Vragen over nieuwe zuinigheid Op elke hoek staat een haltepaal PZC PZC Verslaafden cel in voor reeks vergrijpen Goesenaar hoort drie maanden cel eisen voor geweld PvdA-Borsele houdt discussie over zorg Miele 13 Borselse PvdA wil beleidslijn college direct in raad vastleggen i: Rijbewijs Middelburger ingenomen Gewonde bij kop-staartbotsing Meisje bedreigd in Terneuzen Kop-staartbotsing in Goes Meisje (14) mishandeld door groep Auto in de vangrail Inbraak in bedrijfspand zaterdag 6 maart 2004 BHNKENSZAND - De pvdA-aWeling Borsele houdt vrijdag een discussiebijeen komst over (ie verschraling van de zorg. Josc Smits, woordvoer der voor de zorg in de PvdA-ka- merfractic. brengt een bezoek aait Zeeland. Vanaf 19.30 uur neemt zij plaats in een forum met Fieke Smits kamp van Splinter en het Borsel se raadslid Conny Miermans in De Stenge in Heinkenszand. Overdag gaat Smits op bezoek bij het Visio-dagverblijf voor blinde en slechtziende kinderen in Goes, bij het Oosterschelde- ziekenhuis en bij de Huisartsen post De Bevelanden. Dick Eve- leens zit de discussie 's avonds voor onder het motto 'Het moet beter'. De discussie verloopt aan de hand van stellingen, zoals 'Mijn postcode zegt dat ik kor ter leef'. De deelnemers aan de discussie gaan in op de stelling dat de opeenstapeling van bezui nigingen te veel druk legt op de lage inkomens. Ook zou een ba sisvoorziening als de huisartsen zorg buiten de eigen bijdrage moeten worden gehouden. Als stelling wordt ook geponeerd dat de huisartsenposten een be langrijke verschraling van de zorg betekenen en dat fusies tus sen kleine ziekenhuizen de be reikbaarheid niet mogen aantas ten Ook zouden ruimere budget ten voor gehandicapten en chro nisch zieken een gelijkwaardige participatie in de samenleving mogelijk moeten maken. jwnrMieke van der Jaq HEINKENSZAND - Het Borsel se college van burgemeester en wethouders is bestookt met vra gen over een voornemen om zorgvuldiger met structurele uit gaven om te gaan. Onlangs be sloot het college paal en perk te stellen aan claims op de algeme ne middelen met een structureel karakter die niet naast de ande re wensen zijn gelegd. Uitgaven die ieder jaar terugko men zouden moeten worden be sproken in relatie met andere uitgaven, zoals dat jaarlijks in de discussie over de Kadernota gebeurt. De Kadernota is de J meerjarenbegroting, waarin raad en college zicht krijgen op de inkomsten en uitgaven in de komende vier jaar. Het college besloot naar aanlei ding van een aantal ad hoe ge maakte afspraken, dat iedere wethouder voortaan structurele uitgaven die niet in de Kaderno ta zijn opgenomen, uit het eigen budget moet halen. De PvdA-fractie wil nu weten of het college die beleidslijn t door de raad wil laten vastleg gen De PvdA heeft namelijk sa men met GroenLinks en de Lo kale Partij Borsele verschillen de keren geprobeerd de behande ling van een beslag op de ge meentelijk middelen uit te stel len tot de behandeling van de Kadernota. De meerderheid van de raad wilde daar meestal wei nig van weten en het college heeft zelfs moties van die strek king ontraden. De WD-fractie bleek donder- Judo-instituut in Westkapels gemeentehuis redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel (0113)315500 (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet «"«vv.