Worsteling met fusie kerken natuurontwikkeling Onvrede over Zeilclub ergert zich aan houding van gemeente Terneuzen Gemeenten stappen naar rechter om buit nieuwe kerk te blijven Beledigen binnen kring kaartclub niet bestraft Goese predikant informeert hervormd-gereformeerden via website Kaarten voor een sappige biefstuk Clusters in havens zijn de toekomst Judo-instituut in Westkapels gemeentehuis door Harmen van der Werf GOES - Drieënvijftig Neder landse Hervormde gemeenten zijn gisteren een gerechtelijke procedure begonnen om als plaatselijke gemeenten buiten de fusie van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en Evangelisch-Luther- se Kerk te kunnen blijven. Een breuk in de Nederlandse Her vormde Kerk lijkt daarmee niet meer te vermijden. Officieel kunnen alleen indivi duele leden hun kerklidmaat schap opzeggen en zo afstand ne men van de nieuwe Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Via de rechter willen de bezwaarde Hervormde gemeenten, veelal behorend tot de orthodoxe Gere formeerde Bond, voor elkaar krijgen dat zij als gemeenten niet mee hoeven in de PKN. De Gelderse predikant W. op 't Hof is de drijvende kracht ach ter de rechtszaak. Hij verwacht te eerst te kunnen optreden na mens dertig gemeenten. Inmid dels is dat aantal gestegen tot drieënvijftig. Op 't Hof denkt dat dit nog zal rdagv-J ynodeiü ïderlaJ sinWyJ toenemen. Twee Zeeuwse meenten van de Nedi Hervormde Kerk doen meetel van Poortvliet en die van' Maartenskerk in Sint-Mi dijk, en drie op Overflakkee (Ouddorp, Me sant en Stellendam). Volgende week donderdag de laatste landelijke sync gadering van de Neda_ Hervormde Kerk plaats in Wl ningen. Op die bijeenkomst'^ nog gesproken worden over 3 aan de bezwaarde gemeenten: gemoet kan worden gekc Zij willen de aloude get_, meerde belijdenisgeschriften enig uitgangspunt houden voorstel om die gemeenten te^ dogen komt onder meer ter -J fel. De ruim vijftig gemeenten 4 achter de gerechtelijke procedt re staan, lijken daarin geen ve- trouwen meer te hebben, Dominee Op 't Hof signaleer een verharding in het standpz van het dagelijks bestuur ver-. Hervormde Kerk. De nieuwe fusiekerk, de Pro* tantse Kerk in Nederland, n» 1 mei dit jaar officieel een ft zijn. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 60-jarige in woner van Vlissingen vrijgespro ken van smaad. Vast stond dat verdachte 5 sep tember 2002 een man voor kin derlokker had uitgemaakt, maar volgens de politierechter was het doel van de Vlissinger niet geweest om er in het open baar ruchtbaarheid aan te ge ven. Want dat werd hem verwe ten. De belediging was echter geuit in een besloten kring, waarvan de leden van de kaart club wisten dat de man een straf had uitgezeten voor een ontudt zaak. Er ontstond in het clu: huis commotie toen de toennn: ge voorzitter van de kaartte het slachtoffer naar een kaar avond meebracht met de bed* ling hem lid te maken. De e bleek echter niet welkom zijn. „Het bezwaar was r: strafblad", stelde de Vlissinge De verdachte had volgens offi cier van justitie R. Rammela een antipathie tegen hem late blijken. Hij vond bewezen de man was weggezet als kmè- lokker en eiste 180 euro boa De politierechter zag het andt en sprak de verdachte vrij. zaterdag 6 maart 2004 door Harmen van der Werf GOES - Een breuk in de Neder landse Hervormde Kerk lijkt zo langzamerhand onvermijdelijk. Een aantal Gereformeerde Bondsgemeenten, ook in Zee land, kan zich niet verenigen met het besluit tot fusie met de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk. H. van Ginkel. predikant van de Hervormde buitengewone wijk- gemeente in Goes, gaat zeker mee. „Ik ben in de kerk geboren. Ik kan niet weggaan." Van Ginkel is