Bennie Provoost hoopt op meer HWP gaat weer in schoonheid ten onder PZC Rabout blijft Remy Vasseur moeizaam voor Fout Porte kost Middelburg zege 19- Achttienjarig damtalent grijpt voor het eerst Zeeuwse titel IJzersterk optreden amazone Salm Zweistra derde op NK indoor Niek Rentmeester tweede in België Walhout beleeft zwaar NK libre maandag 8 maart 2004 ^gravenpolder Mwoah", reageerde Bennie Pro voost zaterdagmiddag toen om standers hem complimenteer den met zijn sterke spel in de laatste wedstrijd van het 2Wuws kampioenschap dam men. Enthousiast was de acht tienjarige Aagtekerkenaar niet over het door hem gewonnen duel met Arjo Kousemaker, maar zijn spel was goed genoeg. Provoost werd voor de eerste keer Zeeuws seniorenkampioen. De organisatoren hadden vooraf alleen maar kunnen hopen op !<]e ontknoping die het Zeeuws kampioenschap zaterdag kreeg. In de elfde en laatste ronde speelden Bennie Provoost en de Zeeuws kampioen van 2003 Ar jo Kousemaker hun beslissende wedstrijd voor de titel. Beiden stonden na tien partijen op zes tien punten, hadden nog geen wedstrijd verloren en konden niet meer worden ingehaald door de andere deelnemers. De degelijk spelende Provoost, die in een officiële confrontatie nog nooit van Kousemaker verloor, ging in het dorpshuis van 's-Gra- venpolder vol voor de winst. „Ik win liever nu het kampioen schap dan dat ik er nog twee of fce wedstrijden voor moet spe len". zei hij na afloop. „Ik heb op winst gespeeld, maar heb te gelijkertijd geprobeerd om de grootste nsico's uit te sluiten." Kousemaker opende zaterdag, ne: zoals in elke wedstrijd van bet toernooi, gewaagd. Daaf Kasse. die zijn derde plaats vei ligstelde door van Jaap Veer beek te winnen, zag het al na de openingszetten ..Ook nu vliegt hij er weer in. Hij speelt zoals al tijd." „Ik moet toch een keer van hem proberen te winnen", verklaarde de rustig ogende, maar spectaculair spelende Kou- semaker zijn aanvallende speel wijze. Bijna vijf uur en 54 zetten later bleek dat het Kousemaker ook nu weer niet was gelukt om zijn twaalf jaar jongere tegenstan der te verslaan. Na afloop van de spannende partij probeerde de onttroonde kampioen te ach terhalen waar hij de mist was in gegaan. Hoofdschuddend analyseerde hij de partij, terwijl winnaar Provoost aan de bar iets te drin ken bestelde. „Op een gegeven moment kon ik een schijfwinst nemen, maar ik wist dat daar een combinatie achter zat. Toch heb ik hem gepakt. Daarna brak hij door." Blunder „Ik kon dat nog tegenhouden," vervolgde Kousemaker, „en er kwam een zes-tegen-zes-stand op het bord. Normaal is dat re mise, maar in de 48e zet ging ik de fout in. Een blunder, ik zat in tijdnood." „Een fout van Arjo", oordeelde Provoost al direct na de wed strijd. „Maar, ik heb daarna ook nog lopen prutsen", voegde hij er direct aan toe, doelend op de zes-tegen-zes-stand. „Ik had die doorbraak niet helemaal goed doorgerekend. Het plan was om een paar stenen te offeren voor een doorbraak, maar hij kon dat tegenhouden. De stand op het bord leek toen wel gelijkwaar dig, maar was het niet. Ik had meer voordeel. Arjo moest als nog oppassen dat ik er niet door heen zou wandelen, maar ik had het beter kunnen spelen. Na de vijftigste zet zag ik dat het ge daan was." Provoost vergeleek zijn spel met dat van vorige week tegen Roup- pe Bhawanibhiek in de kam pioenswedstrijd van PWG tegen Heijmans Excelsior. „Vorige week heb ik zeldzaam mooi