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl k'orgklachten: 0800-0231231 i 00 maandag t/m vrijdag ge- f dufendede openingstijden; «terdagstot 12.00 uur dagavond tijdens de raadsverga dering in de wiek geschoten over de berichtgeving in de krant omtrent de kwestie. R. Boekholt vond dat het college de schuld ten onrechte in de schoenen van de raad schoof. Ook was het WD-raadslid boos dat de raad de besluiten van het college uit de krant had moeten vernemen. Op tijd Uit de vragen van de PvdA-frac tie blijkt echter dat de fracties ruim op tijd kennis hebben kun nen nemen van de besluitvor ming door het college. Ook de PvdA vindt dat de raad niet moet worden aangevallen, want veel claims op de gemeentecen ten zijn geïnitieerd door het col lege In alle gevallen heeft heb ben B en W ermee ingestemd De PvdA-fractie wil ook weten of het waar is dat de niet door de Kademota gedekte claims in middels al 200.000 euro belo pen. Wat zeker is, is dat Borsele in de komende jaren tonnen moet bezuinigingen. De raad heeft afgesproken over die zogenaam de taakstellende bezuiniging in de breedte te zullen discussie ren. De oppositiepartijen zijn bang dat er niks meer te discussieren valt als het geld voor nieuwe din gen gewoon op is. WESTKAPELLE - Het oude ge meentehuis van Westkapelle wordt omgevormd tot een ju- co-instituut dat landelijke allu re moet krijgen. Dat bevestigde ce gemeente Veere gistermid dag. Sportaccommodatie De Bel- m Westkapelle wordt ge bruikt als judozaal. uj. Initiatiefnemer E. Borchert uit Odijk heeft recent het beeldbe- ;Ck palende pand gekocht. Het moet een soort jeugdherberg worden, waar jongeren kunnen trainen en waar judoka's een judovakan tie kunnen houden Hij speelt ook met het idee om topsporters naar Westkapelle te balen. „Het kan best het judo- dorp van Nederland worden", zei hij eerder. De chauffeur Iaat passagiers instappen in Sirjansland op de route naar Zierikzee foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman OUWERKERK - Op het hoogtepunt moest weieens een grote bus worden in gezet ter ondersteuning van het 'klein tje'. Een kwart eeuw na oprichting van de buurtbus op Schouwen-Duiveland lijkt die stormloop voorbij. Aan het nut van de voorziening wordt echter nog al tijd niet getwijfeld. Mensen komen dankzij de buurtbus hun geïsoleerde dorpen uit. Chauffeur Jaap Lobs uit Oosterland parkeert de bus voor het dorpshuis in Ouwerkerk Na een stil ritje tussen Zie rikzee en Sirjansland wachten daar op de Ring eindelijk een paar passagiers. Het mag dan marktdag zijn in Zierik zee, de veelal oudere passagiers laten het bij extreem slecht weer collectief af weten. Die stilte is niet waar Lobs het voor doet. Juist het kletsen met mensen is voor hem reden om zich, als vuttende timmerman, voor het buurtbusproject in te zetten. „Een praatje hier, een praatje daar. Je leert mensen kennen, en dat is zonder meer het leukst." De in Ouwerkerk instappende Adrie Ha- rinck en dochter Monique zijn trouwe passagiers op de bus. Toen de buurtbus nog niet bestond, was Hannck aangewe zen op de fiets. Alleen op donderdagen reed er een tijdje een lijndienst tussen Ouwerkerk en Zierikzee om mensen naar de weekmarkt te brengen. Toen een kwart eeuw geleden het buurt busproject van start ging, twijfelde de inwoonster van Ouwerkerk dan ook geen moment. In de winter laat ze zich anno 2004 nog altijd dagelijks naar haar werk in Zierikzee vervoeren en op vrijdag worden de weekboodschappen (Monique: „je kunt gewoon niet alles op je fiets meenemen") met de buurtbus ge daan. Reservechauffeur en tevens secretaris Willem Dalebout van het team dat de buurt bus organiseert op het eiland. Het is precies wat de oprichters van de buurtbus een kwart eeuw geleden be oogden. De toenmalig voorvechter, voor zitter en chauffeur T Kuin-de Haan gaf bij opening, op 2 april 1979, al aan hoe de buurtbus zou bijdragen aan het ont sluiten van kernen die van openbaar