hoofdbestuurslid van de Gere formeerde Bond. In die functie heeft hij een speciale website op internet www.zorgvoordekud- de.nl) ingericht om her vormd-gereformeerden te infor meren. „Omdat onder onze men sen veel verwarring bestaat over wat er gebeurt rond de totstand koming van de fusiekerk, de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN) Met het naderen van de fusieda tum, 1 mei, loopt de spanning op binnen de Hervormde Kerk. Vooral in Gereformeerde Bonds gemeenten heerst onrust. Tien tallen kerkenraden en predikan ten hebben besloten niet mee te gaan. Uiteindelijk zullen kerkle den echter individueel moeten beslissen of zij automatisch over gaan naar de PKN of hun lid maatschap opzeggen. Zo is het in de kerkorde geregeld. Lastig Zeker hervormd-gereformeer den staan voor een lastige beslis sing. Zij hebben in de loop der tijd veel scheuringen meege maakt in de Nederlandse Her vormde Kerk, maar zijn er steeds binnen gebleven. „Vanuit de grondgedachte dat de kerk kan afdwalen, maar dat wil niet zeggen dat het voor God op houdt", verklaart Van Ginkel. „Je kunt ook niet zomaar een nieuw kerkgenootschap oprich ten alsof de kerk een vereniging is. De kerk is niet iets van men sen, die is van God." Vanaf het moment dat de roep om samenwerking tussen protes tantse kerken in Nederland ont stond, al in de jaren zestig, heeft de Gereformeerde Bond daar moeite mee gehad. Zij wil vast houden aan de aloude gerefor meerde belijdenisgeschriften. Het proces ging desondanks ver der. eerst plaatselijk en regio naal, sinds 1986 ook op lande lijk niveau. De Gereformeerde Bond kwam klem te zitten. 'Mee gaan of weggaan', die keuze lag in 1996 voor. Het hoofdbestuur van de Bond koos ervoor - vol gens Van Ginkel 'de enige moge lijkheid' - op zijn post te blij ven. Federatie Niet iedereen kon zich met dit besluit verenigen. Kerkbestuur ders en dominees die vonden dat de Gereformeerde Bond haar principes had weggegeven, richtten het Comité tot Behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk op. Zij willen de Hervorm de Kerk voortzetten buiten de verenigde kerk, waarmee een scheuring dreigt. Om die te voor komen hebben Bond en Comité voortdurend bepleit geen fusie aan te gaan, maar te kiezen voor een federatie, een lossere samen werking. „Want wat heb je aan een fu sie", stelt Van Ginkel, „als die tot een scheuring leidt." Hij kan zich van de andere kant indenken dat het landelijk be stuur van de Nederlandse Her vormde Kerk niet met minder dan een samenvoeging genoegen wil nemen. „Want er horen niet heel veel kerken te zijn." Van Ginkel heeft zijn keuze ge maakt. Ook de meeste leden van zijn gemeente, van wie er velen uit de strengere Gereformeerde Gemeenten komen, lijken mee te gaan naar de PKN. In wezen verandert er op het eer ste gezicht ook niets. Bondsge meenten worden niet gedwon gen kinderen toe te laten tot het Heilig Avondmaal of andere le vensverbintenissen in te zege nen dan een huwelijk tussen man en vrouw. En ze hoeven hun diensten niet aan te passen. De fusiekerk wordt een even bre de gemeenschap als de Neder landse Hervormde Kerk sinds mensenheugenis is. Maar, en dat maakt volgens Van Ginkel het verschil, de Hervorm de Kerk heeft een zuivere gere formeerde geloofsbelijdenis. De PKN krijgt daarnaast Lutherse belijdenissen die op onderdelen anders zijn dan de gereformeer de. In de visie van Van Ginkel wordt de PKN te veelvormig. „Hoewel er sprake is van een fu sie, is er nog geen sprake van een eenheid. Iedereen mag het op zijn manier doen. De kerk maakt geen keuze." Moeite Toch blijft de Goese predikant, op basis van hetzelfde uitgangs punt waarop de Gereformeerde Bond in 1906 is ontstaan Ortho doxe hervormden