PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister pakt lerarentekort aan Lef en scherp bochtenwerk bij Power Horse V Russische wetenschappers van ijsschots gered 5 Stammen Pakistan jagen op Al Qaeda v, cn X lo mamrn Vier grote steden en Almere krijgen geld voor 370 docenten Sport Nieuw middel tegen olie in zee Zutphenaar bijt op parel in mossel Alles blijft bij het oude in Formule 1 Winst voor Griekse conservatieven Tunnel jaar open Hoofdklassers volop in de strijd k mnam 8° N 4 Veel zon n. Matige noordelijke wind en van- l temperaturen rond de 7 graden. 246e jaargang no. 57 maandag 8 maart 2004 |0Snummer t i.iu internet: www.pzc.nl mie, redactie binnenland ben HAAG - De vier grote steden en Almere krijgen eXtra geld om het lerarente kort in het voortgezet onder- sijs »eg te werken. Dank- sij die impuls kunnen er dit jaar en volgend jaar in deze vijf gemeenten 370 leer krachten bij komen. In heel Nederland zijn er op dit moment zo'n 430 vacatures in het voortgezet onderwijs, waar van het merendeel in Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Amster dam. Als gevolg van de vergrij zing van het lerarenkorps en de toestroom van nieuwe leerlin gen dreigt dat aantal binnen drie jaar te vertienvoudigen. Per docent komt tussen de acht en vijftienduizend euro beschik baar, zo zal minister van Onder wijs Maria van der Hoeven van daag toezeggen. Met het geld kunnen de vijf steden in de pe riode 2004/2005 ten minste 370 zogeheten zij-instromers en (nog) niet-bevoegde leraren op leiden tot volledig gekwalificeer de docenten. Om de begeleiding van deze leerkrachten te verbete ren, worden nog eens tweehon derd coaches aangesteld, een nieuwe functie binnen het voort gezet onderwijs. Van der Hoeven wil de komende jaren meer alternatieven voor de klassieke lerarenopleiding in het leven roepen. Zo wil zij het mogelijk maken dat studenten na afloop van een hbo- of univer sitaire studie via een 'kopjaar' alsnog de lesbevoegdheid halen. Afspraken Ook zouden middelbare scholen behalve leerlingen ook leer krachten moeten opleiden in een zogeheten duaal leertraject (deels theorie- en deels prak tijklessen). Om deze beroepsop leiding in goede banen te leiden, moeten scholen sluitende afspra ken maken met de bestaande le rarenopleidingen. In de vijf steden stelt Van der Hoeven alvast 150.000 euro be schikbaar. GPD pagina 2:geweld moet gemeld Poederbrief uit de hand gelopen grap ELLEWOl'TSDIJK - De poeder- brief die afgelopen woensdag de hulpdiensten in rep en roer bracht in Ellewoutsdijk blijkt een uit de hand gelopen grap te zijn. De politie heeft dit weekend vier mensen verhoord die ver dacht worden van het vervaardi gen en bezorgen van de poeder- brief in een woning. Het gaat om twee vrouwen van respectie velijk 19 en 20 jaar en twee man nen van respectievelijk 25 en 27 jaar, allen inwoners van de ge- aeente Borsele. De vier bezorg- !éen de enveloppe, die, naar la ter bleek, poedersuiker bevatte, samen met een briefje om 'een pintje' uit te halen met de bewo ner, die een bekende is van het ■L kwartet. De Zeeuwse politie overweegt om een civiele proce dure tegen het viertal te starten om de gemaakte kosten te kun nen verhalen. ZUTPHEN" - Of hij 'goud' in kanden heeft moet vandaag blij ken tijdens een bezoekje aan een juwelier. Zeker is dat Gert Barelds uit Zutphen zaterdag tij dens het kauwen op een gebak ken mossel een opmerkelijke ontdekking deed. Mogelijk is het voorwerp dat Ba relds (56) uit zijn mond haalde een zwarte parel. Een speurtocht op internet leert dat er in september 1999 een soortgelijke vondst is gedaan i door de familie Van der Mee uit Lelystad. Een juwelier stelde toen vast dat het een zeer zeld zaam exemplaar betrof. Barelds denkt er niet aan het kleinood van de hand te doen. ,lk ga hem natuurlijk niet ver- kopen. Zoiets maak je toch nooit meer mee?" De Zutphenaar wil de parel in een ketting laten verwerken. •Het zou een druppelparel kun nen zijn. Met een liniaal