Positie Schouws bestuur wankelt Van Overloop gaat na veertien jaar op rust 7 T ennis vereniging Kapelle tegen bouw van kinderopvang Werk in oostbuis tunnel snel geklaard Oppositie komt met motie van wantrouwen tegen voltallig college Gewonden bij aanrijding Nieuw ambacht op de Hollandsche Hoeve Wietkwekerij opgerold in Goes-Noord Haaientand v.oor bewonersgroep uit Oudelande zeeuwse almanak Nobelgate BEVELANDEN-THOLEN maandag 8 maart 2004 Marcel Modde |e. 2IERIKZEE - De ChristenUme (CU) d'ent vanavond een motie tr* van wantrouwen in tegen burge- meester en wethouders van Schouwen-Duiveland. De motie is mede ondertekend door Leef- H baar Schouwen-Duiveland. GroenLinks en de Lijst Raats. paarnaast gaan er ook binnen de coalitie stemmen op voor - steun aan het initiatief van de cc, waarmee er een meerder- heid zou ontstaan die aandringt 0p het vertrek van het college. De afgelopen dagen is er druk overleg geweest tussen de ver schillende raadsfracties over het politieke lot van het college. Diverse partijen voelen zich on derdruk gezet door de collectie ve verantwoording die B en W hebben verkozen in de kwestie rond de archeologische opgra vingen bij de Nobelpoort. Eigenlijk zouden ze willen vol staan met het ontslag van één of twee wethouders; alle vingers wijzen in ieder geval naar G. van de Velde-de Wilde |WD). maar die keuze lijkt ge zien de afspraak binnen het col lege niet voor de hand te liggen. Bhjkt die afspraak inderdaad keihard, dan gaat ook de SGP mee met de motie, aldus fractie voorzitter G. Houtekamer, en sluit de oppositie met negen stemmen de rijen. „Want dat er iets moet gebeuren, dat staat buiten kijf. Denk eens aan dat deel van het ambtelijk personeel dat nog wél is gemotiveerd. Denk eens aan je verhouding met de burgers Het college is aangeschoten wild en niet zo zui nig ook!" Meerderheid ln die verhouding zijn er van avond nog minimaal drie stem men nodig om een meerderheid tevormen. Ook bij Alert!, WD, CDA en PvdA, overheerst de me ning dat er in ieder geval ie- KAPELLE - Bij een aanrijding lussen twee personenauto's zijn gistermiddag twee vrouwen ge- Hond geraakt. Op de Viaductweg in Kapelle reed rond drie uur een 43-jarige automobiliste uit Kapelle uit de nchting van Kapelle. Toen zij ceAbbekindersezandweg in wil de njden, stopte ze. Een 23-jari- ?e automobiliste uit de gemeen te Kapelle achter haar, zag dit te laat. De 43-jarige vrouw verd met een hersenschudding en nekklachten overgebracht naar het ziekenhuis. De 23-jari ge vrouw hield nek- en rugletsel over aan het ongeluk. mand van het college moet boe ten. Fractievoorzitter J. Koopman van Alert! laat er geen misver stand over bestaan dat, wat hem betreft, zonodig het voltallige college er aan moet geloven. Daarmee zou de meerderheid voor de motie een feit zijn „Als je het rapport leest, is het heel helder dat er twee hoofdschuldi gen zijn: de wethouders Van de Velde en Geluk. Maar het colle ge heeft er voor gekozen als blok te opereren in deze kwes tie. het zij zo! Ik heb nog steeds de hoop dat ze voor aanvang van de raadsvergadering toch besluiten de eer aan zichzelf te houden. Dat zou een elegante op lossing zijn." Het CDA laat het politieke lot van het college afhangen van de beantwoording in het debat van avond. Fractievoorzitter R. van der Wekken geeft evenwel aan 'er een hard hoofd in te hebben' daaruit alsnog voldoende bevre diging te kunnen putten. „Of het moet inhoudelijk wel zo we zenlijk anders zijn dan de uitleg en verantwoording in de raads- brief van afgelopen vrijdag." Volgorde Het CDA legt in ieder geval de hoofd-verantwoordelijkheid in eerste instantie bij Van de Vel de. Pas daarna - en ook in die volgorde, aldus Van der Wekken - hebben J. van Felius (Alert!, fi nanciën) en de