die al langer moeite hadden met moderne theologische inzichten in hun kerk, verenigden zich dat jaar. De directe aanleiding was een uitspraak van een Hervormde dominee, die het boeddhisme ho ger achtte dan het christendom. De Gereformeerde Bonders wa ren verontrust, maar gingen niet weg. „Vanuit het idee dat wij moeten proberen de zieke kerk weer op het goede spoor te brengen", aldus Van Ginkel „Dat geldt nog steeds." De Nederlandse Hervormde Kerk houdt donderdag de laat ste landelijke synodevergade ring. De bezwaren van Gerefor meerde Bondsgemeenten komen daar opnieuw aan de orde. Het voorstel is lokale gemeenten te gedogen die de Hervormde kerk orde van 1951 willen blijven vol gen. Of dit kans van slagen heeft, weet Van Ginkel niet. „Tot nu toe stelt het synodebestuur zich heel formeel op. Het vindt dat bezwaarden voldoende tege moet zijn gekomen met regelin gen waardoor zij in de PKN hun identiteit kunnen bewaren. Veel zal afhangen van de wil van de kerkleiding." Predikant H. van Ginkel: „Ik ben in de kerk geboren, ik kan niet weggaan." foto Willem Mieras De Halle in Axel is het strijdperk van het Zeeuws-Vlaams kampioenschap kaarten. foto Wim Kooyman doorEdy de Witte AXEL - In het cultureel centrum De Halle in Axel schoven gisterenavond 86 liefheb bers aan tafel voor het open Zeeuws - Vlaams kampioenschap kaarten. Iets meer dan de helft van de deelnemers (44 personen) schreef in voor het jokeren. Deze spelsoort is vooral bij dames in trek. De rest deelde de kaarten voor het bieden. De plaatselijke kaartclub Ons Genoegen tekent al ruim 30 jaar voor de organisatie van deze jaarlijkse titelstrijd. Secretaris C. de Deijn is vanaf het begin bij dit kam pioenschap betrokken. Als fervente kaart- liefhebber kon hij zich gisteren evenwel niet in de strijd mengen. De Deijn: „Ik zie er op toe dat alles goed verloopt. In de loop van de avond komt de slager met de vleesprijzen. Eén op de twee inschrijvers gaat namelijk met een biefstukpakket naar huis. Tegen het eind van de wedstrijd komt wethouder J van Schaik naar De Halle om de prijzen uit te reiken. Die moet je toch ook even ontvangen. Tussendoor kan ik misschien nog wel even met de num mertjes rondgaan. Vervelen doe ik me ze ker niet. Mijn vrouw Ivonne probeert nu als deelnemer bij het bieden de familie naam hoog te houden." De secretaris was zeer te spreken over de opkomst. „Je ziet dat de belangstelling voor deze oude gezel- ligheidssport de laatste tijd weer toe neemt. We hadden vanavond bovendien concurrentie van enkele kaartwedstrijden in west Zeeuws-Vlaanderen. Ook jonge ren leggen steeds meer een kaartje mee. Het is bovendien een sterk sociaal gebeu ren. Tussendoor is er voldoende tijd voor een babbeltje en natuurlijk een pilsje. Al leen door de nieuwe wetgeving is hier in De Halle het roken ook taboe. Een roken de sigaret in een asbak was toch vaak beeldbepalend voor een kaarttafel." TERNEUZEN - In de toekomst gaat het bij de grote bedrijven in de Rijn-Schelde-delta niet meer om regio's met hun geogra fische grenzen. Gebieden als Zeeland, Antwerpen, Moerdijk en Rotterdam vervagen en steeds meer ontstaan - grote grensoverschrijdende clusters van bedrijven die zich weinig meer aantrekken van lijnen die getrokken zijn door politiek-be- stuurlijke overheden. Het clusterdenken, heet dat. En het is de toekomst. Dat thema stond onlangs centraal tijdens een conferentie van de Port Pro motion Council Zeeland in Ter- neuzen. Twee van de drie des kundige sprekers hadden hun betoog rond, wat ze noemden 'het clusterdenken' gebouwd. Het waren J. Stoop, de voorzit ter van de Voka-Kamer van Koophandel in Antwerpen en drs. J. de Vet, wetenschappelijk economisch onderzoeker voor