Amici in de bres voor Milosevic Nieuwe EU-lidstaten vrezen stroom illegalen VTM ligt overhoop met prins Laurent sa OPCW: Libië heeft mosterdgasvoorraad Rybkin niet langer presidentskandidaat Vrienden van het hof willen vrijspraak van genocide Kopstuk PKK aangehouden bij Hoge Raad Sneeuwstorm in Zuid-Korea Feest mee met 100 jaar Pot! Buit van 25 miljoen euro Krant voorspelt verlies 'Paars' Aanslag in Tsjetsjenië voorkomen Populariteit Sharon op dieptepunt Brandstichting in Franse moskeeën zaterdag 6 maart 2004 -L,„nn;n redactie buitenland »RI SSEL - De Belgische com- „rciele televisiezender VTM htefl bij koning Albert een klacht ingediend over het ge drag van zijn jongste zoon prins LaJrent Die schold eerder deze „eek een nieuwsploeg van VTM ait omdat die in Brussel opna men maakte van zijn motorfiets. „Aan de smoel van de camera- man te zien, is het er een van VTM", sprak de prins honend. „Je zal zien: ze gaan het weer over mijn motor hebben", foeter de de prins. ,.Ik ken ze. Hoeveel heeft ie gekost? Waar heeft hij dat geld vandaan? Daar gaan ze het over hebben. Maar we moe ten ze vergeven, ze weten niet wat ze doen", aldus de prins te gen zijn gastheer, de voorzitter van een bouwbeurs. Het is niet de eerste keer dat de nukkige Laurent uitvaart tegen de media. Maar vooral de nieuwsploegen van VTM zijn het mikpunt van zijn spottende toorn. Met name aan het magazi ne 'Royalty', waarin het wel en wee van koningshuizen aan bod komt, lijkt de prins een hekel te hebben. „Ik hoop dat die bol op uw hoofd valt", zei hij eens te gen een VTM-cameraman bij een bezoek aan een bouwterrein waar een kraan met sloopkogel stond. „Heeft VTM de les goed gevolgd? Moet ik het nog eens herhalen voor VTM?", vroeg hij na een ander bezoek. „Mijn mensen kwamen regelma tig klagen over de houding van Laurent", zegt Bart De Poot. hoofdredacteur bij VTM. „Wat hij nu zei, was echt niet correct meer. Onze cameraman stond ge woon te filmen, er werd geen en kele vraag gesteld Naar verluidt heeft Laurent de pik op VTM omdat hij vijf jaar geleden een filmploeg van de zender liet meerijden in zijn au to voor een reportage. Toen bleek dat hij het gaspedaal dik wijls te diep induwde en niet eens een verplichte veiligheids gordel droeg. De pnns kreeg des tijds bakken kritiek over zich heen. GPD i/annnze redactie buitenland DEN HAAG - De amici curiae (vrienden van het hof) hebben het Joegoslavië-Tribunaal ge vraagd Slobodan Milosevic vrij te spreken van genocide (volken- moord), de zwaarste aanklacht waarvoor de ex-president zich moet verantwoorden voor het VN-hof in Den Haag. Dat blijkt uit een verzoekschrift dat de griffie van het tribunaal giste ren heeft gepubliceerd. De amici vinden dat de aankla gers tijdens de twee jaar dat zij hun bewijsmateriaal hebben ge presenteerd voor het tribunaal, met hebben bewezen dat Milose vic zich heeft schuldig gemaakt aan genocide. De amici assisteren de rechters bij het voeren van een eerlijk proces, aangezien Milosevic geen professionele strafpleiter in de arm heeft genomen. Het proces is geschorst tot 8 juni om Milosevic (62) de gelegenheid te geven zijn verdediging voor te bereiden. Uitroeien Genocide, volgens veel volken rechtdeskundigen de zwaarste misdaad, is het met intentie ge heel of gedeeltelijk uitroeien van een bevolkingsgroep. Milos evic is aangeklaagd wegens ge nocide op de Bosnische mos lims. Volgens de amici hebben de aanklagers niet bewezen dat Milosevic de 'specifieke inten- ad, zoals in de genocidede- DEN HAAG - PKK-kopstuk Nu- [r£. riye Kesbir is gisteren tijdens üyj. haar uitleveringszaak bij de Ho- iinu ge Raad aangehouden. De zitting van het hoogste itscollege werd uit veilig- iverwegingen in het paleis van justitie in Den Haag gehou- 10- den. Kesbir kwam met enkele itallen aanhangers naar de sta2t zaak. De Hoge Raad kondigde mer. al eerder een bevel voor haar oeilï ""houding af, maar ze zat tot nu toe ondergedoken. Gisteren verscheen Kesbir, die lid van de ►residentiële raad van de PKK as, op de zitting. De Hoge lad behandelt het uitleverings- 'erzoek dat Turkije voor haar Nederland heeft neerge- tgdAVP advertentie EDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Schddestraat 98. Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax- 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150.4870 AD Etten-Leur T«t 076-5083594, Fax: 076-5083501 infoebteijenbergbv.nl wwwbleijenbergbv.nl finitie omschreven. Uit het ge drag van Milosevic valt geen ge nocidale intentie af te leiden, en het is ook niet bewezen dat Mi losevic genocide heeft gepland of bevolen, aldus de amici. De amici (de Brit Kay en de Ser viër Tapuskovic) hebben een mo tie ingediend, die normaal door de verdediging wordt geschre ven, nadat de aanklagers de eer ste ronde van de presentatie van hun bewijsmateriaal hebben af gerond. Tussentijds Als de rechters de motie inwilli gen, betekent dat dat Milosevic tussentijds van de beschuldi ging genocide in de aanklacht wordt vrijgesproken. In dat ge val hoeft hij zich op dat punt niet te verdedigen. Het tribu naal heeft in de meer dan tien jaar van zijn bestaan genocide slechts een keer bewezen ge acht. Het veroordeelde de Bosnisch-Servische generaal Krstic tot 46 jaar cel wegens ge nocide na de val van Srebreni ca. Diens hoger beroep loopt nog. In het Milosevic-proces, dat op 12 februari 2002 begon, hebben de aanklagers weinig bewijs aangedragen dat de verdachte in verband brengt met de mas saslachting in Srebrenica in 1995. Als de genocide-aanklacht weg valt, blijven nog misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisda den in Bosnië, Kroatië en Kos ovo over in de omvangrijke ten lastelegging. Ook op veel andere punten vinden de amici overi gens dat geen bewijs is geleverd, blijkt uit hun bijna honderd pa gina's lange verzoekschrift. De Jamaicaan Robinson is nu ook officieel de nieuwe voorzit tend rechter in het proces. De Brit Richard May verlaat het VN-hof om gezondheidsrede nen. ANP fVgg-- SEOEL - Personenauto's zijn ondergesneeuwd tijdens een file in Taejon, zo'n 160 kilometer ten zuiden van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel. De centrale regio van Zuid-Korea is getroffen door de hevigste sneeuwstorm in maart in honderd jaar. Scholen moesten gisteren daardoor sluiten en het verkeer kwam lam te liggen. foto Chae Won-Sang/RTR door Carel Goselinq DEN HAAG - „Dit is goed nieuws." Zo reageerde de Hoge commissaris voor de vluchtelin gen bij de Verenigde Naties, R. Lubbers, onlangs toen be kend werd dat over 2003 het aantal asielzoekers in EU-lan- den met 22 procent was ge daald. Volgens Lubbers gaf het cijfer aan dat het in vele gebie den in de wereld kennelijk beter gaat waardoor mensen minder de neiging hebben elders asiel aan te vragen. Dat laatste kan waar zijn, er is echter ook een ander cijfer dat, ook voor de EU, veelzeggender is. In de tien landen die op 1 mei lid worden van de EU steeg het aantal asielzoekers afgelopen jaar met gemiddeld zestien pro cent. Uitschieters bij die toena me waren Cyprus (364 procent), Malta (63 procent), Slovenië (57 procent), Polen en Tsjechië (elk 34 procent) en Slowakije (6 pro cent). De vraag waarom het aantal asielzoekers in de nieuwe EU-landen stijgt, werd niet be antwoord door Lubbers. Er lij ken twee belangrijke gronden. Eén: het asielbeleid in de EU-landen zelf wordt steeds strenger. Twee: de landen wor den binnenkort lid van de EU waardoor asielzoekers zich daar toegang automatisch verschaf fen tot de rest van de unie. Dat het laatste motief wel eens het voornaamste kan zijn bij de overwegingen van asielzoekers om zich in toekomstige EU-lid- staten te vestigen blijkt uit een ander cijfer. Het aantal Russi- Advertentie 3-zitsbank AK 437 van Rolf Benz In leder, normaal 1.995,- Jubileumprijs 1.250,- Deze aanbieding is geldig tot 1 april 2004. 