ge wonnen. Cees Rijk analyseert de partijen van PWG altijd met het damprogramma Truus. Dat had totaal geen aanmerkingen op mijn spel, wat maar zelden voor komt. Nu denk ik dat er wel wat opmerkingen zullen komen." Voor tweevoudig Zeeuws kam pioen Kousemaker was de neder laag een tegenvaller, maar on verwachts kwam hij niet. „Ben nie is een talent. Ik heb een paar jaar geleden, toen hij nog bij de junioren speelde, al gezegd dat hij kampioen zou worden bij de senioren. Zijn rekenwerk is erg sterk en hij speelt altijd erg de- gelijk." Hard werken „Ik moet wel altijd hard voor mijn punten werken", reageerde Provoost. „Ik kan goed spelen, maar dat wil nog niet zeggen dat ik ook win. Arjo gaat de con frontatie nooit uit de weg. Hij wint altijd makkelijker dan ik van zwakkere tegenstanders." De nieuwbakken kampioen hoopt dat zijn eerste Zeeuwse ti tel bij de senioren (Provoost was eerder juniorenkampioen en in 1999 het sterkst in de promotie klasse) het begin van meer is. „Ik hoop dat er de komende ja ren nog een aantal zullen vol gen." De achttienjarige Aagte kerkenaar keek ook al verder. „Ik wil binnen een paar jaar de finale halen van het Nederland se kampioenschap, maar je weet niet hoe het loopt Kijk maar naar Toby Hage Die probeert het al jaren, maar het is hem nog niet gelukt. Ik zal de komen de tijd mijn zwakke punten nog bij moeten schaven. Vooral het eindspel en de combinaties. Die zijn iets minder, hoewel niet zo slecht dat ik me er zorgen over hoef te maken, maar vandaag was toch weer een voorbeeld. Bij die zes-zes-stand stond ik goed, maar ik had het sterker moeten spelen." VLISSINGEN - Wilma Salm deed in de tweede competi-- tiewedstrijd om de Alfons Gouden Ruif van de Vlissingse ruiterclub De Scheldestad wat men van een regerend kam pioen mag verwachten. De amazone uit Yerseke stuurde in de klasse Ml Living Legend naar de overwinning. In de klasse L2 eindigde de veertienjarige amazone met Otella op de tweede stek. Door die plaats nestelde Salm zich aan. de leiding van het algemeen klassement. „Er had nog meer ingezeten", zei Wilma Salm. „Met Otella haalde ik net zo veel punten als Maaike Hamelink. Maar op de be slissende onderdelen scoorde Maaike een puntje meer dan. ik." In de klasse Ml speelden de beslissende onderdelen^ voor Wilma Salm geen enkele rol. Met 172 punten bleef ze- haar naaste belager Rafaela van den IJssel met Papaya maar liefst dertien punten voor.In de strijd om de Alfons. Gouden Ruif kan Salm de meeste tegenstand verwachten van Iris Verhagen, die zich in de klasse M2 met Binnen hofs Nelson met 166 punten de beste toonde. ROOSENDAAL - Thamar Zweistra is dit weekeinde met Hexagon's Kyrian derde geworden in de strijd om de Ne derlandse indoortitel dressuur van de KNHS in Roosen daal. De Zeeuwse moest in de Grand Prix winnares Marie José Huisman met Le Montrachet en titelverdedigster Pa tricia Callaghan met Joy voor laten gaan. HARELBEKE - Niek Rentmeester is in een wielerwed strijd in het Belgische Harelbeke op een tweede plaats- geëindigd. De tweedejaars junior van ZRTC Theo Middel kamp koos in een deelnemersveld van 65 renners direct de aanval Samen met Patrick Kos reed hij de hele wed-, strijd op kop. Kos bleek na 80 kilometer over de sterkste benen te beschikken. Paul Jeremiasse, eerstejaars junior van Middelkamp, werd elfde. HENGELO - Danny Walhout uit Heinkenszand is zesde geworden op het Nederlands biljartkampioenschap