McDope moet overlast tegengaan Storm voor de stilte bij banken 11 Scholieren bedanken doortastende wegbeheerder Schouws college trekt boetekleed aan voor affaire Nobelgate Burgemeester Terneuzen bereid tot toestaan koffieshop in polder Aanhoudingen bij drugspand in Terhole zeeuwse almanak Dorp PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 6 maart 2004 ^rPnnnyvan Gremberghe TERNEUZEN- Burgemeester jan Lonink van Terneuzen is be idde vestiging van een koffie shop in de polder toe te staan i als daarmee overlastsituaties el- ^inZeeuws-Vlaanderen kun nen worden opgelost. ank wil het idee van wat hij jemt een 'McDope' inbrengen IB het eerstvolgende overleg van JtDistnctscollege. In april eva- en de Zeeuws-Vlaamse bur sters. vertegenwoordigers het Openbaar Ministerie en puiitie het zogeheten Houd- greep-beleid van de voorbije ja- Du beleid resulteerde in de ja- ren '90 in de oprichting van k twee gedoogde koffieshops in F Terneuzen, waar onder strikte voorwaarden bescheiden hoe- leelheden softdrugs mochten ^lorden verkocht. 4 Houdgreep voorzag voorts in een strenge aanpak van illegale tiaathandel. bestrijding van 3 overlastsituaties en sluiting van au meer dan zeventig verkooppun ten Hei toenmalig bestuur van Ter- neuzen had graag gezien dat an- I dere gemeenten het Terneuzen- se beleid volgden, maar dit ge beurde niet. Integendeel. Contraproductief m Lonink constateert dat het ver- schil in gemeentelijk beleid con- Ijtraproductief heeft gewerkt. I.De overlast in Terneuzen is re- M|celijk aan banden gelegd en daardoor beheersbaar gewor den. Mede door het ingrijpen van po litie, justitie en gemeente in Ter- wuzen zijn de problemen elders 3 - We zitten nu op ge lette tijden met drugsproble- nenin Axel. Sas van Gent, Koe- nacht, maar ook in Terhole, luist en Draaibrug. Met een insistent regionaal beleid zou- en we de overlastsituaties in die plaatsen beter aan kunnen pakken", zegt Lonink. De Ter- neuzense burgemeester wil geen zins zijn collega's in Hulst en Sluis onder druk zetten. „Dat is absoluut niet de bedoeling. Ik wil eerst een goede evaluatie van Houdgreep om dan vervol gens te kijken naar een eendui dig regionaal beleid voor de toe komst, Als we in die toekomst denken met nog een koffieshop erbij in de regio, elders de druk van de overlast weg kunnen ha len, dan vind ik dat we eens moe ten denken aan de vestiging van zo'n verkooppunt in de polder. Ver van woonbebouwing af, maar wel onder nauwgezet toe zicht." Het oude douaneterrein- tje aan de Tractaatweg, zuide lijk van Westdorpe, zou in de ogen van Lonink best als lokatie voor een McDope in aanmer king kunnen komen. „Je creëert met die plek wellicht een diplo matiek incident, omdat de Bel gen zo'n verkooppunt niet in hun nabijheid willen hebben, Maar dat heb ik er wel voor over. Per slot van rekening is 80 tot 95 procent van de mensen die nu naar Terneuzen njden voor een portie softdrugs ook af komstig uit het buitenland. Als we ze minder ver laten rijden is het milieu met deze maatregel ook nog gediend", zegt Lonink. Nadrukkelijk stelt de Terneu- zense burgemeester dat een mo gelijke derde locatie voor een te gedogen koffieshop geen alterna tief is voor de huidige grote kof fieshop Checkpoint in het cen trum van Terneuzen. TERHOLE - Bij een inval in een pand aan de Hulsterweg bij Ter- hole zijn donderdag twee perso nen aangehouden. Zij waren in het bezit van softdrugs. Het betreft een 49-jarige man tat de gemeente Terneuzen en een 33-jarige man uit de gemeen te Hulst, Zij zitten momenteel tast in Torentijd in Middelburg De politie wilde niet zeggen of ce aanhoudingen zijn verricht a of bij café Cameron (voor heen Red's Roadhouse) aan de Hulsterweg. Dit café werd begin november op last van de officier van justi tie gesloten nadat er eerder drugs beslag waren genomen. De sanctie voor Cameron geldt nog tot mei. Opvallend is dat de parking bij het café sinds kort weer wordt gebruikt, wat zou kunnen betekenen