onder meer het Nederlandse minsterie van Economische Za ken en de Europese Commissie. Het model is simpel maar doel treffend, vertelden ze. Grote sec toren zoals de petrochemische industrie, de automobielbedrij ven en de logistieve bedrijven zijn zich nu al aan het samen klonteren of beramen plannen daartoe. Een typische pertoche- mische cluster zal dan bijvoor beeld bestaan een bundeling van petrochemische bedrijven die onderling zaken doen, maar elkaar ook beconcurreren. Bij die cluster horen ook de toeleve ranciers en de bedrijven die za kelijke diensten verlenen aan die petrochemische industrie Een bedrijvencluster zoals ge schetst in Temeuzen, zou zich als een octopus kunnen uitstrek ken van Rotterdam over Moer dijk en Zeeland naar de Ant werpse havens. En eventueel nog verder Europa in. Niet ge hinderd door lokale, regionale en nationale overheden, wel ge bonden aan de landelijke wet ten zoals de milieuwetgevingen, onstaat binnen de cluster een netwerk, bijvoorbeeld met data lijnen en pijpleidingen, waar het collectief van profiteert. In die gedachte zijn regionale be sturen zoals provinciebesturen, gemeenten en havenautoriteiten een stuk minder belangrijk en invloedrijk geworden dan ze nu zijn. door Euqène Verstraeten HOEK-De zeilvereniging Vrem- dijck is in principe bereid en in staat om een jachthaven in de Braakman te exploiteren of in eigendom te hebben. H. Ge- ricke van de zeilclub heeft dat laten weten aan de gemeente Terneuzen. De voorkeur van de vereniging gaat uit naar exploitatie. „Uiter aard hangt een en ander af van de praktische uitvoering", stelt Gericke. „Maar iets dat lijkt op de jachthaven in de Otheense kreek in Terneuzen is uitvoer baar." De zeilclub reageert daarmee op de plannen die de gemeente heeft met de Braakman. In die plannen is rekening gehouden met een toegangsweg naar de bungalows, de zeilvereniging en het restaurant Gericke laat weten dat de zeilve reniging zich in de verschillende varianten kan vinden. Biervliet De voorkeur van de gemeente gaat uit naar het plan waarbij een brug over de westelijke klei ne kreekarm ter hoogte van het bungalow de toegang zou zijn naar de bungalows en de zeilver eniging Het restaurant zou dan op het eind van de noordelijke parallelweg komen te liggen en dus bereikbaar zijn vanuit de richting Biervliet. Gericke waarschuwt dat allerlei andere ontwikkelingen de ge meentelijke plannen in de wie len kunnen rijden. Zoals de ver breding van de nj ksweg N61 De gemeente heeft laten weten daar in principe geen bemoeie nis mee te hebben en in deze en kel op te treden als 'volger'. „Wij hebben de stellige indruk dat de gemeente niet actief ge noeg is om het eigen plan op de voorgrond te zetten", betoogt Gericke. „Met die bijzonder pas sieve houding van de gemeente kunnen wij ons niet verenigen. Die houding heeft onder andere geleid tot de huidige problemen en we willen dat die problemen opgelost worden en niet uit de bevoegdheden van de gemeeen- te worden gepraat. Wij verwach ten een actieve opstelling van de gemeente inzake de toegang naar onze eigendommen", stelt Gericke, ook namens de buis- lowbewoners en het restaura:: „Wij zijn van mening dat die c- afhankelijke openbare toegan niet van andere overheden moe afhangen." Gericke hamert er nog ira: eens op dat de verbreding u: de N61 aan de zuidkant moets beuren, waardoor de ontea- ning van delen van de camps van de baan is. Volgens hein i er dan aanzienlijk meer gro:: en ruimte beschikbaar voor te realiseren van een samenhang» de, uitgebreide camping. Natuurcompensatie „Het voorkeursplan van de meente. Er vervalt dan een ate- ment van de huidige eigenar om niet mee te werken aan te plan. De besparing van ongr