OSD wil snel meer ruimte Op elke hoek staat een haltepaal PZC NVVH houdt moedig stand Wesdijk Homestyle moet stoppen op last gemeente Rijbewijs Middelburger ingenomen Gewonde bij kop-staartbotsing Meisje bedreigd in Terneuzen Botsing op Ringbaan West in Goes Meisje (14) mishandeld door groep Brandstichting Business Park toplocatie Judo-instituut trekt in Westkapels gemeentehuis zaterdag 6 maart 2004 MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag het rijbewijs ingenomen van een 49-jarige Middelburger. De man werd om 0.20 uur aangehouden op de Looierssingel in zijn woonplaats. Uit een ademanalyse bleek dat hij drie maal te veel had gedronken. De man kreeg ook een dagvaarding uitgereikt. Om 4.30 uur hield de politie een twintigjarige bromfietser uit Middelburg aan in de Scheldestraat te Vlissingen. Ook hij had te veel gedronken. De man kreeg een rijverbod van vijf uur. 's-HEERENHOEK - Op de Sloeweg in !s-Heerenhoek raakten gistermiddag rond kwart over drie een vrachtau to en een personenauto beschadigd bij een kop-staartbot- sing. Toen een 44-jarige automobilist uit de gemeente Kapelle moest remmen voor de verkeerslichten, merkte een achter hem rijdende 40-jarige vrachtwagenchauffeur uit Temeu- zen dit te laat en reed achterop de personenauto. De echtgenote van de 44-jarige man werd met lichte ver wondingen aan haar hoofd voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis, beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. TERNEUZEN - In haar woonplaats is gistermiddag een veertienjarig meisje uit Terneuzen door een onbekende au tomobilist bedreigd met een voorwerp dat op een vuurwa pen leek. Het meisje stond rond vier uur op de stoep in de Zeldenrustlaan te praten met een vriend toen er een perso nenauto kwam aanrijden. In het voorbijrijden werd ze aangeroepen en richtte de bestuurder het voorwerp op haar. GOES - Op de Ringbaan West in Goes vond gistermiddag rond kwart over twee een kop-staartbotsing plaats waar bij drie personenauto's waren betrokken Twee auto's hiervan raakten vermoedelijk volledig vernield. Een negentienjarige automobiliste uit Yerseke merkte te laat op dat de auto voor haar, bestuurd door een 32-jarige man uit Goes, stopte en reed achter op het voertuig. Deze schoot op zijn beurt door tegen de auto van een 49-jarige Goesenaar. De 49-jarige man en zijn echtgenote werden met nek- klachten voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis. TERNEUZEN - Een veertienjarig meisje uit Terneuzen is gistermiddag rond kwart voor drie op de Akkerwinden- laan in haar woonplaats mishandeld door een groepje leef tijdsgenoten. Ze werd door het groepje diverse malen op het hoofd geslagen. Het meisje kende enkele van haar be lagers van gezicht. De oorzaak van de mishandeling is niet duidelijk. Leden van de Museumclub van NVVH Westerschouwen waren gisteren op bezoek bij galerie T in Middelburg, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - In het landelijk bestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen rommelt het zwaar. De vroeger zo krachtige Huisvrouwenbond dreigt na 92 jaar op te houden te bestaan. Binnen de afdeling Westerschouwen van de NWH is de stemming veel vrolijker. Natuurlijk heeft ook deze regionale club met een glorieuze vergrijzing niet het eeu wige leven in het vooruitzicht. Maar voor lopig houden de vrouwen van Wester schouwen het nog wel even vol en wordt dinsdag 6 april vol vertrouwen in de toe komst het 75 jarig bestaan gevierd. Voorzitter A. Hogenstein-Groeneveld van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen afdeling Westerschouwen worstelt een beetje met die verenigingsnaam. „Het klinkt zo oubollig", wordt veel gezegd. In de optiek van Hogestein is 'huisvrouw' anno 2004 zeker geen geuzennaam. En dat 'Westerschouwen' dekt volgens haar ook allang niet meer de lading. De afdeling telt nu 145 leden. Het zijn overwegend oudere dames, het oudste lid is 93 jaar en het jongste rond de 55 jaar. Velen van hen komen elke veertien dagen op de dinsdag middag bijeen in dorpshuis De Schutse Vooral voor de gezelligheid en de onderlin ge ontmoeting, maar ook om wat op te ste ken over bijvoorbeeld: gezonde voeding, Zeeuwse boerderijen, gezondheidstechno logie, strovlechten, wokken of depressies door de overgang. Maar dat is lang niet al les. Naast de reguliere lezingen en presen taties, zijn er de talrijke activiteiten van de bridge- en scrabbleclub, de tuinclub, de fiets- en wandelclub en de museum club. Verder is er de leeskring en een club je dat om de week gaat bowlen. Terugblikken Een jubileum nodigt uit tot terugblikken Hogestein zegt als prille voorzitster niet veel te weten over de historie. Wel heeft ze vernomen dat het in 1929 een hele toer moet zijn geweest de vereiste zestig leden bijeen te krijgen om een zelfstandige afde- linge op te richten. Vrouwen van midden standers waren in de meerderheid, van daar dat in verband met de winkelsluiting de dinsdagmiddag voor de bijeenkomsten werd gereserveerd. „De dames van het be stuur gingen in het begin per vliegtuig naar de gewestelijke vergaderingen in Mid delburg. Dat was praktischer en goedko per, anders moesten ze daar overnachten", zegt Hogestijn. Binnenkort gaat zij samen met de secreta resse G. van der Werf-Rodenburg naar Amersfoort om met het hoofdbestuur van de NWH te praten over de problemen daar. Tot vijf jaar geleden was er nog een binding dankzij het eigen keurmerk. 'Goedgekeurd door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen' was een vertrou wen wekkende slogan. Heel wat fluitke tels, droogrekken, strijkplanken en de kens zijn aan het oordeel van NWH-le- den onderworpen Maar het keurmerk is niet meer. De huisvrouwen laten de beoor deling tegenwoordig aan anderen over. De NVVH Westerschouwen viert het 75 ja rig bestaan dinsdag 6 april met een feest middag in De Schutse in Haamstede. Hoofdmoot van het programma is de so lo-toneel vooretelling 'Prinses Marianne' door Nel Kars. Verder is er een kooroptre den en zal er een fototentoonstelling over verleden en heden van de eigen afdeling zijn ingericht. fr/irPiet Kleemans ZIERIKZEE - De Ondernemers- g| kring Schouwen-Duiveland (0SD) heeft bij de gemeente Schouwen-Duiveland aange drongen op snelle realisatie van bedrijventerrein Business Park bijZierikzee. De gemeente gaat bij het ontwik kelen van dat nieuwe bedrijven terrein aan de rand van Zierik zee niet over één nacht ijs. De lo catie - langs de Weg naar De Va!is een gevoelige. Daarom stelt de gemeente hoge eisen aan bet uiterlijk van bedrijfsgebou wen die daar komen. Het Busi ness Park moet het visitekaartje van Schouwen-Duivelands cen- .5 jrumstad Zierikzee worden. Silhouet jèj Het silhouet van de stad mag niet worden aangetast en de ge- meente vraagt de ontwerpers van de toekomstige bedrijfsge- bouwen terughoudend om te gaan met architectuur. Geen schreeuwende ontwerpen en kleuren, maar ingetogen vormge- ving. Op zich niet verkeerd in de ogen a van OSD-voorzitter A. Schouw. Hits het maar niet tot vertra- Nv ging leidt. „De gemeente geeft fid in een wervende folder over het Business Park aan dat