vervoer zijn verstoken Ook nu nog geldt dat de kleine Con- nexxionbus alleen rijdt op dorpen waar geen lijndienst komt. Uitzondering Nieuwerkerk is uitzondering op de rou te (officieel lijn 190) die van Sirjans land, via Ouwerkerk en Zierikzee, naar Kerkwerve voert en vice versa. Na een verzoek van ouderenbond Anbo en de toenmalige gemeente Duiveland om ook op seniorencomplex Steenzwaenshof te rijden, werd Nieuwerkerk in 1993 in de route opgenomen. Het Schutje (Nieuwerkerke) daarente gen werd tussentijds uit de dienstrege ling geschrapt. Toen de vaste passagiers uit dit buurtschap - een vrouw met haar kind - verhuisden, was het van wei nig nut meer dit ommetje te maken. Het zegt iets over de pracht van dit klein schalig vervoer. Een team van zestien chauffeurs, aange vuld met twee reserverijders, njdt rond de achtduizend passagiers per jaar rond. Veelal vaste klanten, die je in de loop van de tijd aardig leert kennen Dat blijkt wel als Lobs spontaan een tussenstop maakt op de Touwbaan in Zierikzee, op enkele meters van de werkplek van Hannck. „We hebben bij wijze van spreken op elke straathoek een haltepaal staan", vat secretaris - bij gebrek aan een voorzitter tevens eerste man - en reservechauffeur Willem Dale bout het samen De dokter, supermarkt en zwembad in Nieuwerkerk zijn ande re plaatsen waar met enige regelmaat een keertje extra wordt stilgestaan. Ex-touringcarchauffeur Dalebout ge looft heilig in de kracht en levensvat baarheid van het buurtbusproject. Ook al is het aantal passagiers sinds de be gintijd (toen waren het er 19 000) meer dan gehalveerd. Mobielere oudjes en de teletaxi zijn ontwikkelingen die de buurtbus raken. Anderzijds zorgen be zuinigingen voor het steeds verder uit dunnen van de reguliere openbaar ver voersvoorzieningen. Zo werd Dalebout recent nog opgebeld door de dorpsraadvoorzitter van Heer- jansdam, die druk doende is met de op richting van een eender project. Ook uit steeds slechter bereikbare andere ker nen op Schouwen-Duiveland komen er met enige regelmaat signalen richting bestuursleden. Naast Dalebout zetten J. van den Hamer uit Ouwerkerk en J. van Sluis uit Nieuwerkerk zich voor het pro ject in. De provincie heeft de minimumgrens op vijfduizend gesteld. Zakt het aantal passagiers dat per jaar in de buurtbus stapt daar onder, dan hangt het voortbe staan aan een zijden draadje. Maar Da lebout is er de man met naar negatief te zijn. „De toekomst blijft toch koffiedik kijken." En dat doet hij liever vanuit een ideaal dan vanuit angst. Want het zou toch mooi zijn, peinst hij, als de huidige rit opgesplitst wordt in twee verschillende lijnen. Eentje op Schouwen en eentje op Duiveland Dat maakt dat je andere kernen (denk aan Schuddebeurs, Noordgouwe en Dreischor) in de route kunt opnemen en dat de lengte van de rit - en dus ook de wachttijd - aanmerkelijk wordt ver kort. Het is het tegenovergestelde principe van het schrappen van slechte ritten. „Ga je aan de frequentie tomen, dan raak je gegarandeerd mensen kwijt", stelt Dalebout. „Mensen moeten van je op aan kunnen. Anders is het einde zoek." door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Reinarz veroordeelde gisteren een 34-ja- rige inwoner van Tholen voor een fors aantal misdrijven tot een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk en een half jaar rijontzeg ging. In de strafmaat werd zes maan den celstraf meegenomen, om dat hij daarvan nog in zijn proef tijd zat. Een 38-jarige kompaan uit Bergen op Zoom, die samen met hem de woning van zijn ouders was binnengedrongen, kreeg een maand cel opgelegd. De mannen zijn hardnekkige drugsverslaafden