterse weekends rijden er per dag enke le duizenden auto's minder door !ce tunnel dan op doordeweekse cagen. Verkeersproblemen de den zich dan ook niet voor. Oplevering De operatie hield voornamelijk verband met de oplevering die enkele onvolkomenheden het licht had gebracht. Zo paste de aannemer de verlich tingbij de ventilatoren aan, ver beterde hij de ophanging van nans: roos (5 ckl ersr mii." schei urga er.r: :ich Bil er A deel' ïuutv jiSlc c> e ttö sche3 m toe ing M ele laarn maai deci ding b na: se well s 0-1: Res iloeg« desci se B" indeJ Back Brabïc de rai ebetf rusts weid luidsprekers en werden schake lingen van het elektronisch sys teem doorgelicht. Vrijdagavond benutte de brand weer van Terneuzen de gelegen heid om een aantal aspecten van de gebruiksvergunning voor de tunnel te testen. Het tunnelbe- dnjf doorstond die toets. In het weekend van 26 tot 29 maart staan ongeveer dezelfde werkzaamheden op het program ma voor de westbuis. Al het ver keer wordt dan door de oostbuis geleid. Een opvallend extra karweitje in dat weekend is het aanbren gen van een zonnescherm bij de zuidelijke uitgang. De ervaring van een jaar tunne len heeft geleerd dat automobi listen die bij Terneuzen de tun nel uitrijden getroffen worden door een lichtklap: Ze rijden om hoog de zon tegemoet. Om de overgang van de donkere tunnelbuis naar het felle buiten licht te verzachten, komen er bij deze uitrit vijf stalen portalen waaraan lichtroosters worden bevestigd. Het zonnescherm is een extraatje; het zat niet in de oorspronkelijke planning. pagina 11vanzelfsprekend door Jan Jansen TERNEUZEN - De vlag dekt de lading niet meer. Daarom promoveren de Terneuzense Havenfeesten dit jaar tot Ha vendagen. De organisatie wil ermee uitdrukken dat het eve nement meer dan een lolletje is. „De laatste jaren ontwikkel den de havenfeesten zich ook tot een echt platform voor be langenbehartiging," legt vi- ce-voorztter Pierre Eijsackers uit. Hij doelt dan onder meer op het inmiddels traditionele havensymposium op de ope ningsdag en op de uitverkie zing van de havenman of -vrouw van het jaar. Bovendien wil de Stichting Ha vendagen Terneuzen - een nieuwe naam - verder kijken dan de eigen gemeente. Heel de Kanaalzone Terneu- zen-Gent moet bij het evene ment ook in beeld komen. Verder is in overleg met de Port Promotion Council Zee land besloten om de tweejaar lijkse havendag in Vlissingen vanaf 2005 te laten samenval len met de manifestatie in Ter neuzen. „De beide Zeeuwse zeehavens zullen zich dan op een samen hangende manier aan de bui tenwereld presenteren", no teert Eijsackers. Het is allemaal niet in de laat ste plaats te danken aan de komst van de Westerschelde- tunnel, merkt Temeuzens bur gemeester Jan Lonink op in een aan de Havendagen ge wijd glossy magazine. Uitwisseling „Dankzij de tunnel is een opti male uitwisseling van mensen en middelen mogelijk", schrijft Lonink Hij bepleit een sterker nautisch karakter van de Havendagen, 'met meer diepgang door bijvoorbeeld meer havengebonden bedrij ven actief te laten deelnemen'. Dat alles samen met Vlissin gen opgewaardeerd naar een Zeeuwse schaal. „Gezamenlij ke Havendagen van Terneuzen en Vlissingen, geen fusie, maar wel dichter bij elkaar, admi raal De Ruyter en Vliegende Hollander Van der Decken op één schip op naar de toe komst." De Havendagen vinden dit jaar plaats van 25 tot en met 27 juni. Na