dat er on- lar.ks de sluiting van het pand toch weer activiteiten plaatsvin- te, De politie doet hier verder fwn mededelingen over. Straf schutter 'helft minder DEN HAAG - Voor het neer schieten van de portier van café Nationaal in Vlissingen is een 28-jarige Vlissinger in hoger be roep door het Haagse gerechts hof veroordeeld tot een celstraf Rivier jaar. De opgelegde straf is aanzien- lt]K lager dan het vonnis van de Crechtbank in Middelburg, die de ssingor tot acht jaar cel ver deelde. In hoger beroep was oor hofaanklaagster mevrouw A. Kaptein twaalf jaar cel- geëist- De aanklaagster af> in de Vlissinger 'een twee- spdt tussen een aardige jongen een uiterst gevaarlijk per- sc<-:- Daarom wilde zij de sa- *nleving tegen hem bescher- n "00r hem voor langere tijd je sluiten. De Vlissinger •te op 20 oktober 2002 boos n de portier van het café hem wilde binnenlaten. Buiten kte hij zijn revolver en schoot Portier in de borst. (advertentie) door Marco Hamelink BIERVLIET - De leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool De Maatjes in Bier vliet zetten gisteren Rijkswaterstaat, en met name hoofd van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen Mark Zwaan, in het zonnetje met een rap en een boek met te keningen. De leerlingen wilden de wegbeheerder be danken voor de snelle realisatie van twee veilige oversteekpunten op de N61. „Veilig verkeer is in ieders belang. Wij hebben mazzel dat u iets kan. Rijkswater staat legde druppels neer. Dat helpt ons met veilig verkeer... Yo", rapten de leer lingen in hun zelfgeschreven Verkeers- rap. Zwaan kreeg van de leerlingen ook een boek met tekeningen die te maken hebben met het thema verkeersveilig heid. „Dit gebeurt niet dagelijks. Het is zeld zaam dat je op zo'n manier wordt be dankt. Het is bijzonder leuk dat zo'n groep op deze manier zijn waardering uit", meent Zwaan. Tijdens de straatspeeldag in juni vorig jaar vroegen de twee Biervlietse basis scholen en de dorpsraad aandacht voor meer verkeersveiligheid aan de rand van het dorp. Al in september waren de twee druppels, een soort eilandjes midden op de weg waardoor de N61 in twee etappes kan worden overgestoken, gereed. „Al sinds 2001 hebben we gesprekken met Rijkswaterstaat over een betere be veiliging van de N61, Vanaf het moment dat we vorig jaar met Mark Zwaan heb ben kennisgemaakt, is alles echter in een stroomversnelling gekomen. We hebben hele constructieve gesprekken gevoerd en dat heeft geresulteerd in een snelle aanleg van de druppels. Niet alleen wij, maar het hele dorp is Rijkswaterstaat hier heel dankbaar voor", vertelt voorzit ter van de dorpsraad, Joop Roost. Ook verkeersouder Ilse Nieskens is blij dat er zo snel iets is gedaan aan de onvei lige oversteekplaatsen op de rijksweg langs het dorp. „Met onze actie 'Dat kan anders' hebben we tijdens de straatspeeldag de in onze Fortis schrapt 58 banen bij grensstreekfilialen door Conny van Gremberghe HULST - Fortis brengt het aan tal in buitenlandse klanten ge specialiseerde bankvestigingen in de grensstreek volgend jaar terug van zes naar twee. In april 2005 zullen naar alle waarschijn lijkheid alleen nog de vestigin gen in Sluis en het Limburgse Venlo open zijn. De vestigingen in Hulst en Sas van Gent, alsme de die in Putte en Maastricht gaan dicht. Van de huidige 93 banen in de grensstreekfilialen van Fortis gaan er 58 verloren. Het samenvoegen van de kanto ren heeft alles te maken met een terugloop in de klandizie. Door de invoering van de Europese Spaarrichtlijn is het voor Bel gische klanten niet meer aan trekkelijk om spaargeld op reke ningen over de grens te parke ren. Daar komt nog bij dat de Belgische overheid een compen satieregeling heeft bedacht die zwartspaarders eenmalig cle mentie oplevert van de Bel gische Belastingdienst. Fortis is niet de enige bank die gebukt gaat onder de teloorgang van het banktoerisme Eerder sloot ABN in Zeeuws-Vlaande ren haar administratiecentrum (wat 60 banen