veer 15 miljoen euro kan opa: dere wijze beter besteed f-' den, onder andere aan comj» satie voor verlies aan natu," waarde. Voor dat geld kuoaa honderd hectare nieuw natur- gebied worden geschapen plaats van het sparen van eter le vierkante meters twijfelachn- ge natuurwaarde." WESTKAPKI.LE - Hel ouden meentehuis van West kap» wordt omgevormd tot groepsw blijf en instructielokaal v* een judo-instituut dat landel ke allure moet krijgen. Dat te vestigde de gemeente Veere termiddag. Sportaccommodaö De Belling in Westkapt» wordt gebruikt als judozaal. Initiatiefnemer E. Borcheri Odijk heeft recent het beeld* palende pand gekocht, datahf geveer vijf jaar leegstaat. B was gisteren onbereikbaar commentaar. Hij merkte er:? tijd geleden op dat het een so® jeugdherberg moet wore* waar jongeren kunnen trari* en waar judoka's een judovafe-'- tie kunnen houden. Hij ook met het idee om topspot® naar Westkapelle te halen. kan best het judodorp van>r derland worden." len", aldus Dekker. Voorzitter (en gedeputeerde) T. Kramer van de gebiedscommissie zei de zorgen van Dekker te delen. Toch vond hij dat Natuurlijk Vi taal met een positieve insteek moet worden voortgezet. „We zijn gehouden aan de criteria die het ministerie ons heeft opge legd. Niettemin hebben wij als provincie wel onze zorgen ken baar gemaakt over de manier waarop de gelden zijn toegewe zen. Vooralsnog gaan we met de "Passageule aan de slag. Voor 2005 hebben we zaken op orde. Maar ook ik maak me zorgen over 2006 en later." door René van Stee OOSTBURG - De natuurontwik keling in West-Zeeuws-Vlaande- ren schiet te ver door. Ook be staat de vrees dat hierdoor de vrijwillige kavelruil in de Passa- geule gevaar loopt. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de Gebiedscommissie West- Zeeuws-Vlaanderen, waar com missielid E. Dekker (ZLTO) zijn ongenoegen uitte. De Gebiedscommissie West- Zeeuws-Vlaanderen ging giste ren -weliswaar in afgeslankte vorm- akkoord met de eerste uit voeringsmodule in het kader van het ontwerpgebiedsplan Na tuurlijk Vitaal. Volgend jaar wordt 960.000 euro (inclusief 50.000 euro proceskosten) voor diverse projecten uitgetrokken. Het gaat om landinrichtings- geld van het ministerie van LNV. Dit is fors minder ten op zichte van de kostenraming van ruim 11 miljoen euro (waarvan bijna 5 miljoen landinrichtings- geld) die tot 2008 is opgesteld. Afgevallen Daarom zijn onder meer infra structurele werken en verkeers maatregelen in het kader van Duurzaam Veilig Verkeer in de eerste module afgevallen. Ver der is voor, de kavelruil in de Passageule slechts financiering voor 2005 opgenomen. Om de voortgang van de integrale aan pak in West-Zeeuws-Vlaande ren veilig te stellen, moet vol gend jaar dan ook een tweede uitvoeringsmodule worden vast gesteld. Voor de inrichting van 38 hecta re recreatienatuur is 262.000 eu ro beschikbaar. Naar de vrijwil lige kavelruil in de Passageule en de Isabellapolder gaat 88.000 euro. Te ver Op basis van de eisen die het mi nisterie van LNV aan het be schikbaar stellen van zijn bijdra ge stelt, gaat 560.000 euro naar natuurontwikkeling (Herdijkte Zwartepolder, Verschepolder en perceel aan de Zwartegatse- kreek). En dit gaat Dekker te ver „Nog los van het feit dat vol gend jaar de uitgaven voor de in richting van recreatienatuur en de kavelruil ongeveer hetzelfde zouden moeten zijn, zijn het in mijn ogen de landbouw- en de recreatiesector die het gebieds- plan op gang moeten trekken. Door het beleid uit Den Haag krijgen zij hiervoor nauwelijks kansen. Ik vraag me dan ook af of de gebiedscommissie vooral ten aanzien van de kavelruil nog een belangrijke rol kan spe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 70