libre overgangsklasse bij de jeugd. Met die zesde plaats had de achttienjarige biljarter van VEGABV nog wel vrede kunT nen hebben in dit gezelschap, maar zijn moyenne vond hij met 20,14 te laag. Dave Dnessen uit Helmond won onge slagen de titel met een moyenne van liefst 72.00. Ook de hoogste toemooiserie en partijgemiddelde waren met 300 voor de kampioen. Na zijn promotie uit de extra klasse is_ het spelen in deze klasse een stuk zwaarder. Toch had,. Walhout gehoopt een score van rond de dertig te kunnen halen, maar het zat er niet in. Het begin van het toernooi;, was al meteen een aanslag op zijn wedstrijdritme. De eer ste drie partijen werden door zijn tegenstanders in respec tievelijk twee, drie en een beurt afgemaakt (300 punten). In de vierde ronde boekte hij de eerste winst. In tien beur ten werd Poedai uit Capelle aan den IJssel verslagen. Die zege hield de hoop op een plaats in de middenmoot nog le-, vend, De slotdag liep uit op een deceptie. Het bleef bij die ene overwinning. Met partijen van elf en dertien beurten zakte zijn gemiddelde flink. Beroep van duivensporters afgewezen KAPELLE - Het Beroepscollege ran de Geschillen- en Tuchtcom- missie van het NPO heeft Dan ny de Voogd uit Yerseke en de Combinatie Frans/Verburg uit Kwadendamme voor drie jaar net een jaar voorwaardelijk ge- sthorst. Daarmee nam dit hoogste or gaan binnen de nationale dui- vensportbond (NPO) de eerder gedane uitspraak van het gelijk namige college van de Afdelin gen 1 en 2 over. Het Beroepscol lege achtte het gebruik van pre- disolone (De Voogd) en dexamet- hasone (Franse/Verburg) bewe zen. Dit bleek bij een controle na de inkorving voor de vlucht vanuit Orleans op 28 augustus 2003 Zowel De Voogd als Franse/Verburg kunnen nu nog tegen de uitspraak in beroep gaan bij de burgerrechter. De verrassend sterke Remy Vasseur (nummer 670) voert de kopgroep in de Den Inkelloop aan. Theo Rabout (676) volgt hem op de voet. door Sjaak Sinke KRUININGEN - Zeeuws cross kampioen Theo Rabout (Wielin gen) won in Kruiningen de Den Inkelloop over tien Engelse mij len, maar triatleet Remy Vas seur (Dynamica) stal de show. In deze wedstrijd over 16,09 ki lometer finishte Vasseur meer dan verdiend op de tweede plaats. Meteen na de start op de Polder weg liet Vasseur zien dat hij er zin in had, nadat Franky Bel- jaars hem had overgehaald om mee te gaan naar Kruiningen In zijn slipstream volgde een vijf tal atleten met Eric Goossens (Scheldesport), Ruud Woord (Thor), Franky Beljaars, Theo Rabout en Jack Goovers, De gevestigde namen lieten Vas seur begaan. Laat hem maar uit razen, dan pakken we hem later wel terug, was de teneur in de kopgroep. Drievoudig winnaar Jack Goovers kwam al snel in de problemen, hoewel hij vooraf vertelde zich 'ijzersterk' te voe len. Gebrek aan wedstrijdritme deed de man uit Roosendaal de das om. Na een minuut of zeven wed strijd stroopte Vasseur de mou wen op, verhoogde het tempo en een voor een waaiden de mede vluchters van de kopgroep af. Eric Goossen, in zijn eerste op treden na de marathon van Apeldoorn, was het eerste slacht offer. Beljaars en Woord, vorige week nog Nederlands crosskam pioen in Holten, volgden. Alleen Rabout kon het tempo van de ontketende Vasseur nog even bij benen maar moest uiteindelijk ook lossen. Na twee hairpins bij Waarde probeerden Rabout en Woord de schade te beperken op het nieuwe stuk in het parkoers, over het nieuwe fietspad