heb ik hem opgemeten. Hij is zo'n ze ven millimeter lang en vijf milli meter breed." Gert Barelds kocht zaterdag middag vis bij de een kraam op de markt in Zutphen. Daar nam hij voor directe consumptie ook een portie gebakken mosselen mee GPD Een Russische helikopter landt op de ijsberg waarop het onderzoeksstation zich bevond. foto Vladimir Stroegatski/RTR door Frank Hendrickx MOSKOU - Bij een reddingsope ratie met twee helikopters en een nucleaire ijsbreker zijn twaalf Russische wetenschap pers van een ijsschots bij de noordpool gered. De onderzoekers zaten klem na dat een golf van kruiend ijs vori ge week hun onderzoeksstation gedeeltelijk verpletterde. De evacuatie vond plaats zater dagmiddag rond drie uur, één van de weinige momenten dat er voldoende licht is in het noor den. Een helikopter haalde de wetenschappers en hun twee honden van de ijsschots, waarop de wetenschappers de afgelopen tien maanden onderzoek deden naar klimaatveranderingen. Een zwaardere helikopter takel de de meetapparatuur van de ijs schots. De helikopters waren vertrokken van het Noorse Spits bergen, zo'n zevenhonderd kilo meter van de plek waar de we tenschappers zich bevonden. Door de grote afstand moest de reddingsactie nauwgezet voorbe reid worden, omdat de helikop ters amper genoeg benzine aan boord hadden voor de heen- en terugweg. De wetenschappers kwamen in de problemen toen een golf van kruiend ijs vorige week hun sta tion gedeeltelijk vermorzelde. Van de ijsschots, oorspronkelijk zes bij twaalf kilometer groot, bleef weinig over. Het grootste gedeelte verdween onder water. De leider van de reddingsactie, de poolonderzoeker Artoer Tsjil- lingarov, zei dat expeditie on danks alles een groot succes is geworden. „Er is uniek materi aal verzameld." Het was voor het eerst sinds het einde van de Sovjet-Unie dat Rusland weer een groep onderzoekers langdu rig onderzoek liet doen naar de noordpool. GPD w - - - UMIIDEX - Olierampen kun- ilj Den 'n de toekomst met succes wwden bestreden met een ijs nieuw product van een bedrijf uil Umuiden. Het middel wordt een enorme Absorberende werking toege- dicht. ..Onze verwachtingen zijn hooggespannen. Ik denk dat olie- fli maatschappijen, havenautoritei- «r verzekeringsmaatschappij- en en misschien ook rederijen er geïnteresseerd in zullen zijn", ^red Bok, directeur van het bedrijf Tamalone, dat onder mcer actief is in de olie- en gas- «dustne. Het bestrijdingsmiddel bestaat mi een mix van carbon-achtige l0,fen- Door de toevoeging van JJj elixer. waarvan de samen- «Hing geheim is, ontstaat het Product dat niet alleen een oiorme absorberende werking t maar tegelijkertijd ook «MK uitzet. GPD door Ron Magnée VROUWENPOLDER - De Power Horse Competition in Vrouwenpolder sloot za terdagmiddag af met een zinderende fi nale. En daarbij bleek maar weer eens dat de snelste combinatie niet altijd wint. De Power Horse Competition mag zich verheugen in toenemende aandacht. Za terdag wisten zo'n vijfhonderd geïnte resseerden manege De Eendracht aan de Rijkebuurtweg te vinden. Tijdens de wedstrijd moeten paard en wagen een parcours in de binnenbakken van de ma nege afleggen. Het gaat om Nederland se, Belgische en Duitse trekpaarden. De menner wordt in de wedstrijd door een zogeheten groom terzijde gestaan: een bijrijder die aan de achterkant van de wagen staat en in het bochtenwerk voor het broodnodige contragewicht zorgt. Een enkelspan heeft één proom; bij een dubbelspan doen twee man het werk. In totaal bestond het parcours uit zo'n vijftien tot twintig poortjes en een aan tal rechte stukken. De snelste dubbel spannen wisten, met behendig stuur manskunst, een flinke portie lef én het juist contragewicht van de grooms de topsnelheid tot tientallen kilometers per uur op te voeren. Maar dat snelheid niet alles is, bleek uit de finale van de dubbelspannen. Niels Janse uit Zoutelande wist een enorme snelheid op de rechte stukken te ontwik kelen. Gecombineerd met scherp boch tenwerk, ging