zij in het tweede halfjaar van 2004 de eer- te ste gronden van het Business Park wil gaan uitgeven. Ik hoop t dat dat ze gaat lukken want er i móet binnen twee jaar na nu leer ruimte zijn voor bedrijven, i Anders komen we echt in de knel." Schouw voegt daar aan toe dat hij verwacht dat voor een plekje op het Business Park meer dan voldoende belangstelling be staat in het bedrijfsleven. „Ik ben daar optimistisch over. Het is een toplocatie." Om bedrijven te bewegen zich op Schouwen-Duiveland te ves tigen is in de visie van OSD aan vullend beleid nodig. Er moeten voldoende woningen zijn, goede zorgvoorzieningen en niet te ver geten recreatieve en culturele voorzieningen. Schouw: „Het moet hier prettig wonen én re creëren blijven." Wat de Schouwen-Duivelandse ondernemers zorgen baart is het feit dat de gemeente nog steeds met een achterstand kampt voor wat betreft herziening van de ei- landelijke bestemmingsplan nen. Schouw: „We hebben als OSD nog eens het belang onder streept van een vlotte verdere af wikkeling. De gemeente heeft toegezegd dat zij op korte ter mijn met een herzien tijdspad komt. Voor wat betreft de projecten als opwaardering van bedrijven terrein De Zuidhoek en nieuw- bouwplan Noorderpolder is Schouw redelijk tevreden. „Die projecten staan op de rails, zijn in gang gezet en blijven wel lo pen." GOES - Vijf Goese jongeren in de leeftijd van dertien tot negen tien jaar zijn donderdagavond aangehouden voor het in brand steken van drie papierbakken op de Kamperfoeliestraat en Vo- gelzangseweg. Werkstraf voor bedreigen zuster MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter, R. Rei- narz, heeft gisteren een 45-jari- ge man uit Vlissingen voor be dreigingen en vernieling veroor deeld tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De Vlissinger had in de zomer in Sluis, onder invloed van alco hol, zijn zus en een buurman reet de dood bedreigd. Tijdens een van de incidenten sloeg hij een keukenraam in. De man was berooid van Amsterdam naar Zeeland gekomen. Hij kon bij ajn zuster inwonen. Na een ru zie wilde hij vertrekken naar Vlissingen. Hij wilde later zijn spullen in Sluis ophalen. Die ireeg hij niet mee, omdat hij Eog schuld zou hebben aan zijn zuster. Daardoor raakte hij over zijn toeren. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111 -454647 fax; 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 aasoaagoes Tel: (0113)315500 Pax: <0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kwrgklachten: 3800-0231231 op maandag tfm vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdagstot 12.00 uur door Esme Soesman OUWERKERK - Op het hoogtepunt moest weieens een grote bus worden inge zet ter ondersteuning van het 'kleintje'. Een kwart eeuw na oprichting van de buurtbus op Schouwen-Duiveland lijkt die stormloop voorbij. Aan het nut van de voorziening wordt echter nog altijd niet getwijfeld. Mensen komen dankzij de buurtbus hun geïsoleerde dorpen uit. Chauffeur Jaap Lobs uit Oosterland par keert de bus voor het dorpshuis in Ouwer- kerk. Na een stil ritje tussen Zierikzee en Sirjansland wachten daar op de Ring ein delijk een paar passagiers. Het mag dan marktdag zijn in Zierikzee, de veelal oudere passagiers laten het bij extreem slecht weer collectief afweten. Die stilte is niet waar Lobs het voor doet Juist het kletsen met mensen is voor hem reden om zich, als vuttende timmerman, voor het buurtbusproject in te zetten. „Een praatje hier, een praatje daar. Je leert mensen kennen, en dat is zonder meer het leukst." De in Ouwerkerk instappende