de opening, het symposium en de bekendma king van de havenman of -vrouw, staan de gebruikelijke onderdelen op het program ma: demonstraties, een vloot- show, roeiwedstrijden, rond vaarten, helikopterrondvluch ten, een havenmarkt en muzi kaal entertainment. Meisje (14) mishandeld TERNEUZEN - Op de Akker- radenlaan in haar woonplaats is vrijdagmiddag een veertienja rig meisje uit Terneuzen gesla gen door een groepje leeftijdsge noten. Ze werd diverse malen op het hoofd geslagen. Het meisje kende enkele van haar belagers van gezicht. De aanleiding tot de mishandeling smet duidelijk. Retranchement weer samen voor jaarlijks dorpsfeest RETRANCHEMENT - Liedjes als Het Zeeuws - Vlaams Volks lied, de Zilvervloot en In een blauw geruiten kiel werden za terdag in het dorpshuis d'Ouwe Schoolc te Retranchement uit volle borst meegezongen. De dorpsgemeenschap kwam bij el kaar voor de jaarlijkse feest avond. De traditie dat een enthousiaste groep inwoners het andere deel van de bevolking vermaakt is nog steeds levend. Het dorps huis zat weer bomvol voor de ze ventiende uitgave. Zelfs de vier wethouders van Sluis waren allen present. de klok van zessen begon het festijn in de sportzaal met de gevulde erwtensoep bereid door meester - kok Frans Schol ven. Hij had er voor gezorgd dat niemand iets te kort kwam. Al vanaf woensdag was hij in de weerom alles tijdig klaar te kirij- gen. Twee grote ketels met elk vijftig liter soep werden bijna compleet leeg gelepeld. Het toet je in de vorm van paptaarten entbrak ook nu weer niet. Aan bet eind van de culinaire bijeen komst verzorgde het Truze- ments mannenkoor een optre den onder leiding van Rieneke |Roelse. ;Na de maaltijd liep de zaal com pleet vol voor de optredens. Het was passen en meten om ieder- wn een plaatsje te kunnen ge- |ven. Tijdens het openingswoord jvan dorpsraadvoorzitter Jurriën Kruidhof werden Piet en Sarie Risseeuw in het zonnetje gezet. »ele jaren traden ze op als ko misch duo Kobus en Katrina en stelden de wantoestanden uit de streek aan de kaak. Piet was te- •ens zeven jaar voorzitter van dorpsraad. Voor hun jaren- knge inzet, kregen ze een inge lote foto aangeboden, •'iet programma stond deze keer 'n "et token van het vierhon- «^erd jarig bestaan van het dorp en 'weetal oude wagenspelen Waren voor de gelegenheid opge- "st en in het dialect uitgevoerd er leiding van Peter de Ko ggen Jo van Cuyck. Het muzi- Sedeelte werd verzorgd Q«>r de groep "Aje moa leute het mannenkoor en een mu- f! groep onder leiding van vereouteren. Een mime- jjPel maakte de avond compleet. j°t in de kleine uurtjes werd er arna nog gefeest en gedanst P muziek van Rob de Vrieze. Ezels doen een stoelendans op de jaarmarkt in Sint Jansteen. door Edy de Witte SINT JANSTEEN - De jaarmarkt in Sint Jansteen trok zaterdag de veemarkt flink wat toeschouwers. Voor de keuring was- ren ruim 140 paarden aangemeld. Dit was meer dan het dubbele ten opzichte van vorige editie. Het jaarmarktcomité stelt alles in het werk om dit 120 jaar oude dorpsgebeu- ren in ere te houden. Het handjeklap waarmee in het verleden dieren van eige naar wisselden is verleden tijd, maar met een gevarieerd omlijstings programma voor jong en oud is de jaarmarkt een waar dorpsfeest geworden. Het regenach tige weerhield het publiek er niet van om te komen. De paarden werden in de keuringsring aan de Hoofdstraat door twee erkende