kostte), verkaste handelsbank Van Lanschot van Hulst naar Goes en ging de KBC-vestiging in Hulst dicht Bestuurder C. van Loon van vak bond De Unie voorspelde vorige maand dat van de 1350 banen in de Zeeuws-Vlaamse banksector er binnen vijf jaar tijd slechts 600 over zullen zijn. Bankverzekeraar Fortis heeft overigens de bonden en het per soneel laten weten alles in het werk te zullen stellen om het ba nenverlies te beperken. Of er daadwerkelijk 58 banen verlo ren gaat hangt volgens Fortis- woordvoerder H.J. Eijpe af van de mate waarin de speciale vesti gingen het komende jaar de bui tenlandse klanten weten vast te houden „Dat wordt op 1 juli en 1 janua ri 2005 getoetst en blijkt dan dat we er in slagen om toch een redelijke klantenbeweging over eind te houden, dan kan het ver lies aan banen worden bijge steld", aldus Eijpe. Inkomensgarantie Fortis heeft in het overleg met de bonden over het sociaal plan voor de medewerkers die hun baan dreigen te verliezen haar sociale gezicht getoond door me dewerkers die hun baan kwijtra ken een inkomensgarantie te bie den. Unie-bestuurder G. van der Lei: „Die inkomenszeker heid is voor mensen in Zeeuws-Vlaanderen, die niet makkelijk aan een alternatieve baan kunnen komen, toch een steuntje in de rug. Fortis heeft ook toezeggingen gedaan om al les in het werk te stellen om me dewerkers aan vervangend werk te helpen of binnen de ei gen organisatie of via een deta cheringsbureau elders." Vak bondbestuurders in de sector maken zich overigens wel grote zorgen voor het bankpersoneel in de Zeeuws-Vlaamse grens streek. „Die mensen weten niet wat hen boven het hoofd hangt. Wij spreken van de storm voor de stilte, omdat zij het juist nu in deze periode enorm druk heb- (advertentie) IN ONZE ZAAK DINSDAG 9 MAART WOENSDAG 10 MAART VAN 10 00 TOT 17 00 UUR U kunt zo binnenlopen tijdens de ModeRitsen. - reserveren is niet nodig door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland neemt col lectief de verantwoordelijkheid voor de fouten die zijn gemaakt in de affaire Nobelgate. B en W gaan niet zo ver om daar ook hun vertrek aan te verbinden. Die politieke afweging hoort aan de gemeenteraad, aldus bur gemeester J. Asselbergs. Maan dagavond komt de raad over de kwestie bijeen. In een brief die gisteren werd verstuurd, erkent het college dat het beter was geweest de raad eerder te informeren over de budgetoverschrijding van de archeologische opgravingen. „Wij realiseren ons dat wij u als raad voor een fors probleem heb ben gesteld. Wij zijn ons bewust dat het aanzien van de gemeen te bij de bevolking is geschaad en dat wij er alles aan moeten doen om dat aanzien te herstel len." Dat de raad tot 2 februari in het ongewisse werd gelaten, terwijl het college al in novem ber vorig jaar wist dat er iets goed fout zat, kwam doordat 'er geen enkele sprake was van vol ledige en betrouwbare informa tie.' „Wij hebben gepoogd die in formatie op tafel te krijgen. Dat lukte niet meteen, mede wegens de complexiteit van dit dossier Anders dan eerder deze week bij de uitkomst van het interne onderzoek naar de gang van za ken, neemt het college de ambte lijke gemaakte fouten nu wel volledig voor eigen rekening. Volgens Asselbergs was dat maandag niet anders, zei hij gis teren in een reactie op de raads- brief. Dat het college zich toen beduidend meer op de vlakte hield, kwam doordat het rap port voor iedereen nog vers was en B en W er dus inhoudelijk niet op in konden gaan. B en W blijven evenwel van me ning dat niet zij, maar de betrok ken ambtenaren de grootste ver wijten vallen te maken. In de raadsbrief benadrukt het colle ge dat de portefeuillehouders niet zijn geïnformeerd over 'cru ciale te nemen beslissingen in het archeologische onderzoek', Daarmee wordt gedoeld op amb telijke toestemming om verder te graven en daardoor het fors oplopen van de rekening, van 52.500 tot ruim 600.000 euro. De gemeentesecretaris heeft de opdracht de ambtelijke organi