Adrie Ha- rinck en dochter Monique zijn trouwe passagiers op de bus. Toen de buurtbus nog niet bestond, was Harinck aangewe zen op de fiets. Alleen op donderdagen reed er een tijdje een lijndienst tussen Ou werkerk en Zierikzee om mensen naar de weekmarkt te brengen. Toen een kwart eeuw geleden het buurt busproject van start ging, twijfelde de in woonster van Ouwerkerk dan ook geen moment. In de winter laat ze zich anno 2004 nog altijd dagelijks naar haar werk in Zierikzee vervoeren en op vrijdag wor den de weekboodschappen (Monique: „je kunt gewoon niet alles op je fiets meene men") met de buurtbus gedaan. Voorvechter Het is precies wat de oprichters van de buurtbus een kwart eeuw geleden beoog den. De toenmalig voorvechter, voorzit ter en chauffeur T. Kuin-de Haan gaf bij opening, op 2 april 1979, al aan hoe de buurtbus zou bijdragen aan het ontslui ten van kernen die van openbaar vervoer zijn verstoken Ook nu nog geldt dat de kleine Con- nexxionbus alleen rijdt op dorpen waar geen lijndienst komt. Nieuwerkerk is uitzondering op de route (officieel lijn 190) die van Sirjansland, via Ouwerkerk en Zierikzee, naar Kerk- werve voert en vice versa. Na een ver zoek van ouderenbond Anbo en de toen malige gemeente Duiveland om ook op se niorencomplex Steenzwaenshof te rij den, werd Nieuwerkerk in 1993 in de rou te opgenomen. Het Schutje (Nieuwerkerke) daarentegen werd tussentijds uit de dienstregeling ge schrapt. Toen de vaste passagiers uit dit buurtschap - een vrouw met haar kind - verhuisden, was het van weinig nut meer Chauffeur Jaap Lobs laat passagiers instappen in Sirjansland op de route naar Zierikzee foto Marijke Folkertsma dit ommetje te maken. Het zegt iets over de pracht van dit kleinschalig vervoer. Een team van zestien chauffeurs, aange vuld met twee reserverijders, rijdt rond de achtduizend passagiers per jaar rond. Veelal vaste klanten, die je in de loop van de tijd aardig leert kennen. Dat blijkt wel als Lobs spontaan een tussen stop maakt op de Touwbaan in Zierik zee, op enkele meters van de werkplek van Harinck. „We hebben bij wijze van spreken op elke straathoek een haltepaal staan", vat secretaris - bij gebrek aan een voorzitter tevens eerste man - en re servechauffeur Willem Dalebout het sa men De dokter, supermarkt en zwembad in Nieuwerkerk zijn andere plaatsen waar met enige regelmaat een keertje extra wordt stilgestaan. Ex-touringcarchauffeur Dalebout ge looft heilig in de kracht en levensvatbaar heid van het buurtbusproject. Ook al is het aantal passagiers sinds de begintijd (toen waren het er 19.000) meer dan ge- Reservechauffeur en tevens secretaris Willem Dalebout van het team dat de buurtbus organiseert op het eiland. halveerd. Mobielere oudjes en de teletaxi zijn ontwikkelingen die de buurtbus ra ken. Anderzijds zorgen bezuinigingen voor het steeds verder uitdunnen van de reguliere openbaar vervoersvoorzienin gen. Zo werd Dalebout recent nog opgebeld door de dorpsraadvoorzitter van Heer- jansdam, die druk doende is met de op richting van een eender project. Ook uit steeds slechter bereikbare andere kernen op Schouwen-Duiveland komen er met enige regelmaat signalen richting be stuursleden. Naast Dalebout zetten J. van den Hamer uit Ouwerkerk en J. van Sluis uit Nieuwerkerk zich voor het pro ject in. De provincie heeft de minimumgrens op vijfduizend gesteld. Zakt het aantal pas sagiers dat per jaar in de buurtbus stapt daar onder, dan hangt het voortbestaan aan een zijden draadje. Maar Dalebout is er de man met naar negatief te zijn „De toekomst blijft toch koffiedik kijken." En dat doet hij liever vanuit een ideaal dan vanuit angst. Want het zou toch mooi zijn, peinst hij, als de huidige rit opgesplitst wordt in twee verschillende lijnen. Eentje op Schouwen en eentje op Duiveland. Dat maakt dat je andere kernen (denk aan Schuddebeurs. Noordgouwe en Dreischor) in de route kunt opnemen en dat de lengte van de rit - en dus ook de wachttijd - aanmerkelijk wordt verkort. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Na meer dan vier jaar strijd lijken de om wonenden van het Nieuwerkerk- se bedrijf Wesdijk Homestyle hun zin te krijgen. Wesdijk krijgt van de gemeente Schou wen-Duiveland vier weken de tijd om met de bedrijfsactivitei ten aan de Tuinstraat in Nieu werkerk. Wesdijk huurt een bedrijfsloods van de firma Wandel aan de Tuinstraat, middenin een woon wijk. De Nieuwerkerkse onder neming handelt in garagedeu ren, rolluiken en siergrindvloe- ren en zegt de loods aan de Tuin straat louter als showroom en opslagruimte te gebruiken De omwonenden vertellen een heel ander verhaal. Zij stellen dat Wesdijk het pand gebruikt voor detailhandel en dat zou vol gens hen in strijd zijn met de be palingen van het bestemmings plan. Bedrijfsmatige activiteiten ho ren, vinden de omwonenden, met thuis in een woonwijk. Zij hebben van meet af aan ge klaagd over overlast en hebben de gemeente bestookt met ver zoeken om Wesdijk te dwingen te stoppen met zijn activiteiten aan de Tuinstraat. De gemeente heeft steeds gezegd dat de activi teiten van Wesdijk niet in strijd zijn met het bestemmngsplan. Wel werden in de in 2001 aan het Nieuwerkerkse bedrijf ver strekte nieuwe milieuvergun ning die regels aangescherpt. Daarna werd het stil rond het bedrijf maar achter de 'scher men gingen de schermutselin gen tussen Wesdijk en de omwo nenden onverminderd door. Bei de partijen namen een advocaat in de arm Uiteindelijk stelde de rechter in Middelburg de omwonenden in het gelijk. De gemeente Schou wen-Duiveland voegt zich naar die uitspraak en heeft Wesdijk vier weken de tijd gegeven om een punt achter zijn bedrijfsacti- tiviteiten in de loods aan de Tuinstraat te zetten. Negeert Wesdijk de sommatie van de gemeente dan ligt, laat een woordvoerder weten, een dwangsom in het verschiet. Wesdijks raadsman mr. J. Albi- cher wil inhoudelijk niet reage ren op de jongste ontwikkelin gen en de aanzegging van de ge meente aan het adres van Wes dijk Homestyle. Albicher laat het bij de medede ling dat hij en zijn cliënt zich be raden op hun positie. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Het oude ge meentehuis van Westkapelle wordt omgevormd tot een ju do-instituut dat landelijke allu re moet krijgen. Dat bevestigde de gemeente Veere gistermid dag. Sportaccommodatie De Bel ling in Westkapelle wordt ge bruikt als judozaal. Initiatiefnemer E. Borchert uit Odijk heeft recent het beeldbe palende pand gekocht, dat al on geveer vijf jaar leegstaat. Hij was gisteren onbereikbaar voor commentaar. Er wordt naar ge streefd om nog voor de zomer een begin te maken met de ver bouwing van het voormalige ge meentehuis in Westkapelle. De gemeente Veere is tevreden over de jongste ontwikkeling. Vol gens P. Landsbergen van de af deling algemene en economi sche zaken van de gemeente, kan de horeca en detailhandel er een economische impuls van verwachten. (Advertentie) showroomkeukens voor dc prijs van een gewone keuken KEUKENGALERIE ROOSENDAAL Vherwerf 7a, 0165 - 53 07 00 Ook diverse Italiaanse keukens kerkwerve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61