keurmeesters onder de loep genomen. In veertig kraampjes kwamen plaatselijke middenstanders en ambulante hande laars met koopjes naar buiten. Verenigin gen uit het dorp sprokkelden met ludieke activiteiten wat geld bij elkaar. Met oude ambachten en oude tractoren kreeg het festijn een vleugje nostalgie. Het moder ne tintje werd gepresenteerd door de nieuwste machines van landbouw mecha nisatie bedrijven. Ook de jeugd kwam aan haar trekken De allerjongste kinde ren vermaakten zich met een draaimolen en het springkussen. Op het Martje van Wardje stalde de vereniging De Ezel vriend ruim twintig ezels. Deze dieren toonden zich erg kindvriendelijk en so ciaal. De jeugd stond in de rij om te wan delen en te knuffelen of een ritje te ma ken op een ezel Een stoelendans en de na gedane arbeid was er een ezellunch foto Wim Kooyman met een gedekte tafel vol brood, fruit en groenten. Algemeen kampioen werd Piessens uit Hei kant met een Shire. Overzicht kampioenen: Shetlanders: Janssens StekeneWelsh: G. Kuse (Nieuwkerken);Dartmoor: Janssens (Stekene), New Forest: K.d'Eer (Tielrode), Bolonais: v.d Waard (St Jansteen); Boeren paarden. Weemaes (St.Jansteen): Friezen Dorlas (Kapellebrug): Tuiger: Van Duyse (Stekene), Tinker: Van de Meer (St.Jan- steen); Rijpaarden Van Duyse (Stekene); NRPS Vergouwen (Kapellebrug); llaginger Keijzer (Kapellebrug); Arabier De Bmyn (Graauw); Apaloosa Van de Meer (St.Jan- steen). door Jan Jansen TERNEUZEN - De nieuwe wijk Othene-Zuid is volgens burge meester Jan Lonink niet alleen een aanwinst voor Terneuzen, maar voor de hele regio. Hij zei dat zaterdag bij de verwelko ming van de eerste bewoners van de wijk. „Zo'n mooie woonomgeving heeft betekenis voor heel Zeeuws-Vlaanderen, zelfs voor de rest van Zeeland. Het is een ambitieniveau waarmee je voor TERNEUZEN - In haar woon plaats is vrijdagmiddag een 14-jarig meisje uit Terneuzen door een automobilist bedreigd met een op een vuurwapen gelij kend voorwerp. Het meisje stond rond vier uur op de stoep in de Zeldenrust- laan te praten met een vriend toen er een personenauto kwam aanrijden. In het voorbijrijden werd ze aan geroepen en richtte de bestuur der een op een vuurwapen gelij kend voorwerp op haar. In de au to zaten vier inzittenden. de dag kunt komen", aldus Lo nink. Cijfers en feiten lijken zijn woor den te onderstrepen. Begrensd door de Otheense Kreek, de Reu- zenhoeksedijk en Othene-Noord (waarmee Terneuzens 'sprong over de kreek' begon) meet Othe ne-Zuid maar liefst 108 hectare bouwgrond. In de komende tien jaar moeten er ongeveer 1220 woningen ver rijzen, in alle maten en soorten. De grootste en duurste komen in de Rietlanden, pal aan de kreek. Ondanks de prijzen is dit aparte wijkje aardig in trek, de eerste bewoners hebben er de vlag al uitgestoken. In overig Othene-Zuid, oostelijk van de opvallend brede, door gaande Laan van Othene, waakt Projectonwikkeling Zeeland over het ruimtelijk karakter van de wijk. Maar iets meer dan de helft van de beschikbare opper- vlaktewordt er bebouwd. De rest gaat op aan groen en vooral ook veel water. Grondprijs Dat duwt de grondprijs om hoog, erkent Jan Sips van Po- jectontwikkeling Zeeland, 'maar de mensen krijgen er een geweldige woonomgeving voor terug'. Ook afwisseling in bebou wing moet daarvoor zorgen. Het aanbod varieert van betrekke lijk gewone rijtjeshuizen tot de van Vinex-locaties bekende, gro te