die bij de dag leven. Zo hadden de ouders van de Tholenaar heel lang geduld gehad met hun zoon. Hij dreef zijn ouders, waar hij steevast aanklopte voor geld, tot wan hoop. Toen hij bij zijn ouders- met langer welkom was pleegde hij 21 juli vorig jaar huisvrede breuk. Samen met de Brabander drong hij de woning binnen en plunderde het duo de koelkast leeg. De man had zich vorig jaar ook schuldig gemaakt aan het rijden in gestolen auto, Twee keer had hij benzine getankt zonder te be talen. De Tholenaar werd 10 maart vorig jaar betrapt toen hij onder invloed van marihua na zonder rijbewijs een auto be stuurde. De verdachte reed 13 ja nuari dit jaar in Rotterdam rond in een gestolen auto. „Ik ben verslaafd aan auto's", zei hij. Een week later werd hij aan gehouden toen hij een politie man met een mes bedreigde. Sindsdien zit hij vast Officier van Justitie R. Ramme- loo concludeerde dat junks zich verlagen met het plegen van strafbare feiten. „Het gaat zo ver dat ze zelfs hun eigen ouders bestelen. Dat is heel min." De officier eiste in totaal een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een half jaar rijontzegging. Raadsman W. Aerts kwam niet toe aan bewijs van de bedrei ging van de agent. „Hij dacht te worden geript toen het portier van de auto werd opengetrok ken. Mijn client is nu tien jaar verslaafd Hij wil er nu iets aan doen De Tholenaar voegde eraan toe: „Steeds achter de deur zitten word ik niet wijzer van." De po litierechter vond dat verdachte niet onder een gevangenisstraf uitkon, gezien de waslijst van acht strafbare feiten. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag het rijbewijs ingenomen van een 49-jarige Middelburger. De man werd om 0.20 uur aangehouden op de Looierssingel in zijn woonplaats. Uit een ademanalyse bleek dat hij drie maal te veel had gedronken. De man kreeg ook een dagvaarding uitgereikt. Om 4.30 uur hield de politie een twintigjarige bromfietser uit Middelburg aan in de Scheldestraat te Vlissingen. Ook hij had te veel gedronken. De man kreeg een rijverbod van vijf uur. 's-HEERENHOEK - Op de Sloeweg in 's-Heerenhoek raakten gistermiddag rond kwart over drie een vrachtau to en een personenauto beschadigd bij een kop-staartbot- sing. Toen een 44-jarige automobilist uit de gemeente Kapelle moest remmen voor de verkeerslichten, merkte een achter hem rijdende 40-jarige vrachtwagenchauffeur uit Terneu- zen dit te laat en reed achterop de personenauto. De echtgenote van de 44-jarige man werd met lichte ver wondingen aan haar hoofd voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis, beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. TERNEUZEN - In haar woonplaats is gistermiddag een veertienjarig meisje uit Terneuzen door een onbekende au tomobilist bedreigd met een voorwerp dat op een vuurwa pen leek. Het meisje stond rond vier uur op de stoep in de Zeldenrustlaan te praten met een vriend toen er een perso nenauto kwam aanrijden. In het voorbijrijden werd ze aangeroepen en richtte de bestuurder het voorwerp op haar. GOES - Op de Ringbaan West in Goes vond gistermiddag rond kwart over twee een kop-staartbotsing plaats waar bij drie personenauto's waren betrokken. Twee auto's hiervan raakten vermoedelijk volledig vernield. Een negentienjarige automobiliste uit Yerseke merkte te laat op dat de auto voor haar, bestuurd door een 32-jarige man uit Goes, stopte en reed achter op het voertuig. Deze schoot op zijn beurt door tegen de auto van een 49-jarige Goesenaar. De 49-jarige man en zijn echtgenote werden met nek- klachten voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis. TERNEUZEN - Een veertienjarig meisje uit Terneuzen is gistermiddag rond kwart voor drie op de Akkerwinden- laan in haar woonplaats mishandeld door een groepje leef tijdsgenoten. Ze werd door het groepje diverse malen op het hoofd geslagen. Het meisje kende enkele van haar be lagers van gezicht. De oorzaak van de mishandeling is niet duidelijk. door Katja Loqtenberq GOES- Tegen een 34-jarige man uit Goes is gisteren bij het Haag se gerechtshof een celstraf van drie maanden geëist voor een he le reeks bedreigingen, vernielin gen en gewelddadigheden. Ook moet hij van het Openbaar Mi nisterie (OM) eerder voorwaar delijk opgelegde straffen (in to taal vijf maanden) alsnog uitzit ten. De verdachte ontkende de meeste aantijgingen. De man uit Goes moest zich ver antwoorden voor maarliefst elf feiten in totaal. Overmatig drankgebruik en een agressief karakter zouden hem keer op keer in de problemen hebben ge bracht. Zo zou hij een vriendin van hem op 21 april 2002 tegen haar hoofd hebben gestompt ter wijl ze met haar vriend bij hem op bezoek was. In mei zou hij de zelfde vrouw met een elleboog stoot van haar barkruk hebben gestoten. Volgens de vrouw was de man kwaad op haar omdat hij het niet leuk vond dat haar vriend niet meer bij hem in huis woon de. Een paar weken later wer den de ruiten van haar woning ingeslagen De vrouw hoorde hem schreeuwen en één van haar zoons herkende zijn ge zicht. Agenten troffen de man aan in de buurt van de woning. Hij verzette zich hevig tegen zijn aanhouding. Een maand later liep het ook uit de hand toen hij bij andere vrienden op bezoek was. In eer ste instantie zaten ze gezellig biertjes te drinken, maar toen de verdachte hoorde dat zijn kennis contact had met zijn broer, werd hij woest. Volgens de aangevers dreigde hij hen en hun zoontjes te vermoorden. Bo- (Advertentie) showroomkeukens voor dc prijs van een gewone keuken KEUKENGALERIE ROOSENDAAL Vlierwerf 7a. 0165 - 53 07 00 Ook diverse Italiaanse keukens vendien zou hij vervaarlijk met hun samoeraizwaard hebben staan zwaaien en allerlei spul len hebben vernield In juli van dal jaar zou hij naar de pizzeria zijn gegaan waar de man werkte en 'ik maak j"e af' hebben ge zegd. Ook de buren van de man moes ten het in september ontgelden. Na een woordenwisseling werd bij hun een vuilcontainer door de ruit van de deur naar binnen gegooid. Volgens de verdachte had zijn broer dat gedaan. Twee kennissen van hem wer den doodsbang toen zij op een camping in Reimerswaal scheld kanonnades over zich heen kre gen toen ze in hun caravan za ten. De caravan werd vernield. Het OM was ervan overtuigd dat hij al deze feiten had ge pleegd en hechtte geen waarde aan zijn ontkenningen. Maar om dat de man zich volgende week in hoger beroep ook moet verant woorden voor een dodelijk onge luk, eiste de officier een maand minder dan in eerste instantie werd opgelegd. GOES - Op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van Goes is gis teravond rond zeven uur een 33-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beveland met haar auto in de vangrail beland. De vrouw verloor door nog onbe kende oorzaak de macht over het stuur waardoor ze tegen de vangrail reed Haar auto is volle dig vernield, de vrouw kwam met de schrik vrij. GOES - Tussen donderdaga vond negen uur en gisternacht half één is er ingebroken in een bedrijfspand aan de Braille- straat in Goes. Uit het pand wor den geen goederen vermist. Bij een bedrijfspand aan de Marco nistraat bleef het bij een in braakpoging. Deze vond plaats tussen dezelfde tijdstippen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55