eigen wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimte en milieu) schuld aan het oplopen van het financiële tekort voor de archeologische opgravingen. Dat de WD de nummers één en drie op die lijst omdraaien, en Alert! op haar beurt Van Felius uit de wind probeert te houden, is geen verrassing. Het tekent evenwel de scheuren in de coali tie rond deze affaire. A. Verseput: „Je kunt ook con cluderen dat onze wethouder als klokkeluider heeft gefungeerd. Wanneer zij de boel niet had aangekaart, hadden we er nu misschien nog niks van gewe ten Lezende het rapport kan ik me dan ook heel goed vinden in die collectieve verantwoordelijk heid. Dit heeft gewoon door alle portefeuilles heen gelopen." Of dat ook betekent dat de WD be reid is het voltallige college naar huis te sturen, wil de frac tievoorzitter nog niet zeggen, al spreekt hij geluiden uit die rich ting ook niet tegen. De WD is intern verdeeld. Grens Volgens J van de Berge van de ChnstenUnie laat het college de raad weinig andere keus dan het indienen van een motie van wantrouwen „B en W geven toe te hebben gefaald, maar nemen zelf geen consequenties. Dat vin den wij zowel naar de ambtena ren als de bevolking toe te goedkoop! Wordt de motie niet aangenomen, dan hebben wij van onze kant in ieder geval ons best gedaan. Dan zit daar straks inderdaad een beschadigd col lege en mag de coalitie uitleg gen waar ze dan wél de grens leggen Wat moet er dan gebeu ren voordat we met z'n allen tot de slotsom komen geen vertrou wen meer te hebben in het func tioneren van sommige wethou ders?" Wil van Weele (midden) in haar nieuwe hoedenatelier op het ambachtencentrum de Hollandse Hoeve. door Rob Paardekam GOES - De Hollandsche Hoeve is sinds zaterdag een ambacht rijker: hoeden maken. In het Ambachtscentrum heeft Wil van Weele uit Wolphaartsdijk een hoedenatelier ingericht. Het gaat snel voor Van Weele, die het maken van hoeden ruim twee jaar gele den oppakte. In oktober hield ze in Heinkenszand haar eerste expositie en nu opent ze haar atelier in het Am- bachtscentrum. Daar wil ze laten zien hoe hoeden op ambachtelijke wijze worden gemaakt en met behulp van moderne technieken worden afgewerkt. Behalve haar eigen versieringen verwerkt Van Weele ook creaties van andere kunstenaressen in haar hoeden. Wil hoopt met haar atelier op recreatieterrein de Hollandsche Hoe ve op een aanloop van allerlei mensen, zodat ze meer aandacht op de hoed kan vestigen. Die is immers weer helemaal in de mode en wordt een grote toekomst voorspeld. Bezoekers van atelier Ha- tArt kunnen de hoeden alleen bekijken, maar ook een hoed op maat laten ma ken. Reden voor het ambachtscentrum om met Van Weele in zee te gaan, is het feit dat ze geen commercieel doel nastreeft. foto Willem Mieras De opbrengst van haar hoeden gaat gro tendeels naar een goed doel Vorig jaar waren dat de Sisters of the Holy Cross, die zich toeleggen op het verbeteren van de leefomstandigheden in arme de len van India. Hoedenatelier HatArt is elke woensdag en zaterdag geopend tussen 13.00 en 16 30 uur. Op woensdag is Wil van Weele aanwe zig. Op zaterdag geeft Francis Saman de monstraties en advies. door Rob Paardekam KRONINGEN - Een burn-out maakte een vroegtijdig einde aan de wethouderscarrière van Martien van Overloop (53). Toch wil hij daar niet al te drama tisch over doen. „Natuurlijk zal ik het missen, maar er komen an dere dingen voor in de plaats. Als wethouder dwaal je con stant rond in bepaalde kringen. Ik hoop nu weer eens wat van df wereld te zien." 11 an Overloop was in 1986 op- r.chter van de lokale partij Be woners Belangen Reimerswaal .,Er was toen al jaren een coalitie van CDA, SGP en Pv dA vertelt hij. „Ze vormden een gesloten front en communi ceerden nauwelijks met