aan de zeekant van de dijk. Half wedstrijd kwam Rabout langzaam maar zeker weer te rug bij Vasseur Met de bekende tactiek erop en erover probeer de Rabout Vasseur te slopen, maar die gaf lange tijd geen foto Willem Mieras krimp. Tot Raboutgebruik maakte van een momentje van onoplettendheid bij Vasseur, die even omkeek om te zien waar de achtervolgers bleven. Rabout pakte in geen tijd een voor sprong van vijftig meter en Vas seur was gezien. Na 54 minuten en 24 seconden boekte Rabout zijn eerste zege in de Den Inkel loop. Veteraan Ruud Woord fi nishte op de derde plaats over all voor Franky Beljaars. Sjaan Maartense (AV'56) was de snel ste bij de vrouwen. door Koen de Vries SAS VAN GENT - Ze zijn er trots op in Sas van Gent. in de zr* ronden die de schaakcompe titie in de Meesterklasse oud is, zijn de goedwillende amateurs lan Het Witte Paard nog geen «kele keer weggespeeld. Ook öterdag. tegen het supersterke HSG, kon HWP goed mee. Maar 'wn alle stukken in de dozen verdwenen waren, stond er weer «n nederlaag op de borden: 4.3-5,5, Vooraf had teamleider en voor zitter Walter Cardon het er in al le bescheidenheid over om tegen net Hilversumse Schaak Genoot - i P20 veel mogelijk bordpun- wn te verzamelen. Die kunnen bij het scheiden van de n^rkt wellicht helpen wanneer ae ploeg gelijk eindigt met een S* degradatiekandidaat ijftnjdpunten zaten er tegen de nummer drie op de ring.ijst, natuurlijk niet in. a maar na: HSG, va%de nodi- 8* pecunia voorzien door waakmeacenas Joop van Oost- t„0f,voonrialig eigenaar van -•-oearijf Volmac, verscheen in van Gent met vier Groot- -festers en zes Internationale westers achter de borden. Te- s no\er deze goedbetaalde denk ers kon HWP één GM en drie IM'ers inzetten. De overige schakers moeten zonder titel door het leven. Na een uur of twee spelen in het met 68 schakers, een koffiejuf frouw, enkele teamleiders, twee scheidsrechters en diverse be langstellenden overbevolkte zaaltje (HWP 2, 3 en 4 speelden ook thuis), leek het wel of HWP HSG was. „Ik dacht echt dat we met 6-4 zouden gaan verliezen", gaf de Hilversumse teamleider Jan Stomphorst achteraf toe. Hans Groffen en Koen Leen- houts werden door respectieve lijk Henk Vedder en Rudy Dou- ven moeiteloos van het bord ge zet, maar in de andere partijen verrichtten de HWP'ers stuk voor stuk krachttoeren. Zo bracht achter het derde bord HWP's Schot Paul Motwani de Australische broodschaker Ian Rogers in grote problemen Ro gers, die tussen toernooien in Spanje en IJsland nog net een gaatje in zijn agenda had kun nen vinden om naar Zeeuws-Vlaanderen af te rei zen, had weliswaar een enorm overschot aan tijd, maar zag de stukken van Motwani steeds ver der oprukken. En wat te denken van de razend ingewikkelde par tij op bord twee, tussen de Bel gische HWP'er Bart Michiels en Daniël Steil wagen. Neerlands grootste talent verloor al snel Steven Geirnaert versloeg Dennis de Vreugt. foto Wim Kooyman materiaal en moest vechten voor elk vierkant centimetertje. Op bord vijf hield Steven Geir naert Dennis de Vreugt in de tang en op bord zeven toverde Kees Nieuwelink weer eens een stijlvolle aanval op de stelling van de hevig balende Erwin l'Ami uit de mouw. Aan bord acht was het alleen al aan de mi miek van Gunter Deleijn te zien dat het hem voor de wind ging tegen Wieb Zagema. Komisch waren bovendien de schijnbewe gingen die de tandarts-in-mili- taire-dienst verrichtte. Zijn te