satie door te lichten en maatre gelen te treffen om herhaling te voorkomen. Binnen dat kader is een accountantsbureau inge schakeld. Dat zal zich vooral richten op de vraag hoe het mo gelijk was dat er 'ongeautori seerde uitgaven' zijn gedaan voor het archeologisch onder zoek. De oppositie reageert teleurge steld op de inhoud van de verkla ring en beraadt zich nu op een motie van wantrouwen. (Advertentie) cc w Delscher presenteert de nieuwe voorjaars/zomer _j collectie 2004, (advertentie) STERK IN PRIJS KWALITEIT RESTAURANT Geoffrey de Haan en Lennard Naaktgeboren van basisschool De Maatjes in Biervliet bieden Mark Zwaan van Rijkswaterstaat een boek met tekeningen aan. Met het boek en een zelfgeschreven verkeersrap bedankten de leerlingen van groep 7 en 8 de wegbeheerder voor de aanleg van vluchtheuvels op de N61. foto Wim Kooyman ogen (onveilige verkeersituatie aangege ven. Rijkswaterstaat heeft snel gehoor ge geven aan onze wens om de situatie te veranderen. Het is misschien ongebruike lijk, maar we vonden dat ze best eens in het zonnetje gezet mochten worden", al dus Nieskens. Zwaan vindt het niet meer dan normaal dat er in dergelijke situaties snel gehan deld wordt. „Het belang van veiligheid staat altijd voorop. Onveilige situaties dienen zo snel mogelijk te worden aange pakt. Daar eindeloze discussies over voe ren heeft geen zin Misschien voldoe je met de oplossingen niet altijd volledig aan de wensen van de betrokkenen, maar als je je plannen goed uitlegt, kom je meestal wel tot elkaar", aldus Zwaan. Telefoon: 0118-591900 www.restaurantvrouvyenpolder.nl Alleen maandag gesloten (mTïï^juli-augustus) Advertentie i ben. Druk, omdat heel wat Bel gische klanten nu hun rekenin gen afsluiten. Slagen de mede werkers er in deze periode in om een deel van die klanten te be houden, dan kan dat voor hen zelf een direct belang hebben, want hoe meer klanten de ban ken in Zeeuws-Vlaanderen be houden, hoe minder banen er in de sector teloor zullen gaan. Andere banken Van der Lei verwacht dat de ko mende maanden nog meer ban ken met speciale filialen in de grensstreken saneringen zullen afkondigen. „ING heeft in een eerder stadium al op Europese ontwikkelingen ingespeeld, maar ook binnen die bank kun nen er nog nieuwe maatregelen volgen. Ook binnen de Rabo speelt er nog het één en ander. Onze grootste zorg betreft ech ter de alternatieve werkgelegen heid in een regio als Zeeuws-Vlaanderen, de banen zijn daar dun bezaaid. We zul len ons als bond dan ook sterk maken dat de banken in hun so ciale plannen de mogelijkheden voor alternatief weerk zo breed mogelijk vastleggen." Overigens blijven de Fortisvesti- ging in Oostburg en Terneuzen vooralsonog buiten de sanerings operatie. KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 I SS 1 Voor automatische incasso stem ik toe m atschoiving van mi|n n MMaw I I I I I I I I I I I P2C bv gaat rcrgvrjttq om me» 8"711688 555547" iI Noleer mij voor een abonne ment. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen. O per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso f€ 56,60) D per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur dere bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 Middelburg afficheert zich zelf graag als een Monumen- tenstad met Wereldse Allure. Maar de inwoners van de Zeeuwse hoofdstad weten wel beter: het is een dorj) uit de ca tegorie die ooit door Wim Son- neveld met zoveel gevoel voor nostalgie werd bezongen. Een Middelburgse ondervond dat maar weer eens toen ze vo rige week in een winkel voor haar echtgenoot een fors ver jaarscadeau kocht, dat van feestelijk inpakpapier werd voorzien. Een paar dagen later stapte ze haar voordeur uit, toen zo juist een dame op een fiets passeerde, die resoluut in de remmen kneep. Onze Middel burgse herkende haar luttele seconden later ab de verkoop ster die belangstellend infor meerde: „En, vond-ie het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67