de bur- gers Wij wilden daar verande- nng in brengen. Ik denk dat dat 15 gelukt. Als het om openheid ?aat zijn we nu een vooruitstre vende gemeente." PDDVCr^aa' van ^an Overloops was aanvankelijk een suc- cesstory De partij kwam met- Wn met twee zetels in de raad om vier jaar later nog een zetel e winnen en in het college te- t te komen. In 1994 groeide naar vier zetels en in °P het hoogtepunt, wer- nen dat er liefst vijf. laar toen ging het mis Fractie voorzitter Marien Weststrate pte in 2001 uit de partij, om an Overloop in zijn ogen te groot stempel op de frac- drukte. Weststrate ging ver- f' °nder de naam Leefbaar Rei- :?rswaal en richtte zijn peilen - ae verkiezingscampagne op verloop. Die werd te kijk et tn verschillende cartoons, die in het lokale krantje werden geplaatst. „Ik vond dat moreel niet correct", zegt Van Overloop daarover. „Maar kennelijk is een grote groep van de bevol king daar toch gevoelig voor Leefbaar Reimerswaal behaalde twee zetels Bewoners Belangen Reimerswaal zakte van vijf naar twee ..Dat was een behoorlijke klap", geeft Van Overloop toe. maar dat moeten we vooral bij onszelf zoeken. Ik dacht dat de burgers wel door die cartoons heen zouden kijken, maar dat was niet zo." Macht De komst van een tweede lokale partij heeft voor een vreemde sa menstelling van de gemeente raad gezorgd. De SGP heeft ze ven zetels, terwijl de rest van de partijen (één met drie en vier met twee zetels) er maar wat bij bungelt. Een enorme macht voor de SGP is het gevolg. „Ik merk dat veel mensen zich daar kwaad om maken, maar je kan het de SGP toch niet aanreke nen dat ze groot zijn en dat uit proberen te buiten? Als ik zeven zetels had, zou ik dat ook doen." Het is volgens Van Overloop de zwakte van de andere partijen, die de SGP zoveel macht geeft. Om tegenwicht te kunnen bie den aan de gereformeerde partij zouden de twee lokale partijen volgens hem het best weer sa mengaan. „Maar dan moet West strate wel opstappen, en ik weet niet of hij daartoe bereid is." Ook de PvdA en de VVD kunnen zich wat betreft Van Overloop aansluiten. „Dan heb je een mooi progressief blok dat zich kan meten met de SGP." Overigens vindt de aftredend Martien van Overloop: „Het besturen zit me in het bloed, dus ik zal op termijn heus wel weer eens wat gaan doen. Maar wel op een laag pitje, want ik heb de laatste maanden ingezien dat mijn gezondheid en mijn gezin veel belangrijker zijn dat het werk." foto Willem Mieras wethouder dat de progressieve partijen geen negatieve campag ne moeten gaan voeren door af te geven op de SGP. „Laat zien waar je zelf voor staat en pro beer zo de mensen die in het ver leden niet gingen stemmen voor je te winnen." Welstandsbeleid Van Overloop zegt met plezier terug te kijken op zijn veertien jaar als wethouder „Het is een prachtig vak. Ik heb er altijd van genoten dat ik burgers en bedrijven de weg kon wijzen. Ik probeerde ze altijd te helpen, en als dat niet kon, legde ik goed uit waarom niet." Hoogtepunten uit de afgelopen veertien jaar vindt Van Over loop het nieuwe welstandsbe leid (welstandsvrij bouwen) en het het opstellen van richtlijnen als het gaat om ruimtelijke orde ning „Vroeger was het zo dat de één iets mocht wat de ander niet mocht. Dat is gelukkig voorbij." Niet zo blij is de Yersekenaar met het twee jaar geleden inge voerde duale stelsel. „Raadsle den moeten controlerend bezig zijn, maar ze willen veel te graag op de stoel van de wethou der zitten." Ook het raadsleden spreekuur, dat is voortgevloeid uit het dualisme, vindt Van Overloop een flop. „Dat is in mijn ogen bedoeld voor mensen die een leuk idee hebben of een oplossing voor iets, maar in de praktijk komen er vooral men sen die van het college hun zin niet krijgen en op een beetje steun