genstander had regelmatig de pen al op het papier om een zet te noteren, die er uiteindelijk he lemaal niet kwam. Ja, de zaken gingen goed in Sas van Gent. Aan de borden één (Helmut Car- don-Friso Nijboer), vier (Eddy van Beers-Jan Smeets) en tien (Bernard de Bruijcker-Paul Boersma) was nog weinig kracht verschil te bespeuren. Boeienkoning Zoals zo vaak kwam de ware klasse in de tijdnoodfase boven drijven. Zo moest Bart Michiels toezien hoe Daniël Stellwagen zich in vliegende tijdnood als een boeienkoning bevrijdde uit tal van valkuilen (remise). Paul Motwani hield na de tweede tijd- controle precies één seconde be denktijd over. maar zag ook Ian Rogers verschillende keren met succes langs de rand van de af grond scheren. „Je moet Rogers drie keer verslaan om van hem te winnen", was het veelzeggen de commentaar van HSG-team- leider Stomphorst (ook remise). Prachtig was de zege van de he vig nagelbijtende Steven Geir naert op Dennis de Vreugt - die overigens veel aandacht had voor een Zeeuws-Vlaamse scho ne die zich in de zaal ophield. En ook de overwinning van De leijn op Zagema mocht er zijn, hoewel hij de strijd al in een eer der stadium had kunnen beslis sen. Een mijlpaal was de zege van Kees Nieuwelink. Zijn prachtige aanval strandde aan vankelijk in schoonheid en me nigeen dacht aan een scenano dat Nieuwelink de laatste tijd op het lijf geschreven lijkt prachtig spelen, maar wel verlie zen. De lange man uit Zuiddor- pe buitte het kleine voordeeltje dat hij overhield echter knap uit en bond een tegenstander van naam aan zijn zegekar. Al dit prachtige Zeeuws-Vlaam se geweld was echter net niet goed voor een verrassend resul taat. Op bord één werd een lan ge mars van de zwarte koning van Helmut Cardon - hij stak het hele bord over - na lang zwoegen afgestraft door Friso Nijboer en op vier bouwde Jan Smeets een licht voordelige stel ling steeds verder uit, ten nade le van Eddy van Beers. Dat HWP's veteraan Bernard de Bruijcker net stand hield tegen HSG's enige echte Hilversum mer Paul Boersma was niet ge noeg. Het Witte Paard struikel de weer, al was het met opgehe ven hoofd en na een rit waarin waanzinnig hoge hindernissen genomen werden. Zaterdag 27 maart mag de ploeg niet weer knap verliezen. Tegen mede-degradatiekandidaat SMB - op papier ook al veel ster ker - moet IIWP de punten in ei gen huis houden Om met Wal ter Cardon (toch echt voorzitter van een schaakvereniging) te spreken: ..Als we die verliezen kunnen we het schudden." HWP-HSG 4.5-5,5: 1 Helmut Car- dnn-Friso Nijboer 0-1. 2. Bart Michiels-Daniel Stellwagen remi se, 3. Paul Mottvani-Ian Rogers re mise, 4. Eddy van Beers-Jan Smeets 0-1, 5 Steven Geirnae rt-Dennis de Vreugt 1-0, 6. Koen Leenhouts-Rudy Douven 0-1, 7. Kees Nieuwelink-Erwin l'Ami 1-0, 8 Gunter I)eleijn-Wieb Zagema 1-0. 9. Hans Groffen-Henk Vedder 0-1, 10. Bernard de Bruycker-Paul Boersma remise. van onze sportredactie GOES - De schakers van Mid delburg hebben het in de lande lijke schaakcompetitie niet waar kunnen maken tegen De Pion uit Roosendaal. Met het ge ringste verschil werd verloren, terwijl er lang hoop was op een overwinning. Het tweede team van Het Witte Paard uit Sas van Gent heeft zich door een over winning zo goed als veiligge steld. HWP Sas van Gent 2-Krimpcn a/d IJssel 5,5-2,5: Het zwakkere achttal uit Krimpen aan de IJs sel werd met gemak verslagen. Mark de Waal liet weer zien dat hij eigenlijk in de hoofdmacht hoort, en ook Marc Lacrosse toonde zijn goede vorm met een overwinning. Tom Picue en Har ry Provoost wisten door respec tievelijk een zege en een remise de match binnen te halen. Gedetailleerd: 1 T Picue-F. van Duin 1-0, 2. M. de Waal-T Dekker 1-0, 3. M. Lacrosse-JHuijzer 1-0, 4. L. Michiels-J Derksen-Harmsen 1-0, 5. H Provoost-D Brus remise. 