hij dan ook als een speer over het parcours, enthousiast door het publiek achter het glas aangemoedigd. De paarden van de Zoutelandse menner tikte echter tot tweemaal toe een tennis bal van de pylonnen. Hierdoor kreeg hij tien straf seconden. Met deze tien secon den erbij greep hij, op een halve secon de na, naast het goud. Dat was voor Ard Blaas uit Aagtekerke die een snelle en foutloze rit liet zien. Derde werd Ad Lauwen uit Breda. Bij de enkelspannen liet de enige vrou welijke finalist haar kunnen zien: Jan netje Frens uit Ermelo. Met een halsstar rig paard dat af en toe de neiging had te gaan bokken, liet zij uiteindelijk de der de tijd noteren. Ook hier was de strijd om de nummers één en twee een Wal- chers onderonsje. Adrie Crielaard uit Vrouwenpolder, die met zijn vrouw als groom een thuiswedstrijd speelde, pak te het zilver. Het goud ging naar Ad Jan- se uit Zoutelande Paul van de Broeke uit Serooskerke jaagt zijn paard de bochten door. foto Ruben Oreel 13 t/m 22 In Griekenland komen de conservatieven terug in de re gering. De parlementaire verkiezingen leverden een on verwacht grote zege op voor de conservatieve Nieuwe Democratie van Costas Karamanlis. De partij vergaarde 44,5 tot 47,5 procent van de stem- De Westerscheldetunnel werd op 14 maart 2003 ge opend. De PZC besteedt de ze week aandacht aan de gevolgen die de aanleg van deze vaste verbinding heeft. De tunnel is voor de gebruikers een vanzelfspre kendheid: „Moest ik kiezen tussen de boot en de tun nel? Geef mij maar de tun- «fj nel." I I De twee Zeeuwse hoofdklassers in het zaterdagvoetbal hebben in het slot van de competitie nog iets om voor te spelen. Hoek won zaterdag met 4-1 van FC Lisse en bleef daardoor in de race voor het kampioenschap. Kloetinge daarentegen verloor met 1-0 bij ARC en zag de degradatie- m w- nood opnieuw stijgen. QH ^3 varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13, 14, 15. 16, 17, 18, 19, 20,21 en 22 De Pakistaanse stammen in het grensgebied zijn cultureel en et nisch verwant aan de Afghaanse Taliban, Zij werden er eerder van be schuldigd toevlucht te bieden aan gezochte terroristen, zoals Al Qaeda-leider Osama bin La den. Volgens een van de stam- oudsten, Malik Noor Ali Khan van de stam Ahmedzai Wazir, wortien ongeveer zeshonderd manschappen voor de klopjacht op de been gebracht. De bereidheid van de stammen om deel te nemen aan de opera tie vloeit deels voort uit irritatie over de aanwezigheid van Paki staanse militairen in het grens gebied. Afghaanse functionarissen meld den zaterdag dat Bin Laden re cent ontkomen is aan Pakistaan se troepen die het grensgebied tussen Pakistan en Afghanistan uitkamden. De Al Qaeda-leider zou nu op zoek zijn naar een veilig toe vluchtsoord. ANP/AFP/AP van onze redactie buitenland WANA - Honderden Pakistaan se stamleden gaan de autoritei ten in het grensgebied met Af ghanistan helpen in de jacht op leden van Al Qaeda en de Tali ban. Stamoudsten hebben dit giste ren toegezegd. De leiders besloten op een tradi tionele stamraad of 'jirga' die werd bijgewoond door duizen den stamleden, gewapende een heden te vormen die op zoek gaan naar verdachte buitenlan ders in Zuid-Waziristan, een ge bied waar ook het Pakistaanse leger actief is Pakistan heeft ongeveer 70.000 militairen naar de grotendeels autonome stammengebieden ge stuurd. Het is de bedoeling dat die in sa menwerking met Amerikaanse militairen in Afghanistan terro risten onderscheppen die de grens oversteken. (Advertentie) KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 O Noteer mij voor eon proef abonnement ven 5 weken voor «14.50 Ik g««f dairtxi eenmalig toeittm- IpOiUbenkrekeningnummei: PZC tn gaat wgw^Jig om met penoonagegever* m de Ip'Otf geldt eenmalig binntn na r mij voor een ebonne- ment. De eerste twee weken ontveng ik de krant gratia. Oaarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso (€217,00) Stuur date bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1