in de gemeenteraad ho pen." De toekomst van Reimerswaal ziet er volgens Van Overloop door Rob Paardekam KAPELLE - I)e Tennisveren- ging uit Kapelle is tegen het plan van de gemeente om aan de Vroonlandseweg, naast de ten nisvelden. een nieuw gebouw voor Kinderopvang de Bevelan- den te bouwen. Het college is niet onder de indruk en maakt de argumenten van de ten nisclub met de vloer gelijk. De tennisvereniging beroept zich op een schriftelijke toezeg ging uit 1992, waarin de plek waar het nieuwe gebouw komt, staat aangewezen als locatie voor een zesde baan. Het college ontkent de toezegging niet, maar stelt dat de aanleg van een zesde baan volledig afhangt van de ontwikkeling van het leden bestand van de tennisvereni ging Die rechtvaardigt op dit mo ment de aanleg van een nieuwe baan niet, zo stellen burgemees ter en wethouders. Het belang van een nieuw gebouw voor de kinderopvang dient volgens hen boven het belang van de tennis vereniging te worden gesteld. Locaties Een ander tegenargument, als zou de gemeente niet naar alter natieve locaties hebben gezocht, wordt ook van tafel geveegd. Volgens het college is dat wel de gelijk gebeurd. Toch is de Vroon landseweg in veel opzichten de beste plek. De locatie ligt gunstig voor zo wel mensen uit Kapelle als Bie- zelinge en bovendien is de grond al in eigendom van de ge meente. Dat betekent dat er nog dit jaar begonnen kan worden met de bouw. Dat is een vereiste om in aanmerking te komen voor een stimuleringsbijdrage van het Rijk. De tennisvereniging stelt verder dat kinderopvang niet bij een sportcentrum thuis hoort, dat de locatie te klein is, dat de noodzaak van nieuwbouw voor de kinderopvang niet is aange toond en dat ze onvoldoende bij de voorbereiding van het plan is betrokken. Mondeling Het college is het hier allemaal met mee eens en stelt dat wet houder Herselman de vereni ging vooraf mondeling van de plannen op de hoogte heeft ge bracht. Dat het perceel nogal klein is, geeft het college toe. Het maken van een plan heeft dan ook enige creativiteit van de architect gevraagd. B en W menen dat het uiteindelijke ontwerp prima inpasbaar is en de omgeving geen geweld aan doet. Ze stellen de gemeente raad dan ook voor om het plan gewoon door te zetten. Die neemt daar dinsdag 16 maart een besluit over. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Ka pelle. GOES - Bij een onderzoek van een woning in Goes-Noord is za terdagochtend een wietkwekerij aangetroffen. In de woning werden 244 stek ken en ruim 450 planten aange troffen De planten en alle appa ratuur, waaronder lampen en ventilatieapparatuur zijn in be slag genomen en vernietigd. Tevens werd zaterdagochtend een 54-jange Goessenaar aange houden. De man werd na verhoor weer vrijgelaten. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. rooskleurig uit, al wijst hij zijn opvolger wel een hoop oplettend heid toe „Nu het nieuwe omge vingsbeleid eraan komt, moet je als gemeente goed op je qui vive zijn Voor je het weet mag je he lemaal niets meer, terwijl het voor Reimerswaal van levensbe lang is dat de kernen onbeperkt mogen groeien. De bedrijventer reinen ook natuurlijk. Met de aardappelen, de uien en de mos selen hebben we iets unieks in handen. Dat mag niet verloren gaan, omdat bedrijven geen kant meer op kunnen." Een droom die hij zelf niet heeft kunnen verwezenlijken, is het creëren van meer verbhjfsrecrea- tie in Yerseke. „Dat kan een nieuwe peiler onder de econo mie van Reimerswaal zijn", al dus Van Overloop. „De mossel sector biedt een unieke kans om toeristen naar Yerseke te halen, maar we doen er momenteel he lemaal niets mee." Van Overloop zegt zich er niet druk meer over te maken. Hij gaat op rust. „De BBR heeft me gevraagd om als adviseur actief te