6. G van Rij-R. van Keulen 1-0, 7, M. v/d Zalm-P Glissenaar 0-1, 8. J de Zwart-M. Glissenaar 0-1 Middelburg-De Pion 3,5-4,5: In een gelijkopgaande wedstrijd gingen de Roosendalers er met de punten vandoor 'Slava' Ikon- nikov verslikte zich in de ope ning en nam snel remise aan. René Tiggelman herstelde dit door een keurige overwinning. Ook Willem-Jan Pannekoek liet een punt noteren. Met 3,5-3,5-tussenstand op het score bord was enkel Henrik Porte nog bezig. De Middelburgers dachten al ze ker van de overwinning te zijn, maar kwamen bedrogen uit. Por te deed in een gewonnen toren eindspel net de verkeerde ko- ningszet waardoor hij zelfs nog verloor Gedetailleerd: V. Ikonnikov-L. Tolhuizen remise. 2 R. Tiggel- man-C Kuijpers 1-0, 3 S. Slan- ge-M Doggc 0-1, 4 W J Panne- koek-R. Schuermans 1-0, 5. J. de Wolf-P Eerens 1-0, 6. T. Burger- hoff-P Kuijpers 0-1, 7. H. Porte-B. van Ael 0-1. 8. B. Henderikse-R. van Loon 0-1 HWP Sas van Gent 3-Terneuzen 5-3: In de Zeeuwse streekderby waren de Sassenaren net iets be ter. De Terneuzenaren misten^ topspeler Chris Ghijsels duide- lijk. Al snel stond het 2,5-0,5. voor het derde team van Het, Witte Paard door overwinning gen van John Gommers (op Dan-, iel Lansav) en Nick Dubbeldam (op Janco Dees). Terneuzenaar Jan Breukelman- deed nog wel wat terug, maar door1 nederlagen van Matthieu Freeke en Gosse Kamminga kon het tij niet meer gekeercl wor den. Gedetailleerd: 1. H. v/d Wijnke- le-J. Breukeltnan 0-1, 2 E. van Leeuwen-M. Freeke 1-0, 3. A. Gal- le-G. Kamminga 1-0, 4. F. Snij- ders-A.J. Breukelman remise, 5 A: den Hamer-W. Vleeskens 0-1, 6. N. Dubbeldam-J. Dees 1-0, 7. J. Gom mers- D Lansay 1-0, 8. H. de Rid- der-J. Dekker remise DSC Delft 2-Souburg 3,5-4,5: Na onnodige nederlagen tegen Charlois en Bergen op Zoom won Souburg nu met veel for tuin van het tweede team van DSC. Al snel stonden de WaL chernaren met 2-0 achter door duidelijke nederlagen van Jeroen Hekhuis en Pim Uijtde- willigen. Toch won Souburg door zeges van Corné Boogaard, Koos Zomer, Roeland Alders en Marcel Boelhouwer. Gedetailleerd: 1 P. Buzing-M. Boelhouwer 0-1, 2. K. van der Meer-J. Hekhuis 1-0, 3. J. op den Kelder-C. Boogaard 0-1. 4. A. Bos- ma-K Zomer 0-1, 5 D. Beltz-C Boelhouwer remise, 6. P. de Bas-P, Uijtdewilligen 1-0, 7. J..W. Weenink-R. Alders 0-1, 8 M. Kou- wenhoven-R. Bosters 1-0. Bergen op Zoom-S. Landau Axel 5,5-2,5: Het Axelse Lan dau moet vrezen dat het vol gend jaar weer in de Zeeuwse competitie moet spelen. Bergen op Zoom, dat dit jaar ook niet echt goed presteert, was duide lijk te sterk voor het Zeeuws-Vlaamse achttal. Al - snel stond het 4-1 voor de Bra banders. Met de drie topborden nog aan de gang, was het een ho peloze zaak. Gedetailleerd: 1 S. Minyeye- vsten-P. Kalisvaart remise. 2 M van Herck-D van Vliet remise, 3. F. Schouten-M de Clerck remise. 4 T van Hoofstat-T. de Putter re- mise. 5 J Havermans-R de Huls ter 1-0, 6 JV. Vanderhallen-E. Bul- leman 1-0, 7. T. Bogers-E. de Huls-' ter remise. 8. O. v/d Sloot-W. Sin ke 1-0. P8QBP-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19