blokkendozen en villa's met de retro-look van de jaren der tig. Lonink heeft er hoge verwach tingen van: „Terwijl Terneuzen de laatste jaren toch niet echt groeit, lijkt deze wijk mensen uit de hele regio te trekken. Ge lukkig maar. Er er een extra in spanning nodig om het inwoner tal op peil te houden." In dat op zicht toonde hij zich bezorgd over de ontwikkeling van het winkelbestand „Dat is niet Ter neuzens sterkste kant." De burgemeester was zaterdag naar de drukbezochte open dag van de projectontwikkelaar ge komen om de eerste zes bewo ners van Othene-Zuid welkom te heten. Ze kregen van hem een symbolische spa en een tuin- boek. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ChristenUnie (CU) dient vanavond een motie van wantrouwen in tegen burge meester en wethouders van Schouwen-Duiveland. De motie is mede ondertekend door Leef baar Schouwen-Duiveland, GroenLinks en de Lijst Raats. Daarnaast gaan er ook binnen de coalitie stemmen op voor steun aan het initiatief van de CU, waarmee er een meerder heid zou ontstaan die aandringt op het vertrek van het college. De afgelopen dagen is er druk overleg geweest tussen de ver schillende raadsfracties over het politieke lot van het college. Diverse partijen voelen zich on der druk gezet door de collectie ve verantwoording die B en W hebben verkozen in de kwestie rond de archeologische opgra vingen bij de Nobelpoort. Eigenlijk zouden ze wrillen vol staan met het ontslag van één of twee wethouders; alle vingers wijzen in ieder geval naar G. van de Velde-de Wilde (WD), maar die keuze lijkt ge zien de afspraak binnen het col lege niet voor de hand te liggen. Blijkt die afspraak inderdaad keihard, dan gaat ook de SGP mee met de motie, aldus fractie voorzitter G. Houtekamer, en sluit de oppositie met negen stemmen de rijen. „Want dat er iets moet gebeuren, dat staat buiten kijf. Denk eens aan dat deel van het ambtelijk personeel dat nog wél is gemotiveerd. Denk eens aan je verhouding met de burgers. Het college is aangeschoten wild en niet zo zui nig ook!" Meerderheid In die verhouding zijn er van avond nog minimaal drie stem men nodig om een meerderheid te vormen. Ook bij Alert!. WD, CDA en PvdA, overheerst de me ning dat er in ieder geval ie mand van het college moet boe ten. Fractievoorzitter J. Koopman van Alert! laat er geen misver stand over bestaan dat, wat hem betreft, zonodig het voltallige college er aan moet geloven. Daarmee zou de meerderheid voor de motie een feit zijn. „Als je het rapport leest, is het heel helder dat er twee hoofdschuldi gen zijn: de wethouders Van de Velde en Geluk. Maar het colle ge heeft er voor gekozen als blok te opereren in deze kwes tie, het zij zo!" Het CDA laat het politieke lot van het college afhangen van de beantwoording in het debat van avond. Fractievoorzitter R van der Wekken geeft evenwel aan 'er een hard hoofd in te hebben' daaruit alsnog voldoende bevre diging te kunnen putten. Het CDA legt in ieder geval de hoofd-verantwoordelijkheid in eerste instantie bij Van de Vel de. Pas daarna - en ook in die volgorde, aldus Van der Wekken - hebben J. van Felius (Alert!fi nanciën) en de eigen wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimte en milieu) schuld aan het oplopen van het financiële tekort voor de archeologische opgravingen. Scheuren Dat de WD de nummers één en drie op die lijst omdraaien, en Alert! op haar