blijven, maar het komende half jaar bemoei ik me nergens mee. Mijn dokters zeggen dat ik die tijd nodig heb om er weer bo venop te komen. Daarna zien we wel weer. Het besturen zit me in het bloed, dus ik zal op ter mijn heus wel weer eens wat gaan doen. Maar wel op een laag pitje, want ik heb de laat ste maanden ingezien dat mijn gezondheid en mijn gezin veel belangrijker zijn dat het werk." Morgen vindt in het gemeentehuis in Kruiningen een afscheidsrecep tie voor Van Overloop plaats. Deze begint om 16.00 uur in de raads zaal door Jan Jansen TERNEUZEN - De oostbuis van de Westerscheldetunnel is weer wat veiliger. Dat is het resultaat van de finishing touch die aan nemer KMW afgelopen week end verrichtte. Het karwei verliep vlotter dan gepland. Gisteravond werd de - vrijdagavond afgesloten - oost buis alweer opengesteld voor het verkeer. Aanvankelijk zou het werk tot maandag duren. Tijdens de werkzaamheden werd al het verkeer door de westbuis geleid en die kon dat makkelijk aan. In winterse weekends rijden er per dag enke le duizenden auto's minder door de tunnel dan op doordeweekse dagen. Verkeersproblemen de den zich dan ook met voor. De operatie hield voornamelijk verband met de oplevering die nog enkele onvolkomenheden aan het licht had gebracht. Zo paste de aannemer de verlich ting bij de ventilatoren aan, ver beterde hij de ophanging van luidsprekers en werden schake lingen van het elektronisch sys teem doorgelicht. Vrijdagavond benutte de brand weer van Temeuzen de gelegen heid om een aantal aspecten van de gebruiksvergunning voor de tunnel te testen Het tunnelbe- drijf doorstond die toets. In het weekend van 26 tot 29 maart staan ongeveer dezelfde werkzaamheden op het program ma voorde westbuis. Een opval lend extra karweitje is dan het aanbrengen van een zonne scherm. De ervaring van een jaar tunnelen heeft geleerd dat automobilisten die bij Temeu zen de tunnel uitrijden getrof fen worden door een lichtklap Ze rijden omhoog de zon tege moet. Om de overgang van don ker naar licht te verzachten, ko men er bij deze uitrit vijf stalen portalen waaraan lichtroosters worden bevestigd. pagina 11: vanzelfsprekend OUDELANDE - De Bewoners- groep Oudelande is zaterdag ver heven in de Orde van de haaien tand voor haar strijd tegen het kappen van bomen op de plaat selijke begraafplaats. De Borselse afdeling van Groen Links heeft de onderscheiding ingesteld voor maatschappelijk betrokken mensen en groeperin gen, die een bijdrage leveren aan de lokale democratie en de leefbaarheid. Vorig jaar ging de Haaientand naar de ouderraad van basisschool De Linden in El- lewoutsdijk, die zich met succes inzette voor behoud van de school De actiegroep die zater dag werd onderscheiden heeft haar doel niet verwezenlijkt. De bomen zijn namelijk gerooid. Toch vindt GroenLinks, zelf ook tegen de kap van de bomen, het optreden van de bewonersgroep een prima voorbeeld van burger participatie. Raadslid Cees Traas reikte de haaientand uit. Het gaat er vanavond om spannen in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Aan de orde komt Nobelgate. Je geeft als raad toestemming om 50 mille te spenderen aan archeologisch onderzoek en een paar maanden later blijkt die hele schatgraverij vele ton nen te hebben gekost. 'Wie een kuil graaft voor een ander, is een werknemer', va rieerde een sociaal-bewuste cabaretier ooit eens op het be kende spreekwoord Wij weten er ook wel een paar. Wat de nijvere spitters betreft: wie een kuil graaft voor een ander valt met zijn neus in de roomboter. En burgemeester en wethou ders mogen dit op een tegeltje voor op het collegiale toilet la ten drukken: wie een kuil laat graven door een ander, valt er zelf in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23