13.00 tot 18.00 uur. pot <JÜP ioo rrm sche asielzoekers steeg afgelo pen jaar met 73 procent. De helft van die stijging trad op in de huidige EU-lidstaten. De an dere helft betrof Polen, Tsjechië en Slowakije. Niet rijk Zoals bekend wordt Rusland geen lid van de EU. Aan de ande re kant is het land niet bepaald rijk te noemen. Derhalve kan het motief asiel te vragen in hui dige of toekomstige EU-lidsta ten voor de meesten alleen van economische aard zijn. De mogelijkheid om via asiel een voet binnen de Europese Unie te zetten op zoek naar nieuw geluk, plaatst ook de dis cussie binnen de huidige EU-lid staten over het openstellen van hun arbeidsmarkten voor werk nemers uit de nieuwe lidstaten in een ander daglicht. Het gaat dan immers niet meer alleen om goedkope arbeids krachten die desnoods bereid zijn illegaal te werken, asielzoe kers zouden wel eens dezelfde weg kunnen volgen. En daarop heeft men in de oude-EU hele maal niet gerekend. Volgens officiële cijfers zullen de nieuwe EU-lidstaten jaar lijks zo'n 200.000 legale werkne mers naar de oude EU-lidstaten zien vertrekken. Die stroom pro beren de huidige EU-landen te gen te gaan met allerlei maatre gelen. In Nederland met arbeids vergunningen voor geselecteer de industrietakken. Waarschijn lijk zal de stroom illegalen vele malen groter zijn. En daarop heeft niemand grip. Zeker niet als iedere 'toerist' drie maanden lang vrij in elke EU-lidstaat mag verblijven. GPD GAZA - Palestijnse meisjes lezen een boodschap tijdens een de monstratie van de militante, islamitische groepering Hamas in het vluchtelingenkamp Bureij. De Europese Commissie geeft 1 miljoen euro aan inwoners van de Gaza-strook van wie Israël de laatste maanden huizen heeft afgebroken. Ongeveer 13.000 dak loze families krijgen contant geld. tenten, dekens, matrassen en keukengerei van de Europese Commissie. „De afbraak is een buitensporige daad die ingaat tegen de men senrechten", zei Europees commissaris Nielson (Ontwikkelings hulp) gisteren. „We eisen dat het Israëlische leger de humanitai re nood van de Palestijnen niet verergert." Israël vernietigt de Palestijnse huizen vooral als vergelding voor aanslagen. Het gaat dan om de buurt waar een aanslagpleger heeft gewoond. I)e Gazastrook is een van 's werelds dichtstbevolkte gebieden. Volgens de VN wonen er 1.3 miljoen mensen op 278 vierkante ki lometer. foto Hatem Moussa/AP TOKIO - Bij een overval op een juwelier in de Japanse hoofdstad Tokio hebben twee daders voor 3,5 miljard yen (ruim 25 miljoen euro) aan juwelen buitgemaakt. Dat meldde het Japanse persbureau Kyodo gisteren. De over vallers gingen er vandoor met vier juwelen waaronder een diamanten halsketting ter waarde van 3 miljard yen (22 miljoen euro). ANP BRUSSEL - De Vlaamse socialisten en liberalen, die sa men in de nationale regering van België zitten, stevenen af op een zeer groot verlies en het extreemrechtse Vlaams Blok wordt de tweede partij van Vlaanderen. Dat voor spelt een opiniepeiling waarvan dagblad Le Soir gisteren de eerste resultaten heeft gepubliceerd. De liberale partij van premier Verhofstadt zakt 6 procent punt naar 18,3 procent. De socialistische SP-A zou ruim 4 procent kwijtraken en nog maar 20 procent van de Vlaam se stemmen trekken. Oppositiepartij CD&V wint zeer fors en is in de peiling met bijna 30 procent veruit de grootste partij van Vlaanderen. Ook het Vlaams Blok blijft groeien en is met 22 procent de tweede partij. De opmerkelijke re sultaten van de peiling worden mogelijk deels verklaard doordat de ondervraging gebeurde in de periode dat Bel gië discussieerde over het omstreden stemrecht voor mi granten. ANP MOSKOU - In Tsjetsjenië lijkt met de vondst van 300 kilo TNT door Russische veiligheidsfunctionarissen een grote aanslag voorkomen. Het zeer explosieve materiaal werd aangetroffen in twee auto's ten noorden van de hoofdstad Grozny. Dat meldden de Russische autoriteiten in de op standige deelrepubliek gisteren. Tsjetsjeense rebellen strijden al jaren voor onafhankelijk heid en zijn in een bloedige strijd met het Russische leger verwikkeld. ANP/AFP JERUZALEM - De Israëlische bevolking heeft nog nooit zo weinig vertrouwen in premier Ariel Sharon gehad als op het ogenblik. Volgens een opiniepeiling die deze week werd uitgevoerd in opdracht van de krant Yediot Ahronot vindt 57 procent van de Israëliërs Sharon niet betrouw baar. Vorige maand was dat nog 51 procent. Toen hij drie jaar geleden aantrad vond iets meer dan 20 procent Sharon onbetrouwbaar. AP ANNECY - De moskee van de Franse stad Annecy en een islamitische gebedsruimte in Seynod, een voorstad van Annecy, zijn gisterochtend vroeg door brand beschadigd. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Wie erachter zit, is onduidelijk. De verantwoordelijkheid is niet opgeëist. De gebedsruimte in Seynod is volledig verwoest. In de moskee in Annecy bleef de schade be perkt. AP van onze buitenlandredactie DEN HAAG - Libië heeft twin tig ton mosterdgas. Ook bezit het land circa 100.000 ton chemi caliën die nodig zijn bij het ma ken van chemische wapens waaronder 20.000 ton Sarin. Dat heeft Rogelio Pfirter, direc teur-generaal van de OPCW, de organisatie voor een verbod op chemische wapens, bekend ge maakt. Pfirter baseerde zich op een rap portage van Libië aan de OPCW inzake het bezit en de productie van chemische wapens. De stuk ken werden gisterochtend aan Pfirter overhandigd in Den Haag waar het OPCW-hoofd- kwartier zit. De OPCW-topman onthulde dat Libië één productiefaciliteit voor de chemische wapens heeft. Die heeft twee afdelingen. Onderzocht moet nog worden of beide afdelingen bij die produc tie betrokken waren of niet. Daarnaast heeft het land twee opslagplaatsen voor chemische wapens alsmede een opslag voor bommen om die wapens mee te verspreiden Die bommen (3300) zijn in de afgelopen dagen al ver nietigd. Libië heeft de spullen zelf gemaakt, aldus Pfirter. Van hulp van andere landen is niets gebleken. De chemische wapens die het land had, zijn wel getest maar niet feitelijk gebruikt. Of er ook spullen zijn geëxporteerd zei de OPCW-man niet te weten. Bewijzen daarvoor zijn niet ge vonden. Het'programma om chemische wapens te maken, werd in de eerste helft van de jaren negen tig stopgezet, zo onthulde Pfir ter. Feitelijk werd er sindsdien niet meer aan gewerkt. De voor handen zijnde chemicaliën wer den opgeslagen en daar bleef het bij. De faciliteiten lagen meestal vlak bij de hoofdstad Tripoli. Of het land behalve de nu vernie tigd bommen ook andere wapen onderdelen had om de chemi sche wapens mee te verspreiden, zoals tankgranaten of raketten, zei Pfirter niet te weten. Vol gens hem hoeft Libië dat ook niet te melden, tenzij de grana ten en raketten speciaal voor de verspreiding van chemische wa pens zijn gemaakt zoals de 3300 bommen. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - I)e Russische politi cus Ivan Rybkin. een fel criticus van president Vladimir Poetin, is niet langer presidentskandi daat. „Ik doe niet mee aan deze klucht", zei hij gisteren op een persconferentie. Hij voegde er aan toe het 'erg moeilijk' te vin den als oppositiekandidaat zijn werk te doen. Begin vorige maand was Rybkin vijf dagen zoek. Hij dook uitein delijk op in Kiev. Waar Rybkin in de tussentijd is geweest en of hij uit eigen beweging uit Mos kou was vertrokken, is nooit he lemaal duidelijk geworden. Eerst zei hij dat hij vrije tijd no dig had gehad, later zei hij dat hij naar Kiev was gelokt, waar hij werd gedrogeerd en waar men een compromitterende vi deo van hem zou hebben ge maakt. Gisteren suggereerde hij op nieuw het slachtoffer te zijn ge worden duistere praktijken van het establishment. „Ik heb geen rekening gehouden met dit soort wetteloosheid." Rybkin werd gesteund door Bo ris Berezovski, een in Britse bal lingschap levende zakentycoon die een van de felste tegenstan ders van Poetin is. Volgens de peilingen maakte Rybkin kans op minder dan 1 procent van de stemmen. Hij is impopulair door zijn pleidooien voor onderhande lingen met de Tsjetsjeense rebel len en door zijn banden met heel snel heel rijk geworden figuren als Berezovski. Rybkin nam na zijn mysterieuze verdwijning de benen naar Londen, waar hij drie weken heeft gezeten. Hij was van plan zijn campagne van daar uit te voeren, maar de kies commissie stond niet toe dat hij via een videoverbinding deel nam aan debatten. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5