beurt Van Felius uit de wind probeert te houden, is geen verrassing. Het tekent evenwel de scheuren in de coali tie rond deze affaire. A. Verseput: „Je kunt ook con cluderen dat onze wethouder als klokkeluider heeft gefungeerd. Wanneer zij de boel niet had aangekaart, hadden we er nu misschien nog niks van gewe ten. Lezende het rapport kan ik me dan ook heel goed vinden in die collectieve verantwoordelijk heid. Dit heeft gewoon door alle portefeuilles heen gelopen." door Eugène Verstraeten HOEK - De Koudepolderstraat in Hoek mag niet worden ge bruikt als parallelweg van de rijksweg N61. De Vereniging Weg van Hoek stelt dat in een brief aan Gedeputeerde Staten. In de brief spreekt de vereni ging haar bezorgdheid uit over de naderende besluitvorming rond de aanpassingen van de rijksweg De vereniging zegt be grepen te hebben dat in het tra- cébesluit de Koudepolderstraat toch als parallelweg gebruikt zal gaan worden. Tijdens overleg in 2001 is echter door de toenmalige gedeputeer de en de wethouder van Terneu zen toegezegd dat bij de recon structie van de N61 de Koude polderstraat in Hoek niet zal gaan dienen als parallelweg. Dat is ook opgenomen in het Re giostandpunt Het gebruik van de Koudepol derstraat als parallelweg is voor de vereniging Weg van Hoek om verschillende redenen onaan vaardbaar. Ten eerste wordt volgens de ver eniging de veiligheid niet ge waarborgd. omdat verschillende soorten verkeersdeelnemers, zo als landbouwverkeer en voetgan gers, met elkaar vermengd wor den. Verder vreest Weg van Hoek trilling- en geluidsover last en een toename van het be stemmingsverkeer. De vereniging vraagt de provin cie eveneens het standpunt in te nemen dat de Koudepolder straat geen parallelweg wordt. TERNEUZEN - Het eerste team van Oude Vaart veroverde op overtuigende wijze het kam pioenschap voor basisscholen van Terneuzen. Dat team, bestaande uit Quin- ten Ducarmon, Luuc van der Zee. Jelle Blondeel en Robin Antheunis, finishte met vier wedstrijdpunten voorsprong op naaste achtervolger De Stelle 2. Ook in bordpunten domineerde De Oude Vaart 1 deze titelstrijd met een score van 27. De eerste vier teams uit deze titelstrijd ne men zaterdag 13 maart deel aan het kampioenschap van Zeeland voor basisscholen in Terneuzen. Eindstand kampioenschap Terneu zen (deelname 23 teams): 1. De Oude Vaart 1 14-27, 2 De Stelle 2 10-19. 3. De Oude Vaart 2 10-17. 4. Reuzenhoek 1 10-17. 5 Op de Hoogte 1 9-19. ti. De Oude Vaart 3 7. De Stelle 1 s-14tt. 8. De Stelle 3 8- 12b, 9. Reuzenhoek 2 7-15Vt, 10. De Meerpaal 2 7-15'» De bouwplannen voor Othene-Zuid liggen ter inzage. Het gaat er vanavond om spannen in de gemeenteraad van Schoutven-Duiveland. Aan de orde komt Nobelgate. Je geeft als raad toestemming om 50 mille te spenderen aan archeologisch onderzoek en een paar maanden later blijkt die hele schatgraverij vele ton nen te hebben gekost. 'Wie een kuil graaft voor een ander, is een werknemer', va rieerde een sociaal-bewuste foto Wim Kooyman caberetier ooit eens op het be kende spreekwoord. Wij weten er ook wel een paar. Wal de nijvere spitters betreft: wie een kuil graaft voor een ander valt met zijn neus in de roomboter. En burgemeester en wethou ders mogen dit op een tegeltje voor op het collegiale toilet la ten drukken: wie een kuil laat graven door een ander, valt er zelf in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31